Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

@Marika31 δεν μας ειχες πει οτι εισαι και μειον να το ξερουμε να μην σου μιλαμε!! 🤣 

@irini02 να μας πεις εντυπωσεις για το βιβλίο, να το παρουμε αν αξιζει!! ❤️ 

@Tonia40 δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που λες, οτι αλλάζεις μήνα καθε 18 του μήνα. Εμάς μας είπε πως εφοσον τελευταια περιοδο ειχα Τεταρτη, αλλαζω εβδομαδα καθε Τετάρτη οπότε με βαση αυτο μου υπολογισε την αλλαγή μήνα καθως άλλοι μήνες εχουν 30, άλλοι 31 και μας επιασε και ο Φλεβαρης που ειχε 28 μέρες. Και μου μοιαζει λογικό να σου πω την αληθεια. Όχι οτι εχω καταλαβει βεβαια τι παιζει και με αυτο που αλλοι μηνες κυησης εχουν 4 κι αλλοι 5 εβδομαδες, τι μαθηματικά ειναι αυτά μωρε??? 🤣

Γιατί το ήξερα εγω?? Νόμιζα ότι είχα πάρει 1,5 κιλο😂😂 Όχι ρε κοριτσια εγώ μαζί σας ήθελα να είμαι, η μοίρα τα έφερε έτσι 😂!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα Κορίτσια μου!!!! Χαμος βλεπω και σήμερα οι συζητήσεις!!! Μπραβο Μπραβο!! Λοιπον αγαπημένη @Tonia40 και εγω το παω πάντα με το πινακάκι που έβαλε η @Amp92 Οπότε σήμερα που είμαι 23+2 ξερω και λέω πως ειμαι στον 6ο μήνα. Οταν ημουν 21+6 έλεγα πως ειμαι ακόμα στον 5ο οπως ειναι και στο πινακάκι...δηλαδη και 26+6 θα λεω ακομα 6ο μήνα. Οσον αφορά τα κιλά να θυμήσω πως ο γιατρος μου στο φάκελο με τις πληροφορίες που μου ειχε δωσει στην αρχή τα είχε χωρίσει ανά τρίμηνο , δηλαδη 2+4+6, με την σκεψη οτι στα 12 κιλάκια ειμαστε καλα.  Δεν φαντάζομαι να πιστευει καμια σας πως τηρήθηκε αυτό από εμένα????? Εγω λοιπον 23+2 σήμερα είμαι 8 κιλά...και την τελευταια εβδομάδα προσέχω παααρα πολύ!!!! Αυτό που μου έκανε εντυπωση και εδω ίσως βοηθήσει η @Marika31 και τα κορίτσια που κάνουν διατροφή λόγω σακχάρου, είναι πως ενώ εδω και μια εβδομάδα εχω προοσε΄ξει φουλ την διατροφή μου (0 γλυκο, 0 ζημαρικά, 0 ψωμια, πατατατακια, μπισκοτα, πιτσες κλπ) περίμενα πως θα εχω χάσει και τίποτα και εγω ειμαι καθε μέρα στα ίδια....μιλάμε και στο γραμμάριο ακριβως ιδια! χαχα Μηπως χανω μεν αλλα επειδη μεγαλωνει και το μωρο τωρα πιο γρηγορα δεν φαινεται...Καλά οχι οτι θελω να χασω , αυτο μας ελειπε κι απο πάνω, απλά με τέτεια αλλαγή διατροφής αυτο φανταζόμουν και μου έχει κάνει εντυπωση...Τελος παντων, παντως προσέχω πολύ τωρα και γενικα ακούμε για 15-20 κιλα σε εγκυμοσυνες καθημερινά αλλα κατα βάθος ξερω πως δεν ειναι καλό.
Σε άλλα νέα ΄σήμερα πήρα το βιβλιο Καταπληκτικκή Μαμά (0-12 μηνών) και ανυπομονώ να το ξεκινήσω το σουκού!!! Το βρηκα στο Πολιτεία Βιβλιοπωλείο σε πολυ΄ καλή τιμή.
Οσο για την ΠΗΤ εγω εχω 6/8 (αυτο που μου έχουν πει την πρωτη μέρα) όμως στην α αυχενική λέει 2/8, το ίδιο και στην β αυχενική... Νομίζω αλλάζει και με την υπερηχογραφική ηλικία. Εσεις έχετε διαφορά μεταξύ της ηλικίας βασηΤΕΡ και της ηλικίας βαση υπερήχου?? εμενα το λέει πάντα στις φωτο...στους υπερήχους είναι πάντα 3 μέρες μεγαλύτερο!

