Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια υπάρχει κάποια κοπέλα που παίρνει innohep? Μπορείτε να μου πείτε πόσες μονάδες παίρνετε, πόσα κιλά είστε και σε ποια κατηγορία είστε στην εξέταση anti-xa ? Προφύλαξη 'η θεραπεία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπέρα σας!

κορίτσια μου εμείς όλα καλά! 1307 η μπεμπαρα!! 
όλα τέλεια δόξα το θεό!

Θα παμε για ντοπλερ στις 13/7. Τράχηλος 5,8 με κολπικο υπέρηχο. Τόσο καλός λέει να βγάλω τρίδυμα! 😂


Κοριτσια μου εσεις έχετε κάνει εμβόλιο; Μου έγραψε ένα εμβόλιο νομίζω κοκκιτη είπε να το πάρω να το κάνουμε σε ένα μήνα που θα με ξαναδεί. Δεν θυμάμαι κάποιο άλλο κορίτσι να τπ έχει αναφέρει!

Ωωωω μπράβο η μπεμπαρα σου!!! Με τέτοιο τράχηλο θα βγει και θα πηγαίνει ήδη νήπιο καλέ!!! Χαχαχχαχαχ είσαι τέλεια μπράβο να είστε πάντα καλά. Εγώ δεν το έχω κάνει στην εγκυμοσύνη αλλά με έβαλε η παιδίατρος να το κάνω όταν γέννησα. Κάντο δεν έχεις να χάσεις κάτι για καλό είναι ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Μπράβο βρε Mummy!!!!!! Τι 5,8 καλέ??? 😲😲😲 που τον βρήκες??Super!!!!!!!! Μας έβαλες όλες κατω😄 ο εμβολιασμός για τον κοκκυτη ξέρω ότι είναι άπολυτα ασφαλης αλλά γιατί σου είπε να το κάνεις??? Έτσι ξαφνικά??Μάλλον θα είναι απαραιτητο 🤔 Όχι εμένα ο δικός μου δεν μου έχει αναφέρει πότε τίποτα για εμβόλιο 

Ελα ντεεεε? 5,8 μου φανηκε κι εμενα τεραστιος με τα νουμερα που γραφετε εδω κι εσεις. Μου ειπε ομως οτι μεταβάλλεται πάρα πολύ συχνά, δηλαδή μπορεί την επομενη φορά να εχει αλλάξει. Μου είπε πως το επίφοβο ειναι κατω απο 2,3. 

Δεν ξερω γιατι θέλει να το κάνω, λογικά θα ειναι οδηγία γιατί είδα κιολας οτι δεν εχει συμμετοχή απο τον ασφαλισμένο. Αρα μήπως τους εχουν δώσει καμια οδηγία ο οργανισμός υγείας? 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλέ τί μήκος τραχήλου είναι αυτό? Πω πω πρώτη φορά ακούω τόσο πολύ. 

Μπράβο η μπεμπουλα μεγάλωσε πολύ! Σούπερ!!! 

Για τον κοκκυτη ξέρω ότι το κάνουμε για να έχει το έμβρυο αντισώματα όταν γεννηθεί τους πρώτους μήνες. Και εγώ θα το κάνω μετά το ντομπλερ. 

Με τα κιλά πώς πάς? Σου είπε τίποτα? Σας έκανε τίποτα νάζια τελικά η μπέμπα?

Πραγματικά @Watermelon κι εγω δεν το πιστευα! Της έλεγα "Πόσο? Πόσο?" Χαχαχα!! α να, αρα θα ειναι οδηγία, οπως εγραψα και στην @Marika31. Για τα κιλά, ναι με εκραξε. Αισίως 15 κιλά πάνω ειμαι. Μου έβαλε ασχημο χέρι, "μονο το μωρο θέλω να παίρνει απο εδω και περα". Περπάτημα καθημερινά λέει και κολύμπι. Κανονικό κολύμπι, 20 λεπτά τουλάχιστον να βγάλω λε΄πια! Χαχαχα! 

Η μπέμπα μας ειχε γυρίσει κ@@@λο χθες, ενω εκανε τούμπες οσο περιμέναμε, μόλις μπήκαμε μέσα μας ειχε γυρισει πλάτη. Κάναμε τον κολπικό για τον τραχηλο μπας και γυρίσει, αν και ισα ισα το εβαλε γιατι επρεπε να ειναι φουλ προσεκτική, αλλα οκ να της δωσουμε λίγο χρόνο :P κι αυτη τίποτα. Μονο πλάτη βλέπαμε. Τρομάξαμε να παρουμε εικόνες να την ζυγισουμε. Με το ζόρι να βρουμε μια σωστή εικόνα του κεφαλιού της. Δεν ήθελε το παιδί μου, εχει προσωπικότητα! Χαχαχα! Και θα παμε στις 12/7 ρε γαμωτο παλι! Τοσες μέρες, δεν νομιζω οτι θα κρατηθω. Σιγουρα θα ζητησω κανα υπερηχο ενδιαμεσα! Και Πεμπτη 13/7 θα παμε για doppler. Μου ειπε 10/7 - 14/7 αλλά αφου 12 ξεκινά η άδεια μου ζήτησα αν γινεται να πάμε 12 κι επειτα και με εβαλαν 13/7 το απογευμα. Για να δουμε τι θα δουμε κι εκει ❤️ 

