Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

Θρομβοφιλια έγραψες σορυ δε το είδα. Ίσως είναι διαφορετικά σε σένα δε ξέρω αλλά εμένα μου βάζει κάθε 2 μήνες περίπου αντί ΧΑ, aptt ,dimers, ινοδωγονο, πρωτεινη s και κάτι χρόνους ... Τα βλέπει όλα συνολικά και αν μπεις να διαβάσεις λένε ότι σε αυτά δεν βλέπεις ποτέ ξεχωριστά τις τιμές.

Δε νομίζω να έχεις θέμα μην αγχώνεσαι. Ότι κ αν είναι παίρνεις κάτι ! 

Αν τόσο πολύ αγχώνεσαι αυτές τις μέρες μέχρι να βγάλετε άκρη μην κάθεσαι πολλές ώρες σε ένα σημείο .. λιγο περπάτημα να κάνεις (αν σου επιτρέπει ο γιατρός σου φυσικά) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δε ξέρω αν αυτή είναι η επιθυμητή αλλά δε κοιτάει μόνο αυτή..  κοιτάει και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα πιο πάνω. + Τα αιμοπετάλια, που χθες μου είπε να σταματήσω ακόμα νωρίτερα το σαλοσπιρ γιατί έπεσαν αρκετά... Και δε με έχει ρωτήσει ποτέ για κιλά ή κάτι τέτοιο, δε ξέρω αν παίζει τόσο ρόλο. Εσύ τι ακριβώς έχεις;

Εγώ είμαι θετική σε 7 μεταλλάξεις από τις 13 . Οπότε λόγω αυτού μου δίνει την ένεση. Διάβασα στο φύλλο οδηγιών ότι οι δόσεις πάνε ανά κιλά. Και για την θεραπεία και για την προφύλαξη.

Αιμοπετάλια πόσα έχεις? Εγώ χθες είδα πήγαν στο 207 (130-450) . 

Screenshot_2023-06-14-21-22-22-088_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Θρομβοφιλια έγραψες σορυ δε το είδα. Ίσως είναι διαφορετικά σε σένα δε ξέρω αλλά εμένα μου βάζει κάθε 2 μήνες περίπου αντί ΧΑ, aptt ,dimers, ινοδωγονο, πρωτεινη s και κάτι χρόνους ... Τα βλέπει όλα συνολικά και αν μπεις να διαβάσεις λένε ότι σε αυτά δεν βλέπεις ποτέ ξεχωριστά τις τιμές.

Δε νομίζω να έχεις θέμα μην αγχώνεσαι. Ότι κ αν είναι παίρνεις κάτι ! 

Αν τόσο πολύ αγχώνεσαι αυτές τις μέρες μέχρι να βγάλετε άκρη μην κάθεσαι πολλές ώρες σε ένα σημείο .. λιγο περπάτημα να κάνεις (αν σου επιτρέπει ο γιατρός σου φυσικά) 

Τι να σου πω ίσως έχουμε άλλο πρόβλημα για αυτό και η διαφορετική αντιμετώπιση. Εγώ αυτά που έλεγες με την πρωτεϊνη S κλο τα είχα τσεκαρει προ εγκυμοσύνης και ήμουν μια χαρά. Δεν ξέρω όμως να σου πω περαιτέρω. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ είμαι θετική σε 7 μεταλλάξεις από τις 13 . Οπότε λόγω αυτού μου δίνει την ένεση. Διάβασα στο φύλλο οδηγιών ότι οι δόσεις πάνε ανά κιλά. Και για την θεραπεία και για την προφύλαξη.

Αιμοπετάλια πόσα έχεις? Εγώ χθες είδα πήγαν στο 207 (130-450) . 

