Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ - ΚΑΚΕΣ ΤΙΜΕΣ


Apostolia88

Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Αρνητικές οι δικές μου εξετάσεις. Και η απλή και το pcr για το μικρόβιο.

Περιμένουμε την επαναληπτική του συζύγου

Ααα πολύ ευχάριστα νέα!! Ποτέ θα κάνει την επαναληπτική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Αρνητικό το επαναληπτικό pcr. Άρα όλη αυτή η εικόνα δεν είναι από μικρόβιο. 

Καλημέρα κορίτσι μου! Μπερδεύτηκα λίγο! Έκανε επαναληπτικό ο σύζυγος και είναι αρνητικό? Άρα η πρώτη καλλιέργεια ήταν λαθος δηλαδή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @annitakianna

Ναι. Ο ουρολόγος είχε ζητήσει επαναληπτικό του pcr του συζύγου.

Εγώ παράλληλα έκανα το δικό μου pcr αρνητικό και ο σύζυγος το ίδιο σε άλλο κέντρο και αυτή τη φορά βγήκε αρνητικό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Καλησπέρα @annitakianna

Ναι. Ο ουρολόγος είχε ζητήσει επαναληπτικό του pcr του συζύγου.

Εγώ παράλληλα έκανα το δικό μου pcr αρνητικό και ο σύζυγος το ίδιο σε άλλο κέντρο και αυτή τη φορά βγήκε αρνητικό. 

 

Χμμμ..και από τι μπορεί να είναι αυτή η εικόνα; από τη κιρσοκηλη; Εσύ έκανες σαλπιγγογραφία;; Μη στενοχωριέσαι όλα θα γίνουν!! Τρανά παραδείγματα εδώ θα βρεις..Θυμάμαι έψαχνες άλλον γιατρό! Βρήκες κάποιον; Με τον γιατρό σου θα βρείτε τον κατάλληλο τρόπο για σένα για να μείνεις έγκυος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρουμε ακόμη. Πήγαμε σε εξωσωματικό ενός γνωστού μας ζευγαριού. Έτυχε να έχω ωορρηξία, οπότε τα είδε όλα. Και είπε ότι μήτρα και ωοθήκες είναι σε εξαιρετική κατάσταση και είδε 10 ωοθυλάκια, όσα περίμενε με την ΑΜΗ μου. Μας είπε ότι έχουμε με αυτή την εικόνα 70% πιθανότητα επιτυχίας με μικρογονιμοποίηση.

Έδωσε και στους δυο μας πολλές εξετάσεις και επίσης να επαναλάβουμε σπερμοδιάγραμμα στο ΙΑΣΩ. Για το σπέρμα μας είπε πως αν όντως αυτή είναι η εικόνα, πετυχαίνει φυσιολογική εγκυμοσύνη 1 φορά στα 10 χρόνια. Μας έδωσε πολυβιταμίνες για το σπέρμα αλλά νομίζω θα συμβουλευτούμε και τον ουρολόγο για αυτό το κομμάτι. Είπε πως οι 0% φυσιολογικές μορφές σίγουρα δεν είναι 0 αλλά 1%. Και να σας πω την αλήθεια μετά το αρνητικό pcr, αμφισβητούμε λίγο και τις τιμές του σπερμοδιαγράμματος..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Χμμμ..και από τι μπορεί να είναι αυτή η εικόνα; από τη κιρσοκηλη; Εσύ έκανες σαλπιγγογραφία;; Μη στενοχωριέσαι όλα θα γίνουν!! Τρανά παραδείγματα εδώ θα βρεις..Θυμάμαι έψαχνες άλλον γιατρό! Βρήκες κάποιον; Με τον γιατρό σου θα βρείτε τον κατάλληλο τρόπο για σένα για να μείνεις έγκυος! 

