Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Eir_ma είπε:

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ξέρουμε αν έχουμε έλλειψη σε κάτι και μετά να παίρνουμε την ανάλογη δόση,ο,τι βιταμίνες κι αν είναι. Αλλά κάνουμε ο,τι μας λέει ο γιατρός τι να κάνουμε δεν υπάρχει επιλογή. 

Ας το πάρουμε μέχρι την β επιπέδου και μετά να ρωτήσουμε τον γιατρό μήπως το σταματήσουμε;;; 

Να σου πω κι εγώ όλο διαβάζω και πανικοβάλλομαι άσε!!! Και πριν μείνω έγκυος,το παραμικρό το γκουγκλαρα και εννοείται ΠΑΝΤΑ η διάγνωση είναι κάτι κακό. Και μετά νααα οι κρίσεις πανικού. Πρέπει να κρατηθούμε μακριά από το ίντερνετ νομίζω. Δεν μας κάνει καλό ...

Ναι έτσι, η "μελέτη" αυτή μας καταστρεφει κυριολεκτικά. Άλλη "έρευνα" δε, λέει ότι δεν απορροφάται το πλεονάζον από τον οργανισμό αρα δεν υπάρχει κίνδυνος. Γιατί δε λένε κ όλοι οι γιατροί τα ίδια να τους εμπιστευτούμε τυφλά...Εμένα για παράδειγμα ο αιματολογος μου είπε να μην πάρω προληπτικά αγωγή με αντιπηκτικες και σαλοσπιρ (λόγω αποβολών) παροτι είχα στις εξετάσεις θρομβολιας ετεροζυγους παράγοντες κ έναν ομοζυγο. Ο πρώην γυναικολόγος μου είχε δώσει προληπτικά άλλες δοσολογιες και αυτός εδώ άλλες. Οπότε γεννιούνται διαρκώς απορίες και αμφιβολίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Ναι έτσι, η "μελέτη" αυτή μας καταστρεφει κυριολεκτικά. Άλλη "έρευνα" δε, λέει ότι δεν απορροφάται το πλεονάζον από τον οργανισμό αρα δεν υπάρχει κίνδυνος. Γιατί δε λένε κ όλοι οι γιατροί τα ίδια να τους εμπιστευτούμε τυφλά...Εμένα για παράδειγμα ο αιματολογος μου είπε να μην πάρω προληπτικά αγωγή με αντιπηκτικες και σαλοσπιρ (λόγω αποβολών) παροτι είχα στις εξετάσεις θρομβολιας ετεροζυγους παράγοντες κ έναν ομοζυγο. Ο πρώην γυναικολόγος μου είχε δώσει προληπτικά άλλες δοσολογιες και αυτός εδώ άλλες. Οπότε γεννιούνται διαρκώς απορίες και αμφιβολίες. 

Καλά έχεις δίκιο, αλλα κι εμείς οι "αμαθείς" από ιατρική τι να πιστέψουμε τι να κάνουμε; Ακολουθούμε πιστά έναν γιατρό που εμπιστευόμαστε. 

Νομίζω καλύτερα ο αιματολογος για αυτά τα θέματα είναι ο καλύτερος, κι εγώ είχα πάει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γιατί είχα κάτι ευρήματα στην αυχενική, εγώ έπαιρνα το σαλοσπιρ και με βοήθησε και το παίρνω προληπτικά και τώρα χωρίς να μου βρουν κάτι. Να σκεφτείς ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι δεν ήξερε να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα και με παρέπεμψε σε αιματολογο. Νομίζω ότι καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν και για τις βιταμίνες, θα ξέρει περισσότερα.

Θύμισε μου γιατί με τόσα κορίτσια εδώ μέσα έχω χάσει τον μπουσουλα. Εσύ είσαι Αθήνα; Που θα γεννήσεις με το καλό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά έχεις δίκιο, αλλα κι εμείς οι "αμαθείς" από ιατρική τι να πιστέψουμε τι να κάνουμε; Ακολουθούμε πιστά έναν γιατρό που εμπιστευόμαστε. 

