Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φλεβάρη Κουτσοφλέβαρε, αν τύχει και φλεβίσεις όλες τις κοιλίτσες μας μωράκια να γεμίσεις!!!! ​🍼 ​💞 ​​💞 ​​🌈


Elli13

Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Ελα τον Ανανία μου,χαμός θα γίνει!!! Βεβαίως εγώ ήδη νιώθω εδώ και λίγη ώρα ωραία μικρά τσιμπηματακια στη μήτρα. Εννοείται ότι η αυθυποβολή είναι δεύτερη φύση μου αυτόν τον μήνα! Οπότε ναι ναι ξεκινάει η εμφύτευση μου! Δε 'πα να είναι νωρίς? Οχιιι εγώ εκεί! Αυτόν τον μήνα πέτυχε! Χαχαχα 

Λοιπόν @Elli13, κάνε τσισακια στο κυπελλακι και ρίξε μέσα δύο κουταλάκια του γλυκού ζάχαρη περίπου. Ανακάτεψε το και πες μας αν άφρισε. Ωω ρε πόσο Μ αρέσει που ότι χαζομάρα μας έρθει τη λέμε και την κάνουμε!! Τι απόλυτη ελευθερία νιώθω εδώ μέσα! 

 

Θα το κανω το απογευμα και θα σας στειλω φωτο τα τσισακια χαχαχα

Έχουμε κανε΄να άλλο, για φύλο πχ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Θα το κανω το απογευμα και θα σας στειλω φωτο τα τσισακια χαχαχα

Έχουμε κανε΄να άλλο, για φύλο πχ;;

Καλημερα κορίτσι μου και με το καλό. Ναι έχουμε για το φυλο εγώ το ειχα κανει στο δικό μου παιδακι και πετυχε. Λοιπόν κανεις τσισακια και ρίχνεις μέσα μια δυο κουταλιές σόδα αν αφρίσει είναι αγόρι αν δεν αφρισε κορίτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Θα το κανω το απογευμα και θα σας στειλω φωτο τα τσισακια χαχαχα

Έχουμε κανε΄να άλλο, για φύλο πχ;;

Ε για φύλλο το κλασικό κάτω από δύο μαξιλάρια ίδια θα βάλει κάποιος χωρίς να δεις εσυ ένα μαχαίρι ένα ψαλίδι και σε όποιο θέλεις θα κάτσεις. Αν είναι μαχαίρι είναι αγόρι αν είναι κορίτσι είναι ψαλίδι. 

Πάντως από χαζομάρες είσαι και εσύ πρώτηηηηηηηη χαχαχχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Κορίτσι μου επειδή δυστυχώς μέσα στα 7 χρόνια στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή έμαθα πάτα πολλά να σου πω ότι σε αρχονενες κυήσεις καμία θρομβοφιλια δε δημιουργεί πρόβλημα σε τόσο αρχή... Επίσης μόνο δύο μεταλλάξεις κι αυτές σε ομοζυγωτια δημιουργούν πρόβλημα. Το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο (άνω των 3000 ευρώ που αναφέρεις, οι μεταλλάξεις είναι στο σύνολο 13 που εξετάζονται αλλά όπως είπα κ πριν μόνο δύο είναι υπεύθυνες σε κύηση) Με υπομονή θα βρεις άκρη... Φάρμακα και ειδικά αντιπηκτικά δε παίρνουμε προληπτικά...! Έχει καεί η γούνα μου από τα προληπτικά αντιπηκτικά. 

 

Αυτά ακριβώς μας έχουν πει κι εμάς στο μεταπτυχιακό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Για φυλο : προσθετεις τον μηνα που εγινε η δουλιτσα ( πχ φεβρουαριος αρα 2 , την ηλικια σου , και τους μηνες της εγκυμοσυνης +9 , αν ειναι μονός αριθμος ειναι αγορι , αν ειναι ζυγος ειναι κοριτσι) εμενα και στις φιλες μου εχει πετυχει χαχαχαχ ..... 

