Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θετικό τεστ covid


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!! Διανύω την 9η εβδομάδα και έως τώρα με τους υπέρηχους όλα φυσιολογικά. Το επόμενο ραντεβου μου είναι η αυχενική διαφάνεια. Όμως, δυστυχώς διαγνώστηκα με covid. Πυρετό ευτυχώς δεν έχω κάνει πάνω από 38, έχω πάρει 2 ντεπον προληπτικά στις αρχές (ένα την ημέρα) και δεν έχω ξαναπάρει. Έχω μόνο έντονο συνάχι και μπούκωμα. Όταν βγάλω αρνητικό τεστ θα πρέπει να πάω για υπέρηχο και ανησυχώ αν ο ιός έχει βλάψει το μωρό μου.. Πέρασε καμία από εσάς κάτι αντίστοιχο στην αρχή της κύησης? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπερααα !!! μην ανησυχεις καθολου δεν επηρεαζονται τα εμβρυα . Εγω ημουν θετικη στην γριπη τυπου Α . κ εκανα κ 38.5 . κ η παθολογος και ο γυναικολογος μου ειπαν οτι δεν επηρεαζεται το μωρο . και να παιρνω καθε 6 ωρες 2 ντεπον προληπτικα ειτε εχω πυρετο ειτε οχι . και ολα καλα 2 μερες μου κρατησε ! γενικα το ντεπον δεν επηρεαζει την εγκυμοσυνη ! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Βασικά δεν ανησυχώ για το ντεπον, για να λένε έως 4 την ημέρα τότε όλα οκ. Για τον ιό ανησυχώ, μην προκαλέσει κάποια ανωμαλία στην ανάπτυξη του εμβρύου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vou.95 είπε:

Οχι κοριτσι μουυ υπαρχουν χειροτερα που ειναι για να κολλησει το εμβρυο . Τις ειχα και εγω τις ανησυχιες μου αλλα πραγματικα τοσες φιλες μου εχουν κολλησει αρρωστιες γενικα και κοβιντ και με αντιβιωσιες κτλ κ ολα καλα ❤️ 

Μακάρι!! 🤞🤞 Φυσικά και με ανησυχούν και όλα τα υπόλοιπα που έρχονται (πχ η αυχενική διαφάνεια) αλλά μου προστέθηκε και αυτό το άγχος.. Το μόνο που λίγο με καθησυχάζει ότι το περνάω σχετικά ήπια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Ποτε εχεις την αυχενικη? Εκει θα σου φυγει το μεγαλυτερο αγχος να ξερεις και θα απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου ❤️ Ευχομαι ολα καλαα να πανεεε.... θα δειιις ❤️ 

Σε3 εβδομάδες περίπου 😊😊 και θα προηγηθεί άλλος ένας υπέρηχος τελικά λόγω του covid 🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Elli203 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Διανύω την 9η εβδομάδα και έως τώρα με τους υπέρηχους όλα φυσιολογικά. Το επόμενο ραντεβου μου είναι η αυχενική διαφάνεια. Όμως, δυστυχώς διαγνώστηκα με covid. Πυρετό ευτυχώς δεν έχω κάνει πάνω από 38, έχω πάρει 2 ντεπον προληπτικά στις αρχές (ένα την ημέρα) και δεν έχω ξαναπάρει. Έχω μόνο έντονο συνάχι και μπούκωμα. Όταν βγάλω αρνητικό τεστ θα πρέπει να πάω για υπέρηχο και ανησυχώ αν ο ιός έχει βλάψει το μωρό μου.. Πέρασε καμία από εσάς κάτι αντίστοιχο στην αρχή της κύησης? 

