Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Α εγω τα παιρνω ακομα. Σημερα εκοψα το 1ο!   Κ ειναι η 2η μερα που φαινεται να σταματησε αυτο το καφε. Για να δουμε. 

Ελπιζω να μην ξανα χρειαστει να μεινουμε σε ακινησια. Εγω προχτες που αρχισα να σηκωνομαι ειχα πονους στη μεση. Μαλλον λογω της μονιμης καταστασης ξαπλα, ξεσυνηθισα. Σημερα επιτελους ειμαι καλα. 

Δεν με πειραζει. Αυτο το παιδακι ηρθε μετα απο 1.5 χρονο ! Ψαχναμε να δουμε γτ δεν ερχεται, εξετασεις, το ενα το αλλο, σαλπιγγογραφια. Κ οταν ειπαμε τερμα απο Γεναρη παμε να κανουμε εξωσωματικη αν χρειαστει, τσουπ το Νοεμβρη εμεινα εγκυος 😍😍

Οποτε υπομονη κ σε 5.5 μηνες θα το κρατάμε στην αγκαλια μας! Εγω ειμαι 16κ3 ημερων! 

Και σε μας το ίδιο συνέβη! Λόγω διαφόρων προβλημάτων στο ιστορικό καταλήξαμε με το γιατρό ότι από Γενάρη θα ξεκινάγαμε εξωσωματική, μας έγραψε τις σχετικές εξετάσεις στο ραντεβού του Δεκεμβρίου και λίγες μέρες μετά είδα ότι είχα μείνει έγκυος το Νοέμβριο 🥰

 

Εμένα αυτή την εβδομάδα μου είπε ο γιατρός πως έχω μειωμένο αμνιακό υγρό, και να πίνω πολλά νερά μήπως αυξηθεί καθόλου, και η αλήθεια είναι ότι μετά που το έψαξα λίγο έχω αγχωθεί με τους κινδύνους που περιγράφουν γι' αυτό το θέμα.. έχει τύχει σε καμιά σας ;; δε μπορώ να ηρεμήσω, πάνω που λύνεται  ένα θέμα προκύπτει άλλο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

Και σε μας το ίδιο συνέβη! Λόγω διαφόρων προβλημάτων στο ιστορικό καταλήξαμε με το γιατρό ότι από Γενάρη θα ξεκινάγαμε εξωσωματική, μας έγραψε τις σχετικές εξετάσεις στο ραντεβού του Δεκεμβρίου και λίγες μέρες μετά είδα ότι είχα μείνει έγκυος το Νοέμβριο 🥰

 

Εμένα αυτή την εβδομάδα μου είπε ο γιατρός πως έχω μειωμένο αμνιακό υγρό, και να πίνω πολλά νερά μήπως αυξηθεί καθόλου, και η αλήθεια είναι ότι μετά που το έψαξα λίγο έχω αγχωθεί με τους κινδύνους που περιγράφουν γι' αυτό το θέμα.. έχει τύχει σε καμιά σας ;; δε μπορώ να ηρεμήσω, πάνω που λύνεται  ένα θέμα προκύπτει άλλο ..

Αχ ποσο ωραια! Ειδες καμια φορα ? Ερχονται εκει που δεν το περιμενεις. 

Δεν ξερω καθολου για το μειωμενο αμνιακο υγρό.  Όμως εγω στη θεση σου δεν θα διαβαζα πολλα πολλα κ θα επινα 2 μπουκαλια μεγαλα την ημερα κ ας ετρεχα τουαλετα συνεχεια!!  Κ σε 1 βδομαδα θα πηγαινα να με ξανα δει. Να δω αν εχει βελτιωση. Για να μην το αφησεις πολυ κ να ξερεις τι γινεται. 

