Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οποια εχει κόρη ακριβή, το Μάρτη ήλιος μην τη δει, και όποια ένα μωράκι θέλει, αυτός ο Μάρτης να το φέρει​👶​🍼​ ❤️


Elli13

Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Εχθες εκδοσε ο γιατρος μου την βεβαιωση , με ρωτησε αν θελω να γραψουμε οτι η ΠΗΤ ειναι νωριτερα (για να σταματησω νωριτερα αν επιθυμω). Εκει αναφερει οτι ειμαι εγκυος λεει διανυω την 25η εβδομαδα και εχω ΠΗΤ 19/6 ! Σε περιπτωση που μας γραψει αδεια( αναρρωτικη) βγαινει περιπου 7 ευρω την μερα ! Τον Νοεμβριο ειχα 2 εβδομαδες αναρρωτικη , 3 μερες πληρωθηκα απο τν εργοδοτη και τις υπολοιπες με 7 ευρω τν μερα απο το ΙΚΑ (καταξοδευτηκαν )Οποτε κατα την γνωμη μου δεν βολευει τοσο η αναρρωτικη! 
Η αδεια λοχειας ειναι 800+800 ευρω ! Δεν ξερω ομως να σου πω με σιγουρια το ποοσό διοτι αυτο μου το ειπαν με βαση τον μισθο μου. Σε πληρωνει το ΕΦΚΑ  και οχι ο εργοδοτης, και βγαινει λιγοτερο απο τον  μηνιαιο μισθο ! Στην αδεια μητροτητας σε πληρωνει ο ΟΑΕΔ καθε μηνα με τον κατωτατο μισθο ! Επειδη εγω παιρνω τον κατωτατο μισθο στην δουλεια μου , με βολευει να παρω και τον ΟΑΕΔ  9 μηνες (δηλαδη δεν χανω χρηματα τι και αν δουλευω τι και αν οχι ) και να ειμαι κοντα στο μωρακι μου απο το να το αφηνω 6 ή 7 ωρες πχ ! Με την εννοια αν θηλαζουμε δεν θα πρεπει να το κοψουμε αναγκαστικα ? Αναφερω τις δικες μου σκεψεις φυσικά, και καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες  ποιος θα το κραταει αυτες τις ωρες ! Καποια που παιρνει μισθο πχ 1000 ευρω, ισως να μη την βολευει να πληρωνεται με τον κατωτατο (σημερα 613 καθαρα , και ακουγεται οτι θα αυξηθει απο Απριλιο ) 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,  με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου 💗 

Με τα δεδομένα του κατώτατου μισθού Όχι δεν με συμφέρει, λογικά θα πληρώνεσαι αλλιώς αν συνεχίσεις με μειωμένο ωράριο Ε? Επίσης τι εννοείς 800+800 στην άδεια λοχείας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Σε ευχαριστω πολυυ και ευχομαι το ιδιο , να εχουμε υγιεστατα μωρακια ❤️ 
Τα 800+800(κατα προσεγγιση ) απο τον ΕΦΚΑ ειναι οι 56 μερες πριν και 63 μετα! Τα χωριζουν και καλα σε αδεια κυοφοριας (56 μερες) και αδεια λοχειας (63 μερες) .Ειναι ισο με το επιδομα ασθενειας και κατι προσαυξησεις λογω μωρου, λογικα και αυτο ειναι βαση μισθου (οπως το 7 ευρω που ανεφερα, με εναν υψηλοτερο μισθο λογικα ειναι υψηλοτερο και το επιδομα ασθενειας) 
Οσον αφορα το μισθο στο μειωμενο ωραριο, οχι δεν αλλαζει κατι, ειναι αδεια για την φροντιδα του παιδιου στην ουσια ! 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου, όπως το είπες υγιέστατα μωράκια να έχουμε και όλες οι μανούλες! 

Μας υποχρέωσαν, δλδ θα επιτρέψω στη δούλεια και θα έχω μειωμένο μισθό? Πάνε καλά?  Με βλέπω να παίρνω το βασικό απο οαεδ για 9 μήνες και να τους κουνάω το μαντίλι, σε περίπτωση που δεν δεχτούν τουλάχιστον για 1 χρόνο να έρχομαι 5.5 ώρες για δουλειά αντί για 6 ωρες για 1 χρόνο και 7 ώρες για 6 μήνες.. τα λέω σωστά? 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,  μου δώσατε τα φώτα σας ! Επίσης το χαρτί του γιατρού το πάω στο εφκα και μετά στο οαεδ? Ξέρετε την διαδικασία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Με το καλό κορίτσι μού να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου και να απολαύσεις την ξεκούραση σου ..  γνωρίζεις μήπως απο τον οαεδ το ποσό που πληρωνόμαστε? Μας πληρώνει και η εταιρεία σε περίπτωση που επιλέξουμε και τους 9 μήνες?  Θέλω να πω υπάρχει διαφορά στα χρήματα αν επιστρέψω στη δούλεια μου με μειωμένο ωράριο σε σχέση με το αν πάρω και τους 9 μήνες του οαεδ? 

