Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η peacock είπε:

Τα τελευταία νέα είναι ότι σήμερα ήρθε η κούνια μας 🎉🎊🍾

Κοιτούσα το δωμάτιο του και αναρωτιομουν αν είναι αλήθεια όλο αυτό ή κάποιο όνειρο....

Είχα και γιατρό , ο μικρός πήγε 2.800γρ. , γενικά όλα καλά και προγραμματίσαμε καισαρική για 03/07.. . Εννοείται αγχώθηκα 😂  Να βγει γερός, υγιής... Αυτό σκέφτομαι για εκεινον και να πάνε όλα καλά να μη με πιάσει αιμορραγία λόγω της αιμορροφιλιας. Πφφφφ! Όσο πλησιάζει τόσο πιο πολύ αγχωνομαι 🤣 

Με γειααααα σας ❤️ Εκεί μέσα, κάνε εικόνα, θα μπει το μπεμπάκι σου, ο μπέμπαρός σου!!

Ακόμα κ τώρα να μη το συνειδητοποιείς (λογικότατο, σε νιώθω..), σε 2+ εβδομάδες θα δεις αυτή την κούνια γεμάτη! Απίστευτο μου φαίνεται κ εμένα που χαζεύω τη δική μας κούνια τώρα που σου γράφω.. Πάντως αρκετά κοντά στην ΠΗΤ σου θα γεννήσεις και αυτό είναι θετικό!

Λοιπόν, από κιλά είσαστε τέλειοι. Δε σας επηρέασε ούτε εσάς ο διαβήτης κύησης στο βάρος 🙌 .

Σε 1 εβδομάδα που θα γίνω 36 εβδ. (όπως είσαι εσύ τώρα) θα μας μετρήσουν κ εμάς το βάρος μας κ θα ενημερώσω για το που βρισκόμαστε.

Πάντως στην 34η ήμασταν 2620 γραμμάρια.

Άρα υποθέτω στην 36η θα είμαστε μεταξύ 2800 και 3000 γραμ, όπως εσείς!

Στις 22 Ιουνίου που έχω το ραντεβού, θα μου προγραμματίσει και εμένα την ημερομηνία της καισαρικής. Σοκ και δέος!

Για να δούμε εάν θα συμπέσουμε...! Μου είχε πει ότι θα την κάνουμε μεταξύ 37ης και 38ης εβδομάδας κύησης.

Και όσο για τις ανησυχίες σου, τα ίδια (και χειρότερα) σκέφτομαι κ εγώ. Την περίπτωση αιμορραγίας, λόγω μακροχρόνιας λήψης ασπιρίνης ή το ενδεχόμενο εμφάνισης προεκλαμψίας ακόμα κ την ύστατη στιγμή, λόγω αυξημένου κινδύνου που είχα βγει στην Α αυχενική... κλπ κλπ κλπ.....🤪🤪🤪

Τελικά την κορτιζόνη σου την έδωσε? Για πόσες μέρες έκανες τις ενέσεις? Και σε πόσες μονάδες ανέβηκες στην ινσουλίνη εκείνες τις ημέρες?

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 εγώ ξέρω ότι όταν είσαι πχ.35+2ημερες λες ότι είσαι στην 36η εβδομάδα. Γιατί έκλεισες τις 35 και διανύεις την 36η. Μικρή σημασία έχει απλά το αναφέρω 😛

@peacock μεγια η κούνια! Άντε και με το καλό να έρθει το μωράκι να το βάλεις μέσα 😛 Αν και αν θηλάσεις, πιο πολύ πάνω μας θα το έχουμε κορίτσια παρά στα κρεβάτια τους 🤣

Τέλεια είναι τα μπεμπακια σας σε κιλά! Εγώ σε μια εβδομάδα θα το δω πάλι 😛 Το σκ θα οργανώσουμε και το δωμάτιο της. Άντε μπας και τελειώσουν σιγά σιγά οι δουλειές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Με γειααααα σας ❤️ Εκεί μέσα, κάνε εικόνα, θα μπει το μπεμπάκι σου, ο μπέμπαρός σου!!

Ακόμα κ τώρα να μη το συνειδητοποιείς (λογικότατο, σε νιώθω..), σε 2+ εβδομάδες θα δεις αυτή την κούνια γεμάτη! Απίστευτο μου φαίνεται κ εμένα που χαζεύω τη δική μας κούνια τώρα που σου γράφω.. Πάντως αρκετά κοντά στην ΠΗΤ σου θα γεννήσεις και αυτό είναι θετικό!

Λοιπόν, από κιλά είσαστε τέλειοι. Δε σας επηρέασε ούτε εσάς ο διαβήτης κύησης στο βάρος 🙌 .

Σε 1 εβδομάδα που θα γίνω 36 εβδ. (όπως είσαι εσύ τώρα) θα μας μετρήσουν κ εμάς το βάρος μας κ θα ενημερώσω για το που βρισκόμαστε.

Πάντως στην 34η ήμασταν 2620 γραμμάρια.

Άρα υποθέτω στην 36η θα είμαστε μεταξύ 2800 και 3000 γραμ, όπως εσείς!

Στις 22 Ιουνίου που έχω το ραντεβού, θα μου προγραμματίσει και εμένα την ημερομηνία της καισαρικής. Σοκ και δέος!

Για να δούμε εάν θα συμπέσουμε...! Μου είχε πει ότι θα την κάνουμε μεταξύ 37ης και 38ης εβδομάδας κύησης.

Και όσο για τις ανησυχίες σου, τα ίδια (και χειρότερα) σκέφτομαι κ εγώ. Την περίπτωση αιμορραγίας, λόγω μακροχρόνιας λήψης ασπιρίνης ή το ενδεχόμενο εμφάνισης προεκλαμψίας ακόμα κ την ύστατη στιγμή, λόγω αυξημένου κινδύνου που είχα βγει στην Α αυχενική... κλπ κλπ κλπ.....🤪🤪🤪

Τελικά την κορτιζόνη σου την έδωσε? Για πόσες μέρες έκανες τις ενέσεις? Και σε πόσες μονάδες ανέβηκες στην ινσουλίνη εκείνες τις ημέρες?

Ευτυχώς ναι θα γεννήσω κοντά στη Πητ, θα είμαι εκείνη τη μέρα 38+5, οπότε θεωρώ ότι είναι οκ για τον μικρό! 

Κι εγώ υποθέτω ότι κάπου εκεί θα είναι το βάρος του μπέμπη σου ☺️ ευτυχώς ο διαβήτης δεν επιρρεασε τα μωράκια μας! 

Με το καλό να προγραμματιστεί κι εσύ για τη καισαρική σου!!! 