Παντως ηρεμια κ μην αγχωνεσαι οσο μπορείς κ οσο γελοιο κ αν ακουγεται αφου ξερω οτι δεν γινεται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

Και σε μας το ίδιο συνέβη! Λόγω διαφόρων προβλημάτων στο ιστορικό καταλήξαμε με το γιατρό ότι από Γενάρη θα ξεκινάγαμε εξωσωματική, μας έγραψε τις σχετικές εξετάσεις στο ραντεβού του Δεκεμβρίου και λίγες μέρες μετά είδα ότι είχα μείνει έγκυος το Νοέμβριο 🥰

 

Εμένα αυτή την εβδομάδα μου είπε ο γιατρός πως έχω μειωμένο αμνιακό υγρό, και να πίνω πολλά νερά μήπως αυξηθεί καθόλου, και η αλήθεια είναι ότι μετά που το έψαξα λίγο έχω αγχωθεί με τους κινδύνους που περιγράφουν γι' αυτό το θέμα.. έχει τύχει σε καμιά σας ;; δε μπορώ να ηρεμήσω, πάνω που λύνεται  ένα θέμα προκύπτει άλλο ..

Βρηκα αυτα εδω. Ελπιζω να σε βοηθήσουν.  Νερο κ φρουτα ειναι τα πιο βασικα:

Πώς να αυξήσετε το αμνιακό υγρό στο σπίτι

Υπάρχουν αρκετά μέτρα για να βοηθήσετε τις έγκυες γυναίκες να αυξήσουν το αμνιακό υγρό στο σπίτι, στα οποία μπορείτε να ανατρέξετε:

Πινω πολυ νερο

Ένας από τους τρόπους βελτίωσης της έλλειψης αμνιακού υγρού είναι να πίνετε πολύ νερό κάθε μέρα (8 – 10 μικρά ποτήρια). Όταν το σώμα σας είναι επαρκώς ενυδατωμένο, η ποσότητα του αμνιακού υγρού θα αυξηθεί επίσης.

Ζουμερό φρούτο

 

Η κατανάλωση φρούτων και λαχανικών με υψηλή περιεκτικότητα σε νερό είναι επίσης ένας πολύ καλός τρόπος για την αύξηση του αμνιακού υγρού για τις έγκυες γυναίκες. Τα καλά φρούτα και λαχανικά που αυξάνουν το αμνιακό υγρό περιλαμβάνουν:

Φρούτα: Καρπούζι, αστεράκια, σταφύλι,

Λαχανικά: Αγγούρι, ντομάτα, σέλινο, κουνουπίδι, ραπανάκι.

Αποφύγετε τα συμπληρώματα που προκαλούν αφυδάτωση

Ορισμένα φυτικά συμπληρώματα μπορεί να σας κάνουν να χρειαστεί να πάτε στην τουαλέτα περισσότερο από το συνηθισμένο. Όσο περισσότερο πηγαίνετε στην τουαλέτα, τόσο περισσότερο αφυδατώνεστε και αυτό είναι ακόμη πιο ανησυχητικό εάν έχετε χαμηλή περιεκτικότητα σε αμνιακό υγρό. Επομένως, αποφύγετε τη λήψη συμπληρωμάτων με συστατικά από εκχυλίσματα πικραλίδας, σέλινου, νεροκάρδαμου και μαϊντανού γιατί έχουν διουρητική δράση και θα σας αφυδατώσουν περισσότερο.

Ελαφριά άσκηση

Εάν ο γιατρός δεν ζητήσει από την έγκυο μητέρα να ξεκουραστεί πολύ στο κρεβάτι, η έγκυος μπορεί να κάνει μερικές απαλές ασκήσεις με μέτρο (30-45 λεπτά/ημέρα). Οι ασκήσεις θα βοηθήσουν στην προώθηση της αυξημένης ροής αίματος σε διάφορες περιοχές του σώματος. Εάν υπάρχει αύξηση της κυκλοφορίας του αίματος στη μήτρα και τον πλακούντα, βελτιώνεται επίσης ο δείκτης αμνιακού υγρού και ο ρυθμός παραγωγής ούρων του εμβρύου.

Καθώς το μωρό εκκρίνει περισσότερα ούρα στον αμνιακό σάκο, η ποσότητα του αμνιακού υγρού αυξάνεται ανάλογα. Περπατήστε.

 

Σωστή θέση ύπνου 

Όταν ξεκουράζεστε ή κοιμάστε, θα πρέπει να ξαπλώνετε στο αριστερό σας πλάι γιατί σε αυτή τη θέση το αίμα σας θα κυκλοφορεί καλύτερα μέσω των αιμοφόρων αγγείων της μήτρας και θα διευκολύνει το κυκλοφορικό σύστημα του εμβρύου να ρέει με ταχύτερο ρυθμό. φυσιολογικό, εν μέρει βελτιώνει την ανεπάρκεια αμνιακού υγρού .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Α εγω τα παιρνω ακομα. Σημερα εκοψα το 1ο!   Κ ειναι η 2η μερα που φαινεται να σταματησε αυτο το καφε. Για να δουμε. 