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ωωωω μπράβο η μπεμπαρα σου!!! Με τέτοιο τράχηλο θα βγει και θα πηγαίνει ήδη νήπιο καλέ!!! Χαχαχχαχαχ είσαι τέλεια μπράβο να είστε πάντα καλά. Εγώ δεν το έχω κάνει στην εγκυμοσύνη αλλά με έβαλε η παιδίατρος να το κάνω όταν γέννησα. Κάντο δεν έχεις να χάσεις κάτι για καλό είναι ❤️❤️

Είδες η κοριτσάρα μου? Δυο μέτρα γυναίκα θα βγάλω, έτοιμη να περπατήσει θα είναι. Δεν ειναι τυχαίο, ο μπαμπάς μας γεννήθηκε 56 εκατοστά, ειναι λογικό να περιμένουμε ένα ψηλό παιδί μας είπε. Στα διαγράμματα που βγαζει ο υπερηχος ειχαμε στο ανω οριο κοιλιά και πόδια. Ενω μεχρι τωρα είμασταν στον μέσο όρο ακριβώς στη μέση, τώρα είδαμε αυξηση κοιλιά και ποδαράκια στις μετρήσεις. 

Ψηλό άντρα δεν ήθελα ? Να τώρα! Χαχαχα! Αστιευομαι φυσικά αλλά η μάνα μου με δουλευε κανονικά, θα παιζει με τα 0-3 η μπέμπα λέει και θα ντύνει τις κουκλες της. 

Για το εμβολιο ναι δεν το συζητώ, φυσικά και θα το κάνω γτ εχω φοβηθεί με όλα αυτα που κυκλοφορουν, ό,τι μπορούμε να προλάβουμε ας το προλάβουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Εμένα μου το έγραψε κ το έκανα την περασμένη Πέμπτη. Ήμουν 3 μέρες με λίγη υπνηλία και πιάσιμο στο χέρι. Όλα καλά :) μου είπε ότι από το 2018 προτείνεται από τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας .

Αχ κοπέλα μου τώρα το ειδα αυτό το μήνυμα. 

Αααα ειναι οδηγία δλδ? Οκ, αν μπορουμε να κανουμε κατι να δωσουμε περισσοτερα αντισωματα στο μωράκι καλώς να το κάνουμε :)

Δεν μου ειπε για συμπτώματα μετά και η αληθεια ειναι πως θα το κανω στις 12/7 στο ιατρειο της και 13/7 εχω την ντοπλερ. Αλλά ενταξει δεν πειραζει, οπως ειναι τωρα, τι να κανουμε? 

Για το πιασιμο, ναι ειναι πιθνο να το κανουν τα εμβολια, και της γρίπης μου ειχε κάνει εμενα πιασιμο στο χέρι για μερικές μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ελα ντεεεε? 5,8 μου φανηκε κι εμενα τεραστιος με τα νουμερα που γραφετε εδω κι εσεις. Μου ειπε ομως οτι μεταβάλλεται πάρα πολύ συχνά, δηλαδή μπορεί την επομενη φορά να εχει αλλάξει. Μου είπε πως το επίφοβο ειναι κατω απο 2,3. 

Δεν ξερω γιατι θέλει να το κάνω, λογικά θα ειναι οδηγία γιατί είδα κιολας οτι δεν εχει συμμετοχή απο τον ασφαλισμένο. Αρα μήπως τους εχουν δώσει καμια οδηγία ο οργανισμός υγείας? 

Πραγματικά @Watermelon κι εγω δεν το πιστευα! Της έλεγα "Πόσο? Πόσο?" Χαχαχα!! α να, αρα θα ειναι οδηγία, οπως εγραψα και στην @Marika31. Για τα κιλά, ναι με εκραξε. Αισίως 15 κιλά πάνω ειμαι. Μου έβαλε ασχημο χέρι, "μονο το μωρο θέλω να παίρνει απο εδω και περα". Περπάτημα καθημερινά λέει και κολύμπι. Κανονικό κολύμπι, 20 λεπτά τουλάχιστον να βγάλω λε΄πια! Χαχαχα! 

Η μπέμπα μας ειχε γυρίσει κ@@@λο χθες, ενω εκανε τούμπες οσο περιμέναμε, μόλις μπήκαμε μέσα μας ειχε γυρισει πλάτη. Κάναμε τον κολπικό για τον τραχηλο μπας και γυρίσει, αν και ισα ισα το εβαλε γιατι επρεπε να ειναι φουλ προσεκτική, αλλα οκ να της δωσουμε λίγο χρόνο :P κι αυτη τίποτα. Μονο πλάτη βλέπαμε. Τρομάξαμε να παρουμε εικόνες να την ζυγισουμε. Με το ζόρι να βρουμε μια σωστή εικόνα του κεφαλιού της. Δεν ήθελε το παιδί μου, εχει προσωπικότητα! Χαχαχα! Και θα παμε στις 12/7 ρε γαμωτο παλι! Τοσες μέρες, δεν νομιζω οτι θα κρατηθω. Σιγουρα θα ζητησω κανα υπερηχο ενδιαμεσα! Και Πεμπτη 13/7 θα παμε για doppler. Μου ειπε 10/7 - 14/7 αλλά αφου 12 ξεκινά η άδεια μου ζήτησα αν γινεται να πάμε 12 κι επειτα και με εβαλαν 13/7 το απογευμα. Για να δουμε τι θα δουμε κι εκει ❤️ 

Είδες η κοριτσάρα μου? Δυο μέτρα γυναίκα θα βγάλω, έτοιμη να περπατήσει θα είναι. Δεν ειναι τυχαίο, ο μπαμπάς μας γεννήθηκε 56 εκατοστά, ειναι λογικό να περιμένουμε ένα ψηλό παιδί μας είπε. Στα διαγράμματα που βγαζει ο υπερηχος ειχαμε στο ανω οριο κοιλιά και πόδια. Ενω μεχρι τωρα είμασταν στον μέσο όρο ακριβώς στη μέση, τώρα είδαμε αυξηση κοιλιά και ποδαράκια στις μετρήσεις. 

