Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Ετοιμόγεννες και ετοιμοπόλεμες φίλες μου, να σας ρωτήσω μια απορία μου.

Έχει καμία άλλη εμφανίσει πρήξιμο στα πόδια της, γύρω από τους αστραγάλους και στο κουντεπιέ της πατούσας? 

Έχω μερικές ημέρες που είμαι έτσι.

Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρό κ θα μου κάνει εξέταση για λεύκωμα στα ούρα, αν το λέω σωστά.

Η αρτηριακή μου πίεση παραμένει χαμηλή ωστόσο.

Χαχα γειά σου ετοιμογεννη φίλη!

+1 εδώ στο πρήξιμο στα πόδια! Το έχω αποκτήσει 1-2 εβδομάδες τώρα και πάει ανάλογα και με το πόσο θα είμαι όρθια κάθε μέρα και δραστήρια. Πίεση καλή και μια εξέταση στα ούρα που κάναμε. Αλάτι δεν τρώω ιδιαίτερα, οπότε είπε και η γιατρός μου ότι οκ συμβαίνει και απλά να προσέχω το αλάτι για να μην πρηζονται.

Στα δικά μου νέα, είδαμε την μπέμπα σήμερα! Μια χαρά είναι! 2600 περίπου. Καρδιοτοκογραφημα καλό. Οπότε συνεχίζουμε ομαλά μέχρι τέλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εμείς κορίτσια πήγαμε το Σάββατο στον γιατρό αλλά ο κύριος καθόταν έτσι που δεν επέτρεπε στον γιατρό να κάνει σωστές μετρήσεις και δε καταφέραμε να υπολογίσουμε το βάρος του αυτή τη φορά. 

Τέλος της εβδομάδας θα με ειδοποιήσουν να πάω για καρδιοτοκογραφο και την επόμενη Δευτέρα γεννάω ❤️☺️❤️

Με το καλό σε όλες μας! 

Δεν πειράζει θα το δείτε το βάρος μια και καλή την άλλη Δευτέρα 😅 Αχ μια εβδομάδα έμεινε! Μετά θα το έχεις αγκαλίτσα ❤️❤️❤️❤️ Το έχεις συνειδητοποιήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Δεν πειράζει θα το δείτε το βάρος μια και καλή την άλλη Δευτέρα 😅 Αχ μια εβδομάδα έμεινε! Μετά θα το έχεις αγκαλίτσα ❤️❤️❤️❤️ Το έχεις συνειδητοποιήσει;

Όχι δε το έχω συνειδητοποιήσει.... Χαίρομαι και φοβάμαι ταυτόχρονα 😂😂😂 

2600 η μικρή σου! Ουαου! Ολόκληρη κοπέλα έγινε! ☺️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρήξιμο στα πόδια αλλά υποθέτω ότι λογικά παίζει ρόλο και η ζέστη τώρα εφόσον η πίεση σου είναι χαμηλή. Πινε νεράκια οσο πιο πολύ μπορείς! Δε θα είναι τίποτα, θα δεις! 😉

Την πήρα τηλ και μου είπε να περπατάω περισσότερο, για να ξεπρηστούν. Π΄ραγματι αυτο έκανα νωρίτερα και τωρα ειναι φανερά λιγότερο πρησμένα 🤷‍♀️

Και εγώ νόμιζα πως η ζέστη μου κάνει αυτή την κατακράτηση υγρών, αλλά τελικά μάλλον είναι η έλλειψη άσκησης.🤔

Κάπου επίσης διάβασα ότι το πρήξιμο στα πόδια οφείλεται στο ότι εμπεδώνεται το μωρο στην λεκάνη και προκαλεί κάτι σαν λεμφικό "μπλοκάρισμα".

Αύριο θα μου κάνει κ τις πιο ειδικές εξετάσεις ούρων. Και μου είπε και κάτι για κορτιζόνη.

🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺💙💙💙💙💙💙💙💙💙💙

@peacock μου, διαισθάνομαι ότι μάλλον θα γεννήσω νωρίτερα από σένα. Το λέω και τρομάζω.

Αύριο Δευτέρα λογικά θα ορίσουμε και την οριστική μας ημερομηνία.

Μα ρε κορίτσια μου, πόσο σουρεάλ μου μοιάζει όλο αυτοοοο. Προσπαθώ κάποιες στιγμές να κάνω εικόνα το μωρό και λιώνω.

Στο μεταξύ, σα χθες μου φαίνεται που φτιάξαμε αυτή την ομάδα εδώ 🙌

Η κάθε μία μας έδωσε και δίνει τον δικό της αγώνα και κάνει τις δικές της θυσίες, στα πλαίσια αυτού του θαύματος που συμβαίνει μέσα μας και θα αλλάξει σε λίγο καιρό τις ζωές μας για πάντα.