Screenshot_2023-06-14-21-22-22-088_com.android.chrome.jpg

Εγώ έχω 181 αιμοπετάλια με όρια 140-440

Εσύ είσαι στη πρόληψη ; Γιατί αν είσαι βλέπεις που λέει 0.45 στα κιλά σου ; 

Τα πάνω δε κατάλαβα τι είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Εγώ έχω 181 αιμοπετάλια με όρια 140-440

Εσύ είσαι στη πρόληψη ; Γιατί αν είσαι βλέπεις που λέει 0.45 στα κιλά σου ; 

Τα πάνω δε κατάλαβα τι είναι

Το πάνω πινακακι είναι για θεραπεία. Οπότε εκεί έχει πιο αυστηρά κριτήρια δόσεων ανά κιλά. Εγώ είμαι μεταξύ πρόληψης και θεραπείας. Εκεί με θέλει η γιατρός. Άντε να βγουν τα αποτελέσματα να δούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Το πάνω πινακακι είναι για θεραπεία. Οπότε εκεί έχει πιο αυστηρά κριτήρια δόσεων ανά κιλά. Εγώ είμαι μεταξύ πρόληψης και θεραπείας. Εκεί με θέλει η γιατρός. Άντε να βγουν τα αποτελέσματα να δούμε. 

Όλα καλά θα είναι!! 

Σήμερα τα περιμένεις τα αποτελέσματα; Να μας πεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Όλα καλά θα είναι!! 

Σήμερα τα περιμένεις τα αποτελέσματα; Να μας πεις

Ναι ναι σήμερα το απόγευμα. 

Εννοείται θα σας ειδοποιήσω. 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Emily2 σου είναι εύκολο να περιγράψεις πως ένιωθες όταν είχες τις συσπάσεις; Συνοδεύονταν και με κάποιου είδους πόνο ή ενόχληση; Εννοώ πως αν δεν έπιανες την κοιλιά σου, καταλάβαινες πως είχες σύσπαση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

@Emily2 σου είναι εύκολο να περιγράψεις πως ένιωθες όταν είχες τις συσπάσεις; Συνοδεύονταν και με κάποιου είδους πόνο ή ενόχληση; Εννοώ πως αν δεν έπιανες την κοιλιά σου, καταλάβαινες πως είχες σύσπαση;

Τις πρώτες φορές απλά κάποια βραδιά που ξαπλώναμε και βλέπαμε νετφλιξ με τον άντρα μου είχα τα χέρια στην κοιλιά και ένιωθα καμιά φορά λίγο να σκληραίνει. Επίσης κάποιες φορές μέσα στη μέρα καταλάβαινα ότι κάτι γινόταν γιατί πχ πήγαινα να αλλάξω παντελόνι και ζοριζομουν στη κοιλιά όταν σήκωνα το πόδι, σα να έχει κάτι μέσα σκληρό χαμηλά. Το βράδυ πριν παω στο νοσοκομείο, εκεί που ξαπλώναμε πετάχτηκε κάτι πολύ έντονα προς τα έξω και ήταν σκληρή (από τη μία πλευρά ως την άλλη όμως ήταν σκληρή). Γενικά νιώθω σα να υπάρχει κάτι εκεί μέσα (εκτός απο το μωρό) μια ενόχληση όχι πόνος. Και σα να σφίγγει. 

Πάντως οι μαίες σου νοσοκομείο μου είπαν ότι είναι οι Braxton και λογικά δε θα έχω θέμα. Αυτές τις μέρες πάλι είχα 3-4 στη διάρκεια της ημέρας αλλά αυτές λένε είναι φυσιολογικές . 

Και κάτι ακόμα που μου είπαν είναι πως επειδή είμαι πολύ αδύνατη καταλαβαίνω τα πάντα. Κάποια όλη μπορεί να έχει τις ίδιες και να μη καταλαβαίνει τίποτα. 

Αυτά ελπίζω κάπως να βοήθησα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια όλα εντάξει με την επαναληπτική. Βγήκε 0,36 . Όσο το θέλουμε. Όλα καλά, ευτυχώς!!!

