Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πετρωμα? Βοήθεια!


Recommended Posts

Κοριτσια μου, κ. Αγλαία ...SOS!

Θηλάζω αποκλειστικά τον μπεμπούλι μου απο την μέρα που γεννήθηκε( 4μηνες και δεκα μέρες ).:) Χτές το μεσημέρι κατάλαβα στο στήθος μου σε ένα σημείο λίγο πόνο όπως τον έβαζα αγκαλια και ψιλαφώντας ενιωσα σε ένα σημείο σκληρό και πιέζοντας το πόνο. Εκανα άντληση μήπως είχε μείνει γαλα...εβγαλα λιγουλάκι αλλα και παλι τα ίδια. :S Α! Πιέζοντας με το χέρι την θηλή απο την μερια που είναι το "πρησμενο" σημειο, βγένει γαλατάκι πολύ πολύ διαφανο.:ohmy:

Αχ βοηθηστε κοριτσακια μου!:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα μου το ειχα παθει και εγω οταν θηλαζα.Σου εχει μεινει γαλα μεσα και εχει πετρωσει.Κανε ζεστες κομπρεσες πανω στο σημειο αυτο και με το χερι σου σιγα σιγα να το σπρωχνεις προς την θηλη και μετα προσπαθησε να το βγαλεις με το θηλαστρο..Το καλό βεβαια ειναι να πας να σε δει και ο γυναικολογος σου.Εγω ειχα παει και μου ειχε πει αυτο να κανω.

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το είχα πάθει και εγώ δυστυχώς, θέλει κάθε 2 ώρες θηλασμό και πριν ζεστή κομπρέσα και μετά παγωμένη.Όταν κάνεις μπάνιο μασάζ.Είναι ταλαιπωρία αλλά σε δυο μέρες μου πέρασε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω συμφωνω,ζεστες κομπρεσες και συχνο θηλασμο,μην ανησυχεις θα περασει,αν δεις οτι επιμενει επικοινωνησε με τον γιατρο,ευχομαι γρηγορα να σου περασει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Ζεστές κομπρέσες και μασαζ την ώρα του θηλάσμού και σήμερα ξύπνησα πολύ πολύ καλύτερα!

Τωρα... επειδη ομολογώ ότι πανικοβλήθηκα και απογοητεύτικα.. τι πρεπει να κανω για να μην το ξαναπάθω? Εκανα κατι λάθος? Την ίδια διαδικασία ακολουθούμε όλο τον καιρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα μου να συνεχιζεις και να κανεις ζεστες κομπρεσες ή οταν κανεις ντους να ριχνεις ζεστο νερο πανω στο στηθος.Ετσι δεν θα ξαναχεις προβλημα!Τωρα αυτο μπορει να εγινε ειτε μπορει να αφησες το στηθος γεματο καποια μερα (αν εδωσες στο μωρο ξενο...)ή ειχες πολυ γαλα και μετρωσε λιγο.Μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε!Με λιγη προσοχη και δεν θα το ξαναπαθεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magdad έγραψε:

Τωρα... επειδη ομολογώ ότι πανικοβλήθηκα και απογοητεύτικα.. τι πρεπει να κανω για να μην το ξαναπάθω? Εκανα κατι λάθος? Την ίδια διαδικασία ακολουθούμε όλο τον καιρο.

Ευτυχώς που είδες τόσο γρήγορα βελτίωση! Δεν είναι απαραίτητο να έκανες κάτι λάθος. Λίγο παραπανίσιο γάλα, κάπως λιγότερο θηλασμός από εκείνο το στήθος, δεν θέλει πολύ για να γίνει.

Μην πανικοβάλεσαι και μην απογοητεύσαι. Όλη μας η ζωή έχει μικροπροβλήματα και μικροαρρώστιες που δεν μας πανικοβάλουν! Ξέρουμε ότι θα περάσουν και κάνουμε υπομονή!

Αν σου ξανασυμβεί ξέρεις τι να κάνεις.

Επίσης βοηθάει να σκύβεις λίγο μπροστά για να κρέμεται το στήθος και να τρέχει πιο εύκολα το γάλα τόσο την ώρα που κάνεις το μασάζ, όσο και την ώρα που θηλάζεις.

Ειδικά για το θηλασμό: ξαπλώνεις το παιδί ανάσκελα (στην αλλαξιέρα, στο τραπέζι που έχεις στρώσει μία κουβερτούλα) με το πηγούνι του στραμμένο στο πρησμένο σημείο. Σκύβεις και θηλάζεις. Τα μωρά θηλάζουν πιο δυνατά από το πηγούνι και στη στάση αυτή βοηθάει και η βαρύτητα!

Αν συμβεί κι άλλες φορές θα το ξανασυζητήσουμε, μην ανησυχείς!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...