Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Πω πω, πλησιάζουμε πρός την μεγάλη μέρα, έτσι? 😲

Με καθησυχάζει που σου είπαν ότι είναι φυσιολογικές αυτές οι εκκρίσεις. 

Θα κοιτάξω και σε φαρμακείο να αγοράσω κάποια στιγμή κάποιες ταινίες (ph μέτρα) που νομίζω πως μπαίνουν στον κόλπο και μετρούν εάν τα υγρά είναι αμνιακά ή όχι. Πολύ χρήσιμο, αλλά δε το έχω συζητήσει ακόμη με τη γιατρό μου.

Νέα φοβία μου είναι εάν τα υγρά μου από εδώ κ στο εξής θα είναι ή όχι αμνιακά. Δε ξέρω, κάπου κάτι περί αυτού διάβασα κ έκτοτε φοβήθηκα. 🤷‍♀️

Πλησιάζουμε ναι! Ανυπομονώ και φοβάμαι ταυτόχρονα 🤣

Υπάρχουν και κάτι σερβιετακια που τα φοράς και αλλάζουν χρώμα αν έρθουν σε επαφή με αμνιακα υγρά αλλά να σου πω κάτι; Θεωρώ δεν αξίζει! Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Προμηθεύσου παγωτό με 0% ζάχαρη , συγκεκριμένα έχω πάρει αυτά της κρι-κρι χωρίς ζάχαρη και οι μετρήσεις βγαίνουν σούπερ! Μπορείς επίσης να πάρεις παγωτό με στέβια από ζαχαροπλαστείο, πάλι δε θα σου κάνει κακό. Η διατροφολόγος μου έβαλε και ζελέ Γιώτης από τη σειρά sweet and balance που είναι χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη, έφαγα με γεύση φράουλα και το ζαχαράκι ήταν 83. Δηλ μπορείς να τρως το απόγευμα ένα γλυκό αν το ζητάς και να μην ανεβάζει τιμές ούτε και να παίρνεις έξτρα βάρος. 😉 

Το νηστείας ήταν έτσι από το γλυκό της προηγούμενης μέρας σίγουρα! Δυστυχώς δε μας σώζει η ινσουλίνη αν ξεφεύγουμε.. δοκίμασε αυτά που σου είπα παραπάνω, είναι κρίμα να στερείσαι! 

Επίσης όσο μένεις νηστική τόσο παραμένει υψηλό το ζάχαρο, πρωινό επιβάλλεται να τρως μη μένεις νηστική! 

 

 

 

Πραγματικά εκτιμώ τις γνώσεις-συμβουλες που μου δίνεις, και όσες ακολούθησα ήταν μια χαρά για το σακχαρο μου!

Όντως δε πρέπει να χάνω το πρωινό, απλά φοβήθηκα σήμερα λόγω της τιμής που είδα..

Θα δοκιμάσω της Κρι-Κρι με 0% ζάχαρη. Ενναλακτικά είχα κ εγώ στο μυαλό μου συσκευασμένο με στέβια..

Κάτι που μου κάνει πολύ εντύπωση είναι ότι έχω δοκιμάσει διάφορα προιόντα που ισχυρίζονται πως περιέχουν στέβια, αλλά τελικά την περιεχουν σε παρα πολυ μικρη ποσοτητα ενω η κεντρικη γλυκαντικη ουσια που βαζουν ειναι η μαλτιτολη, η οποια εχει πολυ υψηλοτερο γλυκαιμικο δεικτη, κ ετσι με ανεβαζαν ολα αυτά! Πχ σοκολάτα ΙΟΝ με "στέβια", σε οποιαδήποτε γεύση --> απαγορευμένη πλέον για μενα.

Από την άλλη, ένα γλυκάκι που ανακαλυψα σε ζαχαροπλαστειο της περιοχης μου με 100% στεβια (αφού συνομίλησα με αυτόν που το παρασκευάζει, ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι ειχε μεσα μονο στεβια), δε μου προκάλεσε καμια απολυτως αυξηση. Το θεμα ειναι οτι δε το φτιαχνει καθε εβδομαδα, ειναι σχεδον παντα σε ελλειψη. Βεβαια πλεον αποζητω το παγωτο, κ οχι τοσο το γλυκο.

Θα δοκιμασω και το ζελε που σου ειπε η διατροφολογος σου και κανω report συντομα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Πλησιάζουμε ναι! Ανυπομονώ και φοβάμαι ταυτόχρονα 🤣

Υπάρχουν και κάτι σερβιετακια που τα φοράς και αλλάζουν χρώμα αν έρθουν σε επαφή με αμνιακα υγρά αλλά να σου πω κάτι; Θεωρώ δεν αξίζει! Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! 

Ποια είναι?? τα θέλω!! αφού ξεκλείδωσα νέα φοβία, να μη την τροφοδοτήσω? κρίμα είναι! 😅

Αν θυμάσαι πως λέγονται, στείλε ΄λινκ ή όνομα 😊

Όπως και εσύ, ανυπομονώ κ φοβάμαι ταυτόχρονα κ γω.... Πάω κ για καισαρική καθώς φαίνεται, οπότε, ναι.. 

Πάντως με βλέπω πολύ νωρίτερα από την ΠΗΤ μου που είναι στις 19 Ιουλιου.

Αν μπορω να στοιχηματισω, θα ελεγα απο 30 Ιουνιου εως 10 (μααααξ) Ιουλίου.. Και ηδη εχουμε 6 Ιουνιου! Δηλαδη σε εναν (1) ημερολογιακο μηνα, θα εχω γεννησει? Σοκ! 😲🤷‍♀️😲🤷‍♀️👩👦

Εσύ ποτε εχεις ΠΗΤ? Και πότε διαισθάνεσαι να έρχεται η ώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 για σοκολάτα πάλι μπορείς να δοκιμάσεις του Γιωτη πάλι από τη σειρά sweet and balance, δε θα σου ανεβάσει ζάχαρο 😉 κι εγώ. Το παγωτό ζητάω σα τρελή πλέον! Σε νιώθω! 

