Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2024


Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

αρκετά τα λεφτά όντως, αλλά αφού έμεινες ευχαριστημένη τότε μια χαρά... το θέμα είναι να γίνει και όσο πιο ανώδυνα γίνεται ...  και το έχω ακούσει οτι σε βοηθάνε και λίγο και όταν φύγεις και ρωτάς και ότι θες μετά από το σπίτι που είσαι .. 

Την Δευτέρα γέννησε μια ξαδέρφη μου σε δημόσιο νοσοκομείο με καισαρική και ιδιωτικό γιατρό απο οτι θυμάμαι.. πόνεσε πάρα πολύ από όσο μας είπε η μητέρα της... προφανώς δεν χορηγούν και πολλά παυσίπονα ή ότι άλλο χρειάζεται σε δημόσιο νοσοομείο...

Στο δημόσιο νοσοκομείο δεν προγραμματίζουν καισαρική εκτός αν προκύψει κάποια επιπλοκή. Μια φίλη μου πόσες ώρες πονούσε και την ταλαιπωρούσαν να γεννήσει φυσιολογικά και στο τέλος πια στο τσακ μπήκε για καισαρική. Εγώ ήθελα καισαρική και τελικά αποδεικτηκε ότι εκεί θα καταλήγαμε και η γιατρός μου σεβάστηκε την επιθυμία μου από την αρχή,με είχε αφήσει μέχρι την τελευταία εβδομαδα να γεννηθεί το μωρό όποτε ήταν έτοιμο.....αν και τελικά η μικρή ήθελε να βγει την πρώτη μέρα που μπήκα στον 9ο μήνα, έσπασαν τα νερά αλλά δεν πονούσα, πήγα κλινική με ετοίμασαν για καισαρική και όλα καλά. Πόνο μεταγχειρητικο είχα όταν σηκωνομουν από το κρεβάτι και όταν πήγαινα τουαλέτα αλλά παυσίπονα δεν έπινα,τα έπινε ο σύζυγος για τον πονοκέφαλο που είχε 😂. Αυτό που θυμάμαι σαν πόνο ήταν όταν ήρθε μια νοσοκόμα και μου πίεσε την κοιλιά για να καθαρίσει η μήτρα με το στάσιμο αίμα αλλά αυτό ήταν μια φορά έγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Άσε! Κι εγώ τα ίδια &τώρα με την εγκυμοσύνη μου λένε όλοι: Τι; Δεν έχεις ζυγαριά να ανεβαίνεις κάθε μέρα; Και λέω όχι, έχει ο γιατρός μου.

Απλά εσείς το έχετε ζήσει και λογικά σας φαίνεται φυσιολογικό. Εγώ που είμαι πρώτη φορά έγκυος και πρώτη φορά βλέπω την κοιλιά μου να φουσκώνει έτσι, μου φαίνεται περίεργο!!! 😅😄 Ξέρεις όλο αυτό. Λέω μα τι μου συμβαίνει; Πρωτόγνωρο. Λες κι άλλη δεν έμεινε έγκυος &δεν γέννησε ποτέ πριν, σαν να περιμένω το άγνωστο 

 

Στην πρώτη μου δεν είχα κάνει κοιλιά εγκυμοσύνης και ας πήρα 20 κιλά, δούλευα όμως τότε. Είχα τρελάνει την φίλη μου γιατί είχαμε και μια άλλη στη δουλειά έγκυο και ήμασταν ίδιους μήνες και έλεγα συνέχεια "να την είδες τι κοιλιά έκανε? Εγώ γιατί όχι?" Αφού πήγαινα να αγοράσω μωρουδιακα και έλεγα "τώρα αυτή θα λένε τι δουλειά εχει με αυτά". Προχθές πέρασα από την δουλειά να τους δω και μου κάνει η φίλη μου "τώρα μάλιστα μην έχεις παράπονο....η κοιλιά σου έτσι ήταν όταν κόντεψες να γεννήσεις"😂

Όταν αρχίσεις να το νιώθεις και μετά θα διακρίνεις πόδι, χέρι..... είναι πραγματικά κάτι μοναδικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2023 at 12:01 ΜΜ, ο/η Βούλα1991 είπε:

αρκετά τα λεφτά όντως, αλλά αφού έμεινες ευχαριστημένη τότε μια χαρά... το θέμα είναι να γίνει και όσο πιο ανώδυνα γίνεται ...  και το έχω ακούσει οτι σε βοηθάνε και λίγο και όταν φύγεις και ρωτάς και ότι θες μετά από το σπίτι που είσαι .. 

