Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούλιος με μπανάκια, κοκτέιλ, βουτιές στα βαθιά,ηλιοθεραπεία ,μπρατσακια , κουβαδάκια και στις κοιλίτσες μας καταφθάνουν γλυκά μωράκια 🩷


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω.. Έκανα εξετάσεις για να είμαι προετοιμασμένη, αφού από Σεπτέμβρη μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες (αφαίρεσα 1 ινομύωμα 30 Μαΐου) και φοβάμαι ότι τα αποτελέσματα δεν είναι καλά... Εσείς σίγουρα σαν πιο παλιές κ έμπειρες θα ξέρετε κάτι παραπάνω! Αν μπορείτε να με φωτίσετε...

ΑΜΗ -->                           2.10      (πάνω από 2,19 είναι ικανοποιητική ωοθηκική εφεδρεία και κάτω από 2,19 
                                                         χαμηλή σύμφωνα με το πινακάκι του εργαστηρίου)
Οιστραδιόλη Ε2 -->     12.6       (Φ.Τ. 12 - 166)
FSH -->                            8.7         (Φ.Τ. 2,5 - 12,5)
LH -->                              7.8         (Φ.Τ. 1,9 - 12,6)
Προλακτίνη -->           16.8        (Φ.Τ. 4,8 - 23,3)

Η ΑΜΗ δε μ' αρέσει, με χαμηλή ωοθηκική εφεδρεία μένει καμία έγκυος;;;; 
Για την οιστραδιόλη στο ίντερνετ βλέπω ότι είναι κακό να είναι υψηλή, για χαμηλή δε βρίσκω τίποτα... 

Περιμένουμε και το σπερμοδιάγραμμα σήμερα το μεσημέρι...

Εγώ νομίζω είναι καλές οι εξετάσεις σου!! Παίζει ρόλο η ηλικία για την ΑΜΗ! Πόσο χρονών είσαι;; Έχω παντως καταλάβει ότι σπουδαιότερος δείκτης είναι η fsh και είσαι μέσα στα φυσιολογικά όρια και αρκετά πιο κάτω από το ανώτατο!! Οπότε 🙂 smile!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Τον πήρα αλλά είχε έκτακτη γέννα..δε ξέρει τι ώρα θα τελειώσει. Μίλησα με τη μαία του. Μου είπε να μην ανήσυχω. Σίγουρα λέει δε μπορεί τόσες μέρες να είναι από την εξέταση. Με ρώτησε αν έκανα κανένα τεστ της είπα ότι έκανα αλλά βγήκε αρνητικό. Της είπα τον προβληματισμό μου στο αν είμαι έγκυος αν πρέπει πχ να ξεκινήσω προγεστερόνη ή αν είναι κύστη ή πολύποδας. Μου είπε αν ήταν κάτι τέτοιο θα το είχαμε δει εφόσον πριν λίγες μέρες κάναμε υπέρηχο. Θα μιλήσουμε με τον γιατρό είπαμε όταν τελειώσει. Αυτά τα νέα μου. Περίοδο δεν έχω πάντως .λίγα καφέ όπως τις άλλες φορές. 🤷 .

Σήριαλ του Φώσκολου κατάντησα 

Αναμένουμε κορίτσι μου!! Χεχε σίριαλ είναι όλες οι ιστορίες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να σας πω!! Έχω αρκετά λευκά υγρά παχύρευστα!!πηχτα και κολλώδη, όχι βλέννες.. περίπου 5 μέρες μετά την ωορρηξία.. λέτε να σημαίνει κάτι αυτό; Δε θυμάμαι να τα είχα σε άλλους κύκλους..όπως καταλάβατε ξεκίνησε για μένα η παράνοια αναμονής 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Τον πήρα αλλά είχε έκτακτη γέννα..δε ξέρει τι ώρα θα τελειώσει. Μίλησα με τη μαία του. Μου είπε να μην ανήσυχω. Σίγουρα λέει δε μπορεί τόσες μέρες να είναι από την εξέταση. Με ρώτησε αν έκανα κανένα τεστ της είπα ότι έκανα αλλά βγήκε αρνητικό. Της είπα τον προβληματισμό μου στο αν είμαι έγκυος αν πρέπει πχ να ξεκινήσω προγεστερόνη ή αν είναι κύστη ή πολύποδας. Μου είπε αν ήταν κάτι τέτοιο θα το είχαμε δει εφόσον πριν λίγες μέρες κάναμε υπέρηχο. Θα μιλήσουμε με τον γιατρό είπαμε όταν τελειώσει. Αυτά τα νέα μου. Περίοδο δεν έχω πάντως .λίγα καφέ όπως τις άλλες φορές. 🤷 .

