Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η marilouu είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου 😃.Μακάρι να έρθει Χριστούγεννα το δωράκι.♥️Θα βάλουμε δύο.

Τι ωραίο χριστουγεννιάτικο δώρο θα είναι!!!! Μπορούμε να ζητήσουμε δλδ ένα να βάλουμε η δύο? Η ο γιατρός μας προτείνει αναλόγως τα ωάρια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Τι ωραίο χριστουγεννιάτικο δώρο θα είναι!!!! Μπορούμε να ζητήσουμε δλδ ένα να βάλουμε η δύο? Η ο γιατρός μας προτείνει αναλόγως τα ωάρια??

Εγώ ζήτησα εξαρχής από το γιατρό ότι θέλω ένα και ήταν σύμφωνος. Μπορείς να το ζητήσεις και αναλόγως με την ηλικία, το ιατρικό σου προφίλ κτλ ο γιατρός θα σου πει τι είναι καλύτερο για σένα και τα ποσοστά επιτυχίας. 

Καλή τύχη σε όλες!!! 🤞🤞🍀🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/10/2023 at 12:26 ΜΜ, ο/η Sunnyboy είπε:

Κορίτσια την βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί κοντεύω να σκάσω. 

Είμαι 6η μερα διέγερσης με gonal και έκανα υπέρηχο σήμερα όπου το ενδομητριο είναι πολύ λεπτό 0.34 και έχω μόνο 2 ωοθυλάκια.  Ενα στην κάθε ωοθηκη.  Η γυναικολογος μου είπε ότι αμφιβάλλει αν παράγω ακόμα ωάρια και να κάνω την εξέταση αμη.  Δεν μου την έχει ζητήσει ποτέ ο γιατρός μου. Όταν λοιπόν το ανέφερα είπαν από την κλινική ότι δεν τους χρησίμευει κάτι σαν πληροφορία ή Αμη και να μην την κάνω. Με τον γιατρό τον ίδιο δεν έχω καταφέρει φυσικά να επικοινωνήσω . Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι μέχρι την Δευτέρα?? Εννοώ να έχω περισσότερα ωοθυλακια η να παχύνει το ενδομητριο??? Ηλικια 43 και ίσως η τελευταία μου προσπάθεια. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά απογοητευτηκα όσο δεν πάει.  

Κορίτσι μου σου απαντώ και εγώ, με μεγάλη καθυστέρηση...

Αυτό που ξέρω είναι ότι για να αξιολογηθούν τα αποθέματα σε ωάρια υπάρχουν 2 τρόποι: ο ένας και κλασσικός είναι να τα μετρούν κατά τον κολπικό υπέρηχο και ο νεότερος να γίνεται η εξέταση αίματος ΑΜΗ. Αυτά τα δυο μετρούν το ίδιο πράγμα, γεγονός που σημαίνει ότι τα ευρήματα συμβαδίζουν. Θα έλεγα να μην προβληματίζεσαι υπερβολικά, τη μέρα της ωοληψίας θα ξέρεις τον τελικό αριθμό. Μη νομίζεις, μπορεί ένα κορίτσι να φαίνεται ότι έχει π.χ. 10 και μετά την ωοληψία να βλέπουν ότι τα μισά είναι ανώριμα. Άσε μου συνήθως προκύπτουν +2 ή ωάρια παραπάνω από αυτό που φαίνεται στον υπέρηχο.

Επίσης, με το πάχος του ενδομητρίου μην ασχολείσαι τώρα, θα το φτιάξεις όσο γίνεται κατά την προετοιμασία για εμβρυομεταφορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lacostaki πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά που περιγράφεις, δεν έχω καταφέρει να βγάλω ποτέ άκρη σε τίποτα από όσα λες. Είναι φορές που δεν σου κρύβω,  αναρωτιέμαι μήπως μας κοροιδεύεις!..

Να το πιάσω από τις υποτιθέμενες καθυστερήσεις? ακούω για την εξωσωματική σου εδώ και σχεδόν 2 χρόνια..  Επαναλαμβανόμενα prp, απο γιατρό δημοσίου με καθυστέρηση έτους και βάλε?? Άνω των 42-43 δεν αφήνουν μήνα να περάσει.. 
Από το ότι "ανησυχουσε" ο γιατρός σου μήπως στα 45 σου λογω καλών εξετάσεων ΔΕΝ εγκριθεί η εξωσωματική σου? Θα κλάψω πραγματικά!! Ποιος γιατρός ήταν αυτός που ει΄χε τέτοια ανησυχια? πες μας να μην ξαναπάει κανείς! άνω των 42 τις περνάνε πρωτες- πρώτες και έχουν προτεραιότητα...