Την Δευτέρα γέννησε μια ξαδέρφη μου σε δημόσιο νοσοκομείο με καισαρική και ιδιωτικό γιατρό απο οτι θυμάμαι.. πόνεσε πάρα πολύ από όσο μας είπε η μητέρα της... προφανώς δεν χορηγούν και πολλά παυσίπονα ή ότι άλλο χρειάζεται σε δημόσιο νοσοομείο... 

Ισχύει αυτό απ'ότι ακούω κι εγώ, αλλά εμένα με φοβίζει η επισκληρίδιος. Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό γυναικών που έχει επιπλοκές στη μέση.. οι οποίες κρατάνε μια ζωή μετά. Κι εγώ ήδη είχα τελευταία ένα θεματάκι με τη μέση μου, φοβάμαι μετά από επισκληρίδιο μη μου μείνει για μια ζωή. Οπότε σκέφτομαι: πόσο θα κρατήσει η γέννα; θα περάσει αυτός ο πόνος! Εκτός αν χρειαστώ κι εγώ καισαρική. Αν είναι απαραίτητο, φυσικά δεν θα πω όχι! 

Κάτι που έχω ακούσει πάντως γενικά είναι ότι βοηθάει το περπάτημα για να γεννήσεις φυσιολογικά, τόσο το τελευταίο διάστημα όσο και τη μέρα της γέννας. Βοηθάει το παιδί να πάρει καλή θέση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/9/2023 at 11:39 ΠΜ, ο/η Δήμητρα Ιωάννα είπε:

Στο δημόσιο νοσοκομείο δεν προγραμματίζουν καισαρική εκτός αν προκύψει κάποια επιπλοκή. Μια φίλη μου πόσες ώρες πονούσε και την ταλαιπωρούσαν να γεννήσει φυσιολογικά και στο τέλος πια στο τσακ μπήκε για καισαρική. Εγώ ήθελα καισαρική και τελικά αποδεικτηκε ότι εκεί θα καταλήγαμε και η γιατρός μου σεβάστηκε την επιθυμία μου από την αρχή,με είχε αφήσει μέχρι την τελευταία εβδομαδα να γεννηθεί το μωρό όποτε ήταν έτοιμο.....αν και τελικά η μικρή ήθελε να βγει την πρώτη μέρα που μπήκα στον 9ο μήνα, έσπασαν τα νερά αλλά δεν πονούσα, πήγα κλινική με ετοίμασαν για καισαρική και όλα καλά. Πόνο μεταγχειρητικο είχα όταν σηκωνομουν από το κρεβάτι και όταν πήγαινα τουαλέτα αλλά παυσίπονα δεν έπινα,τα έπινε ο σύζυγος για τον πονοκέφαλο που είχε 😂. Αυτό που θυμάμαι σαν πόνο ήταν όταν ήρθε μια νοσοκόμα και μου πίεσε την κοιλιά για να καθαρίσει η μήτρα με το στάσιμο αίμα αλλά αυτό ήταν μια φορά έγινε.

καλημέρα, από ότι μας είπε ο γιατρός είπε αν δεν σπάσουν τα νερά μέχρι την τάδε ημερομηνία θα πάμε για καισαρική ..δεν θα περιμένουμε άλλο.. νομίζω πως είχε εξαντλήσει τις εβδομάδες... 

γιατί να πιέσουν την κοιλιά? Παναγία μου λίγο θορυβήθηκα τώρα... 

πόνεσες πολύ ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια.. και εγώ στο κλαμπ Φεβρουαρίου 16 βδομαδων+1, ΠΗΤ 20/2. 

