Μετάβαση σε περιεχόμενο

Varvara Stavrou


VARVARA ST

Recommended Posts

Καλημέρα σας

 

Προσπαθώ να κάνω παιδί εδώ και 2 χρόνια. Είχα μία ενδομητριωσική κύστη, και μετά από αφαίρεση, 3 χρόνια αναμονή και επαναπροσπάθεια έμεινα έγκυος. Το μωρό όμως παλλινδρόμησε και στις 20 εβδομάδες πέθανε. 

Έκτοτε, πήρα βάρος, έγινα παχύσαρκη, άλλαξε ο μεταβολισμός μου, δε μπορώ να περπατήσω ούτε να οδηγήσω, πονάνε όλες μου οι αρθρώσεις, κουράζομαι πανεύκολα, στεναχωριέμαι πολύ εύκολα και η περίοδός μου, μειώθηκε από 4 μέρες σε 3 με το ζόρι.

Οι γιατροί που μου αφαίρεσαν την κύατη και μου κάναν την απόξεση, αντίστοιχα, για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι τα λεφτά και οι επαναλαμβανόμενες επισκέψεις και οι υπέρηχοι και τα τεστ παπ.

Παρακαλώ έχετε να μου συστήσετε έναν γιατρό να με βοηθήσει να κάνω έστω ένα παιδι. Κι ας βγει και ΑμεΑ. Μπορώ να το περιθάλψω, είχα και το μπαμπά μου από τροχαίο και ξέρω πώς είναι. Έμαθα να ζω με ΑμεΑ. Δε με φοβίζει. 

Σας ικετεύω. Είμαι 36 ετών και θέλω να γίνω μάνα από τα 20, αλλά κανένας της ηλικίας μου δεν ήθελε. Τώρα  είμαι αρραβωνιασμένη με ένα παιδί που θέλει οικογένεια, αλλά προσπαθούμε και δεν έρχεται.

Από παθήσεις είμαι διαγνωσμένη με αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, που είναι όμως χρόνια ρυθμισμένη, δυστυχώς ένα χρόνο μετά την παλίνδρομη, τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο, πήρα πολύ γρήγορα 23 κιλά και δε μπορώ να τα χάσω τόσο γρήγορα. Πι εξετάσεις που έκανα μετά την παλλίνδρομη έδειξαν ήπια επίκτητη θρομβοφιλία ενώ το μωρό πέθανε λόγω Τρισωμίας 22.

Παρακαλώ συστήστε μου ένα  γιατρό που να καταλαβαίνει και να νιώθει. Δεν έχω άλλα λεφτά για πέταμα, ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου.

Αν δεν μπορείτε σε αυτό το chat στεόλτε μου το όνομα με e mail  στο

varvst@gmail.com

Πάω να τρελαθώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η VARVARA ST είπε:

Καλημέρα σας

 

Προσπαθώ να κάνω παιδί εδώ και 2 χρόνια. Είχα μία ενδομητριωσική κύστη, και μετά από αφαίρεση, 3 χρόνια αναμονή και επαναπροσπάθεια έμεινα έγκυος. Το μωρό όμως παλλινδρόμησε και στις 20 εβδομάδες πέθανε. 

Έκτοτε, πήρα βάρος, έγινα παχύσαρκη, άλλαξε ο μεταβολισμός μου, δε μπορώ να περπατήσω ούτε να οδηγήσω, πονάνε όλες μου οι αρθρώσεις, κουράζομαι πανεύκολα, στεναχωριέμαι πολύ εύκολα και η περίοδός μου, μειώθηκε από 4 μέρες σε 3 με το ζόρι.

Οι γιατροί που μου αφαίρεσαν την κύατη και μου κάναν την απόξεση, αντίστοιχα, για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι τα λεφτά και οι επαναλαμβανόμενες επισκέψεις και οι υπέρηχοι και τα τεστ παπ.

Παρακαλώ έχετε να μου συστήσετε έναν γιατρό να με βοηθήσει να κάνω έστω ένα παιδι. Κι ας βγει και ΑμεΑ. Μπορώ να το περιθάλψω, είχα και το μπαμπά μου από τροχαίο και ξέρω πώς είναι. Έμαθα να ζω με ΑμεΑ. Δε με φοβίζει. 

Σας ικετεύω. Είμαι 36 ετών και θέλω να γίνω μάνα από τα 20, αλλά κανένας της ηλικίας μου δεν ήθελε. Τώρα  είμαι αρραβωνιασμένη με ένα παιδί που θέλει οικογένεια, αλλά προσπαθούμε και δεν έρχεται.

Από παθήσεις είμαι διαγνωσμένη με αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, που είναι όμως χρόνια ρυθμισμένη, δυστυχώς ένα χρόνο μετά την παλίνδρομη, τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο, πήρα πολύ γρήγορα 23 κιλά και δε μπορώ να τα χάσω τόσο γρήγορα. Πι εξετάσεις που έκανα μετά την παλλίνδρομη έδειξαν ήπια επίκτητη θρομβοφιλία ενώ το μωρό πέθανε λόγω Τρισωμίας 22.

Παρακαλώ συστήστε μου ένα  γιατρό που να καταλαβαίνει και να νιώθει. Δεν έχω άλλα λεφτά για πέταμα, ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου.

Αν δεν μπορείτε σε αυτό το chat στεόλτε μου το όνομα με e mail  στο

varvst@gmail.com

Πάω να τρελαθώ. 