Τέλεια !!!  Να ηρεμήσεις και εσύ !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Τις πρώτες φορές απλά κάποια βραδιά που ξαπλώναμε και βλέπαμε νετφλιξ με τον άντρα μου είχα τα χέρια στην κοιλιά και ένιωθα καμιά φορά λίγο να σκληραίνει. Επίσης κάποιες φορές μέσα στη μέρα καταλάβαινα ότι κάτι γινόταν γιατί πχ πήγαινα να αλλάξω παντελόνι και ζοριζομουν στη κοιλιά όταν σήκωνα το πόδι, σα να έχει κάτι μέσα σκληρό χαμηλά. Το βράδυ πριν παω στο νοσοκομείο, εκεί που ξαπλώναμε πετάχτηκε κάτι πολύ έντονα προς τα έξω και ήταν σκληρή (από τη μία πλευρά ως την άλλη όμως ήταν σκληρή). Γενικά νιώθω σα να υπάρχει κάτι εκεί μέσα (εκτός απο το μωρό) μια ενόχληση όχι πόνος. Και σα να σφίγγει. 

Πάντως οι μαίες σου νοσοκομείο μου είπαν ότι είναι οι Braxton και λογικά δε θα έχω θέμα. Αυτές τις μέρες πάλι είχα 3-4 στη διάρκεια της ημέρας αλλά αυτές λένε είναι φυσιολογικές . 

Και κάτι ακόμα που μου είπαν είναι πως επειδή είμαι πολύ αδύνατη καταλαβαίνω τα πάντα. Κάποια όλη μπορεί να έχει τις ίδιες και να μη καταλαβαίνει τίποτα. 

Αυτά ελπίζω κάπως να βοήθησα..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @Emily2🙂, γιατι εδώ και μέρες προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό που νιώθω είναι σύσπαση ή όχι.  Εγώ δεν έχω νιώσει να πετάγεται κάτι ή να είναι πολύ σκληρή.

Ίσως κάποιες φορές δεν είναι το ίδιο μαλακή όσο το συνηθισμένο. Το αισθάνεστε και εσείς; Δηλαδή άλλες φορές να είναι περισσότερο μαλακή και άλλες φορές λιγότερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @Emily2🙂, γιατι εδώ και μέρες προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό που νιώθω είναι σύσπαση ή όχι.  Εγώ δεν έχω νιώσει να πετάγεται κάτι ή να είναι πολύ σκληρή.

Ίσως κάποιες φορές δεν είναι το ίδιο μαλακή όσο το συνηθισμένο. Το αισθάνεστε και εσείς; Δηλαδή άλλες φορές να είναι περισσότερο μαλακή και άλλες φορές λιγότερο;

Ναι. Έχει να κάνει και με τη θέση του μωρού. Όσο μεγαλώνει , δεν έχει τόσο χώρο και εννοείται πως το βλέπεις αυτό αποτυπωμένο και στην κοιλιά :P

έχω και εγώ συσπάσεις από την 15η εβδομάδα. Ευτυχώς εδώ και 1 εβδομάδα νιώθω πολύ λίγες μέσα στη μέρα συνήθως όταν αλλάζω θέση (από καθιστή σε όρθια 'η το βράδυ που κοιμάμαι και έχω γεμάτη κυστη , νιώθω ότι είναι πιο σκληρή η κοιλιά). Αλλά επειδή και μια άλλη φορά το ένιωσα όσο ήμουν στον γιατρό μου είπε ότι είναι το παιδί. Μου την ψηλαφησε και είδε ότι στη βάση της ήταν μαλακή ενώ κοντά στον αφαλό ήταν πιο "σκληρή". Είναι το μωρό μου είπε. Καμία σχέση με σύσπαση λέει. Στη σύσπαση όλη η μήτρα είναι σκληρή.  είναι κοίλο όργανο και συσπάται ολόκληρη. Όχι μεμονωμένα ανά πλευρά. Αυτό έχω διαβάσει και έχω καταλάβει.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι. Έχει να κάνει και με τη θέση του μωρού. Όσο μεγαλώνει , δεν έχει τόσο χώρο και εννοείται πως το βλέπεις αυτό αποτυπωμένο και στην κοιλιά :P

