Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Θα πάρει το όνομα του πεθερού φυσικά (1000 χρόνια πίσω σε αυτά τα θέματα) Μαργαρίτης και θα τον φωνάζουν Άκη 😁😁 

Όμορφο όνομα να σας ζήσει κορίτσι μου🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Έλλη μου με το καλό το μωράκι σας! 

  ❤️❤️❤️

Τις ευχές μου και σε όσα κοριτσια ξεκινάνε τώρα την εγκυμοσύνη τους. Σας διαβάζω όλες καθημερινά. 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν και καλή ανάρρωση σε όσες παλεύουν με μικροπροβληματα. 

Εγώ βάση ωορηξιας δεν περιμένω την Τετάρτη. Αλλα κάτι μέσα μου μου λέει πως είμαι έγκυος. Έχω κάποια συμπτώματα που με έχουν βάλει σε σκέψεις. Πχ την εβδομάδα που μας πέρασε για κάνα 2-3 ώρες είχα μια περίεργη διάθεση, σαν κούραση, σαν αδιαθεσία, κάτι που μου θύμιζε την προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Επίσης έχω αρκετά έντονη την αίσθηση της οσμής, κάτι που επίσης είχα την προηγούμενη φορά. Τέλος και πιο σημαντικό, έχω από την Παρασκευή έναν πόνο στον μηρό στο δεξί μου πόδι από τον οποίο υποφέρω. Στο κρεβάτι γυρνάω με δυσκολία και για να σηκωθώ από την τουαλέτα ζορίζομαι πολύ. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με είχε πιάσει σε μεγάλη εβδομάδα βέβαια, μετά τις 20 εβδομάδες, και οφείλετε λέει στην παραγωγή της ρελαξινης. Όμως διάβασα ότι η ορμόνη αυτή παράγεται από την στιγμή της σύλληψης. Οπότε το συνδιασα έτσι, επειδή με συμφέρει 😋Παράλληλα με πονάει και η μέση και ο αστράγαλος στην αριστερή πλευρά. Εν τω μεταξύ υποφέρω και δεν μπορώ ούτε να πιω κάτι ούτε να βάλω κάτι πχ εμπλαστρο για να περάσει. 

Ουφ σήμερα 27η μέρα, ελπίζω αν είναι να έρθει, να έρθει σύντομα ώστε να μπορέσω να πάρω κάνα φάρμακο να γιανω. 

Καλή Κυριακή! 

@annitakiannaνα σας ζήσει ο παίδαρος! 

Κορίτσι μου μακάρι αυτήν την φορά να είναι θετικό!!! Αφού έχεις ξαναπεράσει αυτά τα συμπτώματα κ τα έχεις τώρα κάτι σημαίνει!!! Κ πάνω από όλα το νιώθεις!!! Στο εύχομαι ολόψυχα να έχεις το σπορακι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Ναι είναι εύκολο για τους άλλους γύρω μου να λένε άσε το άγχος μην το σκέφτεσαι θα έρθει... Ακόμα κ ο γιατρός το λέει... την τελευταία φορά που μου το είπε του είπα με το άγχος έμεινα έγκυος. Περιμένω σε 7 μέρες περίοδο οπότε εύχομαι να έχει συμβεί το θαυματακι 🙏

Μακάρι να έχει συμβεί το θαύμα σας!! Στο εύχομαι ολόψυχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό, μου είπε εφόσον δεν πονάω να μην ανησυχώ καθόλου, έτσι κ αλλιώς είναι πολύ νωρίς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι θα είμαστε σε επικοινωνία αν αλλάξει η κατάσταση! Τα ίδια μου είχε πει κ στην πρώτη, τώρα ο Θεός βοηθός!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό, μου είπε εφόσον δεν πονάω να μην ανησυχώ καθόλου, έτσι κ αλλιώς είναι πολύ νωρίς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι θα είμαστε σε επικοινωνία αν αλλάξει η κατάσταση! Τα ίδια μου είχε πει κ στην πρώτη, τώρα ο Θεός βοηθός!!

Όλα θα πάνε καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Έλλη μου με το καλό το μωράκι σας! 

  ❤️❤️❤️

Τις ευχές μου και σε όσα κοριτσια ξεκινάνε τώρα την εγκυμοσύνη τους. Σας διαβάζω όλες καθημερινά. 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν και καλή ανάρρωση σε όσες παλεύουν με μικροπροβληματα. 