Είδες πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός; Από 14/06 μπαίνω στον 9ο και Πητ έχω 12/07... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω τον Ιούνιο και να περιμένω κάπου στον Ιούλιο να ξεκινήσει ο τοκετός. Το πλάνο είναι να γεννήσω φυσιολογικά, τη καισαρική δε τη θέλουμε τόσο γιατί έχω αιμορροφιλια και ο γιατρός φοβάται μη με πιάσει αιμορραγία... Θα δούμε πως θα πάει..δε διαισθάνομαι πότε θα έρθει.. αν με ρωτάς όμως ιδανικά θα ήθελα να γεννήσω Σεπτεμβρη-Οκτωβρη να έχω προετοιμαστεί πιο πολύ 🤣🤣🤣🤣🤣                                    τοτο link για τη νέα σου φοβία 🤣 https://docplayer.gr/2915073-Iagnostiko-proion-iatithetai-se-syskeyasia-poy-periehei-2-servietakia-to-amnios-voitha-tin-anihneysi-tyhon-diarrois-auniakoy-ygroy.htmlspan widget

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; 

Sorry χάθηκα λίγο αλλά είμαι διακοπές 😅 Σήμερα γυρνάμε. 

@vou.95 @Argi3 κορίτσια μου πώς είστε εσείς; Έχουμε κανένα ευχάριστο ή όχι ακόμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα μπαίνω 35η εβδομάδα! Έχω χαρά και άγχος μαζί 😅 Βρε κορίτσια εσείς που είστε πιο προχωρημένη εβδομάδα, νιώθετε συσπάσεις; Κι αν ναι πως είναι; Αναρωτιέμαι αν κάνω και δεν τις καταλαβαίνω 😅

@Ersi85 εσύ θυμάμαι ότι κάνεις από νωρίς. Κάνεις ακόμα; Τις νιώθεις το ίδιο με πριν ή τώρα που είναι πιο φουσκωμένη η κοιλιά τις νιώθεις αλλιώς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Σήμερα μπαίνω 35η εβδομάδα! Έχω χαρά και άγχος μαζί 😅 Βρε κορίτσια εσείς που είστε πιο προχωρημένη εβδομάδα, νιώθετε συσπάσεις; Κι αν ναι πως είναι; Αναρωτιέμαι αν κάνω και δεν τις καταλαβαίνω 😅

@Ersi85 εσύ θυμάμαι ότι κάνεις από νωρίς. Κάνεις ακόμα; Τις νιώθεις το ίδιο με πριν ή τώρα που είναι πιο φουσκωμένη η κοιλιά τις νιώθεις αλλιώς;

Γεια σου κοπέλα μου!

Συγχαρητήρια που μπήκες στην 35η εβδομάδα σου!!!! ❤️ 

Τα μωράκια μας είναι σχεδόν πανέτοιμα :) Το πιστεύεις????

Αχ 34+4 εγώ σήμερα κ ανυπομονώ να μπω στην 35η την Τετάρτη. Μετράω τις μέρες, τις ώρες κ τα κύματα!🐳🐬

Κ τωρα που ειπα κυματα, οι τωρινές συσπάσεις μου, αν τις μέτραγα, θα ήταν 10-15 την ημέρα (η γιατρός είπε πως είναι φυσιολογικό για την εβδομάδα μου). Πλέον μοιάζουν με ολικό πέτρωμα στην κοιλιά, από χαμηλά μέχρι ψηλά, και είναι διάχυτη η αίσθηση σφιξίματος. Η κάθε σύσπαση διαρκεί από αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι 1 λεπτό, χωρίς κανέναν πόνο.

Ωστόσο πλέον και λόγω ινσουλίνης, μου ζήτησε η γιατρός να κάνω 3 καρδιοτοκογραφήματα την εβδομάδα, οπότε εκεί θα βλέπουμε εάν κάνω περιοδικές (ρυθμικές, πχ ανά 5 λεπτά) συσπάσεις ή όχι. Οι περιοδικές είναι οι "επικίνδυνες" επειδή μπορεί να σημαίνουν κ κίνδυνο για πρόωρο τοκετό.

Παλιότερα (4ος, 5ος, 6ος μήνας) οι συσπάσεις που είχα, είχαν την μορφή μικρών πόνων χαμηλά στην κοιλιά, δεξιά ή αριστερά, στην αρχή της μήτρας. Δεν ένιωθα σφίξιμο ή πέτρωμα στην κοιλιά, ωστόσο ήταν όντως συσπάσεις, διότι τις κατέγραφε και ο καρδιοτοκογράφος.

Για την ώρα παίρνω ακόμα μαγνήσιο (2 το πρωί, 1 μεσημερι, 1 βραδυ), το Trofocard. Προγεστερόνη μου την έκοψε στην 32η εβδομάδα, αμέσως μετά το doppler (Γ αυχενική).

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Σήμερα μπαίνω 35η εβδομάδα! Έχω χαρά και άγχος μαζί 😅 Βρε κορίτσια εσείς που είστε πιο προχωρημένη εβδομάδα, νιώθετε συσπάσεις; Κι αν ναι πως είναι; Αναρωτιέμαι αν κάνω και δεν τις καταλαβαίνω 😅

@Ersi85 εσύ θυμάμαι ότι κάνεις από νωρίς. Κάνεις ακόμα; Τις νιώθεις το ίδιο με πριν ή τώρα που είναι πιο φουσκωμένη η κοιλιά τις νιώθεις αλλιώς;

Καλησπέρα!!!

35+4 Πετρώνει  και με σφίγγει η κοιλίτσα απο 1"-1',γύρω στις 5 φορές την ημέρα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμ... Πραγματικά ή δεν έχω νιώσει καμιά σύσπαση ή δεν τις καταλαβαίνω 😅 

Δεν μπορώ να καταλάβω μερικές φορές αν όντως πετρώνει η κοιλιά γιατί πάντα το πρωί η κοιλιά μου είναι κάπως πιο χαλαρή/μαλακή και μέσα στη μέρα γίνεται τούμπανο γιατί τρώω και προφανώς δεν υπάρχει άλλος χώρος 🤣 

Αλλά νιώθω πιο συχνά πόνους περιόδου χαμηλά και κάποιες φορές είμαι πιο δυσκίνητη, ειδικά όταν έχω κουραστεί. Δυσκολεύομαι δλδ και να περπατήσω άνετα. Έχω την εντύπωση ότι όταν νιώθω δυσκίνητη έχω σύσπαση αλλά δεν είμαι και σίγουρη 😅 Τι να πω... Θα περιμένω το ραντεβού με την γιατρό που θα με βάλει και στον καρδιοτοκογραφο λογικά.

