Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακή PappA


Recommended Posts

Καλημέρα σας, μετά από ένα πολύ καλό υπέρηχο αυχενικής, βγήκε κακό το pappa κ από χθες κλαιω. Ήταν η χοριακη πολύ αυξημένη κ η πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν 1/188. Ο εμβρυολογος Μ είπε για το νιπτ κ την αμνιοπαρακέντηση. Η δεύτερη καλύπτει όλα τα σύνδρομα. Δε ξέρω τι να κάνω. Κ τα δύο αργούν να βγάλουν αποτέλεσμα. Είμαι σε απελπιστική κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι! Όλα αυτά είναι πιθανότητες, οπότε μην σε παίρνει από κάτω. Το 1/188 είναι η προσαρμοσμένη μετά την αυχενική διαφάνεια;

Το νιπτ είναι ακίνδυνο αλλά πάλι πιθανότητες δίνει. Η αμνιοπαρακέντηση είναι η μόνη που θα σου δώσει σίγουρα αποτελέσματα αλλά υπάρχει μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα αποβολής. Το θέμα είναι βρίσκει άλλα πράγματα ανησυχητικά ο εμβρυολογος για να προχωρήσεις σε αμνιο;

Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Όλα αυτά είναι πιθανότητες, οπότε μην σε παίρνει από κάτω. Το 1/188 είναι η προσαρμοσμένη μετά την αυχενική διαφάνεια;

Το νιπτ είναι ακίνδυνο αλλά πάλι πιθανότητες δίνει. Η αμνιοπαρακέντηση είναι η μόνη που θα σου δώσει σίγουρα αποτελέσματα αλλά υπάρχει μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα αποβολής. Το θέμα είναι βρίσκει άλλα πράγματα ανησυχητικά ο εμβρυολογος για να προχωρήσεις σε αμνιο;

Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Είμαι 16 και 3. Η προσαρμοσμένη τιμή μετά την pappa είναι 1/850 . Ο εμβρυολογος μου είπε ότι δεν ανησυχει αλλα ότι η αμνιοπαρακέντηση ανιχνεύει όλα τα σύνδρομα ενώ η νιπτ το νταουν κ αλλά δύο τρία. είμαι τρομοκρατημένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Λίνα88 είπε:

Είμαι 16 και 3. Η προσαρμοσμένη τιμή μετά την pappa είναι 1/850 . Ο εμβρυολογος μου είπε ότι δεν ανησυχει αλλα ότι η αμνιοπαρακέντηση ανιχνεύει όλα τα σύνδρομα ενώ η νιπτ το νταουν κ αλλά δύο τρία. είμαι τρομοκρατημένη. 

15+3 μπερδεύτηκα. Τα έχω χάσει από χθες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Είμαι 16 και 3. Η προσαρμοσμένη τιμή μετά την pappa είναι 1/850 . Ο εμβρυολογος μου είπε ότι δεν ανησυχει αλλα ότι η αμνιοπαρακέντηση ανιχνεύει όλα τα σύνδρομα ενώ η νιπτ το νταουν κ αλλά δύο τρία. είμαι τρομοκρατημένη. 

Μια χαρά είναι το ποσοστό σου κορίτσι μου ! Εννοείται να κάνεις αυτό που θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αλλά δεν πιστεύω ότι έχεις θέμα. Εγώ είχα υψηλότερο ποσοστό και δεν έκανα τίποτα. Είχα πολύ καλή αυχενική και κακό pappA. Ο καθένας όπως νομίζει. Σκέψου ότι 1 στα 850 παιδιά είναι άπειροελάχιστη η πιθανότητα και μάλιστα αν η αυχενική σου ήταν καλή, δηλαδη τα στοιχεία του μωρού (μύτη, αυχενική διαφάνεια) είναι σχεδόν απίθανο να παίζει κάτι. Αυτά είναι πιθανότητες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως τα λέει η @Amp92! Μην ανησυχείς! Αν θες να είσαι πιο σίγουρη κάνε την αμνιοπαρακέντηση για μένα. Την είχε κάνει και μια φίλη μου και δεν ήταν κάτι. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα όλα θα είναι μια χαρά 😊 Μην αγχώνεσαι από τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Όπως τα λέει η @Amp92! Μην ανησυχείς! Αν θες να είσαι πιο σίγουρη κάνε την αμνιοπαρακέντηση για μένα. Την είχε κάνει και μια φίλη μου και δεν ήταν κάτι. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα όλα θα είναι μια χαρά 😊 Μην αγχώνεσαι από τώρα!

