Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κι εγω ρε συ σκεφτομαι το ιδιο!! Πως θα μπει παιδί εκεί μέσα?? Χαχαχα! 

Δεν ξερω, ίσως επειδη ειναι το πρώτο και τα ξένα μωρά τα βλέπουμε μετά το δίμηνο περίπου, τα βλέπουμε πιο μεγάλα. Δεν τα εχουμε δει σαν νεογέννητα. 

Μου φαινεται σαν ονειρο, κοιτάζω τον εαυτό μου με την κοιλιά αυτη και λεω ρε συ, το ζω εγω αυτο? Και με τον άντρα μου όταν κουβεντιάζουμε λέμε το ίδιο, ειναι δικο μας? Μου φαινεται τοσο παράξενο. 

Χαχαχαχ τα ίδια σκεφτόμαστε όλες ε?? Να μην σνυσηχω😄 έτσι ακριβώς βρε παιδί μου και μεις αυτό λέμε,θα είναι δικό μας, θα λέμε η κόρη μου, το παιδί μου, δεν υπάρχει είναι τόσο περίεργο και τόσο όμορφο ταυτόχρονα!! Αντε χαζομαμαδες από τώρα μου φαινεται ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα σας κορίτσια!

είμαι στην 30η εβδομάδα και κάτι μέρες και σημερα έχω ραντεβού στον γιατρό μετά απο σχεδόν 1 μήνα!

εχω λίγο ανχος όπως κάθε φορά.

εχω και εγω πρόβλημα με το πρήξιμο στα πόδια ,δεν μπαινει παπούτσι λεμε.😅

και θα ήθελα να σας ρωτήσω:

από μπιμπερό για όποια χρησιμοποιήσει θα πάρετε αυτά τα μικρά που είναι περίπου 100ml?

μίλησα με μία μαια και μου είπε να μην πάρω μικρά,κατευθείαν μεγάλα -τζάμπα έξοδα.

και επίσης μου πρότινε μία πιπίλα της chicho όπου είναι λεει η πιο ουδέτερη και την κρατάνε όλα τα μωρά .

εσείς τι λέτε??

επίσης ανυπομωνω να σταματήσω τη δουλεία στις 28/06.🥵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Και γω κορίτσια με την Prevenstria είμαι πάντα ενυδατωμενη!! Όσο για σκαμπανεβασματα δεν το συζητω, γενικά ομως έχω πολλά νεύρα βρε παιδί μου, έχω γίνει πολύ κακια δεν ξέρω, δεν ανέχομαι κανεναν. Παίζουν κάτι παιδάκια έξω εδώ στην γειτονιά μου ρχετε να βγω να τα διώξω λέω αυτό θα γίνεται τώρα σε λίγο θα έχω μωρό, θα μου το ξυπνάνε, μετά τα βάζω με τα κουνούπια και τις μύγες, χθες τα έβαλα με τον αδερφό μου γιατί με πήρε για καφέ 12 το μεσημέρι ενώ ξέρει ότι 1 η ώρα τρώω το μεσημεριανό και άρχισα και άλλη δουλειά δεν έχετε, πότε μαγειρεύεται εσείς και πότε τρώτε τεσπα θα έρθω 😂😂 γενικά δεν πάω καλά ετσι!!!! Χθες σιδερωσαμε τα περισσότερα ρούχα της μπεμπας με τον άντρα μου, βάλαμε και τις κουρτίνες, γενικά είμαστε σχεδον έτοιμοι,δεν έχω βγάλει βέβαια ακόμα τα υφάσματα, δλδ διακοσμητικά και αλλαξιερα και τέτοια μην σκονιζονται, είναι όλα καθαρά στην θέση τους και περιμένουν!καθόμουν στο δωμάτιο της τα κοίταζα και εκλαιγα, δεν το έχω πιστέψει ακόμη, νομιζω οτι ετοιμάζω κάποιο ξένο δωμάτιο και όχι του δικού μου παιδιού! τις επόμενες μέρες θα φτιάξω και την βαλιτσα, λέω να βάλω όλα τα πράγματα της μπεμπας σε μια υφασμάτινη θήκη χωριστα και μπιμπερο, πιπίλες και τετοια θα τα πλύνω και θα τα τοποθετήσω σε ειδικα σακούλακια  που κλείνουν με κλιπ και αν χρειαστούν θα τα αποστειρωσουν στο νοσοκομειο!! Δεν μαρεσει να τα κλείσω όλα στην βαλίτσα από τώρα μαζί με τα δικά μου πραγματα!! 