Μηνας που είχα ωορρηξία ή που έκανα τεστ;;; Κάτσε γιατι θέλω σαφής οδηγίες 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Αυτά ακριβώς μας έχουν πει κι εμάς στο μεταπτυχιακό. 

Δεν σας αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, απλά αναρωτιέμαι γιατι πχ σε διαδικασία εξωσωματικής δίνουν τόσο συχνά αντιπηκτικές, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει κλινική εικόνα θρομβοφιλίας; Ή σε περιπτώσεις καθέξιν αποβολών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vou.95 είπε:

Μηνας που εκανες σεξακι και πετυχε χαχαχ . Λογικα εσυ Ιανουαριο ? για να εισαι τωρα 5-6 εβδομαδες . Αρα λες 1+20(πχ χρονων) + 9 !!! 
Εγω το επιασα σεπτεμβρη, 9ος μηνας : 9+27(ηλικια μου) +9 (μηνες εγκυμοσυνης) 

Αν βγει αληθινό αυτό.... Από μένα ΄ΌΟΟΟΟ,ΤΙ ΜΑ Ό,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ 💗 32 έκλεισα 16/2 άρα 42 -ζυγός αριθμός 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για φύλο εγώ ξέρω ότι κάποιος ρίχνει κρυφά στην έγκυο από πόσο λίγο αλάτι και αν ξιθει η έγκυος στο χέρι είναι κορίτσι και στο πόδι(μπούτι γόνατο κτλ) είναι αγόρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Δεν σας αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, απλά αναρωτιέμαι γιατι πχ σε διαδικασία εξωσωματικής δίνουν τόσο συχνά αντιπηκτικές, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει κλινική εικόνα θρομβοφιλίας; Ή σε περιπτώσεις καθέξιν αποβολών;

