Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη μετά απο λαπαροσκοπηση


Aries

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! 

Ξανα γράφω καθώς πια χειρουργηθηκα από κυστες ένδομητριωσης. Αρχές Ιανουαρίου χειρουργηθηκα. Ολα πήγαν περιφημα. Μετά με έβαλαν σε θεραπεία τεχνητής εμμηνόπαυσης. Και πια έχω ξανα περίοδο. Η τεχνητή εμμηνόπαυση ήταν εφιάλτης, τοσο ψυχολογικά, οσο και σωματικά. Όμως τελείωσε! Ο ιατρός μου είπε πως τώρα θα μείνω πολύ εύκολα έγκυος. Και πως η ένδομητριωση μου δεν ήταν πολύ προχωρημένη. Στάδιο 1 προς 2. Θέλω να ακούσω δικές σας εμπειρίες οποια θέλει. Γιατί εγώ έχω ακόμη το αγχος αυτό. Μη ξανα βγάλω κύστη, μήπως δε μείνω έγκυος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, πέρασα ακριβώς το ίδιο "γολγοθά''! Χειρουργήθηκα τον Νοέμβριο και ακολούθησα ακριβώς την ίδια διαδικασία με εσένα! Ξεκινήσαμε προσπάθειες για μωράκι αμέσως μόλις αδιαθέτησα, δυστυχώς όμως ακόμα δεν έχει έρθει. Ο γιατρός μου με διαβεβαίωσε πως πλέον θα είναι εύκολο να έρθει μια εγκυμοσύνη, αλλά και εγώ έχω τις ίδιες αγωνίες με εσένα! Μου έχει δώσει χαπάκια για πρόκληση ωορρηξίας και προσπαθούμε να έχουμε επαφές μόνο τις μέρες γύρω από τις γόνιμες (συμβουλή γιατρού). Οπότε συνεχίζουμε έτσι και ελπίζουμε. Τώρα βρισκόμαστε στον τρίτο μήνα προσπαθειών. Εύχομαι να έχεις σύντομα καλά νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Πέρασα το ίδιο όταν ήμουν 20 και 22 ετών. Χειρουργήθηκα και τις δύο φορές. Βέβαια εγώ τότε δεν είχα στα σχέδια μου για παιδάκι. Οπότε φτασαμε στο 2022 που μπηκε στα σχέδια μας το παιδάκι. Αλλαααααα... Τσουπ να σου παλι η ενδομητριωση.... Οπότε κορίτσια εγώ προχώρησα με εξωσωματική καθώς δεν θέλαμε τρίτο χειρουργείο.

Ωστόσο το οτι μετά από τη λαπαροσκόπησης έρχεται πιο εύκολα ένα παιδάκι θα συμφωνήσω, καθώς πλέον είστε πεντακάθαρες και έτοιμες να υποδεχθείτε το σπορακι σας. Σας το εύχομαι μεσα από τη καρδιά μου! Το μόνο που θα σας συμβουλεύσω μετα από την εμπειρία μου είναι να έχετε κοντά σας εναν γυναικολόγο ειδικό σε αυτά τα θεάματα. Και όλα θα πάνε καλά ♥️🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα, πέρασα ακριβώς το ίδιο "γολγοθά''! Χειρουργήθηκα τον Νοέμβριο και ακολούθησα ακριβώς την ίδια διαδικασία με εσένα! Ξεκινήσαμε προσπάθειες για μωράκι αμέσως μόλις αδιαθέτησα, δυστυχώς όμως ακόμα δεν έχει έρθει. Ο γιατρός μου με διαβεβαίωσε πως πλέον θα είναι εύκολο να έρθει μια εγκυμοσύνη, αλλά και εγώ έχω τις ίδιες αγωνίες με εσένα! Μου έχει δώσει χαπάκια για πρόκληση ωορρηξίας και προσπαθούμε να έχουμε επαφές μόνο τις μέρες γύρω από τις γόνιμες (συμβουλή γιατρού). Οπότε συνεχίζουμε έτσι και ελπίζουμε. Τώρα βρισκόμαστε στον τρίτο μήνα προσπαθειών. Εύχομαι να έχεις σύντομα καλά νέα!!