Χρειαζεται μπιμπερο και πιπιλες στο μαιευτηριο?Εμας μας ειπαν μονο μια αλλαξια ρουχα για ναβγει το μωρο απο το μαιευτηριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Χαχαχαχ τα ίδια σκεφτόμαστε όλες ε?? Να μην σνυσηχω😄 έτσι ακριβώς βρε παιδί μου και μεις αυτό λέμε,θα είναι δικό μας, θα λέμε η κόρη μου, το παιδί μου, δεν υπάρχει είναι τόσο περίεργο και τόσο όμορφο ταυτόχρονα!! Αντε χαζομαμαδες από τώρα μου φαινεται ❤️

Κι οσο δεν θελω να την κακομάθω, πιστευω πως ναι, χαζομαμάδες, κουκουβάγιες κι ολα αυτα που κοροϊδευουμε θα τα κανουμε! Χαχαχα! 

Πιστευω πως μόλις γεννηθούν όμως, απλά θα γίνει ένα κλικ και θα είναι τοσο φυσιολογικο ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Χρειαζεται μπιμπερο και πιπιλες στο μαιευτηριο?Εμας μας ειπαν μονο μια αλλαξια ρουχα για ναβγει το μωρο απο το μαιευτηριο.

Σε ιδιωτικό λες τωρα ετσι? Ναι κι εγω ετσι ξερω, δεν χρειάζεται κάτι απο εμάς, πάνες, σεντόνια, τα παντα έχουν εκεί. Την αλλαξιά για την εξοδο τη θελουν και καλά για να στο ετοιμάσουν το μωράκι να παρουν χαρτζιλίκι. ;) Πουθενά σε καμία λίστα εγώ δεν εχω διαβασει για πιπιλα και μπιμπερό για να ειμαι ειλικρινης. 

Καλού κακού ας ρωτήσουμε τον γυναικολογο ή τον παιδιατρο μας. 

Εχετε μιλήσει με τον παιδιατρο σας? Εγω δεδομένου ότι εχω ΠΗΤ 6/9 λεω να επικοινωνησω με την παιδιατρο τελος Ιουλιου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Σε ιδιωτικό λες τωρα ετσι? Ναι κι εγω ετσι ξερω, δεν χρειάζεται κάτι απο εμάς, πάνες, σεντόνια, τα παντα έχουν εκεί. Την αλλαξιά για την εξοδο τη θελουν και καλά για να στο ετοιμάσουν το μωράκι να παρουν χαρτζιλίκι. ;) Πουθενά σε καμία λίστα εγώ δεν εχω διαβασει για πιπιλα και μπιμπερό για να ειμαι ειλικρινης. 

Καλού κακού ας ρωτήσουμε τον γυναικολογο ή τον παιδιατρο μας. 

Εχετε μιλήσει με τον παιδιατρο σας? Εγω δεδομένου ότι εχω ΠΗΤ 6/9 λεω να επικοινωνησω με την παιδιατρο τελος Ιουλιου. 

Κοριτσια @ΙΩΑΝΝΑ1972εγώ γένναω σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε είναι μεγάλη η λίστα!! ρουχαλάκια, πάνες, γαλατα, μπιμπερο πιπίλες τα ζητάνε, βέβαια στο τέλος είμαι σιγουρη ότι δεν θα τα χρησιμοποιήσω όλα και θα έχουν απολα αλλά σου λέει άν τύχει και είναι πολλές γέννες μαζί καλύτερα να έχει η καθεμία τα δικα της!! Ότι έχει να κάνει με το φαγητό πάντως προληπτικά τα παίρνω μαζι, να θηλάσω έχω σκοπό αλλά επειδή είμαι και φοβιτσιαρα και έχω και θέμα με τον αιματοκρίτη σκέφτομαι πως αν είμαι εξαντλημενη και για κάποιο λόγο δε μπορώ να θηλάσω για 1-2 μέρες μην μείνει νηστικη η μπέμπα!! Με τον παιδίατρο που θα έχω δεν έχω μιλήσει ακόμα, πρέπει να γίνει?? Σκέφτομαι ότι είναι θα μας το πουν οι παιδίατροι στο νοσοκομείο τον δικό μας απλά θα τον πάρουμε να έρθει λίγες μέρες μετά την γέννα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Δίκιο έχεις και γω τα βασικά κάνω στο σπίτι, ίσα ίσα να αυτό εξυπηρετούσε, έξω μια φορά στο τόσο βγαίνω με το αμάξι και πάω για κάναν καφέ καμιά ώρα το πολύ!! Στην χολοσταση δεν επιτρέπονται οι κρεμες δηλαδή?? Έκανα και γω εξετάσεις προχθές για αυτό, φαίνονται καλές, να δούμε τι θα πει και ο γιατρός αύριο!! 