Προσωπικά αυτούς τους 9 μήνες χρειάστηκε να αντιμετωπίσω κατά μέτωπο πολλούς φόβους που με βάραιναν εδώ και πολλά χρόνια (όπως είναι η νοσοφοβία) και κουτσά στραβά ανταπεξήλθα.

Εύχομαι υγεία και μόνο υγεία σε όλες μας και φυσικά στα μωράκια μας μέσα μας. 

❤️ 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα γειά σου ετοιμογεννη φίλη!

+1 εδώ στο πρήξιμο στα πόδια! Το έχω αποκτήσει 1-2 εβδομάδες τώρα και πάει ανάλογα και με το πόσο θα είμαι όρθια κάθε μέρα και δραστήρια. Πίεση καλή και μια εξέταση στα ούρα που κάναμε. Αλάτι δεν τρώω ιδιαίτερα, οπότε είπε και η γιατρός μου ότι οκ συμβαίνει και απλά να προσέχω το αλάτι για να μην πρηζονται.

Στα δικά μου νέα, είδαμε την μπέμπα σήμερα! Μια χαρά είναι! 2600 περίπου. Καρδιοτοκογραφημα καλό. Οπότε συνεχίζουμε ομαλά μέχρι τέλους.

2600, είναι τέλεια! Πάτε πάρα πολύ καλά κοπέλα μου.

Είναι πολύ καλό που και η πίεσή σου είναι φυσιολογική 🌺

Οπότε κρατάμε και τη συμβουλή της δικής σου γιατρού για το αλάτι που προκαλεί το πρήξιμο, όπως και το περπάτημα που προτείνει η δική μου η γιατρός, για τον ίδιο λόγο.

Περπάτησα σήμερα, παρά την μπόρα, και όντως είδα διαφορά. Παίζει να ξεπρήστηκαν οι αστράγαλοι σε ένα 40% 🤷‍♀️Μου το είπε και ο σύζυγος που το παρατήρησε. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μπήκαμε πλέον όλες στην τελική ευθεία! Και εμένα μου φαίνεται σαν ψέμα. Αφού συζητούσαμε για τις συσπάσεις με τη γιατρό και μου λέει "Ε τώρα αν έχεις συσπάσεις και συνεχόμενες να είναι δεν τις σταματάμε πάμε για τοκετό. Το παιδί πέρασε τα 2500 κιλά θα πάρει κι άλλο βάρος οπότε είμαστε καλά". Και σκέφτηκα εκείνη την ώρα "Ποπό τέρμα τα ψέματα. Αν έρθει η ώρα, ήρθε". Το σκέφτομαι και συγκινουμαι βρε κορίτσια. ❤️

Ελπίζω και οι άλλες κοπέλες που έχουν καιρό να γράψουν να έχει εξελιχθεί και σε αυτές καλά η εγκυμοσύνη τους και να περιμένουν τώρα τα μπεμπακια τους 😊❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να πω πριν ότι ήταν πολύ δραστήρια σήμερα η μπέμπα την ώρα του καρδιοτοκογράφου και βγήκαν στα άνω όρια οι παλμοί της οπότε θα κάνουμε και αύριο το πρωί ένα. Προσωπικά δεν ανησυχώ, πιστεύω ήταν επειδή ήταν ξύπνια και έκοβε βόλτες στην κοιλιά στην κυριολεξία 🤣 Την ψάχναμε κάθε τόσο γιατί έφευγε από το σημείο που ήταν η κεφαλή για την καρδιά της 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Ξέχασα να πω πριν ότι ήταν πολύ δραστήρια σήμερα η μπέμπα την ώρα του καρδιοτοκογράφου και βγήκαν στα άνω όρια οι παλμοί της οπότε θα κάνουμε και αύριο το πρωί ένα. Προσωπικά δεν ανησυχώ, πιστεύω ήταν επειδή ήταν ξύπνια και έκοβε βόλτες στην κοιλιά στην κυριολεξία 🤣 Την ψάχναμε κάθε τόσο γιατί έφευγε από το σημείο που ήταν η κεφαλή για την καρδιά της 🤣

Για να σε καθησυχάσω, η μαία μου είπε ότι όταν το μωρό κινείται συνέχεια, κάνει "ταχυκαρδία", γιατί είναι σα να γυμνάζεται! Δείτε το όμως αύριο για να είσαστε σίγουροι!

Συνολικά πρέπει να έχω κάνει καρδιοτοκογράφημα πάνω απο 50 φορές απο τον 3ο μηνα μου εως και σημερα λογω των προωρων συσπασεων, συνεπως μου φαινεται παιχνιδι να κανω ξανα κ ξανα. Θελει απλα υπομονη, οπως ολα οσα εχουμε περασει εως τωρα.