Σήριαλ του Φώσκολου κατάντησα 

οταν ειχα μεινει εγκυος την πρωτη φορα ειχα δει λιγο αιμα και λιγες μερες μετα ειχα θετικη χοριακη ασχετα που δεν προχωρησε. ενω στην δευτερη εγκυμοσυνη μου που πηγε καλα δεν ειδα τιποτα. μηπως να περιμένεις λιγες μερες και να κανεις χοριακη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η eva96 είπε:

οταν ειχα μεινει εγκυος την πρωτη φορα ειχα δει λιγο αιμα και λιγες μερες μετα ειχα θετικη χοριακη ασχετα που δεν προχωρησε. ενω στην δευτερη εγκυμοσυνη μου που πηγε καλα δεν ειδα τιποτα. μηπως να περιμένεις λιγες μερες και να κανεις χοριακη;

Ίσως με παραπέμψει ο γιατρός να κάνω καμιά χοριακη. 

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λίγο καφέ με αιματακι αφότου έμαθα ότι είμαι έγκυος και πήρα utrogestan τότε κολπικά υπόθετα . Πήγε μια χαρά δόξα τω Θεό και τώρα έχω τον ταρζανακο μου!

Το σκέφτομαι και αυτό ,αν ει άι εγκυμοσύνη και αν είναι φυσιολογικό να έχω καφέ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει απίστευτα το ότι είχα κάνει πριν 10 μέρες καλλιέργεια κολπικού υγρού καινο γιατρός το πήρε μάλλον αγαρμπα και για αυτό είχα αιματακι και καφέ υγρά για τις επόμενες μέρες. Έτσι ξεκίνησαν όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Ίσως με παραπέμψει ο γιατρός να κάνω καμιά χοριακη. 

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λίγο καφέ με αιματακι αφότου έμαθα ότι είμαι έγκυος και πήρα utrogestan τότε κολπικά υπόθετα . Πήγε μια χαρά δόξα τω Θεό και τώρα έχω τον ταρζανακο μου!

Το σκέφτομαι και αυτό ,αν ει άι εγκυμοσύνη και αν είναι φυσιολογικό να έχω καφέ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει απίστευτα το ότι είχα κάνει πριν 10 μέρες καλλιέργεια κολπικού υγρού καινο γιατρός το πήρε μάλλον αγαρμπα και για αυτό είχα αιματακι και καφέ υγρά για τις επόμενες μέρες. Έτσι ξεκίνησαν όλα...

μακαρι να ληξει καλα ολο αυτο. 10 μερες να εχεις εξαιτιας της εξετασης δεν μου κολλαει. να πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η eva96 είπε:

μακαρι να ληξει καλα ολο αυτο. 10 μερες να εχεις εξαιτιας της εξετασης δεν μου κολλαει. να πανε ολα καλα.

Και εμένα δε μου κολλάει φυσικά!! Εύχομαι να μην είναι τίποτα ανησυχητικό και να είναι όλα καλά ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2023 at 9:56 ΜΜ, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλοοοο μηναααα αγάπες μου, κοριτσουδια μου...εύχομαι να φέρω πολύ γούρι!!!🩷🩷🩷

Ελάτε να τα λέμε παρεούλα....

Περιμένω πολλά θετικά τεστακια αυτό τον μήνα 🩷

@Elli13 @misofeggaro @Girly @Elk @Mpourmpoulo @Eliza Kats 

Συγνώμη αν ξεχνάω κάποια....

ελάτε όλες!!!