 

Εμένα βρε κορίτσια μου το ξεκαθάρισαν απο την αρχή,  οτι θα πάρω τους 4 μήνες πριν και μετά την πήτ, αλλά μετα μού είπαν να επιστρέψω με μειωμένο ωράριο, γτ η θέση μου είναι τέτοια που σε περίπτωση που λείψω παραπάνω θα πρέπει να με αντικαταστήσει ο εργοδότης μου.. οπότε ακόμα το σκέφτομαι 

Με το καλό και σε σένα Κατερίνα, σε ευχαριστώ πολύ! Για το 9μηνο έχω την εντύπωση ότι πέρα από τον ΟΑΕΔ δίνεται και ένα συμπληρωματικό επίδομα πάλι από ΟΑΕΔ, δεν είμαι όμως σίγουρη για το αν μας καλύπτει μέχρι τον πραγματικό μας μισθο. Όμως ο εργοδότης εκεί δεν συμμετέχει λογικά. Δεν τα έχω ψάξει ακόμη. Το μειωμένο ωράριο τώρα δες αν σε εξυπηρετεί έναντι του 9μηνου γιατί όσο να ναι με μικρό μωράκι δύσκολη η επιστροφή στην ...πραγματικότητα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Πονεμενο οπως ανεφερες 🤣 Ευχομαι να πανε ολα καλα στην εγκυμοσυνη σου ❤️ Ποσων εβδομαδων εισαι ?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️ να μας πάμε όλα καλά αμήν!! Είμαι 17 ακριβώς (την έκλεισα σήμερα). Άρα από αύριο θα λέω διανύω την 18η.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Με το καλό και σε σένα Κατερίνα, σε ευχαριστώ πολύ! Για το 9μηνο έχω την εντύπωση ότι πέρα από τον ΟΑΕΔ δίνεται και ένα συμπληρωματικό επίδομα πάλι από ΟΑΕΔ, δεν είμαι όμως σίγουρη για το αν μας καλύπτει μέχρι τον πραγματικό μας μισθο. Όμως ο εργοδότης εκεί δεν συμμετέχει λογικά. Δεν τα έχω ψάξει ακόμη. Το μειωμένο ωράριο τώρα δες αν σε εξυπηρετεί έναντι του 9μηνου γιατί όσο να ναι με μικρό μωράκι δύσκολη η επιστροφή στην ...πραγματικότητα. 

Φυσικά και θα προτιμούσα το 9μηνο,  αλλά ο εργοδότης μου δεν συμφωνεί, μου το ξεκαθάρισε οτι αν λείψω παραπάνω θα βάλει άλλον στην θέση μου,  να σου πω την αλήθεια μπροστά στο μωράκι μου δεν με νοιάζει τπτ, δόξα το θεό και το 9μηνο να πάρω και μετά να παραιτηθώ μια χαρά θα επιβιώσουμε.. απλά να.. το κακό είναι οτι νομίζω πως δεν μπορεί να με απολύσει ώστε να βγω Ταμείο ανεργίας για ένα χρόνο σε περίπτωση που σταματήσω.. βασικά έχω βγάλει το ζουμί μου στην εταιρεία και οτι δικαιουμε θέλω να το πάρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Ξανα πεταγομαι εγω !!! Για 18 μηνες μετα τον τοκετο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  να σε διωξει ή να παραιτηθεις ! 

Θα πεταχτώ κι εγώ να πω πως ισχυει αυτό. Η νομοθεσία σε προστατευει και δεν μπορει να σε διώξει. 

Ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να δώσει συνολικά 119 μέρες άδειας. Καποιες πριν τον τοκετό και κάποιες μετά. Μιλάω πάντα για τον ιδιωτικό τομέα και για συνεχόμενα ένσημα, ε΄τσι? Για άλλη περίπτωση δεν ξερω, δεν μπορω να βοηθήσω.

Αν εχεις πανω απο χρονο στην εταιρεια, ο εργοδοτης δινει 1 μισθο, αν εισαι λιγοτερο δινει μισο μισθό. Κάνουμε αίτηση  στον ΟΑΕΔ για συμπληρωματικές παροχές μητρότητας και λαμβάνεις τα υπόλοιπα χρήματα απο τον ΕΦΚΑ που αντιστοιχουν στον κανονικό μισθο σου. Μολις ξεκινησει η αδεια κανεις μια αιτηση για το επιδομα τοκετου και μολις γεννησουμε κανουμε την επομενη αιτηση και παιρνουμε το επιδομα λοχειας δλδ. 

Έπειτα, ο εργοδότης υποχρεούται να σου δώσει και τις άδειες του 2023 που δεν θα εχεις ξοδεψει με κανονική πληρωμή του μισθου σου (εστω οτι εχεις 22 μερες για το 2023 και δεν εχεις παρει καμια αδεια εως τοτε, μιλάμε για εναν ολοκληρο μισθό)

Μετά τις αδειες του 2023 ξεκινά το 9μηνο που παιρνουμε τον βασικό μισθο απο τον ΟΑΕΔ. To HR μου ειπε πως μιλάμε για 713 ευρω - φανταζομαι μεικτα. Σωτήριο ποσό..... Τελος παντων, το 9μηνο το κοβεις οποτε θελεις ομως και γυρνας στη δουλεια σου. (Εδω δεν ξερω αν παιρνουμε καποιο επιπλεον επίδομα, τι γινεται με δωρα πασχα ας πουμε κτλ)

Επειτα, γυρνώντας στη δουλειά :

Επιστρέφεις στην εργασία σου με μειωμένο ωράριο όπως επιλέξεις
- Είτε για 30 μήνες μπορείς να εργάζεσαι 1 ώρα λιγότερη ή
- Για 12 μήνες να εργάζεσαι 2 ώρες λιγότερες και για ακόμα 6 μήνες 1 ώρα λιγότερη

Αν ο εργοδότης συμφωνεί
- Μπορείς να εργάζεσαι 1 μέρα λιγότερη την εβδομάδα για 75 εβδομάδες ή
- Να λάβεις ισόχρονη άδεια για 75 εργάσιμες μέρες συνεχόμενα (3.5 μήνες περίπου)

 

Ετσι μου τα εστειλε το HR, ετσι σας λεω. 