Κορτιζόνη ναι πήρα, 4 ενέσιμες δόσεις ανά 12ωρο ήταν... Πήγαινα στον φαρμακοποιό να μου τις κάνει γιατί γίνονται ενδομυϊκά. Μόνο στο νηστείας ανέβηκα... συγκεκριμένα ήταν 100-105... Όχι παραπάνω... Η διαβητολογος περίμενε περισσότερο αλλά ευτυχώς όλα οκ. Το μόνο που με αγχωσε ήταν ότι χθες τον μικρό τον ένιωσα μόνο 2-3 φορές, ευτυχώς πήγα στον γιατρό και ο γλυκούλης μου κοιμόταν λόγω κορτιζόνης. Σήμερα όλη μέρα κλωτσαει όπως πριν και έχω ηρεμήσει αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 εγώ ξέρω ότι όταν είσαι πχ.35+2ημερες λες ότι είσαι στην 36η εβδομάδα. Γιατί έκλεισες τις 35 και διανύεις την 36η. Μικρή σημασία έχει απλά το αναφέρω 😛

@peacock μεγια η κούνια! Άντε και με το καλό να έρθει το μωράκι να το βάλεις μέσα 😛 Αν και αν θηλάσεις, πιο πολύ πάνω μας θα το έχουμε κορίτσια παρά στα κρεβάτια τους 🤣

Τέλεια είναι τα μπεμπακια σας σε κιλά! Εγώ σε μια εβδομάδα θα το δω πάλι 😛 Το σκ θα οργανώσουμε και το δωμάτιο της. Άντε μπας και τελειώσουν σιγά σιγά οι δουλειές.

Καλά τώρα στην αρχή στο λίκνο θα τον έχω ή πάνω μου ❤️ ☺️ αλλά ήθελα να έχω έτοιμο το δωμάτιο του! Να το βλέπω να χαίρομαι! ☺️ 

Άντε με το καλό κι εσείς να φτιάξετε το δωματιακι της όπως θέλετε και με το καλό να έρθει γερή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Έχετε δει κορίτσια καθόλου για βλαστοκύτταρα; Σκέφτεται να φυλάξει καμία;

Το έψαξα το θέμα... Ιδιωτικά δε συμφέρει και θεωρώ ότι είναι κοροϊδία. Είμαι πολύ υπερ σε φύλαξη στη δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων αλλά θέλει τρέξιμο από τη πλευρά του πατέρα (να πάρει το ειδικό Κιτ μεταφοράς στο μαιευτήριο και μετά να παραδόσει το Κιτ πίσω... Έχει διαδικασία). Το συζήτησα με τον σύζυγό και μου είπε ότι δε θα έχει το κουράγιο να τρέχει και για αυτό οπότε το σεβάστηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η peacock είπε:

Το έψαξα το θέμα... Ιδιωτικά δε συμφέρει και θεωρώ ότι είναι κοροϊδία. Είμαι πολύ υπερ σε φύλαξη στη δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων αλλά θέλει τρέξιμο από τη πλευρά του πατέρα (να πάρει το ειδικό Κιτ μεταφοράς στο μαιευτήριο και μετά να παραδόσει το Κιτ πίσω... Έχει διαδικασία). Το συζήτησα με τον σύζυγό και μου είπε ότι δε θα έχει το κουράγιο να τρέχει και για αυτό οπότε το σεβάστηκα. 

Καλημέρα! Κι εγώ είχα αποκλείσει την ιδιωτική τράπεζα λόγω χρημάτων κυρίως, αλλά θέλει η πεθερά μου να το κάνει δώρο στο μωρό, οπότε είπα να μην αρνηθώ. Τώρα είμαι ανάμεσα σε 2 τράπεζες και αναρωτιέμαι ποια είναι η καλύτερη επιλογή.

Στο 2ο μωρό είπαμε να τα κάνουμε δωρεά στη δημόσια όμως 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η peacock είπε:

Το έψαξα το θέμα... Ιδιωτικά δε συμφέρει και θεωρώ ότι είναι κοροϊδία. Είμαι πολύ υπερ σε φύλαξη στη δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων αλλά θέλει τρέξιμο από τη πλευρά του πατέρα (να πάρει το ειδικό Κιτ μεταφοράς στο μαιευτήριο και μετά να παραδόσει το Κιτ πίσω... Έχει διαδικασία). Το συζήτησα με τον σύζυγό και μου είπε ότι δε θα έχει το κουράγιο να τρέχει και για αυτό οπότε το σεβάστηκα. 

Τα ίδια και εμείς.

Αρχικά δε μπορούμε να αντεπεξέλθουμε οικονομικά για φύλαξη σε ιδιωτική τράπεζα.

Αναφορικά με τη δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων και τον τρόπο δωρεάς υλικού, δεν έχω ενημερωθεί. Στο επόμενο ραντεβού με τη γιατρό μου, θα την ρωτήσω σχετικά. Γνωρίζω πάντως πως είναι απαιτητική η διαδικασία εάν δε βρίσκεσαι στην πρωτεύουσα ή τη συμπρωτεύουσα. Θα μου τα πει ελπιζω αναλυτικα η γιατρος.

Και βασικά ευχαριστώ πολύ για τις ευχές για τα γενέθλιά μου κορίτσι μου. Διάβασα το μήνυμά σου με καθυστέρηση ! Με τόση αυπνια που με εχει χτυπησει τις τελευταιες ημερες (αυπνια 3ου τριμηνου κ λενε οτι οφελειται στην ωκυτοκινη και στην εγρηγορση που δημιουργει στη μελλουσα μαμα), παραλείπω-ξεχνάω ΄ή δεν παρατηρω το ιδιο καλα.. Χθες να κοιμηθηκα 2-3 ωρες συνολικα.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τη διαδικασια της κορτιζονης. Παει, τελειωσε κ αυτο κ τλχστον τωρα εισαι θα ηρεμη οτι το μωρο σου θα εχει ωριμους πνευμονες ο,τι κ αν γινει! Πολυ σημαντικο.

