Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ήρθε ο νέος ο Οκτώβρης, φύλλα πέφτουνε ξανά, όμως μέσα στις κοιλίτσες θα ρθουν όμορφα μωρά🤰🤰🧡💛🤰🤰


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Τώρα διάβασα τα μην έτρεχα το πρωί για τις εξετάσεις κ πήγα στον υπέρηχο!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά κ στην σπερματεχγυση της @Girly κ στην ετ της @marinaP κ σε όλα τα κορίτσια!!! Εσύ εύχομαι να μην χρειαστεί να ψάξεις παραπάνω κ να σου έρθει μόνο του το θαυματακι 🙏 ο γιατρός μου είπε ότι πάει πολύ καλά η διαδικασία έχω δεξιά γύρω στα 8 κ στα αριστερά γύρω στα 5 κ υπάρχει περίπτωση να αναπτυχθούν κ άλλα ωάρια μέχρι την ωοληψια 🥰 τα είδε όλα καλά κ την Τετάρτη πρέπει να ξαναπάω από εκεί να δουν πως πάμε.

Τι υπέροχα νέα είναι αυτά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!! Αισιοδοξία και υπομονή ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες! θα ηθελα να σας ρωτησω..με το συζυγο μετα απο 12 μηνες προσπαθειων εχουμε προβει σε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε ικανοποιητικο αλλα βρεθηκαν 2 κιρσοκηλες οι οποιες ειναι χειρουργησιμες..ο γιατρος μας ειπε να παμε για χειρουργειο μονο αν βγει κακο το σπερμοδιαγραμμα.. 

εγω εκανα ορμονικές εξετασεις και βγηκαν ολα πολυ καλα (ετσι μου ειπε ο γιατρος).

εχω ραντεβου στις 10 του μηνος για αναλυση των εξετασεων και ισως συζητησουμε και για κατι παραπανω..

ωστοσο το προβλημα μου ειναι το εξης..αυτο το μηνα ειχαμε επαφες καθημερινα απο τις 24/10 εως τις 30/10 γιατι υπολογισαμε οτι μεσα σ αυτες τις μερες γινεται η ωορρηξια μου. 

1ο προβλημα..μετα απο αυτον τον "αγωνα" :P συνεχιζουμε τις επαφες όποτε μας ερθει ή να κανουμε λιγο διαλειμμα? εννοώ μηπως πρεπει λιγο να τις περιορισουμε για να μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα? 

2ο προβλημα. στο ραντεβου με το γιατρο υπαρχει πιθανοτητα να καταλαβουμε κατι? γιατι είναι στις 10/11 και εγω περιμενω να αδιαθετησω 13-14/11..

συγγνωμη για το μακρύ μηνυμα..

απλα δεν μου επιτρεπεται να συμμετεχω στις συζητησεις γιατι δεν μου ανεβαζουν συντομα τις δημοσιευσεις.

 

ευχομαι σε ολες να τα καταφερουν..σας νιωθω και ζω τις ιδιες αγωνιες μ εσας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου εγώ κάνω τέστ ωορρηξίας αλλά είχα σκοπό να τα ξεκινήσω πιο μετά! Μιας και κάνω πιο αργά ωορρηξία. Και σήμερα επειδή είχα πολλά υγρά ήρθα σπίτι και έκανα τέστ και όντως η ορμόνη είναι αρκετά ψηλά! Δεν είναι πικ αλλά αύριο θα είναι σίγουρα! Εγώ είχα πριν λίγο μια επαφή και θα έχω και αύριο και μεθαύριο παρά την κούραση όπως λέει και η @Girly θα το διασκεδάσουμε λίγο ♥️♥️

IMG20231030162936.jpg

Ναιιιιι!! Καλημερααααα!!! 

Έλα να δένει το γλυκοοο!!!τοντεστακι σου τέλειο,εγώ θα έλεγα σήμερα το βράδυ πικ η αύριο πρωί οπότε και σήμερα και αύριο και μεθαύριο θα καίνε τα πατώματα!!! Όλα θα πάνε τέλεια αυτή τη φορά αννιτακι μου!!! Το ξέρω!!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...και μιας και αδιαθετησα άρα και αυτός ο μήνας πήγε χαμένος και με έχουν πιάσει πάλι τα ψυχολογικά μου σκέφτομαι μήπως να κάνω και την υστεροσκοπηση που μου πρότεινε ο γιατρός μου...Είναι η μόνη εξέταση από όλες που μου έχει ζητήσει που δεν έχω κάνει ακόμα..Βέβαια η 2η γνώμη από άλλον γιατρό λέει ότι δε χρειάζεται να γίνει από τώρα αλλά δε ξέρω 🥴...Γιατί να μη μένω έγκυος αφού έμεινα τόσο εύκολα και τόσο απρογραμμάτιστα την πρώτη φορά και ας μη προχώρησε όπως έπρεπε...😒😒