γενικά το κάνουν να δίνουν ηπαρίνη έτσι κι έχουμε κάνει ολόκληρα μαθήματα γιατί ΔΕΝ είναι αποδεκτό να δίνεται χωρίς επιβεβαιωμένη αντιφωσφολιπιδαιμική νόσο. Σε κάθε περίπτωση, όταν δίνουν αντιπηκτικά στη γυναίκα σε ορμονοθεραπεία ο βασικός κίνδυνος που φοβούνται είναι η ίδια να πάθει θρόμβωση, όχι να χαθεί το έμβρυο, αλλά κανονικά κι αυτό πρέπει να διερευνηθεί από πριν, αν υπάρχουν περιστατικά θρόμβωσης σε 1ου βαθμού συγγενή. Θεωρητικά και αν παίρνει μια γυναίκα αντισυλληπτικά πρέπει να ξέρει αν έχει κίνδυνο θρόμβωσης. Κάποιες μεταλλάξεις θρομβοφιλίας, όπως είναι η V Leiden και η προθρομβίνη σχετίζονται με καθέξιν αποβολές όντως. Σε επανειλημμένες αποβολές μετά τις 10 εβδομάδες (επανειλημμένες θεωρούνται περισσότερες από 2 ή 3 ανάλογα με το συλλογο) πρέπει πα΄ντα να διερευνηθεί και το θέμα της θρομβοφιλίας. Για πριν τις 10 εβδομάδες είναι πάρα πολλοί άλλοι παράγοντες με πιο συχνά τα αυτόματα λάθη στο γενετικό υλικό (ήταν το λάθος ωάριο συνήθως, κάποιες φορές με υψηλό κατακερματισμό σπέρματος και το σπέρμα). Σκέψου ότι τα στατιστικά είναι πολύ ενάντιά μας, γιατί από τα ωάρια που θα γονιμοποιηθούν (δηλαδή έστω ότι βρήκαμε τη σωστή μέρα, το σπέρμα τα κατάφερε κλπ) το 30% θα χαθούν πριν την εμφύτευση, μετά άλλο ένα 30% θα χαθούν μετά την εμφύτευση και από αυτά άλλο ένα 10% θα χαθούν στις πρώτες εβδομάδες. Μόνο το 30% θα προχωρήσουν. Σε έμβρυο που θα δούμε στις 6 εβδομάδες η πιθανότητα αποβολής είναι 22%, ενώ στις 8 εβδομάδες 2% και μετά τις 10 εβδομα΄δες 0,6%. Αυτά είναι αριθμοί που δεν έχουν κάποια σημασία ακριβώς, μόνο βοηθούν να έχουμε μια εικόνα για το τι πρέπει να διερευνηθεί σοβαρά και τι εξηγείται από τα συνήθη. Συχνά είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι κάτι είναι μη-ελεγχόμενο, είτε γιατί δε μπορεί να εξηγηθεί ακόμα, είτε γιατί δεν ξέρουμε να το ελέγξουμε, είτε γιατί δε γίνεται να προβλεφθεί κι έτσι λειτουργεί η φύση. Δεν το λέω για εσένα συγκεκριμένα αυτό, γενικά μιλώντας για το θέμα. Αφού ήσουν αγχωμένη με το θέμα, καλά έκανες και το έψαξες (κι εγώ μάλλον δε θα άντεχα να μην το ψάξω). Τώρα πχ με την πρωτεΐνη S ανεβασμένη θα πρέπει να το διερευνήσετε λίγο παραπάνω και με κα΄ποιον εξειδικευμένο γιατρό και καλά θα κάνετε να ζητήσετε και δεύτερη γνώμη. Απλά μην αγχώνεσαι ότι αν αργήσετε μια εβδομάδα θα γίνει κάτι από αυτό. Είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες γιατί σχετίζεται κυρίως με θέματα στον πλακούντα (που στην αρχή δεν έχει σχηματιστεί ακόμα). Γενικά θεωρείται ότι υπάρχει κίνδυνος αντιφωσφολιπιδαιμικού  συνδρόμου, αν έχει κάποια γυναίκα 3 ή περισσότερες αποβολές 1ου τριμήνου χωρίς γενετικές ή ανατομικές βλάβες στο έμβρυο. Στην απόξεσή σου ζητήσατε γενετικό έλεγχο του εμβρύου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Για φυλο : προσθετεις τον μηνα που εγινε η δουλιτσα ( πχ φεβρουαριος αρα 2 , την ηλικια σου , και τους μηνες της εγκυμοσυνης +9 , αν ειναι μονός αριθμος ειναι αγορι , αν ειναι ζυγος ειναι κοριτσι) εμενα και στις φιλες μου εχει πετυχει χαχαχαχ ..... 

Να πω ότι αν και δεν είναι πολύ επιστημονικό, το σκέφτηκα απο περιέργεια για εμένα, την κολλητή μου και την ξαδέρφη μου και πέτυχε 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Για φυλο : προσθετεις τον μηνα που εγινε η δουλιτσα ( πχ φεβρουαριος αρα 2 , την ηλικια σου , και τους μηνες της εγκυμοσυνης +9 , αν ειναι μονός αριθμος ειναι αγορι , αν ειναι ζυγος ειναι κοριτσι) εμενα και στις φιλες μου εχει πετυχει χαχαχαχ ..... 

Εεειιι και σε μένα πέτυχε!!!!wtf??!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Για φυλο : προσθετεις τον μηνα που εγινε η δουλιτσα ( πχ φεβρουαριος αρα 2 , την ηλικια σου , και τους μηνες της εγκυμοσυνης +9 , αν ειναι μονός αριθμος ειναι αγορι , αν ειναι ζυγος ειναι κοριτσι) εμενα και στις φιλες μου εχει πετυχει χαχαχαχ ..... 