Και ναι, είμαστε στη τελικη ευθεια και είναι τόσο απίστευτοοοοοο ❤️ Είμαστε τόσο κοντά.... ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξυπνάω ξημερώματα μούσκεμα στον ιδρώτα (τι ζέστη είναι αυτή) και λέω κάτσε να μπω μαμιλαντ 😝😂

Αχ κορίτσια ναι, είμαστε στη τελική ευθεία! Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός... 

Προσπαθώ να φανταστώ πως θα είναι το μωράκι μου, τα ματάκια του, τα χειλάκια του.. θέλω τόσο πολύ να τον δω και να τον πάρω αγκαλιά! 💙 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Argi3 είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!!

Γεννησαμεεεεεε🩷🩷🩷

μας τι συναίσθημα Θεέ μου🤍Με  το καλο σε όλες σας!! Γεννήσαμε 6/6 αλλα δεν κατάφερα τόσες μέρες να μπω να σας γράψω!! Θα επανέλθω σύντομα … 

σας φιλώ❤️

Συγχαρητήρια κορίτσι! Να σας ζησει η μπουμπου! Γερή και τυχερή να είναι πάντα στη ζωή της!

Όταν θα βρεις χρόνο μπες να μας γράψεις την εμπειρία σου! Μέχρι τότε ελπίζω να μην σας ταλαιπωρεί πολύ η μικρή 😅 

Φιλιά στα πατουσακια 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Για να σε καθησυχάσω, η μαία μου είπε ότι όταν το μωρό κινείται συνέχεια, κάνει "ταχυκαρδία", γιατί είναι σα να γυμνάζεται! Δείτε το όμως αύριο για να είσαστε σίγουροι!

Συνολικά πρέπει να έχω κάνει καρδιοτοκογράφημα πάνω απο 50 φορές απο τον 3ο μηνα μου εως και σημερα λογω των προωρων συσπασεων, συνεπως μου φαινεται παιχνιδι να κανω ξανα κ ξανα. Θελει απλα υπομονη, οπως ολα οσα εχουμε περασει εως τωρα.

Και ναι, είμαστε στη τελικη ευθεια και είναι τόσο απίστευτοοοοοο ❤️ Είμαστε τόσο κοντά.... ❤️ 

Σήμερα μια χαρά παλμούς είχε. Κοιμόταν κι όλας λογικά. Εγώ δεν ανησύχησα καθόλου 😅 Πιο πολύ αγχώθηκε η γιατρός, η οποία προσπαθούσε και χθες να μου το πει με τρόπο μη τυχόν αγχωθω 😅 Της λεω, το ξέρω το παιδί μου, δεν αμφεβαλλα ότι είναι καλά. Γιατί κι εμένα λογικό μου φάνηκε να ανεβάσει παλμούς με τόση δραστηριότητα! Μιλάμε χθες δεν είχε βάλει κωλο κάτω. Πέρα δώθε έκανε όλη την ώρα, πετούσε ποδαράκια, άλλαζε στάση. Δεν ξέρω που ήθελε να πάει 😅

Πάντως λέει και η γιατρός ότι αφού κουνιέται τόσο πολύ καλά είναι, δεν ζοριζεται ακόμα από χώρο. Ελπίζω μόνο να μην της έρθει καμιά αναλαμπή και γυρίσει προς τα πάνω 😅 

Θα πάω σήμερα και σε μια εμβρυολογο να το δούμε λίγο καλύτερα, γιατί είχε ένα θέμα ο υπέρηχος της γιατρού και δεν μπόρεσε να το δει καλά καλά, οπότε μας στέλνει σε μια γνωστή της για σιγουριά. Οπότε πάλι θα δούμε την μπέμπα 😁😁😁 Ελπίζω να μας βγάλει και 3D τη φατσούλα της γιατί έχουμε κάνα 2 μήνες κοντά να την βγάλουμε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ξυπνάω ξημερώματα μούσκεμα στον ιδρώτα (τι ζέστη είναι αυτή) και λέω κάτσε να μπω μαμιλαντ 😝😂

Αχ κορίτσια ναι, είμαστε στη τελική ευθεία! Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός... 

Προσπαθώ να φανταστώ πως θα είναι το μωράκι μου, τα ματάκια του, τα χειλάκια του.. θέλω τόσο πολύ να τον δω και να τον πάρω αγκαλιά! 💙 

Ποπο κι εγώ την ίδια αγωνία έχω! Πώς θα είναι! Δεν ξέρω γιατί αλλά την έχω φανταστεί με μαύρα μπουκλε μαλλάκια (καθώς έχω την εντύπωση ότι θα είναι ίδια ο πατέρας της). Από την άλλη έχω μια κρυφή ελπίδα μήπως βγει ξανθουλα όπως εγώ μικρή 😅

Θα με φάει η αναμονή 😅 Ξέχασα να πω ότι μετρήσαμε και τράχηλο, 4 εκατοστά ακόμα και μου λέει η γιατρός "Καλά είναι, δεν φοβόμαστε μήπως γεννήσεις σύντομα". Και της λέω "Εγώ πιστεύω θα τις κλείσω τις 40, οπότε μην ανησυχείς και να είσαι προετοιμασμένη μήπως τις περάσουμε κι όλας" 😅🤣 Δεν της άφησα περιθώρια 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Περνάμε ακριβώς αυτή τη φάση  και συμφωνώ μαζί σου …. Τα βραδια κάτι τον πιάνει εμάς  κ ενώ τρώει δεν θέλει το στήθος , ίσως κουράζεται όλη μέρα , οποτε βγάζω με το θήλαστρο λίγο γάλα 40-50ml ν πιει κ μετά ξανά στήθος κ κοιμάται !!!

