Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες ημέρες εγκυμοσύνης


NenaP.

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, 
Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Χθες ηταν η ημέρα αναμενόμενης περιόδου και το Σάββατο είδα αίμα εμφύτευσης. Έκανα τεστ Κυριακή και Δευτέρα πρωί και φανηκε πολύ άχνα μια γραμμουλα και στα δύο!
Πήρα τη Δευτέρα τηλ την γιατρό μου μήπως χρειάζεται να ξεκινήσω φυλλικό ή οτιδήποτε άλλο και μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς και να κάνω ξανά τεστ σε 2-3 ημέρες να δούμε ότι σκουρυνε η γραμμή και αν ναι θα κλείσουμε ραντεβού την επόμενη εβδομάδα ώστε να έχω ήδη 1 εβδομάδα καθυστέρηση για να μπορέσει να δει εστω τον σάκο αφού τώρα δεν θα φαίνεται τίποτα. Είπε δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα και να μην αγχώνομαι. Για χοριακη επίσης είπε δεν χρειάζεται αφού τώρα είναι αχνό το τεστ και αν σκουρυνει είναι το ίδιο με το να έκανα χοριακη τώρα και σε 2 μέρες ξανά.

Πράγματι έκανα και σήμερα το πρωί τεστ και η γραμμή φαίνεται πιο αισθητά, σκουρυνε δηλαδή.

Συγνώμη για το κατεβατο, εσάς ποια είναι η γνώμη σας στο ότι απλώς πρέπει να περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Είναι οκ να μην κάνω ούτε χοριακη ούτε να πάρω φυλλικό ούτε τίποτα μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/7/2023 at 8:02 ΠΜ, ο/η NenaP. είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα, 
Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Χθες ηταν η ημέρα αναμενόμενης περιόδου και το Σάββατο είδα αίμα εμφύτευσης. Έκανα τεστ Κυριακή και Δευτέρα πρωί και φανηκε πολύ άχνα μια γραμμουλα και στα δύο!
Πήρα τη Δευτέρα τηλ την γιατρό μου μήπως χρειάζεται να ξεκινήσω φυλλικό ή οτιδήποτε άλλο και μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς και να κάνω ξανά τεστ σε 2-3 ημέρες να δούμε ότι σκουρυνε η γραμμή και αν ναι θα κλείσουμε ραντεβού την επόμενη εβδομάδα ώστε να έχω ήδη 1 εβδομάδα καθυστέρηση για να μπορέσει να δει εστω τον σάκο αφού τώρα δεν θα φαίνεται τίποτα. Είπε δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα και να μην αγχώνομαι. Για χοριακη επίσης είπε δεν χρειάζεται αφού τώρα είναι αχνό το τεστ και αν σκουρυνει είναι το ίδιο με το να έκανα χοριακη τώρα και σε 2 μέρες ξανά.

Πράγματι έκανα και σήμερα το πρωί τεστ και η γραμμή φαίνεται πιο αισθητά, σκουρυνε δηλαδή.

