Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ - ΚΑΚΕΣ ΤΙΜΕΣ


Apostolia88

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Μετά από 6 μήνες κάναμε κ εμείς σπερμοδιάγραμμα.

Οι τιμές πολύ κακές.. 2 όγκος, υδαρές, 4 εκατ. πληθυσμός, 80% ακίνητα κ μολις 8% με ταχεία προωθητική και 0% τυπικές μορφές που το όριο είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 4%. Επίσης θετικός σε μικρόβιο. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με 0%. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι είναι πολύ κακές τιμές και δεν τον απασχολεί ο πληθυσμός ή η κινητικότητα. Αυτά παρακάμπτονται. Στην εξωσωματική παίρνουμε το καλύτερο. Εδώ όμως λέει δεν έχουμε ούτε ένα καλό. Θεωρεί πως δεν θα φτιάξει με τη θεραπεία για το μικρόβιο. Μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο στον οποίο θα πάμε την Τρίτη και είπε άμεση κινητοποίηση καθώς εγώ έχω ΑΜΗ 1,4 και FSH 9. Από όταν το έμαθα έχουν κοπεί τα πόδια μου. Υπάρχει καμία με παρόμοια αποτελέσματα που να τα κατάφεραν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 26/8/2023 at 10:25 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

Καλησπέρα σας

Μετά από 6 μήνες κάναμε κ εμείς σπερμοδιάγραμμα.

Οι τιμές πολύ κακές.. 2 όγκος, υδαρές, 4 εκατ. πληθυσμός, 80% ακίνητα κ μολις 8% με ταχεία προωθητική και 0% τυπικές μορφές που το όριο είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 4%. Επίσης θετικός σε μικρόβιο. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με 0%. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι είναι πολύ κακές τιμές και δεν τον απασχολεί ο πληθυσμός ή η κινητικότητα. Αυτά παρακάμπτονται. Στην εξωσωματική παίρνουμε το καλύτερο. Εδώ όμως λέει δεν έχουμε ούτε ένα καλό. Θεωρεί πως δεν θα φτιάξει με τη θεραπεία για το μικρόβιο. Μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο στον οποίο θα πάμε την Τρίτη και είπε άμεση κινητοποίηση καθώς εγώ έχω ΑΜΗ 1,4 και FSH 9. Από όταν το έμαθα έχουν κοπεί τα πόδια μου. Υπάρχει καμία με παρόμοια αποτελέσματα που να τα κατάφεραν? 

Καλησπέρα! Καταλαβαίνω πλήρως την απογοήτευση σου…αλλά στην θέση σου θα «χαιρόμουν» για το μικρόβιο. Σημαίνει πως υπάρχει κάτι που μπορείς να διορθώσεις! Θα πάρει κάποιους μήνες βέβαια, αλλά με υπομονή όλα γίνονται. Ο ουρολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος για να σας κατευθύνει. Εμείς είχαμε κάνει καλλιέργεια σπερματος, τριπλεξ οσχέου για να ελέγξουμε αν υπάρχει κάποια κιρσοκηλη και εφόσον όλα ήταν καθαρά και μετά από τρίμηνη θεραπεία με πανάκριβες βιταμίνες το αποτέλεσμα χειροτέρεψε, μας είπε πως πρέπει να ελέγξουμε τον καρυοτυπο σπερματος, γιατί και λόγω μικρής ηλικίας, δεν δικαιολογούνταν το αποτέλεσμα. Επίσης, παίζει ρόλο αν έχει ο σύντροφος ανεβάσει πυρετό το τελευταίο τρίμηνο. Εμείς πετύχαμε εγκυμοσύνη με παρόμοια αποτελέσματα με εσάς, αλλά 1% φυσιολογικές μορφές και ενώ 2 γιατροί μας είχαν πει πως είναι σχεδόν απίθανο! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε πολύ λίγο καιρό να μας γράψεις και εσύ, την δίκη σας «απίθανη» ιστορία και να γεμίσετε χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ @Rena92 για όλη τη θετική ενέργεια. Έχει μεγάλη σημασία, το ξέρεις!