Ελπιζω να μην ξανα χρειαστει να μεινουμε σε ακινησια. Εγω προχτες που αρχισα να σηκωνομαι ειχα πονους στη μεση. Μαλλον λογω της μονιμης καταστασης ξαπλα, ξεσυνηθισα. Σημερα επιτελους ειμαι καλα. 

Δεν με πειραζει. Αυτο το παιδακι ηρθε μετα απο 1.5 χρονο ! Ψαχναμε να δουμε γτ δεν ερχεται, εξετασεις, το ενα το αλλο, σαλπιγγογραφια. Κ οταν ειπαμε τερμα απο Γεναρη παμε να κανουμε εξωσωματικη αν χρειαστει, τσουπ το Νοεμβρη εμεινα εγκυος 😍😍

Οποτε υπομονη κ σε 5.5 μηνες θα το κρατάμε στην αγκαλια μας! Εγω ειμαι 16κ3 ημερων! 

Τέλεια! Μπράβο, σου εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια! 

Εγώ πάντως από τότε που το σταμάτησα τελείως, είναι και πάλι μέρες που βγάζω καφέ. Μπορεί δηλαδή για μέρες να μην βγάλω τίποτα, πέρα απο τα κλασικά υγρά και μετά από το πουθενά να έχω πάλι. Και το αναφέρω γιατί αν βγάλεις πάλι μην αγχωθείς. Όλοι οι γιατροί μου λένε πως όσο είναι καφέ να μην αγχώνομαι, γιατί είναι παλιό αίμα ουσιαστικά. Θα μου πεις μια κουβέντα είναι, αλλλα υπομονή μέχρι το επόμενο ραντεβού που θα δεις ξανά το μπεμπάκι σου. :)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αχ ποσο ωραια! Ειδες καμια φορα ? Ερχονται εκει που δεν το περιμενεις. 

Δεν ξερω καθολου για το μειωμενο αμνιακο υγρό.  Όμως εγω στη θεση σου δεν θα διαβαζα πολλα πολλα κ θα επινα 2 μπουκαλια μεγαλα την ημερα κ ας ετρεχα τουαλετα συνεχεια!!  Κ σε 1 βδομαδα θα πηγαινα να με ξανα δει. Να δω αν εχει βελτιωση. Για να μην το αφησεις πολυ κ να ξερεις τι γινεται. 

Παντως ηρεμια κ μην αγχωνεσαι οσο μπορείς κ οσο γελοιο κ αν ακουγεται αφου ξερω οτι δεν γινεται!!

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες που βρήκες, αυτά κάνω ακριβώς, μου φαίνεται θα βάλω κανένα στρώμα στη τουαλέτα να κοιμάμαι με τόσο νερό που πίνω 😁 Άντε να δούμε..

 

Καλά Κούλουμα σε όλες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες που βρήκες, αυτά κάνω ακριβώς, μου φαίνεται θα βάλω κανένα στρώμα στη τουαλέτα να κοιμάμαι με τόσο νερό που πίνω 😁 Άντε να δούμε..

 

Καλά Κούλουμα σε όλες !!!

Καλή Σαρακοστή!! Με υγεια!! Κ ολα θα πανε τέλεια 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Τέλεια! Μπράβο, σου εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια! 

Εγώ πάντως από τότε που το σταμάτησα τελείως, είναι και πάλι μέρες που βγάζω καφέ. Μπορεί δηλαδή για μέρες να μην βγάλω τίποτα, πέρα απο τα κλασικά υγρά και μετά από το πουθενά να έχω πάλι. Και το αναφέρω γιατί αν βγάλεις πάλι μην αγχωθείς. Όλοι οι γιατροί μου λένε πως όσο είναι καφέ να μην αγχώνομαι, γιατί είναι παλιό αίμα ουσιαστικά. Θα μου πεις μια κουβέντα είναι, αλλλα υπομονή μέχρι το επόμενο ραντεβού που θα δεις ξανά το μπεμπάκι σου. :)  

Α ευχαριστω πολυ που μου το λες. Καλου κακου να το γνωριζω.  Ελπιζω να μην ξανα συμβει. Ειμαι τοσο χαρουμενη που περιμένουμε το παιδακι μας !! 

