Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αυτο σκε΄φτομαι κι εγω, ότι μόλις απομακρυνθώ θα ειμαι με ένα ουφ συνέχεια... Κρατάει και τόσο πολυ αυτη η εγκυμοσύνη ! χαχαχαχα!! Γιατι να μην ηταν ετοιμο το μωρακι σε 3-4 μήνες??? 

Τα ίδια σκέφτομαι κ εγώ κ το συζητούσα με τον άντρα μου!

Οτι δλδ κρατάει πολύυυυ μια εγκυμοσύνη κ εμείς θα πιάσουμε κ τις πολύ ζεστές ημέρες του καλοκαιριού, με την κοιλίτσα τούρλα! Με τρομάζει λίγο, αλλά τεσπα.

Αγκαλιά με τους ανεμιστήρες θα τη βγάζω προς την ΠΗΤ μου, με δροσιστικούς χυμούς και κανα παγωτό με στέβια! 

Εδώ θα είμαστε να μοιραζόμαστε τον κοινό μας πόνο 😄

Προσωπικά όοοολο το χειμώνα λιγουρεύομαι καλοκαιρινά φρούτα... το Δεκέμβριο ήθελα καρπούζι, ροδάκινο και φράουλες! Τπτ άλλο δε σας λέω ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Τα ίδια σκέφτομαι κ εγώ κ το συζητούσα με τον άντρα μου!

Οτι δλδ κρατάει πολύυυυ μια εγκυμοσύνη κ εμείς θα πιάσουμε κ τις πολύ ζεστές ημέρες του καλοκαιριού, με την κοιλίτσα τούρλα! Με τρομάζει λίγο, αλλά τεσπα.

Αγκαλιά με τους ανεμιστήρες θα τη βγάζω προς την ΠΗΤ μου, με δροσιστικούς χυμούς και κανα παγωτό με στέβια! 

Εδώ θα είμαστε να μοιραζόμαστε τον κοινό μας πόνο 😄

Προσωπικά όοοολο το χειμώνα λιγουρεύομαι καλοκαιρινά φρούτα... το Δεκέμβριο ήθελα καρπούζι, ροδάκινο και φράουλες! Τπτ άλλο δε σας λέω ❤️ 

Ωωω κατάλαβα!!! Με το καλό όλα, να προσέχεις τώρα με την μετακόμιση Μια χαρά μου φαίνεται η διατροφή σου,μπραβο και γω σήμερα ξεκίνησα την καινούργια που έδωσε ο ενδοκρινολογος όλα καλά μέχρι στιγμής, καλή δύναμη και στις δύο μας!! Αυτό με τα φρούτα άσε και γω το ίδιο, τα περιμενω πως και πως 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλαχιστον τωρα τρωτε φρουτα? Σας αρεσουν? 

Εγω γενικα δεν ετρωγα καθημερινα ποτε. Τωρα πλεον ισως κ απο ενστικτο απο την αρχη της  κυησης, θελω καθε μερα. Βεβαια καποια στιγμη δεν τα καταφερνω παντα. Όμως 5 με 6 φορες τη βδομαδα τρωω απο 2 μεχρι 4 φρουτα την ημέρα. Δοξα τον Θεο προς το παρόν μου αρεσουν πολυ. Εσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρώω ένα μήλο κάθε ημέρα (λόγω διατροφής) και σα 2ο φρούτο θα φάω είτε μισή μπανάνα, είτε ένα πορτοκάλι ή ένα ακτινίδιο. Μερικές ημέρες τρώω μόνο το ένα μήλο κ δε τρώω δεύτερο φρούτο.

Και από μήλα, μόνο ξινόμηλα μου επιτρέπει, αλλά τυχαίνει να μου αρέσουν ευτυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ωωω κατάλαβα!!! Με το καλό όλα, να προσέχεις τώρα με την μετακόμιση Μια χαρά μου φαίνεται η διατροφή σου,μπραβο και γω σήμερα ξεκίνησα την καινούργια που έδωσε ο ενδοκρινολογος όλα καλά μέχρι στιγμής, καλή δύναμη και στις δύο μας!! Αυτό με τα φρούτα άσε και γω το ίδιο, τα περιμενω πως και πως 🙂

Ναι ευτυχώς μόνο τα ρούχα μου μάζεψα και αυτό χωρίς πολλά σκυψίματα!

Για τα υπόλοιπα απλά έλεγα στον άντρα μου τι να βάλει στις κούτες και αύριο περιμένουμε τη μεταφορική να τα πάρει όλα.

Αφήνουμε για πάντα την γκαρσονιέρα πίσω (εδώ συλλάβαμε κ το μωράκι μας) 🙏

Ναιιι, όλο το χειμώνα σκεφτόμουν διαρκώς τα καλοκαιρινά τα φρούτα..ιδίως το 1ο τρίμηνο με τις ναυτίες.. 