Ψηλό άντρα δεν ήθελα ? Να τώρα! Χαχαχα! Αστιευομαι φυσικά αλλά η μάνα μου με δουλευε κανονικά, θα παιζει με τα 0-3 η μπέμπα λέει και θα ντύνει τις κουκλες της. 

Για το εμβολιο ναι δεν το συζητώ, φυσικά και θα το κάνω γτ εχω φοβηθεί με όλα αυτα που κυκλοφορουν, ό,τι μπορούμε να προλάβουμε ας το προλάβουμε. 

Καλημέρα! Τέλεια! Βάλε στο πρόγραμμα λοιπόν το περπάτημα και σε λίγο καιρό να σφίξουν οι ζέστες ξεκίνα τα μπάνια! 

 Κάνουν ντροπες τα μικρουλια :P

Ξεκίνα να αγοράζεις ρούχα μεγαλύτερα. Σε βλέπω να μην την προλαβαίνεις στην ανάπτυξη. Ελπίζω να μην έχεις πάρει πολλά για νεογέννητα. :P αλλα θα σε συμβουλευα πέρα από την πλάκα, μετά το ντομπλερ να αγοράσεις ρούχα επιπλέον (αν πάρεις κάτι άλλο) για να δεις πως πάτε από κιλά.Αν σκεφτούμε ότι φυσιολογικά θεωρούνται μωράκια από 2,5 κιλά έως  και τα 4 κιλά. 

Εγώ γεννήθηκα πάντως 2,5 και ο άντρας μου χθες που το συζηταγαμε 4+. Βέβαια η πεθερά μου είχε πάρει πολλαααα κιλά τότε. Άλλες εποχές εξάλλου. Μήκος δεν ξέρω ούτε για εμένα ούτε για τον άντρα μου πόσο γεννηθηκαμε. Αλλά είμαστε και οι δύο ψηλοί. 1,73 εγώ και 1,84 περίπου ο άντρας μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αχ κοπέλα μου τώρα το ειδα αυτό το μήνυμα. 

Αααα ειναι οδηγία δλδ? Οκ, αν μπορουμε να κανουμε κατι να δωσουμε περισσοτερα αντισωματα στο μωράκι καλώς να το κάνουμε :)

Δεν μου ειπε για συμπτώματα μετά και η αληθεια ειναι πως θα το κανω στις 12/7 στο ιατρειο της και 13/7 εχω την ντοπλερ. Αλλά ενταξει δεν πειραζει, οπως ειναι τωρα, τι να κανουμε? 

Για το πιασιμο, ναι ειναι πιθνο να το κανουν τα εμβολια, και της γρίπης μου ειχε κάνει εμενα πιασιμο στο χέρι για μερικές μέρες. 

Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι ίσως ανεβάσω κ πυρετό οπότε και να πάρω παυσίπονο. Αλλά όχι δεν χρειαστηκε. Ναι είναι οδηγία για να προφυλαχτεί το μωρό μέχρι 4-5 μηνών που θα το κάνει και το ίδιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα! Τέλεια! Βάλε στο πρόγραμμα λοιπόν το περπάτημα και σε λίγο καιρό να σφίξουν οι ζέστες ξεκίνα τα μπάνια! 

 Κάνουν ντροπες τα μικρουλια :P

Ξεκίνα να αγοράζεις ρούχα μεγαλύτερα. Σε βλέπω να μην την προλαβαίνεις στην ανάπτυξη. Ελπίζω να μην έχεις πάρει πολλά για νεογέννητα. :P αλλα θα σε συμβουλευα πέρα από την πλάκα, μετά το ντομπλερ να αγοράσεις ρούχα επιπλέον (αν πάρεις κάτι άλλο) για να δεις πως πάτε από κιλά.Αν σκεφτούμε ότι φυσιολογικά θεωρούνται μωράκια από 2,5 κιλά έως  και τα 4 κιλά. 

Εγώ γεννήθηκα πάντως 2,5 και ο άντρας μου χθες που το συζηταγαμε 4+. Βέβαια η πεθερά μου είχε πάρει πολλαααα κιλά τότε. Άλλες εποχές εξάλλου. Μήκος δεν ξέρω ούτε για εμένα ούτε για τον άντρα μου πόσο γεννηθηκαμε. Αλλά είμαστε και οι δύο ψηλοί. 1,73 εγώ και 1,84 περίπου ο άντρας μου. 

 

Ναι καθημερινα θα πηγαινουμε μιση ώρα περπάτημα είπαμε και θα κοψω τα παντα σε τσιμπολόγημα. Εβγαλα ξανα το πρόγραμμα της διαιτολογου και βλέπουμε. Και το βραδυνο θα περιορίσω, θα τρωω κανα αυγο βραστό, πιο πολύ σαλάτες και ίσως κανα γιαούρτι με κανα κερασάκι. Πατατες, ψωμι κτλ θα τα βγαλω τελειως εκτός και θα φροντίσω να τρωω πιο πολύ κανα μπιφτάκι, κοτόπουλο, πιο πρωτεϊνουχα γευματα που μας κρατάνε περισσότερο. 

Το μονο που δεν κανω πισω ειναι το παγωτο της Κυριακής! Χαχαχα!