Όλα αυτά ειναι κατοχυρωμένα απο σχετικους νόμους. Δεν ξερω πως μπορει ο εργοδοτης να σου κανει τη ζωη πατινι αν απαιτησεις ολα αυτα τα κεκτημένα.... αλλά σίγουρα δεν μπορει να τα αρνηθεί. Γιατι αν τα αρνηθεί, υπάρχει και η επιθεώρηση εργασίας. Ακραίο μεν, αλλά ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Οχι νομιζω ειπα πολλα και σε μπερδεψα ! Εσυ θα επιστρεψεις μετα το 4μηνο στην δουλεια σου (στην ουσια οταν το μωρακι σου θα ειναι 2 μηνων) αν καταλαβα καλα ? Εσυ σε συννενοηση με τον εργοδοτη σου εχεις 3 επιλογες !
α) μειωμενο ωραριο κατα μια ωρα . θες ν πηγαινεις 1 ωρα πιο αργα , ειτε να φευγεις 1 ωρα νωριτερα για 30 μηνες . (2μισι χρονια περιπου δουλευεις 7ωρο) 
β) μειωμενο ωραριο κατα 2 ωρες (για 12 μηνες ) και περαν των 12 μηνων +6 μηνες 1 ωρα μειωμενη ...Δηλαδη για ενα χρονο πας 6ωρο , και για 6 μηνες πας 7ωρο !!!
γ) σε συννενοηση με τον εργοδοτη ολες αυτες τις ωρες, τις παιρνεις ως μερες και λειπεις απο την δουλεια ...Προσοχη εδω μη κανει καμια παγιδα και δεν πληρωσει ... 
Αν καταλαβα καλα ομως το τελευταιο δε θα σε αφησουν γιατι σε χρειαζονται στην δουλεια!
Σε ολα τα παραπανω δεν επηρεαζεται ο μισθος που ηδη παιρνεις ! 

Ααα μάλιστα,  σε ευχαριστώ πολύ!!! Με αυτά τα δεδομένα μάλλον θα πάρω ολες τις άδειες που δικαιουμε Και έπειτα θα σταματήσω, μωρέ σκέφτομαι πως θα αφήσω το κουταβακι 2 μηνών 6 ώρες την ημέρα... να είναι καλά τα μωράκια μας κορίτσια και όλα θα γίνουν,  δεν θα σκάσω για αυτό, στην εταιρεία που είμαι,  είμαι 8 χρόνια... τουλάχιστον περίμενα να δεχτούν να πάρω την άδεια απο οαεδ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Ξανα πεταγομαι εγω !!! Για 18 μηνες μετα τον τοκετο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  να σε διωξει ή να παραιτηθεις ! 

Ιιιιι ούτε να παραιτηθώ μπορώ? Δλδ αν μια μανούλα δεν μπορεί να πάει μειωμένο ωράριο και ο εργοδότης της δεν συμφωνεί στο να πάρει όλη την άδεια μαζεμένη από τον οαεδ,  τι γίνεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/3/2023 at 5:35 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

με έκανες να κλάψω... 
Πολλές φορές σε σκεφτόμουν και σε έψαχνα, χαίρομαι που η αποχη απο το φόρουμ σε βρίσκει καλά και κυρίως έγκυο! Καλή συνέχεια απο εδώ και πέρα κορίτσι μου, είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά μέχρι το τέλος! 

Γλυκο μου μισοφέγγαρο κι εγω σας σκεφτομαι ολες!!!!! 🥰🥰🥰 εισαι απο τα κοριτσια που εχουν ξεχωριστη θεση στην καρδια μου!!!💖 Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχές και εύχομαι και σε σένα όοοοτι καλύτερο μεσα από την καρδιά μου!! 🙏❤️ θυμάμαι θα ξεκινούσες διαδικασίες με υποβοηθούμενη.. θες να μου πεις τα νέα σου;

στις On 8/3/2023 at 5:46 ΜΜ, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Χριστέ μου πόση χαρά πήρα!!!!! Μπράβο γλυκιά μου μπράβο!!!!! Με το καλό το μωράκι σου αγάπη μου!!!!! ❣️❣️❣️❣️🙏🙏🙏🙏

Μαρινάκι μου καραμελένιο!!!!!! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! κι εσυ να χαιρεσαι την ομορφη οικογένεια σου!! τα αντρακια σου τα ομορφα!!!! να τους δινεις παντα τοση αγαπη!!! ευχομαι να ερθει και το 3ο παιδακι με το καλο και ολα να πανε τελεια!!!🙏❤️❤️❤️ σε σκεφτομαι και σου στελνω τη θετικη μου ενεργεια!!!

στις On 8/3/2023 at 6:19 ΜΜ, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ιιιιιιιιιιι γιουπιιιιιι γιουπιιιιι, μα πόσο χαίρομαι δεν φαντάζεσαι ολεεεεεε!!!! Συγκινουμε γτ μου έρχονται όλα στο μυαλό όλα τα συναισθήματα που μοιραζόμαστε.. και δεεεεες τώρα??? Είμαστε έγκυες!!!! Δεν σας ξέχασα ποοοτε, νομίζω η αποχή μας, μας έκανε καλό γτ ξεφύγαμε από την εμμονή! Κορίτσι μου μάλλον έπρεπε να πάρουμε την ευχή του γάμου μας!!! Μπράβο, συγχαρητήρια χαίρομαι σαν μικρό παιδί, για όλα τα κορίτσια χαίρομαι, αλλά για αυτές που παλεψαν περισσότερο χρόνο χαίρομαι λίγο παραπάνω... σας σκεφτόμουν συνέχεια και κυρίως εσένα και περίμενα πως και πως τα νέα σου!!! Εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου.. γενικά πως είσαι έχεις κάποιο σύμπτωμα?

