Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υψηλή tsh πρωτο τριμηνο


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Είμαι στην όγδοη εβδομάδα και 4 ημέρες.. Πριν δυο εβδομάδες είχα κάνει τις πρώτες εξετάσεις, όπου βρεθηκα με tsh 6.53... Επειδή έχω αφαιρέσει τον θυροειδή και ακολουθώ ε΄τσι κι αλλιώς αγωγή, τηλεφώνησα αμέσως στον ενδοκρινολόγο μου και μου άλλαξε το χάπι. όλα καλά ως εδώ... Χθες λοιπόν αποφάσισα να ψάξω στο ιντερνετ για την tsh στην εγκυμοσυνη... τι το θελα... διαβασα οτι τα μώρα μπορεί να γεννηθουν με νοητική στέρηση κλπ κλπ... έχω φρικάρει.. :( δεν κοιμηθηκα καθόλου το βράδυ.. Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία, θα ήθελα να την ακούσω.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλημέρα σας! Είμαι στην όγδοη εβδομάδα και 4 ημέρες.. Πριν δυο εβδομάδες είχα κάνει τις πρώτες εξετάσεις, όπου βρεθηκα με tsh 6.53... Επειδή έχω αφαιρέσει τον θυροειδή και ακολουθώ ε΄τσι κι αλλιώς αγωγή, τηλεφώνησα αμέσως στον ενδοκρινολόγο μου και μου άλλαξε το χάπι. όλα καλά ως εδώ... Χθες λοιπόν αποφάσισα να ψάξω στο ιντερνετ για την tsh στην εγκυμοσυνη... τι το θελα... διαβασα οτι τα μώρα μπορεί να γεννηθουν με νοητική στέρηση κλπ κλπ... έχω φρικάρει.. :( δεν κοιμηθηκα καθόλου το βράδυ.. Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία, θα ήθελα να την ακούσω.

Ευχαριστώ

Αχ αυτό το ίντερνετ! Μας έχει καταστρέψει! Από την στιγμή που είναι ελεγχόμενη η αύξηση με φαρμακευτική αγωγή και παρακολούθηση δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι! Είναι μικρή η αύξηση, είναι νωρίς στις εβδομάδες, παίρνεις ήδη αγωγή, κάνεις ελέγχους. Όλα μια χαρά! Έχω και φίλη μου χωρίς θυρεοειδή με δύο παιδάκια, υγιέστατα και μια χαρά. Όταν αυξήθηκε η TSH πήρε την κατάλληλη αγωγή και όλα οκ. Όσο το παρακολουθείς δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλημέρα σας! Είμαι στην όγδοη εβδομάδα και 4 ημέρες.. Πριν δυο εβδομάδες είχα κάνει τις πρώτες εξετάσεις, όπου βρεθηκα με tsh 6.53... Επειδή έχω αφαιρέσει τον θυροειδή και ακολουθώ ε΄τσι κι αλλιώς αγωγή, τηλεφώνησα αμέσως στον ενδοκρινολόγο μου και μου άλλαξε το χάπι. όλα καλά ως εδώ... Χθες λοιπόν αποφάσισα να ψάξω στο ιντερνετ για την tsh στην εγκυμοσυνη... τι το θελα... διαβασα οτι τα μώρα μπορεί να γεννηθουν με νοητική στέρηση κλπ κλπ... έχω φρικάρει.. :( δεν κοιμηθηκα καθόλου το βράδυ.. Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία, θα ήθελα να την ακούσω.

Ευχαριστώ

Καλημερα και ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη κοριτσι μου!

Λοιπόν! Κανόνας νουμερο 1! Δεν διαβαζουμε ποτε στο ιντερνετ τι λεει, οχι μονο για την εγκυμοσυνη, για τα παντα! Εισαι ακομα στην 8η εβδομαδα, εχεις να περασεις πολλά αγχη, για αυτό δεν θα διαβαζεις τιποτα στο ιντερνετ. Σε παρακολουθεί ενδοκρινολογος και γυναικολογος, ξερουν πότε να σε βάλουν να εξεταστεις ξανα και τι αγωγή παίρνεις. Θα στο ειπε και ο ενδοκρινολογος, ειναι συνηθες να ανεβαινει η TSH στην εγκυμοσυνη. Εγω δεν ειχα ποτέ αλλά στην εγκυμοσυνη εφτασα στο 3.5 και θελουν να ειμαστε κατω απο το 2.5. Σιγά σιγά το εριξα - δεν θυμαμαι την τελευταια μου τιμή, αλλά μήνα με το μήνα πέσαμε. Δεν θυμαμαι αν εχω πεσει και κατω απο το 1. Αλλά όχι ιντερνετ, απαγορευεται ρητα! 

Ό,τι σε απασχολεί και δεν σε αφηνει να χαλαρώσεις, τηλέφωνο στο γιατρό σου που ξέρει τα παντα, εχει πληρη εικονα των εξετασεων σου και του ιστορικου σου και μπορει να σε κατευθυνει σωστά ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...