Ο Μάρτιος νομίζω είναι ο μήνας της φράουλας, οπότε μπορούμε να ξεκινήσουμε από εκεί χαχαχαχ ❤️ 

Μπράβο που σου έδωσε διατροφή ο ενδοκρινολόγος, να την ακολουθήσεις πιστά κ ελπίζω να μην είναι πολύ αυστηρή. Κάθε μικρή θυσία αξίζει για τα μωράκια μας, τα θαυματάκια μας.

Όπως το είπες, καλή δύναμη να έχουμε, να πειθαρχούμε κ όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 @Balak455

Κορίτσια μου κι εγω με τα φρουτα είμαι στη μια μπανάνα καθε απογευμα, το πρωι σπάνια θα φάω φρουτο... Τρωω σαν δεκατιανο ενα τοστ γιατι πειναω σαν λυκος. Μαζι με την μπανανα (ή οτι αλλο ζηλεψω) παντα βαζω μερικα αμυγδαλα και με κραταει. Τα βραδυ που τρωει κανα μανταρινι ο αντρας μου θα φαω μισο κι εγω. Αλλά δυστυ΄χως δεν τρώω πολλά. ο οργανισμος ζηταει σαβούρα... πριν 10 μερες ελιωνα για πατατακια στο φουρνο με γιαουρτι, μου επεφταν πολυ βαρια ομως οποτε ετρωγα ενα σακουλι τις 3-4 μερες, τωρα εχω λυσσαξει με τα φουντουνια. Ενα σακούλι τις 3 μέρες και χθες δεν με αφησε ο αντρας μου να παρω στο σουπερ, μου ειπε απο Δευτερα παλι 🤣

Όσο για τα καλοκαιρινα φρουτα, πως να το κανουμε, ειναι καλυτερα απο τα χειμερινά. Ανυπομονω να βγουν τα ροδακινα, λαχταρω ενα χυμο απο ροδακινα ❤️ Βεβαια για να μου φυγει η σκεψη έστω κι ενα απο το περιπτερο θα τον παρω, για μια φορα δεν εγινε κατι. Όλο το διαστημα της εγκυμοσυνης εξω οταν παμε για καφε, παιρνω φυσικο πορτοκαλι, μονο μια φορα δεν μου εκανε κεφι και πηρα motion κι αυτο δεν το ηπια ολο...

 

Εγω έχω απο χθες το βραδυ κατι σαν τραβηγματα στην κοιλια μου. Χθες το βραδυ το ενιωσα μολις ξαπλωσα και χαλαρωσα και σημερα, εχω σηκωθει απο καρεκλα κανα δυο φορες κι εχω νιωσει την κοιλια μου να τεντωνει... Ειμαι στην 15 εβδομαδα. 

Το εχετε νιώσει κι εσείς? Να τρομάξω ή να το παρω σαν φυσιολογικό και να το αφησω να περασει? Δεν νιώθω πόνο, νιωθω ενα πράγμα σαν τράβηγμα, σαν τεντωμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Εγω προσωπικά ειμαι χεστρού και απαξ και μπω στον 7ο μήνα δεν το κουνάω ρούπι γιατι δεν ξέρεις και ποτε...ας ειμαι σε απόσταση βολής απο το μαιευτήριο. Προτιμώ να ειμαι σε ηρεμία χωρις άγχος και να συνεχίσουν να πηγαίνουν ολα καλα !!! ασε που θα πλακώσει και η ζέστη και είμαι σίγουρη πως θα θέλω απλά την ηρεμία μου, τα δροσιστικά μου ροφήματα και την δροσούλα μου στο σπιτι. 
Ευτυχώς και ο φιλος μου λεει πως καλύτερα να μην μπαίνουμε σε περιπέτειες, δεν χρειάζεται οπότε είμαστε και οι δυο μια χαρά με την ιδέα! 
Γιατι να σου πω και κάτι, εγω πιστεύω ειναι στον άνθωρπο. Αν εισαι ανετη και χαλαρη και δεν υπάρχει εμπόδιο απο τον γιατρό σου, γιατι να μην πάτε?? εγω εχω φίλες που μέχρι και τον 8ο ήταν γυριστρούλες και ολα καλα! Αν ομως πας και το σκεφτεσαι σαν εμένα που με το που μπώ στο αυτοκινήτο κ πε΄ρασω την εθνική θα με πιάσει το άγχος, εεεεε χαιρετισματαααα....εκει ειναι που θα μου λεω "που πας μαρηηη με τη κοιλαρα και το αγχος σου ακομα δεν έφυγες!!!" χαχα
 

Καλημέρα!

Στο τελευταίο ραντεβού με τη μαιευτήρα μου έκανα ακριβώς αυτή την ερώτηση, εάν δλδ μπορώ να ταξιδέψω με αεροπλάνο.

Μου το απαγόρευσε πλήρως. 

