Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε αρχίσατε να καταλαβαίνετε το έμβρυο;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!! 
Πότε αρχίσατε να καταλαβαίνετε το έμβρυο στην κοιλιά σας; 

Είμαι 4ων μηνών και ένιωσα σαν ένα παράξενο φτερούγισμα στην κοιλιά… Και λέω… λες;; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ίσως είναι το έντερο αυτό που ένιωσες.  Οι κινήσεις είναι  πολύ μικρές στην αρχή κ συχνά μπερδευομαστε με το έντερο. Μετά την 18,19 εβδομάδα εγώ το ένιωσα. Εξαρτάται κ από το βάρος της γυναίκας αν ειναι  αδύνατη καταλαβαίνει καλύτερα. Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη σου εύχομαι..❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! Και εγώ στον 4ο είχα νιώσει για πρώτη φορά το μωράκι μου!!!!  Με το καλό να το υποδεχτείς σε λίγους μήνες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Vasiliki35 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! 
Πότε αρχίσατε να καταλαβαίνετε το έμβρυο στην κοιλιά σας; 

Είμαι 4ων μηνών και ένιωσα σαν ένα παράξενο φτερούγισμα στην κοιλιά… Και λέω… λες;; 😂

Εγω την πρώτη φορά που το ένιωσα ήμουν 17 εβδομάδα και έλεγα λες ; (Όπως εσυ ) τελικά ηταν το μωρακι

19-20 εβδομάδα το ένιωσα για τα καλά και εγω αλλά και ο αντρας μου εβαζε το χερι και το ένιωσε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εγώ αύριο μπαίνω στην 17η εβδομάδα και έχω την εντύπωση εδώ και 2 μέρες ότι κάτι νιώθω αλλά πολύ αμυδρό... Δυσκολεύομαι να περιγράψω την αίσθηση... Πάντως όταν βάζω χέρι πάνω στην κοιλιά δεν νιώθω κάτι. Πιστεύετε είναι το μωρό ή τσάμπα χαίρομαι; 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εγώ αύριο μπαίνω στην 17η εβδομάδα και έχω την εντύπωση εδώ και 2 μέρες ότι κάτι νιώθω αλλά πολύ αμυδρό... Δυσκολεύομαι να περιγράψω την αίσθηση... Πάντως όταν βάζω χέρι πάνω στην κοιλιά δεν νιώθω κάτι. Πιστεύετε είναι το μωρό ή τσάμπα χαίρομαι; 😅

Εγω πιστεύω πως είναι το μωρο σου 

Και εγω στην 17 εβδομάδα το κατάλαβα ένα πολύ γρήγορο σαν ψαράκι ένα τρέμουλο που δεν προλάβαινα να βάλω το χερι μου σταματούσε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. 

Εγώ όταν ένιωσα το έμβρυο αγχώθηκα πάρα πολύ και είχα πάει στο νοσοκομείο. Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πότε ήταν, επειδή δεν σημειώνω τίποτα. Τώρα πια φαίνεται κι ολας με το μάτι όταν κουνιέται. 

Πάντως εκτός από την κίνηση του είναι εκπληκτικό πως το σώμα μας το αντιλαμβάνεται σχεδόν από την αρχή. 

Εμένα από το πρώτο τρίμηνο μου έβγαινε να θέλω να τρώω πιο υγεινα, περισσότερα φρούτα κτλ και μια απέχθεια για το τσιγάρο και το αλκοόλ. Ήταν σαν να το ζητούσε ο οργανισμός μου από μόνος του δηλαδή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Εγώ πρώτη φορά στον 4ο αν κ μου έλεγαν όλοι ότι είναι πολύ νωρίς.Την ξανα ένιωσα μόλις μπήκα 20η εβδομάδα και πλέον τη νιώθω καθημερινά! Και η αίσθηση ήταν όντως όπως είχα νιώσει και τότε απλά πιο έντονη πλέον αφού το μωρό μεγαλώνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 28/1/2023 at 2:57 ΠΜ, ο/η Vasiliki35 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! 
Πότε αρχίσατε να καταλαβαίνετε το έμβρυο στην κοιλιά σας; 

Είμαι 4ων μηνών και ένιωσα σαν ένα παράξενο φτερούγισμα στην κοιλιά… Και λέω… λες;; 😂

Και εγώ σχεδόν από τον 4ο το ένιωσα και ήμουν σίγουρη ότι δεν ήταν έντερο γιατί το ένιωσα ψηλά κοντά στον αφαλο και σε διαφορετικά σημεία κάθε φορά.. Όντως είναι σαν φτερουγισμα.. Για την ακρίβεια μικρά ελαφριά χτυπηματακια.. Τώρα είμαι στον 5ο μήνα και ένιωσα το χτύπημα και στο χέρι μου.. Φυσικά έχει γίνει πιο έντονο και το καταλαβαίνω αμέσως!! Και αυτό που λένε με τα κιλά δεν νομίζω να ισχύει τόσο μιας και τα κιλά μου τα έχω αν και η κοιλιά μου δεν είναι τόσο έντονη τώρα στον 5ο. Είναι πάντως πανέμορφο συναίσθημα να το νιώθουμε, είναι απίστευτα όμορφο αυτό που βιώνουμε!! Σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σας!! 🤞🤞🤞❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...