Μετάβαση σε περιεχόμενο

Mar95


Mar95

Recommended Posts

Καλησπεραα κοριτσια! Ειμαι καινούργια στο φορουμ αλλα διαβαζω αρκετο καιρο πολλες απο τις συζητήσεις εδω μεσα και ειναι πολυ βοηθητικές και υποστηρικτικες. Ο μήνας αυτος ηταν ο τρίτος μηνας προσπαθειών για μωρακι με τον άντρα μου αλλα κατεληξε δυστυχώς πολυ γρήγορα σε βιοχημική κύηση. Στις 26/6 (πρωτη μερα καθυστέρησης) ειχα θετικο τεστακι και την επόμενη ξανα το ίδιο αλλα αδιαθετησα μεσα στις επομενες 2 ώρες..με πολυ αιμα και πολυ πονο. Εκανα χοριακη την ιδια μερα η οποία ηταν μονο 12.. την επανελαβα σε λίγες μέρες και αντι να μηδενισει ειχε παει στο 70.. και 2 μερες αργότερα στο 80. Η γιατρος μου μου εδωσε mitrotan για να καθαρισω πιο γρήγορα απο το αίμα αλλά μεχρι και σήμερα τοσες μερες μετα εχω αίμα.. η χοριακη επεσε στο 70 την Κυριακή και θα ξανακανω αυριο να δω που βρίσκεται.. απλά δεν εχω ξανακουσει βιοχημικη με τοσες μερες αιμα και μου φαίνεται παραξενο. Με ειδε κ αλλος γιατρος και μου ειπε πως θα καθαρίσω απο μονη μου. Επίσης το στηθος μου πρηστηκε και σημερα εκανα τεστ ωορρηξίας και βγηκε θετικό. Πως γίνεται να συνυπαρχουν αυτα? Μπορω να μείνω εγκυος σ αυτον τον κυκλο ενω δεν εχω "καθαρίσει"; συγνώμη για το κείμενο απλα ειμαι μπερδεμενηη και ηθελα να ακουσω κι αλλες γνωμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2023 at 7:03 ΜΜ, ο/η Mar95 είπε:

Καλησπεραα κοριτσια! Ειμαι καινούργια στο φορουμ αλλα διαβαζω αρκετο καιρο πολλες απο τις συζητήσεις εδω μεσα και ειναι πολυ βοηθητικές και υποστηρικτικες. Ο μήνας αυτος ηταν ο τρίτος μηνας προσπαθειών για μωρακι με τον άντρα μου αλλα κατεληξε δυστυχώς πολυ γρήγορα σε βιοχημική κύηση. Στις 26/6 (πρωτη μερα καθυστέρησης) ειχα θετικο τεστακι και την επόμενη ξανα το ίδιο αλλα αδιαθετησα μεσα στις επομενες 2 ώρες..με πολυ αιμα και πολυ πονο. Εκανα χοριακη την ιδια μερα η οποία ηταν μονο 12.. την επανελαβα σε λίγες μέρες και αντι να μηδενισει ειχε παει στο 70.. και 2 μερες αργότερα στο 80. Η γιατρος μου μου εδωσε mitrotan για να καθαρισω πιο γρήγορα απο το αίμα αλλά μεχρι και σήμερα τοσες μερες μετα εχω αίμα.. η χοριακη επεσε στο 70 την Κυριακή και θα ξανακανω αυριο να δω που βρίσκεται.. απλά δεν εχω ξανακουσει βιοχημικη με τοσες μερες αιμα και μου φαίνεται παραξενο. Με ειδε κ αλλος γιατρος και μου ειπε πως θα καθαρίσω απο μονη μου. Επίσης το στηθος μου πρηστηκε και σημερα εκανα τεστ ωορρηξίας και βγηκε θετικό. Πως γίνεται να συνυπαρχουν αυτα? Μπορω να μείνω εγκυος σ αυτον τον κυκλο ενω δεν εχω "καθαρίσει"; συγνώμη για το κείμενο απλα ειμαι μπερδεμενηη και ηθελα να ακουσω κι αλλες γνωμες.

