Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια μερες που ειναι κολαζομαι... 

Εχω την πεθερα μου που εχει να ερθει σπιτι απο 1 Φλεβαρη κυριολεκτικα κ το μονο που κανει ειναι να με παιρνει ολο τηλ κ να με ζαλιζει κ να μου μιλαει 40 λεπτα, 1 ωρα. Εχω βαρεθει. Κ εχω δουλεια κ το ξερει κ παρολα αυτα συνεχιζει. Πριν εκανα οτι κοιμαμαι κ σε σχεδον 3 ωρες μετα με ξανα πηρε. Δλδ να πουμε τι ???? 

Πειτε μου τρόπους να την αποφύγω.  Να καταλαβει οτι μου χαλαει τη διαθεση ρε παιδι μ. Οτι δεν θελω μπουρου μπουρου. 

Πολυ κουραστικο αυτο. Μολις δω το ονομα στο κιν εκνευριζομαι οσο δεν φανταζεστε.

Μερες που ειναι.. ξερω δεν κανει αλλα  δεν αντεχω αλλο. Αληθεια σας λεω. Οι δικοι μου γονεις  δεν ενοχλούν ουτε 1 φορα τον αντρα μου. Εγω γτ πρεπει να με πρηζει???

Καλημερα!

Ακουσε να δεις, θα σε μαλωσω τωρα! κουνάω και το χέρι με την κινηση του κατσαδιασματος! Μην το σηκώνεις. Ασε να παίρνει. Κάπου ώπα δλδ. Δεν εχουμε προβληματα με τον αντρα μας, θα εχουμε με την πεθερα?

Το πολύ πολύ σηκωσέ το, ρώτα αν ειναι καλά, μίλα 5 λεπτά ΤΟ ΠΟΛΥ και μετα πες της με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να μιλήσω άλλο τώρα, με ενοχλεί πολύ το κινητο πλεον, μου προκαλει πονοκέφαλο και δεν αντέχω.

Μια δυο θα το παρει χαμπάρι. Τι μπορει να εχεις να πεις 40 λεπτα και μια ωρα με την πεθερά? Μαλακιες! συγγνώμη κιολας, αυτη θα λεει, θα κουτσομπολευει και θα κανει υποδείξεις. εεεε οχι κουκλα μου! οχι! αν σου περισσευει μια ωρα την ημερα κάτσε και βάλε μάσκα προσωπου, βαψε τα νυχια σου και βαλε μασκα μαλλιών!

Επισης ο αντρας σου δεν μπορει να της πει καμια κουβέντα? τι γνώμη εχει εκεινος? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Ειμαι κακια ρε κοριτσια.? Οι δικες σας πεθερες σας πρηζουν??

Δηλαδη εμενα δεν παταει ποτε σπιτι ( 3 4 φορες ολο το χρονο) αλλα καθε 2 μερες ή μπορει κ καθε μερα καποιες φορες με ζαλιζει μπουρου μπουρου 

Τωρα διαβσα τα παρακατω! Εμενα οχι δεν με παιρνει τηλεφωνο ευτυχως. Στελνει ομως του αντρα μου στο ρημαδι το viber οτι ωρα και να ειναι. Κι αυτο μου αναβει τα λαμπακια γτ μπορει να ειναι και 11, και 11μιση το βραδυ. Κι ο,τι παραπονο κτλ απο τον πεθερο μου, στον αντρα μου παιρνει και τα λεει. Εδω σπιτι δεν παταει αν δεν την καλεσουμε ευτυχώς 1000 φορες ευτυχως αλλα πιστευω οτι το κανει και για να μην της ζητησουμε χαρες. Πχ τωρα με την εγκυμοσυνη δεν εχει πει ουτε μια φορα αν θελουμε βοηθεια. Αλλα δεν πειραζει.,.... πισω εχει η αχλαδα την ουρα. Δεν θα θελει να ερθει να βοηθησει με τη μπεμπα? Θα της στειλω την πανα της μπεμπας! Θα βοηθαει με το μωρο και θα εχει την χαρα αυτη η μανουλα μου που ηρθε χθες 3 ωρες εδω και μου καθαρισε και τα 2 μπανια, τις βεραντες, μου σκουπισε, μου εφτιαξε και τα ρεβυθια. Α! εφερε κι ενα κουτι κουλουρια! χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Elena_vern είπε:

Επίσης αυτό που μου είπε ο γιατρός μου είναι ότι η μήτρα από μέγεθος λεμονιού θα γίνει σαν καρπούζι. Δηλαδή μου λέει τι περίμενες? Ότι δεν θα αισθανοσουν τίποτα? (Αυτό μου το είπε με αφορμή τις συσπάσεις που επέμενα να μάθω γιατί είναι φυσιολογικές) 

Και λέω ρε παιδιά δίκιο έχει. Δηλαδή είμαστε έγκυες. Είναι λογικό να έχουμε πονακια. Δεν ξέρω γιατί μας πανικοβάλλουν μερικοί. 

 

Καλημερα! 