Ανυπομονω τοσο πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

ο

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή! Θα ήθελα να μπω  δειλά δειλά και εγώ στην ομάδα σας, μιας και έχω , πρώτα ο Θεός, Πητ 18/8 μετά από μακρύ και επίπονο αγώνα προσπαθειών...Ταυτόχρονα προσπαθώ να μάθω και το site οπότε ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για τα όποια λάθη χειρισμού... Ελπίζω να φτάσουμε όλες στο στόχο μας ανώδυνα και όμορφα και οι μήνες που μένουν να περάσουν εύκολα και χαρούμενα! Εγώ είμαι σε αναμονή του νιπτ και ταυτόχρονα σε (σχεδόν) κλινοστατισμο λόγω χαμηλού πλακούντα και καφέ αίμα που έχω κατά καιρούς ακόμη και μέχρι πρόσφατα. Τώρα είμαι 15+3 και περιμένω με χαρά κοριτσάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή! Θα ήθελα να μπω  δειλά δειλά και εγώ στην ομάδα σας, μιας και έχω , πρώτα ο Θεός, Πητ 18/8 μετά από μακρύ και επίπονο αγώνα προσπαθειών...Ταυτόχρονα προσπαθώ να μάθω και το site οπότε ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για τα όποια λάθη χειρισμού... Ελπίζω να φτάσουμε όλες στο στόχο μας ανώδυνα και όμορφα και οι μήνες που μένουν να περάσουν εύκολα και χαρούμενα! Εγώ είμαι σε αναμονή του νιπτ και ταυτόχρονα σε (σχεδόν) κλινοστατισμο λόγω χαμηλού πλακούντα και καφέ αίμα που έχω κατά καιρούς ακόμη και μέχρι πρόσφατα. Τώρα είμαι 15+3 και περιμένω με χαρά κοριτσάκι!

Καλώς μας ήρθες ! Όλα να πάνε όμορφα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή! Θα ήθελα να μπω  δειλά δειλά και εγώ στην ομάδα σας, μιας και έχω , πρώτα ο Θεός, Πητ 18/8 μετά από μακρύ και επίπονο αγώνα προσπαθειών...Ταυτόχρονα προσπαθώ να μάθω και το site οπότε ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για τα όποια λάθη χειρισμού... Ελπίζω να φτάσουμε όλες στο στόχο μας ανώδυνα και όμορφα και οι μήνες που μένουν να περάσουν εύκολα και χαρούμενα! Εγώ είμαι σε αναμονή του νιπτ και ταυτόχρονα σε (σχεδόν) κλινοστατισμο λόγω χαμηλού πλακούντα και καφέ αίμα που έχω κατά καιρούς ακόμη και μέχρι πρόσφατα. Τώρα είμαι 15+3 και περιμένω με χαρά κοριτσάκι!

Με το καλό το κοριτσάκι σας!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι! Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη για ολες μας !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή! Θα ήθελα να μπω  δειλά δειλά και εγώ στην ομάδα σας, μιας και έχω , πρώτα ο Θεός, Πητ 18/8 μετά από μακρύ και επίπονο αγώνα προσπαθειών...Ταυτόχρονα προσπαθώ να μάθω και το site οπότε ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για τα όποια λάθη χειρισμού... Ελπίζω να φτάσουμε όλες στο στόχο μας ανώδυνα και όμορφα και οι μήνες που μένουν να περάσουν εύκολα και χαρούμενα! Εγώ είμαι σε αναμονή του νιπτ και ταυτόχρονα σε (σχεδόν) κλινοστατισμο λόγω χαμηλού πλακούντα και καφέ αίμα που έχω κατά καιρούς ακόμη και μέχρι πρόσφατα. Τώρα είμαι 15+3 και περιμένω με χαρά κοριτσάκι!

Καλώς ήρθες, καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2023 at 1:18 ΜΜ, ο/η Veli είπε:

Καλημέρα @Balak455 🌼 Μίλησα με γιατρό... Γιατί θα σκαγα ... 😁 μου είπε τα τυριά που ψήνονται.. όπως στην πίτσα στο τοστ δεν μας ανυσηχουν 🧀🧀..