Εγώ βάση ωορηξιας δεν περιμένω την Τετάρτη. Αλλα κάτι μέσα μου μου λέει πως είμαι έγκυος. Έχω κάποια συμπτώματα που με έχουν βάλει σε σκέψεις. Πχ την εβδομάδα που μας πέρασε για κάνα 2-3 ώρες είχα μια περίεργη διάθεση, σαν κούραση, σαν αδιαθεσία, κάτι που μου θύμιζε την προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Επίσης έχω αρκετά έντονη την αίσθηση της οσμής, κάτι που επίσης είχα την προηγούμενη φορά. Τέλος και πιο σημαντικό, έχω από την Παρασκευή έναν πόνο στον μηρό στο δεξί μου πόδι από τον οποίο υποφέρω. Στο κρεβάτι γυρνάω με δυσκολία και για να σηκωθώ από την τουαλέτα ζορίζομαι πολύ. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με είχε πιάσει σε μεγάλη εβδομάδα βέβαια, μετά τις 20 εβδομάδες, και οφείλετε λέει στην παραγωγή της ρελαξινης. Όμως διάβασα ότι η ορμόνη αυτή παράγεται από την στιγμή της σύλληψης. Οπότε το συνδιασα έτσι, επειδή με συμφέρει 😋Παράλληλα με πονάει και η μέση και ο αστράγαλος στην αριστερή πλευρά. Εν τω μεταξύ υποφέρω και δεν μπορώ ούτε να πιω κάτι ούτε να βάλω κάτι πχ εμπλαστρο για να περάσει. 

Ουφ σήμερα 27η μέρα, ελπίζω αν είναι να έρθει, να έρθει σύντομα ώστε να μπορέσω να πάρω κάνα φάρμακο να γιανω. 

Καλή Κυριακή! 

@annitakiannaνα σας ζήσει ο παίδαρος! 

Πραγματικά για σένα ειδικά κοπελα μου θα χαρώ πααααρα μα πάρα πολύ να δω ότι είσαι έγκυος!το αξίζεις τόσο πολύ...(χωρίς παρεξήγηση κοριτσια)όλες το αξίζουμε,εννοείται,αλλά το μισοφέγγαρο το αξίζει ένα παραπάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό, μου είπε εφόσον δεν πονάω να μην ανησυχώ καθόλου, έτσι κ αλλιώς είναι πολύ νωρίς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι θα είμαστε σε επικοινωνία αν αλλάξει η κατάσταση! Τα ίδια μου είχε πει κ στην πρώτη, τώρα ο Θεός βοηθός!!

Είναι πολύ καλό που δεν πονάς να είσαι ξαπλωμένη όσο μπορείς κ όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Έλλη μου με το καλό το μωράκι σας! 

  ❤️❤️❤️

Τις ευχές μου και σε όσα κοριτσια ξεκινάνε τώρα την εγκυμοσύνη τους. Σας διαβάζω όλες καθημερινά. 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν και καλή ανάρρωση σε όσες παλεύουν με μικροπροβληματα. 

Εγώ βάση ωορηξιας δεν περιμένω την Τετάρτη. Αλλα κάτι μέσα μου μου λέει πως είμαι έγκυος. Έχω κάποια συμπτώματα που με έχουν βάλει σε σκέψεις. Πχ την εβδομάδα που μας πέρασε για κάνα 2-3 ώρες είχα μια περίεργη διάθεση, σαν κούραση, σαν αδιαθεσία, κάτι που μου θύμιζε την προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Επίσης έχω αρκετά έντονη την αίσθηση της οσμής, κάτι που επίσης είχα την προηγούμενη φορά. Τέλος και πιο σημαντικό, έχω από την Παρασκευή έναν πόνο στον μηρό στο δεξί μου πόδι από τον οποίο υποφέρω. Στο κρεβάτι γυρνάω με δυσκολία και για να σηκωθώ από την τουαλέτα ζορίζομαι πολύ. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με είχε πιάσει σε μεγάλη εβδομάδα βέβαια, μετά τις 20 εβδομάδες, και οφείλετε λέει στην παραγωγή της ρελαξινης. Όμως διάβασα ότι η ορμόνη αυτή παράγεται από την στιγμή της σύλληψης. Οπότε το συνδιασα έτσι, επειδή με συμφέρει 😋Παράλληλα με πονάει και η μέση και ο αστράγαλος στην αριστερή πλευρά. Εν τω μεταξύ υποφέρω και δεν μπορώ ούτε να πιω κάτι ούτε να βάλω κάτι πχ εμπλαστρο για να περάσει. 