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Εγώ προσωπικά με την υστεροσκοπιση βρήκα πολύποδες οι οποίοι δε φαινόντουσαν με τον υπέρηχο ποτέ και εμπόδιζαν την σύλληψη μιας και στο σημείο που βρισκόντουσαν ήταν σαν να κλείνουν την είσοδο στα σπερματοζωαρια και δεν μπορούσαν να προχωρήσουν...στη δική μου περίπτωση αυτό φάνηκε από την σαλπιγγγραφια σαν σκιά και αποφασίσαμε να κάνουμε την υστεροσκοπιση...μετά την επέμβαση έμεινα έγκυος φυσιολογικά ,με σπέρμα όχι καλό λόγω δύο κιρσοκηλων και κατά διαβολική σύμπτωση έμαθα ότι είμαι έγκυος δύο μέρες μετά το διπλο χειρουργείο του συζύγου μου! Τα είχαμε καταφέρει πριν διορθώσουμε το πρόβλημα που νομίζαμε ότι ευθύνεται...για μένα ξεκάθαρα βοηθησε η υστεροσκοπιση. Δε σου κρύβω ότι και εγώ αν και μου είπε ο γιατρός για την σκιά κλπ το σκέφτηκα αν θα κάνω την υστεροσκοπιση.. φαντάζομαι πόσο περισσότερο θα το σκεφτόμουν αν όπως εσύ δεν υπήρχε κάτι μεμπτό. Παρ όλα αυτά εγώ θα δώσω τα εύσημα σε αυτήν την επέμβαση γιατί απλά συμπλήρωσε το παζλ και μαζι με καλή τύχη και πίστη συνέλαβα τον υπέροχο μου γιο!  Ακόμη κ;ι στη δεύτερη γνώμη να σταθώ που πήρες η απάντηση "δεν χρειάζεται να γίνει ΑΠΟ ΤΩΡΑ," δε με καλύπτει...θα δείχνουν το να μην γίνει καθόλου εφοσον δεν βρίσκεται λόγος αλλά το από τώρα μου λέει ότι οκ τώρα όχι ίσως αργότερα. Αν είναι όμως να γίνει τελικά γιατί να μη γίνει μια ώρα αρχιτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

@Girly @marinaP @cat12  @Antonia2 κάτι μου λέει ότι θα ακούσουμε σύντομα  ευχάριστα νέα απο εσάς!!! Με το καλό κορίτσια μου!! 

Αχχχ τι ωραία ενέργεια πρωί πρωί!! Ευχαριστούμε μανταρίνι μας γλυκοοο!!!!

@annie! Ήρθε ?? Πφφφ τι να την κάνεις την μουσαφιρισα τώρα? Αστην να κάτσει ,μη την δώσεις και πολλή σημασία και ελπίζω να πιάσει το νόημα και να μην ξανάρθει! Ουστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα στα δικά μου!έχω απορίες! Αν ξέρει κάποια ας με διαφωτίσει!εγώ κατά κανόνα κάθε μήνα πια κάνω νωρίς ωορηξια. Αυτόν τον μήνα που πήρα τα χάπια είναι ο μοναδικός που ακόμη δεν έχω τσιμπιες κλπ σαν προεόρτια. Να μου μεγάλωσαν τον κύκλο παίζει? Επίσης σήμερα άρχισα δειλά να έχω λίγα υγρά. Και εδώ έρχεται το άλλο μου ερώτημα ,το καυτό! Το Σάββατο είχα δύο αβγά το ένα 15 χιλιοστά το άλλο 12. Αν κάνω την σπερματεγχυση το Σάββατο δεν ελθα είναι πολύ αργά?? Αν λάβω υπόψη ότι διάβασα πως μεγαλώνει περίπου 1-2 χιλιοστά τη μέρα και πως σκάει στα 20 περίπου χιλιοστά αυτό μας δίνει σαν πιθανή μέρα την Πέμπτη! Και το ημερολόγιο μου λέει ότι την Πέμπτη θα κάνω ωορηξια βάσει των προηγούμενων κύκλων. 

