Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνοι και καφε υγρά από την 6η εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και με το καλό να δεχτείτε όλες τα μωράκια σας.

Είμαι 34 ετών και είμαι στην 8η πλέον εβδομάδα μετά εξωσωματική και περιμένω διδυμάκια. Με τον άντρα μου προσπαθούσαμε 2 χρόνια και μετά από δυο χειρουργεία ένα λαπαροσκοπικο και ένα ενδοσκοπικό για αφαίρεση πολλαπλών ινομυωματων, επιτέλους είδαμε μια θετική εξέλιξη με την πρώτη εμβρυομεταφορα. Ωστόσο από την 6η εβδομάδα έχω καφε σταγόνες καθημερινά καθώς και κράμπες περιόδου τακτικά μέσα στη μέρα. Ο γιατρός μου είδε καρδούλες 6η εβδομάδα με διακολπικο και τα ξαναείδε με κοιλιακό υπέρηχο  την Παρασκευή και χτες λόγω των συνεχιζόμενων συμπτωμάτων και όλα φαινονται καλά. Θα με ξαναδεί την Παρασκευή. Είχε κάποια άλλη παρόμοια εμπειρία; Αν ναι ποτέ περίπου υποχώρησαν τα συμπτώματα αυτά; Να σημειώσω ότι παίρνω utrogestan 200 4 φορές τη μέρα, μαγνήσιο 3 φορές τη μέρα , filicine βιταμίνη D ενώ έκανα και 2 ενέσεις lentogest σε αυτό το διάστημα. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eri88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και με το καλό να δεχτείτε όλες τα μωράκια σας.

Είμαι 34 ετών και είμαι στην 8η πλέον εβδομάδα μετά εξωσωματική και περιμένω διδυμάκια. Με τον άντρα μου προσπαθούσαμε 2 χρόνια και μετά από δυο χειρουργεία ένα λαπαροσκοπικο και ένα ενδοσκοπικό για αφαίρεση πολλαπλών ινομυωματων, επιτέλους είδαμε μια θετική εξέλιξη με την πρώτη εμβρυομεταφορα. Ωστόσο από την 6η εβδομάδα έχω καφε σταγόνες καθημερινά καθώς και κράμπες περιόδου τακτικά μέσα στη μέρα. Ο γιατρός μου είδε καρδούλες 6η εβδομάδα με διακολπικο και τα ξαναείδε με κοιλιακό υπέρηχο  την Παρασκευή και χτες λόγω των συνεχιζόμενων συμπτωμάτων και όλα φαινονται καλά. Θα με ξαναδεί την Παρασκευή. Είχε κάποια άλλη παρόμοια εμπειρία; Αν ναι ποτέ περίπου υποχώρησαν τα συμπτώματα αυτά; Να σημειώσω ότι παίρνω utrogestan 200 4 φορές τη μέρα, μαγνήσιο 3 φορές τη μέρα , filicine βιταμίνη D ενώ έκανα και 2 ενέσεις lentogest σε αυτό το διάστημα. 
 

με το καλο να ερθουν τα μωράκια σου. στις δυο εγκυμοσύνες μου ειχα πονους περιοδου σε σημειο που επερνα παυσιπονα χωρις να ξερω οτι ειμαι εγκυος. δυστυχως η πρωτη δεν πηγε καλα ειχα κενο σακο ομως η δευτερη μου χαρισε τον γιο μου. μην αγχώνεσαι ολα θα πανε καλα και ευχομαι το καλυτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eva96 είπε:

με το καλο να ερθουν τα μωράκια σου. στις δυο εγκυμοσύνες μου ειχα πονους περιοδου σε σημειο που επερνα παυσιπονα χωρις να ξερω οτι ειμαι εγκυος. δυστυχως η πρωτη δεν πηγε καλα ειχα κενο σακο ομως η δευτερη μου χαρισε τον γιο μου. μην αγχώνεσαι ολα θα πανε καλα και ευχομαι το καλυτερο.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κρίμα που σου συνέβη αυτό τότε και ποσο όμορφο που ήρθε μετά ο γιος σου! Φαντάζομαι ποσο άγχος θα είχες την δεύτερη φορά.  Εγώ ταλαιπωρούμαι εδώ και δυο εβδομάδες και αναρωτιέμαι ποτέ θα σταματήσει αυτό.  Δεν με πειράζει να πονάω αλλά μου δημιουργεί φόβο και ανησυχία ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά … 😔 Έχω περάσει κι εγω διάφορα μέχρι να πετύχουμε αυτή την εγκυμοσύνη και το άγχος είναι έτσι κι αλλιώς στα ύψη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα και γω να μάθω εμπειρίες πάνω στο θέμα. Είμαι 42 χρόνων έχω ήδη ένα κοριτσάκι 3 χρονών και αποφασίσαμε με τον σύντροφό μου να αποκτήσουμε ένα δεύτερο. Έμεινα έγκυος τον Φεβρουάριο με την πρώτη φορά γνωρίζοντας τις γόνιμες μέρες μου. Όμως την 6 εβδομάδα στον υπέρηχο φάνηκε το έμβρυο μικρότερο από ότι θα έπρεπε, αλλά με καρδιακή λειτουργία. Τελικά την 8 εβδομάδα άρχισα να έχω καφέ υγρά και στο υπέρηχο που ξαναέκανα τα λόγια της γυναικολόγου μου ήταν ότι βλέπει απλά μια μάζα από κύτταρα χωρίς καρδιακή λειτουργία. Ήταν παλινδρομη και έπρεπε να κάνω αποξεση απ' ότι μου είπε, όπως και έγινε την επόμενη μέρα. Μου έδωσε αντιβίωση και cyclacur για να ρυθμίσει τον κύκλο μου, αν και είχα σταθερό κύκλο.. μετά από ένα μήνα μου είπε ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε, όπως και έγινε. Από την αρχή όμως έχω τραβήγματα και πονακια.. πλέον Είμαι 5 εβδομάδων. Στον υπέρηχο πριν 2 μέρες είδαμε κανονικά σάκο και λεκιθικο ασκό, όλα καλά δλδ. Όμως το βράδυ της ίδιας μέρας είχα καφέ υγρά, όπως και το πρωί της επομένης. Σε τηλεφωνική επικοινωνία η γυναικολόγος μου είπε να πάρω προγεστερόνη και να με δει αύριο. Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν θα πάει καλά κ αυτή η εγκυμοσύνη! Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.. φταίει η ηλικία μου? ήταν πολύ νωρίς μετά την αποξεση που ξαναπροσπαθησαμε? Ή τελικά μπορεί να μην είναι κάτι κακό και να πάνε όλα καλά? Ποιες οι πιθανότητες? Έχω καταρρακωθεί..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα. Αν τα υγρά είναι καφέ συνήθως δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Είναι αίμα συσσωρευμένο γύρω από τη μήτρα, καθώς προσαρμόζεται στην εγκυμοσύνη και αποβάλλεται σιγά-σιγά. Κι εγώ είχα καφέ αίμα την 8η-9η εβδομάδα, που μάλιστα ΄ήταν έντονο και είχε κρατήσει 10 μέρες. Κι εννοείται πανικοβλήθηκα. Όμως δεν ήταν κάτι σημαντικό. Ούτε τα τραβήγματα είναι ανησυχητικά, μου είχε πει ο γιατρος, αν βέβαια δεν συνοδεύονται από πόνο.  Οι γιατροί, σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορούν να κάνουν πολλά, χορηγούν/ αυξάνουν προγεστερόνη και οιστραδιόλη και συστήνουν ξεκούραση. Κάποια στιγμή τελειώνει αυτό το αιματάκι και συνεχίζεται η εγκυμοσύνη κανονικά. 

Καλή, τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2023 at 2:11 ΜΜ, ο/η Eri88 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κρίμα που σου συνέβη αυτό τότε και ποσο όμορφο που ήρθε μετά ο γιος σου! Φαντάζομαι ποσο άγχος θα είχες την δεύτερη φορά.  Εγώ ταλαιπωρούμαι εδώ και δυο εβδομάδες και αναρωτιέμαι ποτέ θα σταματήσει αυτό.  Δεν με πειράζει να πονάω αλλά μου δημιουργεί φόβο και ανησυχία ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά … 😔 Έχω περάσει κι εγω διάφορα μέχρι να πετύχουμε αυτή την εγκυμοσύνη και το άγχος είναι έτσι κι αλλιώς στα ύψη ! 

ειχα πολυ αγχος να πανε ολα καλα. απο την ημερα που ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος μεχρι και που γεννησα ειχα αγχος αλλα αξιζε γιατι στο τελος πηρα την πιο ομορφη ανταμοιβη. παιζει ρολο και ο γιατρος σε ολο αυτο πως θα ειναι  ευτυχως ο γιατρος μου με καταλαβαινε και οτι και αν ρωτουσα μου απαντουσε με απολυτη υπομονη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...