Συγκεκριμένα, είπε ότι λόγω διαφοράς αρμοσφαιρικής πίεσης, μπορεί να συμβεί κάτι στον αμνιακό σάκο 
(αν τα λέω καλά) ή να δημιουργηθούν συσπάσεις. Επιπλέον τυχόν αναταράξεις μπορούν να αποβούν επικίνδυνες.

Βέβαια στη δική μου περίπτωση λόγω πρόωρων συσπάσεων, έχω και πλήρες απαγορευτικό για σεξουαλ. επαφές, όπως και για κάθε είδους γυμναστική, εκτός από το απλό περπάτημα κ μάλιστα όχι το πολύωρο, αλλά το συντηρητικό και πάντα με αθλητικά παπούτσια.

Για καλοκαίρι Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο, θα τη βγάλουμε μέσα λογικά. Άντε να πηγαίνουμε σε καμιά κοντινή οργανωμένη παραλία τα ΣΚ, όταν δε θα έχει καύσωνα.

Από άποψη μικρών εκδρομών, μας επιτρέπει μόνο από εθνικές οδούς, χωρίς λακούβες.

Πείτε κ τις γνώμες σας κορίτσια,

ιδέες για αλλαγή παραστάσεων! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 Για να ξεκινήσεις απο Αθήνα εννοεις? 

Κοίτα, υπάρχουν πολλά μερη να πάμε, μπορούμε να πάμε άνετα προς Λουτράκι, που εινα εθνικη είτε Κόρινθο που εχει πλεον πολλα μαγαζια να κανεις βολτα, να πιεις τον καφέ σου... Αν αντεχεις και μεχρι το Νάυπλιο θα ειναι ωραία. Ακομα και μεχρι την Καλαμάτα ένα διήμερο ειναι καλη ιδέα, ειναι πολη μεγάλη με νοσοκομειο :D Εγω ζω στα Μέγαρα, οπότε και Ψαθα, Αλεπο΄χωρι ειναι καλές επιλογές. 

Για το αεροπλάνο, άστο, αφου ειπε ο γιατρός οχι, μη το σκέφτεσαι. Μετά τη γέννα, με το μπεμπε ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης μεγαλη μερα σημερα! 

Παράγγειλα το πρωτο σετ σεντονια, με ασορτι κουβερτα και ασορτι παντα για την κουνια μας. Θα ειμαστε σε λικνο στην αρχη, αλλα αφου τα βρηκα σε καλες τιμες τα τσιμπησα. Το δωματιο μας ειναι κιτρινο, το μωρο μας κατα 90% κορίτσι (κράταω κι ενα 10%, με βλέπετε) οποτε επαιξα σε σχεδιο με λιονταρακι και φοινικες! Απο τη μια, απο την αλλη ειναι μπεζ το λεει, σαν κιτρινο μου μοιαζει εμενα. 

Τωρα, αν επιβεβαιωθει ξανα οτι ειναι κορίτσι θα παραγγειλω κι άλλα πιο κοριτσιστικα, οχι τοσο ουδετερα. Όμως το σετάκι λέω οκ, αν το επομενο ειναι αγορινος, πρωτα ο Θεος, ας εχουμε ενα σετ :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου ❤️ με το καλό τα ψώνια για τα μωράκια και οι β επιπέδου!! Διαβάζω τα νέα σας και χαίρομαι πολύ αλλά δε γράφω συχνά, με έχουν πιάσει οι μαύρες μου και τα άγχη μου πάλι. Εμένα μου έχουν κλείσει 12/4 την β επιπέδου και μου φαίνεται πολύ μακρινό!! Βέβαια έχω ξανά ένα ραντεβού μέχρι τότε με το γιατρό. Εσάς κάθε πότε σας παρακολουθούν? Μου φαίνεται πως δεν περνάει ο καιρός με τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγω ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας με το θέμα που είχα στη μέση, όλο μπαίνω για να απαντήσω αλλά με τις μικρές δεν προλαβαίνω πάντα και μετά τις χάνω τις απαντήσεις🤣🤣

@Tonia40Κορίτσι μου σκέψου ότι πλέον είναι σχεδόν απίθανο να πάει κάτι κακά!!! Έκανες και την αυχενική σου όλα καλά!!. Κι εμένα μια φορά το μήνα με βλέπει ο γιατρός, βέβαια αν θέλω και νωρίτερα αν με πιάνουν τα άγχη μου να πηγαίνω μου έχει πει, αλλά προσπαθώ και κρατιέμαι αλλιώς θα ήμουν κάθε μέρα εκεί🤣. Εγώ έχω εδώ πέρα και τις τσουπες, 16 κιλά η μία 12 κιλά η άλλη και τις σηκώνω και τις δύο ταυτόχρονα όλη μέρα σκύβω τους βάζω παπούτσια με βαθιά καθίσματα και το μωρό στην κοιλιά αντέχει ακόμα, απορω πως αλλά είναι ανθεκτικά τα μωράκια μας, μην ανησυχείς.. Β επιπέδου εγώ λογικά θα κάνω τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου δεν έχω κλείσει ακόμα θα μου κλείσει ο γιατρός μου τη Δευτέρα που θα πάω λογικά. Άντε να δούμε μετά από αυτό θα είμαστε πιο ήρεμες ελπίζω❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου ❤️ με το καλό τα ψώνια για τα μωράκια και οι β επιπέδου!! Διαβάζω τα νέα σας και χαίρομαι πολύ αλλά δε γράφω συχνά, με έχουν πιάσει οι μαύρες μου και τα άγχη μου πάλι. Εμένα μου έχουν κλείσει 12/4 την β επιπέδου και μου φαίνεται πολύ μακρινό!! Βέβαια έχω ξανά ένα ραντεβού μέχρι τότε με το γιατρό. Εσάς κάθε πότε σας παρακολουθούν? Μου φαίνεται πως δεν περνάει ο καιρός με τίποτα.