Με το καλό να έχουμε όλες τα καλά νέα που περιμένουμε ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια μου να σας πω!! Έχω αρκετά λευκά υγρά παχύρευστα!!πηχτα και κολλώδη, όχι βλέννες.. περίπου 5 μέρες μετά την ωορρηξία.. λέτε να σημαίνει κάτι αυτό; Δε θυμάμαι να τα είχα σε άλλους κύκλους..όπως καταλάβατε ξεκίνησε για μένα η παράνοια αναμονής 😁😁

Παίζει να σημαίνει κάτι....και εγώ είχα αρκετά υγρά στις εγκυμοσύνες μου....μακάρι να είσαι έγκυος 🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Girly είπε:

Ίσως με παραπέμψει ο γιατρός να κάνω καμιά χοριακη. 

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λίγο καφέ με αιματακι αφότου έμαθα ότι είμαι έγκυος και πήρα utrogestan τότε κολπικά υπόθετα . Πήγε μια χαρά δόξα τω Θεό και τώρα έχω τον ταρζανακο μου!

Το σκέφτομαι και αυτό ,αν ει άι εγκυμοσύνη και αν είναι φυσιολογικό να έχω καφέ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει απίστευτα το ότι είχα κάνει πριν 10 μέρες καλλιέργεια κολπικού υγρού καινο γιατρός το πήρε μάλλον αγαρμπα και για αυτό είχα αιματακι και καφέ υγρά για τις επόμενες μέρες. Έτσι ξεκίνησαν όλα...

Κάνε χοριακη να ξέρεις σίγουρα....αλλά μπερδεύτηκα...πριν είπες είδες ροζ αίμα...μετά σταμάτησε και είχες πάλι καφέ;;;;αν έγινε έτσι εμένα μου μυρίζει εγκυμοσύνη....δεν παίζει ακόμα από την εξέταση να είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κάνε χοριακη να ξέρεις σίγουρα....αλλά μπερδεύτηκα...πριν είπες είδες ροζ αίμα...μετά σταμάτησε και είχες πάλι καφέ;;;;αν έγινε έτσι εμένα μου μυρίζει εγκυμοσύνη....δεν παίζει ακόμα από την εξέταση να είναι...

Σήμερα το πρωί στην δεύτερη επίσκεψη μου στην τουαλέτα είχα αρκετά καφέ και αναγκαστικά να σκουπιστω και δεύτερη φορά και πάλι καφέ βλεννες και ίχνη ροζ αίμα και τρίτο σκούπισμα και ξεκάθαρα ανάμεικτα καφέ και ροζ μαζι. Και σκέφτηκα ότι μου ήρθε μάλλον σιγά σιγά η περίοδος μου 4 μέρες νωρίτερα. Έβαλα σερβιετα και πήγα δουλειά. Η σερβιετα καθαρή και καφέ υγρά απειροελάχιστα. Μέχρι και αυτήν την ώρα. Περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό μου γιατί είχε έκτακτη γέννα και δε μπόρεσα να τον βρω. Πήρα και ένα κλιαρ μπλου πρωιμης να έχω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Εγώ νομίζω είναι καλές οι εξετάσεις σου!! Παίζει ρόλο η ηλικία για την ΑΜΗ! Πόσο χρονών είσαι;; Έχω παντως καταλάβει ότι σπουδαιότερος δείκτης είναι η fsh και είσαι μέσα στα φυσιολογικά όρια και αρκετά πιο κάτω από το ανώτατο!! Οπότε 🙂 smile!!

Είμαι 32... 

Βγήκε και το σπερμοδιαγραμμα μας, νομίζω βγήκε πολύ καλό. Δεν τα θυμάμαι ολα αλλά πχ Μορφολογία είναι 62% φυσιολογικά και 38% μη φυσιολογικά, κινητικότητα στη 1 ώρα 60%, 2 ώρες 48%, 3 ώρες 39%.  

Σπερματοζωαρια ανά ml λέει όριο 20 εκατομμύρια κ έχουμε 78, και Σπερματοζωαρια ανά δείγμα λέει 40 εκ και έχουμε 288 !! 

Από βδομάδα θα τα δείξω και στο γιατρό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Είμαι 32... 

Βγήκε και το σπερμοδιαγραμμα μας, νομίζω βγήκε πολύ καλό. Δεν τα θυμάμαι ολα αλλά πχ Μορφολογία είναι 62% φυσιολογικά και 38% μη φυσιολογικά, κινητικότητα στη 1 ώρα 60%, 2 ώρες 48%, 3 ώρες 39%.  