Συγνώμη για το κατεβατο, εσάς ποια είναι η γνώμη σας στο ότι απλώς πρέπει να περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Είναι οκ να μην κάνω ούτε χοριακη ούτε να πάρω φυλλικό ούτε τίποτα μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!! Το να πάρεις φυλλικό, μόνο καλό κάνει και οι περισσότεροι γυναικολόγοι το συστήνουν από την στιγμή που ξεκινάς τις προσπάθειες για μωράκι. Εγώ με το που είδα θετικό τεστ, 2 μερες πριν την περίοδο, πήρα τον γιατρό και μου είπε ξεκινάς από αύριο. Τώρα ίσως έχει τους λόγους της που το λέει; Δεν ξέρω.. Μπορείς αν θες να πάρεις ένα τηλέφωνο και σε κάποιον άλλον γιατρό να ζητήσεις τη γνώμη του. Τώρα όσον αφορά την χοριακη, σίγουρα είναι η πιο έμπιστη μέθοδος αλλά προκαλεί και άγχος οπότε πολλοί γυναικολόγοι δεν θα σου πούνε να κάνεις. Εγώ έκανα από μόνη μου την ημέρα του τεστ και 2 μέρες μετά να δω τον διπλασιασμό και σταμάτησα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!! Το να πάρεις φυλλικό, μόνο καλό κάνει και οι περισσότεροι γυναικολόγοι το συστήνουν από την στιγμή που ξεκινάς τις προσπάθειες για μωράκι. Εγώ με το που είδα θετικό τεστ, 2 μερες πριν την περίοδο, πήρα τον γιατρό και μου είπε ξεκινάς από αύριο. Τώρα ίσως έχει τους λόγους της που το λέει; Δεν ξέρω.. Μπορείς αν θες να πάρεις ένα τηλέφωνο και σε κάποιον άλλον γιατρό να ζητήσεις τη γνώμη του. Τώρα όσον αφορά την χοριακη, σίγουρα είναι η πιο έμπιστη μέθοδος αλλά προκαλεί και άγχος οπότε πολλοί γυναικολόγοι δεν θα σου πούνε να κάνεις. Εγώ έκανα από μόνη μου την ημέρα του τεστ και 2 μέρες μετά να δω τον διπλασιασμό και σταμάτησα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Τώρα έχουν περάσει ήδη 2 μέρες και κάνω κάθε πρωί τεστ και ειναι κάθε μέρα πιο σκούρο όντως. Οπότε αυτό ειναι καλό! Θα πάρω τη γυναικολόγο ξανά σημερα ή αύριο για ραντεβού την επόμενη εβδομάδα όπως μου είπε και θα την ξαναρωτήσω για φυλλικό. Η αλήθεια είναι δεν έπαιρνα από πριν αν και ειμασταν σε προσπαθεια, πάλι δεν μου είπε κάτι η γιατρός δηλαδή ενώ ήξερε ότι προσπαθούμε.
Μήπως κάποιοι γιατροί δεν θεωρούν ότι χρειάζεται τόσο νωρίς? Δεν ξέρω...

Ευχαριστώ πολύ πάντως, ελπίζω κι εγώ όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Το φυλλικό και σε εμένα οι δύο γυναικολόγοι που πήγα μου είχαν πει ν το πάρω και πριν την εγκυμοσύνη καθώς δεν αποθηκεύεται (αν θυμάμαι καλά ), δεν κάνει κακό οπότε ίσως θα μπορούσες να το ξεκινήσεις... καθαρά δική μου γνώμη πάντα. Ίσως ο γιατρός σου να ξέρει κάτι παραπάνω και για αυτό να σου λέει να μην το πάρεις ακόμα. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη αν θέλεις, όπως λέει και η Ρένα από πάνω!! 

Για το θέμα της χοριακής δεν βρίσκω το λόγο να περιμένεις μια εβδομάδα... Σε εμένα με την μέρα καθυστέρησης κι ολας που είχα κάνει το τεστ και η γραμμή ήταν καραμπινάτη και το τεστ θετικότατο ενημέρωσα την γιατρό μου και έγραψε χοριακή... Μόλις την έκανα και της είπα την τιμή μου έγραψε και άλλη να την κάνω μετά από 2-3 μέρες για να δούμε το πως διπλασιάζεται η τιμή της. 

Θα σου πρότεινα και επειδή όλες ανγχωνόμαστε με την εγκυμοσύνη να ξαναπάρεις τον γιατρό σου ένα τηλέφωνο και να μην περιμένεις για χοριακή μια εβδομά΄δα... Ίσως  ο γιατρός σου να περιμένει να πας στην 6 εβδομάδα για να ακούσετε και απευθείας καρδούλα... Αλλά εμείς πάντα βιαζόμαστε... και είναι λογικό... Ας σου γράψει μια να την κάνεις πχ αύριο ή την Παρασκευή και άλλη μια μετά να την κάνεις Δευτέρα... Να δείτε τις τιμές.. Στο μεταξύ καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είσαι στην 5-6 εβδομάδα.. ( Δεν ξέρω τον κύκλο σου) και ίσως ακούσετε καρδούλα αν είσαι στην 6 και δεν έχει γίνει καμία καθυστερημένη σύλληψη. 