Μου είπε πως προς το παρόν με αυτή την εικόνα, δεν τον ανησυχεί κάτι ώστε να κάνω σαλπιγγογραφία από τη στιγμή που πιστεύει πως δεν έχουμε ελπίδα για φυσικό αλλά πάμε κατευθείαν για μικρογονιμοποίηση. Και ισχυρίστηκε ότι επειδή κοστίζει δεν "πολυαξίζει" να την κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος, μόνο και μόνο για την επιτροπή γιατί δε δίνουν μεγάλο ποσό. Αλλά σίγουρα θα μου ξαναπεί και μετά τις υπόλοιπες εξετάσεις θεωρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Μου είπε πως προς το παρόν με αυτή την εικόνα, δεν τον ανησυχεί κάτι ώστε να κάνω σαλπιγγογραφία από τη στιγμή που πιστεύει πως δεν έχουμε ελπίδα για φυσικό αλλά πάμε κατευθείαν για μικρογονιμοποίηση. Και ισχυρίστηκε ότι επειδή κοστίζει δεν "πολυαξίζει" να την κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος, μόνο και μόνο για την επιτροπή γιατί δε δίνουν μεγάλο ποσό. Αλλά σίγουρα θα μου ξαναπεί και μετά τις υπόλοιπες εξετάσεις θεωρώ.

Στέκομαι σε αυτό που είπες. Πάντα στο θετικό της καταστασης! 70% πιθανότητα με μικρογονιμοποίηση. Μου φαίνεται πολύ καλό το ποσοστό!! Τέλεια, σας έβαλε σε μια σειρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Μου είπε πως προς το παρόν με αυτή την εικόνα, δεν τον ανησυχεί κάτι ώστε να κάνω σαλπιγγογραφία από τη στιγμή που πιστεύει πως δεν έχουμε ελπίδα για φυσικό αλλά πάμε κατευθείαν για μικρογονιμοποίηση. Και ισχυρίστηκε ότι επειδή κοστίζει δεν "πολυαξίζει" να την κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος, μόνο και μόνο για την επιτροπή γιατί δε δίνουν μεγάλο ποσό. Αλλά σίγουρα θα μου ξαναπεί και μετά τις υπόλοιπες εξετάσεις θεωρώ.

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά κ σύντομα να είσαι έγκυος κοπέλα μου. Σχετικά με την εξωσωματική η επιτροπή δικαιολογεί τα φάρμακα το οποίο είναι ένα κόστος (650-800€). Κάθε επιτροπή σου δικαιολογεί φάρμακα για 2 προσπάθειες εξωσωματικής (διεγέρσεις) κ μετά την εμβρυομεταφορα σου επιστρέφουν περίπου 350€. Συνολικά δικαιούμαστε 2 επιτροπες. Η σαλπιγγογραφια κοστίζει 180-200€, εχει ισχύ για 5 χρόνια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Δεν ξέρουμε ακόμη. Πήγαμε σε εξωσωματικό ενός γνωστού μας ζευγαριού. Έτυχε να έχω ωορρηξία, οπότε τα είδε όλα. Και είπε ότι μήτρα και ωοθήκες είναι σε εξαιρετική κατάσταση και είδε 10 ωοθυλάκια, όσα περίμενε με την ΑΜΗ μου. Μας είπε ότι έχουμε με αυτή την εικόνα 70% πιθανότητα επιτυχίας με μικρογονιμοποίηση.

Έδωσε και στους δυο μας πολλές εξετάσεις και επίσης να επαναλάβουμε σπερμοδιάγραμμα στο ΙΑΣΩ. Για το σπέρμα μας είπε πως αν όντως αυτή είναι η εικόνα, πετυχαίνει φυσιολογική εγκυμοσύνη 1 φορά στα 10 χρόνια. Μας έδωσε πολυβιταμίνες για το σπέρμα αλλά νομίζω θα συμβουλευτούμε και τον ουρολόγο για αυτό το κομμάτι. Είπε πως οι 0% φυσιολογικές μορφές σίγουρα δεν είναι 0 αλλά 1%. Και να σας πω την αλήθεια μετά το αρνητικό pcr, αμφισβητούμε λίγο και τις τιμές του σπερμοδιαγράμματος..