Και εγώ μαγνήσιο παίρνω ακόμα. Μου είπε 36η θα το σταματήσω.  Περιμένω πως και πως γιατί τόσες βιταμίνες με κούρασαν 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Χμ... Πραγματικά ή δεν έχω νιώσει καμιά σύσπαση ή δεν τις καταλαβαίνω 😅 

Δεν μπορώ να καταλάβω μερικές φορές αν όντως πετρώνει η κοιλιά γιατί πάντα το πρωί η κοιλιά μου είναι κάπως πιο χαλαρή/μαλακή και μέσα στη μέρα γίνεται τούμπανο γιατί τρώω και προφανώς δεν υπάρχει άλλος χώρος 🤣 

Αλλά νιώθω πιο συχνά πόνους περιόδου χαμηλά και κάποιες φορές είμαι πιο δυσκίνητη, ειδικά όταν έχω κουραστεί. Δυσκολεύομαι δλδ και να περπατήσω άνετα. Έχω την εντύπωση ότι όταν νιώθω δυσκίνητη έχω σύσπαση αλλά δεν είμαι και σίγουρη 😅 Τι να πω... Θα περιμένω το ραντεβού με την γιατρό που θα με βάλει και στον καρδιοτοκογραφο λογικά.

Και εγώ μαγνήσιο παίρνω ακόμα. Μου είπε 36η θα το σταματήσω.  Περιμένω πως και πως γιατί τόσες βιταμίνες με κούρασαν 😅

Μάλλον τότε δε τις έχεις νιώσει!

Η γενική ιδέα είναι ότι όσο πιο αδύνατη είναι η έγκυος, τόσο πιο εύκολα μπορεί κ να τις αισθανθεί. Οι πολύ αδύνατες μάλιστα έγκυες τις αισθάνονται από πολύ νωρίς συνήθως, μου το είπε η γιατρός μου.

Προσωπικά είμαι κανονικού βάρους, αλλά τις αισθάνομαι στο έπακρο.

Να χαίρεσαι που δε τις νιώθεις, αλλά θα φανεί σίγουρα και στο καρδιοτοκογράφημα το τι γίνεται τελικά με αυτά τα πονάκια :)  Μπορεί να είναι και οι τυπικοί πόνοι των χαλαρών συνδέσμων.

Ναι, κανονικά 36η πρέπει κ εγώ να σταματήσω μαγνήσιο + σαλοσπιρ, αλλά η γιατρός μου ήθελε να μου κόψει από την 34η το μαγνήσιο, μέχρι που είδε να κάνω περιοδικές συσπάσεις στο πρόσφατο καρδιοτοκογράφημα της Παρασκευής και το πήρε πίσω...!!

Σε συναισθάνομαι.. δε μπορώ άλλο το ημερήσιο πρόγραμμα συμπληρωμάτων + φαρμάκων, κουράστηκαααααααααα

Ευτυχώς μου έκοψε προγεστερόνες, βιταμινη D, B12 και αναβραζον μαγνησιο (που ηταν λιγο απαισιο).

Πλεον παιρνω μονο σε χαπια το μαγνησιο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2023 at 3:48 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

@Ersi85 για σοκολάτα πάλι μπορείς να δοκιμάσεις του Γιωτη πάλι από τη σειρά sweet and balance, δε θα σου ανεβάσει ζάχαρο 😉 κι εγώ. Το παγωτό ζητάω σα τρελή πλέον! Σε νιώθω! 

Είδες πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός; Από 14/06 μπαίνω στον 9ο και Πητ έχω 12/07... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω τον Ιούνιο και να περιμένω κάπου στον Ιούλιο να ξεκινήσει ο τοκετός. Το πλάνο είναι να γεννήσω φυσιολογικά, τη καισαρική δε τη θέλουμε τόσο γιατί έχω αιμορροφιλια και ο γιατρός φοβάται μη με πιάσει αιμορραγία... Θα δούμε πως θα πάει..δε διαισθάνομαι πότε θα έρθει.. αν με ρωτάς όμως ιδανικά θα ήθελα να γεννήσω Σεπτεμβρη-Οκτωβρη να έχω προετοιμαστεί πιο πολύ 🤣🤣🤣🤣🤣                                    τοτο link για τη νέα σου φοβία 🤣 https://docplayer.gr/2915073-Iagnostiko-proion-iatithetai-se-syskeyasia-poy-periehei-2-servietakia-to-amnios-voitha-tin-anihneysi-tyhon-diarrois-auniakoy-ygroy.htmlspan widget

Φίλη, δοκίμασα ζελέ sweet and balance και δε με ανέβασε καθόλου! Πραγματικά το απόλαυσα χωρίς ενοχές το 2ο!! Βέβαια να ξέρεις πως περιέχει εκτός από στέβια, και ερυθριτόλη, που είναι ο,τι χειρότερο για την υγεία της καρδιάς μας, σύμφωνα με τελευταίες μελέτες.

Θα δοκιμάσω όμως του Γιώτη τη σοκολάτα, διότι χωρίς σοκολάτα στη ζωή, δεν είμαι εγώ :) 

Μέχρι τώρα βολευόμουν με μια μους στέβια από ένα ζαχαροπλαστείο, η οποία αποδεδειγμενα δε με ανεβαζει, αλλα ειναι αρκετα δυσευρετη. Ολο σε ε΄λλειψη την εχει.

Παντως το νηστειας μου τρελαθηκε παλι και αρχισε τα 99αρια να ξερεις. Οποτε με βλεπω απο αυριο να ανεβαινω μοναδες ινσουλινης.

Επισης, η μαιευτηρας μου μου ειπε οτι λογω ινσουλινης, θα χρειαστει να γεννησω νωριτερα, το πολύ 37η ή 38η εβδομαδα. Ουτως ή αλλως ηθελα κ ακομη θελω καισαρικη, αλλα δε περιμενα τοσο νωρίς. Εσενα σου εχει πει κατι αναλογο ο γιατρος σου?

Και το κορυφαιο που μου ειπε ειναι οτι λογω ινσουλινης θελει να κανω καρδιοτοκογραφημα ανα 2η μερα! Δε μου εξηγησε επιστημονικα το "γιατι", αλλα καπου διαβασα οτι μπορει να επηρεασει το ρυθμο της καρδιας του μωρου.. Ξερεις κατι εσυ?

Ωστοσο ο εμβρυομητρικος με καθυσηχασε λεγοντας μου ότι η ινσουλινη ειναι μακρυμορια, τα οποια δε διαπερνουν τον πλακουντα και δεν επηρεαζουν το μωρο καθολου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Φίλη, δοκίμασα ζελέ sweet and balance και δε με ανέβασε καθόλου! Πραγματικά το απόλαυσα χωρίς ενοχές το 2ο!! Βέβαια να ξέρεις πως περιέχει εκτός από στέβια, και ερυθριτόλη, που είναι ο,τι χειρότερο για την υγεία της καρδιάς μας, σύμφωνα με τελευταίες μελέτες.