Ουφ σήμερα 27η μέρα, ελπίζω αν είναι να έρθει, να έρθει σύντομα ώστε να μπορέσω να πάρω κάνα φάρμακο να γιανω. 

Καλή Κυριακή! 

@annitakiannaνα σας ζήσει ο παίδαρος! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Αν δεν την πάρω αγκαλιά, δεν θα ηρεμήσω, ακόμα φοβάμαι πολύ. Εξάλλου με όλες τις ιστορίες που έχω διαβάσει, δυστυχώς, γνωρίζω πόσα πράγματα μπορούν να πάνε στραβά ακόμα και τώρα που μπήκα στον μήνα μου. Αλλά προσπαθώ με νύχια και με δόντια να σκέφτομαι θετικά...

Εφόσον νιώθεις έγκυος, είναι πάρα πολύ θετικό.. Εσύ είσαι και άτομο (όσο σε έχω καταλάβει από εδώ μέσα) που δεν παρασύρεται κάθε μήνα από φανταστικά συμπτώματα (μην με παρεξηγήσει καμία κοπέλα, δεν το λέω ούτε με κακία, ούτε να στοχοποιησω κάποια, αφού είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν είμαστε στην αναμονή).

Με το κομμάτι της εξωσωματικής; Το αφήσατε στην άκρη;

Μακάρι να έρθει το μωράκι σου, στο έχω ξαναπει, η ιστορία η δική σου επιβάλλεται να κλείσει με happy ending 🙏🙏🌈🌈.

Να μας κρατάς ενήμερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Έλλη μου με το καλό το μωράκι σας! 

  ❤️❤️❤️

Τις ευχές μου και σε όσα κοριτσια ξεκινάνε τώρα την εγκυμοσύνη τους. Σας διαβάζω όλες καθημερινά. 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν και καλή ανάρρωση σε όσες παλεύουν με μικροπροβληματα. 

Εγώ βάση ωορηξιας δεν περιμένω την Τετάρτη. Αλλα κάτι μέσα μου μου λέει πως είμαι έγκυος. Έχω κάποια συμπτώματα που με έχουν βάλει σε σκέψεις. Πχ την εβδομάδα που μας πέρασε για κάνα 2-3 ώρες είχα μια περίεργη διάθεση, σαν κούραση, σαν αδιαθεσία, κάτι που μου θύμιζε την προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Επίσης έχω αρκετά έντονη την αίσθηση της οσμής, κάτι που επίσης είχα την προηγούμενη φορά. Τέλος και πιο σημαντικό, έχω από την Παρασκευή έναν πόνο στον μηρό στο δεξί μου πόδι από τον οποίο υποφέρω. Στο κρεβάτι γυρνάω με δυσκολία και για να σηκωθώ από την τουαλέτα ζορίζομαι πολύ. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με είχε πιάσει σε μεγάλη εβδομάδα βέβαια, μετά τις 20 εβδομάδες, και οφείλετε λέει στην παραγωγή της ρελαξινης. Όμως διάβασα ότι η ορμόνη αυτή παράγεται από την στιγμή της σύλληψης. Οπότε το συνδιασα έτσι, επειδή με συμφέρει 😋Παράλληλα με πονάει και η μέση και ο αστράγαλος στην αριστερή πλευρά. Εν τω μεταξύ υποφέρω και δεν μπορώ ούτε να πιω κάτι ούτε να βάλω κάτι πχ εμπλαστρο για να περάσει. 

Ουφ σήμερα 27η μέρα, ελπίζω αν είναι να έρθει, να έρθει σύντομα ώστε να μπορέσω να πάρω κάνα φάρμακο να γιανω. 

Καλή Κυριακή! 

@annitakiannaνα σας ζήσει ο παίδαρος! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Έλα πες μας τα ευχάριστα να τρελαθουμε εδώ μέσα όλες!!! Μπράβο στην υπομονή σου που αντέχεις και δεν κάνεις τεστ! Πότε είναι η αναμενόμενη μέρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ωωω Μαργαριτης ; Σπάνιο όνομα ειναι αλλά πιο βολικο το να τον φωναζεις Άκη εμένα μου αρέσει και πιο πολύ το Ακης 😊 

Όχι μωρέ εντάξει γιατί και εγω της πεθεράς μου εβαλα αλλά το θέλαμε όμως να την βάλουμε εμείς Θωμαΐς την ονομάσαμε.. σημασία σε αυτά έχει το ζευγάρι να θέλουν να δώσουν το ονομα οι ίδιοι και έχουν να το κάνουν με το ζόρι γιατί πιέζουν οι γονεις και να τσακώνονται 

