Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια γύρισα από γιατρό…τα είδε όλα καλά λέει..κουνιόταν σήμερα…Ταραμά μου είπε όχι..μόνο ό,τι είναι ψημένο…ή μαγειρεμένο γενικά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Μην φανταστείς τώρα έχει λίγες μέρες.... Πολύ μαρούλι πέφτει .... 😂 Τι να κάνω είπα να ξεκινήσω μέχρι να έχω οδηγίες γιατί έχω κ αδερφό γιατρό και με αφύπνισε. Η διατροφή πολύ αυστηρή ; Θα πεινάσουμε ;;; 😂

Οντως πολύ μαρούλι, μου το έχει άφθονο!! Κοίτα όπως το πάρει κανείς, εμένα την δεδομένη στιγμή μου φαίνεται μια χαρά γιατί δεν έχω και πολύ όρεξη ακόμη, αργότερα ομως πιστεύω θα υπάρξει προβλημα😂

16772486098063540456374269647177.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ααχχ αυτό το τοστακι παράδεισος μου φάνηκε έτσι όπως το ειπες 👌🙂 μακάρι να το έτρωγα κι γω! 

Έλα να σε κεράσω ένα κοριτσάρα μου!! :D

Είναι το καλύτερο σημείο της ημέρας!! Μου πήρε κι ο καλος μου καλή τοστιέρα κάπου εκει στις γιορτες γιατί κάηκε αυτή που ει΄χαμε και το κάνει σούπερ! Χαλάλι τα 40 ευρω που δωσαμε για την τοστιερα!! Χαχαχαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια γύρισα από γιατρό…τα είδε όλα καλά λέει..κουνιόταν σήμερα…Ταραμά μου είπε όχι..μόνο ό,τι είναι ψημένο…ή μαγειρεμένο γενικά…

Μπράβο κοπέλα μου 😃!!! Προσοχή λοιπόν στον ταραμά κορίτσια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Έλα να σε κεράσω ένα κοριτσάρα μου!! :D

Είναι το καλύτερο σημείο της ημέρας!! Μου πήρε κι ο καλος μου καλή τοστιέρα κάπου εκει στις γιορτες γιατί κάηκε αυτή που ει΄χαμε και το κάνει σούπερ! Χαλάλι τα 40 ευρω που δωσαμε για την τοστιερα!! Χαχαχαχα!!! 

Α ρε κοριτσι το κάνεις όλο και καλύτερο 😂!τέλειοο, καλοριζικη λοιπόν, να χαρείς τις τοστάρες σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Να ξέρεις μου έδωσες πολλή χαρά και με γέμισες αισιοδοξία με το σχόλιο σου! Μπορούμε να ελπίζουμε 🙏🏻😍❤️

Μακάρι βρε κορίτσι μου, λες να έχουνε ελπίδα?? Χωρίς να κάνεις καμιά δίαιτα @Eir_ma?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μακάρι βρε κορίτσι μου, λες να έχουνε ελπίδα?? Χωρίς να κάνεις καμιά δίαιτα @Eir_ma?? 

Όχι ούτε εγώ ούτε η αδερφή μου κάναμε. Μα δεν μας είχε πει και κάτι ο γιατρός, ειδικά στην δεύτερη έτρωγα ο,τι ναναι γλυκά παγωτά. Ελπίζω να έχω δίκιο και να πάνε όλα καλά, πάντως κι εσείς με αφύπνισατε λίγο γτ τώρα έχω ξεκινήσει κι εγώ διατροφή, έχασα και ένα κιλό , όπως και να έχει πρέπει να προσέχουμε... Εδώ θα είμαστε να τα λέμε μακάρι να πάνε όλα καλά σε όλες μας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! 

Αρχικά εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και να σας πάνε όλα καλά!

Είμαι καινούργια εδώ κ θα ήθελα να μοιραστώ ενα πρόβλημα μου, μπας κ αντιμετωπίζει κάποια κάτι παρόμοιο. 

Περιμενω διδυμακια και ειμαι 12+4. Στο ιστορικό μ έχω ήδη μια αποβολή πριν 1,5 χρόνο.

ΠΗΤ μ έδωσαν 5 Σεπτεμβρίου, ωστόσο απ όσο μ είπε η γιατρός μ ενδεχομένως να μ τα πάρουν με καισαρική, κάτι το οποίο κ εγώ προτιμώ γτ φοβάμαι, τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Το πρόβλημά μ λοιπόν τώρα είναι πως από αρχές του 2 μήνα είχα αιμορραγίας, οι οποίες έρχονταν κ έφευγαν πάλι. Πήγα 2 φορές στο νοσοκομείο, διότι φοβόμουν πάρα πολύ πως θα καταλήξω πάλι σε αποβολη, ωστόσο όλοι οι γιατροί μ διαβεβαιωνουν πως όλα πάνε τέλεια κ τα μωράκια είναι όπως πρέπει να είναι. Στις 21 Φεβρουαρίου είχαμε την αυχενική κ όλα βγήκαν τέλεια, κ μας είπε η γιατρός πως μάλλον περιμένουμε ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι- θα μας το επιβεβαιώσει βέβαια στο επόμενο ραντεβού, που είναι 10.03.