Μπες και σε μια εφαρμογή ή του ΙΑΣΩ ή της ΕΛΕΥΘΕΙΑ να δεις πόσων εβδομάδων σε βγάζει (υπολογισμός κύησης) 

Εδώ είμαστε ότι χρειαστείς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Βούλα1991 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Το φυλλικό και σε εμένα οι δύο γυναικολόγοι που πήγα μου είχαν πει ν το πάρω και πριν την εγκυμοσύνη καθώς δεν αποθηκεύεται (αν θυμάμαι καλά ), δεν κάνει κακό οπότε ίσως θα μπορούσες να το ξεκινήσεις... καθαρά δική μου γνώμη πάντα. Ίσως ο γιατρός σου να ξέρει κάτι παραπάνω και για αυτό να σου λέει να μην το πάρεις ακόμα. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη αν θέλεις, όπως λέει και η Ρένα από πάνω!! 

Για το θέμα της χοριακής δεν βρίσκω το λόγο να περιμένεις μια εβδομάδα... Σε εμένα με την μέρα καθυστέρησης κι ολας που είχα κάνει το τεστ και η γραμμή ήταν καραμπινάτη και το τεστ θετικότατο ενημέρωσα την γιατρό μου και έγραψε χοριακή... Μόλις την έκανα και της είπα την τιμή μου έγραψε και άλλη να την κάνω μετά από 2-3 μέρες για να δούμε το πως διπλασιάζεται η τιμή της. 

Θα σου πρότεινα και επειδή όλες ανγχωνόμαστε με την εγκυμοσύνη να ξαναπάρεις τον γιατρό σου ένα τηλέφωνο και να μην περιμένεις για χοριακή μια εβδομά΄δα... Ίσως  ο γιατρός σου να περιμένει να πας στην 6 εβδομάδα για να ακούσετε και απευθείας καρδούλα... Αλλά εμείς πάντα βιαζόμαστε... και είναι λογικό... Ας σου γράψει μια να την κάνεις πχ αύριο ή την Παρασκευή και άλλη μια μετά να την κάνεις Δευτέρα... Να δείτε τις τιμές.. Στο μεταξύ καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είσαι στην 5-6 εβδομάδα.. ( Δεν ξέρω τον κύκλο σου) και ίσως ακούσετε καρδούλα αν είσαι στην 6 και δεν έχει γίνει καμία καθυστερημένη σύλληψη. 

Μπες και σε μια εφαρμογή ή του ΙΑΣΩ ή της ΕΛΕΥΘΕΙΑ να δεις πόσων εβδομάδων σε βγάζει (υπολογισμός κύησης) 

Εδώ είμαστε ότι χρειαστείς!! 

Συγγνωμη, αλλα 6η εβδομάδα δεν ακους καρδουλα. Ειναι νωρίς.

Βλέπουμε σάκο και εμβρυικά στοιχεια, αλλά για καρδουλα ειναι νωρις η 6η εβδομαδα ;)   

Σίγουρα όμως συμφωνώ στο να μιλησει ξανα με τον γιατρό κυριως για το φολικό, γιατί μονο θετικά προσφέρει στην αρχη της δημιουργιας του εμβρυου. Ουσιαστικά φολικό δεν σταματάμε καθολου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, γτ συμβαλλει στην αναπτυξη, απλά αλλαζουμε τα mg ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Για χοριακή οκ δεν μου φάνηκε τόσο παράξενο δεδομένου ότι όντως σκουραίνει η γραμμή αλλά σίγουρα θα πρέπει να κάνω να δούμε ότι ανεβαίνει σωστά. Το φυλλικό με προβλημάτισε όντως και θα πάρω αύριο ξανά για να κλείσω ραντεβού την άλλη εβδομάδα και θα πω να μου γράψει.

Λογικά τώρα είμαι στην 5η γιατί ναι μεν είχα τελευταία περίοδο 27/5 όμως ωορρηξία είχα 19-20/6 (δηλαδή 16η-17η ημέρα του κύκλου που ήταν για εμένα 1 εβδομάδα αργότερα από ότι επρεπε). Οπότε αν μετρήσω από τελευταία περίοδο είμαι 6η αλλά νομίζω σωστότερο είναι να μην μετρήσω την "χαμένη" εβδομάδα πριν την ωορρηξία.

Τεσπά, θα μιλήσω αύριο και θα μάθω. Νομίζω το σημαντικότερο είναι να μην αγχώνομαι :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Συγγνωμη, αλλα 6η εβδομάδα δεν ακους καρδουλα. Ειναι νωρίς.