Αλλος ένας  υπερηχος και ήταν όλα καλά δόξα τον Θεό. είμαστε οι μόνοι με τον σύζυγο που δεν θέλουμε να μάθουμε ακόμα το φύλο για να μην μας το "αλλάξει" μετά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια??? Τι κάνετε???

Ερω΄τηση: Έχετε καταλάβει το μωρό να δίνει κλωτσίτσες ? Εγώ 18 +2 και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάποιες μικρές ενοχλήσεις είναι από το σποράκι μου ή όχι ...

Και οι πιο έμπειρες ίσως.. πως καταλαβαίνετε αν είναι από το μωρό ??? 

Εγώ δεν νοιώθω φτερούγισμα αλλά μικρή πίεση... άλλες φορές είναι στα αριστερά κοντά στην κλείδωση του ποδιού.... σπάνια στο αντίστοιχο σημείο στην δεξιά πλευρά... 

Και κάνα δυο φορές έχω νοιώσει πίεση αριστερά από τον αφαλό ... 

Τι στο καλό ..τούμπες κάνει ?  Τα φώτα σας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Πώς είστε; Όλα καλά;

Κορίτσια συνεχίζετε τις δραστηριότητές σας όπως πριν; Επίσης έχετε καθόλου πονοκεφάλους; Εγώ κουράζομαι υπερβολικά εύκολα και γρήγορα, δεν μπορώ να κάνω πολλά και αναρωτιόμουν αν είναι σύνηθες ή αν είμαιη εξαίρεση. 

@Βούλα1991 Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία, το google λέει ότι τη 17-18η εβδομάδα αρχίζεις να νιώθεις τις πρώτες δυνατές κλωτσιές του μωρού ☺️ Οπότε μάλλον το σποράκι σου είναι! Θύμισέ μου, είναι αγοράκι ή κοριτσάκι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2023 at 5:34 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Καλησπέρα!! Πώς είστε; Όλα καλά;

Κορίτσια συνεχίζετε τις δραστηριότητές σας όπως πριν; Επίσης έχετε καθόλου πονοκεφάλους; Εγώ κουράζομαι υπερβολικά εύκολα και γρήγορα, δεν μπορώ να κάνω πολλά και αναρωτιόμουν αν είναι σύνηθες ή αν είμαιη εξαίρεση. 

@Βούλα1991 Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία, το google λέει ότι τη 17-18η εβδομάδα αρχίζεις να νιώθεις τις πρώτες δυνατές κλωτσιές του μωρού ☺️ Οπότε μάλλον το σποράκι σου είναι! Θύμισέ μου, είναι αγοράκι ή κοριτσάκι;

 

Καλημέρα!!! Εγώ είμαι καλά,  χωρίς πονοκεφάλους αλλά άλλες φορές έχω λίγες αναγούλες...ειδικά αν αηδιάσω κάτι...

Επίσης με την κούραση ανάλογα... τυχαίνουν μέρες που νοιώθω δραστήρια και αλλες που νοιώθω κομμάτια... 

Περιμένω κατά 70_80% κοριτσάκι... Από την αυχενική ... όμως σίγουρα δεν ξέρω... 2 υπέρηχους μετά και ακόμα τα ποδαράκια τα μαζεύει την ώρα της εξέτασης.. μάλλον ντρέπεται  ... εσύ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Καλημέρα!!! Εγώ είμαι καλά,  χωρίς πονοκεφάλους αλλά άλλες φορές έχω λίγες αναγούλες...ειδικά αν αηδιάσω κάτι...

Επίσης με την κούραση ανάλογα... τυχαίνουν μέρες που νοιώθω δραστήρια και αλλες που νοιώθω κομμάτια... 

Περιμένω κατά 70_80% κοριτσάκι... Από την αυχενική ... όμως σίγουρα δεν ξέρω... 2 υπέρηχους μετά και ακόμα τα ποδαράκια τα μαζεύει την ώρα της εξέτασης.. μάλλον ντρέπεται  ... εσύ???

