Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δόντια


Vasil

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Τι γίνεται με τα δόντια σας; 

Εγώ είμαι 40 χρόνων και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι στον 7ο μήνα. 

Γενικά ένω δεν εχω θέμα με το πως φαίνομαι με τα δόντια μου έχω μεγάλο κόλλημα. Είναι ίσως το μόνο πράγμα που προσέχω στην εμφάνιση μου, το ξέρω πως είναι και θέμα υγείας. 

Κάνω καθαρισμό κάθε χρόνο, τα πλένω κάθε μέρα, δεν έχω κάνει ποτέ λεύκανση, γενικά τα προσέχω πάρα πολύ. 

Έκανα καθαρισμό πριν 3 μήνες, εκτός προγράμματος. Ο οδοντίατρος μου είπε πως τα επιβαρύνει η εγκυμοσύνη. Παίρνω διαφορά συμπληρώματα που μου έχει πει ο γυναικολόγος μέσα σε αυτά και ασβέστιο. 

Εδώ και κάποιες μέρες έχει αρχίσει να ματώνει το ουλο μου σε ένα συγκεκριμένο δόντι και κουνιέται κι ολας. 

Εσείς έχετε θέματα με τα δόντια; κάνετε κάτι επιπλέον γι αυτά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα. 

Τι γίνεται με τα δόντια σας; 

Εγώ είμαι 40 χρόνων και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι στον 7ο μήνα. 

Γενικά ένω δεν εχω θέμα με το πως φαίνομαι με τα δόντια μου έχω μεγάλο κόλλημα. Είναι ίσως το μόνο πράγμα που προσέχω στην εμφάνιση μου, το ξέρω πως είναι και θέμα υγείας. 

Κάνω καθαρισμό κάθε χρόνο, τα πλένω κάθε μέρα, δεν έχω κάνει ποτέ λεύκανση, γενικά τα προσέχω πάρα πολύ. 

Έκανα καθαρισμό πριν 3 μήνες, εκτός προγράμματος. Ο οδοντίατρος μου είπε πως τα επιβαρύνει η εγκυμοσύνη. Παίρνω διαφορά συμπληρώματα που μου έχει πει ο γυναικολόγος μέσα σε αυτά και ασβέστιο. 

Εδώ και κάποιες μέρες έχει αρχίσει να ματώνει το ουλο μου σε ένα συγκεκριμένο δόντι και κουνιέται κι ολας. 

Εσείς έχετε θέματα με τα δόντια; κάνετε κάτι επιπλέον γι αυτά; 

Ξέρω ότι στα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι η ουλίτιδα, μήπως κάτι τέτοιο σου έχει συμβεί; Κάνε μια επίσκεψη στον οδοντίατρο σου να σε κατευθύνει κατάλληλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα. 

Τι γίνεται με τα δόντια σας; 

Εγώ είμαι 40 χρόνων και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι στον 7ο μήνα. 

Γενικά ένω δεν εχω θέμα με το πως φαίνομαι με τα δόντια μου έχω μεγάλο κόλλημα. Είναι ίσως το μόνο πράγμα που προσέχω στην εμφάνιση μου, το ξέρω πως είναι και θέμα υγείας. 

Κάνω καθαρισμό κάθε χρόνο, τα πλένω κάθε μέρα, δεν έχω κάνει ποτέ λεύκανση, γενικά τα προσέχω πάρα πολύ. 

Έκανα καθαρισμό πριν 3 μήνες, εκτός προγράμματος. Ο οδοντίατρος μου είπε πως τα επιβαρύνει η εγκυμοσύνη. Παίρνω διαφορά συμπληρώματα που μου έχει πει ο γυναικολόγος μέσα σε αυτά και ασβέστιο. 

Εδώ και κάποιες μέρες έχει αρχίσει να ματώνει το ουλο μου σε ένα συγκεκριμένο δόντι και κουνιέται κι ολας. 

Εσείς έχετε θέματα με τα δόντια; κάνετε κάτι επιπλέον γι αυτά; 

Είχα το ίδιο θέμα και ακόμα δηλαδή για τι δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά πιο ελαφριά γιατί βρίσκομαι σχεδόν στις 40 εβδομάδες  😅
Ο οδοντίατρος μ έκανε καθαρισμό κλπ έπαιρνα ασβέστιο αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο όπως και αυτός συνέχισαν να ματώνουν αυτό πέρα από την απορρόφηση βιταμίνων π συμβαίνει από  το μωρό ματώνουν και λόγω των ορμονών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ξέρω ότι στα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι η ουλίτιδα, μήπως κάτι τέτοιο σου έχει συμβεί; Κάνε μια επίσκεψη στον οδοντίατρο σου να σε κατευθύνει κατάλληλα!

Ναι είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης, όπως και το να πέσει το δόντι ολόκληρο. Αυτό φοβάμαι. Δυστυχώς δεν με παίρνει αυτή την περίοδο να δω οδοντίατρο γιατί το ανθρωπάκι έχει αρκετές οικονομικές απαιτήσεις, γι αυτό ρωτάω μήπως είχατε κάνα γιατροσόφι. 

