Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική - διάγνωση βλαστοκυστών


Σοφία28

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι εύκολο! Έχω κάνει δύο εξωσωματικές και οι βλαστοκυστες δεν έπιασαν καν... Επειδή όλα ήταν πολύ καλά, όπως φαίνονταν τουλάχιστον ο γιατρός πρότεινε διάγνωση στις βλαστοκυστες, να τους γίνει έλεγχος! Μήπως γνωρίζετε τη τιμή περίπου για αυτή τη διαδικασία; Και πως δίνουν άδεια για να γίνει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2023 at 12:24 ΠΜ, ο/η Σοφία28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι εύκολο! Έχω κάνει δύο εξωσωματικές και οι βλαστοκυστες δεν έπιασαν καν... Επειδή όλα ήταν πολύ καλά, όπως φαίνονταν τουλάχιστον ο γιατρός πρότεινε διάγνωση στις βλαστοκυστες, να τους γίνει έλεγχος! Μήπως γνωρίζετε τη τιμή περίπου για αυτή τη διαδικασία; Και πως δίνουν άδεια για να γίνει;;

Γειά σου @Σοφία28!

Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου... Εννοείς ότι έκανες 2 εμβρυομεταφορές ή κανονικά 2 φορές όλη τη διαδικασία τη διέγερσης κλπ? Εμείς κάναμε 1 κύκλο από τον οποίο προέκυψαν 5 άριστες ή πολύ καλές βλαστοκύστες και δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Τώρα κάναμε ραντεβού με τον γιατρό να δούμε πώς θα προχωρήσουμε και καταλήξαμε σε 2 πράγματα: 1. να κάνουμε υστεροσκόπηση για να δούμε μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε εμένα και 2. να κάνουμε γενετικό έλεγχο στις βλαστοκύστες, ώστε να μην επιχειρήσουμε εμβρυομεταφορά με βλαστοκύστη που δε είναι φυσιολογική. Αυτόν τον έλεγχο τον κάνουν σε μεγάλη ηλικία της γυναίκας, όταν υπάρχουν γνωστά προβλήματα στους γονείς ή όταν υπάρχουν επαναλαμβανόμενες αποτυχίες. Επειδή είμαι <40 μου είπε ότι θα παρακάμψουμε με κάποιον τρόπο τη διαδικασία της άδειας. Κατάλαβα ότι την δίνει την άδεια μια επιτροπή και σε περίπτωση που η γυναίκα είναι πάνω από 40 αυτό γίνεται πανεύκολα.  Αν είναι μικρότερη όπως εγώ, χρειάζεται πολλές αποτυχίες, νομίζω και αποβολές... αλλά μπορούν να το παρακάμψουν.

Για το κόστος, εμείς μέσα στη στεναχώρια μας δε ρωτήσαμε και επίσης σκεφτόμαστε να αλλάξουμε γιατρό... Αν δεις σε ένα site γνωστού εξωσωματικού πάντως αναφέρει 6.000 ευρώ ενώ χωρίς είναι 3.000 ευρώ. 

Καλή σου επιτυχία και εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσετε το πρόβλημα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2023 at 12:24 ΠΜ, ο/η Σοφία28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι εύκολο! Έχω κάνει δύο εξωσωματικές και οι βλαστοκυστες δεν έπιασαν καν... Επειδή όλα ήταν πολύ καλά, όπως φαίνονταν τουλάχιστον ο γιατρός πρότεινε διάγνωση στις βλαστοκυστες, να τους γίνει έλεγχος! Μήπως γνωρίζετε τη τιμή περίπου για αυτή τη διαδικασία; Και πως δίνουν άδεια για να γίνει;;

Καλησπέρα!

Όσον αφορά την τιμή έχει να κάνει με το πόσα έμβρυα θα στείλετε για έλεγχο. Από όσο θυμάμαι όσα περισσότερα έπεφτε η τιμή.Εμείς είχαμε στείλει 6 κ είχαμε πληρώσει περίπου 2000ευρω,πριν 3 χρόνια. 

Όσον αφορά την άδεια είχε αναλάβει την διαδικασία το νομικό τμήμα του κέντρου.Εμεις μόνο κάποια έγγραφα υπογράψαμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2023 at 12:24 ΠΜ, ο/η Σοφία28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι εύκολο! Έχω κάνει δύο εξωσωματικές και οι βλαστοκυστες δεν έπιασαν καν... Επειδή όλα ήταν πολύ καλά, όπως φαίνονταν τουλάχιστον ο γιατρός πρότεινε διάγνωση στις βλαστοκυστες, να τους γίνει έλεγχος! Μήπως γνωρίζετε τη τιμή περίπου για αυτή τη διαδικασία; Και πως δίνουν άδεια για να γίνει;;

Προεμφυτευτικό εννοείς… Δεν χρειάζεται κάποια άδεια. Πληρώνεις κ τέλος. Στο Χωρέμειο πριν 2 χρόνια οι τιμές ήταν 1200€ μέχρι 4 έμβρυα. Από 5 έως 8 ήταν 1800€ κ μετά + 100 το καθένα. Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...