Το συζήτησα με τον γιατρό και κου είπε ότι ήταν μικρό ακόμη το ωάριο όταν το είδαμε και υπολογισε ότι βολεύει το Σάββατο. Τον είπα αν χρειάζεται να με ξαναδεί και κου είπε ότι δε χρειάζεται! Ναι αλλά εγω σκάω! Δεν είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι. Απλά σκέφτομαι ,αν ήταν το Σάββατο 15 το Σάββατο θα είναι 22. Αυτό δε θα σκάσει αν δεν κάνω την ένεση?? Και αν την κάνω άσχετα με το πόσο μεγάλο είναι θα σκάσει ντε και καλά μετά από 24-36 ώρες επειδή ακριβώς έκανα την ένεση??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Σήμερα τρέχω και σας διαβάζω στα κλεφτα!! @Girly μου το ωάριο σκάει 20-22χιλ !! Το ωάριο που ήταν 15χιλ την Πέμπτη θα είναι όντως 20 αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι θα σκάσει! Ίσως πάει και μέχρι 22!! Το 12αρι όμως το Σάββατο θα έχει το σωστό μέγεθος!! Εσύ μπορείς να κάνεις κανένα τεστ ωορρηξίας αύριο και μεθαύριο για να δεις πως πάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Σήμερα τρέχω και σας διαβάζω στα κλεφτα!! @Girly μου το ωάριο σκάει 20-22χιλ !! Το ωάριο που ήταν 15χιλ την Πέμπτη θα είναι όντως 20 αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι θα σκάσει! Ίσως πάει και μέχρι 22!! Το 12αρι όμως το Σάββατο θα έχει το σωστό μέγεθος!! Εσύ μπορείς να κάνεις κανένα τεστ ωορρηξίας αύριο και μεθαύριο για να δεις πως πάει! 

Θ; τα ξεκινήσω ναι, και βλέπουμε! Έχω μεγάλη αγωνία να πάνε όλα καλά! Για να δούμε! Ήρθε άραγε η ώρα η καλή η δική μας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

καλημερα σε ολες! θα ηθελα να σας ρωτησω..με το συζυγο μετα απο 12 μηνες προσπαθειων εχουμε προβει σε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε ικανοποιητικο αλλα βρεθηκαν 2 κιρσοκηλες οι οποιες ειναι χειρουργησιμες..ο γιατρος μας ειπε να παμε για χειρουργειο μονο αν βγει κακο το σπερμοδιαγραμμα.. 

εγω εκανα ορμονικές εξετασεις και βγηκαν ολα πολυ καλα (ετσι μου ειπε ο γιατρος).

εχω ραντεβου στις 10 του μηνος για αναλυση των εξετασεων και ισως συζητησουμε και για κατι παραπανω..

ωστοσο το προβλημα μου ειναι το εξης..αυτο το μηνα ειχαμε επαφες καθημερινα απο τις 24/10 εως τις 30/10 γιατι υπολογισαμε οτι μεσα σ αυτες τις μερες γινεται η ωορρηξια μου. 

1ο προβλημα..μετα απο αυτον τον "αγωνα" :P συνεχιζουμε τις επαφες όποτε μας ερθει ή να κανουμε λιγο διαλειμμα? εννοώ μηπως πρεπει λιγο να τις περιορισουμε για να μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα? 

2ο προβλημα. στο ραντεβου με το γιατρο υπαρχει πιθανοτητα να καταλαβουμε κατι? γιατι είναι στις 10/11 και εγω περιμενω να αδιαθετησω 13-14/11..

συγγνωμη για το μακρύ μηνυμα..

απλα δεν μου επιτρεπεται να συμμετεχω στις συζητησεις γιατι δεν μου ανεβαζουν συντομα τις δημοσιευσεις.

 

ευχομαι σε ολες να τα καταφερουν..σας νιωθω και ζω τις ιδιες αγωνιες μ εσας ❤️

Καλησπέρα και καλώς ήρθες 

τις ορμονικές σου εξετάσεις της έδειξες σε ενδοκρινολόγο; Γιατί οι γυναικολόγοι δεν γνωρίζουν τόσα καλά από αυτά 

Το σπερμοδιαγραμμα το κανατε σε εξειδικευμένο κέντρο ; Γιατί τα απλά μικροβιολογικά δεν βγάζουν σωστα αποτελέσματα 

για την επέμβαση κιρσοκηλες λένε ότι παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία του αντρα αλλά νομίζω αυτά τα ξέρει καλύτερα η @Girly γιατί έκανε ο σύζυγος της 

στο ραντεβού με τον γιατρό σου δεν θα μπορεί να δει τίποτα τότε ακόμα και εγκυος να είσαι θέλει να είσαι πάνω από 5 εβδομάδων για να δείτε κάτι στο υπέρηχο 

επαφες πιστεύω ότι μπορείτε να κάνετε όποτε θέλετε ☺️

Τεστ ωορρηξιας κανείς; Εμένα με βοήθησα πολύ να βρω τις σωστές μερες γιατί δεν κάνω πάντα τις ιδιες μερες ωορρηξία  

εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι το τυχερο σας 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες 

τις ορμονικές σου εξετάσεις της έδειξες σε ενδοκρινολόγο; Γιατί οι γυναικολόγοι δεν γνωρίζουν τόσα καλά από αυτά 