Στη χολοσταση εάν οι τιμές στα χολικα οξέα και τρανσαμινασες είναι πολύ ανεβασμένες σου κόβουν τα πάντα! Από βιταμίνες μέχρι και ότι φάρμακα παίρνεις! Αλλά εγώ είχα πολύ σοβαρή χολοσταση..μιλάμε με όριο ας πούμε το 20 είχα 1400. Νοσηλευόμουν..ήταν πολύ σοβαρά..είναι πολύ πιθανό να έχω και σε αυτή την εγκυμοσύνη. Σημερα πάλι έκανα και εγώ εξετάσεις και περιμένω αποτελέσματα..άλλο ένα άγχος..αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά..με τέτοιες τιμές που είχα ναι είχα κόψει τα πάντα..ακόμα και φαγητά έτρωγα νερόβραστα..γενικά να μην επιβαρύνεται το συκώτι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κοριτσια εγώ γένναω σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε είναι μεγάλη η λίστα!! ρουχαλάκια, πάνες, γαλατα, μπιμπερο πιπίλες τα ζητάνε, βέβαια στο τέλος είμαι σιγουρη ότι δεν θα τα χρησιμοποιήσω όλα και θα έχουν απολα αλλά σου λέει άν τύχει και είναι πολλές γέννες μαζί καλύτερα να έχει η καθεμία τα δικα της!! Ότι έχει να κάνει με το φαγητό πάντως προληπτικά τα παίρνω μαζι, να θηλάσω έχω σκοπό αλλά επειδή είμαι και φοβιτσιαρα και έχω και θέμα με τον αιματοκρίτη σκέφτομαι πως αν είμαι εξαντλημενη και για κάποιο λόγο δε μπορώ να θηλάσω για 1-2 μέρες μην μείνει νηστικη η μπέμπα!! Με τον παιδίατρο που θα έχω δεν έχω μιλήσει ακόμα, πρέπει να γίνει?? Σκέφτομαι ότι είναι θα μας το πουν οι παιδίατροι στο νοσοκομείο τον δικό μας απλά θα τον πάρουμε να έρθει λίγες μέρες μετά την γέννα 

Μαρίκα μου εγω ξέρω απο μια γνωστή που γέννησε στο Αλεξάνδρα ότι δεν τα ειχαν,για αυτο και τα ζητάνε. 

Μακάρι να έχουν αλλά καλού κακού πάρε μαζι σου κι ας ειναι αδικα. 

Εγω ξερω πως με τον παιδιατρο πρεπει να μιλήσουμε πριν για να ξερουμε και τί θα έχουμε σπιτι για το νεογέννητο αλλα και για να ξέρει εκείνος να μας επισκεφθεί μόλις γυρίσουμε απο το νοσοκομείο. Αν ξέρεις ποιον θα πάρεις για τη μικρούλα, κάνε του ένα τηλέφωνο για σιγουρια γιατι θα πέσουμε και πάνω στις διακοπές ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το ξανά σκέφτηκα για την κρέμα για τις ραγαδες και την ξανά παρήγγειλα.

Πήρα και

1)κρέμα λανολινης 2) κοχυλια-προστατευτικα θηλών,3) επιθέματα,4) μαντηλάκια καθαρισμού

(όλα για τις θηλές τα παραπάνω)

5) αντιηλιακο,

6) ενυδατικη για την κοιλιά αυτής της frezyderm και

7)γαλάκτωμα σώματος γιατί έχει αφυδατωθεί. 

Ετοιμάζω σιγααα σιγά την βαλίτσα για το μαιευτήριο. σερβιετες έχω αλλά θα μας δώσουν και καμιά μεγάλη θαρρώ.

Τι άλλο θα χρειαστούμε για εμάς?

Αυτές τις μέρες που θα πάμε για αγορές, θα πάρω και 1-2 μπιμπερο να έχω, πιπίλες κλπ! Είπα να τα δω από κοντά αυτά!

για παιδιατρο και εμείς θα μιλήσουμε τον Ιούλιο μαζί του. 