Συμφωνώ με τις εβδομάδες και τους μήνες και γω έτσι το πάω κατά γραμμα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ +7 είμαι! Δεν ξέρω αν είναι καλά, πάντως έχω φάει κι εγώ μπορώ να πω. Ακολουθώ το ίδιο πατρόν με τις αλλες δύο. Στην πρώτη είχα πάρει 12 συνολικά, αλλα στο τέλος σχεδόν τίποτα λόγω δίαιτας λόγω διαβήτη κύησης και στη δεύτερη είχα πάρει 14 συνολικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σας πω ότι μπερδεύτηκα πιο πολύ με τους μήνες?!?! Μα κ αυτοί οι γιατροί γιατί δεν έχουν ένα στάνταρ να λένε? Θα κρατήσω ότι ολοκληρώνοντας την 22 εβδ. θα μπω στον 6ο που πλησιάζει την ημερομηνία βάση Πητ αν και της @Mummy2be με συμφέρει λίγο περισσότερο 🤓. Ελπίζω μη μου τα αλλάξουν στη β επιπέδου και τα μπλέξω πάλι 😁🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σχετικά με τον αιματοκρίτη τι ισχυύει?Μου επεσε από 35 σε 34 σε 2 μηνες, ενώ παίρνω σίδηρο το microfer spansule, 1 χάπι την ημέρα.Τα όρια από ότι είδα ειναι 37-45.Εσεις το έχετε αντιματωπίσει αυτό?Εχω φυσικά στείλει στο γιατρό τις εξετάσεις αλλα μόλις σήμερα το απόγευμα. Από Δευτέρα θα μου πει φαντάζομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια σχετικά με τον αιματοκρίτη τι ισχυύει?Μου επεσε από 35 σε 34 σε 2 μηνες, ενώ παίρνω σίδηρο το microfer spansule, 1 χάπι την ημέρα.Τα όρια από ότι είδα ειναι 37-45.Εσεις το έχετε αντιματωπίσει αυτό?Εχω φυσικά στείλει στο γιατρό τις εξετάσεις αλλα μόλις σήμερα το απόγευμα. Από Δευτέρα θα μου πει φαντάζομαι.