Κοριτσια εγω ειχα τετοια συσπαση το βραδυ. Πονο περιοδου στυλ, για 5-10 λεπτα, 2-3 φορες μεσα στη νυχτα. Επικοινωνησα με τη γιατρο και μου ειπε πως θα την απασχολουσε αν πονουσα για 3 ωρες. Ο πόνος μεχρι 15-20 λεπτα ειναι φυσιολογικος, πιθανον να φταιει και η θεση του μωρου,πιθανον να φταιει που εξακολουθει να μεγαλωνει η μητρα μας καθως θα μεγαλωνει μεχρι και την 40η εβδομαδα. 

Μου ειπε να δωσω βαση συχνοτητα και διαρκεια και να επικοινωνησω να με δει αν τυχον κατι ξεφυγει ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια! Καλή Μεγάλη εβδομάδα εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου! Ελπίζω να περάσουμε ΄όλες ένα όμορφο Πάσχα γεμάτο όμορφες φωτεινές σκέψεις για το μέλλον που μας περιμένει! Εμένα γενικά το Πάσχα δεν είναι το αγαπημένο μου, μιας και Πασχα ήταν όταν έχασα τους γονείς μου και ήρθε η ζωή λίγο τούμπα, όμως φέτος είναι τόσο διαφορετικό και μαγικό αυτό που συμβαίνει που το ζω λίγο πιο ανάλαφρα. Έβαλαν και οι δυο τα δυνατά τους και μου έστειλαν αυτό το θαυματάκι να μεγαλωσει και πάλι την πολύ΄ μικρή μου οικογένεια και μόνο ευγνωμοσύνη νιώθω γι'αυτό!!! Αλλα δεν ειναι οτι κάνω και κάτι φοβερό το Πασχα, αφήστε που φοβαμαι και τα βεγγαλικά και δεν θελω καθολου να πηγαινω στην Ανασταση! Παρόλα αυτα νηστεύω κάθε χρόνο (εχω και μεσογειακό στίγμα αλλά ποτέ δεν με επηρέασε σε κάτι αυτό). Τωρα επειδη προσέχω από μόνη μου για το διαβήτη κύησης μέχρι την καμπύλη, δεν έχω τρομερές επιλογές, δεν θε΄λω να πεσω σε ζυμαρικά-ψωμια κλπ οπότε είπα ότι θα κρατήσω τουλάχιστον τα γαλακτοκομικά για να το σπάω το βράδυ πιο εύκολα. Αλλά επειδή κάθε χρόνο παίρνω ενα σοκολατένιο αυγό για το σπίτι και για το καλό...αααααα όλα κι όλα!!!θα το πάρω και φέτος και θα τσιμπήσω!!! Ειμαι μεταξύ Ιον, Κιτ κατ ή να παρω απο κανένα ζαχαροπλαστείο! Η σκέψη μου κάθε μέρα!
Στο θέμα των κοριτσιω΄ν @Marika31 @Ersi85  αναρωτιόμουν, ειχατε κα΄ποιο σύμπτωμα πριν βγει ο διαβήτης κύησης ή ειναι απλά μονο στις τιμές τελικα? Ειχα την απορία γιατι δεν εχω καταλαβει...ξαφνικά μια μερα θα ξυπνήσουμε και μπορει να καναμε διαβύτη κύησης. 
Οσο για την μπεμπούλα σου @Mummy2be θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, κι εγω στην αρχή δεν την ένιωθα κάθε μέρα αλλά σιγα σιγά γινόταν όλο και πιο συχνό! Το πιο σπαστικό βέβαια και για αυτό σε προετοιμάζω είναι οτι κάθε φο΄ρα θα θες να την ακούσει και ο μπαμπάς και θα λες "ωχχ ελααα εδωω εδωω" και με το που βάζει χέρι/αυτί...ΗΣΥΧΙΑ!!!!!! Αχχχ αυτό το πραγμαααα μου είχε σπάσει τα νευ΄ρα, λεω επιτηδες το κανει ο μπεμπης, δεν εξηγείται!! Εγω τωρα ειμαι στο στάδιο που ψηλοκουνιέται και η κοιλίτσα εξωτερικά! Δεν παει απο δεξια αριστερα και τέτοια ακόμα αλλά στο σημείο που βρίσκεται βλέπεις το τουκ να κουνιέται και εξωτερικα της κοιλιας! Απίστευτο!!!!!
 

Καλημερα κοριτσακι!

Εγω ξερεις γτ ανησυχησα? Γιατι εχω μια εβδομαδα σχεδον να καταλαβω αυτο το σκιρτημα :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Elena_vern είπε:

Επίσης αυτό που μου είπε ο γιατρός μου είναι ότι η μήτρα από μέγεθος λεμονιού θα γίνει σαν καρπούζι. Δηλαδή μου λέει τι περίμενες? Ότι δεν θα αισθανοσουν τίποτα? (Αυτό μου το είπε με αφορμή τις συσπάσεις που επέμενα να μάθω γιατί είναι φυσιολογικές) 

Και λέω ρε παιδιά δίκιο έχει. Δηλαδή είμαστε έγκυες. Είναι λογικό να έχουμε πονακια. Δεν ξέρω γιατί μας πανικοβάλλουν μερικοί. 