Να μας πει και τι να αγοράσουμε (αφρολουτρα, ενυδατικες ,πάνες κλπ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Στη χολοσταση εάν οι τιμές στα χολικα οξέα και τρανσαμινασες είναι πολύ ανεβασμένες σου κόβουν τα πάντα! Από βιταμίνες μέχρι και ότι φάρμακα παίρνεις! Αλλά εγώ είχα πολύ σοβαρή χολοσταση..μιλάμε με όριο ας πούμε το 20 είχα 1400. Νοσηλευόμουν..ήταν πολύ σοβαρά..είναι πολύ πιθανό να έχω και σε αυτή την εγκυμοσύνη. Σημερα πάλι έκανα και εγώ εξετάσεις και περιμένω αποτελέσματα..άλλο ένα άγχος..αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά..με τέτοιες τιμές που είχα ναι είχα κόψει τα πάντα..ακόμα και φαγητά έτρωγα νερόβραστα..γενικά να μην επιβαρύνεται το συκώτι…

Έλα βρε συ😲 ζόρικο ε?? Μπράβο στην υπομονή σου, εννοείται θα σκέφτεσαι θετικά και ότι είναι να γίνει θα γινει!! Το μωρό το επηρεάζει κάπου ή είναι καθαρά θέμα μαμάς?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια το ξανά σκέφτηκα για την κρέμα για τις ραγαδες και την ξανά παρήγγειλα. Πήρα και κρέμα, κοχυλια-προστατευτικα θηλών, επιθέματα, μαντηλάκια καθαρισμού (όλα για τις θηλές) αντιηλιακο, ενυδατικη για την κοιλιά αυτής της frezyderm και γαλάκτωμα σώματος γιατί έχει αφυδατωθεί. 

Ετοιμάζω σιγααα σιγά την βαλίτσα για το μαιευτήριο. Αυτές τις μέρες που θα πάμε για αγορές, θα πάρω και 1-2 μπιμπερο να έχω, πιπίλες κλπ! Είπα να τα δω από κοντά αυτά!

Μία χαρά καλά έκανες και πήρες, χρειαζόμαστε ενυδάτωση, εγώ για θήλες χρησιμοποιώ ήδη από τον 5ο μηνα της frezyderm!!! @Mummy2be έχεις δίκιο θα του κάνω ένα τηλέφωνο τοτε!! Τα πράγματα ναι σίγουρα θα πάρω απολα και ότι γίνει, θα πάρω την μεγαααλη βαλίτσα τελικά που να μας φτάσει η μεσαία που σκεφτόμουν😄!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Έλα βρε συ😲 ζόρικο ε?? Μπράβο στην υπομονή σου, εννοείται θα σκέφτεσαι θετικά και ότι είναι να γίνει θα γινει!! Το μωρό το επηρεάζει κάπου ή είναι καθαρά θέμα μαμάς?? 

Αρχικά να πω ότι η χολοσταση είναι σπάνια όποτε να μην αγχώνεστε..δεύτερον ναι μπορεί ανα πάσα στιγμή να σταματήσει η καρδιακή λειτουργία του..έχει πολλά που δεν χρειάζεται να τα πούμε ούτε να τα σκεφτόμαστε..και εγώ σκέψου έφτασα μέχρι εκεί που μπορούσα να φτάσω στις 37 εβδομάδες μου το πήρανε αναγκαστικά γιατί πια ειναι επικίνδυνα αν στο αφήσουν παραπάνω..και όλα πήγαν πολύ καλά..όποτε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η pepe90 είπε:

Αρχικά να πω ότι η χολοσταση είναι σπάνια όποτε να μην αγχώνεστε..δεύτερον ναι μπορεί ανα πάσα στιγμή να σταματήσει η καρδιακή λειτουργία του..έχει πολλά που δεν χρειάζεται να τα πούμε ούτε να τα σκεφτόμαστε..και εγώ σκέψου έφτασα μέχρι εκεί που μπορούσα να φτάσω στις 37 εβδομάδες μου το πήρανε αναγκαστικά γιατί πια ειναι επικίνδυνα αν στο αφήσουν παραπάνω..και όλα πήγαν πολύ καλά..όποτε όλα καλά! 