Μ είχε δώσει κ εμένα utrogest, τα οποία έβαζα κολπικά, εκτός από τις μέρες που είχα αιμορραγία κ τα σταμάτησα σταδιακά μόλις έκλεισα την 12η εβδομάδα κ τωρα παίρνω μόνο μαγνήσιο κ φολικο για δίδυμα. 

Οι αιμορραγίας σχεδόν έχουν σταματήσει, ωστόσο έχω ακόμα καφέ αιμα, το οποίο δεν ξέρει κανείς από που μπορεί να προέρχεται. Μ είπαν πως ίσως είναι απο ρωγμές στην μητρα, αλλά ούτε κ αυτο είναι σίγουρο. Κ το πιο βασανιστικό από όλα είναι πως δεν ξέρουμε κ πότε θα σταματήσουν.. δυστυχώς στην οικογένεια μ ή στον κύκλο μ δεν γνωρίζω καμία άλλη μανούλα που να είχε κάτι παρόμοιο, οπότε όλοι μ λένε να μην αγχώνομαι αλλά η ψυχουλα μου το ξέρει.. 😅

Θα χαρώ πολύ για τυχόν απαντήσεις σας. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!

Σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!! 

Υπαρχει μήπως καμία που περιμένει διδυμακια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Αρχικά εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και να σας πάνε όλα καλά!

Είμαι καινούργια εδώ κ θα ήθελα να μοιραστώ ενα πρόβλημα μου, μπας κ αντιμετωπίζει κάποια κάτι παρόμοιο. 

Περιμενω διδυμακια και ειμαι 12+4. Στο ιστορικό μ έχω ήδη μια αποβολή πριν 1,5 χρόνο.

ΠΗΤ μ έδωσαν 5 Σεπτεμβρίου, ωστόσο απ όσο μ είπε η γιατρός μ ενδεχομένως να μ τα πάρουν με καισαρική, κάτι το οποίο κ εγώ προτιμώ γτ φοβάμαι, τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Το πρόβλημά μ λοιπόν τώρα είναι πως από αρχές του 2 μήνα είχα αιμορραγίας, οι οποίες έρχονταν κ έφευγαν πάλι. Πήγα 2 φορές στο νοσοκομείο, διότι φοβόμουν πάρα πολύ πως θα καταλήξω πάλι σε αποβολη, ωστόσο όλοι οι γιατροί μ διαβεβαιωνουν πως όλα πάνε τέλεια κ τα μωράκια είναι όπως πρέπει να είναι. Στις 21 Φεβρουαρίου είχαμε την αυχενική κ όλα βγήκαν τέλεια, κ μας είπε η γιατρός πως μάλλον περιμένουμε ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι- θα μας το επιβεβαιώσει βέβαια στο επόμενο ραντεβού, που είναι 10.03.

Μ είχε δώσει κ εμένα utrogest, τα οποία έβαζα κολπικά, εκτός από τις μέρες που είχα αιμορραγία κ τα σταμάτησα σταδιακά μόλις έκλεισα την 12η εβδομάδα κ τωρα παίρνω μόνο μαγνήσιο κ φολικο για δίδυμα. 

Οι αιμορραγίας σχεδόν έχουν σταματήσει, ωστόσο έχω ακόμα καφέ αιμα, το οποίο δεν ξέρει κανείς από που μπορεί να προέρχεται. Μ είπαν πως ίσως είναι απο ρωγμές στην μητρα, αλλά ούτε κ αυτο είναι σίγουρο. Κ το πιο βασανιστικό από όλα είναι πως δεν ξέρουμε κ πότε θα σταματήσουν.. δυστυχώς στην οικογένεια μ ή στον κύκλο μ δεν γνωρίζω καμία άλλη μανούλα που να είχε κάτι παρόμοιο, οπότε όλοι μ λένε να μην αγχώνομαι αλλά η ψυχουλα μου το ξέρει.. 😅

Θα χαρώ πολύ για τυχόν απαντήσεις σας. 😊

Καλημέρα Nassi μου. Ελπίζω να σε καθησυχάσει λίγο το μήνυμα μου. Στις δύο πρώτες εγκυμοσύνες μου ειχα στο πρώτο τρίμηνο αιμορραγία. Κυρίως μετά από επαφή ή απο πολύ περπάτημα. Στη δεύτερη μάλιστα είχα βγάλει αρκετό αιμα, τόσο που νόμιζα ότι είχα αποβολη. Παρόλα αυτά πηγα στη μαία και το μωράκι ήταν μια χαρα. Μετα είχα κι εγώ καφέ, το καφέ είναι παλιό αιμα. Επίσης στη δεύτερη, είχα και στα ουρά μου, πολύ μικρά κομμάτια καφε. Μπορεί να είναι η μητρα, μπορεί και ο τράχηλος που μαλακώνε, ποτέ δεν εμαθα την ακριβή αιτια. Είναι αρκετά σύνηθες το αιμα στο πρώτο τρίμηνο. Αμα σε καθησυχάζουν κι οι γιατροί ολα καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Αρχικά εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και να σας πάνε όλα καλά!

Είμαι καινούργια εδώ κ θα ήθελα να μοιραστώ ενα πρόβλημα μου, μπας κ αντιμετωπίζει κάποια κάτι παρόμοιο. 

Περιμενω διδυμακια και ειμαι 12+4. Στο ιστορικό μ έχω ήδη μια αποβολή πριν 1,5 χρόνο.