Το σπερμοδιαγραμμα το κανατε σε εξειδικευμένο κέντρο ; Γιατί τα απλά μικροβιολογικά βγάζουν σωστα αποτελέσματα 

για την επέμβαση κιρσοκηλες λένε ότι παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία του αντρα αλλά νομίζω αυτά τα ξέρει καλύτερα η @Girly γιατί έκανε ο σύζυγος της 

στο ραντεβού με τον γιατρό σου δεν θα μπορεί να δει τίποτα τότε ακόμα και εγκυος να είσαι θέλει να είσαι πάνω από 5 εβδομάδων για να δείτε κάτι στο υπέρηχο 

επαφες πιστεύω ότι μπορείτε να κάνετε όποτε θέλετε ☺️

Τεστ ωορρηξιας κανείς; Εμένα με βοήθησα πολύ να βρω τις σωστές μερες γιατί δεν να πάντα τις ιδιες μερες ωορρηξία  

εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι το τυχερο σας 💕

τις ορμονικές μου τις έλεγξε και ο ενδοκρινολόγος μου..είμαι διαβητική τύπου 1 εδώ και 19 χρόνια, οπότε ότι κάνω το βλέπει και αυτός..και εκείνος μου είπε τα ίδια..ότι είμαστε καλά.

το σπερμοδιάγραμμα έγινε σε κανονικό μικροβιολογικό. δεν ήταν εξειδικευμένο..λές να υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

ο άντρας μου είναι 34 ετών (απαντώ σχετικά με τις κιρσοκήλες)

τέστ ωορρηξίας έκανα τον προηγούμενο μήνα και είχα θετικό τη 12η μέρα..ο κύκλος μου είναι 29 ημέρες..άρα υπολογίζω ότι συμβαίνει εκείνες τις ημέρες όπως προέβλεψε και ο γιατρος..

μακαρι να πάνε όλα καλά..

γιατί και οι καθημερινές επαφές δεν ΄ήταν εύκολο να γίνουν..απλά είπα να το προσπαθήσω και στο έτσι μήπως αλλάξει κάτι..

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

καλημερα σε ολες! θα ηθελα να σας ρωτησω..με το συζυγο μετα απο 12 μηνες προσπαθειων εχουμε προβει σε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε ικανοποιητικο αλλα βρεθηκαν 2 κιρσοκηλες οι οποιες ειναι χειρουργησιμες..ο γιατρος μας ειπε να παμε για χειρουργειο μονο αν βγει κακο το σπερμοδιαγραμμα.. 

εγω εκανα ορμονικές εξετασεις και βγηκαν ολα πολυ καλα (ετσι μου ειπε ο γιατρος).

εχω ραντεβου στις 10 του μηνος για αναλυση των εξετασεων και ισως συζητησουμε και για κατι παραπανω..

ωστοσο το προβλημα μου ειναι το εξης..αυτο το μηνα ειχαμε επαφες καθημερινα απο τις 24/10 εως τις 30/10 γιατι υπολογισαμε οτι μεσα σ αυτες τις μερες γινεται η ωορρηξια μου. 

1ο προβλημα..μετα απο αυτον τον "αγωνα" :P συνεχιζουμε τις επαφες όποτε μας ερθει ή να κανουμε λιγο διαλειμμα? εννοώ μηπως πρεπει λιγο να τις περιορισουμε για να μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα? 

2ο προβλημα. στο ραντεβου με το γιατρο υπαρχει πιθανοτητα να καταλαβουμε κατι? γιατι είναι στις 10/11 και εγω περιμενω να αδιαθετησω 13-14/11..

συγγνωμη για το μακρύ μηνυμα..

απλα δεν μου επιτρεπεται να συμμετεχω στις συζητησεις γιατι δεν μου ανεβαζουν συντομα τις δημοσιευσεις.

 

ευχομαι σε ολες να τα καταφερουν..σας νιωθω και ζω τις ιδιες αγωνιες μ εσας ❤️

Γειά σου Μάρθα! Εγώ θα έλεγα να συνεχίσετε τις επαφές γιατί ποτέ δεν ξέρεις! Όσο πιο πολλές τόσο το καλύτερο! Αφού δεν έχετε και κάποιο θέμα με το σπέρμα που να χρειάζεται λίγο ξεκούραση.

Δεν νομίζω να καταλάβετε κάτι γιατί φαντάσου για να φανεί σάκος πρέπει να έχεις χοριακη πάνω από 1500, άρα να είσαι περίπου μία εβδομάδα μετά την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου.