Τώρα όσον αφορά το σπέρμα που έγινε νερό! αυτό δεν γίνεται.. Και 8.30 να το πας, και στις 11 να το πάρουν οι εμβρυολογοι, μια χαρά γίνεται η δουλειά τους.. Άσε που κάνουν ICSI, γιατί φυσικά στην ηλικία αυτή, για 1ο παιδί κάνουν ICSI.. Το ξέρω γιατί έχω πάει άπειρες φορές σπέρμα από το σπίτι, ανησυχουσα- ανησυχουσα που περνούσε η ώρα και μία και δύο ώρες αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. (ίσως δεν διαβασες το μάθημα σου καλά για το θέμα αυτό...) Μπορεί για εξετάσεις σπέρματος να χρειάζεται να επεξεργαστούν μέσα σε 1 ώρα το σπέρμα, αλλά για γονιμιμοποίηση, όπως και για την σπερματέγχυση το ενισχύουν το σπέρμα... Μέσα στα εκατομμύρια σπερματοζωάρια σιγουρα θα έβρισκαν 2! να γονιμοποιήσουν! Μην τρελαθούμε κιόλας.. 
Κανείς δεν επιλέγει να καταψύξει ωάριο έτσι ελαφρά τη καρδία,  ειδικά σε γυναίκα 45 χρονών, είναι τόσο πολύπλοκο κύτταρο που στην απόψυξη ίσως υπάρχουν απώλειες, ενώ τα έμβρυα έχουν πολύ καλά ποσοστά επιβίωσης στην απόψυξη... 

Μας έχεις αναλύσει το κάθε κτίριο του νοσοκομείου, πόρτες, η πόρτα έτσι, η μαία αλλιώς, λεπτομέρειες σαν ποιηματάκι που δεν έχουν νόημα κανένα. Αλλα δεν έλεγες στους υπερήχους μεγεθη ωαρίων κτλ κτλ.. 
Γενικά δεν βγαίνει κανένα νόημα από όλα αυτα..
Μας διαβάζουν πάρα πολλές γυναίκες που παλεύουν σοβαρά με την εξωσωματική, ας μην κοροιδεύουμε..
Για την περίπτωση που όντως είναι έτσι όπως τα λες και σε αδικώ (αλλά πραγματικά μετά από 3,5 χρόνια που εχω κανει εξωσωματικές αμφιβάλλω) ζητάω ταπεινά συγγνώμη εκ των προτέρων .

Υ.Γ. Καμία φορά αναρωτιέμαι είσαι ή Χρυσαφω, η  Athena??  ή τρολ?

Φιλικά πάντα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα κοριτσια ❤️Είμαι πάρα πάρααααα πολύ χαρούμενη.Από τα 8 γονιμοποιημένα ωάρια έμειναν 6!!!Εχω 6 βλαστοκύστες κατηγορίας Α μου ανέφεραν.Οχι οτι κατάλαβα τι σημαίνει αυτό.Μάλλον το ανώτερο σε ποιότητα?Αύριο θα κάνω εξετάσεις αίματος και βλέπουμε πώς προχωράμε..Πετάω στα ουράνια..Δεν περίμενα αυτόν τον αριθμό.Αγαπώ όλο τον κόσμο αυτή τη στιγμή.😁

Μπράβο κορίτσι μου! Τι υπέροχα νέα!!! Χαίρομαι πολύ για σένα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

@Lacostaki πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά που περιγράφεις, δεν έχω καταφέρει να βγάλω ποτέ άκρη σε τίποτα από όσα λες. Είναι φορές που δεν σου κρύβω,  αναρωτιέμαι μήπως μας κοροιδεύεις!..

Να το πιάσω από τις υποτιθέμενες καθυστερήσεις? ακούω για την εξωσωματική σου εδώ και σχεδόν 2 χρόνια..  Επαναλαμβανόμενα prp, απο γιατρό δημοσίου με καθυστέρηση έτους και βάλε?? Άνω των 42-43 δεν αφήνουν μήνα να περάσει.. 
Από το ότι "ανησυχουσε" ο γιατρός σου μήπως στα 45 σου λογω καλών εξετάσεων ΔΕΝ εγκριθεί η εξωσωματική σου? Θα κλάψω πραγματικά!! Ποιος γιατρός ήταν αυτός που ει΄χε τέτοια ανησυχια? πες μας να μην ξαναπάει κανείς! άνω των 42 τις περνάνε πρωτες- πρώτες και έχουν προτεραιότητα...

Τώρα όσον αφορά το σπέρμα που έγινε νερό! αυτό δεν γίνεται.. Και 8.30 να το πας, και στις 11 να το πάρουν οι εμβρυολογοι, μια χαρά γίνεται η δουλειά τους.. Άσε που κάνουν ICSI, γιατί φυσικά στην ηλικία αυτή, για 1ο παιδί κάνουν ICSI.. Το ξέρω γιατί έχω πάει άπειρες φορές σπέρμα από το σπίτι, ανησυχουσα- ανησυχουσα που περνούσε η ώρα και μία και δύο ώρες αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. (ίσως δεν διαβασες το μάθημα σου καλά για το θέμα αυτό...) Μπορεί για εξετάσεις σπέρματος να χρειάζεται να επεξεργαστούν μέσα σε 1 ώρα το σπέρμα, αλλά για γονιμιμοποίηση, όπως και για την σπερματέγχυση το ενισχύουν το σπέρμα... Μέσα στα εκατομμύρια σπερματοζωάρια σιγουρα θα έβρισκαν 2! να γονιμοποιήσουν! Μην τρελαθούμε κιόλας.. 
Κανείς δεν επιλέγει να καταψύξει ωάριο έτσι ελαφρά τη καρδία,  ειδικά σε γυναίκα 45 χρονών, είναι τόσο πολύπλοκο κύτταρο που στην απόψυξη ίσως υπάρχουν απώλειες, ενώ τα έμβρυα έχουν πολύ καλά ποσοστά επιβίωσης στην απόψυξη... 