ΠΗΤ μ έδωσαν 5 Σεπτεμβρίου, ωστόσο απ όσο μ είπε η γιατρός μ ενδεχομένως να μ τα πάρουν με καισαρική, κάτι το οποίο κ εγώ προτιμώ γτ φοβάμαι, τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Το πρόβλημά μ λοιπόν τώρα είναι πως από αρχές του 2 μήνα είχα αιμορραγίας, οι οποίες έρχονταν κ έφευγαν πάλι. Πήγα 2 φορές στο νοσοκομείο, διότι φοβόμουν πάρα πολύ πως θα καταλήξω πάλι σε αποβολη, ωστόσο όλοι οι γιατροί μ διαβεβαιωνουν πως όλα πάνε τέλεια κ τα μωράκια είναι όπως πρέπει να είναι. Στις 21 Φεβρουαρίου είχαμε την αυχενική κ όλα βγήκαν τέλεια, κ μας είπε η γιατρός πως μάλλον περιμένουμε ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι- θα μας το επιβεβαιώσει βέβαια στο επόμενο ραντεβού, που είναι 10.03.

Μ είχε δώσει κ εμένα utrogest, τα οποία έβαζα κολπικά, εκτός από τις μέρες που είχα αιμορραγία κ τα σταμάτησα σταδιακά μόλις έκλεισα την 12η εβδομάδα κ τωρα παίρνω μόνο μαγνήσιο κ φολικο για δίδυμα. 

Οι αιμορραγίας σχεδόν έχουν σταματήσει, ωστόσο έχω ακόμα καφέ αιμα, το οποίο δεν ξέρει κανείς από που μπορεί να προέρχεται. Μ είπαν πως ίσως είναι απο ρωγμές στην μητρα, αλλά ούτε κ αυτο είναι σίγουρο. Κ το πιο βασανιστικό από όλα είναι πως δεν ξέρουμε κ πότε θα σταματήσουν.. δυστυχώς στην οικογένεια μ ή στον κύκλο μ δεν γνωρίζω καμία άλλη μανούλα που να είχε κάτι παρόμοιο, οπότε όλοι μ λένε να μην αγχώνομαι αλλά η ψυχουλα μου το ξέρει.. 😅

Θα χαρώ πολύ για τυχόν απαντήσεις σας. 😊

Καλημέρα κοριτσάκι μου να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη σου εύχομαι και να πάνε όλα καλά❤️. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σου. 

Δεν περιμένω δίδυμα αλλά συγγενικό μου πρόσωπο είχε αίμα τον έκτο μήνα εγκυμοσύνης της και μιλάμε για αίμα κατακόκκινο. Φόρεσε σερβιετα να σκεφτείς μέχρι να πάει στο νοσοκομείο να την δούνε. Της έκαναν όλες τις εξετάσεις, υπερήχους και δεν βρήκαν τίποτα απολύτως. Τώρα είναι το αγοράκι της πέντε χρόνων και ακόμα δεν ξέρει τι ήταν. Οπότε εφόσον είναι όλα καλά με τους υπερήχους μην αγχώνεσαι για κάτι. Τα κακα τα λένε οι γιατροί αμέσως δεν τα κρύβουν. Είμαστε εδώ για ο,τι θέλεις να μιλήσεις. Πολλά φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!! 

Υπαρχει μήπως καμία που περιμένει διδυμακια???

καλημέρα κορίτσι μου! Δε ξέρω άλλη κοπέλα στην ομαδούλα αυτή με διδυμάκια, αλλά ξέρω ότι υπήρχε (ή υπάρχει) ομάδα για διδυμομανούλες! Κάνε μια μικρή έρευνα στην Αναζήτηση και ίσως το βρεις ❤️ Μπορείς ακόμη να ξεκινήσεις την δική σου ομάδα για διδυμάκια! Αλλιώς μείνε εδώ να τα λέμε :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Αρχικά εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και να σας πάνε όλα καλά!

Είμαι καινούργια εδώ κ θα ήθελα να μοιραστώ ενα πρόβλημα μου, μπας κ αντιμετωπίζει κάποια κάτι παρόμοιο. 

Περιμενω διδυμακια και ειμαι 12+4. Στο ιστορικό μ έχω ήδη μια αποβολή πριν 1,5 χρόνο.

ΠΗΤ μ έδωσαν 5 Σεπτεμβρίου, ωστόσο απ όσο μ είπε η γιατρός μ ενδεχομένως να μ τα πάρουν με καισαρική, κάτι το οποίο κ εγώ προτιμώ γτ φοβάμαι, τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Το πρόβλημά μ λοιπόν τώρα είναι πως από αρχές του 2 μήνα είχα αιμορραγίας, οι οποίες έρχονταν κ έφευγαν πάλι. Πήγα 2 φορές στο νοσοκομείο, διότι φοβόμουν πάρα πολύ πως θα καταλήξω πάλι σε αποβολη, ωστόσο όλοι οι γιατροί μ διαβεβαιωνουν πως όλα πάνε τέλεια κ τα μωράκια είναι όπως πρέπει να είναι. Στις 21 Φεβρουαρίου είχαμε την αυχενική κ όλα βγήκαν τέλεια, κ μας είπε η γιατρός πως μάλλον περιμένουμε ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι- θα μας το επιβεβαιώσει βέβαια στο επόμενο ραντεβού, που είναι 10.03.