Τη γλυκούλα! Της αρέσει μάλλον η εβρυική στάση! Εγώ νόμιζα ότι έχω κορίτσι, αλλά τελικά είναι αγοράκι. Οι γιατροί ήταν πολύ σίγουροι. Οπότε το πήρα απόφαση. Δεν ξέρω γιατί μέσα μου ήμουν τόσο σίγουρη ότι είναι κοριτσάκι. Το άκουγα που το είχαν πάθει άλλες μαμάδες και γελούσα. Να που συνέβη και σ'εμένα.

Ανυπομονώ τώρα να κάνω την β επιπέδου. Μου λένε ότι φαίνεται καθαρά το παιδί εκεί, βλέπεις μέχρι και σε ποιον μοιάζει ☺️ Εσείς κλείσατε για την β; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας! Είμαι και γω μια εγκυουλα που πρωτα ο Θεος θα παρω το νινακι συην αγκαλίτσα μου το Φλεβάρη!

Ειμαι στην 18η βδομαδα και καθως κανω αντιπηκτικες ... μαλλον θα γεννησω με καισαρικη. Και σκεφτομαι και εγω να παω σε κλικικη.. καθως το ελεγα απο παντα🤣 

Ειναι το πρωτο μας με τον συζυγο και ανυπομονούμε να τον γνωρίσουμε τον κυριουλη μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2023 at 11:14 ΠΜ, ο/η Βούλα1991 είπε:

καλημέρα, από ότι μας είπε ο γιατρός είπε αν δεν σπάσουν τα νερά μέχρι την τάδε ημερομηνία θα πάμε για καισαρική ..δεν θα περιμένουμε άλλο.. νομίζω πως είχε εξαντλήσει τις εβδομάδες... 

γιατί να πιέσουν την κοιλιά? Παναγία μου λίγο θορυβήθηκα τώρα... 

πόνεσες πολύ ? 

Για να το κάνουν κάποιος λόγος θα υπάρχει, όταν ρώτησα μου είπαν για να φύγει το πηγμένο αίμα από την μήτρα,και θα είναι για καλό. Ναι η αλήθεια είναι εκείνη την στιγμή πόνεσα αλλά ήταν για λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η future_mum είπε:

Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας! Είμαι και γω μια εγκυουλα που πρωτα ο Θεος θα παρω το νινακι συην αγκαλίτσα μου το Φλεβάρη!

Ειμαι στην 18η βδομαδα και καθως κανω αντιπηκτικες ... μαλλον θα γεννησω με καισαρικη. Και σκεφτομαι και εγω να παω σε κλικικη.. καθως το ελεγα απο παντα🤣 

Ειναι το πρωτο μας με τον συζυγο και ανυπομονούμε να τον γνωρίσουμε τον κυριουλη μας! 

Καλώς ήρθες!! Πολύ χαίρομαι που γινόμαστε περισσότερες στην παρέα! Αν κι εμείς που περιμένουμε πρωτότοκο είμαστε λίγες, δηλαδή μόνο εσένα, την @Βούλα1991 ξέρω κι εμένα, τα υπόλοιπα κορίτσια έχουν ήδη παιδάκι/α ☺️ 

Πάντως σκέφτομαι ότι μέχρι τον Φλεβάρη μένουν ακόμα 5 μήνες. Δεν είναι και τόσο μακριά όσο φαίνεται, ο χρόνος κυλάει σαν νερό! Εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά για όλες μας μέχρι τότε!! Διαβάζω ανά διαστήματα διάφορα και ανησυχώ. Το σημαντικό επόμενο βήμα είναι η β επιπέδου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε?πως είστε?

Εγώ είμαι ακόμα με ανακατοσουρες αλλά όχι εμετούς σταμάτησα επιτέλους και τα χαπια για τον εμετο και ξεκίνησα και τρώω κανονικά πλέον!Την άλλη βδομάδα θα επιστρέψω στην δουλεια κιολας!!Εγώ δεν έχω κλείσει ακόμα β επιπέδου νομίζω ότι έχω λίγο ακόμα τώρα θα μπω 17η εβδομάδα!!