Μας έχεις αναλύσει το κάθε κτίριο του νοσοκομείου, πόρτες, η πόρτα έτσι, η μαία αλλιώς, λεπτομέρειες σαν ποιηματάκι που δεν έχουν νόημα κανένα. Αλλα δεν έλεγες στους υπερήχους μεγεθη ωαρίων κτλ κτλ.. 
Γενικά δεν βγαίνει κανένα νόημα από όλα αυτα..
Μας διαβάζουν πάρα πολλές γυναίκες που παλεύουν σοβαρά με την εξωσωματική, ας μην κοροιδεύουμε..
Για την περίπτωση που όντως είναι έτσι όπως τα λες και σε αδικώ (αλλά πραγματικά μετά από 3,5 χρόνια που εχω κανει εξωσωματικές αμφιβάλλω) ζητάω ταπεινά συγγνώμη εκ των προτέρων .

Υ.Γ. Καμία φορά αναρωτιέμαι είσαι ή Χρυσαφω, η  Athena??  ή τρολ?

Φιλικά πάντα.. 

Θα κρατήσω και γω όπως κ εσύ μια μικρή επιφύλαξη να κάνουμε λάθος. Άλλωστε μέσα από μια ψυχρή οθόνη κ το γραπτό λόγο γίνονται πολλές φορές παρανοήσεις. Όμως ναι, έχω αναρωτηθεί το ίδιο 100 φορές. Γεγονότα και εξιστορήσεις που σε όποιον έχει κάνει εξωσωματική δεν βγάζουν κανένα νόημα! Γιατροί που συμβουλεύουν συνεχώς αναμονή για να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα (στα 45!!!), εξωπραγματικές περιγραφές κ σκηνικά που αδυνατώ να πιστέψω. Ναι το δημόσιο έχει ελλείψεις και το έχω πει και γω. Αλλά αυτά που περιγράφονται είναι αστεία... έμεινε το σπέρμα πάνω σε ενα γραφείο και το είδε η καθαρίστρια κλπ κλπ... επίσης ξε΄ρω προσωπικά γυναίκα που έκανε ολοκληρη προσπάθεια στο Αλεξάνδρας κανονικά, ναι με ελλείψεις αλλά όχι και να πάει ωοληψία αλλού... Ειλικρινά τα βλέπω και τα παρατηρώ πολύ καιρό τώρα και βλέπω και πολλές φορές μια επίθεση σε όποια τολμούσε να πει ότι κάτι δεν πάει καλά με την ιστορία. Ειλικρινά είχα βαρεθεί να μπω σε αντιπαραθεση κ  το κανω για ενα και μονο λόγο! Υπαρχουν γυναικες που ψαχνουν εδω μεσα πληροφοριες κ ελπίδες! Κοπελες που μπορει το Αλεξανδρα (κ το καθε δημοσιο) να ειναι η μονη τους δυνατοτητα. Δεν ειναι δυνατό να τις γεμίζουμε φόβο με άκυρες πληροφορίες!

Όσο για τη Χρυσάφω τη θυμάμαι και γω. Έκανε συστηματικά το ίδιο, λάθος ιστορίες, λάθος πληροφορίες κ ιστορίες για αγρίους. Μου ε΄ίχε επιτεθεί όταν τόλμησα να πω κ γω τοτε τα προφανη... 

Lacostaki θα σου πω κ γω προκαταβολικά συγνώμη αν είμαι εγώ λάθος... Αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δεις πολύ σοβαρά που είσαι κ τι κάνεις. ΓΙατί αυτά που περιγράφεις αν είναι αληθινά είναι για καταγγελία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσι μου σου απαντώ και εγώ, με μεγάλη καθυστέρηση...

Αυτό που ξέρω είναι ότι για να αξιολογηθούν τα αποθέματα σε ωάρια υπάρχουν 2 τρόποι: ο ένας και κλασσικός είναι να τα μετρούν κατά τον κολπικό υπέρηχο και ο νεότερος να γίνεται η εξέταση αίματος ΑΜΗ. Αυτά τα δυο μετρούν το ίδιο πράγμα, γεγονός που σημαίνει ότι τα ευρήματα συμβαδίζουν. Θα έλεγα να μην προβληματίζεσαι υπερβολικά, τη μέρα της ωοληψίας θα ξέρεις τον τελικό αριθμό. Μη νομίζεις, μπορεί ένα κορίτσι να φαίνεται ότι έχει π.χ. 10 και μετά την ωοληψία να βλέπουν ότι τα μισά είναι ανώριμα. Άσε μου συνήθως προκύπτουν +2 ή ωάρια παραπάνω από αυτό που φαίνεται στον υπέρηχο.