Κατάλαβα, είχα ρωτήσει και τον γιατρό και είπε αυτό ακριβώς ότι δεν χρειάζεται να τα πούμε, θα σου γράψω μου λέει κάποιες εξετάσεις και συ απλά θα τις κάνεις χωρίς ερωτήσεις,αυτό και εκανα! 37 εβδομάδες είναι πολύ καλά για γέννα, τα κατάφερες εξαιρετικά!! Αύριο είπες βγαίνουν οι εξετάσεις σου?? Γιατρό πότε πας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Αρχικά να πω ότι η χολοσταση είναι σπάνια όποτε να μην αγχώνεστε..δεύτερον ναι μπορεί ανα πάσα στιγμή να σταματήσει η καρδιακή λειτουργία του..έχει πολλά που δεν χρειάζεται να τα πούμε ούτε να τα σκεφτόμαστε..και εγώ σκέψου έφτασα μέχρι εκεί που μπορούσα να φτάσω στις 37 εβδομάδες μου το πήρανε αναγκαστικά γιατί πια ειναι επικίνδυνα αν στο αφήσουν παραπάνω..και όλα πήγαν πολύ καλά..όποτε όλα καλά! 

Από τι προκαλείται η χολοσταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κατάλαβα, είχα ρωτήσει και τον γιατρό και είπε αυτό ακριβώς ότι δεν χρειάζεται να τα πούμε, θα σου γράψω μου λέει κάποιες εξετάσεις και συ απλά θα τις κάνεις χωρίς ερωτήσεις,αυτό και εκανα! 37 εβδομάδες είναι πολύ καλά για γέννα, τα κατάφερες εξαιρετικά!! Αύριο είπες βγαίνουν οι εξετάσεις σου?? Γιατρό πότε πας? 

Βγήκαν πριν λίγο, όλα καλα προς το παρόν! Ναι δεν χρειάζεται να γεμίσετε το μυαλό σας με αρνητικές σκέψεις και άγχος γιατί όντως είναι σπάνιο.. @Watermelonείναι ορμονικοί και γενετικοί παράγοντες δεν έχει κάποια συγκεκριμένη αιτία..είναι και λίγο τύχη ίσως..πάντως όλα τα κάνει ο πλακούντας. Εγώ με τρανσαμινασες 1400 και 1500..με το που γέννησα και βγήκε ο πλακούντας την ίδια μέρα είχαν πέσει εντός φυσιολογικών Ορίων 10 και 15 αν δεν κάνω λάθος..ευτυχώς το συκώτι είναι ένα όργανο που αναπλάθεται όποτε επανέρχεται… Το μόνο σύμπτωμα που μπορεί να θορυβηθείτε για τη χολοσταση είναι η πολύ έντονη φαγούρα κυρίως στις παλάμες, στα πόδια και στη κοιλιά..σε κάποιους κάνει και ίκτερο..εμένα δεν μου είχε κάνει..τέλος πάντων νομίζω ότι δεν χρειάζεται να βασάνιζεστε για κάτι σπάνιο…εξάλλου μη ξεχνάτε και ότι η εγκυμοσύνη έχει φαγούρα έντονη στη κοιλιά πχ όταν τεντώνει..όποτε δεν σημαίνει ότι κάποιος έχει χολοσταση κύησης επειδή απλά έχει φαγούρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Βγήκαν πριν λίγο, όλα καλα προς το παρόν! Ναι δεν χρειάζεται να γεμίσετε το μυαλό σας με αρνητικές σκέψεις και άγχος γιατί όντως είναι σπάνιο.. @Watermelonείναι ορμονικοί και γενετικοί παράγοντες δεν έχει κάποια συγκεκριμένη αιτία..είναι και λίγο τύχη ίσως..πάντως όλα τα κάνει ο πλακούντας. Εγώ με τρανσαμινασες 1400 και 1500..με το που γέννησα και βγήκε ο πλακούντας την ίδια μέρα είχαν πέσει εντός φυσιολογικών Ορίων 10 και 15 αν δεν κάνω λάθος..ευτυχώς το συκώτι είναι ένα όργανο που αναπλάθεται όποτε επανέρχεται… Το μόνο σύμπτωμα που μπορεί να θορυβηθείτε για τη χολοσταση είναι η πολύ έντονη φαγούρα κυρίως στις παλάμες, στα πόδια και στη κοιλιά..σε κάποιους κάνει και ίκτερο..εμένα δεν μου είχε κάνει..τέλος πάντων νομίζω ότι δεν χρειάζεται να βασάνιζεστε για κάτι σπάνιο…εξάλλου μη ξεχνάτε και ότι η εγκυμοσύνη έχει φαγούρα έντονη στη κοιλιά πχ όταν τεντώνει..όποτε δεν σημαίνει ότι κάποιος έχει χολοσταση κύησης επειδή απλά έχει φαγούρα..