Γραφε μας συχνά για να βγεις από δοκιμαστικό μέλος και μετά να δημοσιεύονται κατευθείαν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Γειά σου Μάρθα! Εγώ θα έλεγα να συνεχίσετε τις επαφές γιατί ποτέ δεν ξέρεις! Όσο πιο πολλές τόσο το καλύτερο! Αφού δεν έχετε και κάποιο θέμα με το σπέρμα που να χρειάζεται λίγο ξεκούραση.

Δεν νομίζω να καταλάβετε κάτι γιατί φαντάσου για να φανεί σάκος πρέπει να έχεις χοριακη πάνω από 1500, άρα να είσαι περίπου μία εβδομάδα μετά την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου.

Γραφε μας συχνά για να βγεις από δοκιμαστικό μέλος και μετά να δημοσιεύονται κατευθείαν!

Σας παρακολουθώ απο αρχές οκτώβρη και νιώθω πολύ κοντά σας γιατί ταυτίζομαι με πολλές κοπέλες εδω μέσα..είναι καλό να υπάρχει κάποιος να μας καταλαβαίνει..απλά στις αρχές του μήνα έκανε πολλές μέρες να ανέβει η δημοσίευσή μου και σταμάτησα να γράφω..απο σήμερα θα προσπαθήσω λίγο πιο εντατικά. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

καλημερα σε ολες! θα ηθελα να σας ρωτησω..με το συζυγο μετα απο 12 μηνες προσπαθειων εχουμε προβει σε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε ικανοποιητικο αλλα βρεθηκαν 2 κιρσοκηλες οι οποιες ειναι χειρουργησιμες..ο γιατρος μας ειπε να παμε για χειρουργειο μονο αν βγει κακο το σπερμοδιαγραμμα.. 

εγω εκανα ορμονικές εξετασεις και βγηκαν ολα πολυ καλα (ετσι μου ειπε ο γιατρος).

εχω ραντεβου στις 10 του μηνος για αναλυση των εξετασεων και ισως συζητησουμε και για κατι παραπανω..

ωστοσο το προβλημα μου ειναι το εξης..αυτο το μηνα ειχαμε επαφες καθημερινα απο τις 24/10 εως τις 30/10 γιατι υπολογισαμε οτι μεσα σ αυτες τις μερες γινεται η ωορρηξια μου. 

1ο προβλημα..μετα απο αυτον τον "αγωνα" :P συνεχιζουμε τις επαφες όποτε μας ερθει ή να κανουμε λιγο διαλειμμα? εννοώ μηπως πρεπει λιγο να τις περιορισουμε για να μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα? 

2ο προβλημα. στο ραντεβου με το γιατρο υπαρχει πιθανοτητα να καταλαβουμε κατι? γιατι είναι στις 10/11 και εγω περιμενω να αδιαθετησω 13-14/11..

συγγνωμη για το μακρύ μηνυμα..

απλα δεν μου επιτρεπεται να συμμετεχω στις συζητησεις γιατι δεν μου ανεβαζουν συντομα τις δημοσιευσεις.

 

ευχομαι σε ολες να τα καταφερουν..σας νιωθω και ζω τις ιδιες αγωνιες μ εσας ❤️

Κορίτσι μου αργούν οι δημοσιεύσεις σου γιατί είσαι καινούριο μέλος και πρέπει να φτάσεις στις 20 για να εμφανίζονται κατευθείαν! Γι'αυτό και ίσως θα βλέπεις μια καθυστέρηση στις απαντήσεις! Να πω πως αφού το σπερμοδιαγραμμα βγήκε καλό τότε όντως δεν χρειάζεται χειρουργείο αρκεί το σπερμοδιαγραμμα να έγινε σε εξειδικευμένο κέντρο και όχι σε απλό μικροβιολογικό! Είναι σημαντικό!!! Αλλά όπως και να έχει το χειρουργείο βοηθάει μόνο όταν ο ασθενής είναι κάτω από 30 ετών! Όταν είναι άνω των 30 δεν υπάρχει νόημα να γίνει επέμβαση! 

Τις επαφές σας μπορείτε να τις συνεχίσετε αν υπάρχει όρεξη! Τουλάχιστον εμένα ποτέ κανένας γιατρός δεν μου είπε να σταματάμε! Αντιθέτως όλοι λένε ότι οι συχνές επαφές κάνουν καλό στην κινητικότητα του σπέρματος! Όποτε αφού έχετε όρεξη βουρ 🥰

Όσο για το αν θα φανεί στον υπέροχο κάτι , κατά 99% δεν θα φανεί τίποτα! Πρέπει να κάνεις υπομονή δυστυχώς. Ελπίζω να είναι ο τυχερός σου μήνας κορίτσι μου! Να μας πεις τα ευχάριστα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Girly είπε:

Θ; τα ξεκινήσω ναι, και βλέπουμε! Έχω μεγάλη αγωνία να πάνε όλα καλά! Για να δούμε! Ήρθε άραγε η ώρα η καλή η δική μας??