Οταν μαθω ημερομηνια τοκετου, σας λεω ❤️ Σιγουρα με βλεπω με αποσταση 14 ημερες απο την ΠΗΤ μου. Δλδ με βλεπω για εως 5 Ιουλιου, μενει μονο να μου πει κ η γιατρος..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααααα γεννησαμεεεε και ολα πήγαν καλααα … 3690 ο μπέμπης μας 

Εχω μια πολυυυ όμορφη εμπειρία … 

η καισαρική αποδείχθηκε η καλύτερη λύση οποτε είχα δίκιο που ήθελα από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος να γεννήσω έτσι 😂😂 είχα υπερβολικά μικρή μήτρα , ο μπεμπακος μας μεγάλος και είχε αρχίσει να πέφτει το οξυγόνο του δεν ήταν καλό να μένει άλλο μέσα … στην ουσία γέννησα 39+3 και απορούσε ο γιατρός πως δεν είχαν σπάσει τα νερά  απ το βάρος, διότι και δραστήρια ήμουν και πολύ περπατούσα δουλειές τα πάντα και η κοιλιά μου ήταν αρκετά μικρή .. τέλος καλό ολα καλά , όμως μου είπε σε επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχουμε και να του το υπενθυμίσω για την μήτρα … 

Ο μπεμπακος μας είναι αρκετά ήσυχος θήλασα από την πρώτη στιγμή ,απίστευτο συναίσθημα και δέσιμο από λεπτό σε λεπτό . Την πρώτη μέρα δεν κοιμήθηκα καθόλου , ήθελα απλά να τον χαζεύω . Τον ξυπνούσα με το ζόρι να θηλάσει κάθε 3 ώρες 

Σημερα περιμένουμε το εξιτήριο και πάμε σπιτακι μας … δεν μπήκα να σας ενημερώσω γιατί απολάμβανα τις στιγμές θα διαβάσω και τα μηνύματα σας και θα επιστρέψω ❤️❤️🥰🥰🥰

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Και πάλι να σας ζήσει ο μπέμπης! 🎊🎉🎊🎉🎊❤️❤️❤️❤️

Τι καλά που έπιασε το στήθος από την αρχή και κοιμάται! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να μην σε ταλαιπωρήσει καθόλου!

Με το καλό να πάτε σπίτι σας και να ξεκινήσει το νέο αυτό ταξίδι 😊😊😊 Δώσε πολλά φιλιά στον μπέμπη από εμάς 😘😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααααα γεννησαμεεεε και ολα πήγαν καλααα … 3690 ο μπέμπης μας 

Εχω μια πολυυυ όμορφη εμπειρία … 

η καισαρική αποδείχθηκε η καλύτερη λύση οποτε είχα δίκιο που ήθελα από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος να γεννήσω έτσι 😂😂 είχα υπερβολικά μικρή μήτρα , ο μπεμπακος μας μεγάλος και είχε αρχίσει να πέφτει το οξυγόνο του δεν ήταν καλό να μένει άλλο μέσα … στην ουσία γέννησα 39+3 και απορούσε ο γιατρός πως δεν είχαν σπάσει τα νερά  απ το βάρος, διότι και δραστήρια ήμουν και πολύ περπατούσα δουλειές τα πάντα και η κοιλιά μου ήταν αρκετά μικρή .. τέλος καλό ολα καλά , όμως μου είπε σε επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχουμε και να του το υπενθυμίσω για την μήτρα … 

Ο μπεμπακος μας είναι αρκετά ήσυχος θήλασα από την πρώτη στιγμή ,απίστευτο συναίσθημα και δέσιμο από λεπτό σε λεπτό . Την πρώτη μέρα δεν κοιμήθηκα καθόλου , ήθελα απλά να τον χαζεύω . Τον ξυπνούσα με το ζόρι να θηλάσει κάθε 3 ώρες 

Σημερα περιμένουμε το εξιτήριο και πάμε σπιτακι μας … δεν μπήκα να σας ενημερώσω γιατί απολάμβανα τις στιγμές θα διαβάσω και τα μηνύματα σας και θα επιστρέψω ❤️❤️🥰🥰🥰

 

Αχ χαίρομαι τόσο πολύ για εσάς. Να σας ζήσει γερό και καλοτυχο να είναι το παιδάκι σας. Εμένα ο γιατρος μου είπε επειδή είναι μεγάλο το μωρό και εγώ έχω στενη λεκανη και είμαι μικροκαμωμενη να γεννήσω με καισαρικη και φοβόμουν. Τώρα όμως με αυτό που είπατε ένιωσα λίγο καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααααα γεννησαμεεεε και ολα πήγαν καλααα … 3690 ο μπέμπης μας 

Εχω μια πολυυυ όμορφη εμπειρία … 

η καισαρική αποδείχθηκε η καλύτερη λύση οποτε είχα δίκιο που ήθελα από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος να γεννήσω έτσι 😂😂 είχα υπερβολικά μικρή μήτρα , ο μπεμπακος μας μεγάλος και είχε αρχίσει να πέφτει το οξυγόνο του δεν ήταν καλό να μένει άλλο μέσα … στην ουσία γέννησα 39+3 και απορούσε ο γιατρός πως δεν είχαν σπάσει τα νερά  απ το βάρος, διότι και δραστήρια ήμουν και πολύ περπατούσα δουλειές τα πάντα και η κοιλιά μου ήταν αρκετά μικρή .. τέλος καλό ολα καλά , όμως μου είπε σε επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχουμε και να του το υπενθυμίσω για την μήτρα … 

Ο μπεμπακος μας είναι αρκετά ήσυχος θήλασα από την πρώτη στιγμή ,απίστευτο συναίσθημα και δέσιμο από λεπτό σε λεπτό . Την πρώτη μέρα δεν κοιμήθηκα καθόλου , ήθελα απλά να τον χαζεύω . Τον ξυπνούσα με το ζόρι να θηλάσει κάθε 3 ώρες 

Σημερα περιμένουμε το εξιτήριο και πάμε σπιτακι μας … δεν μπήκα να σας ενημερώσω γιατί απολάμβανα τις στιγμές θα διαβάσω και τα μηνύματα σας και θα επιστρέψω ❤️❤️🥰🥰🥰

 

Θερμά συγχαρητήρια κορίτσι μας!!!! Να σας ζήσει ο μπέμπαρος!!! Τέλειος βγήκε στα κιλά του :) 

Είναι το 1ο σου μωράκι? Φαντάζομαι πόσο ενθουσιασμένη θα είσαι ❤️❤️ 

Είναι πολύ θετικό που θήλασες τόσο εύκολα κ αβίαστα κ μακάρι να συνεχίσετε έτσι! ❤️ 

Δε θυμάμαι να μας είχες γράψει ότι ήθελες να γεννήσεις με καισαρική, αλλά χαίρομαι που αποδείχτηκε η καλύτερη λύση για σενα.

Το ότι είχες μικρή μήτρα, στο βρήκαν την ώρα του τοκετού? Νωρίτερα δεν είχε φανεί από ντόπλερ ή υπερήχους?

Πες μου αν θες με την 1η ευκαιρία την εμπειρία σου από την καισαρική στο συγκεκριμένο μαιευτήριο, για να ξέρω τι να περιμένω στο περίπου :) 

Δειγματάκια απο καλλυντικα κ κρεμες για εσενα κ το μωρο, σου εδωσαν?