Καλησπέρα βιοχιμικη είχα και εγω είχα θετικό τεστ και μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος, δυστηχως ειναι αρκετα συνηθισμένο να συμβαίνει αυτό 

είχα αρκετό αίμα τις πρωτες μερες αλλά όχι πόνο.. κρατησε  όπως κρατάει η περιοδος μόλις καθάρισα άρχισα πάλι προσπάθειες κανονικα τον επόμενο μήνα ρώτησα και έναν γιατρό που είχα τότε (τον αλλαξα μετα) και συνέχισα κανονικα 

το τεστ ωορρηξιας βγαίνει θετικό ίσως επειδή έχεις ακόμα ανεβασμένη χοριακη πολλές κοπέλες έχουν πει ότι όταν είσαι εγκυος τα τεστ ωορρηξιας βγαίνουν θετικά 

να θυμάσαι αφού έχει γίνει σύλληψη τα πράγματα λειτουργούν σωστά και για τους δυο σας 😊 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σευχαριστώ πολυ για την απάντηση!! :) Τελικα δεν εχω καλα νεα. Εκανα χθες ξανα χοριακη σε αλλο εργαστήριο βέβαια και ανεβηκε στο 134.. κι εχω περισσότερο αίμα και τρόμαξα. Η γυναικολόγος που με ειδε σήμερα εν τελει μου ειπε πως πρόκειται σχεδον ξεκαθαρα για εξωμητριο και μαλλον την γλυτωνω με ενεση μεθοτρεξατης. Ηθελε μαλιστα να την κανω σήμερα αλλα επειδή εγω τρόμαξα και ηθελα να το χωνεψω τουλάχιστον γι απόψε της ειπα να παω αυριο για μια τελευταία χοριακη και αν δεν πεσει να κανω την ένεση μετα.. μου πε πως ειναι εντελως τυχαιο γεγονός αλλα θα δουμε και τι θα δειξουν οι εξετάσεις..κι εχω διαβασει διαφορα γι αυτήν την ένεση ελπίζω να πανε ολα καλα.. οποτε παω αύριο και κανω τον σταυρό μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2023 at 10:28 ΜΜ, ο/η Mar95 είπε:

Σευχαριστώ πολυ για την απάντηση!! :) Τελικα δεν εχω καλα νεα. Εκανα χθες ξανα χοριακη σε αλλο εργαστήριο βέβαια και ανεβηκε στο 134.. κι εχω περισσότερο αίμα και τρόμαξα. Η γυναικολόγος που με ειδε σήμερα εν τελει μου ειπε πως πρόκειται σχεδον ξεκαθαρα για εξωμητριο και μαλλον την γλυτωνω με ενεση μεθοτρεξατης. Ηθελε μαλιστα να την κανω σήμερα αλλα επειδή εγω τρόμαξα και ηθελα να το χωνεψω τουλάχιστον γι απόψε της ειπα να παω αυριο για μια τελευταία χοριακη και αν δεν πεσει να κανω την ένεση μετα.. μου πε πως ειναι εντελως τυχαιο γεγονός αλλα θα δουμε και τι θα δειξουν οι εξετάσεις..κι εχω διαβασει διαφορα γι αυτήν την ένεση ελπίζω να πανε ολα καλα.. οποτε παω αύριο και κανω τον σταυρό μου

Δεν γνωριζω καθόλου για την ένεση καποιες κοπέλες στο εξωμήτριο χρειάζεται να της καθαρίσει γιατρός