 

Καλημέρα κορίτσι μου! Αν η καλλιέργεια ήταν λαθος τότε ποιος σας λέει ότι και το σπερμοδιαγραμμα δεν ήταν λάθος! Καλά θα κάνει όντως να το επαναλάβει γιατί μπορεί όντως οι τιμές να μην είναι τόσο κακές και με απλές βιταμίνες να υπάρχει βελτίωση και να  μην χρειαστεί ούτε εξωσωματική. Περιμένουμε νεότερα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κι εμάς ο ουρολόγος ζήτησε το επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα τον άλλο μήνα να τον κάνουμε στο ΙΑΣΩ, το 0% εργαστηριακά στην πράξη δεν είναι ποτέ 0% είναι σίγουρο αυτό στο λέω από εργαστηριακή εμπειρία. Αλλά για την επιτροπή της εξωσωματικής θα χρειαστείς σίγουρα σαλπιγγογραφία, δεν κατάλαβα, ο γιατρός που πήγατε σας είπε να μην την κάνετε για την επιτροπή γιατί δεν δίνει πολλά λεφτά; Δηλαδή να μην περάσετε επιτροπή, να κάνετε κατευθείαν εξωσωματική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια ❤️

Ναι, δε μπορώ να καταλάβω γιατί είπε κατευθείαν εξωσωματική χωρίς επιτροπή.. γιατί είναι ένα ποσό. Οκ, δεν είναι μεγάλο, αλλά είναι κάτι εν τέλει, βάσει αυτών που αναφέρει και η @annie!. Με ανακουφίζει πολύ @Dimitrapth αυτό που λες για το 0%. Κι ο γιατρός το ίδιο μας είπε. Κι επίσης ανέφερε ότι τα κέντρα αυτά είναι αρκετά αυστηρά όσον αφορά στη μορφολογία γιατί τους λείπει η γνω΄ση της συσχέτισης ωαρίου-σπερματοζωαρίου που έχουν οι εμβρυολόγοι. 

Οπότε εμείς προς το παρόν κάνουμε τις περισσότερες εξετάσεις και μετά από ένα μήνα με το συμπλήρωμα, προχωράμε σε επανάληψη σπερμοδιαγράμματος. Το Sermatrop μας έδωσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια ❤️

Ναι, δε μπορώ να καταλάβω γιατί είπε κατευθείαν εξωσωματική χωρίς επιτροπή.. γιατί είναι ένα ποσό. Οκ, δεν είναι μεγάλο, αλλά είναι κάτι εν τέλει, βάσει αυτών που αναφέρει και η @annie!. Με ανακουφίζει πολύ @Dimitrapth αυτό που λες για το 0%. Κι ο γιατρός το ίδιο μας είπε. Κι επίσης ανέφερε ότι τα κέντρα αυτά είναι αρκετά αυστηρά όσον αφορά στη μορφολογία γιατί τους λείπει η γνω΄ση της συσχέτισης ωαρίου-σπερματοζωαρίου που έχουν οι εμβρυολόγοι. 

Οπότε εμείς προς το παρόν κάνουμε τις περισσότερες εξετάσεις και μετά από ένα μήνα με το συμπλήρωμα, προχωράμε σε επανάληψη σπερμοδιαγράμματος. Το Sermatrop μας έδωσε.

Αν τα βάλεις κάτω συνολικά είναι 1000€ σίγουρα.. Σ ένα μήνα ζήτησε επανάληψη; Εμάς πάντα ο ουρολόγος ζητούσε στο 3μηνο καθώς τόσο χρειάζεται για τη σπερματογενεση έτσι ώστε να φανεί η επίδραση των βιταμινών. Αυτός ξέρει καλύτερα βέβαια κ άλλη η δίκη σας περίπτωση από τη δίκη μας. Θύμισε μου κάνατε Σ εξειδικευμένο κέντρο τα σπερδμοδιαγραμματα ή σε απλά μικροβιολογικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια ❤️