γενικά προτιμάμε όμως σκληρά τυρια ( κεφαλοτύρι, γραβιέρα, είτε παστεριωμένα όπως ντιρολο, μιλνερ ) και όχι μαλακά τυριά (όπως τα τρίγωνα τυρακια, λα Βας τυρί 😅 ή Φιλαδέλφειας) . 

Οσο για την πίτσα 🍕🍕🍕 δεν μας πειράζει το τυρί αλλά τα διάφορα αλλαντικά.. όπως σαλάμι αέρος, ζαμπόν .. να προτιμάμε γαλοπούλα φουαντρε που είναι κρεας.. όχι πάστα .. και αυτη ψητή..όχι καπνιστή . Γενικά μου είπε για μαργαρίτα  πίτσα 🍕 🍕🍕 ή για πίτσα με λαχανικά..γιατί πάλι τα λαχανικά ψήνονται και δεν μας πειράζει 👍👍

 

 

Αγαπη μου η πιτσα με λαχανικα δεν ειναι πιτσα!!! Χαχααχα!!

Κι η δικια μου τα ιδια μου εχει πει εμενα, αλλα εγω τρωω και λιγο φετα αν την δω και τη λαχταρισω :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Η φετα νομιζω κανει καλοοο λογω ασβεστιουυυ.. 
πιτσα με λαχανικα .....εγω που ετρωγα καααθε μερα με φουλ αλλαντικα για απλα δν μ εφτανε το φαγητο στη δουλεια (οση ποσοτητα και να επαιρναμ ζηλευα εκεινη την πιτσα στη βιτρινα καθως πηγαινα να παρω τον καφε μου κ μετα ναα τα  5 κιλα χαχαχα. ... 
Παντως κοριτσια εγω ξεκινησα 49.9 κιλα(τοσο ημουν οταν εμαθα ειμαι εγκυος (5 εβδομαδες)  και ενω παλευα να παχυνω να παρω 2-3 κιλακια) Μεχρι τον 4 μηνα ειχα παρει καπου 1μισι με 2 κιλα. Και τωρα 5 συνολο, ειμαι 25 εβδομαδες  ...την εβδομαδα που μας περασε πηρα 200 γραμμαρια . Γενικα ομως οταν ετρωγα παχαινα και μολις μειωνα λιγο την ποσοτητα φαγητου αδυνατιζα αμεσως , ειμαι απο αυτες που βριζουν οι φιλες μου . που οποτε ηθελα επαιρνα κιλα και οποτε ηθελα τα εχανα... Αλλα τωρα λεω εχω 3 μηνες ακομα μπροστα μου να γεννησω και 7 κιλα να παρω χαχαχαχα το βλεπω και καλα εχω περιθωριο . δεν ξερω πιστευετε ειμαι καλα η να ανησυχω που πηρα 3 κιλα σε 2 μηνες??? για αυτο ελεγα που με αφηνει ο γιατρος μου να τρωω τα παντα με μετροο, λογικα επειδη ειμαι αδυνατη και 2 μετρα κοριτσαρος (1.57 🤣)

Καλημέρα κορίτσι!!! Μια χαρά σε βρίσκω, δεν νομίζω πως ειναι πολλά τα 3 κιλά σε 2 μήνες αν σκεφτείς ότι το φυσιολογικό είναι να παίρνουμε 500 γραμμάρια την εβδομάδα..σίγουρα έχεις περιθώρια και είσαι από τις τυχερές!!!! . Εγώ είμαι 1,57 και ξεκίνησα με 58 κιλά την εγκυμοσύνη μου και τώρα είμαι 58,5 (16+3) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα κορίτσι!!! Μια χαρά σε βρίσκω, δεν νομίζω πως ειναι πολλά τα 3 κιλά σε 2 μήνες αν σκεφτείς ότι το φυσιολογικό είναι να παίρνουμε 500 γραμμάρια την εβδομάδα..σίγουρα έχεις περιθώρια και είσαι από τις τυχερές!!!! . Εγώ είμαι 1,57 και ξεκίνησα με 58 κιλά την εγκυμοσύνη μου και τώρα είμαι 58,5 (16+3) 