Επίσης, με το πάχος του ενδομητρίου μην ασχολείσαι τώρα, θα το φτιάξεις όσο γίνεται κατά την προετοιμασία για εμβρυομεταφορά!

@lilly1984 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είχα πάλι εχθές υπέρηχο και τα 2 ωάρια έχουν μεγαλώσει αλλά όχι όσο θα ήθελε ο γιατρός.  Από ότι φαίνεται θα πάμε για το ενα του φυσικού κύκλου. Μου διέκοψε την arvekap και την gonal την συνεχίζω με λιγότερη δόση. Την Πέμπτη έχω πάλι υπέρηχο και εκεί θα κριθούν όλα. 12η μέρα της gonal. 

Εχω απογοητευτεί κάπως αλλά ελπίζω ως το τελος.Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Έχω εμπιστοσύνη στον γιατρο μου και ελπίζω να ερθει και το θαύμα και σε μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

 

 

Κοριτσια μου σας υπερευχαριστω για τη βοηθεια και τις συμβουλες!!!❤️❤️❤️

Μιλησα μ το γιατρο το απογευμα κ μου ειπε οτι επειδη ειμαστε νεοι (34 εγω κ 37 ο αντρας μου) κ δεν θ κανουμε σπερματεγχυση, καλο ειναι να ταλαιπωρησουμε λιγο το σπερμα κ ν δωσουμε το δειγμα μετα απο επαφες... ωστε ν υπαρχει καποιος λογος γτ φοβαται μην μας απορριψουν την εξωσωματικη κ μας ζητησουν σπερματεγχυση...

Αυτο με αγχωσε λιγο γτ το σπερμα ειναι καλο κ δν ξερω τι θα βγει εν τελει... θα τον ξεζουμισω ενα σκ κ θα του πω ν παει δευτερα!!! 😜🥰 Κι ο θεος μαζι μας!!!

Κορίτσι μ να πεις στο μικροβιολογικό να σ πειράξει λιγο τα αποτελέσματα. Εμεις ετσι καναμε. Ιδια ηλικία με εσας χωρις να εχουμε κανει σπερματέγχυση πειράξαμε λιγο το σπερμοδιαγραμμα κ μας πέρασαν απο την επιτροπή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Τι ωραίο χριστουγεννιάτικο δώρο θα είναι!!!! Μπορούμε να ζητήσουμε δλδ ένα να βάλουμε η δύο? Η ο γιατρός μας προτείνει αναλόγως τα ωάρια??

Καλησπέρα κορίτσι μου 😃 Ο γιατρός το έχει αφήσει σε εμάς.Εμεις θα αποφασίσουμε αν θα βαλουμε ένα η' δύο.Ειναι και αναλόγως την ηλικία φυσικά.Εχουμε καταλήξει στα δύο για να αυξήσουμε τις πιθανότητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! Τι υπέροχα νέα!!! Χαίρομαι πολύ για σένα!!!!

Ευχαριστώ πολύ 😃♥️ Κι εμείς είμαστε χαρούμενοι.Μακαρι να συνεχίσουμε έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

@Lacostaki πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά που περιγράφεις, δεν έχω καταφέρει να βγάλω ποτέ άκρη σε τίποτα από όσα λες. Είναι φορές που δεν σου κρύβω,  αναρωτιέμαι μήπως μας κοροιδεύεις!..

Να το πιάσω από τις υποτιθέμενες καθυστερήσεις? ακούω για την εξωσωματική σου εδώ και σχεδόν 2 χρόνια..  Επαναλαμβανόμενα prp, απο γιατρό δημοσίου με καθυστέρηση έτους και βάλε?? Άνω των 42-43 δεν αφήνουν μήνα να περάσει.. 
Από το ότι "ανησυχουσε" ο γιατρός σου μήπως στα 45 σου λογω καλών εξετάσεων ΔΕΝ εγκριθεί η εξωσωματική σου? Θα κλάψω πραγματικά!! Ποιος γιατρός ήταν αυτός που ει΄χε τέτοια ανησυχια? πες μας να μην ξαναπάει κανείς! άνω των 42 τις περνάνε πρωτες- πρώτες και έχουν προτεραιότητα...

Τώρα όσον αφορά το σπέρμα που έγινε νερό! αυτό δεν γίνεται.. Και 8.30 να το πας, και στις 11 να το πάρουν οι εμβρυολογοι, μια χαρά γίνεται η δουλειά τους.. Άσε που κάνουν ICSI, γιατί φυσικά στην ηλικία αυτή, για 1ο παιδί κάνουν ICSI.. Το ξέρω γιατί έχω πάει άπειρες φορές σπέρμα από το σπίτι, ανησυχουσα- ανησυχουσα που περνούσε η ώρα και μία και δύο ώρες αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. (ίσως δεν διαβασες το μάθημα σου καλά για το θέμα αυτό...) Μπορεί για εξετάσεις σπέρματος να χρειάζεται να επεξεργαστούν μέσα σε 1 ώρα το σπέρμα, αλλά για γονιμιμοποίηση, όπως και για την σπερματέγχυση το ενισχύουν το σπέρμα... Μέσα στα εκατομμύρια σπερματοζωάρια σιγουρα θα έβρισκαν 2! να γονιμοποιήσουν! Μην τρελαθούμε κιόλας.. 
Κανείς δεν επιλέγει να καταψύξει ωάριο έτσι ελαφρά τη καρδία,  ειδικά σε γυναίκα 45 χρονών, είναι τόσο πολύπλοκο κύτταρο που στην απόψυξη ίσως υπάρχουν απώλειες, ενώ τα έμβρυα έχουν πολύ καλά ποσοστά επιβίωσης στην απόψυξη... 