Ναι, δε μπορώ να καταλάβω γιατί είπε κατευθείαν εξωσωματική χωρίς επιτροπή.. γιατί είναι ένα ποσό. Οκ, δεν είναι μεγάλο, αλλά είναι κάτι εν τέλει, βάσει αυτών που αναφέρει και η @annie!. Με ανακουφίζει πολύ @Dimitrapth αυτό που λες για το 0%. Κι ο γιατρός το ίδιο μας είπε. Κι επίσης ανέφερε ότι τα κέντρα αυτά είναι αρκετά αυστηρά όσον αφορά στη μορφολογία γιατί τους λείπει η γνω΄ση της συσχέτισης ωαρίου-σπερματοζωαρίου που έχουν οι εμβρυολόγοι. 

Οπότε εμείς προς το παρόν κάνουμε τις περισσότερες εξετάσεις και μετά από ένα μήνα με το συμπλήρωμα, προχωράμε σε επανάληψη σπερμοδιαγράμματος. Το Sermatrop μας έδωσε.

Πιθανόν να ζήτησε επανάληψη γιατί θεώρησε ίσως ότι δεν είναι έγκυρο το αποτέλεσμα! Μια και έκαναν λάθος στη καλλιέργεια μάλλον δεν εμπιστεύεται και το σπερμοδιαγραμμα! Και εμάς αυτές τις βιταμίνες μας έγραψε ο γιατρός αλλά εμείς με δική μας πρωτοβουλία πήραμε άλλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Αν τα βάλεις κάτω συνολικά είναι 1000€ σίγουρα.. Σ ένα μήνα ζήτησε επανάληψη; Εμάς πάντα ο ουρολόγος ζητούσε στο 3μηνο καθώς τόσο χρειάζεται για τη σπερματογενεση έτσι ώστε να φανεί η επίδραση των βιταμινών. Αυτός ξέρει καλύτερα βέβαια κ άλλη η δίκη σας περίπτωση από τη δίκη μας. Θύμισε μου κάνατε Σ εξειδικευμένο κέντρο τα σπερδμοδιαγραμματα ή σε απλά μικροβιολογικά; 

Ναι ζήτησε επαναληπτικό τόσο σύντομα επειδή όπως λέει η @annitakianna δεν εμπιστεύεται τα αποτελέσματα τα προηγούμενα, καθώς το pcr είχε βγει θετικό τότε και τώρα αρνητικό. Βέβαια με αυτά και με αυτά, 02/08 έκανε το πρώτο οπότε θα χει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα. Το pcr εντωμεταξύ είχε γίνει με προτροπή του υπεύθυνου βιολόγου του κέντρου (Spermlab) που θεώρησε πως λόγω της ποσότητας που είδε μακροσκοπικά ότι είναι μικρή, θα υπάρχει και μικρόβιο... Το 1ο το κάναμε στο Spermlab (pcr & σπερμοδιάγραμμα) και την επανάληψη του pcr στο Λυμπερόπουλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Ενώ το επόμενο σπερμοδιάγραμμα μας ζήτησε να το κάνουμε στο IΑΣΩ

Παρόλο που δεν μένω Αθήνα έχω ακούσει ότι ο Λυμπερόπουλος είναι πολύ αξιόπιστος. Ακριβώς μεν αλλά τουλάχιστον ξέρεις ότι δεν θα γίνει κανένα λάθος!! Για το ΙΑΣΩ δεν γνωρίζω καθόλου! Αλλά για να στο λέει μάλλον είναι αξιόπιστο και αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2023 at 3:05 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια ❤️

Ναι, δε μπορώ να καταλάβω γιατί είπε κατευθείαν εξωσωματική χωρίς επιτροπή.. γιατί είναι ένα ποσό. Οκ, δεν είναι μεγάλο, αλλά είναι κάτι εν τέλει, βάσει αυτών που αναφέρει και η @annie!. Με ανακουφίζει πολύ @Dimitrapth αυτό που λες για το 0%. Κι ο γιατρός το ίδιο μας είπε. Κι επίσης ανέφερε ότι τα κέντρα αυτά είναι αρκετά αυστηρά όσον αφορά στη μορφολογία γιατί τους λείπει η γνω΄ση της συσχέτισης ωαρίου-σπερματοζωαρίου που έχουν οι εμβρυολόγοι. 