Επειδή προσπαθώ να υπολογίσω της φίλης μου και δε μου βγαίνει, ποια ηλικία βάζεις; Αυτήν που έκλεισες ή του τρέχοντος έτους ; 😛😛😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

γενικά το κάνουν να δίνουν ηπαρίνη έτσι κι έχουμε κάνει ολόκληρα μαθήματα γιατί ΔΕΝ είναι αποδεκτό να δίνεται χωρίς επιβεβαιωμένη αντιφωσφολιπιδαιμική νόσο. Σε κάθε περίπτωση, όταν δίνουν αντιπηκτικά στη γυναίκα σε ορμονοθεραπεία ο βασικός κίνδυνος που φοβούνται είναι η ίδια να πάθει θρόμβωση, όχι να χαθεί το έμβρυο, αλλά κανονικά κι αυτό πρέπει να διερευνηθεί από πριν, αν υπάρχουν περιστατικά θρόμβωσης σε 1ου βαθμού συγγενή. Θεωρητικά και αν παίρνει μια γυναίκα αντισυλληπτικά πρέπει να ξέρει αν έχει κίνδυνο θρόμβωσης. Κάποιες μεταλλάξεις θρομβοφιλίας, όπως είναι η V Leiden και η προθρομβίνη σχετίζονται με καθέξιν αποβολές όντως. Σε επανειλημμένες αποβολές μετά τις 10 εβδομάδες (επανειλημμένες θεωρούνται περισσότερες από 2 ή 3 ανάλογα με το συλλογο) πρέπει πα΄ντα να διερευνηθεί και το θέμα της θρομβοφιλίας. Για πριν τις 10 εβδομάδες είναι πάρα πολλοί άλλοι παράγοντες με πιο συχνά τα αυτόματα λάθη στο γενετικό υλικό (ήταν το λάθος ωάριο συνήθως, κάποιες φορές με υψηλό κατακερματισμό σπέρματος και το σπέρμα). Σκέψου ότι τα στατιστικά είναι πολύ ενάντιά μας, γιατί από τα ωάρια που θα γονιμοποιηθούν (δηλαδή έστω ότι βρήκαμε τη σωστή μέρα, το σπέρμα τα κατάφερε κλπ) το 30% θα χαθούν πριν την εμφύτευση, μετά άλλο ένα 30% θα χαθούν μετά την εμφύτευση και από αυτά άλλο ένα 10% θα χαθούν στις πρώτες εβδομάδες. Μόνο το 30% θα προχωρήσουν. Σε έμβρυο που θα δούμε στις 6 εβδομάδες η πιθανότητα αποβολής είναι 22%, ενώ στις 8 εβδομάδες 2% και μετά τις 10 εβδομα΄δες 0,6%. Αυτά είναι αριθμοί που δεν έχουν κάποια σημασία ακριβώς, μόνο βοηθούν να έχουμε μια εικόνα για το τι πρέπει να διερευνηθεί σοβαρά και τι εξηγείται από τα συνήθη. Συχνά είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι κάτι είναι μη-ελεγχόμενο, είτε γιατί δε μπορεί να εξηγηθεί ακόμα, είτε γιατί δεν ξέρουμε να το ελέγξουμε, είτε γιατί δε γίνεται να προβλεφθεί κι έτσι λειτουργεί η φύση. Δεν το λέω για εσένα συγκεκριμένα αυτό, γενικά μιλώντας για το θέμα. Αφού ήσουν αγχωμένη με το θέμα, καλά έκανες και το έψαξες (κι εγώ μάλλον δε θα άντεχα να μην το ψάξω). Τώρα πχ με την πρωτεΐνη S ανεβασμένη θα πρέπει να το διερευνήσετε λίγο παραπάνω και με κα΄ποιον εξειδικευμένο γιατρό και καλά θα κάνετε να ζητήσετε και δεύτερη γνώμη. Απλά μην αγχώνεσαι ότι αν αργήσετε μια εβδομάδα θα γίνει κάτι από αυτό. Είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες γιατί σχετίζεται κυρίως με θέματα στον πλακούντα (που στην αρχή δεν έχει σχηματιστεί ακόμα). Γενικά θεωρείται ότι υπάρχει κίνδυνος αντιφωσφολιπιδαιμικού  συνδρόμου, αν έχει κάποια γυναίκα 3 ή περισσότερες αποβολές 1ου τριμήνου χωρίς γενετικές ή ανατομικές βλάβες στο έμβρυο. Στην απόξεσή σου ζητήσατε γενετικό έλεγχο του εμβρύου; 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου!