Καλημέρα 😁!!!! Ο αιματοκρίτης ετσι θα πέφτει όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, όσο σίδηρο κι αν λαμβάνουμε, πάσχουμε από αναιμία κυησης οι έγκυες και έιναι φυσιολογικο να συμβαινει, μια χαρά σε βρίσκω μόνο μια μονάδα σε 2 μήνες εμένα σκέψου σε 2 μήνες έπεσε 5 μοναδες(εγώ εχω και στίγμα βέβαια). Θα το συζητήσεις με τον γιατρό σου μήπως θεωρήσει απαραίτητο να σου αυξήσει τον σίδηρο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Over εδώ με αιματοκρίτη 32,5... Να δούμε τι θα γίνει και που θα φτάσει, εγώ για την ώρα νιώθω εξάντληση και κοιμάμαι από τις 9μιση και συχνά πυκνά έχω και ζαλάδες. Ωραία περνάμε ε??? Παίρνω ήδη 2 tradyferon (ή όπως λέγεται, ελπίζω να καταλάβατε) και συνεχίζω το φυλλικό οξυ. Όσο για τη νέα μας φίλη @User10993 να πω ότι εγώ είχα θέματα με πλακούντα χαμηλής πρόσφυσης επιχείλιο μόλις 4 χιλιοστά από.τον τράχηλο και είχα (και έχω μη σου πω) καφέ υγρά συχνά πυκνά. Ταλαιπωρία και κρεββάτι γιατί υπήρχε κίνδυνος αιμορραγίας και αποκόλλησης. Προτελευταία φορά όμως στην 20 εβδ. μου είπε ο γιατρός πως ανέβηκε αρκετά. Αναμένω και τη β επιπέδου να το δούμε το θέμα αναλυτικά. Η χειρότερη περίπτωση πάντως είναι ο επιπωματικος δηλαδή αυτός που είναι πάνω στον τράχηλο. Ο επιχείλιος όσο μεγαλώνει η μήτρα ευτυχώς συνήθως απομακρύνεται από τον τράχηλο. Σου εύχομαι γρήγορα να ανέβει γιατί είναι ταλαιπωρία το κρεββατωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Over εδώ με αιματοκρίτη 32,5... Να δούμε τι θα γίνει και που θα φτάσει, εγώ για την ώρα νιώθω εξάντληση και κοιμάμαι από τις 9μιση και συχνά πυκνά έχω και ζαλάδες. Ωραία περνάμε ε??? Παίρνω ήδη 2 tradyferon (ή όπως λέγεται, ελπίζω να καταλάβατε) και συνεχίζω το φυλλικό οξυ. Όσο για τη νέα μας φίλη @User10993 να πω ότι εγώ είχα θέματα με πλακούντα χαμηλής πρόσφυσης επιχείλιο μόλις 4 χιλιοστά από.τον τράχηλο και είχα (και έχω μη σου πω) καφέ υγρά συχνά πυκνά. Ταλαιπωρία και κρεββάτι γιατί υπήρχε κίνδυνος αιμορραγίας και αποκόλλησης. Προτελευταία φορά όμως στην 20 εβδ. μου είπε ο γιατρός πως ανέβηκε αρκετά. Αναμένω και τη β επιπέδου να το δούμε το θέμα αναλυτικά. Η χειρότερη περίπτωση πάντως είναι ο επιπωματικος δηλαδή αυτός που είναι πάνω στον τράχηλο. Ο επιχείλιος όσο μεγαλώνει η μήτρα ευτυχώς συνήθως απομακρύνεται από τον τράχηλο. Σου εύχομαι γρήγορα να ανέβει γιατί είναι ταλαιπωρία το κρεββατωμα.

Καλημέρα κορίτσι!!! Εγώ 28 αιματοκρίτη αλλά έχω φουλ σίδηρο, πολλές ζαλάδες και λαχανιασμα!! Περιμένω να κάνω την μεταγγιση σε 2 εβδομάδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα κορίτσι!!! Εγώ 28 αιματοκρίτη αλλά έχω φουλ σίδηρο, πολλές ζαλάδες και λαχανιασμα!! Περιμένω να κάνω την μεταγγιση σε 2 εβδομάδες 

Και εγώ λαχανιαζω! Αλλά νόμιζα ότι είναι από την εγκυμοσύνη και όχι λόγω του σιδήρου. Σίδηρο είχα κανονικό, φεριτινη απατη. Αιμοσφαιρινη και ερυθρά κάτω από το όριο κ αυτά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Και εγώ λαχανιαζω! Αλλά νόμιζα ότι είναι από την εγκυμοσύνη και όχι λόγω του σιδήρου. Σίδηρο είχα κανονικό, φεριτινη απατη. Αιμοσφαιρινη και ερυθρά κάτω από το όριο κ αυτά.