Βλέπουμε σάκο και εμβρυικά στοιχεια, αλλά για καρδουλα ειναι νωρις η 6η εβδομαδα ;)   

Σίγουρα όμως συμφωνώ στο να μιλησει ξανα με τον γιατρό κυριως για το φολικό, γιατί μονο θετικά προσφέρει στην αρχη της δημιουργιας του εμβρυου. Ουσιαστικά φολικό δεν σταματάμε καθολου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, γτ συμβαλλει στην αναπτυξη, απλά αλλαζουμε τα mg ;) 

Κορίτσι συμφωνώ με τις προλαλήσασες σε όσα γράφουν. 

Απλά για την καρδούλα μπορείς κ από την 6η εβδομάδα να την ακούσεις, αναλογως το μηχάνημα του γιατρού...(προσωπικά την άκουσα στο μέσο προς τέλος της 6ης γι αυτό το γράφω). Ωστόσο αν δε την ακούσεις από τόσο νωρίς δε σημαίνει κάτι. Έχω ακούσει περιπτώσεις που την άκουσαν γύρω στην 8η εβδομάδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/7/2023 at 8:02 ΠΜ, ο/η NenaP. είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα, 
Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Χθες ηταν η ημέρα αναμενόμενης περιόδου και το Σάββατο είδα αίμα εμφύτευσης. Έκανα τεστ Κυριακή και Δευτέρα πρωί και φανηκε πολύ άχνα μια γραμμουλα και στα δύο!
Πήρα τη Δευτέρα τηλ την γιατρό μου μήπως χρειάζεται να ξεκινήσω φυλλικό ή οτιδήποτε άλλο και μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς και να κάνω ξανά τεστ σε 2-3 ημέρες να δούμε ότι σκουρυνε η γραμμή και αν ναι θα κλείσουμε ραντεβού την επόμενη εβδομάδα ώστε να έχω ήδη 1 εβδομάδα καθυστέρηση για να μπορέσει να δει εστω τον σάκο αφού τώρα δεν θα φαίνεται τίποτα. Είπε δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα και να μην αγχώνομαι. Για χοριακη επίσης είπε δεν χρειάζεται αφού τώρα είναι αχνό το τεστ και αν σκουρυνει είναι το ίδιο με το να έκανα χοριακη τώρα και σε 2 μέρες ξανά.

Πράγματι έκανα και σήμερα το πρωί τεστ και η γραμμή φαίνεται πιο αισθητά, σκουρυνε δηλαδή.

Συγνώμη για το κατεβατο, εσάς ποια είναι η γνώμη σας στο ότι απλώς πρέπει να περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Είναι οκ να μην κάνω ούτε χοριακη ούτε να πάρω φυλλικό ούτε τίποτα μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Όπως είπαν και τα κορίτσια φυλλικό ξεκινάμε από τη στιγμή που θα αρχίσουμε να προσπαθούμε για μωρό. Στο εξωτερικό τα περισσότερα τρόφιμα είναι ήδη εμπλουτισμενα, καθώς η βασική του προσφορά είναι τους πρώτους μήνες (από πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος μέχρι το τρίμηνο περίπου) για να μην παρουσιάζονται θέματα στις μητέρες που μένουν έγκυες και δεν το ξέρουν. Αν σε αγχώνει το να πάρεις τη μεγάλη δόση που δίνουν οι γυναικολόγοι (χωρίς λόγο κιόλας δίνουν τόσο μεγάλη) πάρε 500μg που είναι κοντά στην απαραίτητη ποσότητα που απαιτείται από οποιονδήποτε άνθρωπο. 

Όσο για χοριακη δεν έχει σημασία αν θα κάνεις ή όχι, γιατί αυτή είναι απλά για παρακολούθηση για να ξέρεις μέσες άκρες αν προχωράει ή όχι. Μια κύηση που είναι να μην προχωρήσει στην τόσο αρχή συνήθως σχετίζεται με χρωμοσωμικες ανωμαλίες οπότε δε μπορούσε να σωθεί. Γι αυτό πολλοί γιατροί δεν προτείνουν χοριακες καν για να μην αυξάνεται το άγχος. Πας για το ραντεβού περίπου 2 εβδομάδες μετά την καθυστέρηση και βλέπεις αν υπάρχει, τι υπάρχει κλπ. Καλύτερα, όμως, μέχρι τότε να παίρνεις φυλλικό, έστω στις μίνιμουμ δόσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσι συμφωνώ με τις προλαλήσασες σε όσα γράφουν. 