Εμάς μας έχουν πέσει όλα μαζί, αφού σκέφτομαι πως μάλλον δεν είναι να γίνει.. Μακάρι να μπορεί να διορθωθεί κάτι γιατί λογικά υπάρχει καιρό εκεί, αφού είμαστε πάνω από 7 χρόνια μαζί. Δεν ξέρω αν διορθώνεται με 0% φυσιολογικές μορφές? Πρέπει κι εγώ να κάνω εξέταση αλλά δεν ξέρω να κάνω μόνο καλλιέργεια με τη μέθοδο του ανοσοφθορισμού που μου έγραψε ο γυναικολόγος ή να ψάξω και για pcr και αντιγόνα? 

Με το καλό το μωράκι σου! :) Εύχομαι να το κρατάς γρήγορα στην αγκαλιά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Rena92 για όλη τη θετική ενέργεια. Έχει μεγάλη σημασία, το ξέρεις!

Εμάς μας έχουν πέσει όλα μαζί, αφού σκέφτομαι πως μάλλον δεν είναι να γίνει.. Μακάρι να μπορεί να διορθωθεί κάτι γιατί λογικά υπάρχει καιρό εκεί, αφού είμαστε πάνω από 7 χρόνια μαζί. Δεν ξέρω αν διορθώνεται με 0% φυσιολογικές μορφές? Πρέπει κι εγώ να κάνω εξέταση αλλά δεν ξέρω να κάνω μόνο καλλιέργεια με τη μέθοδο του ανοσοφθορισμού που μου έγραψε ο γυναικολόγος ή να ψάξω και για pcr και αντιγόνα? 

Με το καλό το μωράκι σου! :) Εύχομαι να το κρατάς γρήγορα στην αγκαλιά σου.

Σ ευχαριστώ πολύ!! Δεν γνωρίζω καθόλου δυστυχώς για την δίκη σου καλλιέργεια, αλλά γενικά πιστεύω μικρόβια έχει χωρίς να το ξέρει το 90% του πληθυσμού και πολλά χρόνια κιόλας, εφόσον στους άνδρες ειδικά δεν υπάρχουν κ συμπτώματα! Οπότε πιστεύω με την κατάλληλη αντιβίωση θα φύγει και αυτό! Επίσης, πολλές φορές τα μικρόβια δημιουργούνται και από τον ίδιο μας τον οργανισμό. Εγώ είχα κάνει καλλιέργεια λίγους μήνες πριν μείνω έγκυος και ήταν καθαρή, το ίδιο και ο άντρας μου και στην διάρκεια της εγκυμοσύνης βρέθηκε μικρόβιο σε μένα μόνο, ενώ του άντρα μου παρέμεινε καθαρή η καλλιέργεια. Γι αυτό μην σε αγχώνει, θα το ξεπαστρέψετε και θα διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό κ το σπερμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2023 at 10:25 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

Καλησπέρα σας

Μετά από 6 μήνες κάναμε κ εμείς σπερμοδιάγραμμα.

Οι τιμές πολύ κακές.. 2 όγκος, υδαρές, 4 εκατ. πληθυσμός, 80% ακίνητα κ μολις 8% με ταχεία προωθητική και 0% τυπικές μορφές που το όριο είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 4%. Επίσης θετικός σε μικρόβιο. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με 0%. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι είναι πολύ κακές τιμές και δεν τον απασχολεί ο πληθυσμός ή η κινητικότητα. Αυτά παρακάμπτονται. Στην εξωσωματική παίρνουμε το καλύτερο. Εδώ όμως λέει δεν έχουμε ούτε ένα καλό. Θεωρεί πως δεν θα φτιάξει με τη θεραπεία για το μικρόβιο. Μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο στον οποίο θα πάμε την Τρίτη και είπε άμεση κινητοποίηση καθώς εγώ έχω ΑΜΗ 1,4 και FSH 9. Από όταν το έμαθα έχουν κοπεί τα πόδια μου. Υπάρχει καμία με παρόμοια αποτελέσματα που να τα κατάφεραν? 