 

Ναι έτσι είναι, πιστεύω ότι από τον φόβο μας ξεκινάνε όλα! Σίγουρα όμως πρέπει να είμαστε προσεκτικές με τις συσπασεις και γενικά όλοι την κατάσταση, να έχουμε το νου μας που λέμε!!! Το μήκος του τραχηλου αλλάζει όπως προχωράει η εγκυμοσύνη ξέρω εγώ, δλδ μικραίνει και είναι λογικό, δεν ήξερα ότι με μια κίνηση πχ να ανέβεις σκαλες η αυτό με την γεμάτη κύστη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Elena_vern είπε:

Eμενα στην αυχενική μετρήθηκε ο τράχηλος από την κοιλιά 3,1 cm 

Μετά στον γυναικολόγο από την κοιλιά πάλι το μετραγαμε συνέχεια 4. 

Χθες ενδοκολπικα ήταν 3,5cm. 

Μου είπε ότι ο τράχηλος γενικά μεταβάλλεται ως προς το μήκος. Δηλαδή μου λέει αν ανέβεις τα σκαλιά και έρθεις και σε μετρήσω δεν θα έχουμε την ίδια μέτρηση αν σε μετρήσω σε ήρεμη κατάσταση. Όπως ότι και η γεμάτη κύστη δίνει ψευδώς μεγαλύτερο αποτέλεσμα μετρησηςυστον τράχηλο. Έχετε ακούσει τίποτα σχετικό? Αυτό το ότι μεταβάλλεται πρώτη φορά το άκουσα. Τον εμπιστεύομαι 100/100 αλλά ήθελα να βρω και κάτι σχετικό να διαβάσω στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα :P

Οι πόνοι περιόδου είναι και αυτές συσπάσεις. 

είχα και εγώ περίπου την 17 εβδομάδα για περίπου 2 ώρες. Μετά ως δια μαγείας πήγα τουαλέτα και σταμάτησαν μαχαίρι. Πάλι όμως ενημέρωσα τον γιατρό και όλα καλά μου είπε. 

αυτό που λες για το ότι μπορεί να αισθάνεσαι κάτι και αν το τσεκαρεις η μήτρα είναι οκ , το έχω και εγώ. Γι αυτό λέω ότι έχω γίνει κατά φαντασίαν ασθενής. Οι πραγματικές φορές που θα γίνει είναι πολύ λιγότερες απ'οτι νομίζω. 

Ουσιαστικά νιώθεις για μερικά δευτερόλεπτα μια αυξανόμενη αίσθηση ότι σφίγγει η μήτρα. Αν την ακουμπήσεις εκείνη την στιγμή έχει πετρώσει- είναι σκληρή. Για δευτερόλεπτα όμως επανέρχεται μετά. Λέγονται συσπάσεις Braxton Hicks. Είναι φυσιολογικο να συμβαίνουν. Ήδη μΛιστα συμβαίνουν από την 7 περίπου εβδιμαδα αλλά πολλές γυναίκες το αντιλαμβάνονται στο 3ο τρίμηνο ιδίως αν είναι η πρώτη τους κύηση. 

Εμένα είναι η δεύτερη  εγκυμοσύνη και είχα την "τιμή" να τις νιώσω από την 15η εβδομάδα  Κάθε φορά όταν το νιώθω φοβάμαι αν και ξέρω ότι είναι φυσιολογικές. 

Μπορεί να προκληθούν από γεμάτη κύστη, από τις κλωτσιές του μωρού, από αφυδάτωση. 

Με ένα ζεστό μπάνιο 'η με αλλαγή στάση σώματος φεύγουν. 

Αν θες να τις ψάξεις καλύτερα κάνε αναζήτηση στα αγγλικά. Η βιβλιογραφία είναι τεράστια και πιο έγκυρη. 

Επίσης πολλές γυναίκες που δεν ξέρουν , νομίζουν ότι αυτό που νιώθουν είναι το μωρό. Κάποιο σημείο σώματος δηλαδή που προεξέχει. Αλλά είναι σύσπαση. Το μωρό τουλάχιστον σε αυτές τις βδομάδες που το καταλαβαίνουμε έχει άλλη αίσθηση όταν κλωτσαει. 

Εσύ τι μήκος τραχήλου έχεις?

Ουφ...μάλλον δεν είναι συσπάσεις τότε.Η δεν τις έχω καταλάβει τότε και νομίζω ότι είναι το μωρό!Πάντως πόνο δεν έχω σίγουρα..Ο τράχηλος 3,5 αν θυμάμαι καλά,μου είχε πει ότι είναι οκ ο γιατρός την προηγ.εβδομα΄δα που με είδε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elena_vern είπε:

Επίσης αυτό που μου είπε ο γιατρός μου είναι ότι η μήτρα από μέγεθος λεμονιού θα γίνει σαν καρπούζι. Δηλαδή μου λέει τι περίμενες? Ότι δεν θα αισθανοσουν τίποτα? (Αυτό μου το είπε με αφορμή τις συσπάσεις που επέμενα να μάθω γιατί είναι φυσιολογικές) 

Και λέω ρε παιδιά δίκιο έχει. Δηλαδή είμαστε έγκυες. Είναι λογικό να έχουμε πονακια. Δεν ξέρω γιατί μας πανικοβάλλουν μερικοί. 