0-3 δεν εχω παρει, ειναι καμια δεκαρια. Δεν αγοράζω άλλα, τωρα ο,τι αγοράσω με μακρύ μανικι θα παω στο 9-12. Δεν της αγοράζω τίποτα ακομα, θα παρω μερικά 9-12 σε εσωτερικό φορμακι γτ δεν της εχω με μακρυ και βλέπουμε. Δεν σκαω πλεον για τα ρουχα να σου πω την αληθεια, αποφάσισα πως ο,τι χρειαστώ θα στειλω τη μαμά ή θα πεταχτώ εγω, θα το πάρω και τέλος. Δεν ειναι πράγματα να σκάμε τωρα αυτα :P

Δεν ξερω πως σχετιζεται το βαρος μας με των μωρών. Η κολλητη μου πηρε 7-8 κιλα συνολο γτ ειχε εμετους και στην αρχη ειχε χασει 5 αλλα η μπουμπου βγηκε 3650. Ψηλοι κι αυτοι και οι 2. Ο αντρας της ειναι ισα με 1.95 και η κοπελα ειναι 1.70. 

Εμεις ειμαστε 1.69 εγω, 1.89 ο αντρας μου κι εγω ειχα γεννηθει 3600, 52 εκατοστα και ο αντρας μου 4200, 56 εκατοστα! Για αυτο και μας ειπε να περιμενω ενα μεγαλο μωρο, ειναι δυσκολο να κανουμε ενα μωρο λεει 3 κιλών. 

Με νοιαζει να μεγαλωνει σωστά, τιποτα αλλο, ειλικρινα στο λεω. Εγω τα κιλά θα τα χάσω, το μωρο θελω να ειναι ενταξει. 

Να σε ρωτησω κατι, εσυ πηρες ενυδατικη για το σωμα χωρις αρωμα σωστα? Ποιο κοριτσι το ελεγε δεν θυμαμαι... Μου ειπε να παρω μια bepanthol και βρηκα στο νετ μια ενυδατικη λοσιον για το σωμα για ευαισθητες επιδερμιδες της bepanthol και σκεφτομαι να την παρω. Ελπιζω να ειναι οκ για τις εγκυες. Θα πηγαινα στο φαρμακοποιο μου αλλα θελω να παρω τοσα πραγματα, θελω να τα παρω ηλεκτρονικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αχ κοπέλα μου τώρα το ειδα αυτό το μήνυμα. 

Αααα ειναι οδηγία δλδ? Οκ, αν μπορουμε να κανουμε κατι να δωσουμε περισσοτερα αντισωματα στο μωράκι καλώς να το κάνουμε :)

Δεν μου ειπε για συμπτώματα μετά και η αληθεια ειναι πως θα το κανω στις 12/7 στο ιατρειο της και 13/7 εχω την ντοπλερ. Αλλά ενταξει δεν πειραζει, οπως ειναι τωρα, τι να κανουμε? 

Για το πιασιμο, ναι ειναι πιθνο να το κανουν τα εμβολια, και της γρίπης μου ειχε κάνει εμενα πιασιμο στο χέρι για μερικές μέρες. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα! Τέλεια! Βάλε στο πρόγραμμα λοιπόν το περπάτημα και σε λίγο καιρό να σφίξουν οι ζέστες ξεκίνα τα μπάνια! 

 Κάνουν ντροπες τα μικρουλια :P

Ξεκίνα να αγοράζεις ρούχα μεγαλύτερα. Σε βλέπω να μην την προλαβαίνεις στην ανάπτυξη. Ελπίζω να μην έχεις πάρει πολλά για νεογέννητα. :P αλλα θα σε συμβουλευα πέρα από την πλάκα, μετά το ντομπλερ να αγοράσεις ρούχα επιπλέον (αν πάρεις κάτι άλλο) για να δεις πως πάτε από κιλά.Αν σκεφτούμε ότι φυσιολογικά θεωρούνται μωράκια από 2,5 κιλά έως  και τα 4 κιλά. 

Εγώ γεννήθηκα πάντως 2,5 και ο άντρας μου χθες που το συζηταγαμε 4+. Βέβαια η πεθερά μου είχε πάρει πολλαααα κιλά τότε. Άλλες εποχές εξάλλου. Μήκος δεν ξέρω ούτε για εμένα ούτε για τον άντρα μου πόσο γεννηθηκαμε. Αλλά είμαστε και οι δύο ψηλοί. 1,73 εγώ και 1,84 περίπου ο άντρας μου. 

 

Κι εμείς έτσι ψηλό το περιμένουμε. .. γι'αυτό πήρα κάποια για την αρχή να έχω, να δω πόσο θα βγει το μωρό κ αν χρειαστεί παίρνω κ άλλα τότε. Μην πάνε τζάμπα γιατί κ εμείς είμαστε αντίστοιχα 1.76 + 1.88 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Να σε ρωτησω κατι, εσυ πηρες ενυδατικη για το σωμα χωρις αρωμα σωστα? Ποιο κοριτσι το ελεγε δεν θυμαμαι... Μου ειπε να παρω μια bepanthol και βρηκα στο νετ μια ενυδατικη λοσιον για το σωμα για ευαισθητες επιδερμιδες της bepanthol και σκεφτομαι να την παρω. Ελπιζω να ειναι οκ για τις εγκυες. Θα πηγαινα στο φαρμακοποιο μου αλλα θελω να παρω τοσα πραγματα, θελω να τα παρω ηλεκτρονικα. 

Ναι ναι εγώ έλεγα. Έχω πάρει της bepanthol αυτή την κρέμα. Bepanthol Derma Replenishing Daily Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 400ml

Και πράγματι είναι άοσμη τελείως. Πριν λίγο την παρέλαβα να φανταστείς. Ανυπομονώ να κάνω ντουζακι να την βάλω να ενυδατωθει το σώμα μου. 