Και εγώ θα δώσω της πεθεράς η πεθερού όταν με το καλό έρθει η στιγμή αλλά επειδή το θέλω! Η αδελφή μου όμως δεν ήθελε με τίποτα ούτε τις πεθεράς να δώσει στην μεγάλη και τώρα ούτε του πεθερού στον μικρό της και όπως καταλαβαίνετε εγιναν καυγάδες και τσακωμοί γι'αυτα τα ονόματα και κάποιος έπρεπε να υποχωρήσει! Και φυσικά υποχώρησε αυτός που είχε κάθε δικαίωμα να βγάλει το παιδί του όπως ήθελε!!! Εγώ την τόση μανία αυτοί οι γονείς να ακούνε το όνομα τους δεν την καταλαβαίνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

@Κατερίνα!!! Καλημέρα!! Μια γνωστή μου που έμεινε έγκυος πρόσφατα είχε αρκετό καφέ και λίγο κόκκινο και της έδωσε προγεστερόνη ο γιατρός της και είναι μια χαρά! Ρώτησέ τον μην ντρέπεσαι καθόλου άσχετα αν σταμάτησει όχι για να ξέρεις αν τυχόν το ξαναδεις!!

 

@misofeggaro για να το πιστεύεις κάτι σημαίνει αυτό!! Αναμένω να μας πεις τα ευχάριστα!! 😁😁

Κορίτσια μου εγώ αύριο περιμένω και έδωσα περιθώριο μέχρι την Τρίτη για να κάνω μετά τεστ! Αν και με τρώει τώρα που θα βγω βόλτα να βρω εφημερεύον! (Η κλασσική παράνοια 😁😁) Συμπτώματα τα κλασσικά προ περιόδου έχω..

Καλέ πως και ξέμεινες εσύ από τεστακια?? Ελπίζω κορίτσι μου να είναι ο μήνας σου!! ♥️♥️♥️🥰🥰🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Και εγώ θα δώσω της πεθεράς η πεθερού όταν με το καλό έρθει η στιγμή αλλά επειδή το θέλω! Η αδελφή μου όμως δεν ήθελε με τίποτα ούτε τις πεθεράς να δώσει στην μεγάλη και τώρα ούτε του πεθερού στον μικρό της και όπως καταλαβαίνετε εγιναν καυγάδες και τσακωμοί γι'αυτα τα ονόματα και κάποιος έπρεπε να υποχωρήσει! Και φυσικά υποχώρησε αυτός που είχε κάθε δικαίωμα να βγάλει το παιδί του όπως ήθελε!!! Εγώ την τόση μανία αυτοί οι γονείς να ακούνε το όνομα τους δεν την καταλαβαίνω!!

Ωχ κατάλαβα πολύ δύσκολες αυτές οι καταστάσεις 😕. αλλά και αυτός βρε παιδί μου και τα δυο παιδεία έδωσε τα ονόματα από τους δικούς του ; Αφου έδωσε το πρώτο της μαμα του έπρεπε το δεύτερο να δώσει η αδερφή σου το όνομα του μπαμπάς σας ή να διάλεγε ένα άσχετο τέλος πάντων

και εγω δεν την καταλαβαίνω αυτήν την μανία των γονιών με τα ονόματα  και συνήθως αυτοι που κάνουν  σαν τρελοι να πάρουν τα ονομα τους είναι και αυτοί που ασχολούνται λιγότερο με τα παιδεία 

τελος πάντων σήμερα είναι μια μέρα χαράς για το παιδάκι μην την μαυρίσουμε με τέτοια συζήτηση δεν είναι σωστό να είναι γέρος και ευτυχισμένος αυτό έχει σημασία 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ωχ κατάλαβα πολύ δύσκολες αυτές οι καταστάσεις 😕. αλλά και αυτός βρε παιδί μου και τα δυο παιδεία έδωσε τα ονόματα από τους δικούς του ; Αφου έδωσε το πρώτο της μαμα του έπρεπε το δεύτερο να δώσει η αδερφή σου το όνομα του μπαμπάς σας ή να διάλεγε ένα άσχετο τέλος πάντων

και εγω δεν την καταλαβαίνω αυτήν την μανία των γονιών μετά ονόματα  και συνήθως αυτοι που κάνουν  σαν τρελοι να πάρουν τα ονομα τους είναι και αυτοί που ασχολούνται λιγότερο με τα παιδεία 

