Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ακριβός Γιατρός


Felicia34

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θέλω να θίξω το οικονομικό κομμάτι της προσπάθειας για παιδί.. Λοιπόν είμαι στα 34 και προσπαθούμε περίπου ένα χρόνο να κάνουμε παιδί. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες και ξεκινήσαμε από την αρχή με το γιατρό μου με serpafar γιατί δεν κάνω ωορρηξία. 5 κύκλοι με το serpafar ανεπιτυχείς. Πριν τον 3ο κύκλο έκανα σαλπιγγογραφία η οποία ήταν πεντακάθαρη. Ο καλός μου έχει κάνει όλες τις εξετάσεις και είναι μια χαρά. Το αφήνουμε 2 - 3 μήνες έκανα ωορρηξία τον πρώτο μήνα επειδή πιθανότατα ήταν επηρεασμένο το σώμα μου από τα φάρμακα αλλά πάλι τίποτα. Πριν μια εβδομάδα έκανα υστεροσκόπηση και πήραν και δείγμα για βιοψία και για εξέταση του μικροβιώματος της μήτρας. Η υστεροσκόπηση ήταν πεντακάθαρη. Θέλω να καταλήξω στο πόσα λεφτά ξοδεύτηκαν και εάν πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί έχω τρελαθεί. Από την αρχή έχουν φύγει πολλά λεφτά που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο. Εκτός τα 40αρια του γιατρού για τους αμέτρητους υπερήχους δώσαμε 200 για την σαλπιγγογραφία, 15 και 120 οι εξετάσεις του καλού μου, 500 ο γιατρός για την υστεροσκόπηση, 340 η κλινική, 300 η εξέταση για το μικρόβίωμα και 65 η βιοψία. Είναι πολύ ακριβός ο γιατρός; Πόσα παίρνουν συνήθως;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Felicia34 είπε:

Καλησπέρα σας, θέλω να θίξω το οικονομικό κομμάτι της προσπάθειας για παιδί.. Λοιπόν είμαι στα 34 και προσπαθούμε περίπου ένα χρόνο να κάνουμε παιδί. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες και ξεκινήσαμε από την αρχή με το γιατρό μου με serpafar γιατί δεν κάνω ωορρηξία. 5 κύκλοι με το serpafar ανεπιτυχείς. Πριν τον 3ο κύκλο έκανα σαλπιγγογραφία η οποία ήταν πεντακάθαρη. Ο καλός μου έχει κάνει όλες τις εξετάσεις και είναι μια χαρά. Το αφήνουμε 2 - 3 μήνες έκανα ωορρηξία τον πρώτο μήνα επειδή πιθανότατα ήταν επηρεασμένο το σώμα μου από τα φάρμακα αλλά πάλι τίποτα. Πριν μια εβδομάδα έκανα υστεροσκόπηση και πήραν και δείγμα για βιοψία και για εξέταση του μικροβιώματος της μήτρας. Η υστεροσκόπηση ήταν πεντακάθαρη. Θέλω να καταλήξω στο πόσα λεφτά ξοδεύτηκαν και εάν πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί έχω τρελαθεί. Από την αρχή έχουν φύγει πολλά λεφτά που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο. Εκτός τα 40αρια του γιατρού για τους αμέτρητους υπερήχους δώσαμε 200 για την σαλπιγγογραφία, 15 και 120 οι εξετάσεις του καλού μου, 500 ο γιατρός για την υστεροσκόπηση, 340 η κλινική, 300 η εξέταση για το μικρόβίωμα και 65 η βιοψία. Είναι πολύ ακριβός ο γιατρός; Πόσα παίρνουν συνήθως;; 