Εμένα αυτή, μου την πρότεινε φίλη φαρμακοποιός. Είναι απλή και κατάλληλη για εγκυμοσύνη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι εγώ έλεγα. Έχω πάρει της bepanthol αυτή την κρέμα. Bepanthol Derma Replenishing Daily Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 400ml

Και πράγματι είναι άοσμη τελείως. Πριν λίγο την παρέλαβα να φανταστείς. Ανυπομονώ να κάνω ντουζακι να την βάλω να ενυδατωθει το σώμα μου. 

Εμένα αυτή, μου την πρότεινε φίλη φαρμακοποιός. Είναι απλή και κατάλληλη για εγκυμοσύνη. 

 

Αυτη με την αντλία ναι ναι! Τελεια! Ευχαριστω και με γεια σου ❤️ 

Εγω θελω να παρω και μια για τις θηλές της frezyderm γιατι μου εχουν σκάσει απο τωρα και θέλω να παρω και μία για τα ανήσυχα πόδια γιατί ταλαιπωρούμε κάθε βράδυ με αυτό το πράγμα και μου εδωσε μια κρεμα να τη βαζω να με ηρεμεί. 

Εσείς εχετε το συνδρομο ανήσυχων ποδιών? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αυτη με την αντλία ναι ναι! Τελεια! Ευχαριστω και με γεια σου ❤️ 

Εγω θελω να παρω και μια για τις θηλές της frezyderm γιατι μου εχουν σκάσει απο τωρα και θέλω να παρω και μία για τα ανήσυχα πόδια γιατί ταλαιπωρούμε κάθε βράδυ με αυτό το πράγμα και μου εδωσε μια κρεμα να τη βαζω να με ηρεμεί. 

Εσείς εχετε το συνδρομο ανήσυχων ποδιών? 

Εγώ κάτι έχω αλλά δεν ξέρω τι είναι. 

Αυτό που νιώθω είναι ένα σαν γαργαλητο στο γόνατο από πίσω και νιώθω την ανάγκη να τα κουνήσω για να φύγει αυτή η αίσθηση. Αυτό είναι? 

Για τις θηλές είναι ειδική τύπου με λανολινη 'η απλή ενυδατικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ όχι δεν έχω το σύνδρομο ανυσηχων ποδιών!Για τις θηλες και γω της Frezyderm έχω, την βάζω από τον πέμπτο!! Κορίτσια επειδή μου έγραψε και μένα ασβέστιο ο γιατρός τελικά πότε πρέπει να το παίρνω? Πρέπει να είναι μακρυά από το μαγνησιο?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ κάτι έχω αλλά δεν ξέρω τι είναι. 

Αυτό που νιώθω είναι ένα σαν γαργαλητο στο γόνατο από πίσω και νιώθω την ανάγκη να τα κουνήσω για να φύγει αυτή η αίσθηση. Αυτό είναι? 

Για τις θηλές είναι ειδική τύπου με λανολινη 'η απλή ενυδατικη?

Δεν ξερω αν ειναι στα γονατα... Αλλα ναι ειναι αυτη η αισθηση που θελω κι εγω να κουναω τα ποδια συνεχεια, αλλα εγω νιωθω ενα πράγμα σαν μουδιασμα/ γαργαλητό στα ποδια χαμηλα, στις πατουσες, στις γαμπες. 

Και με πιανει το βραδυ μονο. 

Για το στηθος μου εδωσε την nipple care restructuring της frezyderm. Δεν ειναι λανολίνη, λανολίνη δεν εχω αγοράσει ακομα. Θα παρω για το νοσοκομειο ομως ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Εγώ όχι δεν έχω το σύνδρομο ανυσηχων ποδιών!Για τις θηλες και γω της Frezyderm έχω, την βάζω από τον πέμπτο!! Κορίτσια επειδή μου έγραψε και μένα ασβέστιο ο γιατρός τελικά πότε πρέπει να το παίρνω? Πρέπει να είναι μακρυά από το μαγνησιο?? 

Επρεπε να την ειχα παρει νωρίτερα κι εγω γιατί τωρα ειναι φουλ ξηρες. Θα βάλω ομως, μου εδωσε δειγματα και θα παραγγειλω κανονική να την εχω.

Εγω το ασβεστιο το παιρνω πριν το γευμα. Γενικά ο κανονας ειναι να απεχουν ανα δυωρο μου ειχε πει η γιατρός. Με εξαιρεση το φολικό που με αφηνει να το πιω μαζι με το σιδηρο. Δεν ξερω γιατι εκεινο με αφηνει να το πιω μαζι. 

Ασβεστιο προ γευματος

D μαζι με το γευμα

Β12 μετα το γευμα - 3 φορες την εβδομαδα μονο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Επρεπε να την ειχα παρει νωρίτερα κι εγω γιατί τωρα ειναι φουλ ξηρες. Θα βάλω ομως, μου εδωσε δειγματα και θα παραγγειλω κανονική να την εχω.

Εγω το ασβεστιο το παιρνω πριν το γευμα. Γενικά ο κανονας ειναι να απεχουν ανα δυωρο μου ειχε πει η γιατρός. Με εξαιρεση το φολικό που με αφηνει να το πιω μαζι με το σιδηρο. Δεν ξερω γιατι εκεινο με αφηνει να το πιω μαζι. 