Γειά σου καλή μου!!!! Και εμένα με διαβεβαίωσε και μου είπε πως δεν ειχα προχωρημένη ένδομητριωση. Ωστόσο, κάθε μέρα φοβάμαι. Σήμερα δε αδιαθέτησα. Ποσο ξενέρωσα! Δε μου έχει αναφέρει τπτ για πρόκληση ωορηξιας. Βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλησπέρα! Πέρασα το ίδιο όταν ήμουν 20 και 22 ετών. Χειρουργήθηκα και τις δύο φορές. Βέβαια εγώ τότε δεν είχα στα σχέδια μου για παιδάκι. Οπότε φτασαμε στο 2022 που μπηκε στα σχέδια μας το παιδάκι. Αλλαααααα... Τσουπ να σου παλι η ενδομητριωση.... Οπότε κορίτσια εγώ προχώρησα με εξωσωματική καθώς δεν θέλαμε τρίτο χειρουργείο.

Ωστόσο το οτι μετά από τη λαπαροσκόπησης έρχεται πιο εύκολα ένα παιδάκι θα συμφωνήσω, καθώς πλέον είστε πεντακάθαρες και έτοιμες να υποδεχθείτε το σπορακι σας. Σας το εύχομαι μεσα από τη καρδιά μου! Το μόνο που θα σας συμβουλεύσω μετα από την εμπειρία μου είναι να έχετε κοντά σας εναν γυναικολόγο ειδικό σε αυτά τα θεάματα. Και όλα θα πάνε καλά ♥️🙏🏻

Επομένως έχεις ήδη ένα παιδάκι??? Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα!! Όχι, είμαι μακριά (Λακωνία)

Επανέρχομαι μετά από συζήτηση με τον γιατρό μου. Μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικό να περάσουν 6 κύκλοι δίχως εγκυμοσύνη. Και πως πολλές γυναίκες που καθάρισαν από ένδομητριωση μένουν πιο εύκολα έγκυες. Μακάρι για όλες μας!! Εύχομαι απο καρδιάς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Επομένως έχεις ήδη ένα παιδάκι??? Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες μας 

Καλημέρα! Οχι δεν εχω ακόμα παιδάκι, εχω κάνει ωοληψια έχουμε τώρα 11 βλαστοκυστες και είμαι σε διαδικασία εμβρυομεταφορας σε λίγες βδομάδες!

Σε ευχαριστώ πολύ.

Όλα θα πάνε καλά, να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό σας και όλα θα γίνουν ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2023 at 12:38 ΠΜ, ο/η Aries είπε:

Επανέρχομαι μετά από συζήτηση με τον γιατρό μου. Μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικό να περάσουν 6 κύκλοι δίχως εγκυμοσύνη. Και πως πολλές γυναίκες που καθάρισαν από ένδομητριωση μένουν πιο εύκολα έγκυες. Μακάρι για όλες μας!! Εύχομαι απο καρδιάς 

Εμένα μου ζήτησε να με δει στους 5 μήνες αν δεν έχουμε καταφέρει εγκυμοσύνη!! Εύχομαι να μη χρειαστεί για καμία μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 19/6/2023 at 12:06 ΜΜ, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Εμένα μου ζήτησε να με δει στους 5 μήνες αν δεν έχουμε καταφέρει εγκυμοσύνη!! Εύχομαι να μη χρειαστεί για καμία μας!!

Μακάρι!!!! Εχεις κανένα καλό νέο να μας πεις;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Aries είπε:

Μακάρι!!!! Εχεις κανένα καλό νέο να μας πεις;; 

Καλημέρα, δυστυχώς ακόμα τίποτα! Προχθές είχα ωορρηξία (επιβεβαιωμένη με τεστάκι) ... Είχαμε επαφές όλες αυτές τις μέρες, οπότε τώρα απλά περιμένω μέχρι το τέλος του κύκλου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 13/7/2023 at 8:41 ΠΜ, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα, δυστυχώς ακόμα τίποτα! Προχθές είχα ωορρηξία (επιβεβαιωμένη με τεστάκι) ... Είχαμε επαφές όλες αυτές τις μέρες, οπότε τώρα απλά περιμένω μέχρι το τέλος του κύκλου! 

Μια από τα ίδια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...