Καλημερα!!! Εμεις β' επιπεδου δεν εχουμε κλεισει ακομα. 

Γιατι κοριτσι μου σε εχουν πιασει τα αγχη σου? Τι σε απασχολει??

Εμεις μολις κλεισαμε τον τριτο ξεκινησαμε ραντεβου ανα μηνα... 28/3 το επομενο και μετρω αντιστροφα. Σκεφτομαι να πεταχτω για ενα υπερηχο, αλλα λεω να μην εκμεταλλευτω την καλοσυνη της γτ δεν μου παιρνει χρηματα οταν παω για υπερηχο χωρις ραντεβου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!!! Εμεις β' επιπεδου δεν εχουμε κλεισει ακομα. 

Γιατι κοριτσι μου σε εχουν πιασει τα αγχη σου? Τι σε απασχολει??

Εμεις μολις κλεισαμε τον τριτο ξεκινησαμε ραντεβου ανα μηνα... 28/3 το επομενο και μετρω αντιστροφα. Σκεφτομαι να πεταχτω για ενα υπερηχο, αλλα λεω να μην εκμεταλλευτω την καλοσυνη της γτ δεν μου παιρνει χρηματα οταν παω για υπερηχο χωρις ραντεβου. 

Καλημέρα @Mummy2be με έχει πιάσει μαυρίλα γιατί είμαι αναγκασμένη να είμαι όλη μέρα σπίτι -απο το γιατρό η εντολη-γιατί ακόμη έχω χαμηλό πλακούντα και καφέ υγρα(ελάχιστα μη φανταστείς αλλά με πανικοβάλλουν), δε μπορώ να δουλέψω, σπίτι κανω μόνο τα πολυ απαραίτητα. Τις προάλλες είχα και αυξημένα υγρά που ευτυχώς υποχώρησαν, μετά είχα κάτι πονακια... Γενικά το μυαλό μου πάει στο κακο γιατί έχω κακό ιστορικό και έχω δυσκολευτεί πολύ να φτάσω ως εδώ. Έχω βοήθεια ψυχολόγου αλλά δεν παλεύεται πάντα, μερικές φορές όσο και αν προσπαθώ να το διαχειριστώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα @Mummy2be με έχει πιάσει μαυρίλα γιατί είμαι αναγκασμένη να είμαι όλη μέρα σπίτι -απο το γιατρό η εντολη-γιατί ακόμη έχω χαμηλό πλακούντα και καφέ υγρα(ελάχιστα μη φανταστείς αλλά με πανικοβάλλουν), δε μπορώ να δουλέψω, σπίτι κανω μόνο τα πολυ απαραίτητα. Τις προάλλες είχα και αυξημένα υγρά που ευτυχώς υποχώρησαν, μετά είχα κάτι πονακια... Γενικά το μυαλό μου πάει στο κακο γιατί έχω κακό ιστορικό και έχω δυσκολευτεί πολύ να φτάσω ως εδώ. Έχω βοήθεια ψυχολόγου αλλά δεν παλεύεται πάντα, μερικές φορές όσο και αν προσπαθώ να το διαχειριστώ. 

Κατανοώ πως το κακο ιστορικο σε επηρρεάζει. Ομως δεν μπορεις να το αφησεις να σε "καπελώνει". Ζεις κατι πολύ όμορφο και δεν του αξίζει να βάζεις ένα αρνητικό πρόσημο εξαιτίας κάποιων γεγονότων. Κι εγώ έχω ένα κακό ιστορικό με την υγεία μου, είχα μια ανεμβρυϊκή αλλά πλέον αυτά ειναι στο παρελθόν, ζοριστήκαμε, μάθαμε, πονέσαμε, αλλά προχωράμε. Επιλέξαμε να προσπαθήσουμε ξανά, το μωρό είναι καθοδόν και είναι ένα άλλο κεφάλαιο εντελώς διαφορετικό από αυτό που είχαμε ζήσει. 