τελος πάντων σήμερα είναι μια μέρα χαράς για το παιδάκι μην την μαυρίσουμε με τέτοια συζήτηση δεν είναι σωστό να είναι γέρος και ευτυχισμένος αυτό έχει σημασία 😊

Ακριβώς εν τέλη δεν έχει και τόση σημασία! Γερός να είναι και τα άλλα θα τα βρουν με το καιρό!! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Παρε σε λίγο να δεις τι θα σου πει αλλά δεν είναι κάτι ίσως είναι και από την εξέταση 

@marinamanoulitsa τι κανείς εσυ κορίτσι μου ;

ευχαριστώ κορίτσι μου για το ενδιαφέρον 😁🩷

 

Εδώ ειμαι και εγώ..αυτή την εβδομάδα μπαίνω στο love zone...από Τετάρτη ξεκινάω τεστ ωορρηξίας...☺️ εσύ τι κάνεις πως είσαι;;;είδα πηγές για υπέρηχο..με το καλό τώρα να ακούσεις καρδούλα 🙏💓

@Κατερίνα!!! τελειαααα τα νούμερα ...με το καλό να ακούσεις και καρδούλα τώρα...όλα καλά να πάνε ☺️🙏

@misofeggaro μακάρι να ισχύει το ένστικτο σου...μακάρι...στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 🙏💓

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ωχ κατάλαβα πολύ δύσκολες αυτές οι καταστάσεις 😕. αλλά και αυτός βρε παιδί μου και τα δυο παιδεία έδωσε τα ονόματα από τους δικούς του ; Αφου έδωσε το πρώτο της μαμα του έπρεπε το δεύτερο να δώσει η αδερφή σου το όνομα του μπαμπάς σας ή να διάλεγε ένα άσχετο τέλος πάντων

και εγω δεν την καταλαβαίνω αυτήν την μανία των γονιών μετά ονόματα  και συνήθως αυτοι που κάνουν  σαν τρελοι να πάρουν τα ονομα τους είναι και αυτοί που ασχολούνται λιγότερο με τα παιδεία 

τελος πάντων σήμερα είναι μια μέρα χαράς για το παιδάκι μην την μαυρίσουμε με τέτοια συζήτηση δεν είναι σωστό να είναι γέρος και ευτυχισμένος αυτό έχει σημασία 😊

Για αυτό και εμείς αποφασίσαμε με τον άντρα μου να δώσουμε στην μικρή ένα όνομα που αρέσει και στους δύο μας.  Πριν 3 χρόνια που βαφτίστηκε ο ανιψιός του και δεν δόθηκε το όνομα του πεθερού μου, έγινε χαμός. Δεν μιλιοντουσαν για μήνες, αν είναι δυνατόν δηλαδή!! Έγινε η βάφτιση και ήταν όλοι με μούτρα...

Αντί να κοιτάμε να γεννιούνται γερά και υγιή τα μωράκια, τσακωνόμαστε για ονόματα. Πόσο εγωιστικό είναι αυτό το έθιμο πάντως; Ποτέ μου δεν το κατάλαβα!! 

Εμείς αποφασίσαμε να την βγάλουμε Λυδία ❣️❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Για αυτό και εμείς αποφασίσαμε με τον άντρα μου να δώσουμε στην μικρή ένα όνομα που αρέσει και στους δύο μας.  Πριν 3 χρόνια που βαφτίστηκε ο ανιψιός του και δεν δόθηκε το όνομα του πεθερού μου, έγινε χαμός. Δεν μιλιοντουσαν για μήνες, αν είναι δυνατόν δηλαδή!! Έγινε η βάφτιση και ήταν όλοι με μούτρα...

Αντί να κοιτάμε να γεννιούνται γερά και υγιή τα μωράκια, τσακωνόμαστε για ονόματα. Πόσο εγωιστικό είναι αυτό το έθιμο πάντως; Ποτέ μου δεν το κατάλαβα!! 