@Ersi85 εμεις έχουμε της Philip τα Avent κατάλληλα για μικτη σίτιση , την αργή ροη 0+ κ έχω παρει κ θηλές 1+ αν χρειαστώ αργότερα . Είναι κ αυτά κατάλληλα γι κολικουσ .. Η παιδίατρος μας είπε μια φορά την ημέρα δεν πρόκειται να πάθει σύγχυση θηλων , για την ώρα είμαστε καλά 

Χαίρομαι που είσαστε καλά ❤️

Αυτά σκεφτόμουν να αγοράσω για αρχή..

Η ερώτησή μου είναι: τα κατάλληλα για μικτή σίτιση είναι τα αργής ροής ή τα natural response (που γράφει ότι "όσο ρουφάει το μωρό, μόνο τόσο γάλα παρέχει, αλλιώς σταματάει")? Επίσης να του πάρω γυάλινα ή πλαστικά? Και τα 120 ml για αρχή ή τα 250?

Επίσης πιπίλες να του πάρω ορθοδοντικές/ανατομικές ή απλές σιλικόνης?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Εμείς αυτό έχουμε συγκεκριμένα, τα είχα βρει και σε προσφορά 1+1 !!! Τα γυάλινα πιστεύω καλύτερα να αποστειρώνονται 

Πιπιλες δεν ξέρω να σε βοηθήσω δεν έχουμε δώσει ακόμα , μου είχε πει και ο γυναικολόγος μου για δέκα μέρες τουλάχιστον να μη δώσω για να συνηθίσει με το στήθος μου,  Και μετά αν θέλω , αλλά ακόμα δεν δώσαμε ! Αν του έδινα όμως θα έπαιρνα τις ίδιας εταιρίας και στρογγυλή  η θηλη ώστε να νιώθει σα να είναι στο στηθος  !

IMG_4457.png

Οκ κορίτσι μου, σε ευχαριστώ πολύ.

Η άλλη μου ερώτηση είναι σχετικά με τα ρούχα του μωρού κατά τον τοκετό. Να δώσω στις μαίες 1 φορμάκι ολόσωμο ή 1 φορμάκι με σορτς και επιπλέον κάλτσες και γάντια?  Εσύ τι τους έδωσες για να το ντύσουν?

Και πόσα φορμάκια και κορμάκια τελικά σου χρειάστηκαν συνολικά τις 3 ημέρες στο μαιευτήριο?

Σε ευχαριστώω ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ξυπνάω ξημερώματα μούσκεμα στον ιδρώτα (τι ζέστη είναι αυτή) και λέω κάτσε να μπω μαμιλαντ 😝😂

Αχ κορίτσια ναι, είμαστε στη τελική ευθεία! Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός... 

Προσπαθώ να φανταστώ πως θα είναι το μωράκι μου, τα ματάκια του, τα χειλάκια του.. θέλω τόσο πολύ να τον δω και να τον πάρω αγκαλιά! 💙 

Έχουμε λιώσει εδώ ομαδικώς, όχι μόνο από τη ζέστη, αλλά και από την ανυπομονησία να δούμε και να γνωρίσουμε τα μωράκια μας..

.. μια ανάσα είμαστε όλες μας. 

 

Κάποιες από εμάς μετράμε τις μέρες, άλλες τις εβδομάδες..

Όπως και να έχει, σύντομα θα γίνουμε μανούλες σε αυτά τα πλασματάκια!

Πόσο απίστευτο.. 🐳👶🐳

Συλλαμβάνω τον εαυτό μου να κοιτάζει αρκετές φορές τις 2-3 φώτο από τη Β αυχενική, τις οποίες έχω κολλήσει πάνω στο ψυγείο, εκεί που είδα για 1η φορά το προσωπάκι του παιδιού μου. Μου φαίνεται απλά ασύλληπτο. 

Πως να μοιραστεί κανείς τόση χαρά, αγωνία, ανυπομονησία. Τόσα πολλά συναισθήματα μαζί.

Να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους κ τπτ άλλο ❤️ 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Έχουμε λιώσει εδώ ομαδικώς, όχι μόνο από τη ζέστη, αλλά και από την ανυπομονησία να δούμε και να γνωρίσουμε τα μωράκια μας..