Για εμένα πάντως, είναι καλά που είσαι σπίτι. Προστατευεις με τον καλύτερο τρόπο το μωρό σου και σκέψου πως είναι η μόνη περίοδος της ζωής σου που επιβαλλεται να ηρεμήσεις, να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις. Μόλις γεννηθεί το πλασματάκι σου και θα εισαι ολη μερα στο πόδι, θα αναπολείς αυτές τις στιγμές. Θα λες τι καλα που ηταν τότε που μπορουσα να ξαπλώσω, να διαβασω ενα βιβλίο, να κουβεντιάσω στο τηλέφωνο με μια φίλη! Δεν το λέω να σου χρυσώσω το χάπι, προσπαθώ να σου δώσω μια άλλη οπτική της κατάστασης. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κατανοώ πως το κακο ιστορικο σε επηρρεάζει. Ομως δεν μπορεις να το αφησεις να σε "καπελώνει". Ζεις κατι πολύ όμορφο και δεν του αξίζει να βάζεις ένα αρνητικό πρόσημο εξαιτίας κάποιων γεγονότων. Κι εγώ έχω ένα κακό ιστορικό με την υγεία μου, είχα μια ανεμβρυϊκή αλλά πλέον αυτά ειναι στο παρελθόν, ζοριστήκαμε, μάθαμε, πονέσαμε, αλλά προχωράμε. Επιλέξαμε να προσπαθήσουμε ξανά, το μωρό είναι καθοδόν και είναι ένα άλλο κεφάλαιο εντελώς διαφορετικό από αυτό που είχαμε ζήσει. 

Για εμένα πάντως, είναι καλά που είσαι σπίτι. Προστατευεις με τον καλύτερο τρόπο το μωρό σου και σκέψου πως είναι η μόνη περίοδος της ζωής σου που επιβαλλεται να ηρεμήσεις, να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις. Μόλις γεννηθεί το πλασματάκι σου και θα εισαι ολη μερα στο πόδι, θα αναπολείς αυτές τις στιγμές. Θα λες τι καλα που ηταν τότε που μπορουσα να ξαπλώσω, να διαβασω ενα βιβλίο, να κουβεντιάσω στο τηλέφωνο με μια φίλη! Δεν το λέω να σου χρυσώσω το χάπι, προσπαθώ να σου δώσω μια άλλη οπτική της κατάστασης. ❤️ 

Έχεις τόσο δίκιο Mummy και εγώ προσπαθώ να τα σκεφτώ τα πράγματα αντικειμενικά  και να σκέφτομαι πως πρέπει να προχωράμε μπροστά. Δυστυχώς και η κλεισούρα από τη μια σίγουρα είναι ας πούμε ένα σύντομο διάλειμμα και συνάμα απαραίτητο, από την άλλη δεν τσουλανε οι μέρες και όλο αυτό με ρίχνει και μου δημιουργεί δεύτερες σκέψεις διαρκως. Πρέπει να βρω κάτι να ασχοληθώ! Άσχετο με το να διαβάζω για κακες έκβασεις 2ου τριμηνου και τελειως άσχετο από εγκυμοσύνες μάλλον. Κάτι άλλο εντελώς! Πρέπει να ανασυγκροτηθω!! Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες, με βοήθησαν πολύ τα λόγια σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ναι ευτυχώς μόνο τα ρούχα μου μάζεψα και αυτό χωρίς πολλά σκυψίματα!

Για τα υπόλοιπα απλά έλεγα στον άντρα μου τι να βάλει στις κούτες και αύριο περιμένουμε τη μεταφορική να τα πάρει όλα.

Αφήνουμε για πάντα την γκαρσονιέρα πίσω (εδώ συλλάβαμε κ το μωράκι μας) 🙏

Ναιιι, όλο το χειμώνα σκεφτόμουν διαρκώς τα καλοκαιρινά τα φρούτα..ιδίως το 1ο τρίμηνο με τις ναυτίες.. 

Ο Μάρτιος νομίζω είναι ο μήνας της φράουλας, οπότε μπορούμε να ξεκινήσουμε από εκεί χαχαχαχ ❤️ 

Μπράβο που σου έδωσε διατροφή ο ενδοκρινολόγος, να την ακολουθήσεις πιστά κ ελπίζω να μην είναι πολύ αυστηρή. Κάθε μικρή θυσία αξίζει για τα μωράκια μας, τα θαυματάκια μας.

Όπως το είπες, καλή δύναμη να έχουμε, να πειθαρχούμε κ όλα καλά!