Μπράβο, χάρηκα πολύ!!! Και εγώ τέτοια φαγούρα είχα χέρια πόδια και κοιλιά αραιά και που βέβαια αλλά είπαμε με τον γιατρό να το ψάξουμε να ειμαστε σίγουροι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μπράβο, χάρηκα πολύ!!! Και εγώ τέτοια φαγούρα είχα χέρια πόδια και κοιλιά αραιά και που βέβαια αλλά είπαμε με τον γιατρό να το ψάξουμε να ειμαστε σίγουροι!! 

Ωραία άρα είδες δεν είναι πάντα σύμπτωμα της χολοστασης και μονο η εγκυμοσύνη έχει φαγούρα! Όποτε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγα κι εγώ στο γιατρό ο μπέμπης μια χαρά έφτασε τα δύο κιλά, οπότε μου είπε να μην ανησυχώ τον φάγαμε τον δύσκολο μήνα το έβδομο τώρα όλα καλά. Συσπάσεις μου είπε ότι έχω επειδή κουράζομαι, δεν σημαίνει ότι θα γεννήσω πρόωρα απλά θα είναι άβολα για εμένα γιατί πονάω. Από τον έβδομο και μετά τις περιμένουμε αυτές τις συσπάσεις.

Πονάω από κάτω γτ επιτέλους ο κύριος γύρισε με το κεφάλι κάτω κάτω και σπρώχνει.  Ντοπλερ μου είπε για ακόμη μια φορά να μην κάνω, κοιταμε πόσο αιματωνεται ο πλακούντας, οι αρτηρίες κτλ κτλ αλλά εφόσον το μωρό είναι καλά στα κιλά του και δραστήριο δεν μας ανησυχεί. Ο πλακούντας ήταν χωρίς ωρίμανση ακόμα επιμένως όλα καλά δόξα το Θεό. Σας έχασα όμως @Marika31 εσύ έγραψες κάπου πως πήγε το ραντεβού;;; Δεν το είδα. Σήμερα δεν είπες είχες; @Watermelon κι εσύ για σήμερα δεν έγραψες;καλά είδα;

Ο,τι άλλο μάθετε κι εσείς από τους γιατρούς σας μας το λέτε να μοιραζόμαστε τις γνώμες 

🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια πήγα κι εγώ στο γιατρό ο μπέμπης μια χαρά έφτασε τα δύο κιλά, οπότε μου είπε να μην ανησυχώ τον φάγαμε τον δύσκολο μήνα το έβδομο τώρα όλα καλά. Συσπάσεις μου είπε ότι έχω επειδή κουράζομαι, δεν σημαίνει ότι θα γεννήσω πρόωρα απλά θα είναι άβολα για εμένα γιατί πονάω. Από τον έβδομο και μετά τις περιμένουμε αυτές τις συσπάσεις.

Πονάω από κάτω γτ επιτέλους ο κύριος γύρισε με το κεφάλι κάτω κάτω και σπρώχνει.  Ντοπλερ μου είπε για ακόμη μια φορά να μην κάνω, κοιταμε πόσο αιματωνεται ο πλακούντας, οι αρτηρίες κτλ κτλ αλλά εφόσον το μωρό είναι καλά στα κιλά του και δραστήριο δεν μας ανησυχεί. Ο πλακούντας ήταν χωρίς ωρίμανση ακόμα επιμένως όλα καλά δόξα το Θεό. Σας έχασα όμως @Marika31 εσύ έγραψες κάπου πως πήγε το ραντεβού;;; Δεν το είδα. Σήμερα δεν είπες είχες; @Watermelon κι εσύ για σήμερα δεν έγραψες;καλά είδα;

Ο,τι άλλο μάθετε κι εσείς από τους γιατρούς σας μας το λέτε να μοιραζόμαστε τις γνώμες 

🤣🤣

Πολυ ωραία Ειρήνη 🙂 μπέμπαρος!! Με την πρώτη ευκαιρία να ξεκουράζεσαι όσο γινεται, τυχερή που γλιτώνεις την doppler και γω περιττή εξέταση την θεωρώ αλλά..... Τα έχουμε πει!!! Όχι αύριο πρωί έχω ραντεβού και η @WatermelonΤετάρτη αν θυμάμαι καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια πήγα κι εγώ στο γιατρό ο μπέμπης μια χαρά έφτασε τα δύο κιλά, οπότε μου είπε να μην ανησυχώ τον φάγαμε τον δύσκολο μήνα το έβδομο τώρα όλα καλά. Συσπάσεις μου είπε ότι έχω επειδή κουράζομαι, δεν σημαίνει ότι θα γεννήσω πρόωρα απλά θα είναι άβολα για εμένα γιατί πονάω. Από τον έβδομο και μετά τις περιμένουμε αυτές τις συσπάσεις.