Μας έχεις αναλύσει το κάθε κτίριο του νοσοκομείου, πόρτες, η πόρτα έτσι, η μαία αλλιώς, λεπτομέρειες σαν ποιηματάκι που δεν έχουν νόημα κανένα. Αλλα δεν έλεγες στους υπερήχους μεγεθη ωαρίων κτλ κτλ.. 
Γενικά δεν βγαίνει κανένα νόημα από όλα αυτα..
Μας διαβάζουν πάρα πολλές γυναίκες που παλεύουν σοβαρά με την εξωσωματική, ας μην κοροιδεύουμε..
Για την περίπτωση που όντως είναι έτσι όπως τα λες και σε αδικώ (αλλά πραγματικά μετά από 3,5 χρόνια που εχω κανει εξωσωματικές αμφιβάλλω) ζητάω ταπεινά συγγνώμη εκ των προτέρων .

Υ.Γ. Καμία φορά αναρωτιέμαι είσαι ή Χρυσαφω, η  Athena??  ή τρολ?

Φιλικά πάντα.. 

Ρε κοπελιά αλήθεια πιστεύεις ότι δεν εχω κάτι καλύτερο να κάνω στη ζωή μου και αποφάσισα να σε δουλέψω;;; αυτό που μας είπε η έμβρυολογος είπα για το σπέρμα τώρα μπορεί και να είπε ψέματα γιατί η κατάψυξη ωαρίων είναι 100 ευρώ για το νοσοκομείο αλλά αυτό είπε και από τη στιγμήπου σου λέει δεν μπορώ να κάνω γονιμοποίηση με αυτό το σπέρμα τι έπρεπε να κάνουμε κατά τη γνώμη σου;; όχι ρε κοπελιά δεν ρώτησα το μέγεθος των ωαρίων γιατί και να μου πούνε δεν ξέρω τι σημαίνει

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες ξέρετε κάτι κακώς απάντησα πιο πάνω αφού κάποιες μετά από τόσα χρόνια που μιλάμε θεωρούν ότι δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω στη ζωή μου και ότι τα βγάζω από το κεφάλι μου δεν νομίζω να έχουμε να πούμε κάτι άλλο καλή συνέχεια σε ότι κανετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lacostaki προσωπικα και πάλι δεν με πείθεις, καθόλου μάλιστα. Αλλά δεν θα ξανά ασχοληθώ με το θέμα. Άλλωστε την γνώμη μου είπα απλά. Φυσικά και  να συνεχίσεις να συμμετέχεις αν θέλεις. Καλή επιτυχία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

@Lacostaki προσωπικα και πάλι δεν με πείθεις, καθόλου μάλιστα. Αλλά δεν θα ξανά ασχοληθώ με το θέμα. Άλλωστε την γνώμη μου είπα απλά. Φυσικά και  να συνεχίσεις να συμμετέχεις αν θέλεις. Καλή επιτυχία 

Προσπάθησα να σου στείλω μνμ, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορεις να λάβεις. Μήπως έχεις γεμάτο inbox; θέλω κάτι να σου πω άσχετο με το παραπάνω θέμα...

Όσο για το lacostaki συμφωνώ μαζί σου... Τελοσπαντων λέμε απλά την εντύπωση που μας δημιουργείται πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Από εκεί κ πέρα ο καθένας συμμετέχει κ γράφει ο,τι νομίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Προσπάθησα να σου στείλω μνμ, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορεις να λάβεις. Μήπως έχεις γεμάτο inbox; θέλω κάτι να σου πω άσχετο με το παραπάνω θέμα...

Όσο για το lacostaki συμφωνώ μαζί σου... Τελοσπαντων λέμε απλά την εντύπωση που μας δημιουργείται πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Από εκεί κ πέρα ο καθένας συμμετέχει κ γράφει ο,τι νομίζει!

Θα μπω από υπολογιστή να δω και θα διαγράψω αν είναι.. Γιατί από το κινητό δεν βλέπω μηνύματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/10/2023 at 8:00 ΜΜ, ο/η ΝίναΦ είπε:

Καλησπέρα σε ολες !

Και εγω στην διαδικασια τησ εξωσωματικης ειμαι αλλα με κατεψυγμενα βλαστοκυστες , Πρωτη εξωσωματικη την ειχα κανει το 2015 οπου ηταν επιτυχης και εχουμε το Θαυματακι μας και ειναι τωρα 7 ετων !