Απλά για την καρδούλα μπορείς κ από την 6η εβδομάδα να την ακούσεις, αναλογως το μηχάνημα του γιατρού...(προσωπικά την άκουσα στο μέσο προς τέλος της 6ης γι αυτό το γράφω). Ωστόσο αν δε την ακούσεις από τόσο νωρίς δε σημαίνει κάτι. Έχω ακούσει περιπτώσεις που την άκουσαν γύρω στην 8η εβδομάδα...

Καλημερα! 

Εμεις κάναμε υπέρηχο ακριβώς την μερα που εμπαινα 6η εβδομάδα. Ειδαμε μονο σάκο και εμβρυϊκά στοιχεία και τελείως παραπλανημένη απο το ιντερνετ περιμενα να ακουσουμε την καρδια και απογοητευτηκα παρα πολυ. Η γιατρός μου είπε πως ήταν πολύ νωρίς όμως και να μην πιστευω οτι διαβάζω :D  

Όμως μια γενικη παραδοχή ειναι πως μεχρι την αυχενική δεν γνωρίζουμε ακριβώς σε ποια μερα έγινε η σύλληψη, οπότε ειναι σχετικό το πότε θα ακουσουμε την καρδουλα. Για αυτο και στην αυχενική πολλές γυναίκες μαθαινουν άλλη ΠΗΤ απο αυτην που ο γιατρός αρχικά υπολογίζει με βαση την τελευταια περιοδο. 

Το παν ειναι, κι αυτο που ευχομαστε ολες, να ακουμε μονο καλά νεα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα! 

Εμεις κάναμε υπέρηχο ακριβώς την μερα που εμπαινα 6η εβδομάδα. Ειδαμε μονο σάκο και εμβρυϊκά στοιχεία και τελείως παραπλανημένη απο το ιντερνετ περιμενα να ακουσουμε την καρδια και απογοητευτηκα παρα πολυ. Η γιατρός μου είπε πως ήταν πολύ νωρίς όμως και να μην πιστευω οτι διαβάζω :D  

Όμως μια γενικη παραδοχή ειναι πως μεχρι την αυχενική δεν γνωρίζουμε ακριβώς σε ποια μερα έγινε η σύλληψη, οπότε ειναι σχετικό το πότε θα ακουσουμε την καρδουλα. Για αυτο και στην αυχενική πολλές γυναίκες μαθαινουν άλλη ΠΗΤ απο αυτην που ο γιατρός αρχικά υπολογίζει με βαση την τελευταια περιοδο. 

Το παν ειναι, κι αυτο που ευχομαστε ολες, να ακουμε μονο καλά νεα ❤️ 

Καλησπέρα! Έτσι όπως τα γράφεις είναι, απλά από τη δική μου σιγουριά λογω εξωσωματικής όπου ξέραμε ακριβώς μέρες γι αυτό κ έγραψα ότι όντως μπορεί να ακουστεί από την 6η εβδομάδα..☺️

Με το καλό κορίτσια σε όσες περιμένετε! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα! Έτσι όπως τα γράφεις είναι, απλά από τη δική μου σιγουριά λογω εξωσωματικής όπου ξέραμε ακριβώς μέρες γι αυτό κ έγραψα ότι όντως μπορεί να ακουστεί από την 6η εβδομάδα..☺️

Με το καλό κορίτσια σε όσες περιμένετε! ❤️

Συμφωνώ, ετσι ειναι ελεγχόμενα τα πράγματα, ξέρεις άλλες λεπτομέρειες που στην μη υποβοηθούμενη σύλληψη δεν τις ξέρεις ;) 

Με το καλό σε όλα τα κορίτσια!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πως η γιατρός δε ζήτησε έστω μια χοριακη να επιβεβαιωθεί η εγκυμοσύνη.  Από το σκούρο κ το ανοιχτό της γραμμής του τεστ θα καταλάβεις? Πόσες φορές έχουμε διαβάσει εδώ μέσα για θετικά τεστ κ στο τέλος αρνητικές χοριακες. Εγώ μια χοριακη θα την έκανα να πω την αλήθεια!!Όλα να πάνε καλά σου εύχομαι!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2023 at 4:37 ΜΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Συγγνωμη, αλλα 6η εβδομάδα δεν ακους καρδουλα. Ειναι νωρίς.