Εγώ ημουν στην 9η εβδομάδα, και δεν στείλαμε το έμβρυο για καρυότυπο, μετά από συζητηση με τον γιατρό ο οποίος εμμέσως πλην σαφώς μας είπε ότι είναι πεταμένα λεφτά εφόσον ετσι κ αλλιως ειχα αποφασίσει να ελεγχθώ στα πάντα. Δηλαδή και χρωμοσωμική ανωμαλία να εβγαινε, πάλι σε καρυότυπο ζεύγους θα καταλήγαμε.

Τελικά το μετάνοιωσα πολύ που δεν το έκανα, ίσως είχα κάποιες απαντήσεις και ημουν πιο ηρεμη τώρα! Έχω αποδεχτεί το ότι έγινε μετά από πολύ δουλειά με τη ψυχολόγο μου, και αν πχ μου έλεγαν είχε καποια ανωμαλία-΄σύνδρομο, θα έλεγα έτυχε, πάμε παρακάτω, από τη στιγμή που ο καρυότυπος ζεύγους β΄γηκε καθαρός. Δυστυχώς όμως ψυχολογικά δεν ξέρω αν θα αντέξω να χάσω και άλλο μωράκι, εάν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε. Σαφώς για ό,τι δεν περνάει από το χέρι μας, η φύση; ο Θεός; το σω΄μα μου; ξέρουν καλύτερα, όσο και αν αυτό με πονάει!! 

Και πάλι σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις όλα αυτά! Με βοήθησες πολύ ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας, όσες περιμένετε και με το καλό να μείνετε και οι υπόλοιπες!

Σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό και είπα να κάνω εγγραφή για να σας ρωτήσω και εγώ κάποια δικά μου θέματα. 

Λοιπόν, μια ζωή είχα κύκλο 28 ημερών (πολύ σπάνιες φορές 27 ή 29). Πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου ήταν 29/1. Κάναμε προσπάθειες για μωράκι 10-11-12/2 που θεωρητικά ήταν και οι γόνιμες μέρες μου (λόγω επαγγελμάτων βρισκόμαστε τα σκ). Στις 13/2 αισθάνθηκα για λίγο ήπιους πόνους περιόδου (σκέφτηκα μήπως έγινε η ωορρηξία μου τότε) και 14-15-16/2 αισθανομουν σαν να έχω ναυτία (δεν θεωρώ ότι ήταν σύμπτωμα περιόδου εννοείται απλά το αναφέρω μήπως βγάλω κάποια ακρη για την όλη κατάσταση). 20-21/2 κολλάω κάποια ίωση και είχα πάρα πολύ πυρετό (ακατεβατος 38.7-39.4°) και πήρα εκείνες τις δύο μέρες ντεπον. Την επόμενη μέρα αισθάνθηκα πάλι σαν να έχω ναυτία αλλά καμία σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα. Το στήθος μου, μου φαινόταν όχι τοσο πρησμένο όσο ότι οι θηλές είχαν αλλάξει και επίσης μέχρι και προχθές αισθανομουν τσιμπήματα στην μήτρα. Προχθές, επισης, είχα πόνους περιοδου και χθες είχα καφέ υγρά και πόνους περιόδου με αποτέλεσμα σήμερα να μου έρθει κανονικά περίοδος 5 μέρες νωρίτερα. 

Δεν είναι το θέμα γιατί δεν έμεινα έγκυος  , γιατί μπορει απλά να έχασα τις γόνιμες μέρες. Το θέμα είναι γιατί ήρθε τόσο νωρίς η περίοδος; Δλδ ωορρηξία έκανα 3-4 μετά μετά την περίοδο μου; Και πως μπορώ τώρα πάλι από τον επόμενο μήνα να υπολογίσω τις γόνιμες μέρες εκτός από τα τεστ ωορρηξίας; Έχω αγχωθει!! 