Καλημέρα κορίτσι μου! Πριν 3 μήνες και εμείς είχαμε παρόμοιο σπερμοδιαγραμμα με 0% ταχεία προωθητική κίνηση 4% μορφολογία αλλά λίγο καλύτερη ποσότητα! Και μικρόβιο e-coil! Κάναμε θεραπεία για το μικρόβιο και τριπλεξ για να σιγουρευτούμε ότι δεν υπάρχει κιρσοκήλη και τώρα κάναμε το επαναληπτικό! Περιμένουμε τα αποτελέσματα να δούμε αν τώρα που έφυγε το μικρόβιο βελτιώθηκε το σπέρμα! Ο ουρολόγος θα σας κατευθύνει τώρα και αν κάνετε και ορμονικές για τον σύζυγό θα έχετε πλήρη εικόνα για το τι θα κάνετε!  Και εμένα με έπιασε πανικός όταν είδα τα αποτελέσματα αλλά πλέον υπάρχουν πολλά που μπορείτε να κάνετε και να βρείτε λύσεις! Η επιστήμη κάνει θαύματα! Πέρα από αυτό όμως σκέψου ότι θέλουμε απλώς 1 καλό σπερματοζωάριο για την σύλληψη οπότε τίποτα δεν είναι αδύνατον! Βλέπε @Rena92 ♥️♥️

Εγώ για της δικές σου εξετάσεις θα σου έλεγα ότι δεν χρειάζεται να πας σε pcr αν δεν υπάρχει υπόνοια ότι έχεις κάτι! Εμείς θα κάνουμε καλλιέργεια με pcr στον σύζυγό πρώτα μιας και αυτός φαίνεται να έχει το θέμα και αν βρεθεί κάτι μετά θα το κάνω και εγώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @annitakianna

Ναι, περιμένουμε το σημερινό ραντεβού με τον ουρολόγο. Το μικρόβιο είναι χλαμύδια, οπότε γι' αυτό έχω πανικοβληθεί γιατί ξέρω ότι όταν χρονίζει προκαλεί πολλά προβλήματα και στους δύο που δεν γνωρίζω αν είναι αναστρέψιμα. Ο βιολόγος του κέντρου που έκανε το σπερμοδιάγραμμα, από την ποσότητα που είδε από το δείγμα του είπε πως υπάρχει πιθανότητα να έχει κάποιο μικρόβιο που φράζει το σπερματικό πόρο και έτσι προχώρησαν και στο pcr στο σύζυγο. Και ήταν σίγουρος πως το έχουμε και οι δύο, σε αντίθεση με το γυναικολόγο μου. Όπως και να έχει, ναι.. έχεις δίκιο. Βήμα - βήμα.. Πρώτα ο ουρολόγος και οι δικές μου εξετάσεις και βλέπουμε..

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλους μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2023 at 10:25 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

Καλησπέρα σας

Μετά από 6 μήνες κάναμε κ εμείς σπερμοδιάγραμμα.

Οι τιμές πολύ κακές.. 2 όγκος, υδαρές, 4 εκατ. πληθυσμός, 80% ακίνητα κ μολις 8% με ταχεία προωθητική και 0% τυπικές μορφές που το όριο είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 4%. Επίσης θετικός σε μικρόβιο. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με 0%. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι είναι πολύ κακές τιμές και δεν τον απασχολεί ο πληθυσμός ή η κινητικότητα. Αυτά παρακάμπτονται. Στην εξωσωματική παίρνουμε το καλύτερο. Εδώ όμως λέει δεν έχουμε ούτε ένα καλό. Θεωρεί πως δεν θα φτιάξει με τη θεραπεία για το μικρόβιο. Μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο στον οποίο θα πάμε την Τρίτη και είπε άμεση κινητοποίηση καθώς εγώ έχω ΑΜΗ 1,4 και FSH 9. Από όταν το έμαθα έχουν κοπεί τα πόδια μου. Υπάρχει καμία με παρόμοια αποτελέσματα που να τα κατάφεραν? 