Εμείς αποφασίσαμε να την βγάλουμε Λυδία ❣️❣️❣️

Ααχ τι τέλειο όνομα ρε συ!! Είναι υπέροχο! Εγώ αν κάνω κορίτσι θα το βγάλω Μαγδαληνή γιατί ειναι της πεθεράς μου και γιατί μου αρέσει πάρα πολύ και μας έχει βοηθήσει πολύ και θα ήθελα να της κάνω ένα τέτοιο δώρο! Παρόλο που η γυναίκα μου έχει πει προσωπικά ότι και να μην της βάλω το όνομα δεν υπάρχει κανένα θέμα από εκείνη! Ε αφού μου είπε αυτό μετά ήθελα πιο πολύ να βάλω το δικό της! Όσο για τους υπόλοιπους παππούδες γιαγιάδες που κάνουν χαμό για το όνομα πραγματικά δεν ξέρω αν χαίρονται με την ευτυχία του παιδιού η χαίρονται μόνο επειδή θα μπει το όνομα τους για να έχουν να το λένε στο καφενείο και σε γνωστούς!! Πάντως το Λυδία είναι υπέροχο όνομα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω αυτά με τα ονόματα δε τα κατάλαβα ποτέ. Αν είναι οκ το όνομα εννοείται αν θέλεις θα το δώσεις αλλά αν είναι κανένα περίεργο ρε παιδί μου ,δε σκέφτονται λίγο το ίδιο το παιδί?? Όπως λέτε σημασία έχει να γεννηθεί γερό μωρό από εκεί και πέρα τα ονόματα είναι χαζομάρες. Έτσι και αλλιώς το επώνυμο για οποίον ανησυχεί ,συνεχίζει την πορεία της οικογένειας ,τοτε τι σκανε?? Το να μη μιλάνε είναι εντελώς βλακεία. 

Γερά μωρά, γερά παιδιά ,γέροι ενήλικες και γονείς και συγγενείς να τα καμαρώνουν. Αυτό έχει μόνο σημασια. Και όποιος θύμωσε ,ξύδι ,που είναι ακόμη φθηνό!! 

Έλλη μου το όνομα είναι υπέροχο! Με το καλό να έρθει η ώρα να την χαρείτε και με το όνομα της ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Christ85 είπε:

Μακάρι να έχει συμβεί το θαύμα σας!! Στο εύχομαι ολόψυχα!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου εύχομαι το ίδιο κ σε σένα 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. Εγώ πίνω τι καφεδάκι μου και ξεκινάω ετοιμασίες για την βάφτιση! Ευτυχώς χθες ήρθε η περίοδος και σήμερα είμαι μια χαρά! Ελπίζω όλες να περάσετε όμορφα ότι και να κάνετε! @Κατερίνα!!! κορίτσι μου τα καφέ λένε είναι παλιό αίμα που δεν κατέβηκε. Μπορεί να είναι και εμφύτευση οπότε μην ανησυχείς αλλά πάρε φυσικά τον γιατρό σου και να μην κουράζεσαι αυτές τις μέρες! Όλα θα πάνε τέλεια 🥰🥰🥰

Να σου ζησει ο ανιψιος κ να ειναι ευλογημενος κ καλοτυχος!!🙏😍❤️

 

στις πριν 15 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Έλλη μου με το καλό το μωράκι σας! 

  ❤️❤️❤️

Τις ευχές μου και σε όσα κοριτσια ξεκινάνε τώρα την εγκυμοσύνη τους. Σας διαβάζω όλες καθημερινά. 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν και καλή ανάρρωση σε όσες παλεύουν με μικροπροβληματα. 

Εγώ βάση ωορηξιας δεν περιμένω την Τετάρτη. Αλλα κάτι μέσα μου μου λέει πως είμαι έγκυος. Έχω κάποια συμπτώματα που με έχουν βάλει σε σκέψεις. Πχ την εβδομάδα που μας πέρασε για κάνα 2-3 ώρες είχα μια περίεργη διάθεση, σαν κούραση, σαν αδιαθεσία, κάτι που μου θύμιζε την προηγούμενη εγκυμοσύνη μου. Επίσης έχω αρκετά έντονη την αίσθηση της οσμής, κάτι που επίσης είχα την προηγούμενη φορά. Τέλος και πιο σημαντικό, έχω από την Παρασκευή έναν πόνο στον μηρό στο δεξί μου πόδι από τον οποίο υποφέρω. Στο κρεβάτι γυρνάω με δυσκολία και για να σηκωθώ από την τουαλέτα ζορίζομαι πολύ. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με είχε πιάσει σε μεγάλη εβδομάδα βέβαια, μετά τις 20 εβδομάδες, και οφείλετε λέει στην παραγωγή της ρελαξινης. Όμως διάβασα ότι η ορμόνη αυτή παράγεται από την στιγμή της σύλληψης. Οπότε το συνδιασα έτσι, επειδή με συμφέρει 😋Παράλληλα με πονάει και η μέση και ο αστράγαλος στην αριστερή πλευρά. Εν τω μεταξύ υποφέρω και δεν μπορώ ούτε να πιω κάτι ούτε να βάλω κάτι πχ εμπλαστρο για να περάσει. 