εύχομαι να  πάνε όλα καλά να μας στείλεις τα νέα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι κορίτσια! Τελικά εκανα χοριακη το σαββατο και ειχε παει στο 114. Η γιατρος μου εδωσε την επιλογή ή να κανω τωρα την ένεση και να χω το κεφάλι μου ήσυχο ειτε ειναι εξωμήτριο είτε όχι, η αφου επεσε να περιμένω μεχρι τη Δευτέρα να δουμε αν ξαναπέσει. Διαλεξα λαθος μαλλον με γνώμονα την ελπίδα και ειπα να δωσω μια τελευταία ευκαιρια. Πηγα σημερα το πρωί... η χοριακη πηγε 207 και μου λεει παμε κατευθείαν για την ένεση.. μου εκανε υπέρηχο και μου πε πως πλεον το βλεπει και στον υπερηχο αλλα ειναι μικρό, αλλά θα ηταν καλύτερα να κανα την ενεση το Σάββατο γιατι τωρα πεσαν οι πιθανότητες να πιάσει. Στο μεταξύ με ρωτησε αν δε θελω να κανω την ενεση να παμε κατευθείαν λαπαροσκοπικα για αφαιρεση σαλπιγγας. Εχω σαστισει δεν ηξερα αν την εμπιστεύομαι οταν ρωταει εμενα για τέτοια θέματα. Εχω ακουσει κι εγω απλα για καθαρισμό σάλπιγγας. Εκανα την ενεση και μου πε να ξαναπαω τη Παρασκευή να δούμε πως πάει κι αν εχει δρασει το φάρμακο. Και να προσέχω μη σπασει η σαλπιγγα μου. Συγνώμη για το μεγαλο κείμενο απλα εχω κουραστεί να ζω με τον φόβο οτι θα βρεθω στο νοσοκομείο με εσωτερικη αιμορραγία και αν θα συνεχισει ο γολγοθας. Στο μεταξύ σκέφτομαι να παρω κ αλλη γνωμη αλλα δε ξερω αν ειναι αργά. Σας ευχαριστώ οσες το διαβάσατε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mar95 είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια! Τελικά εκανα χοριακη το σαββατο και ειχε παει στο 114. Η γιατρος μου εδωσε την επιλογή ή να κανω τωρα την ένεση και να χω το κεφάλι μου ήσυχο ειτε ειναι εξωμήτριο είτε όχι, η αφου επεσε να περιμένω μεχρι τη Δευτέρα να δουμε αν ξαναπέσει. Διαλεξα λαθος μαλλον με γνώμονα την ελπίδα και ειπα να δωσω μια τελευταία ευκαιρια. Πηγα σημερα το πρωί... η χοριακη πηγε 207 και μου λεει παμε κατευθείαν για την ένεση.. μου εκανε υπέρηχο και μου πε πως πλεον το βλεπει και στον υπερηχο αλλα ειναι μικρό, αλλά θα ηταν καλύτερα να κανα την ενεση το Σάββατο γιατι τωρα πεσαν οι πιθανότητες να πιάσει. Στο μεταξύ με ρωτησε αν δε θελω να κανω την ενεση να παμε κατευθείαν λαπαροσκοπικα για αφαιρεση σαλπιγγας. Εχω σαστισει δεν ηξερα αν την εμπιστεύομαι οταν ρωταει εμενα για τέτοια θέματα. Εχω ακουσει κι εγω απλα για καθαρισμό σάλπιγγας. Εκανα την ενεση και μου πε να ξαναπαω τη Παρασκευή να δούμε πως πάει κι αν εχει δρασει το φάρμακο. Και να προσέχω μη σπασει η σαλπιγγα μου. Συγνώμη για το μεγαλο κείμενο απλα εχω κουραστεί να ζω με τον φόβο οτι θα βρεθω στο νοσοκομείο με εσωτερικη αιμορραγία και αν θα συνεχισει ο γολγοθας. Στο μεταξύ σκέφτομαι να παρω κ αλλη γνωμη αλλα δε ξερω αν ειναι αργά. Σας ευχαριστώ οσες το διαβάσατε 

Καλημέρα!! Εγώ προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά από την αδερφή μου που έχει κάνει 3 εξωμήτρια και τη μαμά μου που είχε 2 πριν απο μένα και άλλα 2 μετά, ξέρω ότι το σημαντικότερο είναι η έγκαιρη αντιμετώπιση. Αφού είναι επιβεβαιωμένο και με υπέρηχο πια, απο δω και πέρα μην καθυστερείς, ότι πρέπει να γίνει να το κάνεις. Μου φαίνεται κάπως παράξενο βέβαια, εφόσον η ίδια σου είπε ότι μειώθηκαν οι πιθανότητες να πιάσει η μεθοτρεξάτη, γιατί δεν πήγατε κατευθείαν σε λαπαροσκόπηση. Βέβαια η μεθοτρεξάτη χορηγείται σε διάφορα σχήματα ανάλογα την περίπτωση, χορηγείται και σε σχήματα περισσότερων ΄δόσεων αν έχουν περάσει μέρες ή αν το εξωμήτριο είναι πιο προχωρημένο.
Αφού σου είπε να περιμένεις μέχρι την Παρασκευή οκ, αλλά στο μεταξύ αν νιώσεις τίποτα περίεργους πόνους πολύ έντονους, μην το αμελήσεις, δε  θέλεις ρήξη σάλπιγγας! 