Σπερματοζωαρια ανά ml λέει όριο 20 εκατομμύρια κ έχουμε 78, και Σπερματοζωαρια ανά δείγμα λέει 40 εκ και έχουμε 288 !! 

Από βδομάδα θα τα δείξω και στο γιατρό... 

Κορίτσι μου το σπερμοδιαγραμμα είναι σούπερ!!! Για την αμη που ρώτησες δεν γνωρίζω αλλά για το σπέρμα μπορώ να πω είστε τέλεια!! Σου εύχομαι με το καλό να έχεις θετικό τεστ σύντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου,μόλις μίλησα με τον γιατρό μου. Μου απέκλεισε το γεγονός να είναι από την εξέταση. Μου είπε κατά λέξη ο ε μάλλον είχα έναν άτυχο ορμονικά μήνα αλλά αυτό μου είπε μπορούμε να το διερευνήσουμε μόνο από τον επόμενο κύκλο. Δεν μπορούμε δλδ τώρα σε αυτή τη φάση να ξέρουμε τι δεν πήγε καλά ορμονικά και συνέβη αυτό . Δεν απέκλεισε την πιθανότητα εγκυμοσύνης αλλά πιστεύω οι πιθανότητες είναι μηδαμινές μιας και εστίασε πολύ στο ορμονικό κομμάτι.  Μου είπε να μην αγχώνομαι καθόλου, να αγχωνουν μόνο σε φάση που πχ είχα αιμοραγια κλπ. Τώρα μου λέει είσαι οκ ,περίμενε να δούμε αν έρθει η περίοδος σου και βλέπουμε πως προχωράμε. 

Ησύχασα πάρα πολύ. Σήμερα έφαγα τα συκωτια μου. Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε ορμονικά αλλά είμαι σίγουρη ότι θα το αντιμετωπίσουμε. Αυτααααα ...επιτέλους βάζω ένα τέλος στην παράνοια αυτή και τώρα έχω δεν έχω από αύριο καφέ απλά θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί όλο αυτό. Εύχομαι να κρατήσω την ηρεμία μου . Προς το παρόν είμαι καθαρή έκανα το μπανάκι μου και χαλαρώνω . 

Σας χιλιοευχσριστω οοολες για την γαϊδούρινη υπομονή σας σε όλη αυτήν την παράνοια. Λοβ γιου κάργα ❤️💪❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Είμαι 32... 

Βγήκε και το σπερμοδιαγραμμα μας, νομίζω βγήκε πολύ καλό. Δεν τα θυμάμαι ολα αλλά πχ Μορφολογία είναι 62% φυσιολογικά και 38% μη φυσιολογικά, κινητικότητα στη 1 ώρα 60%, 2 ώρες 48%, 3 ώρες 39%.  

Σπερματοζωαρια ανά ml λέει όριο 20 εκατομμύρια κ έχουμε 78, και Σπερματοζωαρια ανά δείγμα λέει 40 εκ και έχουμε 288 !! 

Από βδομάδα θα τα δείξω και στο γιατρό... 

😮😮😮😮 Αλήθεια τώρα;; Δεν υπάρχει αυτό το δείγμα!!! Πρώτη φορά ακούω τόσο καλές τιμές!! Κάνει διατροφή ή παίρνει βιταμίνες;; Ηλικία;

Για 32 και οι ορμόνες σου πολύ καλές μου φαίνονται!! Εγώ είμαι 37 και έχω fsh κοντά στο 8 και ΑΜΗ τη μια φορά 1,5 και την άλλη βγήκε 1,8!  Παίζει ρόλο και το εργαστήριο, δλδ οι τιμές αναφοράς! Εσύ που είσαι μικρότερη έχεις μεγαλύτερη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

😮😮😮😮 Αλήθεια τώρα;; Δεν υπάρχει αυτό το δείγμα!!! Πρώτη φορά ακούω τόσο καλές τιμές!! Κάνει διατροφή ή παίρνει βιταμίνες;; Ηλικία;

Για 32 και οι ορμόνες σου πολύ καλές μου φαίνονται!! Εγώ είμαι 37 και έχω fsh κοντά στο 8 και ΑΜΗ τη μια φορά 1,5 και την άλλη βγήκε 1,8!  Παίζει ρόλο και το εργαστήριο, δλδ οι τιμές αναφοράς! Εσύ που είσαι μικρότερη έχεις μεγαλύτερη!!