Με 2 ωάρια κορίτσι μου έχεις περισσότερες πιθανότητες από κάθε άλλη φορά!! Cross your fingers ♥️♥️♥️🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου αργούν οι δημοσιεύσεις σου γιατί είσαι καινούριο μέλος και πρέπει να φτάσεις στις 20 για να εμφανίζονται κατευθείαν! Γι'αυτό και ίσως θα βλέπεις μια καθυστέρηση στις απαντήσεις! Να πω πως αφού το σπερμοδιαγραμμα βγήκε καλό τότε όντως δεν χρειάζεται χειρουργείο αρκεί το σπερμοδιαγραμμα να έγινε σε εξειδικευμένο κέντρο και όχι σε απλό μικροβιολογικό! Είναι σημαντικό!!! Αλλά όπως και να έχει το χειρουργείο βοηθάει μόνο όταν ο ασθενής είναι κάτω από 30 ετών! Όταν είναι άνω των 30 δεν υπάρχει νόημα να γίνει επέμβαση! 

Τις επαφές σας μπορείτε να τις συνεχίσετε αν υπάρχει όρεξη! Τουλάχιστον εμένα ποτέ κανένας γιατρός δεν μου είπε να σταματάμε! Αντιθέτως όλοι λένε ότι οι συχνές επαφές κάνουν καλό στην κινητικότητα του σπέρματος! Όποτε αφού έχετε όρεξη βουρ 🥰

Όσο για το αν θα φανεί στον υπέροχο κάτι , κατά 99% δεν θα φανεί τίποτα! Πρέπει να κάνεις υπομονή δυστυχώς. Ελπίζω να είναι ο τυχερός σου μήνας κορίτσι μου! Να μας πεις τα ευχάριστα 🥰

Άρα πρέπει να πάμε σε εξειδικευμένο μικροβιολογικο..φαντάζομαι την αντίδραση του μόλις του το πω..γιατί δυσκολεύτηκα κάπως να τον πείσω για να κάνει εξετάσεις.. λέει ότι όλα είναι καλά και φταίει το άγχος μου (γενικά έχω άγχος με τη δουλεια μου γιατι ζω σ ενα πολυ τοξικο περιβάλλον.. όχι τόσο για την εγκυμοσύνη)..

Ελπίζω να με καταλάβει.. ίσως του δώσω λίγο χρόνο βέβαια..

εσείς έχετε παιδάκια? Εγώ δεν έχει τύχει ούτε κατά λάθος εγκυμοσύνη στη ζωή μου..πρωτη φορα που κάνω ελευθερα είναι τώρα με τον άντρα μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ γύρισα σπίτι και έκανα τέστ ωορρηξίας για να δω τι γίνεται μιας και δεν έχω πόνους αυτόν τον μήνα αλλά έχω αρκετά υγρά! Είναι το πικ σήμερα! Όποτε σήμερα και αύριο είναι κρίσιμες μέρες!! Είχα μια επαφή χθες το μεσημέρι και σήμερα το μεσημέρι ακόμα μια 😁😁 και θα έχω και αύριο σίγουρα! Απλά σκέφτομαι αν είναι οκ που είναι μεσημέρι οι επαφές! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο 🤔🤔🤔

IMG20231031141135.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

καλημερα σε ολες! θα ηθελα να σας ρωτησω..με το συζυγο μετα απο 12 μηνες προσπαθειων εχουμε προβει σε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε ικανοποιητικο αλλα βρεθηκαν 2 κιρσοκηλες οι οποιες ειναι χειρουργησιμες..ο γιατρος μας ειπε να παμε για χειρουργειο μονο αν βγει κακο το σπερμοδιαγραμμα.. 

εγω εκανα ορμονικές εξετασεις και βγηκαν ολα πολυ καλα (ετσι μου ειπε ο γιατρος).

εχω ραντεβου στις 10 του μηνος για αναλυση των εξετασεων και ισως συζητησουμε και για κατι παραπανω..

ωστοσο το προβλημα μου ειναι το εξης..αυτο το μηνα ειχαμε επαφες καθημερινα απο τις 24/10 εως τις 30/10 γιατι υπολογισαμε οτι μεσα σ αυτες τις μερες γινεται η ωορρηξια μου. 

1ο προβλημα..μετα απο αυτον τον "αγωνα" :P συνεχιζουμε τις επαφες όποτε μας ερθει ή να κανουμε λιγο διαλειμμα? εννοώ μηπως πρεπει λιγο να τις περιορισουμε για να μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα? 

2ο προβλημα. στο ραντεβου με το γιατρο υπαρχει πιθανοτητα να καταλαβουμε κατι? γιατι είναι στις 10/11 και εγω περιμενω να αδιαθετησω 13-14/11..