 

Καλά ναι δίκιο έχει...Τόσες αλλαγές δεν θα νιώσουμε και κάτι;;Αλλά το άτιμο το μυαλό πάει στο κακό...και το ιντερνετ δεν βοηθάει συνήθως όταν ψάχνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα! 

Κοριτσια εγω ειχα τετοια συσπαση το βραδυ. Πονο περιοδου στυλ, για 5-10 λεπτα, 2-3 φορες μεσα στη νυχτα. Επικοινωνησα με τη γιατρο και μου ειπε πως θα την απασχολουσε αν πονουσα για 3 ωρες. Ο πόνος μεχρι 15-20 λεπτα ειναι φυσιολογικος, πιθανον να φταιει και η θεση του μωρου,πιθανον να φταιει που εξακολουθει να μεγαλωνει η μητρα μας καθως θα μεγαλωνει μεχρι και την 40η εβδομαδα. 

Μου ειπε να δωσω βαση συχνοτητα και διαρκεια και να επικοινωνησω να με δει αν τυχον κατι ξεφυγει ;) 

Άρα εσύ είχες πόνο περιόδου σωστά? Όχι σύσπαση Braxton Hicks έτσι?

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι έτσι είναι, πιστεύω ότι από τον φόβο μας ξεκινάνε όλα! Σίγουρα όμως πρέπει να είμαστε προσεκτικές με τις συσπασεις και γενικά όλοι την κατάσταση, να έχουμε το νου μας που λέμε!!! Το μήκος του τραχηλου αλλάζει όπως προχωράει η εγκυμοσύνη ξέρω εγώ, δλδ μικραίνει και είναι λογικό, δεν ήξερα ότι με μια κίνηση πχ να ανέβεις σκαλες η αυτό με την γεμάτη κύστη!! 

Αυτό για την κύστη το διάβασα στην ξένη βιβλιογραφία. Γι'αυτό λεει ότι η σωστή μέτρηση γίνεται με άδεια την κύστη. 

Αλλά και εγώ αυτό ήξερα για τον τράχηλο. Ότι με την πάροδο του χρόνου σιγά σιγά "φθίνει" ο τράχηλος. Αλλά μου είπε ότι ναι μεν ισχύει αλλά μακροπρόθεσμα. Στις εβδομαδιαίες μετρήσεις που έχει τύχει να κάνω δεν ισχύει. Μένει σταθερός μέχρι και το δεύτερο τρίμηνο και μετά σιγά σιγά μειώνεται. 

Τι να πω. Κυκλοφορεί τόσο πολύ πληροφορία στο ίντερνετ από φόρουμ 'η από διάφορα σάιτ και που χάνεσαι. Σημασία έχει να ακούμε τον γιατρό που μας παρακολουθεί και να διαβάζουμε ομοίως επιστημονικά σάιτ 'η σάιτ γιατρών. Αυτό μου το επέτρεψε :P

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Καλά ναι δίκιο έχει...Τόσες αλλαγές δεν θα νιώσουμε και κάτι;;Αλλά το άτιμο το μυαλό πάει στο κακό...και το ιντερνετ δεν βοηθάει συνήθως όταν ψάχνεις!

Άσε. Το μυαλό είναι πανούργο. Και όπως τα λες. Το ίντερνετ είναι ναι μεν φίλος αλλά πολλές φορές είναι και εχθρός!!!!!

 

Εμένα πάντως ρε παιδί μου όλο το πρώτο τρίμηνο πέρα από εμετούς , πόνους περιόδου είχα 1-2 φορές για λίγο. 

Τώρα στο δεύτερο τρίμηνο έχω ο,τι δεν είχα πριν. Χαχα. Δόξα το Θεό όμως πόνο δεν έχω. Ούτε στις συσπάσεις. 

Τι να πω. Ο Θεός βοηθός !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Elena_vern είπε:

Άρα εσύ είχες πόνο περιόδου σωστά? Όχι σύσπαση Braxton Hicks έτσι?

Αυτό για την κύστη το διάβασα στην ξένη βιβλιογραφία. Γι'αυτό λεει ότι η σωστή μέτρηση γίνεται με άδεια την κύστη. 

Αλλά και εγώ αυτό ήξερα για τον τράχηλο. Ότι με την πάροδο του χρόνου σιγά σιγά "φθίνει" ο τράχηλος. Αλλά μου είπε ότι ναι μεν ισχύει αλλά μακροπρόθεσμα. Στις εβδομαδιαίες μετρήσεις που έχει τύχει να κάνω δεν ισχύει. Μένει σταθερός μέχρι και το δεύτερο τρίμηνο και μετά σιγά σιγά μειώνεται. 