Είναι 39, δεν παίρνει τίποτα και κάνει άθλια διατροφή (εγώ μαγειρεύω νοσοκομειακά αλλά αυτός τρώει τουλάχιστον 2-3 φορές τη βδομάδα πιτόγυρα, πίτσες και σφολιάτες, και κάθε μέρα 2-3 δόσεις γλυκού, εννοείται σαβούρες του σούπερ μάρκετ, όχι υγιεινά σπιτικά. Και βασικά ήθελα να κάνει την εξέταση γιατί περίμενα κάτι πολύ μέτριο, για να τον πείσω να μπει σε δίαιτα επιτέλους. Το επιχείρημα της χοληστερίνης δεν αρκεί, και αν έβγαινε μέτριο το σπερμοδιάγραμμα θα είχα πιο πολλές πιθανότητες να με ακούει. 😁Εντάξει έχουμε κάνει συμφωνία τουλάχιστον και τρώει τα υγιεινά του, δηλαδή υποχρεωτικά τρώει καθημερινά τις μεγάλες δόσεις  φρούτων λαχανικών ξηρών καρπών κλπ που τον φορτώνω εγώ, κ από κει και πέρα τρώει έξτρα τις σαβούρες του. Πιστεύω αποκλείεται να έχει ελλείψεις σε βιταμίνες κτλ. έτσι που τον ταΐζω. Βολεύει που κάνει χειρωνακτική εργασία και κινείται για 15 ώρες τη μέρα, αλλιώς δε θα είχαμε περιθώριο να παίρνει 2.000 θερμίδες από το δικό μου πλάνο διατροφής κ άλλες 2000 από το δικό του! 
Για τα δικά του δεδομένα κάνει διατροφάρα, για τον μέσο άνθρωπο όχι. 

 

Δεν ξέρω τι αποτελέσματα ήταν αυτά, κ γω δεν τα περίμενα. Εν τω μεταξύ μου είχαν πει ότι κάποια εργαστήρια έχουν κάτι αυτόματα μηχανήματα που βγάζουν τα αποτελέσματα και δεν είναι αξιόπιστα όσο η εξέταση από άνθρωπο, οπότε πήγα σε μικροβιολογικό που δε βάζουν τα δείγματα στον αυτόματο. Άρα θεωρητικά το σπερμοδιάγραμμα είναι αληθινό. Μα κι εγώ καθόμουν κ μετρούσα μηδενικά στα εκατομμύρια, και έλεγα δε μπορεί λάθος είναι. Πήρα και τηλ για επιβεβαίωση... Ειδικά αυτό το 288 εκατομμύρια; το διαβάσαμε από 30 φορές ο καθένας μήπως και βγει 28,800,000 αλλά μπα! 

Δηλ άμα έχεις μια αμη στο 2,1 δεν είναι απίθανο να μείνεις έγκυος φυσιολογικά ε;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου,μόλις μίλησα με τον γιατρό μου. Μου απέκλεισε το γεγονός να είναι από την εξέταση. Μου είπε κατά λέξη ο ε μάλλον είχα έναν άτυχο ορμονικά μήνα αλλά αυτό μου είπε μπορούμε να το διερευνήσουμε μόνο από τον επόμενο κύκλο. Δεν μπορούμε δλδ τώρα σε αυτή τη φάση να ξέρουμε τι δεν πήγε καλά ορμονικά και συνέβη αυτό . Δεν απέκλεισε την πιθανότητα εγκυμοσύνης αλλά πιστεύω οι πιθανότητες είναι μηδαμινές μιας και εστίασε πολύ στο ορμονικό κομμάτι.  Μου είπε να μην αγχώνομαι καθόλου, να αγχωνουν μόνο σε φάση που πχ είχα αιμοραγια κλπ. Τώρα μου λέει είσαι οκ ,περίμενε να δούμε αν έρθει η περίοδος σου και βλέπουμε πως προχωράμε. 

Ησύχασα πάρα πολύ. Σήμερα έφαγα τα συκωτια μου. Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε ορμονικά αλλά είμαι σίγουρη ότι θα το αντιμετωπίσουμε. Αυτααααα ...επιτέλους βάζω ένα τέλος στην παράνοια αυτή και τώρα έχω δεν έχω από αύριο καφέ απλά θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί όλο αυτό. Εύχομαι να κρατήσω την ηρεμία μου . Προς το παρόν είμαι καθαρή έκανα το μπανάκι μου και χαλαρώνω . 