Ο γυναικολόγος σου να σας πανικοβάλει θέλει; Τι φάση; 

Οκ δεν είναι καλές οι τιμές αλλά θα πρέπει να γίνει διερεύνηση από τον ουρολόγο για να δείτε αν είναι αναστρέψιμη η κατάσταση ή όχι. Αλλά πέρα από αυτό υπάρχουν και κάποια άλλα πράγματα και φυσικά πολύ διαφορετικό πρωτόκολλο εξωσωματικής για την δική σας περίπτωση. Η γνώμη μου είναι να κάνεις μία διερευνητική στα κέντρα εξωσωματικής που είναι προσιτά σε εσάς, να δεις 1-2 ή και 3 γιατρούς που έχεις ακούσει θετικά σχόλια και να οργανωθείς σε αυτό το κομμάτι(είναι και το οικονομικό στην μέση σαφώς). Γενικά όμως δεν είναι να απελπίζεσαι, πάρε μια ανάσα και ξεκίνα. 

Εσύ μέχρι τώρα δεν είχες κάνει ποτέ εξετάσεις για ΣΜΝ; Γενικά τα χλαμύδια προκαλούν πολλά προβλήματα υπογονιμότητας και αν μένουν χωρίς θεραπεία πολλά χρόνια μπορεί να είναι και μη αναστρέψιμα αλλά σίγουρα υπάρχει πάντα περιθώριο βελτίωσης και λύσεις! 

ΥΓ: Κι εμείς με κακή ποιότητα σπέρματος παλεύουμε, ο πανικός όμως δεν είναι καλός σύμμαχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dimitrapth όχι δεν είχα κάνει εξετάσεις. Οπότε φέρω και ένα ψυχολογικό βάρος, πως κάποιος μας "φταίει" στην ουσία. Είναι περίεργο συναίσθημα και επειδή είμαι και πεσιμίστρια ως άνθρωπος, είναι αρκετά δύσκολες μέρες αυτές. Έχω κάνει μια έρευνα και είχα δύο περιπτώσεις στο φιλικό μου περιβάλλον με εξωσωματική. Και οι δύο δύσκολες, η κάθε μία για τους δικούς της λόγους. Οπότε έχω υποψήφια δύο κέντρα προς το παρόν κι είναι το επόμενο βήμα μετά τη θεραπεία. Απ' όσα έχω καταλάβει, αν και αυτά θα μας τα εξηγήσουν και οι ειδικοί, η μικρογονιμοποίηση είναι μια από τις πιθανές λύσεις, αλλά η αλήθεια με ΄όσα έχω σαν δεδομένα (κακό σπέρμα, και το άγνωστο προς το παρόν σε τι κατάσταση είναι και οι σάλπιγγές μου) και με τα λόγια του γιατρού δε βοηθιέμαι και πολύ.

Θα το πάρω βήμα - βήμα λοιπόν. Μια ανάσα όπως λες και πάμε..

Εύχομαι να τα καταφέρετε @Dimitrapth και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

@Dimitrapth όχι δεν είχα κάνει εξετάσεις. Οπότε φέρω και ένα ψυχολογικό βάρος, πως κάποιος μας "φταίει" στην ουσία. Είναι περίεργο συναίσθημα και επειδή είμαι και πεσιμίστρια ως άνθρωπος, είναι αρκετά δύσκολες μέρες αυτές. Έχω κάνει μια έρευνα και είχα δύο περιπτώσεις στο φιλικό μου περιβάλλον με εξωσωματική. Και οι δύο δύσκολες, η κάθε μία για τους δικούς της λόγους. Οπότε έχω υποψήφια δύο κέντρα προς το παρόν κι είναι το επόμενο βήμα μετά τη θεραπεία. Απ' όσα έχω καταλάβει, αν και αυτά θα μας τα εξηγήσουν και οι ειδικοί, η μικρογονιμοποίηση είναι μια από τις πιθανές λύσεις, αλλά η αλήθεια με ΄όσα έχω σαν δεδομένα (κακό σπέρμα, και το άγνωστο προς το παρόν σε τι κατάσταση είναι και οι σάλπιγγές μου) και με τα λόγια του γιατρού δε βοηθιέμαι και πολύ.

Θα το πάρω βήμα - βήμα λοιπόν. Μια ανάσα όπως λες και πάμε..