.. μια ανάσα είμαστε όλες μας. 

 

Κάποιες από εμάς μετράμε τις μέρες, άλλες τις εβδομάδες..

Όπως και να έχει, σύντομα θα γίνουμε μανούλες σε αυτά τα πλασματάκια!

Πόσο απίστευτο.. 🐳👶🐳

Συλλαμβάνω τον εαυτό μου να κοιτάζει αρκετές φορές τις 2-3 φώτο από τη Β αυχενική, τις οποίες έχω κολλήσει πάνω στο ψυγείο, εκεί που είδα για 1η φορά το προσωπάκι του παιδιού μου. Μου φαίνεται απλά ασύλληπτο. 

Πως να μοιραστεί κανείς τόση χαρά, αγωνία, ανυπομονησία. Τόσα πολλά συναισθήματα μαζί.

Να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους κ τπτ άλλο ❤️ 

 

 

Α καλά έκανες και τις κόλλησες στο ψυγείο! Εγώ τις έχω βγάλει φωτογραφία και με το κινητό και μπαίνω κάθε τόσο και τις χαζεύω 😅 

Όλα καλά θα πάνε! Αφού φτάσαμε μέχρι εδώ δεν τίθεται θέμα! Τώρα απλά αναμονή 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Έχουμε λιώσει εδώ ομαδικώς, όχι μόνο από τη ζέστη, αλλά και από την ανυπομονησία να δούμε και να γνωρίσουμε τα μωράκια μας..

.. μια ανάσα είμαστε όλες μας. 

 

Κάποιες από εμάς μετράμε τις μέρες, άλλες τις εβδομάδες..

Όπως και να έχει, σύντομα θα γίνουμε μανούλες σε αυτά τα πλασματάκια!

Πόσο απίστευτο.. 🐳👶🐳

Συλλαμβάνω τον εαυτό μου να κοιτάζει αρκετές φορές τις 2-3 φώτο από τη Β αυχενική, τις οποίες έχω κολλήσει πάνω στο ψυγείο, εκεί που είδα για 1η φορά το προσωπάκι του παιδιού μου. Μου φαίνεται απλά ασύλληπτο. 

Πως να μοιραστεί κανείς τόση χαρά, αγωνία, ανυπομονησία. Τόσα πολλά συναισθήματα μαζί.

Να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους κ τπτ άλλο ❤️ 

 

 

Κι εγώ έτσι σα την @Eliza Kats έχω τις φωτό του στο κινητό και όλη την ώρα μπαινω και τις κοιτάζω... 💙 Έρωτας πραγματικά...! 

Θυμάμαι στη β επιπέδου που έκλαιγα με λυγμούς από ευτυχία όταν έφυγα από τον εμβρυομητρικο, δε μπορούσα να διαχειριστώ τόση ευτυχία, κρατούσα στα χέρια τις φωτό του και δε πίστευα ότι ένα πλάσματακι τόσο όμορφο είναι στη κοιλιά μου μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών. Και τώρα με χωρίζουν λίγες μέρες να τον πάρω επιτέλους αγκαλιά! Απίστευτο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Κι εγώ έτσι σα την @Eliza Kats έχω τις φωτό του στο κινητό και όλη την ώρα μπαινω και τις κοιτάζω... 💙 Έρωτας πραγματικά...! 

Θυμάμαι στη β επιπέδου που έκλαιγα με λυγμούς από ευτυχία όταν έφυγα από τον εμβρυομητρικο, δε μπορούσα να διαχειριστώ τόση ευτυχία, κρατούσα στα χέρια τις φωτό του και δε πίστευα ότι ένα πλάσματακι τόσο όμορφο είναι στη κοιλιά μου μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών. Και τώρα με χωρίζουν λίγες μέρες να τον πάρω επιτέλους αγκαλιά! Απίστευτο! 

Ένα όνειρο για την καθεμία μας ξεχωριστά  👩👦

Λοιπόν κορίτσια γύρισα από το ραντεβού. Βγήκε υψηλή η D dimer. Αυτό σημαίνει ότι θα γεννήσω νωρίτερα κ από αυτό που νόμιζα. Το διαισθανόμουν γενικά, αλλά τώρα έγινε πιο επίσημο. Αύριο επαναλαμβάνω τις αιματολογικές εξετάσεις και αναλόγως γεννάω 29 Ιουνίου έως 1-2 Ιουλίου. 

Μου φαίνεται απλά απίστευτο. Δε σας κρύβω ότι δεν είχα προετοιμαστεί για τοοοοσο νωρίς, οπότε τώρα απλά μένει να το διαχειριστώ μέσα μου😧 .

Η βαλίτσα είναι έτοιμη κ τώρα φροντίζω κάποιες λεπτομέρειες. 

Κορτιζόνη η γιατρός θέλει να κάνω. Ξεκινάω σε 1 έως 3 ημέρες, αναλόγως τι θα δείξουν οι αιματολογικές.