Νομίζω καλύτερα ο αιματολογος για αυτά τα θέματα είναι ο καλύτερος, κι εγώ είχα πάει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γιατί είχα κάτι ευρήματα στην αυχενική, εγώ έπαιρνα το σαλοσπιρ και με βοήθησε και το παίρνω προληπτικά και τώρα χωρίς να μου βρουν κάτι. Να σκεφτείς ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι δεν ήξερε να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα και με παρέπεμψε σε αιματολογο. Νομίζω ότι καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν και για τις βιταμίνες, θα ξέρει περισσότερα.

Θύμισε μου γιατί με τόσα κορίτσια εδώ μέσα έχω χάσει τον μπουσουλα. Εσύ είσαι Αθήνα; Που θα γεννήσεις με το καλό;

Αθήνα είμαι ναι, αν μείνω σε αυτό το γιατρό θα γεννήσω στο Ρέα πρώτα ο Θεός! Τώρα όσον αφορά τον αιματολογο συμφωνώ αλλά εδώ υπάρχει ένα αλλά, επειδή είναι η τελευταία μου κύηση -και πιστεύω τυχερή- δε με νοιάζει να πάρω προληπτικά ότι χρειαστεί. Δε θα ρισκάρω δηλαδή να μην πάρω αντιπηκτικες εκτός αν μου το πουν 10 αιματολογοι, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα γυρίσω όλους τους αιματολογους. Οπότε ας μείνει έτσι, έτσι κ αλλιώς στα χέρια του Θεού είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Αθήνα είμαι ναι, αν μείνω σε αυτό το γιατρό θα γεννήσω στο Ρέα πρώτα ο Θεός! Τώρα όσον αφορά τον αιματολογο συμφωνώ αλλά εδώ υπάρχει ένα αλλά, επειδή είναι η τελευταία μου κύηση -και πιστεύω τυχερή- δε με νοιάζει να πάρω προληπτικά ότι χρειαστεί. Δε θα ρισκάρω δηλαδή να μην πάρω αντιπηκτικες εκτός αν μου το πουν 10 αιματολογοι, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα γυρίσω όλους τους αιματολογους. Οπότε ας μείνει έτσι, έτσι κ αλλιώς στα χέρια του Θεού είμαστε!

Κι εγώ στο Ρέα θα είμαι κορίτσι μου, ποτέ έχεις ΠΗΤ? 

Το σαλοσπιρ μόνο καλό κάνει πάντως κακό δεν κάνει, θα ακολουθήσεις και το ένστικτο σου εννοείται εσύ. Εμένα μου το είχε δώσει επειδή είχα υψηλό ποσοστό για προεκλαμψία πάντως, και τώρα το παίρνω επειδή έχω και παραπάνω κιλα. Είχα πάει σε δύο αιματολους και οι δύο το σύστησαν.

Να σε ρωτήσω αν φυσικά θέλεις μου λες, δεν θέλω να γίνομαι αδιάκριτη. Εχεις άλλο παιδάκι; Γιατί ανέφερες και άλλες κυήσεις. Δεν ξέρω αν έχεις αναφέρει κάπου εδώ το ιστορικό σου, μόνο θυμαμαι ότι είχες κάποια θέματα με τα καφέ υγρά και τον πλακούντα. Τι σε φοβίζει τόσο; Χίλια συγγνώμη που σε ρωτάω όχι από κουτσομπολιό μήπως μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι έστω και ψυχολογικά ❤️

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κι εγώ στο Ρέα θα είμαι κορίτσι μου, ποτέ έχεις ΠΗΤ? 

Το σαλοσπιρ μόνο καλό κάνει πάντως κακό δεν κάνει, θα ακολουθήσεις και το ένστικτο σου εννοείται εσύ. Εμένα μου το είχε δώσει επειδή είχα υψηλό ποσοστό για προεκλαμψία πάντως, και τώρα το παίρνω επειδή έχω και παραπάνω κιλα. Είχα πάει σε δύο αιματολους και οι δύο το σύστησαν.