Εύχομαι να τα καταφέρετε @Dimitrapth και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Επειδή το πέρασα το στάδιο του "φταίω" πρόσφατα και ο γιατρός που είχα δεν βοηθούσε καθόλου στο να το ξεπεράσω, πλέον θα σου πω πως αυτό το άγχος απλά πίσω σε πάει. Είναι μία κατάσταση που δεν μπορείς να αλλάξεις άρα τι να λέμε ποιος φταίει και ποιος όχι δεν έχει κανένα νόημα μόνο να σου ρίχνει την ψυχολογία ακόμα περισσότερο. Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία και είμαι επίσης φουλ πεσιμίστρια. Σε ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση γιατί κάνω κάθε χρόνο από 18 ετών και δεν ήξερα ότι έχεις επιλογή να μην κάνεις, το είχα λίγο σαν το τεστ ΠΑΠ ότι το κάνεις "υποχρεωτικά" 😆.

Ναι η μικρογονιμοποίηση είναι η μία επιλογή, αλλά μέχρι να φτάσετε εκεί μεσολαβούν πολλά άλλα, εξετάσεις, θεραπείες κλπ κλπ. Οπότε επειδή ακριβώς είναι πολλά που πρέπει να γίνουν απλά μην χάνεις χρόνο και ξεκινήστε το ψάξιμο. Όσο κάνετε θεραπεία είναι μία καλή ευκαιρία για ένα γενικότερο "ξεσκόνισμα" ορμονολογικά, οργανικά κλπ. Θα κάνετε όλες τις εξετάσεις σας φουλ να είστε έτοιμοι και μετά βλέπετε πως θα κινηθείτε. Μπορεί εντωμεταξύ στο τέλος να μην κάνετε καν εξωσωματική τόσα έχουμε δει να συμβαίνουν "θαυματάκια". 

Μία συμβουλή, αν αισθάνεσαι έστω και στο ελάχιστο ο γιατρός σου να σου προσθέτει άγχος και πίεση άλλαξε τον, δεν κάνει για εσένα. Αυτό στο λέω από την καρδιά μου γιατί το πέρασα πρόσφατα και βρήκα έναν άνθρωπο που θέλω να τον βλέπω και κάθε μέρα τόσο καλά με έκανε να αισθανθώ και έχει μεγάλη σημασία να λαμβάνεις θετικά μηνύματα από τον γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς δεν είχα κάνει, όχι. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε γίνονται μαζί με το τεστ ΠΑΠ πλέον υποχρεωτικά. 

Ναι, δε θέλω να χάσω άλλο χρόνο. Άδικα χάσαμε ήδη ένα εξάμηνο, καθώς δε γνωρίζαμε και προσπαθούσαμε.

Σκοπεύω να αλλάξω γιατρό. Τον κρατούσα ως τώρα γιατί ήξερε το ιστορικό μου, με έβλεπε από 20 χρονών αλλά πλέον και στην περίπτωση των "κακών" ορμονολογικών μου, και στην περίπτωση του σπερμοδιαγράμματος τώρα, μόνο άγχος μου προσθέτει. Άλλωστε πλέον πάμε προς εξωσωματική, άρα χρειάζεται μια εξειδίκευση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2023 at 10:25 ΜΜ, ο/η Apostolia88 είπε:

Καλησπέρα σας

Μετά από 6 μήνες κάναμε κ εμείς σπερμοδιάγραμμα.

Οι τιμές πολύ κακές.. 2 όγκος, υδαρές, 4 εκατ. πληθυσμός, 80% ακίνητα κ μολις 8% με ταχεία προωθητική και 0% τυπικές μορφές που το όριο είναι μεγαλύτερο ή ίσο του 4%. Επίσης θετικός σε μικρόβιο. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με 0%. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι είναι πολύ κακές τιμές και δεν τον απασχολεί ο πληθυσμός ή η κινητικότητα. Αυτά παρακάμπτονται. Στην εξωσωματική παίρνουμε το καλύτερο. Εδώ όμως λέει δεν έχουμε ούτε ένα καλό. Θεωρεί πως δεν θα φτιάξει με τη θεραπεία για το μικρόβιο. Μας παρέπεμψε σε ανδρολόγο στον οποίο θα πάμε την Τρίτη και είπε άμεση κινητοποίηση καθώς εγώ έχω ΑΜΗ 1,4 και FSH 9. Από όταν το έμαθα έχουν κοπεί τα πόδια μου. Υπάρχει καμία με παρόμοια αποτελέσματα που να τα κατάφεραν? 