Σας φιλώ γλυκά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/9/2023 at 7:11 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Τη γλυκούλα! Της αρέσει μάλλον η εβρυική στάση! Εγώ νόμιζα ότι έχω κορίτσι, αλλά τελικά είναι αγοράκι. Οι γιατροί ήταν πολύ σίγουροι. Οπότε το πήρα απόφαση. Δεν ξέρω γιατί μέσα μου ήμουν τόσο σίγουρη ότι είναι κοριτσάκι. Το άκουγα που το είχαν πάθει άλλες μαμάδες και γελούσα. Να που συνέβη και σ'εμένα.

Ανυπομονώ τώρα να κάνω την β επιπέδου. Μου λένε ότι φαίνεται καθαρά το παιδί εκεί, βλέπεις μέχρι και σε ποιον μοιάζει ☺️ Εσείς κλείσατε για την β; 

Καλημέρα η γιατρός μου μου είπε σε περίπου 4-5 εβδομάδες για την Β' Επιπέδου... Οπότε αναμένω να με ενημερώσει για το ραντεβού.

Εγώ μέσα μου το πιστεύω ότι το σποράκι μου δεν θα αλλάξει τελευταία στιγμή... άσε που το έχω ονειρευτεί κι ολας... Οπότε θεωρώ πως ακόμα και τώρα που κρύβεται δεν θα αλλάξει μετά  :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η future_mum είπε:

Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας! Είμαι και γω μια εγκυουλα που πρωτα ο Θεος θα παρω το νινακι συην αγκαλίτσα μου το Φλεβάρη!

Ειμαι στην 18η βδομαδα και καθως κανω αντιπηκτικες ... μαλλον θα γεννησω με καισαρικη. Και σκεφτομαι και εγω να παω σε κλικικη.. καθως το ελεγα απο παντα🤣 

Ειναι το πρωτο μας με τον συζυγο και ανυπομονούμε να τον γνωρίσουμε τον κυριουλη μας! 

Είμαστε κοντά!! Εγώ σήμερα 18 +6 ... Μια από τα ίδια κορίτσι μου πρώτο μωράκι με το καλό και η αγωνία και το άγχος όλα να είναι καλά, καλά κρατούν... Εσύ η @Elleelef και εγώ... 

Προσωπικά είχα μια παλίνδρομη κάποιους μήνες πίσω.. τον Δεκέμβρη του 2022 και δυστυχώς ο λόγος ήταν κάποιου είδους θρομβοφιλία που δεν ήξερα ότι έχω... βέβαια άλλαξα γιατρό ακόμα και για την απόξεση γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένη από την πρώτη.... Η δεύτερη με παρότρυνε να κάνω οπωσδήποτε αυτές τις εξετάσεις γιατί της φαινόταν ότι για αυτό το λόγο το μωράκι μου παλινδρόμησε....

Κάνω και εγώ αντιπηκτικές λοιπόν κάθε πρωί και σίγουρα θα γεννήσω με καισαρική, μιας και το επιβεβαίωσα με την γιατρό μου την προηγούμενη εβδομάδα...  Μου λέει δεν ήθελα να στο πω από την αρχή μην σε φοβίσω αλλά για καισαρική πάμε.. με τις αντιπηκτικές που κάνεις δεν μπορώ να το αφήσω για φυσιολογικά γιατί αν τύχει κάτι δεν θα μπορώ να σε πειράξω για κάποιες ώρες μετά την ένεση και θα ταλαιπωρήσε χωρίς λόγο... Προσωπικά φοβόμουν κι ολας τον φυσιολογικό τοκετό και της είπα μην ανησυχείς γιατί ούτως η άλλως καισαρική θέλω... και όσο το δυνατόν λιγότερο πόνο ... ας με ταράξει στα παυσίπονα.. δεν ξέρω... 

