Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιοχημική αποβολή και αχνή γραμμή τεστ


Melina7

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Τον προηγούμενο μήνα είχα μια βιοχημική αποβολή πολύ νωρίς κάπου στις 5 εβδομάδες. Είχα κάνει μια β χοριακη λίγο πριν την αποβολή με τιμή 400. Μετά την αποβολή συνέχισα κατευθείαν τις προσπάθειες και σήμερα έκανα δύο τεστ, με μια δεύτερη πολύ άχνη γραμμή το καθένα. Να σημειωθεί ότι ωορρηξία είχα πριν 13 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πέσει τελείως η χοριακη μου μετά την αποβολή; Ευχαριστώ πολύ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2023 at 9:25 ΠΜ, ο/η Melina7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τον προηγούμενο μήνα είχα μια βιοχημική αποβολή πολύ νωρίς κάπου στις 5 εβδομάδες. Είχα κάνει μια β χοριακη λίγο πριν την αποβολή με τιμή 400. Μετά την αποβολή συνέχισα κατευθείαν τις προσπάθειες και σήμερα έκανα δύο τεστ, με μια δεύτερη πολύ άχνη γραμμή το καθένα. Να σημειωθεί ότι ωορρηξία είχα πριν 13 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πέσει τελείως η χοριακη μου μετά την αποβολή; Ευχαριστώ πολύ !!

Αχ αυτό δεν το ξέρω...να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου,

και εγώ θα σου έλεγα να επιβεβαιώσεις με τον γυναικολόγο σου αλλά αν πχ κάνεις και άλλο τεστ μετά από κάνα 2-3 μέρες κανονικά θα πρέπει να σκουρύνει η γραμμή πιστεύω.... όχι να μείνει αχνή.. εκτός αν τα τεστ τα έκανες μαζεμένα και για αυτό έμειναν οι γραμμές αχνές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου,

και εγώ θα σου έλεγα να επιβεβαιώσεις με τον γυναικολόγο σου αλλά αν πχ κάνεις και άλλο τεστ μετά από κάνα 2-3 μέρες κανονικά θα πρέπει να σκουρύνει η γραμμή πιστεύω.... όχι να μείνει αχνή.. εκτός αν τα τεστ τα έκανες μαζεμένα και για αυτό έμειναν οι γραμμές αχνές..

Τα δύο τεστ με άχνη γραμμή τα έκανα χθες το πρωί. Σήμερα ξαναέκανα. Ήταν πάλι άχνη η δεύτερη γραμμή αλλά όχι τόσο άχνη όσο χθες νομίζω.. θα περιμένω λίγες μέρες ακόμη και θα ξανακάνω. Θα επικοινωνήσω και με τον γυναικολόγο μου. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός σας έδωσε το οκ να προσπαθήσετε από τον επόμενο κύκλο ξανα; έχω την εντύπωση ότι λένε να αφήνουμε ένα κύκλο ή και δυο με τρεις αν είναι πιο προχωρημένη η κυηση να συνέλθει ο οργανισμός γιατί είναι αυξημένος ο κίνδυνος για αποβολή. Όπως κ να χει καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρο σου θα ξέρει καλύτερα. Μακαρι να είσαι έγκυος κ όλα να πάνε κατευχην.❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Ο γιατρός σας έδωσε το οκ να προσπαθήσετε από τον επόμενο κύκλο ξανα; έχω την εντύπωση ότι λένε να αφήνουμε ένα κύκλο ή και δυο με τρεις αν είναι πιο προχωρημένη η κυηση να συνέλθει ο οργανισμός γιατί είναι αυξημένος ο κίνδυνος για αποβολή. Όπως κ να χει καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρο σου θα ξέρει καλύτερα. Μακαρι να είσαι έγκυος κ όλα να πάνε κατευχην.❤

 

στις On 18/7/2023 at 9:25 ΠΜ, ο/η Melina7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τον προηγούμενο μήνα είχα μια βιοχημική αποβολή πολύ νωρίς κάπου στις 5 εβδομάδες. Είχα κάνει μια β χοριακη λίγο πριν την αποβολή με τιμή 400. Μετά την αποβολή συνέχισα κατευθείαν τις προσπάθειες και σήμερα έκανα δύο τεστ, με μια δεύτερη πολύ άχνη γραμμή το καθένα. Να σημειωθεί ότι ωορρηξία είχα πριν 13 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πέσει τελείως η χοριακη μου μετά την αποβολή; Ευχαριστώ πολύ !!