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Είχα το ίδιο θέμα και ακόμα δηλαδή για τι δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά πιο ελαφριά γιατί βρίσκομαι σχεδόν στις 40 εβδομάδες  😅
Ο οδοντίατρος μ έκανε καθαρισμό κλπ έπαιρνα ασβέστιο αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο όπως και αυτός συνέχισαν να ματώνουν αυτό πέρα από την απορρόφηση βιταμίνων π συμβαίνει από  το μωρό ματώνουν και λόγω των ορμονών 

 

Αλεξ μου είπαν για αλατόνερο το δοκίμασα και έχει βελτιωθεί μέσα σε μια μέρα η κατάσταση, δεν έχει σταματήσει βέβαια. 

Καλά πως φτάνετε 40 εβδομάδες τόσο άνετα; 

Εμένα γιατί μου είπε να περιμένω την 38η;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Ναι είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης, όπως και το να πέσει το δόντι ολόκληρο. Αυτό φοβάμαι. Δυστυχώς δεν με παίρνει αυτή την περίοδο να δω οδοντίατρο γιατί το ανθρωπάκι έχει αρκετές οικονομικές απαιτήσεις, γι αυτό ρωτάω μήπως είχατε κάνα γιατροσόφι. 

 

 

Αλεξ μου είπαν για αλατόνερο το δοκίμασα και έχει βελτιωθεί μέσα σε μια μέρα η κατάσταση, δεν έχει σταματήσει βέβαια. 

Καλά πως φτάνετε 40 εβδομάδες τόσο άνετα; 

Εμένα γιατί μου είπε να περιμένω την 38η;

Καλή συμβουλή θα το δοκιμάσω ! 
Άκου όσο αφορά τις 40 εβδομάδες και εγώ έχω μείνει έκπληκτη μην σ λέω ψέμματα γιατί στους 3,5 μήνες είχα αιμορραγία , μετά Τίς 20 εβδομάδες δεν είχα και σχετικά μεγάλο τράχηλο τι κλάμα είχα ρίξει π μ έλεγε ένας «τρομερός» γιατρός  στην Ελλάδα γιατί μένω εξωτερικό μακάρι να φτάσεις 8ο μήνα, γύρισα πίσω που λες οι γιατροί εδω με ηρέμησαν και νομίζω η ψυχολογία και ενταξει οχι η υπερβολική κούραση με βοήθησαν να φτάσω τόσο σκεψου έχω  διαστολή 4 πόντους από τις 37 εβδομάδες και βόλτες κάνω κ τα πάντα δεν λέει να εξελιχθεί αλλά οι γιατροί εδώ τουλάχιστον το αφήνουν όσο πάει ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2023 at 12:49 ΠΜ, ο/η Alex11 είπε:

Καλή συμβουλή θα το δοκιμάσω ! 
Άκου όσο αφορά τις 40 εβδομάδες και εγώ έχω μείνει έκπληκτη μην σ λέω ψέμματα γιατί στους 3,5 μήνες είχα αιμορραγία , μετά Τίς 20 εβδομάδες δεν είχα και σχετικά μεγάλο τράχηλο τι κλάμα είχα ρίξει π μ έλεγε ένας «τρομερός» γιατρός  στην Ελλάδα γιατί μένω εξωτερικό μακάρι να φτάσεις 8ο μήνα, γύρισα πίσω που λες οι γιατροί εδω με ηρέμησαν και νομίζω η ψυχολογία και ενταξει οχι η υπερβολική κούραση με βοήθησαν να φτάσω τόσο σκεψου έχω  διαστολή 4 πόντους από τις 37 εβδομάδες και βόλτες κάνω κ τα πάντα δεν λέει να εξελιχθεί αλλά οι γιατροί εδώ τουλάχιστον το αφήνουν όσο πάει ! 

Καλησπέρα. 

Το δοκίμασες το κολπάκι με το αλατόνερο; έπιασε; 

Εμένα πλέον ευτυχώς δεν ματωνουν καθόλου, ούτε με το μεσοδοντιο βουρτσάκι. 

Πριν 2 μέρες έκανα εξέταση με πανεστημιακο γιατρό (όχι τον δικό μου) για τελειόφοιτους. Φοβερή ως εμπειρία, απίστευτες λεπτομέρειες και γνώσεις, το λέω για όποια μπορεί να ενδιαφέρεται. Δεν έχει καμία σχέση με το πως κάνουμε στον γιατρό μας. 

Τέλος πάντων μου εδωσε άλλη ημερομηνία από αυτή που περίμενα. Θα κλείσω τις 40 εβδομάδες κατά αυτόν και επίσης μου έδωσε και διαφορετική ημερομηνία σύλληψης. 

Λόγο μη σταθερού κύκλου το είχαμε βγάλει κατά προσέγγιση με τον γιατρό μου. 

Και από εκεί που με είχα για αρχές Μάρτη με πήγε ένα μήνα πίσω. Απρίλη. Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...