Πονάω από κάτω γτ επιτέλους ο κύριος γύρισε με το κεφάλι κάτω κάτω και σπρώχνει.  Ντοπλερ μου είπε για ακόμη μια φορά να μην κάνω, κοιταμε πόσο αιματωνεται ο πλακούντας, οι αρτηρίες κτλ κτλ αλλά εφόσον το μωρό είναι καλά στα κιλά του και δραστήριο δεν μας ανησυχεί. Ο πλακούντας ήταν χωρίς ωρίμανση ακόμα επιμένως όλα καλά δόξα το Θεό. Σας έχασα όμως @Marika31 εσύ έγραψες κάπου πως πήγε το ραντεβού;;; Δεν το είδα. Σήμερα δεν είπες είχες; @Watermelon κι εσύ για σήμερα δεν έγραψες;καλά είδα;

Ο,τι άλλο μάθετε κι εσείς από τους γιατρούς σας μας το λέτε να μοιραζόμαστε τις γνώμες 

🤣🤣

Εγώ αύριο αργά το απόγευμα έχω ραντεβού. :)

έτσι ακριβώς. Και εγώ όταν κουράζομαι νιώθω πιο πολλές συσπάσεις. Αυτές τις μέρες κάπως έχει ηρεμήσει η κατάσταση (fingers crossed :) ) για το ντομπλερ εγώ ήξερα ότι είναι υποχρεωτικό. Τωρα ο δικός σου για να το λέει τι να πω. Κάτι θα ξέρει.  ;)

μπήκες 8ο μήνα? Σούπερ τα κιλακια του μωρού. Άντε να παχύνουμε και εμείς. Θέλω να πιστεύω ότι αύριο θα είμαστε 1 κιλό σίγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Πολυ ωραία Ειρήνη 🙂 μπέμπαρος!! Με την πρώτη ευκαιρία να ξεκουράζεσαι όσο γινεται, τυχερή που γλιτώνεις την doppler και γω περιττή εξέταση την θεωρώ αλλά..... Τα έχουμε πει!!! Όχι αύριο πρωί έχω ραντεβού και η @WatermelonΤετάρτη αν θυμάμαι καλά! 

 

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ αύριο αργά το απόγευμα έχω ραντεβού. :)

έτσι ακριβώς. Και εγώ όταν κουράζομαι νιώθω πιο πολλές συσπάσεις. Αυτές τις μέρες κάπως έχει ηρεμήσει η κατάσταση (fingers crossed :) ) για το ντομπλερ εγώ ήξερα ότι είναι υποχρεωτικό. Τωρα ο δικός σου για να το λέει τι να πω. Κάτι θα ξέρει.  ;)

μπήκες 8ο μήνα? Σούπερ τα κιλακια του μωρού. Άντε να παχύνουμε και εμείς. Θέλω να πιστεύω ότι αύριο θα είμαστε 1 κιλό σίγουρα. 

Άντε βρε κορίτσια καλά το μυαλό μου και μια λύρα. Νόμιζα σήμερα ... Ο,τι ναναι, έχω μπουρμπουλιθρες στο μυαλό μου, εδώ άφησα το κινητό μου στον πάγκο του φαρμακείου και έφυγα, μετά το έψαχνα στη λαϊκή κάτω στο δρόμο μην μου έχει πέσει. Έχω απώλεια μνήμης.... 

Άντε παιδιά με το καλό, είναι η προτελευταία μας εξέταση η από τις τελευταίες τελοσπαντων. Το έχετε διανοηθεί;;; απίστευτο μου φαίνεται ...

@Watermelonεσύ είσαι πιο λίγο προς το τέλος Αυγούστου δεν έχεις ΠΗΤ;; Με την @Marika31πάμε μαζί αν θυμάμαι καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

 

Άντε βρε κορίτσια καλά το μυαλό μου και μια λύρα. Νόμιζα σήμερα ... Ο,τι ναναι, έχω μπουρμπουλιθρες στο μυαλό μου, εδώ άφησα το κινητό μου στον πάγκο του φαρμακείου και έφυγα, μετά το έψαχνα στη λαϊκή κάτω στο δρόμο μην μου έχει πέσει. Έχω απώλεια μνήμης.... 

Άντε παιδιά με το καλό, είναι η προτελευταία μας εξέταση η από τις τελευταίες τελοσπαντων. Το έχετε διανοηθεί;;; απίστευτο μου φαίνεται ...

