Μετάβαση σε περιεχόμενο

Gardnerella vaginalis


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, καλή χρονιά με υγεία! Πήρα χθες τα αποτελέσματα από την κολπική καλλιέργεια και έγραφε ότι αναπτύχθηκε Gardnerella vaginalis και clue cells. Ο γιατρός μου είπε απλά να βάζω μια αλοιφή για εφτά ημέρες δεν μου ανέφερε κάτι άλλο μέσω μηνύματος που επικοινωνήσαμε. Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα φαντάζομαι θα μου εξηγήσει από κοντά. Το θέμα είναι ότι είμαι 10 εβδομάδων έγκυος και διαβάζω στο google ότι αυτό προκαλεί επιπλοκές στην εγκυμοσύνη και πρόωρους τοκετούς. Έχω αγχωθει. Έχει κάποια καμία ιδέα; Το έχει περάσει καμία στην εγκυμοσύνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα σε όλους, καλή χρονιά με υγεία! Πήρα χθες τα αποτελέσματα από την κολπική καλλιέργεια και έγραφε ότι αναπτύχθηκε Gardnerella vaginalis και clue cells. Ο γιατρός μου είπε απλά να βάζω μια αλοιφή για εφτά ημέρες δεν μου ανέφερε κάτι άλλο μέσω μηνύματος που επικοινωνήσαμε. Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα φαντάζομαι θα μου εξηγήσει από κοντά. Το θέμα είναι ότι είμαι 10 εβδομάδων έγκυος και διαβάζω στο google ότι αυτό προκαλεί επιπλοκές στην εγκυμοσύνη και πρόωρους τοκετούς. Έχω αγχωθει. Έχει κάποια καμία ιδέα; Το έχει περάσει καμία στην εγκυμοσύνη;

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

1. ΜΗ ΓΚΟΥΓΛΑΡΕΙΣ . Το κάνουμε όλες ναι... Αλλά φρικαρουμε χωρίς λόγο

2. Μήπως αυτό που διάβασες αναφέρεται σε περίπτωση που δεν γίνει θεραπεία; Γιατί τα περισσότερα το ίδιο λένε ότι προκαλούν. Ρώτησε το γιατρό σου 

3. Ειδικά στην εγκυμοσύνη καλό είναι να έχεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και τον αφήνεις να σε καθοδηγήσει εκείνος στο οτιδήποτε

Μην αγχώνεσαι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

1. ΜΗ ΓΚΟΥΓΛΑΡΕΙΣ . Το κάνουμε όλες ναι... Αλλά φρικαρουμε χωρίς λόγο

2. Μήπως αυτό που διάβασες αναφέρεται σε περίπτωση που δεν γίνει θεραπεία; Γιατί τα περισσότερα το ίδιο λένε ότι προκαλούν. Ρώτησε το γιατρό σου 

3. Ειδικά στην εγκυμοσύνη καλό είναι να έχεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και τον αφήνεις να σε καθοδηγήσει εκείνος στο οτιδήποτε

Μην αγχώνεσαι ❤️

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μωρέ το ξέρω είμαι αγχωδης και το διαδίκτυο δεν βοηθάει. Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι αλλά σίγουρα αν έβρισκα κάποια κοπέλα που έχει περάσει το ίδιο να μου πει εμπειρία θα με καθησύχαζε. Αλλά απ'οτι βλέπω μάλλον δεν υπάρχει. Εγώ πάντως κάνω αυτά που μου είπε ο γιατρός και ελπίζω να περάσει. Δεν το έχω ξαναπάθει και πότε εντωμεταξυ τώρα βρήκε που είμαι έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μωρέ το ξέρω είμαι αγχωδης και το διαδίκτυο δεν βοηθάει. Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι αλλά σίγουρα αν έβρισκα κάποια κοπέλα που έχει περάσει το ίδιο να μου πει εμπειρία θα με καθησύχαζε. Αλλά απ'οτι βλέπω μάλλον δεν υπάρχει. Εγώ πάντως κάνω αυτά που μου είπε ο γιατρός και ελπίζω να περάσει. Δεν το έχω ξαναπάθει και πότε εντωμεταξυ τώρα βρήκε που είμαι έγκυος.

Σε γενικές γραμμές στην εγκυμοσύνη που διαταράσσεται η ισορροπία του κόλπου συμβαίνει να έχουμε κάποιο βακτήριο αυξημένο. Είναι φυσιολογικό! Και στις 2 εγκυμοσύνες είχα στο τέλος εγώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Σε γενικές γραμμές στην εγκυμοσύνη που διαταράσσεται η ισορροπία του κόλπου συμβαίνει να έχουμε κάποιο βακτήριο αυξημένο. Είναι φυσιολογικό! Και στις 2 εγκυμοσύνες είχα στο τέλος εγώ !

Και πήγαν όλα καλά;έκανες κάποια θεραπεία; Άμα θέλεις μου απαντάς φυσικά. Σε ευχαριστώ και πάλι κορίτσι μου να χαίρεσαι τα παιδάκια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μια χαρά όλα ! Δεν υπήρχε πρόβλημα! Και με όσες έχω μιλήσει και κάτι είχαν που είναι πολλές πάλι δεν υπήρχε πρόβλημα! 

Με το καλό το μωράκι σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...