Μ είχε δώσει κ εμένα utrogest, τα οποία έβαζα κολπικά, εκτός από τις μέρες που είχα αιμορραγία κ τα σταμάτησα σταδιακά μόλις έκλεισα την 12η εβδομάδα κ τωρα παίρνω μόνο μαγνήσιο κ φολικο για δίδυμα. 

Οι αιμορραγίας σχεδόν έχουν σταματήσει, ωστόσο έχω ακόμα καφέ αιμα, το οποίο δεν ξέρει κανείς από που μπορεί να προέρχεται. Μ είπαν πως ίσως είναι απο ρωγμές στην μητρα, αλλά ούτε κ αυτο είναι σίγουρο. Κ το πιο βασανιστικό από όλα είναι πως δεν ξέρουμε κ πότε θα σταματήσουν.. δυστυχώς στην οικογένεια μ ή στον κύκλο μ δεν γνωρίζω καμία άλλη μανούλα που να είχε κάτι παρόμοιο, οπότε όλοι μ λένε να μην αγχώνομαι αλλά η ψυχουλα μου το ξέρει.. 😅

Θα χαρώ πολύ για τυχόν απαντήσεις σας. 😊

Καλή σου μέρα, να σου πάνε όλα κατ ευχην!! !!! Ούτε εγώ ξέρω να σε βοηθήσω κορίτσι μου, δεν έχω διδυμα... Εγώ είχα μόνο μερικές σταγόνες αίματος  στην 12η εβδομάδα οι οποίες δεν εμφανιζόταν καν στο εσώρουχο αλλά ανακατεμένη με την προγεστερονη,σταματησε μετα από ξάπλα και έχω 3 μέρες τώρα πάλι( είμαι 16η) που βλέπω πάλι λίγο ροζ στην προγεστερονη. Ο γιατρός δεν μου εξηγησε γιατί συμβαίνει με συμβούλεψε μόνο όταν θα βλέπω αυτό το ροζ  να ξεκουράζομαι! Επίσης μια μαια μου είχε πει πως όταν πλησιάζει ο κύκλος μας κάθε μήνα πολλές γυναίκες μπορεί να έχουν ψευτοπεριοδο στην εγκυμοσύνη τους, συμβαίνει καμία φορα!! Εχεις δίκιο να αγχώνεσε αλλά θα συμφωνήσω και γω με τα κορίτσια ότι από τη στιγμή που οι γιατροί δεν βλέπουν κάτι και δεν σε ανησυχούν δεν υπάρχει λόγος. Κράτα ότι τα δυδιμακια σου είναι μια χαρά και μεγαλώνουν 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ξοδέψατε από τον χρόνο σας για να μ απαντήσετε και για τα καλά σας λόγια!!

 

@Eir_ma

Εφτασα κ εγώ κάποιες φορές σε αυτό το σημείο της σερβιετας.. απλά εγώ ήμουν ακόμα στο πρώτο τρίμηνο, οπότε είχα πανικοβληθει στο έπακρον! Γιατί όσο και να σου πούνε μην αγχωνεσαι ολα είναι μια χαρά, δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί μέσα, πολλώ μάλλον όταν είναι κ η πρώτη εγκυμοσύνη.. τωρα βέβαια είναι κάπως καλύτερα κ οι μεγάλες αιμορραγίας έχουν σταματήσει, αλλά ακόμα προσπαθώ να συμβιβαστώ πως αίμα δεν σημαίνει και αυτόματα αποβολή..

Εσυ σε ποια εβδομάδα είσαι?

@Ersi85 Έχεις δίκιο, βρήκα μια ομάδα που είναι κ άλλη μια εγκυουλα με δίδυμα, αλλά έχει ΠΗΤ τον Ιούνιο. Θα μείνω ομως και εδώ να τα λέμε!☺️

@Marika31 Είσαι στην 16η εβδομάδα και παίρνεις προγεστερονη? Εμένα μου την έκοψε, γτ μ είπε πως εφόσον μπαίνω στο 2ο τρίμηνο δεν την χρειάζομαι άλλο. Αλλα αυτό με την ξεκούραση και εμένα με συμβούλευσε όταν βγάζω έστω κ λίγο καφέ να μένω όσο μπορώ ξαπλωμένη και να ξεκουράζομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Τωρα αγχωθηκα κοριτσια! Τυρια δλδ δεν μπορουμε να τρωμε ?? Οοο κ εγω τρωω κ γκουντα κ απο ολα. 🙄🙄🙄🙄

Καλημέρα @Balak455 🌼 Μίλησα με γιατρό... Γιατί θα σκαγα ... 😁 μου είπε τα τυριά που ψήνονται.. όπως στην πίτσα στο τοστ δεν μας ανυσηχουν 🧀🧀..

γενικά προτιμάμε όμως σκληρά τυρια ( κεφαλοτύρι, γραβιέρα, είτε παστεριωμένα όπως ντιρολο, μιλνερ ) και όχι μαλακά τυριά (όπως τα τρίγωνα τυρακια, λα Βας τυρί 😅 ή Φιλαδέλφειας) . 