Κορίτσι μου για το σπέρμα οκ να δεχτώ ότι πρέπει να το δείτε άμεσα τι συμβαίνει! Αλλά οι δικές σου ορμονικές γτ κακές; 35 είσαι; Εγώ είμαι 37 κι έχω παρόμοιες τιμές με τις δικές σου, λίγο λιγότερη fsh. Κι εμένα μου είπε να ξεκινήσω τις προσπάθειες και με άγχωσε ο γιατρός αλλά από την άλλη μου είπε και ότι μην ανησυχείς, έγκυος θα μείνεις! Τι σου είπε εσένα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Apostolia88 σπερμοδιάγραμμα πού κανατε; Εμάς μας είπε στο Yγεια IVF, το ψάχνω τώρα για να κάνουμε κι εμείς κάπου εξειδικευμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@singing in the rain35 είμαι ναι.. Πριν από έξι μήνες μου είχε πει ότι τώρα είσαι οκ, αρκετά κάτω για την ηλικία σου, αλλά δεν ξέρουμε για πόσο και το άφησε εκεί. Ξεκινήστε μου είπε και αν σε ένα εξάμηνο δεν μείνεις, τότε να κάνουμε κι άλλες εξετάσεις (σπερμοδιάγραμμα και σαλπιγγογραφία αντίστοιχα). Οπότε και έτσι κάναμε.. έξι μήνες μετά. Μακάρι να το χαμε κάνει έξι μήνες πριν. Δεν ρωτήσαμε η αλήθεια είναι για το σπερμοδιάγραμμα κάποιον γιατρό και το κάναμε τυχαία στο SpermLab στη Ν. Σμύρνη, όπου έγινε και pcr μαζί γιατί από το δείγμα μακροσκοπίκά υποψιάστηκε ο βιολόγος πως υπάρχει μικρόβιο για να είναι τόσο μικρός ο όγκος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

@singing in the rain35 είμαι ναι.. Πριν από έξι μήνες μου είχε πει ότι τώρα είσαι οκ, αρκετά κάτω για την ηλικία σου, αλλά δεν ξέρουμε για πόσο και το άφησε εκεί. Ξεκινήστε μου είπε και αν σε ένα εξάμηνο δεν μείνεις, τότε να κάνουμε κι άλλες εξετάσεις (σπερμοδιάγραμμα και σαλπιγγογραφία αντίστοιχα). Οπότε και έτσι κάναμε.. έξι μήνες μετά. Μακάρι να το χαμε κάνει έξι μήνες πριν. Δεν ρωτήσαμε η αλήθεια είναι για το σπερμοδιάγραμμα κάποιον γιατρό και το κάναμε τυχαία στο SpermLab στη Ν. Σμύρνη, όπου έγινε και pcr μαζί γιατί από το δείγμα μακροσκοπίκά υποψιάστηκε ο βιολόγος πως υπάρχει μικρόβιο για να είναι τόσο μικρός ο όγκος. 

Σίγουρα πήγε έτσι ένα εξάμηνο χαμένο αλλά δε νομίζω να άλλαξε τραγικά κάτι στο μεσοδιάστημα οπότε μη σε αγχωνει αυτό! Βρες έναν πολύ καλό γυναικολόγο και ενδοκρινολόγο για σένα! Στο παρελθόν είχα κολλήσει κι εγώ χλαμύδια και ίσως και να άργησα να το ανακαλύψω όπως τα υπολογίζω και στη σαλπιγγογραφία που έκανα πρόσφατα ήταν ανοιχτές και οι δύο μου σάλπιγγες! Οπότε σκέψου θετικά, όλα καλά θα πάνε τώρα που το έχεις βάλει σε προγράμμα και το ψάχνεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Σίγουρα πήγε έτσι ένα εξάμηνο χαμένο αλλά δε νομίζω να άλλαξε τραγικά κάτι στο μεσοδιάστημα οπότε μη σε αγχωνει αυτό! Βρες έναν πολύ καλό γυναικολόγο και ενδοκρινολόγο για σένα! Στο παρελθόν είχα κολλήσει κι εγώ χλαμύδια και ίσως και να άργησα να το ανακαλύψω όπως τα υπολογίζω και στη σαλπιγγογραφία που έκανα πρόσφατα ήταν ανοιχτές και οι δύο μου σάλπιγγες! Οπότε σκέψου θετικά, όλα καλά θα πάνε τώρα που το έχεις βάλει σε προγράμμα και το ψάχνεις!!