Το φαγητο παλευεται? Μετά από καισαρική, το πρώτο 24ωρο, επιτράπηκε να φας κάτι ή όχι?

Και οι σερβιέτες λοχείας σε καλύπτουν ή χρειάζεσαι πάνα-βρακάκι? Έχω πάρει κ από τα δύο, για να δω τι θα βολέψει.

Καλή επιστροφή στο σπιτικό σας, παρέα με το μωράκι σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααααα γεννησαμεεεε και ολα πήγαν καλααα … 3690 ο μπέμπης μας 

Εχω μια πολυυυ όμορφη εμπειρία … 

η καισαρική αποδείχθηκε η καλύτερη λύση οποτε είχα δίκιο που ήθελα από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος να γεννήσω έτσι 😂😂 είχα υπερβολικά μικρή μήτρα , ο μπεμπακος μας μεγάλος και είχε αρχίσει να πέφτει το οξυγόνο του δεν ήταν καλό να μένει άλλο μέσα … στην ουσία γέννησα 39+3 και απορούσε ο γιατρός πως δεν είχαν σπάσει τα νερά  απ το βάρος, διότι και δραστήρια ήμουν και πολύ περπατούσα δουλειές τα πάντα και η κοιλιά μου ήταν αρκετά μικρή .. τέλος καλό ολα καλά , όμως μου είπε σε επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχουμε και να του το υπενθυμίσω για την μήτρα … 

Ο μπεμπακος μας είναι αρκετά ήσυχος θήλασα από την πρώτη στιγμή ,απίστευτο συναίσθημα και δέσιμο από λεπτό σε λεπτό . Την πρώτη μέρα δεν κοιμήθηκα καθόλου , ήθελα απλά να τον χαζεύω . Τον ξυπνούσα με το ζόρι να θηλάσει κάθε 3 ώρες 

Σημερα περιμένουμε το εξιτήριο και πάμε σπιτακι μας … δεν μπήκα να σας ενημερώσω γιατί απολάμβανα τις στιγμές θα διαβάσω και τα μηνύματα σας και θα επιστρέψω ❤️❤️🥰🥰🥰

 

Να σάς ζήσει το μωράκι σας κορίτσι μου! Γερό και καλότυχο να είναι!!! Πολύ χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και δε δυσκολεύτηκες με τον θηλασμό, εύχομαι να συνεχίσετε έτσι! ☺️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ και πάλι !!! Ναι είναι το πρώτο μου παιδακι 🥰🥰 τον κοιτάζω και κλαίω από χαρα 😂🥰

Αρχικά επειδή θέλεις να γεννήσεις και εσυ εκεί , με είχε ρωτήσει ο γιατρός μου αν θα θηλάσω και μου είπε να το πω από την αρχή στην μαια που έπαιρνε τα στοιχεία μου αλλά τους το έλεγε κ ο ίδιος συχνά ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό ! Το τονίζω γιατί η πρώτη επίσκεψη στην ανανηψη μια μαια μου είπε πως δύσκολα θα πετύχω αποκλειστικό θηλασμό διότι το μωρό θα πειναει λόγω του ότι γεννήθηκε μεγαλοσ και θα χρειάζεται εξτρα !!! Ευτυχώς δεν την ξανά είδα την συγκεκριμένη . Όταν άρχισα να ζεσταίνομαι και σιγα σιγα κούναγα το ποδι (μιση ώρα αργότερα περίπου ) ήρθε μια άλλη μαια μου έπιασε το στήθος και μου έδειξε πως να κρατήσω το μωρό και να θηλάσω !!!! Απίστευτο συναίσθημα ! 
Οσον αφορά την καισαρική ναι ήθελα από την αρχή γιατί φοβόμουν το φυσιολογικό τοκετό πιο πολύ από μια καισαρική αλλά μετά με συζήτηση με τον άντρα μου και τον γιατρό μου πείστηκα ας πούμε να πάμε φυσιολογικά και πως δεν είναι τόσο δύσκολη διαδικασία, εκτός απροόπτου ! 
για την μικρή μήτρα ναι δεν είχε φανεί κάπου στους απλούς υπερήχους ούτε στην β επιπέδου και ντομπλερ από τν εμβρυολογο δεν μου είχαν αναφέρει κάτι ! 
Η εμπειρία μου ήταν πολυυ καλή και ευχάριστη, είχαν κρέμα για τις θηλές της frezyderm , μάλιστα την συγκεκριμένη την χρησιμοποιούσα έσω και στο μηνες για να μαλακώσουν οι θηλές! Καθώς και για ραγάδες την prevenstria που επίσης χρησιμοποιούσα ήδη . Πάνες λοχείας αν και είχα μαζί μου δεν χρειάστηκαν , τα είχε ολα τα μαιευτήριο ήταν πολύ μεγαλεσ και απ πάνω το δίχτυ ώστε να αερίζεται και η τομή που καναμε αλλαγές με μπενταντιν . Γενικά δεν χρειάζεται να κανεις κάτι εσυ η ο σύνοδος σου , καθώς και εσένα και το μωρό τα αλλάζουν οι μαιες , είτε που έρχονται συχνά και ελέγχουν και σε φροντίζουν είτε αν δείτε εσείς ότι τα έχει κάνει τις φωνάζετε και έρχονται . το μόνο που έκανα ήταν να θηλάζω  , και αφού έβγαλα τον καθετήρα σηκωνόμουν και για  τουαλέτα μόνη μου . Έχει εκεί και παμπερς και Μωρομαντηλα τα pure και πάνες λοχείας για μετά που θα αλλάξεις μόνη σου όταν νιώσεις ότι μπορείς και αδιάβροχα μιας χρήσης γοα  το μωρό η γοα εσένα , προσωπικά μόνο τις πάνες χρησιμοποίησα τις λοχείας καθως τα έκανα μόνη μου μετά μιας και μπορούσα ! 
Το φαγητό ήταν μια χαρά , έπρεπε να αεριστείς για να φας (φιδέ φρυγανιά και ζελέ φράουλα ) και να βγει ο όρος για να πιεις νερό !! Την επόμενη είχα τ μεσημέρι πάλι φιδέ , κ το βράδυ πουρέ με κοτόπουλο και σαλάτα Ντοματα μήλο ψωμί γιαουρτάκι κ το τελευταίο γεύμα εχθές μοσχαράκι ρύζι σαλάτα ψωμί γιαουρτάκι κ φρούτα βανίλιες . Πρωινό τσαι το πρώτο πρωινό μ φρυγανιά , κ τ επόμενο γαλα φυσικό χυμο φρυγανιά μαρμελαδα βιταμ και κέικ ! 
Αυταα, ελπίζω να σε κάλυψα ❤️❤️ έχουν και μαξιλάρι θηλασμού αν θέλεις σου φερνουν … ποτε είναι να πας στο γιατρό σου να κλείσετε το ραντεβού ; 