συγγνωμη για το μακρύ μηνυμα..

απλα δεν μου επιτρεπεται να συμμετεχω στις συζητησεις γιατι δεν μου ανεβαζουν συντομα τις δημοσιευσεις.

 

ευχομαι σε ολες να τα καταφερουν..σας νιωθω και ζω τις ιδιες αγωνιες μ εσας ❤️

Κορίτσι μου με ποιο τρόπο υπολογίσατε τις γόνιμες; ρωτάω γιατί συνήθως μετράμε 14 μέρες μετά να περιμένουμε περίοδο και εσύ λες σε 15 από σήμερα. Σε μερικές γυναίκες έρχεται σε 16 μέρες αλλά σε μερικές έρχεται και σε 12 οπότε σίγουρα δε θα σταματουσα αυτές τις μέρες τις επαφές! Κάνεις τεστ ωορρηξιας; Ο γιατρός δε θα δει κάτι, μόνο το πάχος του ενδομητριου. 

Οι συχνές επαφές σε όλο τον κύκλο βοηθούν το σπέρμα. Εγώ το μήνα που συνέλαβα είχα επαφές καθημερινά στις γόνιμες και λίγο πριν και μέρα παρά μέρα όλο τον υπόλοιπο κύκλο. Αν το χαίρεστε να έχετε πολλές επαφές χωρίς φόβο, αν σας γίνεται βραχνάς φυσικά να παίρνετε το χρόνο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου εγώ γύρισα σπίτι και έκανα τέστ ωορρηξίας για να δω τι γίνεται μιας και δεν έχω πόνους αυτόν τον μήνα αλλά έχω αρκετά υγρά! Είναι το πικ σήμερα! Όποτε σήμερα και αύριο είναι κρίσιμες μέρες!! Είχα μια επαφή χθες το μεσημέρι και σήμερα το μεσημέρι ακόμα μια 😁😁 και θα έχω και αύριο σίγουρα! Απλά σκέφτομαι αν είναι οκ που είναι μεσημέρι οι επαφές! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο 🤔🤔🤔

IMG20231031141135.jpg

καλε όχι μην αγχώνεσαι και γι αυτό... δεν έχει σημασία αν είναι μεσημέρι η βράδυ... ένα τυχερό θέλουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου εγώ γύρισα σπίτι και έκανα τέστ ωορρηξίας για να δω τι γίνεται μιας και δεν έχω πόνους αυτόν τον μήνα αλλά έχω αρκετά υγρά! Είναι το πικ σήμερα! Όποτε σήμερα και αύριο είναι κρίσιμες μέρες!! Είχα μια επαφή χθες το μεσημέρι και σήμερα το μεσημέρι ακόμα μια 😁😁 και θα έχω και αύριο σίγουρα! Απλά σκέφτομαι αν είναι οκ που είναι μεσημέρι οι επαφές! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο 🤔🤔🤔

IMG20231031141135.jpg

Είσαι στο πικ τέλεια επαφες φουλ και όχι μόνο σήμερα και αύριο και μεθαύριο αν μπορείτε 💕

η πρώτη πριν το θετικό τεστ ωορρηξιας ήταν βράδυ τις υπολοιπες επαφες τις  έκανα μεσημέρι και έπιασα 😁

για κάποιο λόγο νόμιζα πως είναι καλύτερα το μεσημέρι 🤷‍♀️😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

τις ορμονικές μου τις έλεγξε και ο ενδοκρινολόγος μου..είμαι διαβητική τύπου 1 εδώ και 19 χρόνια, οπότε ότι κάνω το βλέπει και αυτός..και εκείνος μου είπε τα ίδια..ότι είμαστε καλά.

το σπερμοδιάγραμμα έγινε σε κανονικό μικροβιολογικό. δεν ήταν εξειδικευμένο..λές να υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

ο άντρας μου είναι 34 ετών (απαντώ σχετικά με τις κιρσοκήλες)

τέστ ωορρηξίας έκανα τον προηγούμενο μήνα και είχα θετικό τη 12η μέρα..ο κύκλος μου είναι 29 ημέρες..άρα υπολογίζω ότι συμβαίνει εκείνες τις ημέρες όπως προέβλεψε και ο γιατρος..

μακαρι να πάνε όλα καλά..

γιατί και οι καθημερινές επαφές δεν ΄ήταν εύκολο να γίνουν..απλά είπα να το προσπαθήσω και στο έτσι μήπως αλλάξει κάτι..