Τωρα παμε για την δευτερη εξωσωματικη , ευελπιστω να ειναι ολα καλα .

Για ολες μας !!

 

θα χαρω πολυ να  τα λεμε !

Καλησπέρα! Καλή επιτυχία και σε σένα κορίτσι! Είμαστε πολλές τελικά που προσπαθούμε για το δεύτερο. Η πρώτη πώς είχε πάει; Με την πρώτη ετ είχες πετύχει; Έχεις αρκετές βλαστοκύστες απόθεμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2023 at 4:49 ΜΜ, ο/η Sunnyboy είπε:

Απογοητευτηκα γιατί με το άλλο πρωτόκολλο είχαμε βγάλει 5 ωάρια και νόμιζα πως με αυτό θα βγάλω περισσότερα αλλά προφανώς ονειρεύομαι χωρίς να σκέφτομαι την ηλικία μου. 

Απλά αγχωνομαι πολύ γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να πω οκ πάμε στον άλλο κύκλο. Δεν μπορώ να φεύγω από την δουλειά οπότε θέλω. Και κάνω ταξιδι και να βρω κάπου να μείνω, ο άντρας μου να καταφέρει να λείψει από την δουλειά..   πολύπλοκο. 

Όσο για την γυναικολόγο που είπα εννοώ πως εδώ έχω την γυναικολόγο που με παρακολουθεί γενικώς. Όταν είχα μείνει  5 φορές εγκυος και πάω εκεί και κάνω και τους υπερήχους για την διεγερση. Εκείνη λοιπόν μου είπε να πάω για Αμη γιατί αμφιβάλλει αν κανω ωάρια και να μην πετάω έτσι τα λεφτά. Είναι περίεργα έτσι και αλλιώς εδώ στο εξωτερικό.  

Και ο γιατρός στην Αθήνα μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω ΑΜΗ. Εκεί εννοουσα δεν συμφωνούν.  

Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς... κι έχεις το δίκιο σου. Όμως έχω καταλάβει ότι τελικά από μια ηλικία δεν παίζει ρόλο ούτε το πρωτόκολλο. Όσο και αν πιέσουμε τον οργανισμό, η δυναμική του είναι συγκεκριμένη. Έχω κι εγώ πρόσφατο παράδειγμα φίλης που έκανε δύο ωοληψίες, τη μία με βραχύ, την άλλη με μακρύ πρωτόκολλο και πήρε λιγότερα στο μακρύ, απ' ότι στο βραχύ. Στα 40 της.

Εγώ δεν έχω κάνει μακρύ ποτέ, αλλά είμαι παρόμοια περίπτωση και ηλικία με σένα. Πλέον παλεύω με 2-3 ωάρια σε κάθε κύκλο και λέω πάλι καλά που έχω και αυτά... Σκέφτομαι έστω να γονιμοποιηθούν αυτά, να είναι τυχερά. Η ΑΜΗ μου έχει καταποντιστεί κι εμένα, αλλά το βασικό είναι τι δείχνει ο υπέρηχος. Κάνε την ΑΜΗ αν θέλεις να σου φύγει η ιδέα, αλλά ένας δέικτης είναι. Πιστεύω ότι όσο έχεις ωάρια και αντοχές, πρέπει να προσπαθείς. Και να μην σε αποθαρρύνει κανένας γιατρός. Αν αντέχεις να κάνεις φυσικούς, κάνε. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις εκεί έξω από κοπέλες που κατάφεραν να φτιάξουν μία- δύο βλαστοκύστες μόνο και πέτυχαν μ' αυτές. 

Αλήθεια, τα πέντε ωάρια αυτά που έχεις βγάλει με το προηγούμενο πρωτόκολλο τι έγιναν; Συγγνώμη, μπορεί να το έχεις αναφέρει, αλλά με τόσα μηνύματα χάνομαι. 

Για τα υπόλοιπα θέματα που λες, την απόσταση, τις άδειες κτλ είναι μια πονεμένη ιστορία για όλες μας, πόσο μάλλον αν δεν ειναι η πρώτη προσπάθεια, πόσο μάλλον αν παρεμβάλλεται ταξίδι. Τι να πω φίλη...τα βάζεις όλα κάτω και αποφασίζεις. Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι το καλύτερο δυνατό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς... κι έχεις το δίκιο σου. Όμως έχω καταλάβει ότι τελικά από μια ηλικία δεν παίζει ρόλο ούτε το πρωτόκολλο. Όσο και αν πιέσουμε τον οργανισμό, η δυναμική του είναι συγκεκριμένη. Έχω κι εγώ πρόσφατο παράδειγμα φίλης που έκανε δύο ωοληψίες, τη μία με βραχύ, την άλλη με μακρύ πρωτόκολλο και πήρε λιγότερα στο μακρύ, απ' ότι στο βραχύ. Στα 40 της.