Αααα να πω ότι είχα αγοράσει κοχύλια θηλασμού , όσες θέλετε να θηλάσετε θα σας έλεγα να μη τα παραλείψετε ότι πιο αναγκαίο μου ήταν , και πιστεύω @peacock ότι έπαιξαν Πολύ το ρόλο τους γιατί άρχισα να πονάω και με ανακούφιζαν μόνο αυτά , τα σουτιέν δεν τα άντεχα καθόλου και γενικά να ακουμπάει κάτι πάνω μου . Οποτε κοχύλια , σουτιέν θηλασμού που μου είπαν να φορέσω από την 2η μέρα και ανακουφιζόμουν … σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι Και πως νιώθετε τι αποφασίσατε τελικά για τα βλαστοκύτταρα  ;;; @Eliza Kats εσυ κορίτσι μουυυ πως είσαι τι κανεις ;;; 

 


 

Πολύ σωστός ο γιατρός σου! Μπράβο του! 

Δεν θα σχολιάσω την πρώτη μαία γιατί συγχηστηκα και μόνο που το διάβασα! Που να ήμουν και στη θέση σου....

Εγώ δεν κατάλαβα τελικά πως κατάλαβαν ότι είχες μικρή μήτρα; Φάνηκε στον τοκετό; Ξεκίνησες δλδ για φυσιολογικό και τελικά κάνετε καισαρική;

Εγώ το Σάββατο μπαίνω στον μήνα μου! Την Κυριακή θα πάμε και στο γιατρό να δούμε την μπέμπα. Προς το παρόν πλένω πράγματα και κάνω δουλίτσες 😊 Για τα βλαστοκύτταρα δεν έχουμε καταλήξει σε ποια τράπεζα θα τα δώσουμε ακόμα. Αλλά προς την biohellenika κλείνουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Για την μήτρα την είδαν την ώρα της καισαρικης , προγραμματισμένα καισαρική είχαμε κανονίσει . Απλά μου ανέφερε αν πηγαιναμε φυσιολογικά ποσο δύσκολο θα ήταν και πως στο τέλος κατά όσα πιθανότητα θα καταλήγαμε πάλι σε καισαρική ..

Συγκεκριμενα την ώρα που με άνοιγαν λεγαμε οι γιατροί  περιμέναμε να γεννήσει φυσιολογικά με τέτοια μήτρα ; Κ λέγανε πως γίνεται να είναι τόσο μικρή ;ήταν και στριμωγμένος ο μπεμπακος και για αυτό δεν είχα και καλά καρδιοτοκογραφηματα , δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί αν το αφήναμε και άλλο .. 

 

Με το καλό κορίτσι μουυυ λίγος καιρός έμεινε και σε εσένα ❤️έχεις ακόμα πολλά πλυσιματα ; Έχεις φτιάξει την βαλίτσα σουυ ; 
να ρωτήσω κάτι εγώ η άσχετη με την δωρεά φαντάζομαι δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν θέλεις τα βλαστοκύτταρα έτσι ; Φαντάζομαι για να θέλεις να φυλάξεις κάπου της μικρούλας πρέπει να πληρώσεις ένα ποσο ; Και σε ώρα ανάγκης τα χρησιμοποιείς; 

Τελειώνω σιγά σιγά, απλά πλένω τα υφάσματα από το καρότσι-πορτ μπεμπε-αυγό και τα κάνω ένα τη μέρα γιατί δεν αντέχω και πολύ. Θέλουν στο χέρι αυτά. Την άλλη εβδομάδα θα φτιάξω και τη βαλίτσα και θα κάνω λογικά όσες αγορές μου έχουν μείνει για να είμαι έτοιμη.

Δυστυχώς η δωρεά δεν σου δίνει κάποιο πλεονέκτημα, κάτι που μου ξινίζει λίγο γιατί και αίμα όταν δίνεις εθελοντικά έχεις κάποιες φιάλες αίμα για σένα ή για τους συγγενείς σου χωρίς να χρειάζεται να αναπληρώσεις. Στη δωρεά βλαστοκυττάρων, πρέπει να πας μόνος σου να πάρεις το κιτ και ΄όταν γεννήσεις να πας άμεσα τις ώρες που δουλεύει η τράπεζα να τους το δώσεις. Και η τράπεζα δεν δουλεύει όλες τις μέρες και ώρες, που σημαίνει ότι αν γεννήσεις πχ. Σάββατο πάνε χαμένα, γιατί κλείνει Σάββατο μεσημέρι και ξανανοιγει Δευτέρα. Και το υλικό πρέπει να παραδοθεί σύντομα. Εκτός από αυτό, δεν έχει καμία προτεραιότητα το παιδί αν χρειαστεί βλαστοκύτταρα στο μέλλον ούτε κάποια οικονομική ελάφρυνση! Γιατί από ότι έμαθα εσύ τα κάνεις δωρεά αλλά όταν κάποιος θέλει να πάρει πληρώνει! Δεν ξέρω το ποσό, αλλά μου φάνηκε επίσης πολύ αρνητικό.

Τέλος πάντων, αχρείαστα να είναι. Στην ιδιωτική τράπεζα ανάλογα το τι θα φυλάξεις, κοστίζει γύρω στα 1200-2000€ για 20 χρόνια (τουλάχιστον σε μία ελληνική που έχω μιλήσει) και έρχονται και τα παίρνουν αυτοί άμεσα από το μαιευτήριο για να τα επεξεργαστούν εγκαίρως και να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερα. Και φυσικά είναι δικά σου και τα παίρνεις όποτε θες για το παιδί ή για άλλο μέλος της οικογένειας. Μπορεί να είναι και πεταμένα λεφτά όλα αυτά, αλλά προσωπικά σκέφτομαι ότι δεν ξέρουμε πόσο θα έχει προχωρήσει η ιατρική σε 20 χρόνια και αν έχεις τη δυνατότητα ας τα έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2023 at 1:42 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααααα γεννησαμεεεε και ολα πήγαν καλααα … 3690 ο μπέμπης μας 

Εχω μια πολυυυ όμορφη εμπειρία … 

η καισαρική αποδείχθηκε η καλύτερη λύση οποτε είχα δίκιο που ήθελα από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος να γεννήσω έτσι 😂😂 είχα υπερβολικά μικρή μήτρα , ο μπεμπακος μας μεγάλος και είχε αρχίσει να πέφτει το οξυγόνο του δεν ήταν καλό να μένει άλλο μέσα … στην ουσία γέννησα 39+3 και απορούσε ο γιατρός πως δεν είχαν σπάσει τα νερά  απ το βάρος, διότι και δραστήρια ήμουν και πολύ περπατούσα δουλειές τα πάντα και η κοιλιά μου ήταν αρκετά μικρή .. τέλος καλό ολα καλά , όμως μου είπε σε επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει να προσέχουμε και να του το υπενθυμίσω για την μήτρα … 

