Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νέα μαμα


Recommended Posts

Καλημέρα,

Μολις έμαθα ότι θα γίνω μαμά είμαι 2,5 εβδομάδων. Αρχικά μίλησα με την γυναικολόγο μου κ έκανα κ εξετάσεις έχω υπέρηχο την άλλη εβδομάδα να δούμε ότι πάνε όλα καλα. Ελπίζω να είναι όλα καλά.. έκατσε και χριστουγεννιάτικα το νέο . Η ερώτηση που ήθελα να κάνω είναι ότι τα επίπεδα της προγεστερόνης κ ήταν λίγο χαμηλά κ μου έδωσε gynalven 200mg 3 φορές την ημέρα κολπικά. Να ανησυχώ? Έχω και το άγχος να είναι ενδομήτριο αλλά θα το δω την άλλη εβδομαδα με τον υπέρηχο καθώς οι εξετάσεις φαίνονται κομπλέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η jojo57 είπε:

Καλημέρα,

Μολις έμαθα ότι θα γίνω μαμά είμαι 2,5 εβδομάδων. Αρχικά μίλησα με την γυναικολόγο μου κ έκανα κ εξετάσεις έχω υπέρηχο την άλλη εβδομάδα να δούμε ότι πάνε όλα καλα. Ελπίζω να είναι όλα καλά.. έκατσε και χριστουγεννιάτικα το νέο . Η ερώτηση που ήθελα να κάνω είναι ότι τα επίπεδα της προγεστερόνης κ ήταν λίγο χαμηλά κ μου έδωσε gynalven 200mg 3 φορές την ημέρα κολπικά. Να ανησυχώ? Έχω και το άγχος να είναι ενδομήτριο αλλά θα το δω την άλλη εβδομαδα με τον υπέρηχο καθώς οι εξετάσεις φαίνονται κομπλέ.

κορίτσι μου με το καλό να πάνε όλα καλά σου εύχομαι! συγχαρητήρια!!! 

 

Η προγεστερονη είναι η ορμόνη που βοηθάει πολύ στην εγκυμοσύνη ... στο λέω από όσα έχω διαβάσει σε όλες τις πηγές... να ξεκουραζεσαι και να μην σηκώνεις τίποτα από βάρος... ρώτησε την γιατρο σου αν δουλεύεις μήπως είναι καλό να πάρεις και αναρρωτική... για να μένεις αρκετά  ξαπλωμένη... συμβουλή μου ξέχνα τις δουλειές του σπιτιού..ακόμα και τις πιο μικρές... πολλές φορες κουραζουν και δεν το καταλαβαίνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/12/2022 at 9:47 ΠΜ, ο/η jojo57 είπε:

Καλημέρα,

Μολις έμαθα ότι θα γίνω μαμά είμαι 2,5 εβδομάδων. Αρχικά μίλησα με την γυναικολόγο μου κ έκανα κ εξετάσεις έχω υπέρηχο την άλλη εβδομάδα να δούμε ότι πάνε όλα καλα. Ελπίζω να είναι όλα καλά.. έκατσε και χριστουγεννιάτικα το νέο . Η ερώτηση που ήθελα να κάνω είναι ότι τα επίπεδα της προγεστερόνης κ ήταν λίγο χαμηλά κ μου έδωσε gynalven 200mg 3 φορές την ημέρα κολπικά. Να ανησυχώ? Έχω και το άγχος να είναι ενδομήτριο αλλά θα το δω την άλλη εβδομαδα με τον υπέρηχο καθώς οι εξετάσεις φαίνονται κομπλέ.

Καλησπέρα κορίτσι! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη. 

Να σου πω ότι πρέπει να μετράς τις εβδομάδες από την αρχή της τελευταίας σου περιόδου. Οπότε λογικά θα είσαι 6,5 εβδομάδες. Πως και κάνατε εξέταση για προγεστερόνη; Ξέρω ότι στην αρχή μόνο χοριακη ζητάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη. 

Να σου πω ότι πρέπει να μετράς τις εβδομάδες από την αρχή της τελευταίας σου περιόδου. Οπότε λογικά θα είσαι 6,5 εβδομάδες. Πως και κάνατε εξέταση για προγεστερόνη; Ξέρω ότι στην αρχή μόνο χοριακη ζητάνε.

Έκανα την πρώτη κ επειδή η γυναικολόγος Μ ήταν εκτός Ελλάδας μου είπε να κάνω άλλη μια μετά από 48 ώρες να δούμε ότι ανεβαίνει το νούμερο κ πάνε φυσιολογικά όλα. η προγεστερόνη κ κάτι άλλες εξετάσεις είναι για να δουν ότι όλα βαίνουν καλώς κ δεν υπάρχει άμεσα θέμα για να το δούμε με υπέρηχο. Οπότε την άλλη εβδομάδα ο υπέρηχος! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η jojo57 είπε:

Έκανα την πρώτη κ επειδή η γυναικολόγος Μ ήταν εκτός Ελλάδας μου είπε να κάνω άλλη μια μετά από 48 ώρες να δούμε ότι ανεβαίνει το νούμερο κ πάνε φυσιολογικά όλα. η προγεστερόνη κ κάτι άλλες εξετάσεις είναι για να δουν ότι όλα βαίνουν καλώς κ δεν υπάρχει άμεσα θέμα για να το δούμε με υπέρηχο. Οπότε την άλλη εβδομάδα ο υπέρηχος! 😁

Α ωραία! Πιστεύω πιο πολύ προληπτικά θα στα έδωσε. Το κάνουν πολλοί. Και εγώ παίρνω utrogestan γιατί είχα μια μικρή αποκόλληση και μου είπε να τα συνεχίσω προληπτικά μέχρι να κλείσει το πρώτο τρίμηνο. Οπότε μην ανησυχείς!

Άντε με το καλό να κάνετε τον υπέρηχο να δείτε το φασολακι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...