Εγώ δεν έχω κάνει μακρύ ποτέ, αλλά είμαι παρόμοια περίπτωση και ηλικία με σένα. Πλέον παλεύω με 2-3 ωάρια σε κάθε κύκλο και λέω πάλι καλά που έχω και αυτά... Σκέφτομαι έστω να γονιμοποιηθούν αυτά, να είναι τυχερά. Η ΑΜΗ μου έχει καταποντιστεί κι εμένα, αλλά το βασικό είναι τι δείχνει ο υπέρηχος. Κάνε την ΑΜΗ αν θέλεις να σου φύγει η ιδέα, αλλά ένας δέικτης είναι. Πιστεύω ότι όσο έχεις ωάρια και αντοχές, πρέπει να προσπαθείς. Και να μην σε αποθαρρύνει κανένας γιατρός. Αν αντέχεις να κάνεις φυσικούς, κάνε. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις εκεί έξω από κοπέλες που κατάφεραν να φτιάξουν μία- δύο βλαστοκύστες μόνο και πέτυχαν μ' αυτές. 

Αλήθεια, τα πέντε ωάρια αυτά που έχεις βγάλει με το προηγούμενο πρωτόκολλο τι έγιναν; Συγγνώμη, μπορεί να το έχεις αναφέρει, αλλά με τόσα μηνύματα χάνομαι. 

Για τα υπόλοιπα θέματα που λες, την απόσταση, τις άδειες κτλ είναι μια πονεμένη ιστορία για όλες μας, πόσο μάλλον αν δεν ειναι η πρώτη προσπάθεια, πόσο μάλλον αν παρεμβάλλεται ταξίδι. Τι να πω φίλη...τα βάζεις όλα κάτω και αποφασίζεις. Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι το καλύτερο δυνατό!

Όλες τραβάμε το Γολγοθά μας!!! Αλλά όπως λες , όσο αντέχουμε προσπαθούμε!! 

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη,  λογικό να κην θυμόμαστε της καθεμία την περίπτωση.  Είχαμε βγάλει 5 ωάρια τα 4 ήταν ώριμα,  γονιμοποιήθηκαν τα 3 και τα 2 έφτασαν την 3η μέρα.  Κάναμε μετά από 3 κύκλους εμβρυομεταφορα γιατί μαζί με την ωοληψία έκανα και υστεροσκοπηση καιβδυστυχως είχα αρνητική χοριακη.  

Ελπίζω στο θαύμα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

@Lacostaki προσωπικα και πάλι δεν με πείθεις, καθόλου μάλιστα. Αλλά δεν θα ξανά ασχοληθώ με το θέμα. Άλλωστε την γνώμη μου είπα απλά. Φυσικά και  να συνεχίσεις να συμμετέχεις αν θέλεις. Καλή επιτυχία 

Πίστεψε με έχω πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω στη ζωή μου από το να ασχοληθώ με το αν πειθώ εσένα και κάποιες άλλες εδώ μέσα εσύ μαλλον δεν έχεις ενδιαφέροντα και ψάχνεις συνωμοσίες εκεί που δεν υπάρχουν... Εγώ θα ευχηθώ καλή επιτυχία στα κορίτσια που ξεκίνησαν η που ξεκινάνε τώρα και θα αποχωρήσω μπήκα στο mammy να ανταλλάσουμε κάποιες απόψεις αυτό δεν σημαίνει ότι θα επιτρέψω στην καθεμία να με προσβάλλει με τέτοιο τρόπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια καλό μήνα!!! Σήμερα πήγα κ έχω καλά μεγέθη 20με 22(μέγεθος)ωάρια κ μάλλον θα γίνει νωρίτερα η ωοληψια για Σάββατο το βλέπουν.. θα φανεί από κάτι εξετάσεις της lh να δουν αν είναι ανεβασμένη κ από αυτό θα κρίνουν. Έχω 7 δεξιά κ 5 αριστερά σε καλό μέγεθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλό μήνα!!! Σήμερα πήγα κ έχω καλά μεγέθη 20με 22(μέγεθος)ωάρια κ μάλλον θα γίνει νωρίτερα η ωοληψια για Σάββατο το βλέπουν.. θα φανεί από κάτι εξετάσεις της lh να δουν αν είναι ανεβασμένη κ από αυτό θα κρίνουν. Έχω 7 δεξιά κ 5 αριστερά σε καλό μέγεθος 

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσι μου.Μπραβο τέλεια νέα!!!Μια χαρά προχωράει ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και καλό μήνα σε όλες.Εχω καλά νέα!Οι εξετάσεις μου είναι καλές και προχωράμε στην επόμενη φάση.Αυριο ξεκιναω τα φάρμακα.Την επόμενη Πέμπτη εχω υπέρηχο και ξανά αιμοληπτικες εξετάσεις.♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλό μήνα!!! Σήμερα πήγα κ έχω καλά μεγέθη 20με 22(μέγεθος)ωάρια κ μάλλον θα γίνει νωρίτερα η ωοληψια για Σάββατο το βλέπουν.. θα φανεί από κάτι εξετάσεις της lh να δουν αν είναι ανεβασμένη κ από αυτό θα κρίνουν. Έχω 7 δεξιά κ 5 αριστερά σε καλό μέγεθος 

Για Παρασκευή σε κόβω 😁καλή επιτυχία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Για Παρασκευή σε κόβω 😁καλή επιτυχία!!! 