Ο μπεμπακος μας είναι αρκετά ήσυχος θήλασα από την πρώτη στιγμή ,απίστευτο συναίσθημα και δέσιμο από λεπτό σε λεπτό . Την πρώτη μέρα δεν κοιμήθηκα καθόλου , ήθελα απλά να τον χαζεύω . Τον ξυπνούσα με το ζόρι να θηλάσει κάθε 3 ώρες 

Σημερα περιμένουμε το εξιτήριο και πάμε σπιτακι μας … δεν μπήκα να σας ενημερώσω γιατί απολάμβανα τις στιγμές θα διαβάσω και τα μηνύματα σας και θα επιστρέψω ❤️❤️🥰🥰🥰

 

Συγχαρητήρια!!❤️😍

Να σας ζήσει,γερός και καλότυχος!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Κορίτσι μου όχι δεν ισχύει αυτό , δεν το ταΐζουν αν δεν το ζητήσεις , εμένα ακόμα και η μαμά μου που είπε να δώσουμε συμπλήρωμα ένα βράδυ , με ρώτησαν να δώσουμε σίγουρα; Και  όσο πιει ; Επίσης μπανακι από μόνες τους μου είπαν να το κάνουμε μπάνιο όποτε θέλετε να σας δείξουμε , μου έδειξαν ακριβώς πως το πιάνουμε τι κρέμες έβαλαν , πως να περιποιηθούμε τον αφαλό ακόμα κ πως φοράμε τα παμπερς… όσον αφορά το γάλα να ζητησεις Να σου δείξουν πως να κανεις μασαζ ώστε να μαλακωνει το στήθος να κατέβει πιο γρήγορα και να μη πονάς … πραγματικά αν γεννήσεις εκεί δεν χρειάζεσαι ούτε πολλά πράγματα και θα μείνεις πολύ πολύ ευχαριστημένη 🥰

Καλημέρα νέα μανούλα! ❤️

Εύχομαι να απολαμβάνεις αγκαλιές με το μπεμπάκι σου τώρα!

Πραγματικά ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου, καθώς με βοηθούν αρκετά.

Έχω μπει στον 9ο και εγώ και είναι θέμα λίγου χρόνου (ημερών) να συμβεί κ ο δικός μου ο τοκετός.

Είναι ενθαρρυντικό που οι μαίες ρωτούν τα πάντα πριν ενεργήσουν - και στο μπανάκι και στο τάισμα.

Το μπανάκι του το έκαναν μέσα στο δωμάτιο που έμενες ή σε άλλο χώρο? Μπορούσες να είσαι κ εσύ παρούσα?

Θα ζητήσω σίγουρα να μου δείξουν πώς να κάνω μασαζ στο στήθος, για να κατέβει το γάλα κ ευχαριστώ που το επισήμανες 🙌

Άλλη μια ερώτηση που έχω είναι πόσα σετ σεντόνια λίκνου να έχω μαζί μου στο συγκεκριμένο μαιευτήριο και πόσα φορμάκια / κορμάκια για το μωρό μου? Εννοώ, πόσα σου χρειάστηκαν εσένα? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυυυ κορίτσι μουυ 🥰🥰 με το καλό και εσυυυ να έχεις έναν εύκολο τοκετό εύχομαι 

Είσαι κάπου στην 37η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά ; 

Καλημέρα ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ❤️

Ναιιιι,σήμερα μπήκα 37η!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

37+1 εδώ ☺️☺️☺️☺️ το Σάββατο έχω ραντεβού με τον γιατρό να δούμε τον μικρό! 

Στήσαμε και το λίκνο του και πλέον είμαστε πανέτοιμοι! 

Εσείς πώς είστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Argi3 15/6 κορίτσι ❤️ 

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙 - γέννησε 15/6

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7 αγόρι 💙

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️

 @Tasiaa 15/7 κορίτσι ❤️

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 αγόρι 💙

@Mademoiselle 20/7

@Ioanna_Ka  22/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7 αγόρι 💙

 @Lilaki87 30/7 κορίτσι ❤️

 @MMaria 31/7 κορίτσι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 @peacock @ΕλπίδαΚρ αχ είστε και οι  3 πολύ κοντά! Μπράβο κορίτσια! Έχετε νιώσει αν το μωρό έχει κατέβει και εμπεδωθεί στη λεκάνη?

Εγώ 35+4 σήμερα... Έχω δρόμο ακόμα. Ανυπομονώ για την Κυριακή που θα δούμε τη μπέμπα! Έχουμε σχεδόν ένα μήνα να την δούμε! Σήμερα λέω να φτιάξω και την βαλίτσα του μαιευτηρίου και θα κάνουμε και κάποιες αλλαγές στο δωμάτιο της μικρής. Παράγγειλα και κάτι σεντονάκια από Jukki για το πορτ μπεμπε, ελπίζω να είναι καλά 😋

Σε 2 μέρες μπαίνω και επίσημα στον τελευταίο μήνα! Πολύς καιρός μου φαίνεται και ξεκίνησαν και οι ζέστες... Δεν ξέρω πως θα την παλέψω... Με τον ύπνο πως τα πάτε? Εγώ κοιμάμαι αρκετά αλλά σε μικρά διαστήματα. Δλδ θα κοιμηθώ το βράδυ, θα ξυπνήσω μετά από 2 ώρες, θα πάω τουαλέτα και μετά θα δυσκολευτώ να με πάρει ο ο ύπνος (ενώ πριν με έπαιρνε κατευθείαν), μετά από 1-2 ώρες πάλι το ίδιο (σύνολο θα σηκωθώ σίγουρα 3 φορές). Μετά ξυπνάω το πρωί ψιλοχώμα (μπορεί και να πιω τα χάπια μου και να ξανακοιμηθώ άλλες 2 ώρες), κάνω 2 δουλείες και ξανακοιμάμαι το μεσημέρι 2-3 ώρες. Λέτε να προετοιμάζεται ο οργανισμός για το μπεμπε? 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 @peacock @ΕλπίδαΚρ αχ είστε και οι  3 πολύ κοντά! Μπράβο κορίτσια! Έχετε νιώσει αν το μωρό έχει κατέβει και εμπεδωθεί στη λεκάνη?