Θα δοκιμάσω όμως του Γιώτη τη σοκολάτα, διότι χωρίς σοκολάτα στη ζωή, δεν είμαι εγώ :) 

Μέχρι τώρα βολευόμουν με μια μους στέβια από ένα ζαχαροπλαστείο, η οποία αποδεδειγμενα δε με ανεβαζει, αλλα ειναι αρκετα δυσευρετη. Ολο σε ε΄λλειψη την εχει.

Παντως το νηστειας μου τρελαθηκε παλι και αρχισε τα 99αρια να ξερεις. Οποτε με βλεπω απο αυριο να ανεβαινω μοναδες ινσουλινης.

Επισης, η μαιευτηρας μου μου ειπε οτι λογω ινσουλινης, θα χρειαστει να γεννησω νωριτερα, το πολύ 37η ή 38η εβδομαδα. Ουτως ή αλλως ηθελα κ ακομη θελω καισαρικη, αλλα δε περιμενα τοσο νωρίς. Εσενα σου εχει πει κατι αναλογο ο γιατρος σου?

Και το κορυφαιο που μου ειπε ειναι οτι λογω ινσουλινης θελει να κανω καρδιοτοκογραφημα ανα 2η μερα! Δε μου εξηγησε επιστημονικα το "γιατι", αλλα καπου διαβασα οτι μπορει να επηρεασει το ρυθμο της καρδιας του μωρου.. Ξερεις κατι εσυ?

Ωστοσο ο εμβρυομητρικος με καθυσηχασε λεγοντας μου ότι η ινσουλινη ειναι μακρυμορια, τα οποια δε διαπερνουν τον πλακουντα και δεν επηρεαζουν το μωρο καθολου.

 

Το μωράκι θα είναι έτοιμο οπότε μην σε αγχωνει που θα γεννήσεις νωρίτερα! Καλύτερα μη σου πω θα το έχεις πιο γρήγορα στην αγκαλιά σου και θα γλιτώσεις την ταλαιπωρία με την κοιλιά και τις ζέστες 😅 

Κι εγώ ενώ γενικά σκέφτομαι ότι θέλω να κλείσω τις 40 εβδομάδες, αλλά αν τύχει να γεννήσω νωρίτερα κανένα θέμα 😅🤣 Να ελευθερωθουμε μια ώρα αρχιτερα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Σήμερα μπαίνω 35η εβδομάδα! Έχω χαρά και άγχος μαζί 😅 Βρε κορίτσια εσείς που είστε πιο προχωρημένη εβδομάδα, νιώθετε συσπάσεις; Κι αν ναι πως είναι; Αναρωτιέμαι αν κάνω και δεν τις καταλαβαίνω 😅

@Ersi85 εσύ θυμάμαι ότι κάνεις από νωρίς. Κάνεις ακόμα; Τις νιώθεις το ίδιο με πριν ή τώρα που είναι πιο φουσκωμένη η κοιλιά τις νιώθεις αλλιώς;

Τι ωραία! Άντε σε λίγο μπαίνεις 9ο!!! 35+5 εδώ και ειλικρινά με έχει λούσει κρύος ιδρώτας.... Τι κρίμα που δε κρατάει η εγκυμοσύνη 50 εβδομάδες 😂😂😂 

Συσπάσεις νιώθουν κι εγώ που και που μέσα στη μέρα, η αίσθηση είναι σα πέτρωμα στη κοιλιά και 2 φορές ένιωσα για λίγο ελαφρούς πόνους περιόδου (όταν λέω λίγο εννοώ 1 λεπτακι). Το ότι νιώθεις πονακια περιόδου σημαίνει ότι έχεις συσπάσεις 😉 σε αυτή τη φάση τέτοιες μικρές συσπάσεις τις θέλουμε γιατί βοηθούν να εμπεδωθεί το μωρό στη λεκάνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Φίλη, δοκίμασα ζελέ sweet and balance και δε με ανέβασε καθόλου! Πραγματικά το απόλαυσα χωρίς ενοχές το 2ο!! Βέβαια να ξέρεις πως περιέχει εκτός από στέβια, και ερυθριτόλη, που είναι ο,τι χειρότερο για την υγεία της καρδιάς μας, σύμφωνα με τελευταίες μελέτες.

Θα δοκιμάσω όμως του Γιώτη τη σοκολάτα, διότι χωρίς σοκολάτα στη ζωή, δεν είμαι εγώ :) 

Μέχρι τώρα βολευόμουν με μια μους στέβια από ένα ζαχαροπλαστείο, η οποία αποδεδειγμενα δε με ανεβαζει, αλλα ειναι αρκετα δυσευρετη. Ολο σε ε΄λλειψη την εχει.

Παντως το νηστειας μου τρελαθηκε παλι και αρχισε τα 99αρια να ξερεις. Οποτε με βλεπω απο αυριο να ανεβαινω μοναδες ινσουλινης.

Επισης, η μαιευτηρας μου μου ειπε οτι λογω ινσουλινης, θα χρειαστει να γεννησω νωριτερα, το πολύ 37η ή 38η εβδομαδα. Ουτως ή αλλως ηθελα κ ακομη θελω καισαρικη, αλλα δε περιμενα τοσο νωρίς. Εσενα σου εχει πει κατι αναλογο ο γιατρος σου?

Και το κορυφαιο που μου ειπε ειναι οτι λογω ινσουλινης θελει να κανω καρδιοτοκογραφημα ανα 2η μερα! Δε μου εξηγησε επιστημονικα το "γιατι", αλλα καπου διαβασα οτι μπορει να επηρεασει το ρυθμο της καρδιας του μωρου.. Ξερεις κατι εσυ?

Ωστοσο ο εμβρυομητρικος με καθυσηχασε λεγοντας μου ότι η ινσουλινη ειναι μακρυμορια, τα οποια δε διαπερνουν τον πλακουντα και δεν επηρεαζουν το μωρο καθολου.

 

Πολύ χαίρομαι που έφαγες και δεν είχες υψηλές μετρήσεις! ☺️ 

Δοκίμασα και τη κρέμα καραμελέ από τη σειρά sweet and balance και εννοείται το ζάχαρο ήταν σούπερ! Και θερμίδες λίγες επίσης! 