Το μόνο που περιμένω να μάθω ακόμα είναι που θα γεννήσω και τι κόστος να περιμένω... Βλέπεις έχει μια πρόταση για συνεργασία από κλινική πιο οικονομική και ίσως με πάει εκεί τελικά.. Είναι και αρκετά τα χρήματα , θεωρώ ότι την επόμενη φορά θα ξέρω.. Εσύ έχεις ρωτήσει κόστος και κλινική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Δήμητρα Ιωάννα είπε:

Για να το κάνουν κάποιος λόγος θα υπάρχει, όταν ρώτησα μου είπαν για να φύγει το πηγμένο αίμα από την μήτρα,και θα είναι για καλό. Ναι η αλήθεια είναι εκείνη την στιγμή πόνεσα αλλά ήταν για λίγο.

Δεν ξέρω... εγώ θυμάμαι τότε που έκανα την απόξεση μετά την παλίνδρομη άκουγα για άλλες κοπέλες ότι είχαν πάρα πολύ αίμα.. εγώ όταν ρώτησα την γιατρό μου γιατί είχα τόσο λίγο μιας και περίμενα απίστευτη ποσότητα και κατακόκκινο ( εγώ είχα ροζ), μου είπε αφού σε καθάρισα τελείως δεν γινόταν να έχεις αυτό που περίμενες...

Βέβαια άλλο η καισαρική άλλο η απόξεση.. αλλά τι να πω.. θα δούμε, πρώτα ο θεός όλα να πάνε καλά με΄χρι τότε και να γεννη΄σουμε υγιέστατα τροφαντά μωρούλια ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Δεν ξέρω... εγώ θυμάμαι τότε που έκανα την απόξεση μετά την παλίνδρομη άκουγα για άλλες κοπέλες ότι είχαν πάρα πολύ αίμα.. εγώ όταν ρώτησα την γιατρό μου γιατί είχα τόσο λίγο μιας και περίμενα απίστευτη ποσότητα και κατακόκκινο ( εγώ είχα ροζ), μου είπε αφού σε καθάρισα τελείως δεν γινόταν να έχεις αυτό που περίμενες...

Βέβαια άλλο η καισαρική άλλο η απόξεση.. αλλά τι να πω.. θα δούμε, πρώτα ο θεός όλα να πάνε καλά με΄χρι τότε και να γεννη΄σουμε υγιέστατα τροφαντά μωρούλια ❤️ 

Καλημέρα!!! 😊 Αυτό είναι που μετράει πάνω απ'όλα. Ο τρόπος της γέννας είναι για να μας βολέψει εμάς να αρχίσουμε να φροντίζουμε το μικρούλι όσο γίνεται πιο γρήγορα.

Μήπως δεν είχες πολύ αίμα στην απόξεση γιατί χρειαζόσουν αντιπητικές που δεν έκανες τότε; Οπότε τώρα που τις κάνεις κανονικά και θα τις κάνεις για 9 μήνες σύνολο είναι ίσως πιο δύσκολο για φυσιολογικό τοκετό. Βέβαια αν πάτε για καισαρική προγραμματισμένα, θα τα ρυθμίσει η γιατρός σου και θα σου πει πότε να τις σταματήσεις για να πάνε όλα μια χαρά στη γέννα!!

Απ'ότι διάβαζα είναι πολύ θετικό για τα μωράκια μας στο να φτάσουμε τις 36 βδομάδες κύησης. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Είμαστε κοντά!! Εγώ σήμερα 18 +6 ... Μια από τα ίδια κορίτσι μου πρώτο μωράκι με το καλό και η αγωνία και το άγχος όλα να είναι καλά, καλά κρατούν... Εσύ η @Elleelef και εγώ... 

Προσωπικά είχα μια παλίνδρομη κάποιους μήνες πίσω.. τον Δεκέμβρη του 2022 και δυστυχώς ο λόγος ήταν κάποιου είδους θρομβοφιλία που δεν ήξερα ότι έχω... βέβαια άλλαξα γιατρό ακόμα και για την απόξεση γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένη από την πρώτη.... Η δεύτερη με παρότρυνε να κάνω οπωσδήποτε αυτές τις εξετάσεις γιατί της φαινόταν ότι για αυτό το λόγο το μωράκι μου παλινδρόμησε....