Εγώ 35+4 σήμερα... Έχω δρόμο ακόμα. Ανυπομονώ για την Κυριακή που θα δούμε τη μπέμπα! Έχουμε σχεδόν ένα μήνα να την δούμε! Σήμερα λέω να φτιάξω και την βαλίτσα του μαιευτηρίου και θα κάνουμε και κάποιες αλλαγές στο δωμάτιο της μικρής. Παράγγειλα και κάτι σεντονάκια από Jukki για το πορτ μπεμπε, ελπίζω να είναι καλά 😋

Σε 2 μέρες μπαίνω και επίσημα στον τελευταίο μήνα! Πολύς καιρός μου φαίνεται και ξεκίνησαν και οι ζέστες... Δεν ξέρω πως θα την παλέψω... Με τον ύπνο πως τα πάτε? Εγώ κοιμάμαι αρκετά αλλά σε μικρά διαστήματα. Δλδ θα κοιμηθώ το βράδυ, θα ξυπνήσω μετά από 2 ώρες, θα πάω τουαλέτα και μετά θα δυσκολευτώ να με πάρει ο ο ύπνος (ενώ πριν με έπαιρνε κατευθείαν), μετά από 1-2 ώρες πάλι το ίδιο (σύνολο θα σηκωθώ σίγουρα 3 φορές). Μετά ξυπνάω το πρωί ψιλοχώμα (μπορεί και να πιω τα χάπια μου και να ξανακοιμηθώ άλλες 2 ώρες), κάνω 2 δουλείες και ξανακοιμάμαι το μεσημέρι 2-3 ώρες. Λέτε να προετοιμάζεται ο οργανισμός για το μπεμπε? 😅

Καλησπέρα  ❤️

Τα ίδια και εγώ με τον ύπνο και την τουαλέτα + ότι ιδρωνω πάρα πάρα  πολύ  αλλά  μόνο όταν κοιμάμαι.

Γενικά δεν νοιώθω τον πόνο με αποτέλεσμα σήμερα  να πάω στο γιατρό και να με ρωτάει αν έχω  πονακια και του είπα όχι μόνο  που πετρωνει η κοιλιά ,εχτές  δύο φορές  προχτές γύρω  στις 12.Μου λέει ααα αυτο δεν ειναι τιποτα.Μετα κάνει αυτή  την υπέροχη  εξέταση με το χέρι και όλο ενθουσιασμό  μου λέει  ότι έχω διαστολή!!

Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 @peacock @ΕλπίδαΚρ αχ είστε και οι  3 πολύ κοντά! Μπράβο κορίτσια! Έχετε νιώσει αν το μωρό έχει κατέβει και εμπεδωθεί στη λεκάνη?

Εγώ 35+4 σήμερα... Έχω δρόμο ακόμα. Ανυπομονώ για την Κυριακή που θα δούμε τη μπέμπα! Έχουμε σχεδόν ένα μήνα να την δούμε! Σήμερα λέω να φτιάξω και την βαλίτσα του μαιευτηρίου και θα κάνουμε και κάποιες αλλαγές στο δωμάτιο της μικρής. Παράγγειλα και κάτι σεντονάκια από Jukki για το πορτ μπεμπε, ελπίζω να είναι καλά 😋

Σε 2 μέρες μπαίνω και επίσημα στον τελευταίο μήνα! Πολύς καιρός μου φαίνεται και ξεκίνησαν και οι ζέστες... Δεν ξέρω πως θα την παλέψω... Με τον ύπνο πως τα πάτε? Εγώ κοιμάμαι αρκετά αλλά σε μικρά διαστήματα. Δλδ θα κοιμηθώ το βράδυ, θα ξυπνήσω μετά από 2 ώρες, θα πάω τουαλέτα και μετά θα δυσκολευτώ να με πάρει ο ο ύπνος (ενώ πριν με έπαιρνε κατευθείαν), μετά από 1-2 ώρες πάλι το ίδιο (σύνολο θα σηκωθώ σίγουρα 3 φορές). Μετά ξυπνάω το πρωί ψιλοχώμα (μπορεί και να πιω τα χάπια μου και να ξανακοιμηθώ άλλες 2 ώρες), κάνω 2 δουλείες και ξανακοιμάμαι το μεσημέρι 2-3 ώρες. Λέτε να προετοιμάζεται ο οργανισμός για το μπεμπε? 😅

Αρχικά ευχαριστούμε πολύ πολύ για την ανανεωμένη λίστα ❤️

Εμείς σήμερα πάμε γυναικολόγο να μας δει και μάλλον να μας πει κ ημερομηνία τοκετού :) 

Πράγματι, οι ζέστες μπήκαν για τα καλά κ μάλιστα απότομα.

Ελίζα βλεπω οτι πλεον με κουραζει πολυ η οποιαδηποτε μετακινηση σε μαγαζια, ακομα κ με αμαξι, λογω του βαρους της κοιλιας κ της υψηλης θερμοκρασιας. Μου φερνει υπνηλια κ αναζητω διαρκως δροσια και καναπε ή κρεβατι. Με λιγα λογια δε θελω να βγω απο το σπιτι, εκτος κ αν παει 8.30 το απογευμα.

Όσο για τον ύπνο, ένα δράμα. Εκτος της αυπνιας, εχω μονιμα καουρα σε μεγαλο βαθμο, που ακομα κ τα 3 μαξιλαρια που βαζω, δε με βοηθουν ιδιαιτερα.

Ενώ τους πρωτους μηνες αποκοιμιομουν το πολυ εως τις 23.00, πλεον αν δε παει 1.00-2.00 δε κλεινω ματι. Στο μεταξυ θα ξυπνησω τουλαχιστον 3-4 φορες κατα τη διαρκεια της νυχτας για τουαλετα. Μετα, δυσκολευομαι κ εγω να ξανακοιμηθω κ οπως κ εσυ, κ ξυπναω κουρασμενη κ νυσταγμενη. Πλεον με παιρνει ο υπνος κ τα μεσημερια.

Έχω αγωνία να δω σε τι βάρος έχει φτάσει το μωρό σήμερα που βρίσκομαι στην 36+1, δεδομένου ότι ο τοκετός υποχρεωτικά θα ερθει πριν εκπνεύσει η 38η εβδομάδα, λόγω διαβήτη+ινσουλίνης.

Κανεις πολυ καλα που φτιαχνεις τη βαλιτσα μαιευτηριου. Μη τη καθυστερησεις περισσοτερο. 

Θα κανω τωρα μια τελευταια παραγγελια απο ηλεκτρονικο φαρμακειο, μια κρεμα θηλων με λανολινη, 2 πιπιλες σιλικονης κ ακομα ενα μπιμπερο, για να μη τα τρεχω τελευταια στιγμη.

Ξερει κανενα κοριτσι τι ειδους μπιμπερο συνιστουν για νεογεννητο που θα κανει μικτο ταισμα (και θηλασμο και φορμουλα) ? Αργης ροης, μεσαιας ροης, natural response (αυτο που τραβαει οσο θελει) ?