Θα κάνω όμως παράλληλα και αντιπηκτικές, λόγω της υψηλής D dimer.

Το μωρό έφτασε τα 3000 γρ και έχουμε και σχετικά μεγάλο κεφάλι, που αντιστοιχεί σε μωρό 39 εβδομάδων. Αλλά από την αρχή ήμασταν 2 εβδομάδες μπροστά σε ανάπτυξη όπως θυμάμαι να μου λένε, οπότε δεν ανησυχώ τόσο για αυτό. Αυτά τα νέα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/6/2023 at 8:48 ΜΜ, ο/η Argi3 είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!!

Γεννησαμεεεεεε🩷🩷🩷

μας τι συναίσθημα Θεέ μου🤍Με  το καλο σε όλες σας!! Γεννήσαμε 6/6 αλλα δεν κατάφερα τόσες μέρες να μπω να σας γράψω!! Θα επανέλθω σύντομα … 

σας φιλώ❤️

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!! Να σας ζήσει το μωράκι σας!!! Τι όμορφα νέα είναι αυτάαααα ❤️ 

Να είναι γερό και καλότυχοοο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/6/2023 at 8:48 ΜΜ, ο/η Argi3 είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!!

Γεννησαμεεεεεε🩷🩷🩷

μας τι συναίσθημα Θεέ μου🤍Με  το καλο σε όλες σας!! Γεννήσαμε 6/6 αλλα δεν κατάφερα τόσες μέρες να μπω να σας γράψω!! Θα επανέλθω σύντομα … 

σας φιλώ❤️

Να σάς ζήσει το μωράκι! Γερό και καλότυχο να είναι! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2023 at 8:20 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Ένα όνειρο για την καθεμία μας ξεχωριστά  👩👦

Λοιπόν κορίτσια γύρισα από το ραντεβού. Βγήκε υψηλή η D dimer. Αυτό σημαίνει ότι θα γεννήσω νωρίτερα κ από αυτό που νόμιζα. Το διαισθανόμουν γενικά, αλλά τώρα έγινε πιο επίσημο. Αύριο επαναλαμβάνω τις αιματολογικές εξετάσεις και αναλόγως γεννάω 29 Ιουνίου έως 1-2 Ιουλίου. 

Μου φαίνεται απλά απίστευτο. Δε σας κρύβω ότι δεν είχα προετοιμαστεί για τοοοοσο νωρίς, οπότε τώρα απλά μένει να το διαχειριστώ μέσα μου😧 .

Η βαλίτσα είναι έτοιμη κ τώρα φροντίζω κάποιες λεπτομέρειες. 

Κορτιζόνη η γιατρός θέλει να κάνω. Ξεκινάω σε 1 έως 3 ημέρες, αναλόγως τι θα δείξουν οι αιματολογικές.

Θα κάνω όμως παράλληλα και αντιπηκτικές, λόγω της υψηλής D dimer.

Το μωρό έφτασε τα 3000 γρ και έχουμε και σχετικά μεγάλο κεφάλι, που αντιστοιχεί σε μωρό 39 εβδομάδων. Αλλά από την αρχή ήμασταν 2 εβδομάδες μπροστά σε ανάπτυξη όπως θυμάμαι να μου λένε, οπότε δεν ανησυχώ τόσο για αυτό. Αυτά τα νέα μου.

Ωωωωωωω τι ωραία νέα είναι αυτά! Με το καλό! ☺️ 

Φοβερό ένστικτο έχεις! Το έλεγες! 

Μίλα με τον /την διαβητολογο σου για τη κορτιζόνη γιατί ίσως χρειαστεί να σου ανεβάσει τις μονάδες της ινσουλίνης.  Να ξέρεις ότι η κορτιζόνη ανεβάζει λίγο το ζάχαρο αλλά μην αγχώνεσαι είναι υπό έλεγχο. 

Πόσο σου βγήκαν τα d Dimer? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Ωωωωωωω τι ωραία νέα είναι αυτά! Με το καλό! ☺️ 

Φοβερό ένστικτο έχεις! Το έλεγες! 

Μίλα με τον /την διαβητολογο σου για τη κορτιζόνη γιατί ίσως χρειαστεί να σου ανεβάσει τις μονάδες της ινσουλίνης.  Να ξέρεις ότι η κορτιζόνη ανεβάζει λίγο το ζάχαρο αλλά μην αγχώνεσαι είναι υπό έλεγχο. 

Πόσο σου βγήκαν τα d Dimer? 

 

840 βγήκε το D dimer πριν απο 5 ημέρες και σήμερα 887...

Επίσης ανέβηκε και το ινωδογόνο μέσα σε 5 ημέρες, από 440 σε 512.

Επιπλέον σήμερα το λεύκωμα στα ούρα μου βγήκε 11, με όριο το 10.