Πιστεύετε η ίωση που πέρασα επηρέασε την σύλληψη ή την εμφύτευση; 

Σας ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απάντηση !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Εγώ στο κέντρο γενετικής που έκανα τις μοριακές μου ανέφεραν ότι είναι απο τα λίγα που κάνουν 21 μεταλλάξεις. Τώρα, λες να με κοροϊδεψαν;; Προς ΄ώρας στις βιοχημικές η πρωτεινη S είναι εκτός ορίων. Το οποίο είπε η αιματολόγος είναι παθολογικό αλλά να το επαναλάβω μονο στο Αρεταίειο! Σε μια μετάλλαξη είμαι ετεροζυγωτής το οποίο από όσα ξέρω δεν δημιουργεί κάποιο θέμα! Εγώ όμως αναρωτιέμαι, γιατί παντου αναφέρονται σε αποβολές πρώτου τριμήνου σχετικά με θρομβοφιλία εαν αυτά τα 2 δεν σχετίζονται; Ειλικρινά, δεν βγάζω άκρη και εχω αρχισει να στρεσσάρομαι πολύ...

21 μεταλλάξεις για θρομβοφιλια δεν υπάρχουν κορίτσι μου... Προσοχή τι εξετάσεις κάνουμε και που.... Κυκλοφορουν πολλές εξετάσεις που είναι περιττές. 

Η πρωτεϊνη s και μένα είναι εκτός φυσιολογικών ορίων πάντα, πιο κάτω από το φυσιολογικό για την ακρίβεια και έχω αιμορροφιλια. Θέλω να σου πω ότι από μόνη της δε λέει κάτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Δεν σας αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, απλά αναρωτιέμαι γιατι πχ σε διαδικασία εξωσωματικής δίνουν τόσο συχνά αντιπηκτικές, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει κλινική εικόνα θρομβοφιλίας; Ή σε περιπτώσεις καθέξιν αποβολών;

Βάσει πρωτοκόλλου πάνε οι γιατροί.... Υπάρχουν πρόσφατες μελέτες όμως που δείχνουν ότι οι αντιπηκτικες δε προσφέρουν στην ουσία κάτι... Δεν είναι αθώο φάρμακο και δε πρέπει να δίνεται χωρίς προφανή λόγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η peacock είπε:

21 μεταλλάξεις για θρομβοφιλια δεν υπάρχουν κορίτσι μου... Προσοχή τι εξετάσεις κάνουμε και που.... Κυκλοφορουν πολλές εξετάσεις που είναι περιττές. 

Η πρωτεϊνη s και μένα είναι εκτός φυσιολογικών ορίων πάντα, πιο κάτω από το φυσιολογικό για την ακρίβεια και έχω αιμορροφιλια. Θέλω να σου πω ότι από μόνη της δε λέει κάτι... 

Συγγνώμη που καταχράζομαι το θεματάκι μας με το κομμάτι της θρομβοφιλίας, αλλά πάνω στο κομμάτι των μεταλλάξεων για παραδειγμα, με μια απλή αναζήτηση βρήκα αυτο (όχι από το εργασ΄τηριο που επισκέφθηκα εγώ):

ΠΛΗΡΗΣ ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ (20 ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ):

1. FV G1691A (Leiden); 2. FV H1299R (R2); 3. MTHFR C677T; 4. MTHFR A1298C; 5. Prothrombin G20210A; 6. ß-Fibrinogen -455 G>A; 7.Factor XIII V34L; 8. PAI-1 -675 4G/5G; 9. PAI-1 -844 G>A; 10. GPIIIa L33P (HPA-1); 11. ApoBR3500Q; 12. Apo E. C526T; 13. Apo E. T388C; 14. ACE I/D; 15. GPIa (C807T); 16. PAI-2 C1238G; 17.eNOS G298A; 18. EPCR A4600G (H3); 19. EPCR G4678C (H1); 20. LPA A5673G


ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ (13 ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ):