έχω και εγώ συσπάσεις από την 15η εβδομάδα. Ευτυχώς εδώ και 1 εβδομάδα νιώθω πολύ λίγες μέσα στη μέρα συνήθως όταν αλλάζω θέση (από καθιστή σε όρθια 'η το βράδυ που κοιμάμαι και έχω γεμάτη κυστη , νιώθω ότι είναι πιο σκληρή η κοιλιά). Αλλά επειδή και μια άλλη φορά το ένιωσα όσο ήμουν στον γιατρό μου είπε ότι είναι το παιδί. Μου την ψηλαφησε και είδε ότι στη βάση της ήταν μαλακή ενώ κοντά στον αφαλό ήταν πιο "σκληρή". Είναι το μωρό μου είπε. Καμία σχέση με σύσπαση λέει. Στη σύσπαση όλη η μήτρα είναι σκληρή.  είναι κοίλο όργανο και συσπάται ολόκληρη. Όχι μεμονωμένα ανά πλευρά. Αυτό έχω διαβάσει και έχω καταλάβει.  

 

Ευχαριστώ πολύ @Watermelon με βοηθήσατε αρκετά! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Συνήθως όταν σας κλωτσανε τα μπεμπακια σας ,που τα νιώθετε;; Εγω συνήθως χαμηλά κάτω από τον αφαλό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Watermelon με βοηθήσατε αρκετά! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Συνήθως όταν σας κλωτσανε τα μπεμπακια σας ,που τα νιώθετε;; Εγω συνήθως χαμηλά κάτω από τον αφαλό..

Καποιες φορές είναι το μωρό ναι. Γι αυτό είπα ότι την νιώθω από την μια πλευρά ως την άλλη. Επίσης το νιώθω συνήθως όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα. 

Εμένα κλωτσαει κάτω από το αφαλό. Γενικά είναι αρκετά χαμηλά και ο γιατρός στη β επιπέδου μου είπε πως επειδή είμαι ψηλή έχει χώρο και είναι αρκετά χαμηλά. Οπότε κλωτσαει κάτω από τον αφαλό αλλά σε όλο το μήκος της κοιλιάς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Α και για τις συσπάσεις, δε τις ξεχωρίζω πάντα! Άλλες φορές είναι ιδέα μου άλλες δεν είναι. Δεν ξέρω 100%

Λογικό είναι! Αφού δεν υπάρχει από ότι διάβασα και εγώ ξεκάθαρη ένδειξη, για αυτό και μπερδευομαστε..🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Λογικό είναι! Αφού δεν υπάρχει από ότι διάβασα και εγώ ξεκάθαρη ένδειξη, για αυτό και μπερδευομαστε..🙂

Είναι και η πρώτη φορά οπότε όλα φαίνονται καινούρια! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε συναγωνίστριες;…εμένα καλά κρατεί η ασάφεια με τον διαβήτη κύησης..δεν έχω διάθεση να πω περισσότερα…πάντως η μπουμπού ήταν  834 γραμμάρια σήμερα…25+3 είμαι…μ φαίνεται απίστευτο που θα φτάσουμε σε λίγο το κιλό…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Τι κάνετε συναγωνίστριες;…εμένα καλά κρατεί η ασάφεια με τον διαβήτη κύησης..δεν έχω διάθεση να πω περισσότερα…πάντως η μπουμπού ήταν  834 γραμμάρια σήμερα…25+3 είμαι…μ φαίνεται απίστευτο που θα φτάσουμε σε λίγο το κιλό…