Και τέλος, επειδή δεν είχα φάει καλά 2 μέρες λόγω του ότι το πρωί έδινα αίμα για τις εξετάσεις και μετα καθυστερούσα να φάω το πρωινό μου, τα καρδιοτοκογραφήματά μου δεν βγήκαν πολύ καλά. Με λίγα λόγια φαινόταν ο παλμός του μωρού υποτονικός και για αυτό τρόμαξε η γιατρός μου και αποφάσισε να μου το πάρει την Πέμπτη! Ωστόσο όταν έφαγα μια σοκολάτα όπως μου υπέδειξαν οι μαίες, το μωρό ζωντάνεψε πάρα ΠΟΛΥ και μετά έβγαινε φυσιολογικότατο το καρδιοτοκογράφημα.

Αύριο το πρωί θα μου κάνει μου είπε τις κορτιζόνες και μετά θέλει να μπω στο μαιευτήριο 1 μέρα πριν για παρακολούθηση και με το καλό την Πέμπτη να με ξεγεννήσει!

Στις 37+1 ημέρες δηλαδή :( Ευελπιστούσα τουλάχιστον να φτάναμε τον τοκετό έως τις 3-4 Ιουλίου!

Νιώθω ότι θα με ξεγεννήσει χωρίς ουσιαστικό λόγο τόσο νωρίς και έχω στεναχωρηθεί. Μου είπε "δε θέλω κορίτσι μου να αναλάβω την ευθύνη κάτι να μη πάει καλά τώρα που έχει κάποιες τιμές ανεβασμένες..".

Στα καλά νέα είναι ότι σήμερα που το μέτρησε το μωρό ήταν από 3200 έως 3400 το βάρος του. Θα βγει με ικανοποιητικό βάρος τουλάχιστον.

Ψυχολογικά δεν έχω προετοιμαστεί να μπω για καισαρική μεθαύριο πάντως.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

840 βγήκε το D dimer πριν απο 5 ημέρες και σήμερα 887...

Επίσης ανέβηκε και το ινωδογόνο μέσα σε 5 ημέρες, από 440 σε 512.

Επιπλέον σήμερα το λεύκωμα στα ούρα μου βγήκε 11, με όριο το 10.

Και τέλος, επειδή δεν είχα φάει καλά 2 μέρες λόγω του ότι το πρωί έδινα αίμα για τις εξετάσεις και μετα καθυστερούσα να φάω το πρωινό μου, τα καρδιοτοκογραφήματά μου δεν βγήκαν πολύ καλά. Με λίγα λόγια φαινόταν ο παλμός του μωρού υποτονικός και για αυτό τρόμαξε η γιατρός μου και αποφάσισε να μου το πάρει την Πέμπτη! Ωστόσο όταν έφαγα μια σοκολάτα όπως μου υπέδειξαν οι μαίες, το μωρό ζωντάνεψε πάρα ΠΟΛΥ και μετά έβγαινε φυσιολογικότατο το καρδιοτοκογράφημα.

Αύριο το πρωί θα μου κάνει μου είπε τις κορτιζόνες και μετά θέλει να μπω στο μαιευτήριο 1 μέρα πριν για παρακολούθηση και με το καλό την Πέμπτη να με ξεγεννήσει!

Στις 37+1 ημέρες δηλαδή :( Ευελπιστούσα τουλάχιστον να φτάναμε τον τοκετό έως τις 3-4 Ιουλίου!

Νιώθω ότι θα με ξεγεννήσει χωρίς ουσιαστικό λόγο τόσο νωρίς και έχω στεναχωρηθεί. Μου είπε "δε θέλω κορίτσι μου να αναλάβω την ευθύνη κάτι να μη πάει καλά τώρα που έχει κάποιες τιμές ανεβασμένες..".

Στα καλά νέα είναι ότι σήμερα που το μέτρησε το μωρό ήταν από 3200 έως 3400 το βάρος του. Θα βγει με ικανοποιητικό βάρος τουλάχιστον.

Ψυχολογικά δεν έχω προετοιμαστεί να μπω για καισαρική μεθαύριο πάντως.

 

 

 

Πήγα και στον ενδοκρινολόγο.

Μου τις αύξησε, πράγματι.

Επιπλέον έγραψε οδηγίες πρός τους γιατρούς του μαιευτηρίου, τι ακριβώς να μου χορηγήσουν από φάρμακο μετά τον τοκετό, ώστε να μη πάθω υπογλυκαιμία.

Μάλιστα μου είπε την μέρα πριν τον τοκετό αλλά και την ημέρα του τοκετού, να μη φάω τις τροφές του νοσοκομείου όπως ζελέ, ψωμιά, ζυμαρικά που μπορεί να απορρυθμίσουν το σάκχαρό μου.