Καλησπέρα δεν ειχα περάσει στην αρχη είχα περάσει κοβιντ στις 19 εβδομάδες αλλά είτε είσαι στην αρχη είτε πιο μετά δεν επηρεάζει ο ιός το έμβρυο κάπου στο λέω γιατί και στην αρχη στις 8 εβδομάδες είχα περάσει μια ίωση που ήμουν  1 μήνα πολύ άρρωστη! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι έχω ρωτήσει και για τον κοβιντ 4 διαφορετικούς γιατρούς πάνω στο θέμα και Ελλάδα και στο εξωτερικό που μένω ότι δεν επηρεάζετε το έμβρυο από τον ιό αλλά από τον υψηλό πυρετό και κυρίως στις εβδομάδες π βρίσκεσαι επηρεάζετε η ανάπτυξη του, αυτό να τσεκάρεις συνέχεια και όλοι οι γιατροί μ έχουν πει ότι μπορούσα να περνώ έως 1ml παρακεταμόλη ντεπόν δηλαδή ανά 6 ώρες! Όπως και να έχει όμως δεν είμαι γιατρός όποτε καλό είναι να επικοινωνήσεις και μαζί του! Αλλά προφανώς δεν πρέπει να αγχώνεσαι πιες τσαγακια φάε καλά πάρε βιταμινουλες και σε λίγες μέρες θα είσαι περδίκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα δεν ειχα περάσει στην αρχη είχα περάσει κοβιντ στις 19 εβδομάδες αλλά είτε είσαι στην αρχη είτε πιο μετά δεν επηρεάζει ο ιός το έμβρυο κάπου στο λέω γιατί και στην αρχη στις 8 εβδομάδες είχα περάσει μια ίωση που ήμουν  1 μήνα πολύ άρρωστη! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι έχω ρωτήσει και για τον κοβιντ 4 διαφορετικούς γιατρούς πάνω στο θέμα και Ελλάδα και στο εξωτερικό που μένω ότι δεν επηρεάζετε το έμβρυο από τον ιό αλλά από τον υψηλό πυρετό και κυρίως στις εβδομάδες π βρίσκεσαι επηρεάζετε η ανάπτυξη του, αυτό να τσεκάρεις συνέχεια και όλοι οι γιατροί μ έχουν πει ότι μπορούσα να περνώ έως 1ml παρακεταμόλη ντεπόν δηλαδή ανά 6 ώρες! Όπως και να έχει όμως δεν είμαι γιατρός όποτε καλό είναι να επικοινωνήσεις και μαζί του! Αλλά προφανώς δεν πρέπει να αγχώνεσαι πιες τσαγακια φάε καλά πάρε βιταμινουλες και σε λίγες μέρες θα είσαι περδίκι! 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ευτυχώς δεν έκανα πυρετό πάνω από 37,9 και το παρακολουθώ συνέχεια!! Είμαι ήδη στην 3η ημέρα ίωσης σήμερα είχα έως 37,5 και πιστεύω ότι σύντομα θα υποχωρήσει και το συνάχι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elli203 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ευτυχώς δεν έκανα πυρετό πάνω από 37,9 και το παρακολουθώ συνέχεια!! Είμαι ήδη στην 3η ημέρα ίωσης σήμερα είχα έως 37,5 και πιστεύω ότι σύντομα θα υποχωρήσει και το συνάχι!! 

Αυτό είναι το βασικό να το παρακολουθείς κ ενταξει είσαι μια χαρά πιστεύω δεν ήταν υψηλός ! Όπως και να έχει κορίτσι μου σου εύχομαι περαστικά και ταχεία αναρρώση ! Με το καλό το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Πέρυσι που ήμουν και εγώ έγκυος κόλλησα covid.. Ήμουν όμως στον 4ο μήνα αλλά θυμάμαι ότι μου είχε πει η γυναικολόγος να μην ανησυχώ για το μωρό γιατί δεν το επηρεάζει καθόλου.... Μην ανησυχείς άδικα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η katerina_so είπε:

Καλησπέρα!! Πέρυσι που ήμουν και εγώ έγκυος κόλλησα covid.. Ήμουν όμως στον 4ο μήνα αλλά θυμάμαι ότι μου είχε πει η γυναικολόγος να μην ανησυχώ για το μωρό γιατί δεν το επηρεάζει καθόλου.... Μην ανησυχείς άδικα!! 

Καλησπέρα!! Είναι ζόρικο να περνάς σοβαρή ίωση την στιγμή που ο οργανισμός λειτουργεί για δύο. Έχω εξαντληθεί από το συνάχι και το βήχα, δεν έχω αντοχές για τίποτα.. Ευτυχώς δεν έχω πυρετό, αλλά το περίεργο είναι ότι ενώ πίνω πολύ νερο, τσάι κτλ και τρώω φρούτα έχω μονίμως ξεραμένα χείλια και νιώθω το στόμα μου στεγνό σαν να έχω αφυδατωθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα είναι πολύ ζόρικο... Σκέψου όμως ότι θα τελειώσει κάποια στιγμή αυτό και σε λίγο καιρό θα κρατάς το μωράκι  σου στην αγκαλιά σου!!!Βιταμινες παίρνεις ίσως να σε βοηθήσουν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...