Να σε ρωτήσω αν φυσικά θέλεις μου λες, δεν θέλω να γίνομαι αδιάκριτη. Εχεις άλλο παιδάκι; Γιατί ανέφερες και άλλες κυήσεις. Δεν ξέρω αν έχεις αναφέρει κάπου εδώ το ιστορικό σου, μόνο θυμαμαι ότι είχες κάποια θέματα με τα καφέ υγρά και τον πλακούντα. Τι σε φοβίζει τόσο; Χίλια συγγνώμη που σε ρωτάω όχι από κουτσομπολιό μήπως μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι έστω και ψυχολογικά ❤️

 

 

Έχω και άλλο παιδί δόξα το Θεό! Αλλά έχω περάσει καθέξιν αποβολές (3 παλινδρομες και 2 βιοχημικές) μετά από αυτό και για αυτό είμαι έτσι. + οι δυσκολίες αυτής της εγκυμοσύνης με τον πλακούντα...δε θέλει και πολύ! Πητ έχω 18/8 αν και οι υπέρηχοι με βγάζουν 2 μέρες νωρίτερα. Εσύ ποτέ έχεις Πητ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κι εγώ στο Ρέα θα είμαι κορίτσι μου, ποτέ έχεις ΠΗΤ? 

Το σαλοσπιρ μόνο καλό κάνει πάντως κακό δεν κάνει, θα ακολουθήσεις και το ένστικτο σου εννοείται εσύ. Εμένα μου το είχε δώσει επειδή είχα υψηλό ποσοστό για προεκλαμψία πάντως, και τώρα το παίρνω επειδή έχω και παραπάνω κιλα. Είχα πάει σε δύο αιματολους και οι δύο το σύστησαν.

Να σε ρωτήσω αν φυσικά θέλεις μου λες, δεν θέλω να γίνομαι αδιάκριτη. Εχεις άλλο παιδάκι; Γιατί ανέφερες και άλλες κυήσεις. Δεν ξέρω αν έχεις αναφέρει κάπου εδώ το ιστορικό σου, μόνο θυμαμαι ότι είχες κάποια θέματα με τα καφέ υγρά και τον πλακούντα. Τι σε φοβίζει τόσο; Χίλια συγγνώμη που σε ρωτάω όχι από κουτσομπολιό μήπως μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι έστω και ψυχολογικά ❤️

 

 

Χίλια συγγνώμη τώρα το είδα, δεν το είχα διαβάσει, υπήρχαν αποβολές. Κατάλαβα, είναι λογικό να αγχώνεσαι βρε κορίτσι μου τότε σε καταλαβαίνω. Αλλά αφού πάνε όλα καλά μέχρι στιγμής θα είναι όλα καλά και μέχρι τέλος! Θα το δεις. Όσον αφορά το σαλοσπιρ για μένα αν στο προτείνει ο γυναικολόγος σου πάρτο. Είναι ελαφρύ δεν είναι ενέσεις για να το φοβηθεις. Και μιλάμε μια πολύ μικρή δόση μπορεί να αποδειχθεί σωτηρία. Από την αιμάτωση του πλακούντα, από την δικιά σου πίεση, από την ανάπτυξη του μωρού. Βοηθάει σε πολλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tonia40 είπε:

Έχω και άλλο παιδί δόξα το Θεό! Αλλά έχω περάσει καθέξιν αποβολές (3 παλινδρομες και 2 βιοχημικές) μετά από αυτό και για αυτό είμαι έτσι. + οι δυσκολίες αυτής της εγκυμοσύνης με τον πλακούντα...δε θέλει και πολύ! Πητ έχω 18/8 αν και οι υπέρηχοι με βγάζουν 2 μέρες νωρίτερα. 