Σοκολάτα έχω πάρει της ίδιας σειράς και είναι σούπερ 😉

Περιέχει ναι ερυθριτολη αλλά ειλικρινά η ποσότητα είναι μικρή και για να δημιουργήσει πρόβλημα θα πρέπει να τρώμε κάθε μέρα για αρκετό διάστημα και σε μεγάλες ποσότητες. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς! Προσωπικά μίλησα και με την διαβητολογο μου για τα συγκεκριμένα και έχω πάρει το οκ! 

Τη τρίτη είχα ραντεβού με τον γυναικολόγο και μου είπε και μένα ότι λόγω διαβήτη - ινσουλίνης καλό είναι να γεννήσω αφού κλείσω τη 38η εβδομάδα αλλά να μη περιμένουμε ως την 40η. 

Επισκληριδειο απαγορεύεται να κάνω... Με προβληματίζει η προγραμματισμένη πρόκληση αρκετά, δε ξέρω αν θέλω.. Αναφέρθηκε και στην καισαρική , πλέον είμαστε πιο safe γιατί μου έδωσαν έναν ορό από το Ιπποκράτειο από το κέντρο αιμορροφιλιας έτσι ώστε αν με πιάσει αιμορραγία να μου δώσουν τον ορό και να σταματήσει άμεσα το αίμα... Δε ξέρω, αγχώνομαι αλλά πρέπει να καταλήξουμε κάπου! 

Για το καρδιοτοκογραφημα δε μου ανέφερε τίποτα σχετικό και να σου πω την αλήθεια και μια κοπέλα που γνωρίζω που έκανε ινσουλίνες στη κύηση πάλι δε της είχαν πει κάτι. 🤷🏼‍♀️ Σε μένα είπε να κάνω ένεση κορτιζόνης γιατί λέει λόγω διαβήτη δεν ωριμάζουν τα πνευμόνια σε κάποια μωρά όπως πρέπει οπότε για να είμαστε σίγουροι θα τη κάνω. Βέβαια για 2 μέρες η διαβητολογος θα ανεβάσει τις μονάδες ινσουλίνης γιατί η κορτιζόνη θα ανεβάσει το ζαχαρο. (Ημαρτον φτιάχνεις το ένα χαλάει το άλλο 🤦🏼‍♀️) Κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρωτόκολλο απ'ότι καταλαβαινω. 

Μην αγχώνεσαι για το ζάχαρο νηστείας, όσο προχωράει η κύηση υπάρχει πιθανότητα να χρειαζόμαστε περισσότερες μονάδες ινσουλίνης. Λίγο έμεινε 😉 υπομονή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Πολύ χαίρομαι που έφαγες και δεν είχες υψηλές μετρήσεις! ☺️ 

Δοκίμασα και τη κρέμα καραμελέ από τη σειρά sweet and balance και εννοείται το ζάχαρο ήταν σούπερ! Και θερμίδες λίγες επίσης! 

Σοκολάτα έχω πάρει της ίδιας σειράς και είναι σούπερ 😉

Περιέχει ναι ερυθριτολη αλλά ειλικρινά η ποσότητα είναι μικρή και για να δημιουργήσει πρόβλημα θα πρέπει να τρώμε κάθε μέρα για αρκετό διάστημα και σε μεγάλες ποσότητες. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς! Προσωπικά μίλησα και με την διαβητολογο μου για τα συγκεκριμένα και έχω πάρει το οκ! 

Τη τρίτη είχα ραντεβού με τον γυναικολόγο και μου είπε και μένα ότι λόγω διαβήτη - ινσουλίνης καλό είναι να γεννήσω αφού κλείσω τη 38η εβδομάδα αλλά να μη περιμένουμε ως την 40η. 

Επισκληριδειο απαγορεύεται να κάνω... Με προβληματίζει η προγραμματισμένη πρόκληση αρκετά, δε ξέρω αν θέλω.. Αναφέρθηκε και στην καισαρική , πλέον είμαστε πιο safe γιατί μου έδωσαν έναν ορό από το Ιπποκράτειο από το κέντρο αιμορροφιλιας έτσι ώστε αν με πιάσει αιμορραγία να μου δώσουν τον ορό και να σταματήσει άμεσα το αίμα... Δε ξέρω, αγχώνομαι αλλά πρέπει να καταλήξουμε κάπου! 

Για το καρδιοτοκογραφημα δε μου ανέφερε τίποτα σχετικό και να σου πω την αλήθεια και μια κοπέλα που γνωρίζω που έκανε ινσουλίνες στη κύηση πάλι δε της είχαν πει κάτι. 🤷🏼‍♀️ Σε μένα είπε να κάνω ένεση κορτιζόνης γιατί λέει λόγω διαβήτη δεν ωριμάζουν τα πνευμόνια σε κάποια μωρά όπως πρέπει οπότε για να είμαστε σίγουροι θα τη κάνω. Βέβαια για 2 μέρες η διαβητολογος θα ανεβάσει τις μονάδες ινσουλίνης γιατί η κορτιζόνη θα ανεβάσει το ζαχαρο. (Ημαρτον φτιάχνεις το ένα χαλάει το άλλο 🤦🏼‍♀️) Κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρωτόκολλο απ'ότι καταλαβαινω. 

Μην αγχώνεσαι για το ζάχαρο νηστείας, όσο προχωράει η κύηση υπάρχει πιθανότητα να χρειαζόμαστε περισσότερες μονάδες ινσουλίνης. Λίγο έμεινε 😉 υπομονή! 

Τέλεια άρα σε 2 εβδομάδες περίπου γεννάς! Πρόκληση χωρίς επισκληρίδιο είναι θάνατος πιστεύω. Μας έλεγε μια μαία σήμερα στη Φαιναρέτη ότι όταν σου κάνουν πρόκληση, οι πόνοι είναι πολύ πιο δυνατοί από τους φυσιολογικούς και ότι γενικά μπορεί να κάνεις έτσι κι αλλιώς πολλές ώρες να γεννήσεις... Στη θέση σου θα πήγαινα για καισαρική! Κανονική νάρκωση μπορείς να κάνεις?

Πόσα κιλά είναι το μικρούλι τώρα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από αυτά που μου λέτε μάλλον ναι πρέπει να έχω νιώσει κι εγώ συσπάσεις, αλλά δεν τις έχω καταλάβει πλήρως για να τις καταγράψω  😅  Εντωμεταξύ δεν βάζω και κώλο κάτω, όλο κάτι κάνω, περπάτημα φουλ και βάρη σηκώνω 😅 Ευτυχώς που με φρενάρει ο άντρας μου που αγχώνεται μην γεννήσω πριν την ώρα μου γιατί εγώ είμαι στον κόσμο μου   😅 

Γύρισα κορίτσια από τις διακοπές (5 μέρες λείπαμε), όπου και κουράστηκα και το πρόγραμμα μου με το φαγητό χάλασα και πρήστηκα, και ζυγίζομαι σήμερα και ήμουν +3 κιλά! Σοκ! Βέβαια έχω πρηστεί παντού ξαφνικά. Τώρα θα το ράψω γιατί δεν θέλω να πάρω άλλα! Είμαι +13 από την αρχή της εγκυμοσύνης και υπολόγιζα αυτά τα 3 να τα πάρω μέχρι το τέλος όχι από τώρα 😅 Εσείς πως πάτε από κιλά?