Καλημέρα κορίτσι μου. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου! Καταλαβαίνω απόλυτα όπως και πολλές κοπέλες εδώ! Λόγο ΣΠΩ θα σου πάρει λίγο παραπάνω να μείνεις έγκυος αλλά θα τα καταφέρεις σίγουρα. Τα 200 για την σαλπιγγογραφια είναι μια χαρά. Όπως και το 40αρι που είναι η αμοιβή του γιατρού! Για το σπερμοδιαγραμμα τα 120 αν ήταν σε εξειδικευμένο κέντρο μου φαίνονται λογική τιμή! Δεν υπάρχει κάτι που να μου χτύπησε το μάτι. Για την υστεροσκοπιση δεν ξέρω γιατί δεν έχω κάνει. Αλλά για τα υπόλοιπα πάνω κάτω και σε εμάς τόσα έφυγαν! Επισεις κάνε ένα κόπο και ρώτα τον γιατρό σου για τα inofert plus . Είναι συμπλήρωμα διατροφής τα οποία βοηθούν να σταθεροποιηθεί η περίοδος και να κάνεις καλύτερη ωορρηξία. Δεν είναι χάπια η φάρμακα που σημαίνει ότι δεν θα σου δημιουργήσει κανέναν πρόβλημα ίσα ίσα βοηθάει στον ύπνο και κάνει τρομερό νύχι + το ότι εμένα με βοηθάει να κάνω καλής ποιότητας ωορρηξία! Απλά χρειάζεται ένα 3μηνο να τα παίρνεις τουλάχιστον για να γίνει η δράση του μια και όπως είπα δεν είναι φάρμακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Felicia34 είπε:

Καλησπέρα σας, θέλω να θίξω το οικονομικό κομμάτι της προσπάθειας για παιδί.. Λοιπόν είμαι στα 34 και προσπαθούμε περίπου ένα χρόνο να κάνουμε παιδί. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες και ξεκινήσαμε από την αρχή με το γιατρό μου με serpafar γιατί δεν κάνω ωορρηξία. 5 κύκλοι με το serpafar ανεπιτυχείς. Πριν τον 3ο κύκλο έκανα σαλπιγγογραφία η οποία ήταν πεντακάθαρη. Ο καλός μου έχει κάνει όλες τις εξετάσεις και είναι μια χαρά. Το αφήνουμε 2 - 3 μήνες έκανα ωορρηξία τον πρώτο μήνα επειδή πιθανότατα ήταν επηρεασμένο το σώμα μου από τα φάρμακα αλλά πάλι τίποτα. Πριν μια εβδομάδα έκανα υστεροσκόπηση και πήραν και δείγμα για βιοψία και για εξέταση του μικροβιώματος της μήτρας. Η υστεροσκόπηση ήταν πεντακάθαρη. Θέλω να καταλήξω στο πόσα λεφτά ξοδεύτηκαν και εάν πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί έχω τρελαθεί. Από την αρχή έχουν φύγει πολλά λεφτά που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο. Εκτός τα 40αρια του γιατρού για τους αμέτρητους υπερήχους δώσαμε 200 για την σαλπιγγογραφία, 15 και 120 οι εξετάσεις του καλού μου, 500 ο γιατρός για την υστεροσκόπηση, 340 η κλινική, 300 η εξέταση για το μικρόβίωμα και 65 η βιοψία. Είναι πολύ ακριβός ο γιατρός; Πόσα παίρνουν συνήθως;; 

Καλημέρα felicia,

Υποθέτω ότι δεν έχεις πάει σε κλινική εξωσωματικής αλλά σε γιατρό έξω που ασχολείται με αυτα κ είστε στη διερεύνηση.  Οι τιμές πάνω κάτω εκεί παίζουν. Μπορείς να ζητήσεις καλύτερη τιμή μιας κ πας κάθε μήνα. Εμένα μου έκανε καλύτερη τιμή στα 30 η 20 ευρώ Όταν το ζήτησα. Σαλπιγγογραφια δεν έχω κάνει αλλά εκεί διαβάζω είναι οι τιμές.  Υστεροσκόπηση εκεί κυμαίνεται από 600 μέχρι 800. Στη κλινική δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά στην αμοιβή του γιατρού όμως μπορείς να κάνεις παζάρι. Εγω έδωσα 400 γιατί δεν ήθελε αμοιβή ο γιατρός. Έκανα απλή βιοψία 30 ευρώ δεν ξέρω αν εσύ έκανες ngs κ κόστισε τόσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Felicia34 είπε:

Καλησπέρα σας, θέλω να θίξω το οικονομικό κομμάτι της προσπάθειας για παιδί.. Λοιπόν είμαι στα 34 και προσπαθούμε περίπου ένα χρόνο να κάνουμε παιδί. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες και ξεκινήσαμε από την αρχή με το γιατρό μου με serpafar γιατί δεν κάνω ωορρηξία. 5 κύκλοι με το serpafar ανεπιτυχείς. Πριν τον 3ο κύκλο έκανα σαλπιγγογραφία η οποία ήταν πεντακάθαρη. Ο καλός μου έχει κάνει όλες τις εξετάσεις και είναι μια χαρά. Το αφήνουμε 2 - 3 μήνες έκανα ωορρηξία τον πρώτο μήνα επειδή πιθανότατα ήταν επηρεασμένο το σώμα μου από τα φάρμακα αλλά πάλι τίποτα. Πριν μια εβδομάδα έκανα υστεροσκόπηση και πήραν και δείγμα για βιοψία και για εξέταση του μικροβιώματος της μήτρας. Η υστεροσκόπηση ήταν πεντακάθαρη. Θέλω να καταλήξω στο πόσα λεφτά ξοδεύτηκαν και εάν πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί έχω τρελαθεί. Από την αρχή έχουν φύγει πολλά λεφτά που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο. Εκτός τα 40αρια του γιατρού για τους αμέτρητους υπερήχους δώσαμε 200 για την σαλπιγγογραφία, 15 και 120 οι εξετάσεις του καλού μου, 500 ο γιατρός για την υστεροσκόπηση, 340 η κλινική, 300 η εξέταση για το μικρόβίωμα και 65 η βιοψία. Είναι πολύ ακριβός ο γιατρός; Πόσα παίρνουν συνήθως;; 

Καλημέρα είμαι 34 χρόνων με Πολυκυστηκες δεν έκανα καλή ωορρηξία και προσπαθούσα να μεινω εγκυος 1.5 χρόνο 

Από λεφτά που έδωσα 1,5 χρόνο για να μεινω εγκυος ήταν πολλα δεν έχω κάνει τις εξετασεις που εχεις κανει εσυ όποτε τιμες δεν γνωριζω… να πω εμένα επίσκεψη ο γιατρός που ήθελε 50 ευρώ… ο αντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμμα με καλλιέργεια και dfi 300 ευρώ σε εξειδικευμένο κέντρο γενικά οι εξετάσεις είναι πολλές όταν το ψαχνεις και πανάκριβες 

Λοιπόν εμένα το πρόβλημα μου ήταν πολύ απλό ήταν ορμονικό…  είχα ανεβασμένη προλακτινη 32 είναι μια ορμόνη που δεν με άφηνε να κάνω καλή ωορρηξία πηρα μισο χάπι ανα 15 μερες και βιταμίνες inofert plus και έμεινα εγκυος τώρα έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών.. αυτό το βρήκε η Ενδοκρινολογος που πήγα όχι ο γυναικολογος.. 

Θέλει υπομονή και λεφτά δυστηχως 😞 

ευχομαι να πάνε ολα καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Felicia34 είπε:

Καλησπέρα σας, θέλω να θίξω το οικονομικό κομμάτι της προσπάθειας για παιδί.. Λοιπόν είμαι στα 34 και προσπαθούμε περίπου ένα χρόνο να κάνουμε παιδί. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες και ξεκινήσαμε από την αρχή με το γιατρό μου με serpafar γιατί δεν κάνω ωορρηξία. 5 κύκλοι με το serpafar ανεπιτυχείς. Πριν τον 3ο κύκλο έκανα σαλπιγγογραφία η οποία ήταν πεντακάθαρη. Ο καλός μου έχει κάνει όλες τις εξετάσεις και είναι μια χαρά. Το αφήνουμε 2 - 3 μήνες έκανα ωορρηξία τον πρώτο μήνα επειδή πιθανότατα ήταν επηρεασμένο το σώμα μου από τα φάρμακα αλλά πάλι τίποτα. Πριν μια εβδομάδα έκανα υστεροσκόπηση και πήραν και δείγμα για βιοψία και για εξέταση του μικροβιώματος της μήτρας. Η υστεροσκόπηση ήταν πεντακάθαρη. Θέλω να καταλήξω στο πόσα λεφτά ξοδεύτηκαν και εάν πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί έχω τρελαθεί. Από την αρχή έχουν φύγει πολλά λεφτά που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο. Εκτός τα 40αρια του γιατρού για τους αμέτρητους υπερήχους δώσαμε 200 για την σαλπιγγογραφία, 15 και 120 οι εξετάσεις του καλού μου, 500 ο γιατρός για την υστεροσκόπηση, 340 η κλινική, 300 η εξέταση για το μικρόβίωμα και 65 η βιοψία. Είναι πολύ ακριβός ο γιατρός; Πόσα παίρνουν συνήθως;; 

Καλησπέρα κι από μένα.

Οι τιμές που αναφέρεις, είναι ακριβές, αλλά εκεί κυμαίνονται, απ' όσο ξέρω κι εγώ.

Εγώ για σαλπιγγογραφία είχα δώσει 180 ή 200 πριν καμιά πενταετία στο Ιασώ (δεν θέλω να σκεφτώ πόσο θα έχει πάει τώρα). Ο γιατρός μου, που είναι εξειδικευμένος στην τεχνητή γονιμοποίηση, παίρνει 60 ευρώ το απλό ραντεβού. Και νωρίτερα που πήγαινα σε απλό γυναικολόγο δεν έδινα λιγότερα από 40. Για Αθήνα μιλάω πάντα. Υστεροσκόπηση είχα κάνει κι εγώ πριν 2,5 χρόνια, μαζί με ωοληψία, και τα είχαμε πληρώσει όλα μαζί. Σίγουρα μας είχε πάει πάνω από 500, μόνο η υστεροσκόπηση, μην σου πω κοντά στο 1000ρικο, . Ένα σπερμοδιάγραμμα που είχε κάνει ο σύζυγος κάποια στιγμή στο κέντρο εκεί το πλήρωσε 80 ευρώ (άουτς!). Τις άλλες φορές νομίζω πήγε με συνταγή και βγήκε οικονομικά. Άλλες εξειδικευμένες εξετάσεις για σπέρμα δεν χρειάστηκε να κάνει, κι έτσι δεν ξέρω να σου πω τιμές.

Εμείς το μεγάλο σοκ το πάθαμε όταν χρειάστηκε να κάνουμε το πακέτο προγεννητικού με όλα μέσα (θρομβοφιλία τα πάντα, κυστική ίνωση, καρυότυπο ζεύγους...). Μόνο τα δικά μου έκαναν πάνω από 500 και άλλη μια 300ρα σίγουρα του συζύγου. Και τα δώσαμε μέσα σε ε΄να μήνα. Όταν τα δίνεις λίγα- λίγα, κάπως δεν σου φαίνεται... 

Αν είσαι Αθήνα και το ψάξεις, πολλές από αυτές τις εξετάσεις μπορείς να τις κάνεις και σε δημόσια μαιευτήρια και να έρθει πιο οικονομικά. Αλλά έχει τρέξιμο και αναμονές. 