 

Λόγω αιμοσφαιρινης λαχανιαζουμε, δεν έχουμε καλό οξυγόνο!! πιο μετά από το βάρος της εγκυμοσύνης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Λόγω αιμοσφαιρινης λαχανιαζουμε, δεν έχουμε καλό οξυγόνο!! πιο μετά από το βάρος της εγκυμοσύνης 

Ελπίζω να μην επηρεάζεται η ανάπτυξη των μωρών από ολο αυτό. Εγώ πάντως νιώθω πολύ μεγάλη αδυναμία, καμία σχέση με αυτά που λένε για το β τρίμηνο ότι είσαι μέσα στην ενέργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα 😁!!!! Ο αιματοκρίτης ετσι θα πέφτει όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, όσο σίδηρο κι αν λαμβάνουμε, πάσχουμε από αναιμία κυησης οι έγκυες και έιναι φυσιολογικο να συμβαινει, μια χαρά σε βρίσκω μόνο μια μονάδα σε 2 μήνες εμένα σκέψου σε 2 μήνες έπεσε 5 μοναδες(εγώ εχω και στίγμα βέβαια). Θα το συζητήσεις με τον γιατρό σου μήπως θεωρήσει απαραίτητο να σου αυξήσει τον σίδηρο!!! 

Σε ευχαριστώ , και ολες σας κοριτσια για τις απαντήσεις.Αφού είναι φυσιολογικό εντάξει.Και σαν φυσική κατάσταση νιώθω πολύ καλά,δεν εχω ζαλάδες ή ατονία.Ηρέμησα τώρα, από οτι καταλαβαινω αντιμετωπίζεται. Θα δω τι θα πει και o doctor.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Ελπίζω να μην επηρεάζεται η ανάπτυξη των μωρών από ολο αυτό. Εγώ πάντως νιώθω πολύ μεγάλη αδυναμία, καμία σχέση με αυτά που λένε για το β τρίμηνο ότι είσαι μέσα στην ενέργεια!

Όχι δεν επηρεάζονται καθόλου τα μωρακια μας, ειναι δικό μας το πρόβλημα και μόνο. Και η αδυναμία και η ενέργεια όλα ξεκινάνε από κει να ξέρεις. Και γω έτσι είμαι Τονια αρκετά υποτονικη!! Πόση αιμοσφαιρινη έχεις?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Σε ευχαριστώ , και ολες σας κοριτσια για τις απαντήσεις.Αφού είναι φυσιολογικό εντάξει.Και σαν φυσική κατάσταση νιώθω πολύ καλά,δεν εχω ζαλάδες ή ατονία.Ηρέμησα τώρα, από οτι καταλαβαινω αντιμετωπίζεται. Θα δω τι θα πει και o doctor.

Ναι μια χαρά, γιατί να έχεις ζαλάδες εξάλλου, αφού είναι καλος ο αιματοκρίτης σου!! Και οι γιατροί κοιτάνε και την αιμοσφαιρινη κυρίως και μετά τον αιματοκρίτη. Να θυμάσαι ότι οποίο πρόβλημα και να έχει η μαμά αντιμετωπιζεται, όταν έχουν τα μωρακια κάτι παθολογικό είναι τα δύσκολα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2023 at 5:42 ΜΜ, ο/η Mummy2be είπε:

@Marika31 δεν μας ειχες πει οτι εισαι και μειον να το ξερουμε να μην σου μιλαμε!! 🤣 

@irini02 να μας πεις εντυπωσεις για το βιβλίο, να το παρουμε αν αξιζει!! ❤️ 

@Tonia40 δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που λες, οτι αλλάζεις μήνα καθε 18 του μήνα. Εμάς μας είπε πως εφοσον τελευταια περιοδο ειχα Τεταρτη, αλλαζω εβδομαδα καθε Τετάρτη οπότε με βαση αυτο μου υπολογισε την αλλαγή μήνα καθως άλλοι μήνες εχουν 30, άλλοι 31 και μας επιασε και ο Φλεβαρης που ειχε 28 μέρες. Και μου μοιαζει λογικό να σου πω την αληθεια. Όχι οτι εχω καταλαβει βεβαια τι παιζει και με αυτο που αλλοι μηνες κυησης εχουν 4 κι αλλοι 5 εβδομαδες, τι μαθηματικά ειναι αυτά μωρε??? 🤣

Κοριτσια ο δικος μου ο γιατρος δεν μου εχει πει ποσα να παρω κλπ. Προσωπικα δεν θελω να παρω πανω απο 10 κιλα γιατι το μωρο πχ θα ειναι 3.5 κιλα κ λιγο τα υγρα κλπ. Δεν θελω να παρω πολλα. 