Επίσης, μετά τη μεθοτρεξάτη συνιστούν να περιμένεις 6 μήνες πριν μείνεις έγκυος ξανά. Δεν υπάρχει καθολική συμφωνία των ειδικών επί αυτού, αλλά συμφωνούν όλοι για μια αναμονή 8-12 εβδομάδων, για να αποβληθεί η μεθοτρεξάτη πλήρως. Έχει ανιχνευτεί σε περιπτώσεις και μεταξύ 3-6 μηνών μετά τη χορήγηση, γι αυτό συνιστάται 6μηνη αναμονή. Δεν ξέρω αν σου τα είπαν αυτά, αλλά η αδερφή μου επειδή ήταν 40 και βιαζόταν για εγκυμοσύνη, πήρε 7 γνώμες και αυτό της είπαν μετά τη μεθοτρεξάτη.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mar95 είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια! Τελικά εκανα χοριακη το σαββατο και ειχε παει στο 114. Η γιατρος μου εδωσε την επιλογή ή να κανω τωρα την ένεση και να χω το κεφάλι μου ήσυχο ειτε ειναι εξωμήτριο είτε όχι, η αφου επεσε να περιμένω μεχρι τη Δευτέρα να δουμε αν ξαναπέσει. Διαλεξα λαθος μαλλον με γνώμονα την ελπίδα και ειπα να δωσω μια τελευταία ευκαιρια. Πηγα σημερα το πρωί... η χοριακη πηγε 207 και μου λεει παμε κατευθείαν για την ένεση.. μου εκανε υπέρηχο και μου πε πως πλεον το βλεπει και στον υπερηχο αλλα ειναι μικρό, αλλά θα ηταν καλύτερα να κανα την ενεση το Σάββατο γιατι τωρα πεσαν οι πιθανότητες να πιάσει. Στο μεταξύ με ρωτησε αν δε θελω να κανω την ενεση να παμε κατευθείαν λαπαροσκοπικα για αφαιρεση σαλπιγγας. Εχω σαστισει δεν ηξερα αν την εμπιστεύομαι οταν ρωταει εμενα για τέτοια θέματα. Εχω ακουσει κι εγω απλα για καθαρισμό σάλπιγγας. Εκανα την ενεση και μου πε να ξαναπαω τη Παρασκευή να δούμε πως πάει κι αν εχει δρασει το φάρμακο. Και να προσέχω μη σπασει η σαλπιγγα μου. Συγνώμη για το μεγαλο κείμενο απλα εχω κουραστεί να ζω με τον φόβο οτι θα βρεθω στο νοσοκομείο με εσωτερικη αιμορραγία και αν θα συνεχισει ο γολγοθας. Στο μεταξύ σκέφτομαι να παρω κ αλλη γνωμη αλλα δε ξερω αν ειναι αργά. Σας ευχαριστώ οσες το διαβάσατε 

Δεν ξέρω και εγω πολλά το μόνο που ξέρω είναι όταν είναι εξωμήτριο πρεπει να αντιμετωπίζετε γρήγορα, μπορει να σου κάνει ζημιά 

τώρα για το χρόνο που πρέπει να αφήσεις να περάσει για αρχίσεις ξανά προσπάθειες δεν γνωρίζω καθόλου  

εύχομαι να πανε όλα καλά 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Πριν λίγο καιρό είχα κι εγώ βιοχημική αποβολή μετά από τρεις μήνες προσπαθειών. Πριν την αποβολή είχα χοριακη 400. Μίλησα τηλεφωνικώς με τον γιατρό μου και μου είπε ότι θα έχω μια παχιά περίοδο και μόλις μου τελειώσει να πάω. Μετά από μια εβδομάδα περίπου μου τελείωσε το αίμα, πήγα, μου έκανε υπέρηχο και μου είπε ότι καθάρισα. Δεν χρειάστηκε να ξανακανω β χοριακη. Επίσης μόλις μου τελείωσε το αίμα και με είδε ο γιατρός ξεκίνησα ξανά τις προσπάθειες. Χρησιμοποίησα ήδη και τεστ ωορρηξίας κι είχα κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...