Εύχομαι να πετύχετε σύντομα και να μην ταλαιπωρηθείτε με πολλές εξετάσεις. Όλα για καλό γίνονται, να θυμάσαι. Μόλις έρθει το μωράκι, τα ξεχνάς όλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Δυστυχως ειναι πολλα τα χρηματα, δε θελω κι εγω να σκεφτω ποσα εχουμε δωσει μεχρι τωρα!! Για το μικροβιωμα του ενδομητριου που εκανα κι εγω βιοψια εδωσα 250 ευρω και μου φανηκαν παρα πολλα η αληθεια ειναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,δυστυχώς ο δρόμος της υπογονιμοτητας εκτός από ψυχοφθορος είναι και ακριβός,κάναμε ατελείωτες εξετάσεις, χωρίς ποτέ να βρεθεί κάτι μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα το οποίο ήρθε με την Τρίτη εμβρυομεταφορα,πολλλλλλλλα λεφτά,αστο.Μακαρι να έρθει γρήγορα και να μην χρειαστεί να το διαπιστώσεις παραπάνω.3 πράγματα χρειάζονται υπομονή, λεφτα και καλό γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα!!! Τα κατάφερες!!! Εμένα μια χαρά μου ακούγεται, το πιο σημαντικό είναι να συνεχίσει να ανεβαίνει!!!! Εύχομαι μια ανέφελη εγκυμοσύνη!!!
    • Καλημέρα κορίτσια! Μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό. Ο μπέμπης μας εχει πάρει θέση 😏 αλλά δεν είναι ανησυχητικό Μας είπε, τώρα θα γυρνάει συνέχεια μια πανω μια κάτω. Τον βρήκε λίγο γεματουλη μαλλον εχει φαει καλά το Πάσχα 😁 1.500 τώρα στις 28 βδομάδες. Αυτά τα νέα μας όλα καλά Δόξα τω θεώ 💓 
    • Κορίτσι μου γλυκό. Βάλε τα δυνατά σου να κατανοήσεις ότι δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος είναι αγράμματος ή ανίδεος ή άξεστος και δυστυχώς ακόμη και εν έτει 2024 αντί να έχουμε ιπτάμενα αυτοκίνητα έχουμε ακόμη την νοοτροπία να ρωτάμε και να σχολιάζουμε τόσο λεπτά ζητήματα όπως η απόκτηση ενός παιδιού. Οι μισοί το κάνουν από καθαρή βλακεία οι άλλοι μισοί από κουτσομπολιό.. αλλά αυτοί προσπάθησε όσο γίνεται να μην σε νοιάζουν και απλά να μην τους απαντάς καν. Όταν κάποιος σου κάνει μια τέτοια ερώτηση αν τον κοιτάξεις μέσα στα μάτια με απάθεια χωρίς να απαντήσεις θα νιώσει πολύ άσχημα που ρώτησε και αυτομάτως όλη η άβολη στιγμή θα μεταφερθεί σε αυτόν. Και έτσι πρέπει! Κάντο και θα με θυμηθείς. Άσε να υπάρξει μια τεράστια αμήχανη σιωπή και μην βγάλεις άχνα μέχρι να βρει κάτι άλλο να πει γιατί θα νιώσει άσχημα που δεν απάντησες! Θα πάρει το μάθημα του πίστεψε με! Όσο αφορά την βιοχημική...δεν έχει υπάρξει μέρα που δεν σκέφτηκα πόσο μηνών θα ήμουν τι θα έκανα τώρα κλπ...είναι αναπόφευκτο. Όμως σου υπόσχομαι πως στην επόμενη εγκυμοσύνη που όλα θα πάνε καλά αυτή η ανάμνηση θα ξεθωριάσει και το μωράκι σου θα σου φέρει όλη την ευτυχία του κόσμου. Μη τα παρατήσεις και μη μαλώνεις τον εαυτό σου για τα συναισθήματα σου..όλα τα συναισθήματα είναι αποδεκτά. Θα δεις πως σύντομα που θα έρθει το ουράνιο τόξο σου όλα θα είναι αλλιώς.  
    • Κοριτσι μου γλυκο η επομενη θα ειναι η τυχερη σου θα το δεις.ολα θα πανε κατ ευχην με τη βοηθεια τ θεου κ θα ερθεινστην αγκαλιτσα σου το σπορακι σου🙏🙏🙏 ψηλα το κεφαλι κ προχωραμε. Σ στελνω μια τεραστια κ σφιχτη αγκαλια κ ας μη σε ξερω🙏🙏🙏
    • Μια χαρά μου φαίνονται κ μένα.  Αλλά μπορείς να τις στείλεις στον γιατρό σου με viber να σου πει κι αυτός την γνώμη του. Εγώ έτσι κάνω πάντα με τις εξετάσεις.  Αντε πάει κ αυτό. Εγώ θα πάω από εβδομάδα μια μέρα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...