Κοριτσι μου γλυκόοο!!!! πόσες ανησυχίες, πόσες επαφες με το ρολόι, όσο αγχος αλλά κυρίως πόση στηριξη και θετική ενέργεια δωσαμε η μια στην άλλη!!! τελικα σ εμας υπηρε θεματακι κι απ τους 2 και ημασταν τυχεροι που πεσαμε σε καλη ομαδα γιατρων που μας βοήθησαν...!!! 

εχω κατασυγκινηθει και ενθουσιαστει με τα νεα σου!!! μ το καλό να ερθει το αντρακι σου και να ειναι γερό και ευλογημένο!!! εννοειται οτι πιστευω πολύ και στη ευχη του γαμου αλλα και στην Αγία Ειρήνη που μου έδειξε εναν άλλο δρομο από αυτόν που ειχα διαλέξει και φτασαμε στο σήμερα!!!🙏❤️🤰

ακομα δεν πιστευω οτι ειμαι εγκυος.... αληθεια... και φοβαμαι πολυ γτ δεν εχω συμπτωματα... μόνο λίγη κουραση νιωθω και λίγο φουσκωμα στα γυναικολογικα (μαλλον απο την προγεστερονη). με το ζορι δεν εκανα σμρ νεα χοριακή... η γιατρος ειπε ηταν οκ η δευτερη οποτε θα παμε την ερχομενη πεμπτη να με δει... μακαρι να φτασουμε ως το τελος και οι 2 και σε λιγο καιρο να εχουμε ολη την ευτυχια του κοσμου στην αγκαλια μας!!!🥰💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θα πεταχτώ κι εγώ να πω πως ισχυει αυτό. Η νομοθεσία σε προστατευει και δεν μπορει να σε διώξει. 

Ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να δώσει συνολικά 119 μέρες άδειας. Καποιες πριν τον τοκετό και κάποιες μετά. Μιλάω πάντα για τον ιδιωτικό τομέα και για συνεχόμενα ένσημα, ε΄τσι? Για άλλη περίπτωση δεν ξερω, δεν μπορω να βοηθήσω.

Αν εχεις πανω απο χρονο στην εταιρεια, ο εργοδοτης δινει 1 μισθο, αν εισαι λιγοτερο δινει μισο μισθό. Κάνουμε αίτηση  στον ΟΑΕΔ για συμπληρωματικές παροχές μητρότητας και λαμβάνεις τα υπόλοιπα χρήματα απο τον ΕΦΚΑ που αντιστοιχουν στον κανονικό μισθο σου. Μολις ξεκινησει η αδεια κανεις μια αιτηση για το επιδομα τοκετου και μολις γεννησουμε κανουμε την επομενη αιτηση και παιρνουμε το επιδομα λοχειας δλδ. 

Έπειτα, ο εργοδότης υποχρεούται να σου δώσει και τις άδειες του 2023 που δεν θα εχεις ξοδεψει με κανονική πληρωμή του μισθου σου (εστω οτι εχεις 22 μερες για το 2023 και δεν εχεις παρει καμια αδεια εως τοτε, μιλάμε για εναν ολοκληρο μισθό)

Μετά τις αδειες του 2023 ξεκινά το 9μηνο που παιρνουμε τον βασικό μισθο απο τον ΟΑΕΔ. To HR μου ειπε πως μιλάμε για 713 ευρω - φανταζομαι μεικτα. Σωτήριο ποσό..... Τελος παντων, το 9μηνο το κοβεις οποτε θελεις ομως και γυρνας στη δουλεια σου. (Εδω δεν ξερω αν παιρνουμε καποιο επιπλεον επίδομα, τι γινεται με δωρα πασχα ας πουμε κτλ)

Επειτα, γυρνώντας στη δουλειά :

Επιστρέφεις στην εργασία σου με μειωμένο ωράριο όπως επιλέξεις
- Είτε για 30 μήνες μπορείς να εργάζεσαι 1 ώρα λιγότερη ή
- Για 12 μήνες να εργάζεσαι 2 ώρες λιγότερες και για ακόμα 6 μήνες 1 ώρα λιγότερη

Αν ο εργοδότης συμφωνεί
- Μπορείς να εργάζεσαι 1 μέρα λιγότερη την εβδομάδα για 75 εβδομάδες ή
- Να λάβεις ισόχρονη άδεια για 75 εργάσιμες μέρες συνεχόμενα (3.5 μήνες περίπου)

 

Ετσι μου τα εστειλε το HR, ετσι σας λεω. 

Όλα αυτά ειναι κατοχυρωμένα απο σχετικους νόμους. Δεν ξερω πως μπορει ο εργοδοτης να σου κανει τη ζωη πατινι αν απαιτησεις ολα αυτα τα κεκτημένα.... αλλά σίγουρα δεν μπορει να τα αρνηθεί. Γιατι αν τα αρνηθεί, υπάρχει και η επιθεώρηση εργασίας. Ακραίο μεν, αλλά ... 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Εγώ δλδ που είμαι στην εταιρεία 8 χρόνια όταν πάρω τις 119 μέρες άδεια απο τον εργοδότη, θα πληρώνομαι κανονικά το μισθό μου? Χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια αίτηση? Έπειτα ια κάνω αίτηση στον οαεδ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Φυσικά και θα προτιμούσα το 9μηνο,  αλλά ο εργοδότης μου δεν συμφωνεί, μου το ξεκαθάρισε οτι αν λείψω παραπάνω θα βάλει άλλον στην θέση μου,  να σου πω την αλήθεια μπροστά στο μωράκι μου δεν με νοιάζει τπτ, δόξα το θεό και το 9μηνο να πάρω και μετά να παραιτηθώ μια χαρά θα επιβιώσουμε.. απλά να.. το κακό είναι οτι νομίζω πως δεν μπορεί να με απολύσει ώστε να βγω Ταμείο ανεργίας για ένα χρόνο σε περίπτωση που σταματήσω.. βασικά έχω βγάλει το ζουμί μου στην εταιρεία και οτι δικαιουμε θέλω να το πάρω 