Τι να πω. Κυκλοφορεί τόσο πολύ πληροφορία στο ίντερνετ από φόρουμ 'η από διάφορα σάιτ και που χάνεσαι. Σημασία έχει να ακούμε τον γιατρό που μας παρακολουθεί και να διαβάζουμε ομοίως επιστημονικά σάιτ 'η σάιτ γιατρών. Αυτό μου το επέτρεψε :P

Άσε. Το μυαλό είναι πανούργο. Και όπως τα λες. Το ίντερνετ είναι ναι μεν φίλος αλλά πολλές φορές είναι και εχθρός!!!!!

 

Εμένα πάντως ρε παιδί μου όλο το πρώτο τρίμηνο πέρα από εμετούς , πόνους περιόδου είχα 1-2 φορές για λίγο. 

Τώρα στο δεύτερο τρίμηνο έχω ο,τι δεν είχα πριν. Χαχα. Δόξα το Θεό όμως πόνο δεν έχω. Ούτε στις συσπάσεις. 

Τι να πω. Ο Θεός βοηθός !!! 

Και εμένα για τον τράχηλο μου είπε ότι ενδεχομένως να μικρύνει με την πάροδο των εβδομάδων,γι'αυτό και με τσεκάρει πάντα να δει αν μίκρυνε.

Ασε ο γιατρός μου μόλις του λέω ότι διάβασα κάτι φρικάρει!Μου λέει κυκλοφορεί τόση παραφιλολογία που δημιουργεί σύγχυση στις εγκύους...

Εγώ απ' ότι βλέπω το κάθε σώμα είναι διαφορετικό σε συμπτώματα και ενδείξεις. Τις συσπάσεις πάντως μου είπε ότι θα τις νιώσω αργότερα λογικά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Και εμένα για τον τράχηλο μου είπε ότι ενδεχομένως να μικρύνει με την πάροδο των εβδομάδων,γι'αυτό και με τσεκάρει πάντα να δει αν μίκρυνε.

Ασε ο γιατρός μου μόλις του λέω ότι διάβασα κάτι φρικάρει!Μου λέει κυκλοφορεί τόση παραφιλολογία που δημιουργεί σύγχυση στις εγκύους...

Εγώ απ' ότι βλέπω το κάθε σώμα είναι διαφορετικό σε συμπτώματα και ενδείξεις. Τις συσπάσεις πάντως μου είπε ότι θα τις νιώσω αργότερα λογικά!

 

Εμένα κάποια στιγμή μου λέει " σταματά να κάνεις τον γιατρό" χαχα. 

Εμένα με αγχωσαν οι συσπάσεις γιατί διάβαζα σε φόρουμ που οι γιατροί δίνανε ένα σωρό φάρμακα (προγεστερόνη κλπ) και λέω εμένα δεν θα μου δώσει? Και εκεί αγχώθηκα. Και του το είπα. Ειναι φυσιολογικό όλο αυτό που νιώθεις. Η μήτρα μεγαλώνει. Δεν θέλω να σου δώσω ορμόνες περιττές και να εκθέσω το έμβρυο σε ορμόνες και φάρμακα. Και για δική μου ψυχολογική ηρεμία μου λέει αν θες έλα και κάθε μέρα να βλέπουμε το μωρό. Τελικά το κανονίσαμε και πηγαίνω 1 φορά τη βδομάδα μέχρι τη β επιπέδου και μετράμε τράχηλο καθε φορά. Τώρα την άλλη εβδομάδα πάλι. 

Τις προάλλες ήμουν έξω και κατουριομουν. Και πάω τουαλέτα και βλέπω το εσώρουχο βρεγμένο και άοσμο. 

Έπαθα συγκοπή. Λέω χάνω αμνιακό υγρό. 

Πήρα τον γιατρό μου λέει άλλαξε εσώρουχο και πάρε με σε μισή ώρα να μου πεις. Τελικά τον πήρα μετά από μια ώρα είχα ευτυχώς στεγνό εσώρουχο. Μου λέει ούρα ήταν. Μα λέω άοσμα? Μου λέει ναι. Μόνο αν δεν πίνεις νερό τα ούρα θα μυρίζουν έντονα. 

Τελικά αφού στεγνωσε το εσώρουχο το βρεγμένο, το κατουρησα λίγο στο σημείο εκεί που ήταν βρεγμένο να δω αν θα μυρίζει και πως θα φανεί πάνω στο εσώρουχο. Ευτυχώς ήταν άοσμα και πάλι τα ούρα. Εκείνη την βδομάδα για να μου φύγει ο Πανίκος πήγα 2 φορές. 

Να τα μας λέω και η ακράτεια. 

Ευτυχώς δεν έχει ξανά τύχει.παρα μόνο αν φταρνιστω έντονα νιώθω κάτι να φεύγει. 

Εσείς κάθε πότε πάτε γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elena_vern είπε:

Εμένα κάποια στιγμή μου λέει " σταματά να κάνεις τον γιατρό" χαχα. 