Οσο για την πίτσα 🍕🍕🍕 δεν μας πειράζει το τυρί αλλά τα διάφορα αλλαντικά.. όπως σαλάμι αέρος, ζαμπόν .. να προτιμάμε γαλοπούλα φουαντρε που είναι κρεας.. όχι πάστα .. και αυτη ψητή..όχι καπνιστή . Γενικά μου είπε για μαργαρίτα  πίτσα 🍕 🍕🍕 ή για πίτσα με λαχανικά..γιατί πάλι τα λαχανικά ψήνονται και δεν μας πειράζει 👍👍

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Veli είπε:

Καλημέρα @Balak455 🌼 Μίλησα με γιατρό... Γιατί θα σκαγα ... 😁 μου είπε τα τυριά που ψήνονται.. όπως στην πίτσα στο τοστ δεν μας ανυσηχουν 🧀🧀..

γενικά προτιμάμε όμως σκληρά τυρια ( κεφαλοτύρι, γραβιέρα, είτε παστεριωμένα όπως ντιρολο, μιλνερ ) και όχι μαλακά τυριά (όπως τα τρίγωνα τυρακια, λα Βας τυρί 😅 ή Φιλαδέλφειας) . 

Οσο για την πίτσα 🍕🍕🍕 δεν μας πειράζει το τυρί αλλά τα διάφορα αλλαντικά.. όπως σαλάμι αέρος, ζαμπόν .. να προτιμάμε γαλοπούλα φουαντρε που είναι κρεας.. όχι πάστα .. και αυτη ψητή..όχι καπνιστή . Γενικά μου είπε για μαργαρίτα  πίτσα 🍕 🍕🍕 ή για πίτσα με λαχανικά..γιατί πάλι τα λαχανικά ψήνονται και δεν μας πειράζει 👍👍

 

 

Χαίρεται κορίτσια,

εμένα η γιατρός μου πάντως φιλαδέλφεια μου έχει επιτρέψει και την τρώω και σε ποσότητες.. 

Σε όλα τα υπόλοιπα, έχεις απόλυτο δίκιο. Μ είπαν ακριβώς τα ίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Καλημέρα Nassi μου. Ελπίζω να σε καθησυχάσει λίγο το μήνυμα μου. Στις δύο πρώτες εγκυμοσύνες μου ειχα στο πρώτο τρίμηνο αιμορραγία. Κυρίως μετά από επαφή ή απο πολύ περπάτημα. Στη δεύτερη μάλιστα είχα βγάλει αρκετό αιμα, τόσο που νόμιζα ότι είχα αποβολη. Παρόλα αυτά πηγα στη μαία και το μωράκι ήταν μια χαρα. Μετα είχα κι εγώ καφέ, το καφέ είναι παλιό αιμα. Επίσης στη δεύτερη, είχα και στα ουρά μου, πολύ μικρά κομμάτια καφε. Μπορεί να είναι η μητρα, μπορεί και ο τράχηλος που μαλακώνε, ποτέ δεν εμαθα την ακριβή αιτια. Είναι αρκετά σύνηθες το αιμα στο πρώτο τρίμηνο. Αμα σε καθησυχάζουν κι οι γιατροί ολα καλα! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και προφανώς με καθησυχάζει να ξέρω πως και άλλες μανούλες περάσατε κάτι παρόμοιο. Προφανώς είναι διαφορετικό να μ πει κάποιος άσχετος να μην αγχώνομαι κ διαφορετικό κάποιος που μπορεί να καταλάβει τι περνάω.. 

Στα μέσα του 2ου τριμήνου είχα την περισσότερη αιμορραγία κ ενώ πήγαινα στον γιατρό με την στεναχώρια πως θα μου πουν πάλι για αποβολη, μ είπαν πως είχα διδυμακια. 

Ναι μεν με καθησυχαζουν οι γιατροί, αλλά είναι κάπως αντιφατικό να λες είμαι έγκυος και να έχεις αιμορραγίας..θα καταλαβαίνεις σίγουρα τι εννοώ.. 

Βέβαια τώρα δοξα τω Θεω είναι κάπως καλύτερα. Βγάζω μόνο καφέ κ δεν είναι πλέον πολύ. Οποτε θέλω να ελπίζω πως τώρα που μπήκα στον 4ο μήνα θα στρώσουν όλα.. 

Εσένα πότε σου σταμάτησε τελείως?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ξοδέψατε από τον χρόνο σας για να μ απαντήσετε και για τα καλά σας λόγια!!

 

@Eir_ma

Εφτασα κ εγώ κάποιες φορές σε αυτό το σημείο της σερβιετας.. απλά εγώ ήμουν ακόμα στο πρώτο τρίμηνο, οπότε είχα πανικοβληθει στο έπακρον! Γιατί όσο και να σου πούνε μην αγχωνεσαι ολα είναι μια χαρά, δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί μέσα, πολλώ μάλλον όταν είναι κ η πρώτη εγκυμοσύνη.. τωρα βέβαια είναι κάπως καλύτερα κ οι μεγάλες αιμορραγίας έχουν σταματήσει, αλλά ακόμα προσπαθώ να συμβιβαστώ πως αίμα δεν σημαίνει και αυτόματα αποβολή..

Εσυ σε ποια εβδομάδα είσαι?