Μεχρι πριν 10 μερες που ζυγιστηκα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εχω παρει σχεδόν 3 κιλα. Θεωρω οτι απο εδω κ περα θα προσθετουμε κιλα αλλα το φυσιολογικο βασει κ οσων εχω δει ειναι καθε μηνα 2 κιλα...  τωρα ουσιαστικα μπηκα στον 6ο σημερα. Θα ζυγιστω ξανα αυριο μεθαυριο να δω τι παιζει.. ευχομαι να μην παρω πολλα. Μονο τα απαραιτητα γιατι δεν θελω να εχω πχ θεμα ζαχαρου, κ συνεπως αλλα προβληματα. Θα δουμε τωρα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια σχετικά με τον αιματοκρίτη τι ισχυύει?Μου επεσε από 35 σε 34 σε 2 μηνες, ενώ παίρνω σίδηρο το microfer spansule, 1 χάπι την ημέρα.Τα όρια από ότι είδα ειναι 37-45.Εσεις το έχετε αντιματωπίσει αυτό?Εχω φυσικά στείλει στο γιατρό τις εξετάσεις αλλα μόλις σήμερα το απόγευμα. Από Δευτέρα θα μου πει φαντάζομαι.

Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα αιματος. Εμενα επεσε 1.5 δηλαδη ειχα 35.5 

Μου ειπε οτι ειμαι καλα ( οι εγκυες μαλλον εχουν οριο 34). Αλλα παρολα αυτα μου ειπε να παιρνω κ 2ο χαπακι για να μην μου πεσει κ αλλο μετα.οποτε ρωτησε μηπως παρεις κ 2ο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια ο δικος μου ο γιατρος δεν μου εχει πει ποσα να παρω κλπ. Προσωπικα δεν θελω να παρω πανω απο 10 κιλα γιατι το μωρο πχ θα ειναι 3.5 κιλα κ λιγο τα υγρα κλπ. Δεν θελω να παρω πολλα. 

Μεχρι πριν 10 μερες που ζυγιστηκα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εχω παρει σχεδόν 3 κιλα. Θεωρω οτι απο εδω κ περα θα προσθετουμε κιλα αλλα το φυσιολογικο βασει κ οσων εχω δει ειναι καθε μηνα 2 κιλα...  τωρα ουσιαστικα μπηκα στον 6ο σημερα. Θα ζυγιστω ξανα αυριο μεθαυριο να δω τι παιζει.. ευχομαι να μην παρω πολλα. Μονο τα απαραιτητα γιατι δεν θελω να εχω πχ θεμα ζαχαρου, κ συνεπως αλλα προβληματα. Θα δουμε τωρα! 

 

Είσαι πολύ καλά κορίτσι μου, μόνο με 3 κιλά, πιστεύω θα φτάσεις το στόχο σου να μην πάρεις πάνω από 10! Κι εγώ κάθε φορά λέω δε θα πάρω πολλά άλλα δεν τα καταφέρνω. Μέχρι στιγμής τα χάνω όλα μέχρι τον 5ο μετά τη γέννα μήνα αλλά με πολύ προσπάθεια, διατροφή και γυμναστική. Κι όπως είπες κι εσύ και για λόγους υγείας καλύτερα να μην παίρνουμε πολλά. Εμένα δε με βοηθάει στο πρώτο τρίμηνο επίσης που έχω ανακατωσουρες. Εκεί και πρεπει να μασουλάω συνέχεια γιατί αν μένει το στομάχι μου άδειο με ταράζει και δεν μπορώ να φάω υγιεινά πολύ γιατί όλα με πειράζουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Όχι δεν επηρεάζονται καθόλου τα μωρακια μας, ειναι δικό μας το πρόβλημα και μόνο. Και η αδυναμία και η ενέργεια όλα ξεκινάνε από κει να ξέρεις. Και γω έτσι είμαι Τονια αρκετά υποτονικη!! Πόση αιμοσφαιρινη έχεις?? 