Ασβεστιο προ γευματος

D μαζι με το γευμα

Β12 μετα το γευμα - 3 φορες την εβδομαδα μονο 

Δεν πειράζει, ξεκινά τη από τώρα και θα μαλακώσουν μια χαρά!! Λανολινη έχω κάποια δείγματα θα τα πάρω κι αυτά μαζι!! Α ωραία σε ευχαριστω, πριν το γεύμα θα το πάρω και γω αν είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Δεν πειράζει, ξεκινά τη από τώρα και θα μαλακώσουν μια χαρά!! Λανολινη έχω κάποια δείγματα θα τα πάρω κι αυτά μαζι!! Α ωραία σε ευχαριστω, πριν το γεύμα θα το πάρω και γω αν είναι 

Ριξε μια ματια σε ηλεκτρονικα φαρμακεια παντως, αν αγορασεις και τιποτα αλλο παρε ενα σωληνάριο, ειναι πολύ φτηνή ;) Γιατι δεν ξερω ποσο θα κρατησουν τα δειγματα.

Εμενα ναι, ετσι μου το δινει, μην σε παρω ομως στο λαιμο μου. Οταν πας φαρμακειο να το παρεις, κανε και σε εκεινον μια ερωτηση για ασφαλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν ξερω αν ειναι στα γονατα... Αλλα ναι ειναι αυτη η αισθηση που θελω κι εγω να κουναω τα ποδια συνεχεια, αλλα εγω νιωθω ενα πράγμα σαν μουδιασμα/ γαργαλητό στα ποδια χαμηλα, στις πατουσες, στις γαμπες. 

Και με πιανει το βραδυ μονο. 

Για το στηθος μου εδωσε την nipple care restructuring της frezyderm. Δεν ειναι λανολίνη, λανολίνη δεν εχω αγοράσει ακομα. Θα παρω για το νοσοκομειο ομως ;) 

Άλλη της frezyderm κι άλλη η Λανολινης; Γιατί εμένα μου είπαν Για το στήθος της frezyderm και θεώρησα ότι είναι Λανολινης. Πρέπει να πάρουμε κ τα δυο;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Εγώ όχι δεν έχω το σύνδρομο ανυσηχων ποδιών!Για τις θηλες και γω της Frezyderm έχω, την βάζω από τον πέμπτο!! Κορίτσια επειδή μου έγραψε και μένα ασβέστιο ο γιατρός τελικά πότε πρέπει να το παίρνω? Πρέπει να είναι μακρυά από το μαγνησιο?? 

Εγώ παίρνω νηστική το πρωί το σίδηρο, μετά από 2- 4 ώρες το ασβέστιο όποτε το θυμηθώ και το μαγνήσιο το παίρνω βράδυ πριν τον ύπνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Άλλη της frezyderm κι άλλη η Λανολινης; Γιατί εμένα μου είπαν Για το στήθος της frezyderm και θεώρησα ότι είναι Λανολινης. Πρέπει να πάρουμε κ τα δυο;  

Η κρέμα πάντως που προαναφέρθηκε πριν της φρεζυντερμ γράφει ότι έχει και λανολινη μέσα. Απ'οτι φαίνεται το συστατικό αυτό είναι το κατάλληλο για το στήθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Άλλη της frezyderm κι άλλη η Λανολινης; Γιατί εμένα μου είπαν Για το στήθος της frezyderm και θεώρησα ότι είναι Λανολινης. Πρέπει να πάρουμε κ τα δυο;  

Της frezyderm η nipple που λέω εγώ και η Mummy δεν ξέρω αν εχει λανολινη μέσα πάντως είναι για προετοιμασία θηλων περισσότερο για να της μαλακώσει κάνει όμως  και στον θηλασμό. Η κρέμα λανολινης που εγώ έχω της lansinoh είναι πολύ καλή είναι για επούλωση, ανακούφιση αλλά και για να της μαλακώνει κατά την διάρκεια του θηλασμου!! Οπότε οποια και να έχεις την κάνει την δουλειά της, το ίδιο ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα ! Πήγα κ εγώ γιατρό χθες για το ραντεβού του μήνα ! Όλα καλά ο μικρός, άτακτος γύρω στο 1.500 +-200. Οι μετρήσεις όλες όπως πρέπει :)Αισίως σήμερα ξεκινάω την 31 εβδομάδα (30+1) κι έχω κι εγώ ντοπλερ 27/7. Για την κρέμα που λέγαμε ρώτησα τη μαία του γιατρού και μου είπε η frezyderm πολύ καλή δεν χρειάζεται υπερβολές στην χρήση και μπορούμε και πριν και στον θηλασμό.  Η Λανολινης (μου είπε μια μάρκα Μαντέλα κάτι τέτοιο δεν πρόλαβα να ψάξω) είναι για επούλωση κατά τη διάρκεια του θηλασμού αν χρειαστεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Πήγα κ εγώ γιατρό χθες για το ραντεβού του μήνα ! Όλα καλά ο μικρός, άτακτος γύρω στο 1.500 +-200. Οι μετρήσεις όλες όπως πρέπει :)Αισίως σήμερα ξεκινάω την 31 εβδομάδα (30+1) κι έχω κι εγώ ντοπλερ 27/7. Για την κρέμα που λέγαμε ρώτησα τη μαία του γιατρού και μου είπε η frezyderm πολύ καλή δεν χρειάζεται υπερβολές στην χρήση και μπορούμε και πριν και στον θηλασμό.  Η Λανολινης (μου είπε μια μάρκα Μαντέλα κάτι τέτοιο δεν πρόλαβα να ψάξω) είναι για επούλωση κατά τη διάρκεια του θηλασμού αν χρειαστεί. 

Καλημερα! 