Να σου ζήσει αγάπη το παιδάκι σου να το χαρείς όπως επιθυμείς. Και έρχεται και το αδερφάκι, όλα καλά θα πάνε. Αφού πέρασες το ορόσημο των 12 εβδομαδων!!!  Άντε μπορεί να είμαστε και μαζί δεν ξέρεις, εγώ έχω 10/8 ΠΗΤ αλλά αυτό είναι σχετικό το ξέρεις κι εσύ, σχεδόν ποτέ δεν γέννας ακριβώς στην πητ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Χίλια συγγνώμη τώρα το είδα, δεν το είχα διαβάσει, υπήρχαν αποβολές. Κατάλαβα, είναι λογικό να αγχώνεσαι βρε κορίτσι μου τότε σε καταλαβαίνω. Αλλά αφού πάνε όλα καλά μέχρι στιγμής θα είναι όλα καλά και μέχρι τέλος! Θα το δεις. Όσον αφορά το σαλοσπιρ για μένα αν στο προτείνει ο γυναικολόγος σου πάρτο. Είναι ελαφρύ δεν είναι ενέσεις για να το φοβηθεις. Και μιλάμε μια πολύ μικρή δόση μπορεί να αποδειχθεί σωτηρία. Από την αιμάτωση του πλακούντα, από την δικιά σου πίεση, από την ανάπτυξη του μωρού. Βοηθάει σε πολλά. 

Δεν πειράζει πιο πολύ δεν το αναφέρω για να το ξεχάσω κ εγώ όλο αυτό! Εννοείται ότι δεν το ξέρει ο περίγυρος μου. Σαλοσπιρ παίρνω αλλά ο ένας λέει 160 ο άλλος 80. Ενέσεις κάνω ινοχεπ. Μακάρι να πάνε όλα καλά ως το τέλος, ξέρεις κ αυτά τα καφέ υγρά συχνά πυκνα-παρ ότι είναι θεωρητικά ακίνδυνα και δεν έχουν σχέση με το μωρο- δε βοηθάνε στην ψυχολογία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα @Eir_maεγώ από μαγνήσιο έπαιρνα το Trofocard πριν λίγο καιρό και  d3 δεν πήρα ποτέ! 

Καλησπέρα και εγώ μόνο μαγνήσιο παίρνω Τrofocard των 60,77mg  , ένα δισκίο  το πρωί και ένα δισκίο το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Να σου ζήσει αγάπη το παιδάκι σου να το χαρείς όπως επιθυμείς. Και έρχεται και το αδερφάκι, όλα καλά θα πάνε. Αφού πέρασες το ορόσημο των 12 εβδομαδων!!!  Άντε μπορεί να είμαστε και μαζί δεν ξέρεις, εγώ έχω 10/8 ΠΗΤ αλλά αυτό είναι σχετικό το ξέρεις κι εσύ, σχεδόν ποτέ δεν γέννας ακριβώς στην πητ..

Ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️ Mακαρι να πάνε όλα καλά για όλες μας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ξέρουμε αν έχουμε έλλειψη σε κάτι και μετά να παίρνουμε την ανάλογη δόση,ο,τι βιταμίνες κι αν είναι. Αλλά κάνουμε ο,τι μας λέει ο γιατρός τι να κάνουμε δεν υπάρχει επιλογή. 

Ας το πάρουμε μέχρι την β επιπέδου και μετά να ρωτήσουμε τον γιατρό μήπως το σταματήσουμε;;; 

Να σου πω κι εγώ όλο διαβάζω και πανικοβάλλομαι άσε!!! Και πριν μείνω έγκυος,το παραμικρό το γκουγκλαρα και εννοείται ΠΑΝΤΑ η διάγνωση είναι κάτι κακό. Και μετά νααα οι κρίσεις πανικού. Πρέπει να κρατηθούμε μακριά από το ίντερνετ νομίζω. Δεν μας κάνει καλό ...

Εγω εχω σταματησει απο την αρχη του 4ου το filicine αλλά ο σιδηρος που παιρνω περιεχει 0.5 mg αν θυμαμαι φολλικο οξυ.