@Ersi85 Έχεις δίκιο, βρήκα μια ομάδα που είναι κ άλλη μια εγκυουλα με δίδυμα, αλλά έχει ΠΗΤ τον Ιούνιο. Θα μείνω ομως και εδώ να τα λέμε!☺️

@Marika31 Είσαι στην 16η εβδομάδα και παίρνεις προγεστερονη? Εμένα μου την έκοψε, γτ μ είπε πως εφόσον μπαίνω στο 2ο τρίμηνο δεν την χρειάζομαι άλλο. Αλλα αυτό με την ξεκούραση και εμένα με συμβούλευσε όταν βγάζω έστω κ λίγο καφέ να μένω όσο μπορώ ξαπλωμένη και να ξεκουράζομαι.

Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα έκανα περιδεση τραχηλου, μου την ξανά έβαλε για 15 μέρες λόγω χειρουργειου, θα την σταματήσω σε λίγες μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ξοδέψατε από τον χρόνο σας για να μ απαντήσετε και για τα καλά σας λόγια!!

 

@Eir_ma

Εφτασα κ εγώ κάποιες φορές σε αυτό το σημείο της σερβιετας.. απλά εγώ ήμουν ακόμα στο πρώτο τρίμηνο, οπότε είχα πανικοβληθει στο έπακρον! Γιατί όσο και να σου πούνε μην αγχωνεσαι ολα είναι μια χαρά, δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί μέσα, πολλώ μάλλον όταν είναι κ η πρώτη εγκυμοσύνη.. τωρα βέβαια είναι κάπως καλύτερα κ οι μεγάλες αιμορραγίας έχουν σταματήσει, αλλά ακόμα προσπαθώ να συμβιβαστώ πως αίμα δεν σημαίνει και αυτόματα αποβολή..

Εσυ σε ποια εβδομάδα είσαι?

@Ersi85 Έχεις δίκιο, βρήκα μια ομάδα που είναι κ άλλη μια εγκυουλα με δίδυμα, αλλά έχει ΠΗΤ τον Ιούνιο. Θα μείνω ομως και εδώ να τα λέμε!☺️

@Marika31 Είσαι στην 16η εβδομάδα και παίρνεις προγεστερονη? Εμένα μου την έκοψε, γτ μ είπε πως εφόσον μπαίνω στο 2ο τρίμηνο δεν την χρειάζομαι άλλο. Αλλα αυτό με την ξεκούραση και εμένα με συμβούλευσε όταν βγάζω έστω κ λίγο καφέ να μένω όσο μπορώ ξαπλωμένη και να ξεκουράζομαι.

Ναι κορίτσι μου σε καταλαβαίνω και να σου λένε όλοι μην αγχώνεσαι, το άγχος δεν φεύγει. Είναι λογικό να σε τρομάζει το αίμα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά σκέψου πόσες κοπέλες είχαν και νόμιζαν μέχρι ότι είχαν και περίοδο. Το αίμα για να είναι καφέ σημαίνει ότι είναι παλιό σε λίγες μέρες θα σταματήσει και τελείως πιστεύω. Όλα καλά θα πάνε σου στέλνουμε όλες τη θετική μας ενέργεια 💕

Είμαι στην 16η εβδομάδα και φυσικά κάθε φορά μέχρι να περάσει ο μήνας και να πας να το ακούσεις το μωράκι σε κυριεύει το άγχος. Είναι καλά;τα κάνω όλα σωστά;κλπ κλπ. Νομίζω όλες τις μανουλες. Και όταν γεννιούνται εκειι να δεις άγχη και τύψεις και αμφιβολίες.. Νομίζω από τη στιγμή που συλλαμβάνουμε τα μικρακια μας γινόμαστε μαμάδες που ανησυχούμε για αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα έκανα περιδεση τραχηλου, μου την ξανά έβαλε για 15 μέρες λόγω χειρουργειου, θα την σταματήσω σε λίγες μέρες 

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής και να μπορέσεις να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!

Στείλε αν θέλεις όταν θα έχεις νεότερα, θα χαρώ να μάθω για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι κορίτσι μου σε καταλαβαίνω και να σου λένε όλοι μην αγχώνεσαι, το άγχος δεν φεύγει. Είναι λογικό να σε τρομάζει το αίμα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά σκέψου πόσες κοπέλες είχαν και νόμιζαν μέχρι ότι είχαν και περίοδο. Το αίμα για να είναι καφέ σημαίνει ότι είναι παλιό σε λίγες μέρες θα σταματήσει και τελείως πιστεύω. Όλα καλά θα πάνε σου στέλνουμε όλες τη θετική μας ενέργεια 💕

Είμαι στην 16η εβδομάδα και φυσικά κάθε φορά μέχρι να περάσει ο μήνας και να πας να το ακούσεις το μωράκι σε κυριεύει το άγχος. Είναι καλά;τα κάνω όλα σωστά;κλπ κλπ. Νομίζω όλες τις μανουλες. Και όταν γεννιούνται εκειι να δεις άγχη και τύψεις και αμφιβολίες.. Νομίζω από τη στιγμή που συλλαμβάνουμε τα μικρακια μας γινόμαστε μαμάδες που ανησυχούμε για αυτά...