Ουφ σήμερα 27η μέρα, ελπίζω αν είναι να έρθει, να έρθει σύντομα ώστε να μπορέσω να πάρω κάνα φάρμακο να γιανω. 

Καλή Κυριακή! 

@annitakiannaνα σας ζήσει ο παίδαρος! 

Γλυκο μου μισοφεγγαρο τι ωραια τα νεα σου!!!(οχι που πονας φσκ αλλα τα συμπτωματα π εχεις 😉😅) Μακαρι ν μην ερθει η ακατανομαστη κ ν κανεις 9 μηνες ν την ξαναδεις!!! 🤞❤️😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Ξεκίνησε από το βράδυ το αίμα ροζ καφέ όποτε τελείωσε και αυτό το όνειρο. Σας ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια, πραγματικά ήταν ένας μήνας που ήμουν αισιόδοξη με προαίσθημα αλλά δεν μου βγήκε... 

Το κομμάτι της εξωσωματικης λόγω καινούριας δουλειάς έχει μείνει λίγο στη μέση. Δεν ξέρω αν θα με δεχτεί ο γυναικολόγος ξανά ύστερα από τόσο καιρό. Οπότε μάλλον τελείωσε και αυτή η ιστορία. 

ΥΓ απόψε είδα ότι είχα πάει για εξωσωματικη σε άλλο γιατρό και μου έδωσε ενέσεις και ξεκίνησα, τι σου είναι το υποσυνείδητο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

ευχαριστώ κορίτσι μου για το ενδιαφέρον 😁🩷

 

Εδώ ειμαι και εγώ..αυτή την εβδομάδα μπαίνω στο love zone...από Τετάρτη ξεκινάω τεστ ωορρηξίας...☺️ εσύ τι κάνεις πως είσαι;;;είδα πηγές για υπέρηχο..με το καλό τώρα να ακούσεις καρδούλα 🙏💓

@Κατερίνα!!! τελειαααα τα νούμερα ...με το καλό να ακούσεις και καρδούλα τώρα...όλα καλά να πάνε ☺️🙏

@misofeggaro μακάρι να ισχύει το ένστικτο σου...μακάρι...στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 🙏💓

 

Καλημέρα κορίτσια 

αντε μπες δυναμικά στο love zone και να περάσετε καλα και εύχομαι ότι καλύτερο 🥰

Ευχαριστώ πολύ Θα αργήσουμε λίγο ακόμα να πάμε για καρδούλα περιμένω πως πως 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Για αυτό και εμείς αποφασίσαμε με τον άντρα μου να δώσουμε στην μικρή ένα όνομα που αρέσει και στους δύο μας.  Πριν 3 χρόνια που βαφτίστηκε ο ανιψιός του και δεν δόθηκε το όνομα του πεθερού μου, έγινε χαμός. Δεν μιλιοντουσαν για μήνες, αν είναι δυνατόν δηλαδή!! Έγινε η βάφτιση και ήταν όλοι με μούτρα...

Αντί να κοιτάμε να γεννιούνται γερά και υγιή τα μωράκια, τσακωνόμαστε για ονόματα. Πόσο εγωιστικό είναι αυτό το έθιμο πάντως; Ποτέ μου δεν το κατάλαβα!! 

Εμείς αποφασίσαμε να την βγάλουμε Λυδία ❣️❣️❣️

Έλα ρε! Κι εμείς Λυδία θα την βγάλουμε! Τέλειο! 

Ευτυχώς εμάς οι δικοί μας δεν έφεραν καμία αντίρρηση να πάρει το παιδί ότι όνομα θέλουμε. Εγώ δεν έχω τόσο πρόβλημα με το έθιμο αρκεί να μου αρέσουν τα ονόματα 😅 Ε των δικών μας δεν μας άρεσε κανένα 🤣 Και λέω "μας" γιατί οκ αν άρεσε κάποιο πολύ στον σύζυγό θα έκανα την υποχώρηση αλλά ευτυχώς ταιριάζουμε στα γούστα 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! 

Ξεκίνησε από το βράδυ το αίμα ροζ καφέ όποτε τελείωσε και αυτό το όνειρο. Σας ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια, πραγματικά ήταν ένας μήνας που ήμουν αισιόδοξη με προαίσθημα αλλά δεν μου βγήκε... 

Το κομμάτι της εξωσωματικης λόγω καινούριας δουλειάς έχει μείνει λίγο στη μέση. Δεν ξέρω αν θα με δεχτεί ο γυναικολόγος ξανά ύστερα από τόσο καιρό. Οπότε μάλλον τελείωσε και αυτή η ιστορία. 