Μεχρι να απαντησω σε καλυψε η μαία :P Medela θα σου ειπε και ειναι εταιρεια που εχει και θηλαστρα. Της frezyderm μου την εδωσε ως ενυδατωση μεχρι να φτασουμε στη γεννα. Λεει βεβαια οτι εχει επουλωτική δράση και προλαμβάνει μαστίτιδες κτλ αλλά μου ειπε η γιατρος μου οτι οταν θηλάσω θα παρουμε καποια καταλληλοτερη. 

Ωραιότατος ο μπεμπουλης!! Γιατι ντοπλερ θα πας τοσο αργα? Το ντοπλερ δεν γινεται κοντα στην 32η εβδομαδα? Θελώ να πω εγω διανυω την 29η τωρα και θα παω για ντοπλερ στις 13/7. Εσυ γιατι πας τοσο αργα για ντοπλερ? Θα ειναι το 2ο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανοίγω το κεφάλαιο βλαστοκύτταρα. 

Με αφορμη φυλλάδιο που βρήκα στο ιατρείο της γυναικολογου και γενικότερα, επειδη υπήρχε στο μυαλό μου, αποφασισαμε να τα κρατησουμε. Και ιστό και το ομφάλιο αίμα. 

Δεν εχω επικοινωνησει για τιμές, αλλα μου ειπαν να υπολογίζω περιπου 1500 ευρω. Θα επικοινωνησω μαζι τους οταν βγω σε αδεια καθως ειναι ακομα νωρίς, αλλά τι σκέψεις κάνετε? 

Χθες κορίτσια ρώτησα εναν συναδελφο που γεννάνε απο μερα σε μέρα και δεν ήξερε καν τι ειναι αυτό. Και του λεω για τυχόν μελλοντικά νοσήματα, πχ λευχαιμία (ή λευκαιμία? με πιανεται αδιαβαστη) και μου απάντησε "το βάρυνες". Μου φάνηκε πολύ ασχημο γιατί μου έδειξε λίγο .... αμορφωσιά θα πω. Αφενός θεώρησα "κακό" το γιατρό τους, γιατι μπορουσε να τους ενημερώσει κι ας κανουν οτι θέλουν, προσωπικό θεμα ειναι, απο την άλλη δεν μου αρεσε γιατι το θεώρησε... βαρύ. Ναι, κανενα παιδι του κοσμου να μην νοσησει ποτε απο τίποτα, αυτό ευχόμαστε όλοι με ο΄λη μας την ψυχή, αλλά μου φάνηκε σαν να έλεγε οτι δεν θα συμβεί τίποτα στο παιδι μου..? Δεν ξερω, κάπως άσχημο μου ακούστηκε. 

Εγω σαν ανθρωπος θέλω να ξερω ολες τις επιλογές που έχω. Αν με παίρνει κατι να το κανω οικονομικά θα το κάνω, μακάρι, εύχομαι 1000000 φορες το ευχομαι, όλες αυτες οι τράπεζες με τα βλαστοκυτταρα να τα εχουν εκει να τα κοιτάνε και ποτέ να μην τα δώσουν για κανένα παιδί. Αν οχι θα πω Παναγια μου, φύλα το μωρο μου αλλά δεν μπορώ να ανταπεξέλθω... Μου στοίχισε που μου απαντησε ετσι αλλα του λεω οκ συγγνωμη εγω ρωτησα με ολο το θαρρος... κι εληξε η κουβεντα εκει. Τι να πεις...? Λεπτά θέματα μάλλον που δεν ειναι προς συζητηση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ανοίγω το κεφάλαιο βλαστοκύτταρα. 

Με αφορμη φυλλάδιο που βρήκα στο ιατρείο της γυναικολογου και γενικότερα, επειδη υπήρχε στο μυαλό μου, αποφασισαμε να τα κρατησουμε. Και ιστό και το ομφάλιο αίμα. 

Δεν εχω επικοινωνησει για τιμές, αλλα μου ειπαν να υπολογίζω περιπου 1500 ευρω. Θα επικοινωνησω μαζι τους οταν βγω σε αδεια καθως ειναι ακομα νωρίς, αλλά τι σκέψεις κάνετε? 

Χθες κορίτσια ρώτησα εναν συναδελφο που γεννάνε απο μερα σε μέρα και δεν ήξερε καν τι ειναι αυτό. Και του λεω για τυχόν μελλοντικά νοσήματα, πχ λευχαιμία (ή λευκαιμία? με πιανεται αδιαβαστη) και μου απάντησε "το βάρυνες". Μου φάνηκε πολύ ασχημο γιατί μου έδειξε λίγο .... αμορφωσιά θα πω. Αφενός θεώρησα "κακό" το γιατρό τους, γιατι μπορουσε να τους ενημερώσει κι ας κανουν οτι θέλουν, προσωπικό θεμα ειναι, απο την άλλη δεν μου αρεσε γιατι το θεώρησε... βαρύ. Ναι, κανενα παιδι του κοσμου να μην νοσησει ποτε απο τίποτα, αυτό ευχόμαστε όλοι με ο΄λη μας την ψυχή, αλλά μου φάνηκε σαν να έλεγε οτι δεν θα συμβεί τίποτα στο παιδι μου..? Δεν ξερω, κάπως άσχημο μου ακούστηκε. 