Να ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε διώξει για ένα ολόκληρο χρόνο! Ούτε βρίσκονται έτσι εύκολα άξιοι άνθρωποι οπότε μην το δένεις κ κόμπο αυτό που λέει... Να σε πιέσει προσπαθεί. Άσε που στην πράξη θα το τηρείς το μειωμένο; Για εκβιασμό το ακούω αυτό που σου λέει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2023 at 12:37 ΠΜ, ο/η MyNa είπε:

Αντωνία μου δεν καταλαβαίνεις πόσο πολύ χάρηκα! ❤️❤️Τα νέα σου είναι υπέροχα! Αναρωτιόμουν συχνά τι κάνεις, γιατί απομακρύνθηκες κάπως απότομα. Μία από τις κοπέλες μας είχε πει ότι ήθελες το χρόνο σου να μην ανησυχούμε. Ήλπιζα ότι θα μπεις κάποια στιγμή να μας πεις τα νέα σου! Να έχεις μια πολύ όμορφη εγκυμοσύνη που θα σου φέρει ένα υπέροχο, υγιέστατο μωράκι! ❤️

Κι εγώ δε θα ξεχάσω ποτέ ότι όταν ήμουν πάρα πολύ αγχωμένη και είχα πρωτομπεί στο φόρουμ με υποδέχτηκες με πραγματική αγωνία για το τι έγινε με τη χοριακή μου και μου έστειλες προσωπικό μήνυμα όταν ακόμα ήμουν δοκιμαστικό μέλος και δε μπορούσα να στείλω εγώ να σας πω πώς πήγε! Είναι πολύ όμορφη η αλληλεγγύη, η κατανόηση και η βοήθεια που βρήκαμε όλες εδώ! Ειλικρινά χάρηκα πάρα πάρα πολύ! ❤️

Γλυκια μου Μινα εισαι ενας θησαυρος!!!❤️ παντα μας βοηθούσες με ολες τις γνωσεις σου!!! Σε ευχαριστω πάααααααααρα πολύ για τις ευχές και τη θετικη σου ενέργεια....!!!!❤️❤️❤️

εχεις δικιο.. καπου εκει μετα το χειρουργειο του αντρα μου ειπα να κανω ενα restart στο μυαλο μου και να σταματησω να σκεφτομαι γονιμες μερες και συγκεκριμενες επαφες... το φορουμ δεν θα με αφηνε να το κανω αυτο... εννοειται οτι μεσα απο το φορουμ βρηκα εσας που ειστε ανεκτιμητος θησαυρος και πολυτιμη βοηθεια για τους γιατρους που βρηκα και οσα πραγματ εμαθα.. ακομη και οι εμπειριες σας ηταν μαθημα για μενα!!!

με την αδεια του αυγουστου ειπα να αποστασιοποιηθω απο το κινητο και επειτα οι ετοιμασιες του γαμου ετρεχαν η μια μετα την αλλη.... μου εγινε και καποιο δελεαστικο offer απο μια εταιρια και ειχα μεγαλο διλημμα αν θα παραιτηθω η οχι και το μυαλο μου ετρεχε με αλλα θεματα... καπως ετσι εχασα επαφη και μετα λεω πως θα το βρω;; ας παρω λιγο το χρόνο μου και να καταπιαστω με αλλα...

Anyway, παντα σας σκεφτομαι και εχετε μια θεση στην καρδια μου που θα ειναι παντα δικια σας!!! 💖ευχομαι για ολες σας τα καλυτερα και πάνω απ ολα ΥΓΕΙΑ!!!! σε εσας, τους ανθρωπους σας και γενικα ολο τον κοσμο!!

η κορουλα σου πως ειναι;; κοριτσακι δεν ειχες; θυμαμαι καλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Γλυκο μου μισοφέγγαρο κι εγω σας σκεφτομαι ολες!!!!! 🥰🥰🥰 εισαι απο τα κοριτσια που εχουν ξεχωριστη θεση στην καρδια μου!!!💖 Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχές και εύχομαι και σε σένα όοοοτι καλύτερο μεσα από την καρδιά μου!! 🙏❤️ θυμάμαι θα ξεκινούσες διαδικασίες με υποβοηθούμενη.. θες να μου πεις τα νέα σου;

Μαρινάκι μου καραμελένιο!!!!!! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! κι εσυ να χαιρεσαι την ομορφη οικογένεια σου!! τα αντρακια σου τα ομορφα!!!! να τους δινεις παντα τοση αγαπη!!! ευχομαι να ερθει και το 3ο παιδακι με το καλο και ολα να πανε τελεια!!!🙏❤️❤️❤️ σε σκεφτομαι και σου στελνω τη θετικη μου ενεργεια!!!

Κοριτσι μου γλυκόοο!!!! πόσες ανησυχίες, πόσες επαφες με το ρολόι, όσο αγχος αλλά κυρίως πόση στηριξη και θετική ενέργεια δωσαμε η μια στην άλλη!!! τελικα σ εμας υπηρε θεματακι κι απ τους 2 και ημασταν τυχεροι που πεσαμε σε καλη ομαδα γιατρων που μας βοήθησαν...!!! 