Κ αυτοί από εκεί που μου έλεγαν σίγουρα Δευτέρα τώρα μου είπαν Σάββατο η Κυριακή...😊 Έχω άγχος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κ αυτοί από εκεί που μου έλεγαν σίγουρα Δευτέρα τώρα μου είπαν Σάββατο η Κυριακή...😊 Έχω άγχος!!!!

Άντε μπράβο!! Να μην έχεις, όλα καλά έχουν πάει και θα πάνε!! Καλή επιτυχία και θα περιμένουμε νέα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας, εάν έχει περάσει κάποια κάτι παρόμοιο! Έκανα την υστεροσκόπηση 28 Μαΐου πήρα πρώτη φορά στη ζωή μου αντισυλληπτικα για αυτό το μήνα για την εξέταση! Μετά την επέμβαση είχα αίμα για 4 μερες ! Καθάρισα εντελώς στη βδομάδα! Και τώρα στις 13 Ιουνίου πήρα το τελευταίο χαπι από τα αντισυλληπτικα και αναμένω περίοδο! Αλλά έχει τώρα τη τελευταία εβδομάδα που έχω συνεχώς στο σκούπισμα καφέ εκκρίσεις! Λογικά θα μου έρθει περιοδος μέχρι τη Πέμπτη που θα κλείσω 7 μέρες από το τελευταίο χαπι ?  
    • Ευχαριστώ κοριτσάκι μου!! Τα μικρά είναι μια χαρά πάλι καλά…!!! Δεν κόλλησε κανεις.. (Μάλλον μικρόβιο είναι) Εσένα το λουλουδάκι σου τι κάνει;;; 
    • Περαστικά κορίτσι, ταλαιπωρήθηκες πολύ!!! Καλή επιτυχία στην προσπάθεια! Τα μικρά καλά είναι;
    • @Maria98 θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Elk να κάνει εξετάσεις αλλά Σ εξειδικευμένο κέντρο. Το σπερμοδιαγραμμα σ ένα απλό μικροβιολογικό δεν το βγάζουν σωστά. Από τη στιγμή που θέλει ο άνθρωπος να ελεγχθεί γιατί να μην το κάνει;;; Μόνο καλό είναι!!!    Πως είστε κορίτσια μου; Εγώ ακόμα παιδεύομαι με τη γαστρεντερίτιδα κ περιμένω να βγει η καλλιέργεια αύριο. Έχω ανακτήσει δυνάμεις αλλά οι διάρροιες συνεχίζονται😢😢😢. Μη σου τύχει… Τεσπα… Στα δικά μας τώρα, σήμερα θετικό τεστακι ωορρηξίας δε νομίζω να κοκκινίσει περισσότερο.. Είχαμε κ μια επαφή πριν λίγο άντε να δούμε… Για κάτι παραπάνω δε με βλέπω στην κατάσταση που είμαι😞😞😞   
    • Χμ.. είχατε πολύ καλές βλαστοκύστες και τώρα και την πρώτη φορά. Όχι ότι και στις ενδιάμεσες προσπάθειες δεν υπήρχαν καλές προοπτικές. Φαίνεται ότι σε κάθε προσπάθειά σου, κάτι άλλο ευθύνεται. Γιατί και κύηση είχες, και βιοχημικές και μηδενικές χοριακές. Ίσως πράγματι να υπάρχει κάτι στα ωάρια, που οδηγησε στις παλίνδρομες. Άρα, προεμφυτευτικός. Ίσως δεν έγινε σωστά η ΕΤ. Ή μήπως σου δίνει κάποιο φάρμακο που δρα ανασταλτικά στην ετ; Κάποιες φορές τα αιμοδιαλυτικά που δίνουν προληπτικά προκαλούν αποβολές. Δεν ξέρω αν σου έδωσε κάτι τέτοιο, το λέω γιατί μπορεί να υπάρχουν παράγοντες στο αίμα που δεν έχουν ελεγχθεί. Ή κάποιο σύνδρομο; Πού έκανες προσπάθεια; Στο Έλενα; Φαίνεται ότι σε παρακολουθεί καλο τιμ γιατρών και πράγματι τα έχετε ψάξει όλα. Είχα κι εγώ δύο αποτυχημένες ετ στα 41, με άριστες βλαστοκύστες, πέντε συνολικά, όλες 4ΑΑ, 4ΑΒ και 5ΑΒ. Η μία έδωσε βιοχημική με χοριακή στο 45 και η άλλη στη γκριζα ζώνη, ούτε θετική ούτε αρνητική. Καμία δεν προχώρησε. Σ' εμένα το έριξε στην ποιότητα των ωαρίων μου. Παρόλο που αυτά τα ωάρια πάντα φτιάχνουν βλαστοκύστες με πολύ καλές διαιρέσεις. Τι να πω... ότι δεν πιστεύω πια σε ποιότητα βλαστοκύστεων; Είναι να σε θέλει η προσπάθεια... Εύχομαι να γυρίσει και σε σένα και να πετύχεις με τις υπόλοιπες που έχεις!❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...