@vou.95 αχ είσαι στην τελική ευθεία! Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα έχεις υπολογίσει! Στέλνε μας να μας λες πως τα πας! Πόνος αυτό με τις αιμορροΐδες... Το έπαθες από το βάρος του μωρού ή από δυσκοιλιότητα? Ρωτάω γιατί πολύ άγχος το έχω, καθότι είμαι δυσκοίλια εγώ γενικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vou.95 είσαι παααααρα πολύ κοντά! Με το καλό!!! Αυτό με τη κοιλιά το καταλαβαίνω, ήδη σκέφτομαι πόσο πολύ θα μου λείπει να τον νιώθω μέσα μου 💙 ☺️ 

Υπομονή με τις αιμορροιδες.... Κι εγώ έχω βγάλει, βάζω proctosynalar αλλά δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά. Ο γιατρός είπε ότι όταν γεννήσω θα ηρεμήσω από αυτό... Για να δούμε... 

@Eliza Kats δε πειράζει για τα κιλακια! Σημασία έχει ότι ξεφύγατε λίγο από τη καθημερινότητα και περάσατε όμορφα! Εγώ έχω πάρει 5,5 κιλά σύνολο με αυστηρή διατροφή, τη Τετάρτη μπαίνω στον 9ο και δε πήρα τίποτα στον 7ο και στον 8ο.. βέβαια έχω και τον διαβήτη οπότε η διατροφή ήταν απαραίτητη σε μένα. 

Ρε κορίτσια είναι 2 μέρες τώρα που έχω όλη μέρα καούρα... δε ξέρω τι να κάνω για να περάσει... Εσείς πώς είστε από καούρες;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ βασανίζομαι από καούρες συνέχεια. Έχω βρει περίπου τι με ενοχλεί πιο πολύ και το αποφεύγω. 

Διάβασα κάπου ότι βοηθάει να μασα΄ς τσίχλα γιατί παράγεις πιο πολύ σάλιο και ηρεμείς τα όξινα στομαχικά υγρά, που αυτά μας ταλαιπωρούν. Οπότε με την τσίχλα έχω δει διαφορά. Μετά μπορείς να μιλήσεις και με τον γιατρό σου και να πάρεις gaviscon ή malox. Ξέρω ότι κάποιες κοπέλες τα παίρνουν στην εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου μου τα είχε προτείνει. Προσωπικά προσπαθώ να τα αποφύγω όσο μπορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Κι εγώ βασανίζομαι από καούρες συνέχεια. Έχω βρει περίπου τι με ενοχλεί πιο πολύ και το αποφεύγω. 

Διάβασα κάπου ότι βοηθάει να μασα΄ς τσίχλα γιατί παράγεις πιο πολύ σάλιο και ηρεμείς τα όξινα στομαχικά υγρά, που αυτά μας ταλαιπωρούν. Οπότε με την τσίχλα έχω δει διαφορά. Μετά μπορείς να μιλήσεις και με τον γιατρό σου και να πάρεις gaviscon ή malox. Ξέρω ότι κάποιες κοπέλες τα παίρνουν στην εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου μου τα είχε προτείνει. Προσωπικά προσπαθώ να τα αποφύγω όσο μπορώ.

Και σε μένα τα ίδια είχε προτείνει αλλά δε θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου και κατά συνέπεια το μωρό με φάρμακα. Η τσίχλα δε με βοηθάει δυστυχώς... Θα δω τι θα κάνω... 

Έκλεισα ραντεβού και τη Πέμπτη με παιδίατρο για μια πρώτη γνωριμία, να δούμε αν μας ταιριάζει κτλ είναι 10 λεπτά από το σπίτι μου με τα πόδια, ελπίζω να μας αρέσει. 

Εσείς κορίτσια έχετε κάνει τέτοιο ραντεβού ή έχετε σκοπό να κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η peacock είπε:

Και σε μένα τα ίδια είχε προτείνει αλλά δε θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου και κατά συνέπεια το μωρό με φάρμακα. Η τσίχλα δε με βοηθάει δυστυχώς... Θα δω τι θα κάνω... 

Έκλεισα ραντεβού και τη Πέμπτη με παιδίατρο για μια πρώτη γνωριμία, να δούμε αν μας ταιριάζει κτλ είναι 10 λεπτά από το σπίτι μου με τα πόδια, ελπίζω να μας αρέσει. 

Εσείς κορίτσια έχετε κάνει τέτοιο ραντεβού ή έχετε σκοπό να κάνετε;

Καλησπέρα!!!

Εγώ παίρνω μααλοξ και επίσης με βοηθάει και το ανθρακούχο νερό.

Όσο για τον γιατρό θα πάω το μπεμπάκι  στον δικό μου παιδίατρο.

Σήμερα μπήκα  στο μήνα μου,δεν το κουνάω ρούπι γιατί θέλω να παντρευτώ την Τρίτη και φοβάμαι μην γεννήσω πριν.Tα χαρτιά μας καθυστέρησαν (τα φτιάχνουμε απο τον 4ο) λόγω  της ουκρανικής καταγωγής  του άντρα  μου και μου λέει  η κοπέλα  κανόνισε να γεννήσεις τώρα!! 😝 Με τρόμαξε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα!!!

Εγώ παίρνω μααλοξ και επίσης με βοηθάει και το ανθρακούχο νερό.

Όσο για τον γιατρό θα πάω το μπεμπάκι  στον δικό μου παιδίατρο.

Σήμερα μπήκα  στο μήνα μου,δεν το κουνάω ρούπι γιατί θέλω να παντρευτώ την Τρίτη και φοβάμαι μην γεννήσω πριν.Tα χαρτιά μας καθυστέρησαν (τα φτιάχνουμε απο τον 4ο) λόγω  της ουκρανικής καταγωγής  του άντρα  μου και μου λέει  η κοπέλα  κανόνισε να γεννήσεις τώρα!! 😝 Με τρόμαξε!!!!