Βλέπουμε σάκο και εμβρυικά στοιχεια, αλλά για καρδουλα ειναι νωρις η 6η εβδομαδα ;)   

Σίγουρα όμως συμφωνώ στο να μιλησει ξανα με τον γιατρό κυριως για το φολικό, γιατί μονο θετικά προσφέρει στην αρχη της δημιουργιας του εμβρυου. Ουσιαστικά φολικό δεν σταματάμε καθολου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, γτ συμβαλλει στην αναπτυξη, απλά αλλαζουμε τα mg ;) 

Καλησπέρα, εγώ άκουσα ..δεν εννοώ μεταξύ 5 και 6 εβδομάδας όμως... εννοώ μεταξύ 6 και 7... συγκεκριμένα ήμουν  6 εβδομάδων και τριών ημερών  και ακούστηκε πολύ καλά.  Σάκο και εβρυικα στοιχεία είδα στις 5 εβδομάδες και λίγες μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 4/7/2023 at 8:02 ΠΜ, ο/η NenaP. είπε:

 

Κορίτσια καλησπέρα, 
Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Χθες ηταν η ημέρα αναμενόμενης περιόδου και το Σάββατο είδα αίμα εμφύτευσης. Έκανα τεστ Κυριακή και Δευτέρα πρωί και φανηκε πολύ άχνα μια γραμμουλα και στα δύο!
Πήρα τη Δευτέρα τηλ την γιατρό μου μήπως χρειάζεται να ξεκινήσω φυλλικό ή οτιδήποτε άλλο και μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς και να κάνω ξανά τεστ σε 2-3 ημέρες να δούμε ότι σκουρυνε η γραμμή και αν ναι θα κλείσουμε ραντεβού την επόμενη εβδομάδα ώστε να έχω ήδη 1 εβδομάδα καθυστέρηση για να μπορέσει να δει εστω τον σάκο αφού τώρα δεν θα φαίνεται τίποτα. Είπε δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα και να μην αγχώνομαι. Για χοριακη επίσης είπε δεν χρειάζεται αφού τώρα είναι αχνό το τεστ και αν σκουρυνει είναι το ίδιο με το να έκανα χοριακη τώρα και σε 2 μέρες ξανά.

Πράγματι έκανα και σήμερα το πρωί τεστ και η γραμμή φαίνεται πιο αισθητά, σκουρυνε δηλαδή.

Συγνώμη για το κατεβατο, εσάς ποια είναι η γνώμη σας στο ότι απλώς πρέπει να περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Είναι οκ να μην κάνω ούτε χοριακη ούτε να πάρω φυλλικό ούτε τίποτα μέχρι την επόμενη εβδομάδα? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Καλημέρα,

Η δική μου γιατρός μου έδινε φυλλικό και βιταμίνη d3 από όταν της είπα ότι θέλουμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες. Προσωπικά είχα αχνό θετικό τεστ πρώιμης ανίχνευσης 6 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο (!). Τα αχνά θετικά που σκούραιναν συνεχίστηκαν για 2-3 μέρες και τελικά έκανα χοριακή 2 μέρες πριν την περίοδο και πριν μιλήσω με τη γιατρό μου. Η χοριακή μου ήταν ήδη στο 97! Είναι πολύ πιθανό να έχεις θετικά αποτελέσματα. Στη θέση σου θα έκανα και μια χοριακή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Mpourmpoulo κορίτσι μου οπως είπαν κ τα κορίτσια καλυτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα παρά να φανεί σε υπερήχους αργότερα κ να πρέπει να διακόψεις!! Εννοείται αυτά τα σύνδρομα είναι τυχαία όποτε μόνο από αυτό θα ανακουφιστείς!!! ΜιΑ φίλη μου ακριβώς το ίδιο με εσένα πήγε για υπέρηχο κ είχε σταματήσει η καρδούλα,  κ τώρα είναι ξανά εγκυος κ παει για αυχενική σε λιγες ημερες!!! Όποτε το θαυματακι σου θα έρθει σύντομα!!! 💕💕💕💕
    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...