Μου ειχαν πει οτι δεν χρειαζομαστε 5 mg καθε μερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Δεν πειράζει πιο πολύ δεν το αναφέρω για να το ξεχάσω κ εγώ όλο αυτό! Εννοείται ότι δεν το ξέρει ο περίγυρος μου. Σαλοσπιρ παίρνω αλλά ο ένας λέει 160 ο άλλος 80. Ενέσεις κάνω ινοχεπ. Μακάρι να πάνε όλα καλά ως το τέλος, ξέρεις κ αυτά τα καφέ υγρά συχνά πυκνα-παρ ότι είναι θεωρητικά ακίνδυνα και δεν έχουν σχέση με το μωρο- δε βοηθάνε στην ψυχολογία. 

Αααα δεν κατάλαβα νόμιζα δεν έπαιρνες τελικά τίποτα. 

Εννοείται κορίτσι μου λογικό είναι να βλέπεις έστω και λίγο καφέ και να φρικαρεις. Αλλά τώρα κάνεις και την αγωγή σου από την αρχή και όλα θα πάνε καλά. ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω εχω σταματησει απο την αρχη του 4ου το filicine αλλά ο σιδηρος που παιρνω περιεχει 0.5 mg αν θυμαμαι φολλικο οξυ.

Μου ειχαν πει οτι δεν χρειαζομαστε 5 mg καθε μερα.

Να σου πω θα τον ρωτήσω κι εγώ τη Δευτέρα που έχω ραντεβού, σίγουρα δεν χρειάζεται ειδικά αν δεν έχουμε έλλειψη. Εμένα δεν με έχει ξεκινήσει ακόμα σίδηρο ασβέστιο, λογικά αυτό το μήνα ξεκινάω κι εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

@Eir_ma αν μπορείς πες μου τι θά σου πει για το filicine 5mg. Ασβεστιο και σίδηρο και εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμη.

Ναι θα σου πω εννοείται, δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα κάνει τις άλλες φορές , σίγουρα μέχρι τέλους έπαιρνα το σίδηρο και το ασβέστιο και το σαλοσπιρ. Το φιλισιν δεν το θυμάμαι καθόλου, εγώ για το μαγνήσιο τώρα θέλω να δω γιατί τις άλλες φορές δεν μου έγραφε, μου έλεγε δεν χρειάζεται αλλά εγώ έχω διαβάσει ότι κάνει πολύ καλό και στο μωρό και στην έγκυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλησπέρα, είμαι στη 14η εβδομάδα (πητ 8/9). Αυτη την εβδομάδα έκανα περίδεση λόγω ανεπάρκεια τραχηλου. την περασμένη βδομάδα στην αυχενική ήταν 20mm. τη Δευτέρα σκοπεύω να επιστρέψω στη δουλειά. όσες κάνατε περιδεση, μείνατε σπίτι? επιστρέψατε στη δουλειά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Παίρνω μαγνήσιο το Orbimag, 1 αναβράζον δισκίο την ημέρα (αλλά μάλλον θα της ζητήσω τα trofocard γιατί μαθαίνω πως είναι πολύ καλύτερα). Παίρνω salospir των 180 mg λόγω υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία, επιπλέον filicine κάθε πρωί και πίνω Fysiofol σίδηρο καθημερινά. Τέλος, παίρνω ένα D3fix μετά το φαγητό, κάθε μεσημέρι.

Ασβέστιο δε μου χορηγεί είπε, γιατί κάνει συσπάσεις.. και εγώ πάσχω από πρόωρες συσπάσεις, δε μου το δίνει. Πίνω όμως κεφίρ καθημερινά και λίγη φέτα με το φαγητό, οπότε αναπληρώνω από εκεί ο,τι μπορώ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσακια μου!!
Τελικά πήγα στον ενδοκρινολόγο και ήταν ακριβώς όπως μου τα είπε η @Mummy2be !! Ουφφφ πάει και αυτο!  Είδε τις εξετάσεις μου, με ψηλάφησε και μου έδωσε Tirisint 75mg. Με καθησύχασε οτι δεν ειναι κάτι, αλλα μου είπε αφου είχε η μαμα μου αυτό παει πακέτο, ειδικά λέει από μάνα σε κόρη...Τελος πάντων, ολα καλα! ξεκινήσα και το παίρνω το πρωι απλά μου έκανε εντυπωση οτι δεν τον πειράζει να φαω πρωινο. Εγω εχω ακούσει πως δεν τρως για κανενα μισαωρο τουλαχιστον. Παντως αυτον δεν τον πείραζε, μου είπε κ καφε να πιω και να τσιμπίσω..Τον ενδιέφερε κυρίως να ειναι 4 ώρες μακρυά απο το σίδηρο. Θα με ξαναδεί σε 2 μήνες με νέες εξετάσεις, και μετά οταν 40ντησω ξανά...αλλά μαλλον το παντρεύτηκα πλεον!
Οπότε ανακεφαλαιώνω...Εγω παίρνω καθημερινά Tirisint 75 για θυροειδή, Hemafer (έχω μεσογειακό στίγμα), βιταμίνες Pregnacare pregnancy και Calcioral μέρα παρα μέρα.
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η evilina είπε:

κορίτσια καλησπέρα, είμαι στη 14η εβδομάδα (πητ 8/9). Αυτη την εβδομάδα έκανα περίδεση λόγω ανεπάρκεια τραχηλου. την περασμένη βδομάδα στην αυχενική ήταν 20mm. τη Δευτέρα σκοπεύω να επιστρέψω στη δουλειά. όσες κάνατε περιδεση, μείνατε σπίτι? επιστρέψατε στη δουλειά? 

Καλησπέρα κορίτσι!!! Μπράβο σου σιδερενια🙂. Και γω με περιδεση είμαι λόγω ανεπάρκειας, με τράχηλο 3,7 mm  αλλά με ιστορικό στην πλάτη μου απόβολης δεύτερου τριμηνου!! Σου επέτρεψε να γυρίσεις στην δουλειά σου κανονικά?? Αυτο είναι τέλειο!! Εμένα δεν μου επιτρέπει οπότε έχω βγαινω σε αναρρωτικες μέχρι τέλους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κοριτσακια μου!!
Τελικά πήγα στον ενδοκρινολόγο και ήταν ακριβώς όπως μου τα είπε η @Mummy2be !! Ουφφφ πάει και αυτο!  Είδε τις εξετάσεις μου, με ψηλάφησε και μου έδωσε Tirisint 75mg. Με καθησύχασε οτι δεν ειναι κάτι, αλλα μου είπε αφου είχε η μαμα μου αυτό παει πακέτο, ειδικά λέει από μάνα σε κόρη...Τελος πάντων, ολα καλα! ξεκινήσα και το παίρνω το πρωι απλά μου έκανε εντυπωση οτι δεν τον πειράζει να φαω πρωινο. Εγω εχω ακούσει πως δεν τρως για κανενα μισαωρο τουλαχιστον. Παντως αυτον δεν τον πείραζε, μου είπε κ καφε να πιω και να τσιμπίσω..Τον ενδιέφερε κυρίως να ειναι 4 ώρες μακρυά απο το σίδηρο. Θα με ξαναδεί σε 2 μήνες με νέες εξετάσεις, και μετά οταν 40ντησω ξανά...αλλά μαλλον το παντρεύτηκα πλεον!
Οπότε ανακεφαλαιώνω...Εγω παίρνω καθημερινά Tirisint 75 για θυροειδή, Hemafer (έχω μεσογειακό στίγμα), βιταμίνες Pregnacare pregnancy και Calcioral μέρα παρα μέρα.
 

Πολύ ωραία τα νέα σου Ειρήνη μου!!!! Πάει κι αυτό όπως λες, δρομολογηθηκε!! Ένα ένα να τα τακτοποιουμε για να είμαστε πιο χαλαρές 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Πολύ ωραία τα νέα σου Ειρήνη μου!!!! Πάει κι αυτό όπως λες, δρομολογηθηκε!! Ένα ένα να τα τακτοποιουμε για να είμαστε πιο χαλαρές 🙂

Αχ κορίτσια εμείς χθες είχαμε πάρτυ αποκάλυψης, όλα πήγαν τέλεια και τελικά το θαυματακι μας είναι αγοράκι!!!💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Αχ κορίτσια εμείς χθες είχαμε πάρτυ αποκάλυψης, όλα πήγαν τέλεια και τελικά το θαυματακι μας είναι αγοράκι!!!💙