εχω κατασυγκινηθει και ενθουσιαστει με τα νεα σου!!! μ το καλό να ερθει το αντρακι σου και να ειναι γερό και ευλογημένο!!! εννοειται οτι πιστευω πολύ και στη ευχη του γαμου αλλα και στην Αγία Ειρήνη που μου έδειξε εναν άλλο δρομο από αυτόν που ειχα διαλέξει και φτασαμε στο σήμερα!!!🙏❤️🤰

ακομα δεν πιστευω οτι ειμαι εγκυος.... αληθεια... και φοβαμαι πολυ γτ δεν εχω συμπτωματα... μόνο λίγη κουραση νιωθω και λίγο φουσκωμα στα γυναικολογικα (μαλλον απο την προγεστερονη). με το ζορι δεν εκανα σμρ νεα χοριακή... η γιατρος ειπε ηταν οκ η δευτερη οποτε θα παμε την ερχομενη πεμπτη να με δει... μακαρι να φτασουμε ως το τελος και οι 2 και σε λιγο καιρο να εχουμε ολη την ευτυχια του κοσμου στην αγκαλια μας!!!🥰💖

Άντε βρε παιδάκι μου που είσαι και με έφαγε η αγωνία! Να ακούς την γιατρό σου και να είσαι ήρεμη! Ολα καλά θα πάνε,  τα σποράκια μας ήρθαν για να μείνουν.. άντε και πλησιάζει η Πέμπτη! 

Λοιπόν εγώ κάνω πρώτη  χοριακη 500κτ (δεν θυμάμαι ακριβώς) θυμάμαι μέρα Παρασκευή μιλάω με γιατρό μου λέει κάνε άλλη μια τη Δευτέρα κάνω με τιμή 1500κτ μιλάω με γιατρό και τον ρωτάω τι να κάνω τώρα και μου λέει τπτ θα έρθεις Την Τετάρτη να σε δω, Τετάρτη Του λέω δεν μπορώ με τπτ να φύγω από δουλειά και αυτός δεν μπορούσε απόγευμα, μου λέει έλα Πέμπτη τότε, λέω εντάξει γιατρέ, όμως να μην ξανά κάνω μια Χοριακη την Τετάρτη και Μου λέει δεν υπάρχει λόγος αλλά επειδή ξέρω ότι θα σκάσεις πάνε κανε ! Χαχαχα  οπότε κάτι ξέρουν.... όλα θα πάνε καλά! Θα πας θα δεις ότι πιο όμορφο έχεις δει σε υπέρηχο 💗💗💗 αχ τι ωραία!! Από συμπτώματα εύχομαι να μην έχεις τπτ πραγματικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Να ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε διώξει για ένα ολόκληρο χρόνο! Ούτε βρίσκονται έτσι εύκολα άξιοι άνθρωποι οπότε μην το δένεις κ κόμπο αυτό που λέει... Να σε πιέσει προσπαθεί. Άσε που στην πράξη θα το τηρείς το μειωμένο; Για εκβιασμό το ακούω αυτό που σου λέει...

Χμμμμμ λεεες Ε? Και πώς να το χειριστώ δλδ?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2023 at 7:23 ΠΜ, ο/η Bestrong είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια αυτής της όμορφης παρέας! Αν και δε συμμετείχα στις κουβεντούλες σας, σας διαβάζω κοντά 2 χρόνια πλέον και δεν θα μπορούσα τώρα να μη γράψω...

@Antonia2 @Κατεριναπαπ συγχαρητήρια κορίτσια μου!!! Να έχετε υπέροχες εγκυμοσύνες!!! Με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας στις αγκαλιές σας! Έχω χαρεί αφάνταστα με τη χαρά σας!! Όλα τα καλύτερα σας εύχομαι όπως και σε όλα τα κορίτσια τόσο της παλιάς όσο και τις καινούργιας παρέας!!

Συγγνωμη που δε σας ταγκαρω αλλά επειδή δεν έγραφα, δε θυμάμαι απ έξω ακριβώς όλα τα ονόματα...

Ευχαριστουμε πολύ για τις ευχες κοριτσι μου και τη θετικη σου αυρα!!! ❤️❤️❤️ εγραφες πιο σπανια στην ομαδα μας νομιζω αλλά πάντα ησουν εκει να μας βοηθησεις σε οτι ηξερες και να μοιραστεις την εμπερια σου... Εύχομαι και σ εσενα τα καλύτερα!!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η anli1978 είπε:

@Κατεριναπαπ  @Antonia2Πόσο χάρηκα με τα νέα σας κορίτσια μου δεν λέγεται!!!Δεν ξέρω εάν με θυμάστε αλλά εγώ σας θυμάμαι και σας σκεφτόμουνα καθώς διαβάζω τα νέα από το γκρουπ .Σκεφτείτε ότι είναι η πρώτη φορά που γράφω μετά από πολύ μεγάλο διάστημα...με το καλό τα μωράκια σας αγαπημένες

κοριτσι μου γλυκό!!!! ❤️❤️ σε ευχαριστω τοσο πολύ για τις ευχες σου και τη θετικη σου ενεργεια!!! μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος.... αλλα και να μην πανε θα πω αυτο που εχει πει πολλες φορες η @Κατεριναπαπ "μια φορα εγκυος, για παντα εγκυος"!!

για μενα το λεω δλδ που ακομα δεν εχω ακουσει ουτε καρδουλα...

