Μετάβαση σε περιεχόμενο

5 εβδομάδα εγκυμοσύνης


Recommended Posts

 Γεια σας είμαι 22 Είμαι στην 5εβδομαδα και είδα καφέ λίγο  αλλά πίνω από την αρχή ουτροτζεσταν και  μου είπε ο γιατρός να κάτσω λίγο ξαπλωμένη μου είπαν και εμένα οτι κολλάει  το εμβρια είδα και ένα κομματάκι σαν ζελέ μαύρο κι μου είπαν ήταν από τα ουτροτζεσταν  γτ τα έβαζα κολπικά … τώρα γοα λίγο μου είπαν να τα πάρω από το στόμα και να μην ανήσυχο στις 3 του μήνα έχω πρώτο υπέριχο … αλλά δεν ποναεο η κοιλιά μου. Λίγο η μέση μου και γενικά με έχει ανησυχήσει όλο αυτό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Μικρουλα_αννουλα είπε:

 Γεια σας είμαι 22 Είμαι στην 5εβδομαδα και είδα καφέ λίγο  αλλά πίνω από την αρχή ουτροτζεσταν και  μου είπε ο γιατρός να κάτσω λίγο ξαπλωμένη μου είπαν και εμένα οτι κολλάει  το εμβρια είδα και ένα κομματάκι σαν ζελέ μαύρο κι μου είπαν ήταν από τα ουτροτζεσταν  γτ τα έβαζα κολπικά … τώρα γοα λίγο μου είπαν να τα πάρω από το στόμα και να μην ανήσυχο στις 3 του μήνα έχω πρώτο υπέριχο … αλλά δεν ποναεο η κοιλιά μου. Λίγο η μέση μου και γενικά με έχει ανησυχήσει όλο αυτό !

Καλησπέρα! Βρίσκομαι στην 24η εβδομάδα αισίως. Αλλά από την 5η-6η εβδομάδα μου μέχρι και την 12η-13η είχα συνέχεια καφέ και για αυτό έπαιρνα utrogestan των 200 mg, δύο έως τρεις φορές την ημέρα, ώστε να καταφέρουμε να τα σταματήσουμε και αυτό και έγινε τελικά. Δηλαδή τα πήρα σχεδόν για 1 μήνα μέχρι να σταματήσουν τελείως και όλα πήγαν καλά. Ωστόσο η γιατρός μου μου είχε πει από τότε ότι δεν πρέπει να κάνω γυμναστική, ούτε πολύ περπάτημα, ούτε να σηκώνω βάρη και καθόλου σεξουαλ. επαφές με τον άντρα μου, μέχρι να σταματήσουν τελείως τα καφέ.

Όλα καλά θα σου πάνε, αρκεί να είσαι σε συνεχή επικοινωνία με τον γιατρό σου και να τον ενημερώνεις για όλες τις αλλαγές που τυχόν παρατηρείς. Επίσης να σου πω ότι με βόλευε να φοράω καθημερινά σερβιετάκια για όσο διάστημα είχα τα καφέ, διότι ήθελα να βλέπω ακριβώς τη σύστασή τους. 

Έπαιρνα τα utrogestan από το στόμα αλλά μου έφερναν τρελές ζαλάδες και ιλλίγκους και τελικά τα έβαζα (και ακόμα τα βάζω, λόγω πρόωρων συσπάσεων) ενδοκολπικά. Η μόνη "παρενέργεια" που μου αφήνουν είναι αυξημένα λευκά πηκτά υγρά και κάτι σαν "κομματάκια" λευκά κάθε φορά που πηγαίνω τουάλετα.

Ελπίζω να βοήθησα!

Καλή τελειόμηνη κύηση να έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!Όπως και η @Ersi85 και εγώ από την αρχή της κύησης και σχεδόν για όλο το 1ο 3μηνο είχα καφέ υγρά.Όχι καθημερινά αλλά πολύ συχνά. Γίνεται η δημιουργία του πλακούντα,αυυτός είναι πιθανόν ο λόγος από ό,τι μου είχε πει ο γιατρός μου.Μου είχε συστήσει utrogestan πιο πολύ για να είμαι ήρεμη εγώ,δεν τα έπαιρνα όμως παρά μόνο λίγες φορές.Παρόλα αυτά είμαι αισίως στην 23η εβδομάδα.Μην ανησυχείς,άκου το γιατρό σου και θα πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...