@Watermelonεσύ είσαι πιο λίγο προς το τέλος Αυγούστου δεν έχεις ΠΗΤ;; Με την @Marika31πάμε μαζί αν θυμάμαι καλά..

Ναι Ειρήνη εμείς έχουμε 3 μέρες διαφορά 32η είμαι αύριο!! Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω καθόλου 🙂❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

 

Άντε βρε κορίτσια καλά το μυαλό μου και μια λύρα. Νόμιζα σήμερα ... Ο,τι ναναι, έχω μπουρμπουλιθρες στο μυαλό μου, εδώ άφησα το κινητό μου στον πάγκο του φαρμακείου και έφυγα, μετά το έψαχνα στη λαϊκή κάτω στο δρόμο μην μου έχει πέσει. Έχω απώλεια μνήμης.... 

Άντε παιδιά με το καλό, είναι η προτελευταία μας εξέταση η από τις τελευταίες τελοσπαντων. Το έχετε διανοηθεί;;; απίστευτο μου φαίνεται ...

@Watermelonεσύ είσαι πιο λίγο προς το τέλος Αυγούστου δεν έχεις ΠΗΤ;; Με την @Marika31πάμε μαζί αν θυμάμαι καλά..

Εγώ έχω ΠΗΤ 4/9 αλλά έχω ένστικτο ότι θα γεννήσω τέλος Αυγούστου. Δεν νομίζω να με πάει τόσο πίσω :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Γεια σας και από εμένα! Και εγώ έχω την Παρασκευή γιατρό! Θα είμαι 28+6. Άντε να δούμε πάλι τον τράχηλο..ενα από τα μεγάλα μου άγχη...τώρα κυρίως είμαι ξαπλωμένη..σηκώνομαι για τα βασικά..έχουν περάσει 7 εβδομάδες από τότε και ανυπομονώ να περάσει ο καιρος γιατί δεν παλεύεται άλλο…Και εμένα με κλωτσάει συνεχώς και κάποιες φορές πονάω στα σημεία που χτυπάει. Στη προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει και εγώ με την prevenstria αλλά για κανένα μήνα τη χρησιμοποίησα και λόγω της χολοστασης που είχα τότε είχα κόψει από χάπια μέχρι και αλοιφές, τα πάντα! Εν τελεί δεν έκανα καθόλου ραγάδες στη κοιλιά. Είχα πολύ μικρή κοιλιά στη πρώτη εγκυμοσύνη αλλά τώρα είναι πολύ μεγαλύτερη..εξακολουθώ να μη βάζω κάτι αλλά επειδή βλέπω ότι αρχίζω και ξεφλουδίζω λέω τώρα να τη ξαναρχίσω. 

Καλή επιτυχία στο γιατρό, όλα τέλεια να είναι. Αν επιτρέπεται τι θέμα υπαρχει με τον τράχηλο?

Εμένα στο τελευταίο ραντεβού (30η εβδομαδα) μου είπε ότι έχει μειωθεί το μήκος του και είναι στα 2,6 εκ. (στη β επιπέδου νομίζω ήταν 3,1), οπότε να σταματήσω να κουράζομαι, να αγκομαχω, να κανω δουλειές στο σπίτι κλπ. Παράλληλα όμως μου ζήτησε να περπατάω τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα απο μία ώρα γιατί εντόπισε και οριακά αυξημένο αμνιακό υγρό κάτι που υπήρχε βέβαια από τη β επιπέδου. Γενικά αγχώθηκα, γιατί βρηκα αντιφατικές αυτές τις οδηγίες, δηλαδή πώς περπατάς ΄τόση ώρα ενώ ειναι τόσο οριακά ο τράχηλος? Τέλος πάντων, θα κάνω κάτι έξτρα αιματολογικές και μέτρηση ζαχάρου με ταινίες και ισως ξανα΄ επίσκεψη σ ΄αυτόν που έκανε τη β επιπέδου και βλέπουμε. Πάντως μία ω΄ρα δεν περπατάω σερί ό,τι κι αν λέει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
    • Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είσαι μόνη σου όμως! Όλες ε΄δω είμαστε με τα ίδια όνειρα, τις ίδιες αγωνίες και τους ίδιους φόβους. Θα το δεις στο τέλος όλα θα είναι μια κακή ανάμνηση. 🌈 Όχι δεν στενεύουν τα περιθώρια. Είσαι ακόμα 38! Το ποτήρι είναι μισογεμάτο❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...