Καλησπέρα,

 

 

καλη μου αρχικά με κάθε σεβασμό και επιφύλαξη, να σου πω το εξης. Το μήνυμα σου φαίνεται άκρως ταραγμένο και ανησυχητικό. Με ανησυχεί η απόγνωση να αποκτήσεις παιδί αλλά όχι να λύσεις το θέμα με την παχυσαρκία. Δε θα επρπε πρώτα, να προετοιμάσεις τον οργανισμό σου για τον ερχομό του παιδιού; 😏

νομιζω όλοι οι ιατροί το λένε για το βάρος… το σημαντικό δεν είναι να φέρεις ένα παιδί και «ας είναι και ΑΜΕΑ » αλλά να είσαι εσυ υγειής. Είσαι μόλις 36 ετών. Θα έλεγα σε πρώτη φάση να απευθυνθούμε σε έναν ειδικό να βοηθήσει με την ψυχολογική κατάσταση και τραύματα που έχουν μείνει από την προηγούμενη προσπάθεια και κατόπιν να ψάξουμε για καλό γυναικολόγο. Γνώμη μου.. μην παρεξηγηθώ αλλά το θεωρω πιο λογικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. 

Κι εγώ με κάθε σεβασμό θα πω πως το μήνυμα σου μου φαίνεται τρομακτικό. 

Για ποιο λόγο θες τόσο πολύ ένα παιδί; να το κάνεις τι; 

Τόσο πολύ που είσαι πρόθυμη να θυσιάσεις την ευτυχία του; 

Την ευτυχία ενός ξένου ανθρώπου; 

Και γιατί δεν κάνεις αίτηση για υιοθεσία; άρρωστα παιδάκια διαθέσιμα υπάρχουν. 

 

Ειλικρινά ελπίζω να έχω καταλάβει λάθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου Βαρβαρα ειμαι σιγουρη οτι ολες καταλαβαινουμε την επιθυμια σου για παιδακι,ομως αν απο ενα σημειο και μετα γινει εμμονη ιδεα,παει αλλου μετα..

Κατανοητο να θες ενα παιδακι,αλλα στην παρουσα φαση οπως ειπαν και τα κοριτσια προεχουν αλλα πραγματα..Μπορει να κανω και λαθος γιατιστην αναγνωση πολλες φορες αλλαζει το νοημα,αλλα καταλαβαινω οτι θες ενα παιδι παση θυσια και ασχετα με τον συντροφο σου..Σιγουρα στα 20 ή στα 25 ηλικιακα δεν σκεφτεται καποιος πρωτα ενα παιδι κι ευθυνες..

Στο θεμα ,πρεπει να γινουν καποιες εξετασεις εξειδικευμενες για να δεις τι συμβαινει,αλλα πανω απο ολα πρεπει να κοιταξεις τον εαυτο σου..Αυτο με τα κιλα που απ'οτι καταλαβαινω ειναι απο υπερβολικη καταναλωση φαγητου λογω αγχους,ή ειναι ενας τροπος να ξεφευγεις ,οποτε αυτο λειτουργει ανασταλτικα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/3/2023 at 11:16 ΠΜ, ο/η VARVARA ST είπε:

Καλημέρα σας

 

Προσπαθώ να κάνω παιδί εδώ και 2 χρόνια. Είχα μία ενδομητριωσική κύστη, και μετά από αφαίρεση, 3 χρόνια αναμονή και επαναπροσπάθεια έμεινα έγκυος. Το μωρό όμως παλλινδρόμησε και στις 20 εβδομάδες πέθανε. 

Έκτοτε, πήρα βάρος, έγινα παχύσαρκη, άλλαξε ο μεταβολισμός μου, δε μπορώ να περπατήσω ούτε να οδηγήσω, πονάνε όλες μου οι αρθρώσεις, κουράζομαι πανεύκολα, στεναχωριέμαι πολύ εύκολα και η περίοδός μου, μειώθηκε από 4 μέρες σε 3 με το ζόρι.

Οι γιατροί που μου αφαίρεσαν την κύατη και μου κάναν την απόξεση, αντίστοιχα, για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι τα λεφτά και οι επαναλαμβανόμενες επισκέψεις και οι υπέρηχοι και τα τεστ παπ.

Παρακαλώ έχετε να μου συστήσετε έναν γιατρό να με βοηθήσει να κάνω έστω ένα παιδι. Κι ας βγει και ΑμεΑ. Μπορώ να το περιθάλψω, είχα και το μπαμπά μου από τροχαίο και ξέρω πώς είναι. Έμαθα να ζω με ΑμεΑ. Δε με φοβίζει. 

Σας ικετεύω. Είμαι 36 ετών και θέλω να γίνω μάνα από τα 20, αλλά κανένας της ηλικίας μου δεν ήθελε. Τώρα  είμαι αρραβωνιασμένη με ένα παιδί που θέλει οικογένεια, αλλά προσπαθούμε και δεν έρχεται.

Από παθήσεις είμαι διαγνωσμένη με αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, που είναι όμως χρόνια ρυθμισμένη, δυστυχώς ένα χρόνο μετά την παλίνδρομη, τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο, πήρα πολύ γρήγορα 23 κιλά και δε μπορώ να τα χάσω τόσο γρήγορα. Πι εξετάσεις που έκανα μετά την παλλίνδρομη έδειξαν ήπια επίκτητη θρομβοφιλία ενώ το μωρό πέθανε λόγω Τρισωμίας 22.

Παρακαλώ συστήστε μου ένα  γιατρό που να καταλαβαίνει και να νιώθει. Δεν έχω άλλα λεφτά για πέταμα, ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου.

Αν δεν μπορείτε σε αυτό το chat στεόλτε μου το όνομα με e mail  στο

varvst@gmail.com

Πάω να τρελαθώ. 

Σου εστειλα μηνυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...