νομιζω σε θυμαμαι... προσπαθουσε για 3ο παιδακι αν θυμαμαι καλα και ειχες θετικες χοριακες και μετα κατι γινοταν και επεφταν... τα λεω καλα;; γτ περασε και καιρος... με συγχωρεις αν κανω λαθος... πως σε βρισκω σημερα; εισαι καλα;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσι μου γλυκό!!!! ❤️❤️ σε ευχαριστω τοσο πολύ για τις ευχες σου και τη θετικη σου ενεργεια!!! μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος.... αλλα και να μην πανε θα πω αυτο που εχει πει πολλες φορες η @Κατεριναπαπ "μια φορα εγκυος, για παντα εγκυος"!!

για μενα το λεω δλδ που ακομα δεν εχω ακουσει ουτε καρδουλα...

νομιζω σε θυμαμαι... προσπαθουσε για 3ο παιδακι αν θυμαμαι καλα και ειχες θετικες χοριακες και μετα κατι γινοταν και επεφταν... τα λεω καλα;; γτ περασε και καιρος... με συγχωρεις αν κανω λαθος... πως σε βρισκω σημερα; εισαι καλα;;;

 

Είχα ξεχάσει την μνήμη ελέφαντα που διαθετης, πάντα σε θαύμαζα για αυτό! 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

@Antonia2 @Κατεριναπαπ με το καλό κορίτσια εύχομαι να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες και να το χαρείτε.. 🥰έρχονται τα παιδάκια σας σιγά σιγά 🥰να μας γράφετε τα νέα σας όποτε μπορείτε 💕

Γλυκο μου κορίτσι!!! ❤️❤️❤️ ποσο σε ευχαριστω για τις ευχες!!!! να εισαι καλα και να χαιρεσαι το μωρακι σου!! να ειναι γερο και καλοτυχο!!!! 🙏❤️μακαρι να ειμαστε κι εμεις καλα και να φτασουμε ως το τελος!!

νιωθω μεγαλη αγωνια και δεν ξερω πως θα κρατηθω ως την πεμπτη... ας ειναι ολα καλα και θα κρατηθω....😇😁💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Άντε βρε παιδάκι μου που είσαι και με έφαγε η αγωνία! Να ακούς την γιατρό σου και να είσαι ήρεμη! Ολα καλά θα πάνε,  τα σποράκια μας ήρθαν για να μείνουν.. άντε και πλησιάζει η Πέμπτη! 

Λοιπόν εγώ κάνω πρώτη  χοριακη 500κτ (δεν θυμάμαι ακριβώς) θυμάμαι μέρα Παρασκευή μιλάω με γιατρό μου λέει κάνε άλλη μια τη Δευτέρα κάνω με τιμή 1500κτ μιλάω με γιατρό και τον ρωτάω τι να κάνω τώρα και μου λέει τπτ θα έρθεις Την Τετάρτη να σε δω, Τετάρτη Του λέω δεν μπορώ με τπτ να φύγω από δουλειά και αυτός δεν μπορούσε απόγευμα, μου λέει έλα Πέμπτη τότε, λέω εντάξει γιατρέ, όμως να μην ξανά κάνω μια Χοριακη την Τετάρτη και Μου λέει δεν υπάρχει λόγος αλλά επειδή ξέρω ότι θα σκάσεις πάνε κανε ! Χαχαχα  οπότε κάτι ξέρουν.... όλα θα πάνε καλά! Θα πας θα δεις ότι πιο όμορφο έχεις δει σε υπέρηχο 💗💗💗 αχ τι ωραία!! Από συμπτώματα εύχομαι να μην έχεις τπτ πραγματικά! 

κοριτσι μου δεν εχω συμπτωματα... βεβαια λενε τα συμπτωματα ξεκινανε μετα την 6η βδομαδα κι εγω ειναι 5ε2ημ οποτε ειναι νωρις... μια κουραση νιωθω μονο και λιγη υπνηλια αλλα μου ειπε μια φιλη οτι η προγεστερονη ευθυνεται γ ενα πρηξιματακι που εχω και την υπνηλια... ας πανε ολα καλα και ολα θα τα υπομεινω... εδω τις ενεσεις για θρομβοφιλια τις κανω μονη μου που δεν το πιστευα οτι θα το κανω αυτο ποτε.... για το σπορακι μου θα τα κανω ολα!!!!❤️❤️ 

εμενα οι χοριακες ηταν 06/03: 205 και 08/03: 483.. η γυναικολογος και ο ανοσολογος ηταν ενταξει ειπαν και να μην κανω αλλη.... μακαρι να ειναι ολα καλα!!!! καθε φορα που παω τουαλετα ευχομαι να μην δω καφε... ευτυχως φοραω τη ζωνη της Αγιας Ειρήνης Χρυσοβαλαντου και οποτε αγχωθω τη σκεφτομαι και ησυχαζω....

ποτε με το καλο γεννας εσυ;;; εχεις κανει τη β επιπεδου ε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Είχα ξεχάσει την μνήμη ελέφαντα που διαθετης, πάντα σε θαύμαζα για αυτό! 💗💗💗

😂😂😂 ειναι απο τα πραγματα που εχω συγκρατησει!!! και με γεμιζει ελπιδα σε πιθανη αποτυχια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Χμμμμμ λεεες Ε? Και πώς να το χειριστώ δλδ?  