Συγχαρητήρια!!! Με το καλο το αγοράκι σας!!! Κι εμείς αγοράκι!!! Όλα τα μωράκια μας καλά να ειναι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κοριτσακια μου!!
Τελικά πήγα στον ενδοκρινολόγο και ήταν ακριβώς όπως μου τα είπε η @Mummy2be !! Ουφφφ πάει και αυτο!  Είδε τις εξετάσεις μου, με ψηλάφησε και μου έδωσε Tirisint 75mg. Με καθησύχασε οτι δεν ειναι κάτι, αλλα μου είπε αφου είχε η μαμα μου αυτό παει πακέτο, ειδικά λέει από μάνα σε κόρη...Τελος πάντων, ολα καλα! ξεκινήσα και το παίρνω το πρωι απλά μου έκανε εντυπωση οτι δεν τον πειράζει να φαω πρωινο. Εγω εχω ακούσει πως δεν τρως για κανενα μισαωρο τουλαχιστον. Παντως αυτον δεν τον πείραζε, μου είπε κ καφε να πιω και να τσιμπίσω..Τον ενδιέφερε κυρίως να ειναι 4 ώρες μακρυά απο το σίδηρο. Θα με ξαναδεί σε 2 μήνες με νέες εξετάσεις, και μετά οταν 40ντησω ξανά...αλλά μαλλον το παντρεύτηκα πλεον!
Οπότε ανακεφαλαιώνω...Εγω παίρνω καθημερινά Tirisint 75 για θυροειδή, Hemafer (έχω μεσογειακό στίγμα), βιταμίνες Pregnacare pregnancy και Calcioral μέρα παρα μέρα.
 

Να πω την αλήθεια αγχωθηκα. Ο γυναικολογος μου οταν μου εδωσε σιδηρο μου ειπε να το παιρνω το πρωι.  Του ειπα οτι παιρνω θυρεοειδη.  Κ μ λεει δεν υπαρχει προβλημα. Κ εγω τα παιρνω  με περιπου 40 λεπτα διαφορα.. λετε να ειναι λαθος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Αχ κορίτσια εμείς χθες είχαμε πάρτυ αποκάλυψης, όλα πήγαν τέλεια και τελικά το θαυματακι μας είναι αγοράκι!!!💙

Οοοο με το καλο!!!!  Εμεις δεν το έχουμε επιβεβαιωσει ακομα. Μεσα στη βδομαδα θα ξανα παμε να δουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!

 

@irini02 Χάρηκα πολυ΄ με τα νέα σου! Αυτό που μου κινεί εμενα την περιέργεια ειναι γτ δεν σου ειπε να επαναλάβεις στο μηνα για να δει αν ο οργανισμος το απορροφά σωστα? Εγω πήρα των 50mg, εκανα στο μηνα και συνεχιζω με 50, αλλα στο μηνα πρεπει να επαναλάβω. Ξέρω απο τους γονεις μου οτι στην αρχη θέλει παρακολούθηση καθώς δεν ξέρουμε πόσο απορροφά ο οργανισμος κι αν το χάπι δουλευει. Βέβαια, να τονισω πως γιατρός ΔΕΝ ειμαι, ότι σου είπε, κι όπως ένιωσες. Αν εισαι οκ τότε όλα μια χααρά! ❤️ 

 

@Balak455 Εγώ ξερω πως πρεπει να περάσει ενα 20λεπτο και καλα για να γινει η απορροφηση. Βέβαια δεν το τηρω γιατι το πρωι παντα πειναω οποτε στο 10λεπτο ξεκινω το γάλα μου. Ρώτα το γιατρο σου αν σου επιτρέπει να παρεις το σιδηρο το απόγευμα. Εγω πινω το πρωι Τ4 και μετα απο κανα δυωρο το felicine, σιδηρο θα πιω κατα τις 5, 6 λιγο πριν το φρουτο ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...