@peacock μου κ εγώ maalox παίρνω και πίνω και σόδα ανθρακούχα, τη sweppes. Ενίοτε βοηθάει πολύ και το ξινόμηλο ή το γιαούρτι 2%!

Πολλές καούρες κ εγώ εδώ και 2 μήνες περίπου. Ξέρω ότι το μωράκι έχει μαλλάκια, το είδα στο ντόπλερ, οπότε κ αυτό παίζει μεγάλο ρόλο.

Πάντως στην 36η εβδομάδα μου είπε η μαία πως το μωρό κατεβαίνει στη μήτρα και ελευθερώνεται το διάφραγμα (η αναπνοή μας), καθώς και αποσυμπιέζεται επιτέλους λίγο το στομάχι μας. Άρα αναμένω ότι από την 36η θα μειωθούν ίσως οι καούρες.

Παιδίατρο εντοπίσαμε έναν από τα πολλά θετικά reviews στο ίντερνετ και που γεωγραφικά είναι κοντά μας, κ σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού μαζί του στην 36η εβδομάδα μου. Αφού ή 37η ή 38η θα γεννήσω, να έχω πάει τλχστον μιά φορά να τον γνωρίσω.

@ΕλπίδαΚρ η ώρα η καλή για το γάμο σας και συγχαρητήρια που μπήκες στον 9ο! Ας ελπίσουμε ότι δε θα γεννήσεις ως την άλλη εβδομάδα :) Εμείς αύριο ολοκληρώνουμε τα δικαιολογητικά μας για να πάρουμε την άδεια γάμου. Για την ώρα είμαστε με το σύμφωνο συμβίωσης, αλλά τουλάχιστον είμαι ήρεμη επειδή λόγω αυτού, το μωρό αυτομάτως αναγνωρίζεται ως τέκνο του μπαμπά του, παίρνοντας το επίθετό του κανονικά. Ισχύει ο,τι και στον γάμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η peacock είπε:

@vou.95 είσαι παααααρα πολύ κοντά! Με το καλό!!! Αυτό με τη κοιλιά το καταλαβαίνω, ήδη σκέφτομαι πόσο πολύ θα μου λείπει να τον νιώθω μέσα μου 💙 ☺️ 

Υπομονή με τις αιμορροιδες.... Κι εγώ έχω βγάλει, βάζω proctosynalar αλλά δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά. Ο γιατρός είπε ότι όταν γεννήσω θα ηρεμήσω από αυτό... Για να δούμε... 

@Eliza Kats δε πειράζει για τα κιλακια! Σημασία έχει ότι ξεφύγατε λίγο από τη καθημερινότητα και περάσατε όμορφα! Εγώ έχω πάρει 5,5 κιλά σύνολο με αυστηρή διατροφή, τη Τετάρτη μπαίνω στον 9ο και δε πήρα τίποτα στον 7ο και στον 8ο.. βέβαια έχω και τον διαβήτη οπότε η διατροφή ήταν απαραίτητη σε μένα. 

Ρε κορίτσια είναι 2 μέρες τώρα που έχω όλη μέρα καούρα... δε ξέρω τι να κάνω για να περάσει... Εσείς πώς είστε από καούρες;

 

 

 

στις On 12/6/2023 at 4:12 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

Καλησπέρα κοριτσιααααα τι κάνετε πως είστε ;;; Τώρα μπήκα και διάβασα τα νεακιαααα σας χαίρομαι που πάνε ολα καλάαα 

εμεις κλείσαμε τις 39 εβδομάδες 

την προηγούμενη εβδομάδα είχα συχνά πονακια και συσπάσεις που τις καταλαβαινα και να έλεγα μωρε ας κάνω ένα μπανακι να είμαι φρέσκια φρέσκια αλλά τελικά δεν μας έκανε την χάρη ακόμα 

Πέμπτη Παρασκευή με είχε κατά τρομάξει καθώς στα nst συνέχεια κοιμάται και έχει χαμηλούς χτύπους και ελέγχαμε το οξυγόνο του , το οποίο φαίνεται μια χαρά αλλά όταν πάμε εκεί θέλει να κοιμηθεί … δεν πολύ κλωτσούσε και είχα και άγχος διότι έχουμε μεγάλο ομφάλιο λωρο και φοβάμαι μη τυλιχτεί … την προηγούμενη Τρίτη ήταν 3300γρ , αύριο θα πάω πάλι και θα με κοιτάξει και κολπικά να δούμε ποσο ψηλά είναι και ποσό στενη , αν μας παίρνει να κάνουμε πρόκληση με τεχνητουσ Πόνους ( κάτι που δεν θέλει ούτε ο γιατρός ) αν θα περιμένουμε λίγο ακόμα ήθα κάνουμε καισαρική !!! Για ακόμη μια φορά θα ψηφίσω την καισαρική διότι αυτό το άγχος εκεί που κλωτσαγε σαν τρελός και ξαφνικά να μη τον νιώθω για ώρες δεν μπορώ να το περνάω … επίσης έβγαλα αιμορροΐδες 😏 

Αγκαλιαζω την κοιλιά μου νιωθω ότι θα μου λείψει πολύ όχι η κοιλιά σα κοιλιά αλλά οι κλωτσιες του δεν περίμενα να το πω αυτό αλλά μέρα με την μέρα το νιωθω πιο πολύ 
 

@Eliza Kats Οι συσπάσεις είναι σα να μαζεύει η κοιλιά στο κάτω μέρος και πετρώνει , δεν είναι το μωρό ότι γυρίζει , αλλά είναι σύσπαση ! Κρατάει συνήθως λιγότερο από 1 λεπτό (αν κρατάει περισσότερο και είναι κ συχνό είναι η ώρα για τοκετό )

 

να πω ότι από την μέρα που δεν το ένιωθα έχουν σταματήσει και οι συσπάσεις και πόνοι που ένιωθα 😂 απλά κυκλοφορώ με ένα καρπούζι στη κοιλιά περπατάω πολυυυυυ και περιμένω. Επίσης ο γιατρός μου είπε δεν θα με αφήσει παραπάνω από τος 40εβδ λόγω του λώρου και των χαμηλών χτύπων που έχει στα nst και το οξυγόνο του . Οποτε δεν ξέρω πως αλλά σε 7 μέρες θα έχω ήδη γεννήσει 😳❤️

Κορίτσι μου πως πας?