Κάνω και εγώ αντιπηκτικές λοιπόν κάθε πρωί και σίγουρα θα γεννήσω με καισαρική, μιας και το επιβεβαίωσα με την γιατρό μου την προηγούμενη εβδομάδα...  Μου λέει δεν ήθελα να στο πω από την αρχή μην σε φοβίσω αλλά για καισαρική πάμε.. με τις αντιπηκτικές που κάνεις δεν μπορώ να το αφήσω για φυσιολογικά γιατί αν τύχει κάτι δεν θα μπορώ να σε πειράξω για κάποιες ώρες μετά την ένεση και θα ταλαιπωρήσε χωρίς λόγο... Προσωπικά φοβόμουν κι ολας τον φυσιολογικό τοκετό και της είπα μην ανησυχείς γιατί ούτως η άλλως καισαρική θέλω... και όσο το δυνατόν λιγότερο πόνο ... ας με ταράξει στα παυσίπονα.. δεν ξέρω... 

Το μόνο που περιμένω να μάθω ακόμα είναι που θα γεννήσω και τι κόστος να περιμένω... Βλέπεις έχει μια πρόταση για συνεργασία από κλινική πιο οικονομική και ίσως με πάει εκεί τελικά.. Είναι και αρκετά τα χρήματα , θεωρώ ότι την επόμενη φορά θα ξέρω.. Εσύ έχεις ρωτήσει κόστος και κλινική? 

Αχ χαθηκα! Το ξερω! Μετακομισαμε και ακονη δεν εχουμε τακτοποιηθεί πλήρως.. δεν εχω ρωτησει για το κοστος της κλινικης αλλα εχω ακουσει πως ειναι στα 2 χιλιαρικα... αλλα να σας πω.. θα τα χαλαλισω αρκεί να νιωθω ασφαλης !! Και γω τυχαια ανακαλυψα τη θρομβοφιλια.. ευτυχως πριν γινει κατι κακο. Λυπαμαι κοριτσι μου για την απωλεια σου.. αλλα σου το ξανα εστειλε ο θεούλης! Ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα! Και θα ξεκινησει ενα νεο ταξιδι για ολες μας! Εγω ειμαι 18 +4 !!! Και ανυπομονωωω! Τωρα θα πρεπει να κανω καμπυλη ζαχαρου.. και επειδη οι αναγουλες δεν με εγκατελειψαν τελείως...φοβαμαι καπως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα μανούλες.. υπάρχει καμία που να μη παίρνει χάπια? είμαι 17+1 και θα σταματήσω το φολικο και δε μου έχει δώσει κάτι άλλο ο γιατρός. Ο αιματοκρίτης είναι 35 και μου είπε να τρωω περισσότερο κρέας.. από ότι έχω καταλάβει δε θέλει να δίνει χάπια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

καλημέρα μανούλες.. υπάρχει καμία που να μη παίρνει χάπια? είμαι 17+1 και θα σταματήσω το φολικο και δε μου έχει δώσει κάτι άλλο ο γιατρός. Ο αιματοκρίτης είναι 35 και μου είπε να τρωω περισσότερο κρέας.. από ότι έχω καταλάβει δε θέλει να δίνει χάπια... 

Καλησπέρα και με το καλό το νινί σου!!

Εγώ φυλικο έχω σταματήσει εδώ και 2 εβδομάδες και όχι δεν πίνω κάτι άλλο,τα υπόλοιπα αν θυμάμαι καλά τα δίνουν λίγο πριν την β επιπέδου!Φυσικά εάν μπορεί να ανέβει φυσικά από τροφές κλπ ο αιματοκρίτης θα είναι ιδανικό ..Σου τον παρακολουθεί πχ ανά μηνα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Καλημέρα!!! 😊 Αυτό είναι που μετράει πάνω απ'όλα. Ο τρόπος της γέννας είναι για να μας βολέψει εμάς να αρχίσουμε να φροντίζουμε το μικρούλι όσο γίνεται πιο γρήγορα.