Μαρίκα μου εγώ έχω ερυθρά 3,5 (Φτ 3,8-5,8), αιμοσφαιρίνη 11,3 (φτ 11,5-16,5) και αιματοκρίτη 32,5 (φτ 37-47). Όλα τα καλά! Στο μεταξύ αυτή τη βδομάδα παρατήρησα εκτόξευση του μεγέθους της κοιλιάς. Θέλω να ελπίζω ότι θα έχει μεγαλώσει το μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Μαρίκα μου εγώ έχω ερυθρά 3,5 (Φτ 3,8-5,8), αιμοσφαιρίνη 11,3 (φτ 11,5-16,5) και αιματοκρίτη 32,5 (φτ 37-47). Όλα τα καλά! Στο μεταξύ αυτή τη βδομάδα παρατήρησα εκτόξευση του μεγέθους της κοιλιάς. Θέλω να ελπίζω ότι θα έχει μεγαλώσει το μωράκι.

Είναι αρκετά καλές οι τιμές σου όμως, δεν είσαι χαμηλά!τον αιματοκρίτη οι γιατροί δεν τον πολύ κοιτάνε γτ τον υπολογίζουνε από την αιμοσφαιρινη επι 3!! Θέλω να πω ότι ο αιματοκριτης σου ίσως είναι και πιο πανω!! Μια χαρά είσαι, μην ανυσηχεις καθόλου!!!εγώ φαντάσου έχω 9,5 αιμοσφαιρινη και 28 αιματοκρίτη και σε 2 εβδομάδες θα κάνω μετάγγιση δλδ θα έχει πέσει κι άλλο ως τότε!! Πρόβλημα υπάρχει όταν η αιμοσφαιρινη πάει 8,5 και κάτω!! Η κοιλιά ναι πετάει απότομα οντως και μένα πριν 2 εβδομάδες διπλασιαστηκε μέσα σε ένα βράδυ και έτσι έχει παραμείνει 😀!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή Μ.εβδομαδα σε όλες κορίτσια!Τι κάνετε? Εγώ μετράω αντίστροφα για την Τετάρτη. Εχω ήδη ενημερώσει αν τους προκύψει ακύρωση να με καλέσουν νωρίτερα! Ανυπομονώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2023 at 6:41 ΜΜ, ο/η Tonia40 είπε:

Αν σας πω ότι μπερδεύτηκα πιο πολύ με τους μήνες?!?! Μα κ αυτοί οι γιατροί γιατί δεν έχουν ένα στάνταρ να λένε? Θα κρατήσω ότι ολοκληρώνοντας την 22 εβδ. θα μπω στον 6ο που πλησιάζει την ημερομηνία βάση Πητ αν και της @Mummy2be με συμφέρει λίγο περισσότερο 🤓. Ελπίζω μη μου τα αλλάξουν στη β επιπέδου και τα μπλέξω πάλι 😁🤪

Καλημερα!! Κρατα ότι σε βολευει κοριτσάρα!! :D :D :D

Ειλικρινα, εγω δεν μπορω να σκεφτω, παω με το χαρτακι της γιατρου, σωστο λάθος, ο Θεος ξερει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα και καλή Μ.εβδομαδα σε όλες κορίτσια!Τι κάνετε? Εγώ μετράω αντίστροφα για την Τετάρτη. Εχω ήδη ενημερώσει αν τους προκύψει ακύρωση να με καλέσουν νωρίτερα! Ανυπομονώ!!