Μία χαρά  την βρίσκω την διατροφή για την ώρα, και μεγάλη ποσότητα, δε μπορώ να τα φάω όλα!! Φράουλες πήρα ήδη χθες και εφαγα μερικές, ωραίες ηταν!!! Περιμένω και τα υπόλοιπα 😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μία χαρά  την βρίσκω την διατροφή για την ώρα, και μεγάλη ποσότητα, δε μπορώ να τα φάω όλα!! Φράουλες πήρα ήδη χθες και εφαγα μερικές, ωραίες ηταν!!! Περιμένω και τα υπόλοιπα 😃

@Mummy2beαύτα τα τραβήγματα κια είναι απολύτως φυσιολογικά, τεντωνουν οι σύνδεσμοι της κοιλιάς, ανοίγει και η μήτρα και τεντώνει το δέρμα!!ομολογώ ότι είναι λίγο αγχωτικα όλα αυτά θα τα συνηθίσουμε όμως. Και μένα με πιάνουν διαφορα, χθες αριστερά κι δεξιά είχα κάτι οξυ πονακια σαν σφαχτες, ερχοντούσαν κι έφευγαν για λίγη ώρα αλλά δεν έδωσα σημασία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

@Ersi85 @Balak455

Κορίτσια μου κι εγω με τα φρουτα είμαι στη μια μπανάνα καθε απογευμα, το πρωι σπάνια θα φάω φρουτο... Τρωω σαν δεκατιανο ενα τοστ γιατι πειναω σαν λυκος. Μαζι με την μπανανα (ή οτι αλλο ζηλεψω) παντα βαζω μερικα αμυγδαλα και με κραταει. Τα βραδυ που τρωει κανα μανταρινι ο αντρας μου θα φαω μισο κι εγω. Αλλά δυστυ΄χως δεν τρώω πολλά. ο οργανισμος ζηταει σαβούρα... πριν 10 μερες ελιωνα για πατατακια στο φουρνο με γιαουρτι, μου επεφταν πολυ βαρια ομως οποτε ετρωγα ενα σακουλι τις 3-4 μερες, τωρα εχω λυσσαξει με τα φουντουνια. Ενα σακούλι τις 3 μέρες και χθες δεν με αφησε ο αντρας μου να παρω στο σουπερ, μου ειπε απο Δευτερα παλι 🤣

Όσο για τα καλοκαιρινα φρουτα, πως να το κανουμε, ειναι καλυτερα απο τα χειμερινά. Ανυπομονω να βγουν τα ροδακινα, λαχταρω ενα χυμο απο ροδακινα ❤️ Βεβαια για να μου φυγει η σκεψη έστω κι ενα απο το περιπτερο θα τον παρω, για μια φορα δεν εγινε κατι. Όλο το διαστημα της εγκυμοσυνης εξω οταν παμε για καφε, παιρνω φυσικο πορτοκαλι, μονο μια φορα δεν μου εκανε κεφι και πηρα motion κι αυτο δεν το ηπια ολο...

 

Εγω έχω απο χθες το βραδυ κατι σαν τραβηγματα στην κοιλια μου. Χθες το βραδυ το ενιωσα μολις ξαπλωσα και χαλαρωσα και σημερα, εχω σηκωθει απο καρεκλα κανα δυο φορες κι εχω νιωσει την κοιλια μου να τεντωνει... Ειμαι στην 15 εβδομαδα. 

Το εχετε νιώσει κι εσείς? Να τρομάξω ή να το παρω σαν φυσιολογικό και να το αφησω να περασει? Δεν νιώθω πόνο, νιωθω ενα πράγμα σαν τράβηγμα, σαν τεντωμα... 

Ειναι το μωρακι σου!! ❤️❤️❤️  τωρα θα το εχεις αυτο ολο κ πιο εντονο κ σε 2 3 βδομαδες θα νιωσεις κλωτσιτσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου ❤️ με το καλό τα ψώνια για τα μωράκια και οι β επιπέδου!! Διαβάζω τα νέα σας και χαίρομαι πολύ αλλά δε γράφω συχνά, με έχουν πιάσει οι μαύρες μου και τα άγχη μου πάλι. Εμένα μου έχουν κλείσει 12/4 την β επιπέδου και μου φαίνεται πολύ μακρινό!! Βέβαια έχω ξανά ένα ραντεβού μέχρι τότε με το γιατρό. Εσάς κάθε πότε σας παρακολουθούν? Μου φαίνεται πως δεν περνάει ο καιρός με τίποτα.