834;; Πως μεγαλώνουν έτσι!! Εγώ έχω ραντεβού μέσα στη βδομάδα και τώρα είμαι 25+6! Οπότε και εμένα κάπου εκεί θα είναι ελπίζω 😀😀🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γνωρίζετε μήπως αν κάνεις μόνο καλλιέργεια ούρων και όχι γενική ούρων, δείχνει αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο ή ουρολοίμωξη; Γιατί η γραμματέας της γιατρού μου , μπερδεύτηκε μάλλον και έγραψε μόνο καλλιέργεια ούρων χωρίς γενική και βγήκαν τα αποτελέσματα και μετά το είδα και εγώ.. χρειάζεται και γενικά ή αρκεί η καλλιέργεια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια γνωρίζετε μήπως αν κάνεις μόνο καλλιέργεια ούρων και όχι γενική ούρων, δείχνει αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο ή ουρολοίμωξη; Γιατί η γραμματέας της γιατρού μου , μπερδεύτηκε μάλλον και έγραψε μόνο καλλιέργεια ούρων χωρίς γενική και βγήκαν τα αποτελέσματα και μετά το είδα και εγώ.. χρειάζεται και γενικά ή αρκεί η καλλιέργεια; 

Θεωρώ πως ναι, γιατί αν υπάρχει κάποια λοίμωξη φαίνεται στην καλλιέργεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια γνωρίζετε μήπως αν κάνεις μόνο καλλιέργεια ούρων και όχι γενική ούρων, δείχνει αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο ή ουρολοίμωξη; Γιατί η γραμματέας της γιατρού μου , μπερδεύτηκε μάλλον και έγραψε μόνο καλλιέργεια ούρων χωρίς γενική και βγήκαν τα αποτελέσματα και μετά το είδα και εγώ.. χρειάζεται και γενικά ή αρκεί η καλλιέργεια; 

Καλύτερα να ρωτήσεις την γιατρό σου. Να της πεις ότι έκανε λάθος και ότι εν τέλη μόνο καλλιέργεια έκανες. 

Από την γενική ούρων μπορούν να δουν πολλές λεπτομέρειες π.χ το ph , το ειδικό βάρος, αν υπάρχει βλέννη, σάκχαρο, λεύκωμα κλπ. Ολα αυτά σχετίζονται με άλλα πιθανά προβλήματα  . Οπότε ίσως να θέλει να έχει και μια γενική εικόνα πέρα της ουρολοίμωξης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ, θα πάω αύριο μόνη μου να κάνω μια γενική να είμαστε σίγουροι. 

Πως τα πάτε κορίτσια ;;; 

Εγώ μια βδομάδα ξαπλωμένη και ήδη έχω τρελαθεί δε ξέρω τι να κάνω. Και οι συσπάσεις καλά κρατούν (εγώ τις νιώθω ) αν και το στην εξέταση που έκανα το σκ δε φάνηκε να κάνω. 

Νιώθετε καμιά φορά να σας κλωτσαει κάτω ; Εγώ ώρες ώρες νιώθω λες και είναι όρθια και με κλωτσαει προς τα κατω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Ευχαριστώ, θα πάω αύριο μόνη μου να κάνω μια γενική να είμαστε σίγουροι. 

Πως τα πάτε κορίτσια ;;; 

Εγώ μια βδομάδα ξαπλωμένη και ήδη έχω τρελαθεί δε ξέρω τι να κάνω. Και οι συσπάσεις καλά κρατούν (εγώ τις νιώθω ) αν και το στην εξέταση που έκανα το σκ δε φάνηκε να κάνω. 

Νιώθετε καμιά φορά να σας κλωτσαει κάτω ; Εγώ ώρες ώρες νιώθω λες και είναι όρθια και με κλωτσαει προς τα κατω

Πόσο καιρό θα είσαι ακόμα ξαπλωμένη; 

Εγώ πια δε νιώθω πολύ έντονες κλωτσιές νιώθω σαν να κουνιέται συνέχεια μέσα μου και κουνάει και την κοιλιά μου χιχιχ περνάω πολλες ώρες χαζεύοντας την 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...