Κορίτσια καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλες ❤️!! SOS από χθες το βράδυ έχω έναν πόνο σαν να έχω χτυπήσει στο εφηβαιο(περιοχή γεννητικών οργανων που έχουμε τις  τριχες). Εντωμεταξύ 2-3 μέρες τώρα έχω αρχίσει να μην βολεύομαι στον ύπνο και κάποιες φορές όπως κοιμάμαι πλάι κι ακουμπάει το ένα γόνατο στο άλλο πιάνομαι παντού και κυρίως στους προσαγωγούς μου, οπότε σκέφτηκα ότι κι ο πονος που νιώθω στο εφηβαιο ακόμα κι αν το ακουμπήσω ίσως είναι μυοσκελετικος. Λέτε να ναι έτσι η να σημαίνει κάτι άλλο και να πάρω τον γιατρό? Έχει συμβεί σε καμία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλες ❤️!! SOS από χθες το βράδυ έχω έναν πόνο σαν να έχω χτυπήσει στο εφηβαιο(περιοχή γεννητικών οργανων που έχουμε τις  τριχες). Εντωμεταξύ 2-3 μέρες τώρα έχω αρχίσει να μην βολεύομαι στον ύπνο και κάποιες φορές όπως κοιμάμαι πλάι κι ακουμπάει το ένα γόνατο στο άλλο πιάνομαι παντού και κυρίως στους προσαγωγούς μου, οπότε σκέφτηκα ότι κι ο πονος που νιώθω στο εφηβαιο ακόμα κι αν το ακουμπήσω ίσως είναι μυοσκελετικος. Λέτε να ναι έτσι η να σημαίνει κάτι άλλο και να πάρω τον γιατρό? Έχει συμβεί σε καμία? 

Καλημέρα καλή Σαρακοστή και σε εσένα. Ναι το είχα εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, πόνος απίστευτος στα κόκκαλα του αιδοίου. Σα να με είχαν κλωτσήσει ενοιωθα. Ανοίγει η λεκάνη γιαυτο μου είχε πει ο γιατρός. Πάντως όλα πήγαν καλά γέννησα 41 εβδομάδα. Ρωτά και τον γιατρό σου στο επόμενο ραντεβού πάντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα καλή Σαρακοστή και σε εσένα. Ναι το είχα εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, πόνος απίστευτος στα κόκκαλα του αιδοίου. Σα να με είχαν κλωτσήσει ενοιωθα. Ανοίγει η λεκάνη γιαυτο μου είχε πει ο γιατρός. Πάντως όλα πήγαν καλά γέννησα 41 εβδομάδα. Ρωτά και τον γιατρό σου στο επόμενο ραντεβού πάντως. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Ναι σαν κλωτσιά, όπως το είπες, σαν να έχω μελανια που πονάει.Μπερδευομαι πολύ με όλα αυτά της εγκυμοσύνης δεν μπορώ ν α κατάλαβα πότε πρέπει να ανησυχώ για κάτι και να  ενοχλω τον γιατρο και πότε είναι κάτι φυσιολογικό!!Προσωπικά μου φαίνονται όλα υποπτα και με αγχώνουν, μάλλον δεν έχω ξεπεράσει τους φόβους μου ακόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Ναι σαν κλωτσιά, όπως το είπες, σαν να έχω μελανια που πονάει.Μπερδευομαι πολύ με όλα αυτά της εγκυμοσύνης δεν μπορώ ν α κατάλαβα πότε πρέπει να ανησυχώ για κάτι και να  ενοχλω τον γιατρο και πότε είναι κάτι φυσιολογικό!!Προσωπικά μου φαίνονται όλα υποπτα και με αγχώνουν, μάλλον δεν έχω ξεπεράσει τους φόβους μου ακόμα 