Κορίτσια θα κανω την αμνιοπαρακέντηση. Η χοριακη ήταν υψηλή κ φοβάμαι μην είναι κτ άλλο και όχι νταουν. Απλά πρέπει να περιμένω δύο βδομάδες:( αυτό είναι το χειρότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Κορίτσια θα κανω την αμνιοπαρακέντηση. Η χοριακη ήταν υψηλή κ φοβάμαι μην είναι κτ άλλο και όχι νταουν. Απλά πρέπει να περιμένω δύο βδομάδες:( αυτό είναι το χειρότερο.

Τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν πολύ πιο νωρίς πάντως, 2-3 ημέρες. Όλα να πάνε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα τα πρώτα αποτελέσματα με τα βασικά σύνδρομα και το φύλο του μωρού βγήκαν σε 24 ώρες! Την Τρίτη έκανα την αμνιοπαρακέντηση στις 3 το μεσημέρι, την Τετάρτη το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι όλα είναι καλά! Για τον καρυότυπο μου είπαν περίπου 10 μέρες. Εγώ την εξέταση την έκανα στις 16+5 ημέρες. Γενικά να σκέφτεσαι ότι όλα αυτά είναι στατιστικά και να προσπαθείς να κάνεις θετικές σκέψεις και να έχεις πίστη για να μην ταράζεις και το μωράκι σου γιατί καταλαβαίνει ότι η μανούλα του είναι στεναχωρημένη. Κι εγώ αυτό προσπαθούσα να κάνω. Θα δεις όλα θα είναι καλά! Λίγη υπομονή ακόμα γλυκιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/8/2023 at 9:32 ΠΜ, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλημέρα σας, μετά από ένα πολύ καλό υπέρηχο αυχενικής, βγήκε κακό το pappa κ από χθες κλαιω. Ήταν η χοριακη πολύ αυξημένη κ η πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν 1/188. Ο εμβρυολογος Μ είπε για το νιπτ κ την αμνιοπαρακέντηση. Η δεύτερη καλύπτει όλα τα σύνδρομα. Δε ξέρω τι να κάνω. Κ τα δύο αργούν να βγάλουν αποτέλεσμα. Είμαι σε απελπιστική κατάσταση. 

Βαθιά ανάσα και αισιοδοξία. Τα αποτελέσματα σημαίνουν ότι ΄ένα στα 188 παιδάκια με το προφίλ του δικού σας εμφανίζει σύνδρομο down. Η πιθανότητα θεωρείται σχετικά υψηλή γι'αυτό συστήνεται περαιτέρω έλεγχος. Η αμνιοπαρακέντηση ή το NIPT θα σας επιβεβαιώσουν ή θα σας αποκλείσουν το σύνδρομο. Μη στεναχωριέστε προκαταβολικά. Εξάλλου οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας. Έχετε 1 στα 188 πιθανότητες για σύνδρομο, αλλά 187 στις 188 πιθανότητες να μην έχει τίποτα. Προσπαθήστε να μείνετε ήρεμη, όσο γίνεται, για εσάς και το μπεμπόνι. Όλα να πάνε τέλεια και αυτή να είναι μια περιπέτεια που θα την ξεχάσετε σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 10/8/2023 at 3:30 ΜΜ, ο/η Λίνα88 είπε:

Κορίτσια θα κανω την αμνιοπαρακέντηση. Η χοριακη ήταν υψηλή κ φοβάμαι μην είναι κτ άλλο και όχι νταουν. Απλά πρέπει να περιμένω δύο βδομάδες:( αυτό είναι το χειρότερο.

Κορίτσι μου έκανες τελικά αμνιοκεντηση? Εύχομαι να είσαι καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...