Εγω σαν ανθρωπος θέλω να ξερω ολες τις επιλογές που έχω. Αν με παίρνει κατι να το κανω οικονομικά θα το κάνω, μακάρι, εύχομαι 1000000 φορες το ευχομαι, όλες αυτες οι τράπεζες με τα βλαστοκυτταρα να τα εχουν εκει να τα κοιτάνε και ποτέ να μην τα δώσουν για κανένα παιδί. Αν οχι θα πω Παναγια μου, φύλα το μωρο μου αλλά δεν μπορώ να ανταπεξέλθω... Μου στοίχισε που μου απαντησε ετσι αλλα του λεω οκ συγγνωμη εγω ρωτησα με ολο το θαρρος... κι εληξε η κουβεντα εκει. Τι να πεις...? Λεπτά θέματα μάλλον που δεν ειναι προς συζητηση... 

Γενικά δεν είναι ένα θέμα που είναι διαδεδομένο. Λίγος κόσμος το γνωρίζει. Δεν υπάρχει κατάλληλη ενημέρωση.  Δεν θεωρώ κακό τον γιατρό να μην ενημερώσει. Γιατί υποθέτω και εσύ από το φυλλάδιο το έμαθες. 'η το έψαξες. Λογικά δεν ήταν κάτι που σου είπε η γιατρός σου να το κανεις. Οφείλουμε και σαν νέοι γονείς να έχουμε τα μάτια μας και τα αφτιά μας ανοιχτά.  

Κάθε γονιός εύχεται και ελπίζει το παιδί του να είναι υγιές. Ίσως τώρα στη χαρά που αναμένουν να γεννήσουν, να μην του άρεσε αυτό που άκουσε. 

Αλλά δεν είναι και κάτι κακό που είπες. Ίσα ίσα που είναι ένα θέμα σημαντικό και καλά έκανες και το συζητησες.  

Τόσο πολύ πάει ε? Ακριβή επιλογή . Δυστυχώς δεν θα μπορούν να το κάνουν. Όλοι. 

Χαρτί για άδεια πότε δίνει ο γιατρός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Γενικά δεν είναι ένα θέμα που είναι διαδεδομένο. Λίγος κόσμος το γνωρίζει. Δεν υπάρχει κατάλληλη ενημέρωση.  Δεν θεωρώ κακό τον γιατρό να μην ενημερώσει. Γιατί υποθέτω και εσύ από το φυλλάδιο το έμαθες. 'η το έψαξες. Λογικά δεν ήταν κάτι που σου είπε η γιατρός σου να το κανεις. Οφείλουμε και σαν νέοι γονείς να έχουμε τα μάτια μας και τα αφτιά μας ανοιχτά.  

Κάθε γονιός εύχεται και ελπίζει το παιδί του να είναι υγιές. Ίσως τώρα στη χαρά που αναμένουν να γεννήσουν, να μην του άρεσε αυτό που άκουσε. 

Αλλά δεν είναι και κάτι κακό που είπες. Ίσα ίσα που είναι ένα θέμα σημαντικό και καλά έκανες και το συζητησες.  

Τόσο πολύ πάει ε? Ακριβή επιλογή . Δυστυχώς δεν θα μπορούν να το κάνουν. Όλοι. 

Χαρτί για άδεια πότε δίνει ο γιατρός?

Όχι το γνωριζα οτι γίνεται αυτό εδώ και αρκετά χρόνια. Δυστυχώς ένα νέο κορίτσι του κοντινου μας περιβαλλοντος ειχε νοσησει και είχαν γίνει πολλές ενεργειες εδώ τοπικά οπότε πολλή πληροφορία διαδόθηκε. Εκτός απο αυτό, επειδη ειμαι control freak :D διαβαζω πολλά, μαθαινω πολλά, ρωτάω εξίσου πολλά οπότε μονο τυχαία δεν έμαθα για τις τράπεζες αυτές ;) 

Η γνώμη μου ειναι σχετικά με το γιατρό ότι οφείλει να σε ενημερώσει. Ειναι μια διαδικασια στην οποια εμπλέκεται, εκεινος "πε΄ταει" το υλικό αυτό, όπως κι εκείνος παραδίδει το υλικό στην τράπεζα. 

Οπως μετα την αυχενική διαφάνεια ας πουμε σε ενημερώνει για την NIPT που εχει μια 500αρα, γιατι να μην σου πει και για αυτο? καταλαβαινεις το σκεπτικό μου?

Δεν το θεωρω ακριβό αν σκεφτείς ότι ειναι λιγότερο απο 100 ευρω το χρονο, δεδομένου ότι τα κρατουν για 18-20 χρόνια. Θα θεωρουσα απαγορευτικη την τιμη των 2500 ευρω ας πουμε. Δεν θελω πω περισσότερα σχετικά με το αν ειναι ακριβο ή φτηνό γιατι εμένα η γνώμη μου ειναι πως οτι εχει να κανει με την υγεια και την προληψη δεν με νοιαζει να πληρωσω. Αυτό ισχύει για τον εαυτό μου ομως αποκλειστικά και δεν σημαινει οτι ειναι κανόνας για ολες τις οικογενειες. (Παρόλα αυτά γίνονται και ευκολίες αν το ζητησεις)

Εύχομαι πραγματικα όποιος αποφασιζει να το κανει, να μην τα χρειαστει ποτέ των ποτών, να περασουν τα χρονια και να ειναι σαν να εχει ανοιξει το παραθυρο και να εχει πεταξει αυτα τα λεφτα. 

Χαρτί για αδεια δεν δινει, κατι κανει ηλεκτρονικά και εσενα θα σου ερθει στο μειλ σου βεβαιωση κυοφορίας με εναν κωδικό για να δηλώσεις μετά την αδεια σου εσυ. ;) Εγώ το εχω αυτον τον κωδικο εδω και καιρό, αλλά δεν εχω κάνει κινήσεις να κανω την αιτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...