Μήπως δεν είχες πολύ αίμα στην απόξεση γιατί χρειαζόσουν αντιπητικές που δεν έκανες τότε; Οπότε τώρα που τις κάνεις κανονικά και θα τις κάνεις για 9 μήνες σύνολο είναι ίσως πιο δύσκολο για φυσιολογικό τοκετό. Βέβαια αν πάτε για καισαρική προγραμματισμένα, θα τα ρυθμίσει η γιατρός σου και θα σου πει πότε να τις σταματήσεις για να πάνε όλα μια χαρά στη γέννα!!

Απ'ότι διάβαζα είναι πολύ θετικό για τα μωράκια μας στο να φτάσουμε τις 36 βδομάδες κύησης. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες!! 

 

Γενικά το ιδανικό είναι να φτάσουμε 38 εβδομάδες γιατί από 36 έως 38 αναπτύσσονται τα πνευμονακια τους..!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το νινί σου!!

Εγώ φυλικο έχω σταματήσει εδώ και 2 εβδομάδες και όχι δεν πίνω κάτι άλλο,τα υπόλοιπα αν θυμάμαι καλά τα δίνουν λίγο πριν την β επιπέδου!Φυσικά εάν μπορεί να ανέβει φυσικά από τροφές κλπ ο αιματοκρίτης θα είναι ιδανικό ..Σου τον παρακολουθεί πχ ανά μηνα? 

με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας.. είχα κάνει τις πρώτες εξετάσεις 7 βδομαδων και τώρα που είμαι 16 εβδομαδων ξανά έκανα.. το φυλικο έχουν μείνει 9 χάπια μετά το σταματάμε.. απλά επειδή βλέπω πολλές μανούλες να παίρνουν από νωρίς μαγνήσιο και ασβεστιο με παραξένεψε γι αυτό είπα να ρωτήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2023 at 11:55 ΠΜ, ο/η future_mum είπε:

Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας! Είμαι και γω μια εγκυουλα που πρωτα ο Θεος θα παρω το νινακι συην αγκαλίτσα μου το Φλεβάρη!

Ειμαι στην 18η βδομαδα και καθως κανω αντιπηκτικες ... μαλλον θα γεννησω με καισαρικη. Και σκεφτομαι και εγω να παω σε κλικικη.. καθως το ελεγα απο παντα🤣 

Ειναι το πρωτο μας με τον συζυγο και ανυπομονούμε να τον γνωρίσουμε τον κυριουλη μας! 

Καλως μας ηρθες κ με το καλο το μωρακι σου..να σ ρωτησω γιατι κανεις αντιπηκτικες;;εγω εχω ενα αιματωμα απο την αρχη της εγκυμοσύνης γι'αυτό σε ρωταω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας κοριτσια... εύχομαι σε.ολες με το καλο τα μωρακια σας.ειχα καιρο να γραψω γιατι ολο προβληματα εχω σε αυτήν την εγκυμοσυνη..εκτος απο το αιματωμα που το εχω απο την αρχη πριν 15 μερες ειχα και συσπασεις..δεν τις καταλαβα βεβαια αν κ δευτερη εγκυμοσυνη..αυριο εχω ραντεβου στο γιατρο κ ελπιζω να ειναι ολα καλα γιατί εχω κουραστει λιγο με ολα αυτα..κ εχω κ ενα 4 χρονο σπιτι να τρεχει κ να ειναι κ αρρωστο ταυτόχρονα...ουφφφφ σας επρηξα..φιλια σ ολες κ υπομονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ioanna E. είπε:

με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας.. είχα κάνει τις πρώτες εξετάσεις 7 βδομαδων και τώρα που είμαι 16 εβδομαδων ξανά έκανα.. το φυλικο έχουν μείνει 9 χάπια μετά το σταματάμε.. απλά επειδή βλέπω πολλές μανούλες να παίρνουν από νωρίς μαγνήσιο και ασβεστιο με παραξένεψε γι αυτό είπα να ρωτήσω..

Νομίζω ότι ίσως έχουν κάποιο θέμα και το δινουν πιο νωρίς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...