Σας χιλιοευχσριστω οοολες για την γαϊδούρινη υπομονή σας σε όλη αυτήν την παράνοια. Λοβ γιου κάργα ❤️💪❣️

Έκανες το clear blue που πήρες σήμερα;;;;μήπως τελικά είναι εγκυμοσύνη;;;;πως είσαι σήμερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Είναι 39, δεν παίρνει τίποτα και κάνει άθλια διατροφή (εγώ μαγειρεύω νοσοκομειακά αλλά αυτός τρώει τουλάχιστον 2-3 φορές τη βδομάδα πιτόγυρα, πίτσες και σφολιάτες, και κάθε μέρα 2-3 δόσεις γλυκού, εννοείται σαβούρες του σούπερ μάρκετ, όχι υγιεινά σπιτικά. Και βασικά ήθελα να κάνει την εξέταση γιατί περίμενα κάτι πολύ μέτριο, για να τον πείσω να μπει σε δίαιτα επιτέλους. Το επιχείρημα της χοληστερίνης δεν αρκεί, και αν έβγαινε μέτριο το σπερμοδιάγραμμα θα είχα πιο πολλές πιθανότητες να με ακούει. 😁Εντάξει έχουμε κάνει συμφωνία τουλάχιστον και τρώει τα υγιεινά του, δηλαδή υποχρεωτικά τρώει καθημερινά τις μεγάλες δόσεις  φρούτων λαχανικών ξηρών καρπών κλπ που τον φορτώνω εγώ, κ από κει και πέρα τρώει έξτρα τις σαβούρες του. Πιστεύω αποκλείεται να έχει ελλείψεις σε βιταμίνες κτλ. έτσι που τον ταΐζω. Βολεύει που κάνει χειρωνακτική εργασία και κινείται για 15 ώρες τη μέρα, αλλιώς δε θα είχαμε περιθώριο να παίρνει 2.000 θερμίδες από το δικό μου πλάνο διατροφής κ άλλες 2000 από το δικό του! 
Για τα δικά του δεδομένα κάνει διατροφάρα, για τον μέσο άνθρωπο όχι. 

 

Δεν ξέρω τι αποτελέσματα ήταν αυτά, κ γω δεν τα περίμενα. Εν τω μεταξύ μου είχαν πει ότι κάποια εργαστήρια έχουν κάτι αυτόματα μηχανήματα που βγάζουν τα αποτελέσματα και δεν είναι αξιόπιστα όσο η εξέταση από άνθρωπο, οπότε πήγα σε μικροβιολογικό που δε βάζουν τα δείγματα στον αυτόματο. Άρα θεωρητικά το σπερμοδιάγραμμα είναι αληθινό. Μα κι εγώ καθόμουν κ μετρούσα μηδενικά στα εκατομμύρια, και έλεγα δε μπορεί λάθος είναι. Πήρα και τηλ για επιβεβαίωση... Ειδικά αυτό το 288 εκατομμύρια; το διαβάσαμε από 30 φορές ο καθένας μήπως και βγει 28,800,000 αλλά μπα! 

Δηλ άμα έχεις μια αμη στο 2,1 δεν είναι απίθανο να μείνεις έγκυος φυσιολογικά ε;;;

 

Αμ σας λέω εγώ...φάτε πιτογυρα να σιαξει το μέσα σας...τρώτε βρωμες και βλακείες χαχαχχαχα...ο γύρος σε κάνει τούρμπο!!!!!κορίτσι με αυτό το σπέρμα μένεις έγκυος και να σε αγγίξει.. αρκεί να βρεις την σωστή ημέρα 😜🥰😀😀😀

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

3η μέρα, όπως μου είχαν πει. Οι τιμές που γράφω σαν φυσιολογικές, είναι οι φ.τ. του εργαστηρίου για μέρες περιόδου 