Εμένα με αγχωσαν οι συσπάσεις γιατί διάβαζα σε φόρουμ που οι γιατροί δίνανε ένα σωρό φάρμακα (προγεστερόνη κλπ) και λέω εμένα δεν θα μου δώσει? Και εκεί αγχώθηκα. Και του το είπα. Ειναι φυσιολογικό όλο αυτό που νιώθεις. Η μήτρα μεγαλώνει. Δεν θέλω να σου δώσω ορμόνες περιττές και να εκθέσω το έμβρυο σε ορμόνες και φάρμακα. Και για δική μου ψυχολογική ηρεμία μου λέει αν θες έλα και κάθε μέρα να βλέπουμε το μωρό. Τελικά το κανονίσαμε και πηγαίνω 1 φορά τη βδομάδα μέχρι τη β επιπέδου και μετράμε τράχηλο καθε φορά. Τώρα την άλλη εβδομάδα πάλι. 

Τις προάλλες ήμουν έξω και κατουριομουν. Και πάω τουαλέτα και βλέπω το εσώρουχο βρεγμένο και άοσμο. 

Έπαθα συγκοπή. Λέω χάνω αμνιακό υγρό. 

Πήρα τον γιατρό μου λέει άλλαξε εσώρουχο και πάρε με σε μισή ώρα να μου πεις. Τελικά τον πήρα μετά από μια ώρα είχα ευτυχώς στεγνό εσώρουχο. Μου λέει ούρα ήταν. Μα λέω άοσμα? Μου λέει ναι. Μόνο αν δεν πίνεις νερό τα ούρα θα μυρίζουν έντονα. 

Τελικά αφού στεγνωσε το εσώρουχο το βρεγμένο, το κατουρησα λίγο στο σημείο εκεί που ήταν βρεγμένο να δω αν θα μυρίζει και πως θα φανεί πάνω στο εσώρουχο. Ευτυχώς ήταν άοσμα και πάλι τα ούρα. Εκείνη την βδομάδα για να μου φύγει ο Πανίκος πήγα 2 φορές. 

Να τα μας λέω και η ακράτεια. 

Ευτυχώς δεν έχει ξανά τύχει.παρα μόνο αν φταρνιστω έντονα νιώθω κάτι να φεύγει. 

Εσείς κάθε πότε πάτε γιατρό?

Εγω 1 φορά τον μήνα πηγαίνω και κάποιες φορές 2. Τώρα θα πάω την Τρίτη του Πάσχα και μετά πάλι αρχές Μαΐου! Αν ήταν ουρά οντως πρέπει να κάνεις ασκήσεις kegel, σου μίλησε γιαυτες?? Βοηθάει πολύ στον τοκετό αλλά και μετά στην ζωή μας, ειδικά στα γεράματα!! Εγώ τις κάνω στην τουαλέτα όταν κάνω τσιτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ που δε θέλει να σε εκθέσει σε περιττές ορμόνες!Και μένα γενικά είναι κουλ σε πολλά και με καθησυχάζει.Εγώ πλέον 1 φορά το μήνα...αβάσταχτο μου φαίνεται χαχα.Γενικά βέβαια το άγχος μου το κραάω για μένα, δεν τον παίρνω πολλά τηλ κτλ για να μην ενοχλώ χωρις να μου έχει πει τίποτα ο άνθρωπος.🙃

Ααα αυτό με τα ούρα το είχα σκεφτεί και εγώ μήπως έχω ακράτεια αλλά νομίζω ότι είναι τα υγρά του κόλπου γιατί έχω αρκετές εκκρίσεις λευκές.Και εγώ είχα ταραχτεί αλλά είναι και αυτό στα πλαίσια του φυσιολογικού...Κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει με αυτό και γενικότερα με τον τοκετό και την αποκατάσταση πάντως είναι οι ασκήσεις του πυελικού εδάφους,οι kegel που λέμε δηλάδη.Μας το έχουν πει οι γυμναστές στο pilates και εγώ κάνω καθημερινά σχεδόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elena_vernδεν εχω ιδεα τι ειναι η συσπαση Braxton Hicks

και με βαση αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ, τι σχεση εχουν αυτες οι συσπασεις με τις εβδομαδες που ειμαστε εμεις? Εγω τωρα μπαινω στην 20η εβδομαδα. Λεει πως διαρκουν εως 40 δευτερα, οποτε οχι σε καμια περιπτωση δεν αισθανθηκα κατι τετοιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Συμφωνώ που δε θέλει να σε εκθέσει σε περιττές ορμόνες!Και μένα γενικά είναι κουλ σε πολλά και με καθησυχάζει.Εγώ πλέον 1 φορά το μήνα...αβάσταχτο μου φαίνεται χαχα.Γενικά βέβαια το άγχος μου το κραάω για μένα, δεν τον παίρνω πολλά τηλ κτλ για να μην ενοχλώ χωρις να μου έχει πει τίποτα ο άνθρωπος.🙃

Ααα αυτό με τα ούρα το είχα σκεφτεί και εγώ μήπως έχω ακράτεια αλλά νομίζω ότι είναι τα υγρά του κόλπου γιατί έχω αρκετές εκκρίσεις λευκές.Και εγώ είχα ταραχτεί αλλά είναι και αυτό στα πλαίσια του φυσιολογικού...Κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει με αυτό και γενικότερα με τον τοκετό και την αποκατάσταση πάντως είναι οι ασκήσεις του πυελικού εδάφους,οι kegel που λέμε δηλάδη.Μας το έχουν πει οι γυμναστές στο pilates και εγώ κάνω καθημερινά σχεδόν.