Ένα πλήρες 24ωρο όμως μετά τον τοκετό μου είπε θα μπορώ να φάω κανονικά και ο,τι θέλω :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

840 βγήκε το D dimer πριν απο 5 ημέρες και σήμερα 887...

Επίσης ανέβηκε και το ινωδογόνο μέσα σε 5 ημέρες, από 440 σε 512.

Επιπλέον σήμερα το λεύκωμα στα ούρα μου βγήκε 11, με όριο το 10.

Και τέλος, επειδή δεν είχα φάει καλά 2 μέρες λόγω του ότι το πρωί έδινα αίμα για τις εξετάσεις και μετα καθυστερούσα να φάω το πρωινό μου, τα καρδιοτοκογραφήματά μου δεν βγήκαν πολύ καλά. Με λίγα λόγια φαινόταν ο παλμός του μωρού υποτονικός και για αυτό τρόμαξε η γιατρός μου και αποφάσισε να μου το πάρει την Πέμπτη! Ωστόσο όταν έφαγα μια σοκολάτα όπως μου υπέδειξαν οι μαίες, το μωρό ζωντάνεψε πάρα ΠΟΛΥ και μετά έβγαινε φυσιολογικότατο το καρδιοτοκογράφημα.

Αύριο το πρωί θα μου κάνει μου είπε τις κορτιζόνες και μετά θέλει να μπω στο μαιευτήριο 1 μέρα πριν για παρακολούθηση και με το καλό την Πέμπτη να με ξεγεννήσει!

Στις 37+1 ημέρες δηλαδή :( Ευελπιστούσα τουλάχιστον να φτάναμε τον τοκετό έως τις 3-4 Ιουλίου!

Νιώθω ότι θα με ξεγεννήσει χωρίς ουσιαστικό λόγο τόσο νωρίς και έχω στεναχωρηθεί. Μου είπε "δε θέλω κορίτσι μου να αναλάβω την ευθύνη κάτι να μη πάει καλά τώρα που έχει κάποιες τιμές ανεβασμένες..".

Στα καλά νέα είναι ότι σήμερα που το μέτρησε το μωρό ήταν από 3200 έως 3400 το βάρος του. Θα βγει με ικανοποιητικό βάρος τουλάχιστον.

Ψυχολογικά δεν έχω προετοιμαστεί να μπω για καισαρική μεθαύριο πάντως.

Για να σου πάρω το άγχος θα σου πω ότι τα d dimer σου είναι μια χαρά για κατάσταση εγκυμοσύνης, εμένα σκέψου πριν ένα μήνα ήταν 1271,9 και το ινοδωγονο 463,9.... Πριν ένα μήνα...τώρα θα έχουν ανέβει κι άλλο! Θεωρείται φυσιολογικό σε κύηση αυτά να ανεβαίνουν! Τα ξέρω γιατί τα παρακολουθούμε λόγω της αιμορροφιλιας μου. 

Αυτό με το λεύκωμα θέλει προσοχή αλλά έτσι κι αλλιώς είσαι παααααααρα πολύ κοντά! 

Το βάρος του μωρού σου είναι εξαιρετικό! ☺️ 

Καταλαβαίνω πόσο σοκ θα σου ήρθε όταν σου είπε τοοοοσο κοντά σε ημερομηνίες τον τοκετό.... Είναι όλα αχαρτογραφητα νερά για εμάς και αγχωνόμαστε... Από την άλλη είναι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε και θα κάνουμε το καλύτερο για τα μικρακια μας! 

Πάρε βαθιές ανάσες.... Παίρνω κι εγώ μαζί σου που είμαι ένα βήμα πίσω από εσένα! ☺️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Πήγα και στον ενδοκρινολόγο.

Μου τις αύξησε, πράγματι.

Επιπλέον έγραψε οδηγίες πρός τους γιατρούς του μαιευτηρίου, τι ακριβώς να μου χορηγήσουν από φάρμακο μετά τον τοκετό, ώστε να μη πάθω υπογλυκαιμία.

Μάλιστα μου είπε την μέρα πριν τον τοκετό αλλά και την ημέρα του τοκετού, να μη φάω τις τροφές του νοσοκομείου όπως ζελέ, ψωμιά, ζυμαρικά που μπορεί να απορρυθμίσουν το σάκχαρό μου.

Ένα πλήρες 24ωρο όμως μετά τον τοκετό μου είπε θα μπορώ να φάω κανονικά και ο,τι θέλω :) 

Είχα ενδοκρινολογο κι εγώ χθες, μου έδωσε οδηγίες τοκετού και μένα... 

Δε ένα 24ωρο θα μπορώ κι εγώ να φάω ότι θέλω (επιτέλους).. βέβαια ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι η διατροφή μου λόγω καισαρικής θα είναι ξεκάθαρα νοσοκομειακή (φιδέ κτλ) 😢 

Ανυπομονώ να φάω τυλιχτο σουβλάκι με πίτα,  με πατάτες μέσα...αχ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...