Αν είναι βιοχημικη και δε φανεί κάτι στον υπέρηχο, απλά σα να σου καθυστέρησε η περίοδος, συνήθως δε λένε να περιμένεις καθόλου και απλά συνεχίζεις προσπάθειες. Παλιά που οι γυναίκες δεν έκαναν 100 τεστ από πριν την καθυστέρηση όπως εμείς, δεν το καταλάβαιναν καν ότι είχε γίνει σύλληψη και δεν προχώρησε. Τώρα αν τα τεστ έχουν κανονικές αχνες γραμμές με χρώμα να έχει μείνει ακόμα χοριακη από τη βιοχημικη μετά από τόσο καιρό και ενώ ξέρεις ότι είχες ωορρηξία είναι περίεργο. Λογικά έχει γίνει πάλι σύλληψη. Παρακολουθησε το είτε με τεστ, είτε με χοριακη (ο, τι σε αγχώνει λιγότερο) να δεις. Σου εύχομαι να πάει καλά αυτή τη φορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Ο γιατρός σας έδωσε το οκ να προσπαθήσετε από τον επόμενο κύκλο ξανα; έχω την εντύπωση ότι λένε να αφήνουμε ένα κύκλο ή και δυο με τρεις αν είναι πιο προχωρημένη η κυηση να συνέλθει ο οργανισμός γιατί είναι αυξημένος ο κίνδυνος για αποβολή. Όπως κ να χει καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρο σου θα ξέρει καλύτερα. Μακαρι να είσαι έγκυος κ όλα να πάνε κατευχην.❤

Ναι μου είπε ότι μπορώ να προσπαθήσω κατευθείαν γιατί έγινε νωρίς η αποβολή και καθάρισα μόνη μου χωρίς αποξεση κλπ. Εννοείται ότι έκανα υπέρηχο μετά την αποβολή κι ήταν όλα οκ. Ευχαριστώ πολύ !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

 

Αν είναι βιοχημικη και δε φανεί κάτι στον υπέρηχο, απλά σα να σου καθυστέρησε η περίοδος, συνήθως δε λένε να περιμένεις καθόλου και απλά συνεχίζεις προσπάθειες. Παλιά που οι γυναίκες δεν έκαναν 100 τεστ από πριν την καθυστέρηση όπως εμείς, δεν το καταλάβαιναν καν ότι είχε γίνει σύλληψη και δεν προχώρησε. Τώρα αν τα τεστ έχουν κανονικές αχνες γραμμές με χρώμα να έχει μείνει ακόμα χοριακη από τη βιοχημικη μετά από τόσο καιρό και ενώ ξέρεις ότι είχες ωορρηξία είναι περίεργο. Λογικά έχει γίνει πάλι σύλληψη. Παρακολουθησε το είτε με τεστ, είτε με χοριακη (ο, τι σε αγχώνει λιγότερο) να δεις. Σου εύχομαι να πάει καλά αυτή τη φορά! 

Ακριβώς όπως τα λέτε είναι! Θα κάνω άλλο ένα τεστ σε λίγες μέρες κι αν είναι κι αυτό θετικό στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα κάνω χοριακη. Κι εγώ πιστεύω ότι έγινε σύλληψη. Τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλά !! Ευχαριστώ πολύ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Melina7 είπε:

Ακριβώς όπως τα λέτε είναι! Θα κάνω άλλο ένα τεστ σε λίγες μέρες κι αν είναι κι αυτό θετικό στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα κάνω χοριακη. Κι εγώ πιστεύω ότι έγινε σύλληψη. Τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλά !! Ευχαριστώ πολύ !!

Να κάνεις κάθε μέρα να βλέπεις αν σκουραίνει η γραμμή...σήμερα έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Να κάνεις κάθε μέρα να βλέπεις αν σκουραίνει η γραμμή...σήμερα έκανες;

Έκανα. Ήταν πάλι άχνη αλλά όχι τόσο άχνη όσο τις προηγούμενες μέρες. Ελπίζω να γίνει πιο σκούρη γιατί έχω έναν παραπάνω φόβο λόγω της βιοχημικης που προηγήθηκε. Βέβαια σήμερα είμαι στην 33η μέρα του κύκλου μου και συνήθως μου έρχεται περίοδος στις 30-30κατι μέρες. Θεωρώ ότι είναι και σχετικά νωρίς δηλαδή οπότε ίσως γι'αυτό είναι ακόμη άχνη, τι να πω.. Από βδομάδα θα πάω για χοριακη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...