Είναι λογικό αυτό που νοιώθεις ειδικά αν είναι και η πρώτη εγκυμοσύνη κάθε τι σου φαίνεται περίεργο και ύποπτο. Να σου πω πάντως κάτι;;;Για να μην τρελαίνεσαι κατευθείαν ένα μήνυμα στον γιατρό σου, αν ντρέπεσαι το τηλέφωνο. Αν εχει βαιμπερ θα είναι πιο εύκολο. Έχεις κάθε δικαίωμα να ρωτάς το οτιδήποτε. Ακόμα και το πιο απλό. Δεν είναι ντροπή.. Αυτοί κάθε μέρα παίρνουν ένα σωρό μηνύματα ερωτήσεις από ασθενείς τους έχουν συνηθίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Είναι λογικό αυτό που νοιώθεις ειδικά αν είναι και η πρώτη εγκυμοσύνη κάθε τι σου φαίνεται περίεργο και ύποπτο. Να σου πω πάντως κάτι;;;Για να μην τρελαίνεσαι κατευθείαν ένα μήνυμα στον γιατρό σου, αν ντρέπεσαι το τηλέφωνο. Αν εχει βαιμπερ θα είναι πιο εύκολο. Έχεις κάθε δικαίωμα να ρωτάς το οτιδήποτε. Ακόμα και το πιο απλό. Δεν είναι ντροπή.. Αυτοί κάθε μέρα παίρνουν ένα σωρό μηνύματα ερωτήσεις από ασθενείς τους έχουν συνηθίσει. 

Ναι έχεις δίκιο, αυτό έκανα τον πήρα τηλέφωνο μου είπε ότι ειναι τα κόκαλα που ανοίγουν! Γενικά μιλάμε στο βαιμπερ για ότι προκυπτει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εσεις παιρνετε ακομα φολλικο οξυ ?

Εγω παίρνω σίδηρο που περιλαμβάνει κ φολλικό οξύ (λιγοτερη ποσοτητα απο οτι επαιρνα μονο του).

Εσεις?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια εσεις παιρνετε ακομα φολλικο οξυ ?

Εγω παίρνω σίδηρο που περιλαμβάνει κ φολλικό οξύ (λιγοτερη ποσοτητα απο οτι επαιρνα μονο του).

Εσεις?

 

καλησπέρα κορίτσι! Σε μένα αυτή τη περίοδο δίνει και φολλικό, και σίδηρο που περιλαμβάνει φολλικό (2x), ασβέστιο και μαγνήσιο (2x) ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια εσεις παιρνετε ακομα φολλικο οξυ ?

Εγω παίρνω σίδηρο που περιλαμβάνει κ φολλικό οξύ (λιγοτερη ποσοτητα απο οτι επαιρνα μονο του).

Εσεις?

 

Και γω σίδηρο 3 φορές την ημέρα ,φολλικο 2 φορές την ημέρα και  μαγνησιο 1!την άλλη εβδομάδα που έχω επίσκεψη φαντάζομαι θα μου δώσει και ασβέστιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και γω σίδηρο 3 φορές την ημέρα ,φολλικο 2 φορές την ημέρα και  μαγνησιο 1!την άλλη εβδομάδα που έχω επίσκεψη φαντάζομαι θα μου δώσει και ασβέστιο 

 

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

καλησπέρα κορίτσι! Σε μένα αυτή τη περίοδο δίνει και φολλικό, και σίδηρο που περιλαμβάνει φολλικό (2x), ασβέστιο και μαγνήσιο (2x) ... 

Εμενα μου το εχει σταματησει απο την 13η εβδομαδα.. ειναι φυσιολογικο? Μηπως να παρω ξανα απο μονη μ? Χαχα

5 mg παιρνετε ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Balak455 είπε:

 

Εμενα μου το εχει σταματησει απο την 13η εβδομαδα.. ειναι φυσιολογικο? Μηπως να παρω ξανα απο μονη μ? Χαχα

5 mg παιρνετε ? 

5mg ναι.. θα λεγα κάντου μια ερώτηση, μπορεί να έχει τους λόγους του, εμένα να σου πω την αλήθεια πιο πολύ εντύπωση μου κάνει που το συνεχίζει σε μένα, παρά ότι το κοψε σε σένα. Δεδομένου ότι έχει και ο σίδηρος λίγο φολλικό, και υποτίθεται ότι τη μεγάλη δόση τη θέλουμε για το 1ο τρίμηνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι. Εγω ξερω οτι θελουμε 0.5 mg καθε μερα μερα το 1ο τριμηνο. Εμενα εχει τοσο ο σιδηρος.

Προσωπικα παιρνω 1 σιδηρο, 1 ασβεστιο κ 1 μαγνησιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...