Μα πόσο αλήθεια είναι αυτό που λες😄 Ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει 100% ότι σε λίγο καιρό πρώτα ο Θεός θα έχω δύο μπεμπακια κ ωστόσο ανησυχώ ήδη τόσο πολύ και όλα.. νομίζω βεβαια κ εγώ όπως λες σε όλες μας συμβαίνει αυτό! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το τόσο υποστηρικτικο σου μήνυμα! Ναι, το καλό είναι πως πλέον είναι μόνο καφέ οπότε προσπαθώ να το αντιμετωπίζω οσο πιο χαλαρα μπορώ, γτ ακριβώς αυτό μ είπε κ η γιατρός μου, πως το καφέ είναι ουσιαστικά παλιό αίμα. Το επόμενο ραντεβού μου είναι 10.03 κ ανυπομονώ!!🤗

Εύχομαι να σου πάνε και εσένα όλα τέλεια🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής και να μπορέσεις να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!

Στείλε αν θέλεις όταν θα έχεις νεότερα, θα χαρώ να μάθω για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου!

Σε ευχαριστώ πολύ!! Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε συχνα, εγώ έχω 7/3 το επόμενο ραντεβού μου και ανυπομονώ να το ξαναδώ! Θα έχει περάσει ένας μήνας ακριβώς από τότε που το είδαμε και τώρα θα μας φανεί κοτζαμ παιδάκι 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Αρχικά εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και να σας πάνε όλα καλά!

Είμαι καινούργια εδώ κ θα ήθελα να μοιραστώ ενα πρόβλημα μου, μπας κ αντιμετωπίζει κάποια κάτι παρόμοιο. 

Περιμενω διδυμακια και ειμαι 12+4. Στο ιστορικό μ έχω ήδη μια αποβολή πριν 1,5 χρόνο.

ΠΗΤ μ έδωσαν 5 Σεπτεμβρίου, ωστόσο απ όσο μ είπε η γιατρός μ ενδεχομένως να μ τα πάρουν με καισαρική, κάτι το οποίο κ εγώ προτιμώ γτ φοβάμαι, τουλάχιστον 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Το πρόβλημά μ λοιπόν τώρα είναι πως από αρχές του 2 μήνα είχα αιμορραγίας, οι οποίες έρχονταν κ έφευγαν πάλι. Πήγα 2 φορές στο νοσοκομείο, διότι φοβόμουν πάρα πολύ πως θα καταλήξω πάλι σε αποβολη, ωστόσο όλοι οι γιατροί μ διαβεβαιωνουν πως όλα πάνε τέλεια κ τα μωράκια είναι όπως πρέπει να είναι. Στις 21 Φεβρουαρίου είχαμε την αυχενική κ όλα βγήκαν τέλεια, κ μας είπε η γιατρός πως μάλλον περιμένουμε ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι- θα μας το επιβεβαιώσει βέβαια στο επόμενο ραντεβού, που είναι 10.03.

Μ είχε δώσει κ εμένα utrogest, τα οποία έβαζα κολπικά, εκτός από τις μέρες που είχα αιμορραγία κ τα σταμάτησα σταδιακά μόλις έκλεισα την 12η εβδομάδα κ τωρα παίρνω μόνο μαγνήσιο κ φολικο για δίδυμα. 

Οι αιμορραγίας σχεδόν έχουν σταματήσει, ωστόσο έχω ακόμα καφέ αιμα, το οποίο δεν ξέρει κανείς από που μπορεί να προέρχεται. Μ είπαν πως ίσως είναι απο ρωγμές στην μητρα, αλλά ούτε κ αυτο είναι σίγουρο. Κ το πιο βασανιστικό από όλα είναι πως δεν ξέρουμε κ πότε θα σταματήσουν.. δυστυχώς στην οικογένεια μ ή στον κύκλο μ δεν γνωρίζω καμία άλλη μανούλα που να είχε κάτι παρόμοιο, οπότε όλοι μ λένε να μην αγχώνομαι αλλά η ψυχουλα μου το ξέρει.. 😅

Θα χαρώ πολύ για τυχόν απαντήσεις σας. 😊

Καλησπερα! Στην 12η εβδομαδα μου αισθανθηκα τσιμπηματα στην κοιλια χαμηλα κ ξαφνικα το βράδυ ειδα αιμορραγία.  Φυσικα τρελαθηκα. Πηγαμε το πρωι στο νοσοκομειο κ καναμε υπερηχο. Ειχα αποκολληση. Απο τοτε εχουν περασει 26 ημερες κ τωρα ειναι που καθαρισε 99% το καφε αιμα. Η αιμορραγία με το κοκκινο αιμα  σταματησε σε 2 μερες αλλα απο εκει κ μετα δεν εφυγε το καφε. Εκανα αλλους 2 υπερηχους για να το παρακολουθουμε μονο κ μόνο απο το φοβο μ. Ολα ηταν μια χαρα. Το μωρακι χοροπηδουσε! 

Θελω να σου πω ομως οτι εμενα μου ειπαν  να είμαι ξαπλωμενη κ να μην κανω τιποτα εως οτου σταματησει κ κολλησει το σημειο. 

Οποτε να ξεκουραζεσαι συνεχεια. Εγω τωρα καπως επανερχομαι κ αυτο χωρις πολλα πολλα. Δηλαδη δεν κανω ιδιαιτερες δουλειές κ καθε φορα καθομαι ή ξαπλώνω κατευθειαν για να μην κουραστω.

Μην ανησυχείς! Εχεις κ διδυμακια κ σιγουρα εσενα θα ειναι επι 2 !! 