Και εγώ έτσι σκέφτομαι αλλά μετά με πιάνει πανικός και λέω σε μην το αφήσω σε περίπτωση που είναι κάτι σημαντικό. Οπότε ας είμαι υπερβολική δεν πειράζει. Αλλά σε νορμάλ βαθμό θεωρώ. 

Κοίτα υγρά αυξημένα έχω κ εγώ. Αλλά αυτό ήταν βρεγμένο. Σαν νερό. Χωρίς κολπικές εκκρίσεις που ήταν το σύνηθες. Εκεί θορυβήθηκα. 

Αλλά όλα καλά δόξα το θεό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Εγω 1 φορά τον μήνα πηγαίνω και κάποιες φορές 2. Τώρα θα πάω την Τρίτη του Πάσχα και μετά πάλι αρχές Μαΐου! Αν ήταν ουρά οντως πρέπει να κάνεις ασκήσεις kegel, σου μίλησε γιαυτες?? Βοηθάει πολύ στον τοκετό αλλά και μετά στην ζωή μας, ειδικά στα γεράματα!! Εγώ τις κάνω στην τουαλέτα όταν κάνω τσιτσα

Δεν μου είπε να τις κάνω. Θα το τσεκαρω όμως :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

@Elena_vernδεν εχω ιδεα τι ειναι η συσπαση Braxton Hicks

και με βαση αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ, τι σχεση εχουν αυτες οι συσπασεις με τις εβδομαδες που ειμαστε εμεις? Εγω τωρα μπαινω στην 20η εβδομαδα. Λεει πως διαρκουν εως 40 δευτερα, οποτε οχι σε καμια περιπτωση δεν αισθανθηκα κατι τετοιο

Οι συσπάσεις Braxton Hicks ξεκινούν από πολύ νωρίς (πρώτο τρίμηνο). Απλά πολλές γυναίκες το αντιλαμβάνονται στο τρίτο τρίμηνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια εγω γραφω μηνυματα αλλα χρειαζονται εγκριση για να δημοσιευτουν. Τι πρεπει να κανω για να δημοσιευονται κατευθειαν τα μηνυματα μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά και από μένα από τη β επιπέδου. Τουλάχιστον έτσι τα έκρινε ο εμβρυολογος. Εμένα πάλι το βάρος μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό μόλις 386 γρ.. (είμαι 21+5) και κάτι μου ανέφερε για πάραπλακουντα που έχει δημιουργηθεί. Οπότε έχω 2 πλακούντες!! Έναν οπίσθιο υψηλό (πλέον) και ένα πρόσθιο υψηλό. Δεν κατάλαβα τι είναι αλλά δε μας επηρεάζει κάπου ειπε. Το έχετε ξανακουσει πάλι αυτό?? Τράχηλος κλειστός 3 cm. Καρδούλα μια χαρά. Ολοι οι δείκτες για τρισωμια απόντες. Πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδες 3,1% ( στην αυχενική είχα 1 στις 824). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά και από μένα από τη β επιπέδου. Τουλάχιστον έτσι τα έκρινε ο εμβρυολογος. Εμένα πάλι το βάρος μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό μόλις 386 γρ.. (είμαι 21+5) και κάτι μου ανέφερε για πάραπλακουντα που έχει δημιουργηθεί. Οπότε έχω 2 πλακούντες!! Έναν οπίσθιο υψηλό (πλέον) και ένα πρόσθιο υψηλό. Δεν κατάλαβα τι είναι αλλά δε μας επηρεάζει κάπου ειπε. Το έχετε ξανακουσει πάλι αυτό?? Τράχηλος κλειστός 3 cm. Καρδούλα μια χαρά. Ολοι οι δείκτες για τρισωμια απόντες. Πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδες 3,1% ( στην αυχενική είχα 1 στις 824). 

Δεν το έχω ξανά ακούσει αλλά αφού σε βρήκε μια χαρά τότε είσαι οκ. Το βάρος του μωρού είναι εντός των φυσιολογικών πλαισίων για την εβδομάδα που βρίσκεσαι? 

Είχες ξανά μετρήσει τράχηλο πριν πας για β επιπέδου? Κι αν ναι πόσο ήταν τότε?

Μπράβο! Ξεμπερδεψεις πάντως!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elena_vern είπε:

Δεν το έχω ξανά ακούσει αλλά αφού σε βρήκε μια χαρά τότε είσαι οκ. Το βάρος του μωρού είναι εντός των φυσιολογικών πλαισίων για την εβδομάδα που βρίσκεσαι? 

Είχες ξανά μετρήσει τράχηλο πριν πας για β επιπέδου? Κι αν ναι πόσο ήταν τότε?