Εννοώ ότι δεν έχει δικαίωμα να σε απολύσει από το νόμο. Απαγορεύεται για ένα ολόκληρο χρόνο. οπότε αν θες να πάρεις το 9μηνο πάρε το κ αν θεωρείς ότι μετά θα " το πληρώσεις" πριν γυρίσεις άρχισε αναζήτηση δουλειάς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσι μου δεν εχω συμπτωματα... βεβαια λενε τα συμπτωματα ξεκινανε μετα την 6η βδομαδα κι εγω ειναι 5ε2ημ οποτε ειναι νωρις... μια κουραση νιωθω μονο και λιγη υπνηλια αλλα μου ειπε μια φιλη οτι η προγεστερονη ευθυνεται γ ενα πρηξιματακι που εχω και την υπνηλια... ας πανε ολα καλα και ολα θα τα υπομεινω... εδω τις ενεσεις για θρομβοφιλια τις κανω μονη μου που δεν το πιστευα οτι θα το κανω αυτο ποτε.... για το σπορακι μου θα τα κανω ολα!!!!❤️❤️ 

εμενα οι χοριακες ηταν 06/03: 205 και 08/03: 483.. η γυναικολογος και ο ανοσολογος ηταν ενταξει ειπαν και να μην κανω αλλη.... μακαρι να ειναι ολα καλα!!!! καθε φορα που παω τουαλετα ευχομαι να μην δω καφε... ευτυχως φοραω τη ζωνη της Αγιας Ειρήνης Χρυσοβαλαντου και οποτε αγχωθω τη σκεφτομαι και ησυχαζω....

ποτε με το καλο γεννας εσυ;;; εχεις κανει τη β επιπεδου ε;;

Αυτό με το θέμα της θρομβοφιλιας εγώ το έχω χάσει.. έκανες εξετάσεις? Τι έγινε? Έκανες θεραπεία? 

Μετά την βιοχημηκη είχα κάνει και εγώ όλες τις εξετάσεις και έδωσα ένα σορό λεφτά θυμάμαι... ααα Επίσης να σας πω, πως τελικά έκανα και υστεροσκοπιση και scratching και στον ίδιο κύκλο έγινε η σύλληψη.. παρόλα αυτά μένω στο γεγονός πως ότι μου είπε ο παπουλης βγήκε, το μωράκι μου το έπιασα 28η μέρα κύκλου,  ο γιατρός μου έλεγε αποκλείεται.. Ο Θεός μου χάρισε το θαυματακι μου.. 

25 Απριλίου έχω β επιπέδου και την Δευτέρα έχω υπέρηχο, η αγωνία μας δεν θα σταματήσει ποτέ, αλλά δεν πρέπει να μας πιάνει πανικός και εξετάζουμε μόνο σε αυτό! Η ζωή μας συνεχίζεται κανονικά! 

Όντως είναι νωρίς για συμπτώματα η κόπωση οφείλεται γτ ο οργανισμός πλέον δουλεύει δίπλα με υπερωρίες, όλα καλά θα πάνε είμαι σίγουρη για αυτό!!! 

Βρε κορίτσια μου,  νομίζω όλα τα κορίτσια απο την παλιά παρέα σε αυτό το θεματάκι όλες έχουν μωράκια πλέον είτε τα περιμένουμε σωστά?? Αυτό το λέω για να το βλέπουν τα νέα κορίτσια και να μην χάνουν την πίστη τους και τις ελπίδες τούς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

😂😂😂 ειναι απο τα πραγματα που εχω συγκρατησει!!! και με γεμιζει ελπιδα σε πιθανη αποτυχια...

Την αποτυχία ξέχασα Την! Πιπέρι!!!!

Όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου!! Τπτ δεν γίνεται τυχαία αυτό έχω καταλάβει γενικά στη μέχρι τώρα ζωή μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vou.95 είπε:

Να σε διωξει βαση νομου για 18 μηνες αφου γεννήσεις δεν μπορει . εσυ βασικα αν φυγεις , μπορεις , αλλα δεν θα παρεις ταμειο ανεργιας! 
Μαλακιουλα δικη μου οτι δεν μπορεις να παραιτηθεις οπως το εγραψα.... απλα χανεις το ταμειο. Να φυγεις ομως αφου ληξει το 9μηνο ! Δεν μπορει να σου κανει τιποτα 
Και να ξερεις οσο παιρνεις το 9μηνο δεν πληρωνει κατι ο εργοδοτης, ουτε το ικα σου δηλαδη.Λογικο να σκεφτεσαι το μικρακι να μεινει μονο του και δε θα το εχεις χορτασει!! Οσο παιρνεις το κυοφοριας - λοχειας σε πληρωνει το εφκα οπως σου ειπα (αυτο τ συμπληρωματικο δεν το γνωριζωω που αναφερουν τα κοριτσια) τον μηνα απο τις αδειες (21 μερες που διαθετω εγω τον χρονο) τον πληρωνει ο εργοδοτης ! Εσυ εφοσον εισαι 8 χρονια εχεις παραπανω αδειες τον χρονο ! Αρα παιρνεις τις αδειες σου, μετα 56 μερες(κυοφοριας) , μετα  63(τοκετου) .119 μερες αυτες + την αδεια(ας πουμε 21 μερες) ,  δηλαδη 140 μερες !!! Και μετα ξεκινανε τα μειωμενα ωραρια ή του ΟΑΕΔ το επιδομα  ! 
 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,  κατάλαβα!!  Μήπως ξέρεις στο 9μηνο του οαεδ αν συνεχίζονται τα ένσημα από το ικα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Εννοώ ότι δεν έχει δικαίωμα να σε απολύσει από το νόμο. Απαγορεύεται για ένα ολόκληρο χρόνο. οπότε αν θες να πάρεις το 9μηνο πάρε το κ αν θεωρείς ότι μετά θα " το πληρώσεις" πριν γυρίσεις άρχισε αναζήτηση δουλειάς 

Θα το ξανά κάνω μια κουβέντα και βλέπουμε.. σκέφτομαι να προτείνω 5.5 ώρες για 1 χρόνο αυστηρά.. αντί 6 για 1χρονο και 7 για 6 μήνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...