1. FV G1691A (Leiden); 2. FV H1299R (R2); 3. MTHFR C677T; 4. MTHFR A1298C; 5. Prothrombin G20210A; 6. ß-Fibrinogen -455 G>A; 7.Factor XIII V34L; 8. PAI-1 -675 4G/5G; 9. GPIIIa L33P (HPA-1); 10. ApoBR3500Q; 11. Apo E. (Ε2,Ε3,Ε4) 12. ACE I/D; 13. GPIa (C807T);  (ή οποιεσδήποτε από τις παραπάνω 20 μεταλλάξεις)

 

Αυτές οι 20 μεταλλάξεις δεν ισχύουν; Εγώ έκανα όλο το πακέτο γιατί το είχε σε προσφορά, άσχετα αν όλα αυτά σχετίζονται με την εγκυμοσύνη ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ επι του θέματος δεν γνωρίζω πολλά αλλά όταν πήγα μετά την παλίνδρομη  στην κ.Οικονομοπούλου μου είπε πρώτα θα κάνουμε ένα α’ πακέτο εξετάσεων και ανάλογα με κάποιες συγκεκριμένες τιμές θα δούμε μου λέει αν χρειάζεσαι περαιτέρω εξετάσεις. Μου λέει το φάσμα είναι πολύ ευρύ και μόνο αν προκύψει ανάγκη προχωρούμε την αναζήτηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

 

Γειά σου κορίτσι μου!
Χάθηκα γιατί θεωρητικά σύντομα θα ανηκω στο θέμα της εξωσωματικής.
Είχα όμως ωορρηξία τώρα το ΣΚ οπότε έδωσα πόνο μπας και γλυτώσω το δύσκολο μονοπάτι. 
❤️ Εγώ με την @marinamanoulitsa πάμε παρέα στους κύκλους ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!
Χάθηκα γιατί θεωρητικά σύντομα θα ανηκω στο θέμα της εξωσωματικής.
Είχα όμως ωορρηξία τώρα το ΣΚ οπότε έδωσα πόνο μπας και γλυτώσω το δύσκολο μονοπάτι. 
❤️ Εγώ με την @marinamanoulitsa πάμε παρέα στους κύκλους ❤️ 

Σου το εύχομαι πραγματικά…❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Συγγνώμη που καταχράζομαι το θεματάκι μας με το κομμάτι της θρομβοφιλίας, αλλά πάνω στο κομμάτι των μεταλλάξεων για παραδειγμα, με μια απλή αναζήτηση βρήκα αυτο (όχι από το εργασ΄τηριο που επισκέφθηκα εγώ):

ΠΛΗΡΗΣ ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ (20 ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ):

1. FV G1691A (Leiden); 2. FV H1299R (R2); 3. MTHFR C677T; 4. MTHFR A1298C; 5. Prothrombin G20210A; 6. ß-Fibrinogen -455 G>A; 7.Factor XIII V34L; 8. PAI-1 -675 4G/5G; 9. PAI-1 -844 G>A; 10. GPIIIa L33P (HPA-1); 11. ApoBR3500Q; 12. Apo E. C526T; 13. Apo E. T388C; 14. ACE I/D; 15. GPIa (C807T); 16. PAI-2 C1238G; 17.eNOS G298A; 18. EPCR A4600G (H3); 19. EPCR G4678C (H1); 20. LPA A5673G


ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ (13 ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ):

1. FV G1691A (Leiden); 2. FV H1299R (R2); 3. MTHFR C677T; 4. MTHFR A1298C; 5. Prothrombin G20210A; 6. ß-Fibrinogen -455 G>A; 7.Factor XIII V34L; 8. PAI-1 -675 4G/5G; 9. GPIIIa L33P (HPA-1); 10. ApoBR3500Q; 11. Apo E. (Ε2,Ε3,Ε4) 12. ACE I/D; 13. GPIa (C807T);  (ή οποιεσδήποτε από τις παραπάνω 20 μεταλλάξεις)

 

Αυτές οι 20 μεταλλάξεις δεν ισχύουν; Εγώ έκανα όλο το πακέτο γιατί το είχε σε προσφορά, άσχετα αν όλα αυτά σχετίζονται με την εγκυμοσύνη ή όχι.