Καλή Μεγάλη Εβδομαδα σε ολες μας! Με τα υπεροχα νεα για τα μωρουλινια μας !!! 

Να μεγαλωσουν κ να τα κρατησουμε στην αγκαλια μας !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Balak455 είπε:

Καλή Μεγάλη Εβδομαδα σε ολες μας! Με τα υπεροχα νεα για τα μωρουλινια μας !!! 

Να μεγαλωσουν κ να τα κρατησουμε στην αγκαλια μας !! 

Καλημερα!!

Καλή Μεγάλη εβδομάδα να εχουμε κοριτσια μου, ας δώσει ο Θεος φώτιση και υγεια σε ολο τον κοσμο!!

Το μπεμπακι μου εγω δεν το ακουω τοσο τακτικα, εχω κανα 2 μερες να την καταλάβω. Αραιά και που μπορει να νιώσω ενα τουκ, αλλα ειναι πολύ γρηγορο. Την Παρασκευη το βραδυ βεβαια που εβλεπα ενα βιντεο και ειχα λιωσει στο γελιο, εκλαιγα ενα τεταρτο την καταλαβαινα τη γλυκουλα που κολυμπουσε, πρεπει να ειχε ταραχτει. Αλλά κι εγω φταίω πολύ, πονεσε το στομαχι μου και ολη μου η κοιλια απο τα γελια...

Μεσα στο σ/κ τιποτα. Βεβαια δεν ημουν και πολυ ηρεμη, συνεχεια στο πανω κατω ημουν και χθες ολη μερα έξω την περάσαμε. 

Εύχομαι μονο να ειναι καλά, δεν θελω να μου μπαίνουν ιδεές... Αργει και ο υπέρηχος παλι, πότε θα περάσουν οι μέρες να παει 20 ο μηνας να παμε στη γιατρό μας?? 9 και σήμερα, αλλα μοιάζουν τοσο πολλες!
 

Πλέον εχω κι εγω μια κοιλιά που κάνει μπαμ απο μακρια. Χθες εβαλα παντελονι εγκυμοσυνης κοριτσια και ανοιχτο πουκαμισο. Δεν με κουμπωνε το καημενο ποτε κινηθηκα λευκο τοπ και πουκαμισο... εξαιρετικο στυλ! Αλλά η κοιλιά φάτσα φόρα. 

Ακόμα μου φαινεται τοσο νωρις, εγω κλεινω τον 5ο  μηνα στις 19/4. Δεν το εχω συνειδητοποιησει καλα καλα, αλλά βλέπω τον άντρα μου πλέον πως αλλάζει και γίνεται ο γλυκός μου μπαμπούλης. Ακουμπαει την κοιλια, την χαιρεταει οταν ερχεται, της λεει καληνυχτα το βραδυ ❤️ τρυφερότητες που μου φαινονται τοσο αληθινές. Και με μενα τρυφερός ήταν πάντα, αλλά τωρα τον βλέπω πολύ προσεκτικό με τις κινήσεις του μαζι μου. Εχει έννοια μην με σπρώξει, μην με χτυπησει, μην με πιέσει, ούτε καν με τραβαει κοντα του στο κρεβάτι. Εχει αλλάξει ολες τις συνηθειες του κι αυτος μαζι μου, πράγματα που ηταν η ρουτινα μας, τωρα εχει προσαρμοστει ισως και περισσοτερο απο εμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου σχετικα με το σιδηρο και τον αιματοκριτη, εμενα ειναι στο 35 και μου ειπε κι εμενα πως θα πεσει κι αλλο γιατί τραβαει το μωρο αλλά δεν μας επηρρέαζει κάπου. Ειναι απολύτως φυσιολογικό. Εγώ ζαλάδες δεν εχω, μονο χθες τωρα που το λετε, ενιωσα για ενα δευτερολεπτο μια μικρη ελαχιστη ζάλη που πέρασε αμεσως. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...