Εγω παιρνω ακομα utrogestan κ τωρα θα σταματησω το 1. Δηλαδη θα παιρνω 2 κ μετα θα σταματησω κ αυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Καλησπερα! Στην 12η εβδομαδα μου αισθανθηκα τσιμπηματα στην κοιλια χαμηλα κ ξαφνικα το βράδυ ειδα αιμορραγία.  Φυσικα τρελαθηκα. Πηγαμε το πρωι στο νοσοκομειο κ καναμε υπερηχο. Ειχα αποκολληση. Απο τοτε εχουν περασει 26 ημερες κ τωρα ειναι που καθαρισε 99% το καφε αιμα. Η αιμορραγία με το κοκκινο αιμα  σταματησε σε 2 μερες αλλα απο εκει κ μετα δεν εφυγε το καφε. Εκανα αλλους 2 υπερηχους για να το παρακολουθουμε μονο κ μόνο απο το φοβο μ. Ολα ηταν μια χαρα. Το μωρακι χοροπηδουσε! 

Θελω να σου πω ομως οτι εμενα μου ειπαν  να είμαι ξαπλωμενη κ να μην κανω τιποτα εως οτου σταματησει κ κολλησει το σημειο. 

Οποτε να ξεκουραζεσαι συνεχεια. Εγω τωρα καπως επανερχομαι κ αυτο χωρις πολλα πολλα. Δηλαδη δεν κανω ιδιαιτερες δουλειές κ καθε φορα καθομαι ή ξαπλώνω κατευθειαν για να μην κουραστω.

Μην ανησυχείς! Εχεις κ διδυμακια κ σιγουρα εσενα θα ειναι επι 2 !! 

Εγω παιρνω ακομα utrogestan κ τωρα θα σταματησω το 1. Δηλαδη θα παιρνω 2 κ μετα θα σταματησω κ αυτα. 

Πο πο, τι πέρασες κ εσύ καημενουλα! Χαίρομαι πολύ που επανέρχεσαι κ εύχομαι από εδω και στο εξής να μπορέσεις να το απολαύσεις δίχως άγχος! 

Ήμουν και εγώ σε αναρρωτική όταν είχα τις πολλές αιμορραγίες σχεδον 3,5 εβδομάδες, μ συνέστησαν επίσης ξεκούραση κ ακινησία γτ με έπιαναν πονοι ακόμα και σε καθιστή θέση. Βέβαια τώρα μπαίνω στην 14η εβδομάδα κ μπορώ να πω πως είναι καλύτερα, έχω μόνο καφέ αίμα κ αυτό οχι πάρα πολύ. Ανυπομονώ, όπως όλες μας βέβαια, για το επόμενο ραντεβού.. 😍

Κ εμένα τα utrogestan μ τα έκοψαν πάντως σταδιακά. Έπαιρνα 2 την ημέρα, κατέβηκα στο ένα κ μετά έπαιρνα ένα ανά δύο μέρες. Έχω τώρα μια εβδομάδα σχεδόν που τα σταμάτησα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Πο πο, τι πέρασες κ εσύ καημενουλα! Χαίρομαι πολύ που επανέρχεσαι κ εύχομαι από εδω και στο εξής να μπορέσεις να το απολαύσεις δίχως άγχος! 

Ήμουν και εγώ σε αναρρωτική όταν είχα τις πολλές αιμορραγίες σχεδον 3,5 εβδομάδες, μ συνέστησαν επίσης ξεκούραση κ ακινησία γτ με έπιαναν πονοι ακόμα και σε καθιστή θέση. Βέβαια τώρα μπαίνω στην 14η εβδομάδα κ μπορώ να πω πως είναι καλύτερα, έχω μόνο καφέ αίμα κ αυτό οχι πάρα πολύ. Ανυπομονώ, όπως όλες μας βέβαια, για το επόμενο ραντεβού.. 😍

Κ εμένα τα utrogestan μ τα έκοψαν πάντως σταδιακά. Έπαιρνα 2 την ημέρα, κατέβηκα στο ένα κ μετά έπαιρνα ένα ανά δύο μέρες. Έχω τώρα μια εβδομάδα σχεδόν που τα σταμάτησα. 

 

Α εγω τα παιρνω ακομα. Σημερα εκοψα το 1ο!   Κ ειναι η 2η μερα που φαινεται να σταματησε αυτο το καφε. Για να δουμε. 

Ελπιζω να μην ξανα χρειαστει να μεινουμε σε ακινησια. Εγω προχτες που αρχισα να σηκωνομαι ειχα πονους στη μεση. Μαλλον λογω της μονιμης καταστασης ξαπλα, ξεσυνηθισα. Σημερα επιτελους ειμαι καλα. 

Δεν με πειραζει. Αυτο το παιδακι ηρθε μετα απο 1.5 χρονο ! Ψαχναμε να δουμε γτ δεν ερχεται, εξετασεις, το ενα το αλλο, σαλπιγγογραφια. Κ οταν ειπαμε τερμα απο Γεναρη παμε να κανουμε εξωσωματικη αν χρειαστει, τσουπ το Νοεμβρη εμεινα εγκυος 😍😍

Οποτε υπομονη κ σε 5.5 μηνες θα το κρατάμε στην αγκαλια μας! Εγω ειμαι 16κ3 ημερων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...