Οπότε εμείς προς το παρόν κάνουμε τις περισσότερες εξετάσεις και μετά από ένα μήνα με το συμπλήρωμα, προχωράμε σε επανάληψη σπερμοδιαγράμματος. Το Sermatrop μας έδωσε.

Ναι γενικά η αξιολόγηση που κάνουν οι κυτταρολόγοι είναι πολύ πιο αυστηρή στις μορφές σε σχέση με αυτή που γίνεται στο εμβρυολογικό κέντρο για αξιολόγηση και επιλογή. Είναι εντελώς διαφορετικό το εργαστηριακό πρωτόκολλο. Επίσης το 0% σε 3 μήνες μπορεί να γίνει 4%, οκ δεν θα γίνει 15% αλλά και το 4% είναι ένα καλό ποσοστό. Αλλά στην δική σας περίπτωση ειδικά και το 1% θα είναι πολύ μεγάλη βελτίωση γιατί θα τους δώσει ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο επιλογής για μικρογονιμοποίηση. 
Εμείς πήραμε το Spermact και μας ζήτησε επανάληψη στο τρίμηνο γιατί τόσο διαρκεί η σπερματογέννεση ωστόσο μας είπε να μην σταματήσουμε τις προσπάθειες γιατί και τα χαμηλά ποσοστά δεν είναι μηδενικά άσχετα αν στο χαρτί σου βγάζουν 0%. Είναι χαμηλά αλλά ποτέ μηδέν, σκέψου πως στην τελική 1 αρκεί, το θέμα είναι να βρει τον δρόμο του την κατάλληλη στιγμή.  

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση απ ότι κατάλαβες είναι γιατί να μην περάσεις επιτροπή, δεν είναι και λίγα τα λεφτά η αλήθεια είναι και δεν είναι και οι εποχές εύκολες. Όσο για το ΙΑΣΩ εγώ πηγαίνω στο ΙΑΣΩ Θεσσαλίας, άλλη κλινική αλλά το ίδιο branding, είμαι πολύ ικανοποιημένη και από την προσέγγιση τους και από τις υπηρεσίες και από όλο το προσωπικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από 0-4 % ε? Μακάρι! 

Ναι κι εμείς λέμε να μην σταματήσουμε. Αν και μας είπε πως μια φορά στα 10 χρόνια πετυχαίνει φυσιολογική εγκυμοσύνη με το δικό μας ποσοστό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω σε νέο θέμα ή σε κάποιο υπάρχον με διαφορετικό τίτλο, αλλά ο γιατρός μας πρότεινε το εξής πρωτόκολλο: Βραχύ Πρωτόκολλο με Ανταγωνιστή με Gonal - f σε μια δόση 325-300 iu . Γνωρίζει κάποιος για το συγκεκριμένο πρωτόκολλο λεπτομέρειες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Επίσης, δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω σε νέο θέμα ή σε κάποιο υπάρχον με διαφορετικό τίτλο, αλλά ο γιατρός μας πρότεινε το εξής πρωτόκολλο: Βραχύ Πρωτόκολλο με Ανταγωνιστή με Gonal - f σε μια δόση 325-300 iu . Γνωρίζει κάποιος για το συγκεκριμένο πρωτόκολλο λεπτομέρειες?