Μια χαρά είναι οι εξετάσεις σου, η ΑΜΗ δεν είναι η εξέταση που θα σου πει αν θα μείνεις έγκυος ή όχι, η ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει κάτι. Η FSH σου είναι άψογη όλες σου οι ορμόνες είναι καλές. Μην αγχώνεσαι επιπλέον! Κοπέλες με χαμηλότερη ΑΜΗ από εσένα έκαναν παιδάκι φυσιολογικότατα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ κορίτσια μου πολύ θα ήθελα να σας ανακοινώσω ευχάριστα αλλά το τεστ βγήκε εντελώς λευκό σαν τον αφρό της θάλασσας! Δεν σας είπα τίποτα μη σας ζαλίζω κάθε μέρα !  Σήμερα είμαι 3 μέρες πριν την περίοδο. Ακόμη έχω καφέ. Είναι σαν να είναι κάθε μέρα τελευταία μέρα περιόδου που έχεις καφέ. Είχα και σήμερα λίγο αιματακι όπως και χθες.  Εύχομαι να μου έρθει στην ώρα της και κανονικά και να μη με ταλαιπωρήσει άλλο ώστε να μπορέσω να δω και από τι προήλθε όλο αυτό. Όλα ξεκίνησαν με εκείνη την εξέταση!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Αχχχ κορίτσια μου πολύ θα ήθελα να σας ανακοινώσω ευχάριστα αλλά το τεστ βγήκε εντελώς λευκό σαν τον αφρό της θάλασσας! Δεν σας είπα τίποτα μη σας ζαλίζω κάθε μέρα !  Σήμερα είμαι 3 μέρες πριν την περίοδο. Ακόμη έχω καφέ. Είναι σαν να είναι κάθε μέρα τελευταία μέρα περιόδου που έχεις καφέ. Είχα και σήμερα λίγο αιματακι όπως και χθες.  Εύχομαι να μου έρθει στην ώρα της και κανονικά και να μη με ταλαιπωρήσει άλλο ώστε να μπορέσω να δω και από τι προήλθε όλο αυτό. Όλα ξεκίνησαν με εκείνη την εξέταση!

 

πρώτη φορά το παθαίνεις αυτό; εγώ πάντως τα τελευταία χρόνια, δηλ βασικά μάλλον από όταν πάτησα τα 30, έχω καφέ 2-4 μέρες πριν έρθει περίοδος, ενώ παλιά ερχόταν πάντα κατευθείαν ποταμός και είχα καφέ μόνο στο τέλος. Τώρα έχω μόνο πριν έρθει, και στο τέλος δεν έχω... 

Δε μπορεί να είναι και σ' εσένα φυσιολογικό και να μη "φταίει" οπωσδήποτε κάτι; εννοώ να μην υπάρχει κάποια αιτία, κάτι παθολογικό πίσω απ' αυτό;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

πρώτη φορά το παθαίνεις αυτό; εγώ πάντως τα τελευταία χρόνια, δηλ βασικά μάλλον από όταν πάτησα τα 30, έχω καφέ 2-4 μέρες πριν έρθει περίοδος, ενώ παλιά ερχόταν πάντα κατευθείαν ποταμός και είχα καφέ μόνο στο τέλος. Τώρα έχω μόνο πριν έρθει, και στο τέλος δεν έχω... 

Δε μπορεί να είναι και σ' εσένα φυσιολογικό και να μη "φταίει" οπωσδήποτε κάτι; εννοώ να μην υπάρχει κάποια αιτία, κάτι παθολογικό πίσω απ' αυτό;

 