Κορίτσι μου γλυκό 🙂!!! Και μένα κάθε μήνα με παρακολουθεί ο γιατρός μου και κάνουμε και τις απαραίτητες εξετασεις, αλλά μπορώ να πάω οπότε θέλω και μέσα στο μήνα!!περνάει ο καιρός απλά λίγο πιο βασανιστικά για εμάς που είμαστε στο σπίτι.Θα έρθει πολύ σύντομα η Β επιπέδου σου θα δεις!! Σε καταλαβαίνω πολύ γτ και γω μέσα στο σπίτι είμαι όλη μέρα, ούτε εγώ μπορώ να δουλέψω οπότε είναι ζόρικα! Το καλό όμως είναι ότι αυτά τα συναισθήματα πάνε κι ερχονται, μια το διαχειρίζομαι και μια οχι!! Εγώ αυτό που θέλω να σου πω ειναι πως δεν πειράζει που νιώθεις έτσι κάποιες στιγμές, είναι απολύτως φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να έχουμε να διαχειριστουμε και τις ενοχές μας γιαυτό. Εγώ και ανορεκτη είμαι και θλιμμένη και βάζω και τα κλάματα και είναι οκ όλα αυτά!!! Μαζί με όλα αυτά όμως έχουμε και το δικαίωμα να ελπίζουμε για το καλύτερο και να το περιμένουμε, να γινόμαστε χαρούμενες με τις σκέψεις μας, να μαζεύουμε δυνάμεις μόνες μας, μην περιμένεις από κανέναν γιατί όποιος δεν είναι στην θέση μας δε μπορεί να καταλάβει και είναι λογικό!! Με βοήθαει πολύ το να απασχολώ το μυαλό μου με κατι, να βλέπω ταινίες, να διαβάζω κάτι, να λύνω σταυρολεξα, να μιλάω στο τηλ, να χαζό κάνω στο σπίτι ότι μπορώ και μου επιτρέπεται, να βγω λίγο στο μπαλκόνι, ακόμα και μια μικρη βολτίτσα έξω, περιμένω επίσης να ξεκινήσω διαδυκτιακα μαθήματα ανώδυνο τοκετού!! μην διαβάζεις τίποτα αρνητικο στο ίντερνετ, το έκανα κι γω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Έχεις τόσο δίκιο Mummy και εγώ προσπαθώ να τα σκεφτώ τα πράγματα αντικειμενικά  και να σκέφτομαι πως πρέπει να προχωράμε μπροστά. Δυστυχώς και η κλεισούρα από τη μια σίγουρα είναι ας πούμε ένα σύντομο διάλειμμα και συνάμα απαραίτητο, από την άλλη δεν τσουλανε οι μέρες και όλο αυτό με ρίχνει και μου δημιουργεί δεύτερες σκέψεις διαρκως. Πρέπει να βρω κάτι να ασχοληθώ! Άσχετο με το να διαβάζω για κακες έκβασεις 2ου τριμηνου και τελειως άσχετο από εγκυμοσύνες μάλλον. Κάτι άλλο εντελώς! Πρέπει να ανασυγκροτηθω!! Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες, με βοήθησαν πολύ τα λόγια σου ❤️

Εχω κανει πολύ δουλειά με τον εαυτο μου γιατι ειμαι πολυ αγχωδης χαρακτήρας. Αλλά υποσχέθηκα πως την εγκυμοσυνη μου θα τη ζησω ηρεμα. Για αυτο σου μιλάω έτσι. 

Να βρεις κατι ομορφο να κανεις, συμφωνω. Κατι χαλαρωτικό, διαβασε βιβλια λογοτεχνίας, ξεκίνα να πλέκεις, ξεκίνα χειροτεχνίες, αν ανοιξεις το Pinterest θα βρεις ενα σωρο ασχολίες να γεμίσεις το χρόνο σου. Ασχολήσου με δημιουργική γραφή. Πράγματα που θα σε ευχαριστούν, θα απασχολουν τα χερια σου και το μυαλο σου και γιατι οχι, να ειναι δημιουργικά. Σκέψου να ασχοληθείς με decoupage και να φτιαξεις φοβερά πινακάκια που θα βάλεις αυριο στο παιδικο δωμάτιο? ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

@Mummy2beαύτα τα τραβήγματα κια είναι απολύτως φυσιολογικά, τεντωνουν οι σύνδεσμοι της κοιλιάς, ανοίγει και η μήτρα και τεντώνει το δέρμα!!ομολογώ ότι είναι λίγο αγχωτικα όλα αυτά θα τα συνηθίσουμε όμως. Και μένα με πιάνουν διαφορα, χθες αριστερά κι δεξιά είχα κάτι οξυ πονακια σαν σφαχτες, ερχοντούσαν κι έφευγαν για λίγη ώρα αλλά δεν έδωσα σημασία! 

Ευτυχώς κοριτσι μου με αφησαν... αν συνεχίζοταν το τηλεφωνο στη γιατρο δεν το γλιτωνα!! Χαχαχα!