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Το ότι σε παρακολουθεί Ενδοκρινολογος και σου είπε ότι είναι οκ είσαι μια χαρά γιατί οι γυναικολόγοι δεν το έχουν καθόλου με τις ορμόνες τουλάχιστον από την εμπειρία μου επειδή είχα πρόβλημα με μια ορμόνη ο Ενδοκρινολογος με βοήθησε να το λύσω 

η γνωμη μου είναι ότι καλό θα είναι καποια στιγμή να πάτε σε εξειδικευμένο κέντρο να κανατε σπερμοδιαγραμμα είναι ακρετα πιο ακριβό αλλά θα δείτε πιο σωστά αποτελέσματα για να είστε σίγουρη.. συζητήστε το και με έναν ουρολόγο να δείτε τι θα σας πει και εκείνος 

ωραία αφού έχεις σταθερό κύκλο ξέρεις ποτε περίπου πρέπει να έχεις και επαφες.. εγω δεν είχα όποτε έκανα κάθε μήνα τεστ ωορρηξιας τις ταινιες για να είμαι σίγουρη 

Να στέλνεις μνμ όσα μπορείς για να βγεις από δοκιμαστικό μέλος 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Τι υπέροχα νέα είναι αυτά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!! Αισιοδοξία και υπομονή ☺️

Σε ευχαριστώ πολύ λευκή μου!!! ♥️♥️🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου εγώ γύρισα σπίτι και έκανα τέστ ωορρηξίας για να δω τι γίνεται μιας και δεν έχω πόνους αυτόν τον μήνα αλλά έχω αρκετά υγρά! Είναι το πικ σήμερα! Όποτε σήμερα και αύριο είναι κρίσιμες μέρες!! Είχα μια επαφή χθες το μεσημέρι και σήμερα το μεσημέρι ακόμα μια 😁😁 και θα έχω και αύριο σίγουρα! Απλά σκέφτομαι αν είναι οκ που είναι μεσημέρι οι επαφές! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο 🤔🤔🤔

IMG20231031141135.jpg

Τέλειες οι επαφές σου !!! Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο τι ώρα είναι αλλά εφόσον έχετε ήδη επαφές θα έχει μέσα απόθεμα όταν σκάσει το ωάριο!!! Κ αύριο σίγουρα κ εγώ θα έκανα κ μεθαύριο επαφή για να πιάσεις τις μέρες που είναι να βγει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΜΑΡΘΑΑ_61 είπε:

τις ορμονικές μου τις έλεγξε και ο ενδοκρινολόγος μου..είμαι διαβητική τύπου 1 εδώ και 19 χρόνια, οπότε ότι κάνω το βλέπει και αυτός..και εκείνος μου είπε τα ίδια..ότι είμαστε καλά.

το σπερμοδιάγραμμα έγινε σε κανονικό μικροβιολογικό. δεν ήταν εξειδικευμένο..λές να υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

ο άντρας μου είναι 34 ετών (απαντώ σχετικά με τις κιρσοκήλες)

τέστ ωορρηξίας έκανα τον προηγούμενο μήνα και είχα θετικό τη 12η μέρα..ο κύκλος μου είναι 29 ημέρες..άρα υπολογίζω ότι συμβαίνει εκείνες τις ημέρες όπως προέβλεψε και ο γιατρος..

μακαρι να πάνε όλα καλά..

γιατί και οι καθημερινές επαφές δεν ΄ήταν εύκολο να γίνουν..απλά είπα να το προσπαθήσω και στο έτσι μήπως αλλάξει κάτι..

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Κορίτσι μου ναι παίζει ρόλο αν είναι σε εξειδικευμένο η σε απλό! Σε εμάς τουλάχιστον είχε χαοτική διάφορα το απλό μικροβιολογικό με το εξειδικευμένο! Φαντάσου στο ένα μας έβγαζαν κινητικότητα 35% και όταν πήγαμε σε εξειδικευμένο είδαμε την πικρή αλήθεια 2% κινητικότητα!! Φυσικά αυτό δεν είναι κανόνας! Δεν θέλω να σε ταράξω! Απλά στο λέω για το έχεις στο νου σου να κάνετε και ένα σε εξειδικευμένο! Μιας και είναι πολύ απλή εξέταση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ♥️♥️♥️🥰🥰 και αύριο θα έχω επαφή εννοείται!! Και θα βάλω τα δυνατά μου και για μεθαύριο! Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η @dimand και η @Elk!! 

 Και τώρα που ανέφερα την αγαπημένη εγκυουλα μας @dimand θα μας ανοίξεις αύριο το θεματακι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ♥️♥️♥️🥰🥰 και αύριο θα έχω επαφή εννοείται!! Και θα βάλω τα δυνατά μου και για μεθαύριο! Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η @dimand και η @Elk!! 

 Και τώρα που ανέφερα την αγαπημένη εγκυουλα μας @dimand θα μας ανοίξεις αύριο το θεματακι? 

Ότι θέλετε , αν συμφωνείτε όλες εμένα δεν με πειράζει 🤷🏼🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...