Εύχομαι να γέννησες (!) ή να γεννάς από στιγμή σε στιγμή και με έναν πόνοοοοοο!!! ❤️❤️❤️ 

Όταν τα καταφέρεις, να μας περιγράψεις την εμπειρία σου και φυσικά το πως σου φέρθηκαν στο Ολύμπιον, μιας κ εγώ για εκεί προορίζομαι όπως είχα γράψει ξανά!

Έμαθα από τη μαία μου ότι δεν κάνουν rooming στο μωρό, δλδ το ταίζουν αν χρειαστεί μπιμπερό σε άλλη αίθουσα (θηλαστήριο το είπε νομίζω) και επίσης του κάνουν το 1ο του μπανάκι σε επίσης άλλη αίθουσα, χωρίς την παρουσία των γονέων.

Πραγματικά θα ήθελα να είμαι παρούσα στο 1ο μπανάκι του μωρού μου. Όπως επίσης και στα πρώτα του ταίσματα αν δε κατεβάσω γάλα κ απορώ γιατί το κάνουν αυτό 🤷‍♀️🤷‍♀️

Τέλος, προσωπικά επιθυμώ καισαρική από την αρχή για τους δικούς μου λόγους και όπως φαίνεται ο μικρούλης μου έρχεται μεν με το κεφάλι κάτω, αλλά ανάποδα, και επίσης λόγω ινσουλίνης η γιατρός με θέλει σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Θα δούμε λοιπόν...!

Σε 3+ εβδομάδες αναμένεται ο δικός μου τοκετός. Δηλαδή από τις 28/6 έως τις 10/7 περίπου. Μου φαίνεται σουρεάλ και απίστευτο! Δε το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!! ❤️❤️❤️ 

Ο ενθουσιασμός ξεπερνάει το άγχος του τοκετού, αλλά ελπίζω να κρατήσω αυτό το ηθικό μέχρι τα λεπτά πριν μπω στην κλινική!

Εσύ πως αισθάνεσαι @peacock? Το εχεις συνειδητοποιήσει ότι πλησιάζουμε και οι δύο τόσο πολύ τον τοκετό?  😯😯Νομίζω θα είμαστε με διαφορά 1 εβδομάδας!

Τη βαλίτσα σου την έχεις έτοιμη εν τω μεταξύ?

Εγώ ναι, αλλά νομίζω φορτώθηκα πάρα πολλά πράγματα.. είναι που δε μας δίνουν κ τπτ στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Πάτρας 🤷‍♀️🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Κι εγώ βασανίζομαι από καούρες συνέχεια. Έχω βρει περίπου τι με ενοχλεί πιο πολύ και το αποφεύγω. 

Διάβασα κάπου ότι βοηθάει να μασα΄ς τσίχλα γιατί παράγεις πιο πολύ σάλιο και ηρεμείς τα όξινα στομαχικά υγρά, που αυτά μας ταλαιπωρούν. Οπότε με την τσίχλα έχω δει διαφορά. Μετά μπορείς να μιλήσεις και με τον γιατρό σου και να πάρεις gaviscon ή malox. Ξέρω ότι κάποιες κοπέλες τα παίρνουν στην εγκυμοσύνη και ο γιατρός μου μου τα είχε προτείνει. Προσωπικά προσπαθώ να τα αποφύγω όσο μπορώ.

Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα κορίτσι μου εσύ?

Κυλάνε όλα καλά?

Τι σου λέει ο γιατρός, πότε προβλέπει τοκετό? 

Μαζί ξεκινήσαμε όλες εδώ αυτό το ταξίδι με αυτή την ομαδούλα, με τις αγωνίες κ τα άγχη μας, κ το πάμε μέχρι τέλους ❤️

Κ είναι τόσο ωραίο αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

@peacock μου κ εγώ maalox παίρνω και πίνω και σόδα ανθρακούχα, τη sweppes. Ενίοτε βοηθάει πολύ και το ξινόμηλο ή το γιαούρτι 2%!

Πολλές καούρες κ εγώ εδώ και 2 μήνες περίπου. Ξέρω ότι το μωράκι έχει μαλλάκια, το είδα στο ντόπλερ, οπότε κ αυτό παίζει μεγάλο ρόλο.

Πάντως στην 36η εβδομάδα μου είπε η μαία πως το μωρό κατεβαίνει στη μήτρα και ελευθερώνεται το διάφραγμα (η αναπνοή μας), καθώς και αποσυμπιέζεται επιτέλους λίγο το στομάχι μας. Άρα αναμένω ότι από την 36η θα μειωθούν ίσως οι καούρες.

Παιδίατρο εντοπίσαμε έναν από τα πολλά θετικά reviews στο ίντερνετ και που γεωγραφικά είναι κοντά μας, κ σκέφτομαι να κλείσω ένα ραντεβού μαζί του στην 36η εβδομάδα μου. Αφού ή 37η ή 38η θα γεννήσω, να έχω πάει τλχστον μιά φορά να τον γνωρίσω.

@ΕλπίδαΚρ η ώρα η καλή για το γάμο σας και συγχαρητήρια που μπήκες στον 9ο! Ας ελπίσουμε ότι δε θα γεννήσεις ως την άλλη εβδομάδα :) Εμείς αύριο ολοκληρώνουμε τα δικαιολογητικά μας για να πάρουμε την άδεια γάμου. Για την ώρα είμαστε με το σύμφωνο συμβίωσης, αλλά τουλάχιστον είμαι ήρεμη επειδή λόγω αυτού, το μωρό αυτομάτως αναγνωρίζεται ως τέκνο του μπαμπά του, παίρνοντας το επίθετό του κανονικά. Ισχύει ο,τι και στον γάμο.

Σε ευχαριστώ πολύ,επίσης!!!❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα!!!

Εγώ παίρνω μααλοξ και επίσης με βοηθάει και το ανθρακούχο νερό.

Όσο για τον γιατρό θα πάω το μπεμπάκι  στον δικό μου παιδίατρο.

Σήμερα μπήκα  στο μήνα μου,δεν το κουνάω ρούπι γιατί θέλω να παντρευτώ την Τρίτη και φοβάμαι μην γεννήσω πριν.Tα χαρτιά μας καθυστέρησαν (τα φτιάχνουμε απο τον 4ο) λόγω  της ουκρανικής καταγωγής  του άντρα  μου και μου λέει  η κοπέλα  κανόνισε να γεννήσεις τώρα!! 😝 Με τρόμαξε!!!!

Με το καλό! Η ώρα η καλή! ❤️ ❤️ 

Α έχεις δοκιμασμένο γιατρό λοιπόν οπότε μια χαρά σε βρίσκω!  ☺️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...