ΥΓ απόψε είδα ότι είχα πάει για εξωσωματικη σε άλλο γιατρό και μου έδωσε ενέσεις και ξεκίνησα, τι σου είναι το υποσυνείδητο.... 

Το ροζ καφέ δεν είναι σίγουρα περίοδος. Πες μας αν δεις κόκκινο κόκκινο, αλλιώς υπάρχει ελπίδα ❤️ Ροζ καφέ είχα εγώ για 3 μέρες περίπου την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου. Αν δεν είχα από πριν θετικό τεστ θα νόμιζα ότι είναι απλά λίγο περίεργη περίοδος.

Αναμένουμε νέα σου μέσα στη μέρα 😘

Ο γυναικολόγος γιατί καλέ να μην σε δεχτεί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα Έλα να ξυπνάμε σιγά σιγά με κέφι και μπριοοο!!!!

@annitakianna γερός και καλοφωτισμενος ο ανηψιος!! Να τον χαίρεστε και με το όνομα!

@misofeggaro μου θα συμφωνήσω 100% με την @Eliza Kats. Δεν είναι λίγες οι φορές που τα προεόρτια που νομίζουμε για περίοδο είναι τελικά αλλά προεόρτια!!! Κάτσε να δούμε πως θα συνεχίσει! Εύχομαι να βγει αληθινό το feeling σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια ακους διπλασιασμούς κορίτσι μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 🥰
    • Αννίτα μου εγώ έκανα από 4-5 τσιγάρα πριν μάθω την εγκυμοσύνη μου στα 23. Όμως επειδή κατάλαβα ότι είμαι έγκυος όταν ήμουν 8εβδ δυστυχώς μέχρι τότε εν άγνοια μου κάπνιζα.  κ λόγω αυτού εμφάνισα υψηλή αντίσταση στις μητριαιες αρτηρίες κ έπαιρνα Σαλοσπίρ μέχρι τον 9ο μήνα κ διατροφή χωρίς αλάτι.  Ήδη μέχρι την β επιπέδου οι μετρήσεις είχαν έρθει στα φυσιολογικά.  Σαφως κ μόλις έμαθα την εγκυμοσύνη κόπηκε  το τσιγάρο μαχαίρι κ δν ξανά έκανα από τότε ποτε.  Άλλωστε το έκανα πιο πολύ στην δουλειά ως διάλειμμα κ όχι πχ στο σπίτι. Ήταν μια συνήθεια απλά.    Το τσιγάρο ποτέ μα ποτέ δεν κάνει καλό. Δν ξέρω πως επιτρέπουν γιατροί το τσιγάρο όταν όντως με βάση τα επιστημονικά δεδομένα το έμβρυο επηρεάζεται. Η περίπτωση μου ήταν ένα από τα παραδείγματα.    μπράβο σ εσένα κ σε κάθε γυναίκα που κατάφερε και το έκοψε ενώ ήταν χρόνια καπνίστρια. Πραγματικά μπράβο! Δν είναι λίγο να ξέρεις ❤️
    • Το ξέρω ότι έκανες υπέρβαση και μπράβο σου γι αυτό. Καλό είναι να μην εξαντλούμε τον εαυτό μας, να βάζουμε κάποιο όριο. Το λέω και για μένα. Να είσαι καλά κορίτσι μου και να έρθει το παιδάκι σου, αν θελει ο Θεός, πιο εύκολα! Σε φιλώ!❤️
    • Αχ εγώ δεν ξέρω, άλλες φορές ανυπομονώ να τον αντικρύσω και άλλες σκέφτομαι πώς θα είναι που δεν θα τον έχω πια στην κοιλίτσα μου; Τρελό ε; Δεν ξέρω νομίζω θα πάθω σοκ εκείνη τη στιγμή, όταν το σκέφτομαι δακρύζω..είναι τόσο μεγάλη η συγκίνηση που δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ! Εν τω μεταξύ δε θέλω να με πάρουν τα ζουμιά τότε μπροστά στον γιατρό, ντρέπομαι 😀😀
    • Ναι κι εγώ έτσι αισθάνομαι και σκέψου ειμαι πιο πίσω σε βδομάδες απ' όλες σας!!  Μου φαίνονται ατελείωτες οι βδομάδες που έμειναν αν και το ξέρω ότι είναι λίγες!  Ευτυχώς είναι και οι ετοιμασίες και περνάνε οι μέρες! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...