Λογικο μου ακουγεται οπως το λες... γινονται αλλαγές εκει μέσα!! Μεγαλώνουν τα μπεμπινια μας ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό 🙂!!! Και μένα κάθε μήνα με παρακολουθεί ο γιατρός μου και κάνουμε και τις απαραίτητες εξετασεις, αλλά μπορώ να πάω οπότε θέλω και μέσα στο μήνα!!περνάει ο καιρός απλά λίγο πιο βασανιστικά για εμάς που είμαστε στο σπίτι.Θα έρθει πολύ σύντομα η Β επιπέδου σου θα δεις!! Σε καταλαβαίνω πολύ γτ και γω μέσα στο σπίτι είμαι όλη μέρα, ούτε εγώ μπορώ να δουλέψω οπότε είναι ζόρικα! Το καλό όμως είναι ότι αυτά τα συναισθήματα πάνε κι ερχονται, μια το διαχειρίζομαι και μια οχι!! Εγώ αυτό που θέλω να σου πω ειναι πως δεν πειράζει που νιώθεις έτσι κάποιες στιγμές, είναι απολύτως φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να έχουμε να διαχειριστουμε και τις ενοχές μας γιαυτό. Εγώ και ανορεκτη είμαι και θλιμμένη και βάζω και τα κλάματα και είναι οκ όλα αυτά!!! Μαζί με όλα αυτά όμως έχουμε και το δικαίωμα να ελπίζουμε για το καλύτερο και να το περιμένουμε, να γινόμαστε χαρούμενες με τις σκέψεις μας, να μαζεύουμε δυνάμεις μόνες μας, μην περιμένεις από κανέναν γιατί όποιος δεν είναι στην θέση μας δε μπορεί να καταλάβει και είναι λογικό!! Με βοήθαει πολύ το να απασχολώ το μυαλό μου με κατι, να βλέπω ταινίες, να διαβάζω κάτι, να λύνω σταυρολεξα, να μιλάω στο τηλ, να χαζό κάνω στο σπίτι ότι μπορώ και μου επιτρέπεται, να βγω λίγο στο μπαλκόνι, ακόμα και μια μικρη βολτίτσα έξω, περιμένω επίσης να ξεκινήσω διαδυκτιακα μαθήματα ανώδυνο τοκετού!! μην διαβάζεις τίποτα αρνητικο στο ίντερνετ, το έκανα κι γω!! 

Μαρίκα μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️! Ειδικά αυτό το τελευταίο με τις ιστορίες στο ίντερνετ πραγματικά είναι ότι χειρότερο γιατί ταυτίζεσαι και μετά κολλάει το μυαλό "θα το πάθω σίγουρα κ εγώ"...είναι δύσκολα ναι! Διαδυκτιακά μαθήματα ανώδυνου τοκετου που θα κάνεις? Επίσης πότε γίνονται αυτά? Δεν είναι λίγο πριν τον τοκετό κανονικά? Αυτό με την "έξοδο" στο μπαλκόνι είναι σίγουρα βοηθητικό, ένα καφεδάκι στο μπαλκόνι, λίγο φως...Στο τηλ. αποφεύγω να μιλάω γιατί δεν έχω πει για την εγκυμοσύνη οπότε όταν με ρωτάνε τα νέα μου, τι να πω?? Ότι είμαι κλεισμένη σπίτι με αναρρωτική επαπειλούμενης? Καμία ταινία ίσως ναι κάποια σειρά ίσως, αυτά είναι πολύ καλή ιδέα. Θέλω να πιστεύω ότι αν περάσει και το μαξιλαράκι της β επιπέδου θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Όχι ότι δε φοβάμαι τον τοκετό κλπκλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εχω κανει πολύ δουλειά με τον εαυτο μου γιατι ειμαι πολυ αγχωδης χαρακτήρας. Αλλά υποσχέθηκα πως την εγκυμοσυνη μου θα τη ζησω ηρεμα. Για αυτο σου μιλάω έτσι. 

Να βρεις κατι ομορφο να κανεις, συμφωνω. Κατι χαλαρωτικό, διαβασε βιβλια λογοτεχνίας, ξεκίνα να πλέκεις, ξεκίνα χειροτεχνίες, αν ανοιξεις το Pinterest θα βρεις ενα σωρο ασχολίες να γεμίσεις το χρόνο σου. Ασχολήσου με δημιουργική γραφή. Πράγματα που θα σε ευχαριστούν, θα απασχολουν τα χερια σου και το μυαλο σου και γιατι οχι, να ειναι δημιουργικά. Σκέψου να ασχοληθείς με decoupage και να φτιαξεις φοβερά πινακάκια που θα βάλεις αυριο στο παιδικο δωμάτιο? ;) 

Έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να βρω κάτι δημιουργικό και ευχάριστο να απασχοληθω. Δε μπορεί να βγει έτσι! Μέχρι και για κίνδυνο πρόωρου τοκετού μου είπε ο γιατρός μου ότι μπορεί να συμβεί από το άγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ευτυχώς κοριτσι μου με αφησαν... αν συνεχίζοταν το τηλεφωνο στη γιατρο δεν το γλιτωνα!! Χαχαχα!

Λογικο μου ακουγεται οπως το λες... γινονται αλλαγές εκει μέσα!! Μεγαλώνουν τα μπεμπινια μας ❤️ 

Mummy τι πονακια ήταν αυτά? Γιατί κάπου χάθηκα με τα μηνύματα και συγνώμη δεν το παρακολουθησα. Εμένα με έπιασαν για 2 μέρες πονακια, παιρνω κ μαγνήσιο όμως οπότε ίσως με βοήθησε να περάσουν. Εμένα ηταν εντονα σχετικα αλλά συνεχόμενα κάτω χαμηλά, σαν πονακια περιοδου. Αλλά από χτες τίποτα, όλα καλα για την ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...