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά όταν λες άργησες περίπου πόσο καιρό? 

Ναι, ευχαριστώ πολύ για τη θετική ενέργεια που στέλνεις. Μετράει πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά όταν λες άργησες περίπου πόσο καιρό? 

Ναι, ευχαριστώ πολύ για τη θετική ενέργεια που στέλνεις. Μετράει πολύ

Ρώτα ο,τι θέλεις!!😊

Είχα για κανένα χρόνο αυτά τα υγρά αλλά ήμουν μικρή και ντρεπόμουν να πάω στον γιατρό..ασχολίαστο αυτό! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγαμε στον ουρολόγο. 

Δε μας εξήγησε και πολλά. Ζήτησε να επαναληφθεί η καλλιέργεια pcr από το σύζυγο και να τα ξαναπούμε. Όταν τον ρωτήσαμε για τις τιμές του σπερμοδιαγράμματος δεν τις σχολίασε. Όταν επίσης τον ρώτησα αν διορθώνεται, πάλι απάντησε θα δούμε. Και μας είπε να το κάνουμε στη βιοιατρική, ενώ εμείς το 1ο το είχαμε κάνει στο Spermlab. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Επίσης βρήκε και μία κιρσοκήλη, η οποία είπε ότι δεν θα αλλάξει κάτι αν χειρουργηθεί γιατί είναι 41.

Ναι κορίτσι μου όντως δεν θα αλλάξει κάτι στα 41 η εγχείρηση! Πιθανόν να το χειροτερέψει κιόλας! Πάντως το ότι δεν είπε πολλά πιθανόν έγινε γιατί δεν ήθελε να σας αγχωσει όπως η γυναικολόγος! Αν σου φάνηκε καλός γιατρός και τον εμπιστεύθηκες εγώ θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις της οδηγίες του πίστα και θα φτιάξουν τα πράγματα! Υπάρχουν πολλές λύσεις στις μέρες μας! Απλά θέλει λίγο χρόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annitakianna ναι, είπε πως είναι αρκετά μικρή κιόλας και δεν επηρεάζει πολύ. Θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες του προς το παρόν. Αυτό κατάλαβα κι εγώ τώρα που το σκέφτομαι. Ότι μάλλον δε μπορεί να πει κάτι ακόμη γιατί εκ των πραγμάτων είναι δύσκολη η περίπτωση. Απ' όσα έχω συναντήσει, το έχω καταλάβει με τις τιμές μας. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητεί την ύπαρξη μικροβίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Ο γυναικολόγος σου να σας πανικοβάλει θέλει; Τι φάση; 

Οκ δεν είναι καλές οι τιμές αλλά θα πρέπει να γίνει διερεύνηση από τον ουρολόγο για να δείτε αν είναι αναστρέψιμη η κατάσταση ή όχι. Αλλά πέρα από αυτό υπάρχουν και κάποια άλλα πράγματα και φυσικά πολύ διαφορετικό πρωτόκολλο εξωσωματικής για την δική σας περίπτωση. Η γνώμη μου είναι να κάνεις μία διερευνητική στα κέντρα εξωσωματικής που είναι προσιτά σε εσάς, να δεις 1-2 ή και 3 γιατρούς που έχεις ακούσει θετικά σχόλια και να οργανωθείς σε αυτό το κομμάτι(είναι και το οικονομικό στην μέση σαφώς). Γενικά όμως δεν είναι να απελπίζεσαι, πάρε μια ανάσα και ξεκίνα. 