Θα ξεκινήσεις 2-3 μέρα περιόδου τη διέγερση με 250 μονάδες λογικά, κάθε μέρα συγκεκριμένη ώρα θα κανεις τη gonal κ μετά από 3-4 μέρες θα πας για τον 1ο υπέρηχο να δουν ποσα ωοθηλακια αναπτύσσονται κ τι μέγεθος έχουν, συνολικά 2-3 υπερήχους Θα σου κάνουν λογικα. Συνεχίζεις έτσι κ 5-6 μέρα λογικά θα προστεθεί 2 ένεση ο ανταγωνιστής για να μεγαλώσουν κ τα υπόλοιπα. Συνήθως 10-12 μέρα σταματάμε τις ενέσεις κ κανεις μια τελευταία που προκαλεί την ωορρηξία κ 36 ώρες μετά πας για ωοληψια. Χονδρικά αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Apostolia88 κορίτσι μου τι κάνεις; Πες μας τα νέα σου! Αποφασίσατε τη γραμμή που θα ακολουθήσετε; Μάλλον μπαίνουμε κι εμάς σε παρόμοια τροχιά καθώς βγήκε και το σπερμοδιάγραμμα και δεν είναι καλό δυστυχώς..νομίζω πολύ πιο δύσκολο απ'το δικό σας..η κάθε περίπτωση είναι σίγουρα ξεχωριστή βέβαια..θα ξεκινήσω να ψάχνομαι και με γιατρούς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

@Apostolia88 κορίτσι μου τι κάνεις; Πες μας τα νέα σου! Αποφασίσατε τη γραμμή που θα ακολουθήσετε; Μάλλον μπαίνουμε κι εμάς σε παρόμοια τροχιά καθώς βγήκε και το σπερμοδιάγραμμα και δεν είναι καλό δυστυχώς..νομίζω πολύ πιο δύσκολο απ'το δικό σας..η κάθε περίπτωση είναι σίγουρα ξεχωριστή βέβαια..θα ξεκινήσω να ψάχνομαι και με γιατρούς..

Kαλά είμαι @singing in the rain. Μετακομίζουμε και είμαστε λίγο στο τρέξιμο. Ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα και θα επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα στο τέλος του Οκτώβρη για να δούμε πως θα είναι τα πράγματα. Τις εξετάσεις που μας έγραψε είπαμε να τις μεταφέρουμε για αργότερα γιατί γράφει πως ισχύουν για 3 μήνες στις οδηγίες για την έναρξη της διαδικασίας της εξωσωματικής. Λέγαμε μήπως δώσουμε λίγο χρόνο στο σπέρμα να βελτιωθεί για να έχουμε και καλύτερες πιθανότητες. Δεν ξέρω βέβαια. Εγώ φοβάμαι λίγο το χρόνο. Εγώ έκανα τις ορμονολογικές μόνο. ΑΜΗ και τις υπόλοιπες πάλι που είχα κάνει πριν ένα 8μηνο. 

Πώς ήταν τα αποτελέσματά σας? Έχετε μιλήσει με κάποιον γιατρό?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Kαλά είμαι @singing in the rain. Μετακομίζουμε και είμαστε λίγο στο τρέξιμο. Ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα και θα επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα στο τέλος του Οκτώβρη για να δούμε πως θα είναι τα πράγματα. Τις εξετάσεις που μας έγραψε είπαμε να τις μεταφέρουμε για αργότερα γιατί γράφει πως ισχύουν για 3 μήνες στις οδηγίες για την έναρξη της διαδικασίας της εξωσωματικής. Λέγαμε μήπως δώσουμε λίγο χρόνο στο σπέρμα να βελτιωθεί για να έχουμε και καλύτερες πιθανότητες. Δεν ξέρω βέβαια. Εγώ φοβάμαι λίγο το χρόνο. Εγώ έκανα τις ορμονολογικές μόνο. ΑΜΗ και τις υπόλοιπες πάλι που είχα κάνει πριν ένα 8μηνο. 

Πώς ήταν τα αποτελέσματά σας? Έχετε μιλήσει με κάποιον γιατρό?

 

Πάντως μην απογοητεύεσαι. Τα θέματα με το σπέρμα λύνονται πολύ πιο εύκολα από τα δικά μας. Και για τις περισσότερες των περιπτώσεων υπάρχει λύση. Επίσης τα σπερμοδιαγράμματα από κέντρο σε κέντρο διαφέρουν κι επίσης από ημέρα σε ημέρα. Εδώ εμάς σε εξειδικευμένο κέντρο μας είχαν βγάλει μικρόβιο και τελικά δεν υπήρχε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...