Πρώτη φορά το παθαίνω αυτό! Είναι μπέρδεμα γιατί ενώ είχα στην αρχή μετά την εξέταση που μάτωσα ,3-4 μέρες καφέ  , μετά καθάρισα για μιάμιση μέρα και μετά από το προηηουμενο Σάββατο βράδυ έχω κάθε μέρα καφέ. Όλη μέρα! Λερώνει το εσώρουχο. Λίγα σε ποσότητα αλλά ρκετα να λεκιαστω. Περίοδο περιμένω σε 3 μέρες άρα αυτά τα κεφε εμφανίστηκαν πολύ περισσότερες από 3-4 μέρες πριν την περίοδο μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Είναι 39, δεν παίρνει τίποτα και κάνει άθλια διατροφή (εγώ μαγειρεύω νοσοκομειακά αλλά αυτός τρώει τουλάχιστον 2-3 φορές τη βδομάδα πιτόγυρα, πίτσες και σφολιάτες, και κάθε μέρα 2-3 δόσεις γλυκού, εννοείται σαβούρες του σούπερ μάρκετ, όχι υγιεινά σπιτικά. Και βασικά ήθελα να κάνει την εξέταση γιατί περίμενα κάτι πολύ μέτριο, για να τον πείσω να μπει σε δίαιτα επιτέλους. Το επιχείρημα της χοληστερίνης δεν αρκεί, και αν έβγαινε μέτριο το σπερμοδιάγραμμα θα είχα πιο πολλές πιθανότητες να με ακούει. 😁Εντάξει έχουμε κάνει συμφωνία τουλάχιστον και τρώει τα υγιεινά του, δηλαδή υποχρεωτικά τρώει καθημερινά τις μεγάλες δόσεις  φρούτων λαχανικών ξηρών καρπών κλπ που τον φορτώνω εγώ, κ από κει και πέρα τρώει έξτρα τις σαβούρες του. Πιστεύω αποκλείεται να έχει ελλείψεις σε βιταμίνες κτλ. έτσι που τον ταΐζω. Βολεύει που κάνει χειρωνακτική εργασία και κινείται για 15 ώρες τη μέρα, αλλιώς δε θα είχαμε περιθώριο να παίρνει 2.000 θερμίδες από το δικό μου πλάνο διατροφής κ άλλες 2000 από το δικό του! 
Για τα δικά του δεδομένα κάνει διατροφάρα, για τον μέσο άνθρωπο όχι. 

 

Δεν ξέρω τι αποτελέσματα ήταν αυτά, κ γω δεν τα περίμενα. Εν τω μεταξύ μου είχαν πει ότι κάποια εργαστήρια έχουν κάτι αυτόματα μηχανήματα που βγάζουν τα αποτελέσματα και δεν είναι αξιόπιστα όσο η εξέταση από άνθρωπο, οπότε πήγα σε μικροβιολογικό που δε βάζουν τα δείγματα στον αυτόματο. Άρα θεωρητικά το σπερμοδιάγραμμα είναι αληθινό. Μα κι εγώ καθόμουν κ μετρούσα μηδενικά στα εκατομμύρια, και έλεγα δε μπορεί λάθος είναι. Πήρα και τηλ για επιβεβαίωση... Ειδικά αυτό το 288 εκατομμύρια; το διαβάσαμε από 30 φορές ο καθένας μήπως και βγει 28,800,000 αλλά μπα! 

Δηλ άμα έχεις μια αμη στο 2,1 δεν είναι απίθανο να μείνεις έγκυος φυσιολογικά ε;;;

 

Καλέ θέμα πιθανοτήτων είναι να μείνεις έγκυος!! Θέμα τύχης!! Αν είναι και οι σάλπιγγες σου οκ! Δλδ μπορεί να τύχει τον επόμενο μήνα μπορεί και σε 5! Τι να πω! Έχετε πολύ καλά γονίδια!! 🤗🤗Εγώ τον έχω βάλει σε διατροφή αλλά τον κυνηγάω, όλο παρεκκλίνει!! Σεπτέμβρη τώρα θα κάνουμε σπερμοδιάγραμμα να δούμε πώς ειμαστε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Girly είπε:

Πρώτη φορά το παθαίνω αυτό! Είναι μπέρδεμα γιατί ενώ είχα στην αρχή μετά την εξέταση που μάτωσα ,3-4 μέρες καφέ  , μετά καθάρισα για μιάμιση μέρα και μετά από το προηηουμενο Σάββατο βράδυ έχω κάθε μέρα καφέ. Όλη μέρα! Λερώνει το εσώρουχο. Λίγα σε ποσότητα αλλά ρκετα να λεκιαστω. Περίοδο περιμένω σε 3 μέρες άρα αυτά τα κεφε εμφανίστηκαν πολύ περισσότερες από 3-4 μέρες πριν την περίοδο μου!

Εγώ πιστεύω ότι όπως είπε και ο γιατρός είναι ένας περίεργος κύκλος! 🙂 Σίγουρα θα δείξει και στην επόμενη περίοδο! Πάντως έχω διαβάσει πολλές κοπέλες έχουν καφέ αίμα πριν, όπως κι εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...