Καμία κατάχρηση πιστεύω γιατί έτσι μπορούν να ενημερωθούν κι άλλα κορίτσια. 

Το Ιπποκράτειο και το λαϊκό νοσοκομείο είναι τα μόνα νοσοκομεία στην Αττική που έχουν τμήμα διαταραχών αιμοστασης για θρομβοφιλια και αιμορροφιλια... 20 μεταλλάξεις δε κάνουν ....και πίστεψέ με είναι τα πιο εξειδικευμένα τμήματα! Τα ιδιωτικά εργαστήρια "πουλάνε" πολλές εξετάσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Συγγνώμη που καταχράζομαι το θεματάκι μας με το κομμάτι της θρομβοφιλίας, αλλά πάνω στο κομμάτι των μεταλλάξεων για παραδειγμα, με μια απλή αναζήτηση βρήκα αυτο (όχι από το εργασ΄τηριο που επισκέφθηκα εγώ):

ΠΛΗΡΗΣ ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ (20 ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ):

1. FV G1691A (Leiden); 2. FV H1299R (R2); 3. MTHFR C677T; 4. MTHFR A1298C; 5. Prothrombin G20210A; 6. ß-Fibrinogen -455 G>A; 7.Factor XIII V34L; 8. PAI-1 -675 4G/5G; 9. PAI-1 -844 G>A; 10. GPIIIa L33P (HPA-1); 11. ApoBR3500Q; 12. Apo E. C526T; 13. Apo E. T388C; 14. ACE I/D; 15. GPIa (C807T); 16. PAI-2 C1238G; 17.eNOS G298A; 18. EPCR A4600G (H3); 19. EPCR G4678C (H1); 20. LPA A5673G


ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ (13 ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ):

1. FV G1691A (Leiden); 2. FV H1299R (R2); 3. MTHFR C677T; 4. MTHFR A1298C; 5. Prothrombin G20210A; 6. ß-Fibrinogen -455 G>A; 7.Factor XIII V34L; 8. PAI-1 -675 4G/5G; 9. GPIIIa L33P (HPA-1); 10. ApoBR3500Q; 11. Apo E. (Ε2,Ε3,Ε4) 12. ACE I/D; 13. GPIa (C807T);  (ή οποιεσδήποτε από τις παραπάνω 20 μεταλλάξεις)

 

Αυτές οι 20 μεταλλάξεις δεν ισχύουν; Εγώ έκανα όλο το πακέτο γιατί το είχε σε προσφορά, άσχετα αν όλα αυτά σχετίζονται με την εγκυμοσύνη ή όχι.

κορίτσι και εγώ αυτό το πλήρες πακέτο έκανα με 20 μεταλλάξεις. Μου είχε δώσει ο γυναικολόγος το χαρτί για να βρω διαγνωστικό και επειδή δεν έβρισκα που να καλύπτει τα πάντα, μου πήραν αίμα στο ιατρείο και το έστειλε ο γιατρός μου το δείγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου δε γνώριζα για τις 20 μεταλλάξεις γιατί στο Ιπποκράτειο και το λαϊκό δε τις κάνουν. Αυτό που προσπαθώ να πω γενικά είναι ότι τα ιδιωτικά πλασάρουν πολλές εξετάσεις αλλά λίγες από αυτές έχουν σχέση με εγκυμοσύνη και αποβολές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

κορίτσι και εγώ αυτό το πλήρες πακέτο έκανα με 20 μεταλλάξεις. Μου είχε δώσει ο γυναικολόγος το χαρτί για να βρω διαγνωστικό και επειδή δεν έβρισκα που να καλύπτει τα πάντα, μου πήραν αίμα στο ιατρείο και το έστειλε ο γιατρός μου το δείγμα.

Κορίτσι μου πώς είσαι; όλα καλά;; πότε με το καλό γεννας;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδιααααα!! Αγαπημένη μου @Girly ο μύθος του τεστ με τη ζάχαρη καταρρίφθηκε!! Ούτε αφρισε, ούτε τίποτα!! Επιστρέφουμε στα παλιά καλά τυχερά τεστακια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...