 


 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα  ❤️

Τα ίδια και εγώ με τον ύπνο και την τουαλέτα + ότι ιδρωνω πάρα πάρα  πολύ  αλλά  μόνο όταν κοιμάμαι.

Γενικά δεν νοιώθω τον πόνο με αποτέλεσμα σήμερα  να πάω στο γιατρό και να με ρωτάει αν έχω  πονακια και του είπα όχι μόνο  που πετρωνει η κοιλιά ,εχτές  δύο φορές  προχτές γύρω  στις 12.Μου λέει ααα αυτο δεν ειναι τιποτα.Μετα κάνει αυτή  την υπέροχη  εξέταση με το χέρι και όλο ενθουσιασμό  μου λέει  ότι έχω διαστολή!!

Αυτά!

Ωχ σε εξέτασε από κάτω από τώρα;! Και εχεις και διαστολή; Πόσο;

Πονέσες πολύ; 

Εγω θα προσπαθήσω να αρνηθώ την από κάτω εξέταση. Μου έχει πει και μια Μαία ότι δεν είναι και απαραίτητη πριν τον τοκετό. Ειδικά πριν τις 39-40 εβδομάδες σε πρωτότοκη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αρχικά ευχαριστούμε πολύ πολύ για την ανανεωμένη λίστα ❤️

Εμείς σήμερα πάμε γυναικολόγο να μας δει και μάλλον να μας πει κ ημερομηνία τοκετού :) 

Πράγματι, οι ζέστες μπήκαν για τα καλά κ μάλιστα απότομα.

Ελίζα βλεπω οτι πλεον με κουραζει πολυ η οποιαδηποτε μετακινηση σε μαγαζια, ακομα κ με αμαξι, λογω του βαρους της κοιλιας κ της υψηλης θερμοκρασιας. Μου φερνει υπνηλια κ αναζητω διαρκως δροσια και καναπε ή κρεβατι. Με λιγα λογια δε θελω να βγω απο το σπιτι, εκτος κ αν παει 8.30 το απογευμα.

Όσο για τον ύπνο, ένα δράμα. Εκτος της αυπνιας, εχω μονιμα καουρα σε μεγαλο βαθμο, που ακομα κ τα 3 μαξιλαρια που βαζω, δε με βοηθουν ιδιαιτερα.

Ενώ τους πρωτους μηνες αποκοιμιομουν το πολυ εως τις 23.00, πλεον αν δε παει 1.00-2.00 δε κλεινω ματι. Στο μεταξυ θα ξυπνησω τουλαχιστον 3-4 φορες κατα τη διαρκεια της νυχτας για τουαλετα. Μετα, δυσκολευομαι κ εγω να ξανακοιμηθω κ οπως κ εσυ, κ ξυπναω κουρασμενη κ νυσταγμενη. Πλεον με παιρνει ο υπνος κ τα μεσημερια.

Έχω αγωνία να δω σε τι βάρος έχει φτάσει το μωρό σήμερα που βρίσκομαι στην 36+1, δεδομένου ότι ο τοκετός υποχρεωτικά θα ερθει πριν εκπνεύσει η 38η εβδομάδα, λόγω διαβήτη+ινσουλίνης.

Κανεις πολυ καλα που φτιαχνεις τη βαλιτσα μαιευτηριου. Μη τη καθυστερησεις περισσοτερο. 

Θα κανω τωρα μια τελευταια παραγγελια απο ηλεκτρονικο φαρμακειο, μια κρεμα θηλων με λανολινη, 2 πιπιλες σιλικονης κ ακομα ενα μπιμπερο, για να μη τα τρεχω τελευταια στιγμη.

Ξερει κανενα κοριτσι τι ειδους μπιμπερο συνιστουν για νεογεννητο που θα κανει μικτο ταισμα (και θηλασμο και φορμουλα) ? Αργης ροης, μεσαιας ροης, natural response (αυτο που τραβαει οσο θελει) ?

 


 

 

Αχ τι καλά! Περιμένουμε τα νέα σου μετά τον γυναικολόγο!

Εγω να σου πω την αλήθεια επειδή έχω στο μυαλό μου ότι θα προσπαθήσω πολύ για αποκλειστικό θηλασμό δεν έχω πάρει ούτε μπιμπερο ούτε πιπίλες. Έχω μόνο ένα μπιμπερο και μια πιπίλα από ένα gift box που μου είχε δώσει η γυναικολόγος. Αν δεν τα καταφέρω θα αγοράσω στην πορεία. 

Εσύ σκοπεύεις να θηλάσεις καθόλου; Γιατί αν ναι πρέπει να προσέξεις πολύ μην πάθει σύγχυση θηλών ο μπέμπης.

Αν οχι, έχω ακούσει πολύ καλά για Dr.Brown αυτά που είναι ειδικά για τους κολικούς. Τα χρησιμοποιεί η ξαδέρφη μου που δίνει και από στήθος και με μπιμπερο δικό της γάλα λόγω δουλειάς (βγάζει με θηλαστρο δλδ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

37+1 εδώ ☺️☺️☺️☺️ το Σάββατο έχω ραντεβού με τον γιατρό να δούμε τον μικρό! 

Στήσαμε και το λίκνο του και πλέον είμαστε πανέτοιμοι! 

Εσείς πώς είστε; 

Έφτασες αισίως 37+1 ! Φοβερή η αίσθηση του να ξέρεις ότι το μωράκι σου είναι τόσο έτοιμο να γεννηθεί :) 

36+1 εδώ κ εγώ, μια βδομαδούλα πίσω σου ❤️ :)❤️ 

Σήμερα μάλλον θα μάθουμε ημερομηνία τοκετού 🫁 κ νιώθω πολλά συναισθήματα, ενθουσιασμό κ αγωνία. Γνωρίζοντας τη μέρα, όλο αυτό παίρνει επιτέλους σάρκα και οστά. 

Είμαι καλά, αν και άϋπνη τα περισσότερα βράδια, υποφέροντας από καούρες και συχνοουρία.

Με γεια το λίκνο! Καλούς κ ήρεμους ύπνους να έχετε εκεί 👶👩👦

Εμείς είμαστε στη φάση που πήγαμε για βιολογικό καθαρισμό το αμάξι κ στη συνέχεια θα παραλάβουμε το βρεφικό κάθισμα του αυτοκινήτου από το κατάστημα, για να μας δείξουν πως το τοποθετούμε. 

Εσύ πως νιώθεις που γνωρίζεις την ημέρα του τοκετού σου? Χαίρομαι κ ταυτόχρονα φοβάμαι που θα την μάθω :) Οι ανησυχίες της νέας μαμάς όλες μαζί...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...