Μπράβο! Ξεμπερδεψεις πάντως!!! 

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάρος για την ηλικία του. Τι να πω εγώ διαβάζω άλλα νούμερα εδώ μέσα και αγχώνομαι. Η ανατομία γενικότερα πολύ καλή μου είπε. Ο τράχηλος μετρήθηκε ενδοκολπικα και μου σχολίασε πολύ καλός και κλειστος. Στην αυχενική (στον ίδιο έγινε) ήταν 3,6. Παίρνω και τα utrogestan μου 2 την ημέρα. Δεν τον είδα να προβληματίζεται κάπου. Ούτε στο βάρος ούτε στον τράχηλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tonia40 είπε:

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάρος για την ηλικία του. Τι να πω εγώ διαβάζω άλλα νούμερα εδώ μέσα και αγχώνομαι. Η ανατομία γενικότερα πολύ καλή μου είπε. Ο τράχηλος μετρήθηκε ενδοκολπικα και μου σχολίασε πολύ καλός και κλειστος. Στην αυχενική (στον ίδιο έγινε) ήταν 3,6. Παίρνω και τα utrogestan μου 2 την ημέρα. Δεν τον είδα να προβληματίζεται κάπου. Ούτε στο βάρος ούτε στον τράχηλο. 

Μπράβο μια χαρά όλα. 

Καλύτερα να μείνεις στα λόγια του γιατρού σου. Στο ίντερνετ λέγονται πολλά και μας πανικοβάλλουν. 

Αν υπήρχε κάποια ανησυχία θα στο έλεγε εκείνος. Είσαι τυχερή! Θα κάνεις ένα ήσυχο Πάσχα! 

Utrogestan γιατί παίρνεις? Με μια αφορμή στο δίνει? Συγγνωμη που ρωτάω απλά για δική μου ενημέρωση ρωτάω. Επειδή έχω κάτι συσπάσεις αλλά δεν θέλει να μου δώσει κάτι αφού ο τράχηλος είναι μια χαρά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elena_vern είπε:

Μπράβο μια χαρά όλα. 

Καλύτερα να μείνεις στα λόγια του γιατρού σου. Στο ίντερνετ λέγονται πολλά και μας πανικοβάλλουν. 

Αν υπήρχε κάποια ανησυχία θα στο έλεγε εκείνος. Είσαι τυχερή! Θα κάνεις ένα ήσυχο Πάσχα! 

Utrogestan γιατί παίρνεις? Με μια αφορμή στο δίνει? Συγγνωμη που ρωτάω απλά για δική μου ενημέρωση ρωτάω. Επειδή έχω κάτι συσπάσεις αλλά δεν θέλει να μου δώσει κάτι αφού ο τράχηλος είναι μια χαρά...

Είχα χαμηλό οπίσθιο πλακουντα και συχνά πυκνά καφέ υγρά μέχρι και 19 εβδ. Μετά ανέβηκε αλλά μου τα συνεχίζει τα utrogestan (2 των 200). Γενικά στο πρώτο τρίμηνο είχα τις  μικροαιμοραγιες μου οπότε τα έχω παντρευτεί και δε βλέπω να μου τα σταματάει μέχρι να γεννήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάρος για την ηλικία του. Τι να πω εγώ διαβάζω άλλα νούμερα εδώ μέσα και αγχώνομαι. Η ανατομία γενικότερα πολύ καλή μου είπε. Ο τράχηλος μετρήθηκε ενδοκολπικα και μου σχολίασε πολύ καλός και κλειστος. Στην αυχενική (στον ίδιο έγινε) ήταν 3,6. Παίρνω και τα utrogestan μου 2 την ημέρα. Δεν τον είδα να προβληματίζεται κάπου. Ούτε στο βάρος ούτε στον τράχηλο. 

Ωραία Τονια, όμορφα!!! Πρώτη φορά το ακούω και γω αυτό με τους 2 πλακουντες,τα γραμμάρια του μωρου είναι μια χαρά!! Αφού και ο γιατρός σου ήταν ήσυχος δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, απόλαυσε το ❤️!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Είχα χαμηλό οπίσθιο πλακουντα και συχνά πυκνά καφέ υγρά μέχρι και 19 εβδ. Μετά ανέβηκε αλλά μου τα συνεχίζει τα utrogestan (2 των 200). Γενικά στο πρώτο τρίμηνο είχα τις  μικροαιμοραγιες μου οπότε τα έχω παντρευτεί και δε βλέπω να μου τα σταματάει μέχρι να γεννήσω. 

Α. Μάλιστα. Τότε πολύ καλά έκανε! Όλα καλά! Απόλαυσε το τώρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elena_vern είπε:

Οι συσπάσεις Braxton Hicks ξεκινούν από πολύ νωρίς (πρώτο τρίμηνο). Απλά πολλές γυναίκες το αντιλαμβάνονται στο τρίτο τρίμηνο. 

εχω την επομενη εβδομαδα ραντεβου ;) θα ενημερωθω σχετικα γτ δεν εχω ιδεα τι ειναι και ποσο σοβαρο ειναι κτλ κτλ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...