Εσύ μέχρι τώρα δεν είχες κάνει ποτέ εξετάσεις για ΣΜΝ; Γενικά τα χλαμύδια προκαλούν πολλά προβλήματα υπογονιμότητας και αν μένουν χωρίς θεραπεία πολλά χρόνια μπορεί να είναι και μη αναστρέψιμα αλλά σίγουρα υπάρχει πάντα περιθώριο βελτίωσης και λύσεις! 

ΥΓ: Κι εμείς με κακή ποιότητα σπέρματος παλεύουμε, ο πανικός όμως δεν είναι καλός σύμμαχος. 

@Dimitrapth όταν αναφέρεσαι σε διαφορετικό πρωτόκολλο εξωσωματικής εννοείς λόγω της μόλυνσης? Τώρα ξεκινάω να ψάχνω το θέμα των πρωτοκόλλων. Σε αποκλείουν αν έχεις νοσήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

@Dimitrapth όταν αναφέρεσαι σε διαφορετικό πρωτόκολλο εξωσωματικής εννοείς λόγω της μόλυνσης? Τώρα ξεκινάω να ψάχνω το θέμα των πρωτοκόλλων. Σε αποκλείουν αν έχεις νοσήσει?

Δεν εχω ακούσει κανένα ζευγάρι να το αποκλείουν γιατί νόσησε, μην σε πάρω και στο λαιμό μου δεν ξέρω σίγουρα. Πάντως όντως είναι πολύ κρίμα να μην κάνουν αυτές τις εξετάσεις υποχρεωτικά μαζί με το τεστ παπ, ούτως ή άλλως συνταγογραφούνται και αυτές(τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα). Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως ανάλογα με τις εξετάσεις σας και την συνολική εικόνα θα διαμορφωθεί και το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσετε. Άλλοι χρειάζονται ειδικευμένες εξετάσεις, άλλοι κάνουν λήψη σπερματοζωαρίων απευθείας από τους όρχεις, άλλοι κάνουν μικρογονιμοποίηση όλα αυτά τα διαφορετικά σενάρια (γιατί είναι πάρα πολλά) θα τα συζητήσετε και θα σας τα προτείνουν με βάση τις δικές σας ανάγκες και θα προχωρήσετε αντίστοιχα. Λύσεις υπάρχουν αν το θέλετε θα τις βρείτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitrapth είπε:

Δεν εχω ακούσει κανένα ζευγάρι να το αποκλείουν γιατί νόσησε, μην σε πάρω και στο λαιμό μου δεν ξέρω σίγουρα. Πάντως όντως είναι πολύ κρίμα να μην κάνουν αυτές τις εξετάσεις υποχρεωτικά μαζί με το τεστ παπ, ούτως ή άλλως συνταγογραφούνται και αυτές(τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα). Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως ανάλογα με τις εξετάσεις σας και την συνολική εικόνα θα διαμορφωθεί και το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσετε. Άλλοι χρειάζονται ειδικευμένες εξετάσεις, άλλοι κάνουν λήψη σπερματοζωαρίων απευθείας από τους όρχεις, άλλοι κάνουν μικρογονιμοποίηση όλα αυτά τα διαφορετικά σενάρια (γιατί είναι πάρα πολλά) θα τα συζητήσετε και θα σας τα προτείνουν με βάση τις δικές σας ανάγκες και θα προχωρήσετε αντίστοιχα. Λύσεις υπάρχουν αν το θέλετε θα τις βρείτε. 

Ε είναι το κάψιμο του εγκεφάλου απ' όλη την πίεση τη χθεσινή που άρχισε να σκέφτεται σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Ευχαριστώ @Dimitrapth. Τη μικρογονιμοποίηση είχε αναφέρει και ο γυναικολόγος αν φτιάξει η μορφολογία. Έκλεισα ραντεβού σε κέντρο για να μας κατευθύνουν λίγο διότι όλο αυτό το πήγαινε-έλα στους γιατρούς, σε τρελαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρνητικές οι δικές μου εξετάσεις. Και η απλή και το pcr για το μικρόβιο.

Περιμένουμε την επαναληπτική του συζύγου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Αρνητικές οι δικές μου εξετάσεις. Και η απλή και το pcr για το μικρόβιο.

Περιμένουμε την επαναληπτική του συζύγου

Πολύ καλά νέα!! Μπράβο! Περιμένουμε και του συζύγου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...