Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπερθυρεοειδισμός και υγιη μωρά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!! 
Μετά από πολλές ταλαιπωρίες (όπως οι περισσότερες εδώ μέσα εξάλλου) είμαι έγκυος 10 εβδομάδων περίπου για πρώτη φορά. Φυσικά δεν μπορώ να το χαρώ ακόμα, γιατί το άγχος είναι μεγάλο…

ειχα υπερθυρεοειδισμό και μόλις ρυθμίστηκε προχώρησα σε εξωσωματική. Όταν είδαμε ότι έπιασε σταδιακά μείωσα τα χάπια (unimazole) και τελικά τα έκοψα. Τώρα είμαι στο όριο και έχω αγχωθεί τι θα γίνει αν ξανά ξερυθμιστεί. Τα φάρμακα είναι πολύ τοξικά αλλά όπως μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου «μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα…»

Υπάρχει κάποια μανουλιτσα που αντιμετώπισε το ίδιο, ενδεχομένως να πήρε χάπια κατά την κύηση και να έφερε στον κόσμο ένα υγιές μωρό;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!! 
Μετά από πολλές ταλαιπωρίες (όπως οι περισσότερες εδώ μέσα εξάλλου) είμαι έγκυος 10 εβδομάδων περίπου για πρώτη φορά. Φυσικά δεν μπορώ να το χαρώ ακόμα, γιατί το άγχος είναι μεγάλο…

ειχα υπερθυρεοειδισμό και μόλις ρυθμίστηκε προχώρησα σε εξωσωματική. Όταν είδαμε ότι έπιασε σταδιακά μείωσα τα χάπια (unimazole) και τελικά τα έκοψα. Τώρα είμαι στο όριο και έχω αγχωθεί τι θα γίνει αν ξανά ξερυθμιστεί. Τα φάρμακα είναι πολύ τοξικά αλλά όπως μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου «μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα…»

Υπάρχει κάποια μανουλιτσα που αντιμετώπισε το ίδιο, ενδεχομένως να πήρε χάπια κατά την κύηση και να έφερε στον κόσμο ένα υγιές μωρό;;

 

Τα χάπια για τη ρύθμιση του θυρεοειδούς- εφόσον υπάρχει θέμα-επιβάλλονται στην εγκυμοσύνη. Μάλιστα οι ορμονικές αλλαγές επηρεάζουν τις τιμές και γι αυτό πρέπει να τις παρακολουθείς συχνά. Δεν καταλαβαίνω γιατί σε άγχωσε έτσι ο γιατρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!! 
Μετά από πολλές ταλαιπωρίες (όπως οι περισσότερες εδώ μέσα εξάλλου) είμαι έγκυος 10 εβδομάδων περίπου για πρώτη φορά. Φυσικά δεν μπορώ να το χαρώ ακόμα, γιατί το άγχος είναι μεγάλο…

ειχα υπερθυρεοειδισμό και μόλις ρυθμίστηκε προχώρησα σε εξωσωματική. Όταν είδαμε ότι έπιασε σταδιακά μείωσα τα χάπια (unimazole) και τελικά τα έκοψα. Τώρα είμαι στο όριο και έχω αγχωθεί τι θα γίνει αν ξανά ξερυθμιστεί. Τα φάρμακα είναι πολύ τοξικά αλλά όπως μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου «μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα…»

Υπάρχει κάποια μανουλιτσα που αντιμετώπισε το ίδιο, ενδεχομένως να πήρε χάπια κατά την κύηση και να έφερε στον κόσμο ένα υγιές μωρό;;

 

Επίσης, επειδή λες ότι είσαι οριακά στις τιμές,  για ποια όρια μιλάς; Επειδή τα όρια κατα την κύηση είναι διαφορετικά από τις τιμές αναφοράς (πολύ πιο χαμηλά). Μήπως ο γιατρός σου δεν έχει εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2022 at 2:01 ΜΜ, ο/η Jaipur είπε:

Επίσης, επειδή λες ότι είσαι οριακά στις τιμές,  για ποια όρια μιλάς; Επειδή τα όρια κατα την κύηση είναι διαφορετικά από τις τιμές αναφοράς (πολύ πιο χαμηλά). Μήπως ο γιατρός σου δεν έχει εμπειρία;

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.
Έχει μηδενίσει η TSH…οι FT3 και FT4 είναι οριακά λίγο πριν ανέβουν, οπότε θα ελεγθω ξανά…το θέμα είναι πως οι γιατροί πίστευαν πως στην εγκυμοσύνη θα «κοιμηθεί» αλλά δε συμβαίνει…γιατί εγώ έχω υπέρ και όχι υπό που έχουν οι περισσότερες κοπέλες…θα δούμε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Tasiaa είπε:

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.
Έχει μηδενίσει η TSH…οι FT3 και FT4 είναι οριακά λίγο πριν ανέβουν, οπότε θα ελεγθω ξανά…το θέμα είναι πως οι γιατροί πίστευαν πως στην εγκυμοσύνη θα «κοιμηθεί» αλλά δε συμβαίνει…γιατί εγώ έχω υπέρ και όχι υπό που έχουν οι περισσότερες κοπέλες…θα δούμε…

Κι εμένα που δεν έχω θέματα με το θυρεοειδή μου είχε πέσει αρκετά χαμηλά η TSH μου (δε μηδένισε εντελώς αλλά ήταν οριακά χαμηλά στα ήδη χαμηλά όρια στην εγκυμοσύνη) όμως δε μου ανέβηκαν ποτέ πάνω από τα φυσιολογικά οι άλλες ορμόνες. Είναι απλά επειδή αναγνωρίζει λάθος ο οργανισμός την TSH λόγω ομοιότητας με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης. Και της ξαδελφης μου οντως της μηδένισε στο 1ο τρίμηνο, δεν έκαναν κάτι και στο 2ο τρίμηνο βελτιώθηκε κάπως. Το μωράκι της δεν έχει κάποιο θέμα. Πάρε 1-2 γνώμες για το θέμα αν συνεχίσει στο 2ο τρίμηνο και αν ανέβουν αρκετά οι FT3 και FT4. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.
Έχει μηδενίσει η TSH…οι FT3 και FT4 είναι οριακά λίγο πριν ανέβουν, οπότε θα ελεγθω ξανά…το θέμα είναι πως οι γιατροί πίστευαν πως στην εγκυμοσύνη θα «κοιμηθεί» αλλά δε συμβαίνει…γιατί εγώ έχω υπέρ και όχι υπό που έχουν οι περισσότερες κοπέλες…θα δούμε…

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου, εφόσον το παρακολουθείς δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Πάρε, όμως, και μια δεύτερη γνώμη. Υπάρχουν ενδοκρινολόγοι με εμπειρία σε θέματα αναπαραγωγής. Ειδικά σε περίπτωση εξωσωματικής, οι επιπλέον ορμόνες που παίρνουμε πρέπει να συνυπολογιστουν γιατί επηρεάζουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 2:01 ΠΜ, ο/η MyNa είπε:

Κι εμένα που δεν έχω θέματα με το θυρεοειδή μου είχε πέσει αρκετά χαμηλά η TSH μου (δε μηδένισε εντελώς αλλά ήταν οριακά χαμηλά στα ήδη χαμηλά όρια στην εγκυμοσύνη) όμως δε μου ανέβηκαν ποτέ πάνω από τα φυσιολογικά οι άλλες ορμόνες. Είναι απλά επειδή αναγνωρίζει λάθος ο οργανισμός την TSH λόγω ομοιότητας με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης. Και της ξαδελφης μου οντως της μηδένισε στο 1ο τρίμηνο, δεν έκαναν κάτι και στο 2ο τρίμηνο βελτιώθηκε κάπως. Το μωράκι της δεν έχει κάποιο θέμα. Πάρε 1-2 γνώμες για το θέμα αν συνεχίσει στο 2ο τρίμηνο και αν ανέβουν αρκετά οι FT3 και FT4. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Να τα χαίρεστε τα μωράκια σας! 
Εγω είχα θέμα από πριν και δυστυχώς δεν πήγε όπως περιμέναμε…έκανα ξανά αιματολογικές και ανέβηκαν και οι άλλες τιμές, οπότε λογικά θα αρχίσω και πάλι θεραπεία…ο Θεός βοηθός! Μακάρι να μην κινδυνέψει το μωράκι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 7:48 ΠΜ, ο/η Jaipur είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου, εφόσον το παρακολουθείς δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Πάρε, όμως, και μια δεύτερη γνώμη. Υπάρχουν ενδοκρινολόγοι με εμπειρία σε θέματα αναπαραγωγής. Ειδικά σε περίπτωση εξωσωματικής, οι επιπλέον ορμόνες που παίρνουμε πρέπει να συνυπολογιστουν γιατί επηρεάζουν. 

Γνωρίζει τα πάντα για την πορεια μου (ορμόνες κτλ) και θεωρητικά ειδικεύεται στην εξωσωματική…θα δούμε! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tasiaa είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Να τα χαίρεστε τα μωράκια σας! 
Εγω είχα θέμα από πριν και δυστυχώς δεν πήγε όπως περιμέναμε…έκανα ξανά αιματολογικές και ανέβηκαν και οι άλλες τιμές, οπότε λογικά θα αρχίσω και πάλι θεραπεία…ο Θεός βοηθός! Μακάρι να μην κινδυνέψει το μωράκι μου! 

Κατάλαβα! Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου εννοείται να ακολουθήσεις ο, τι πορεία σου πει. Ελπίζω να διορθωθεί γρήγορα το πρόβλημα! Εμάς απορρυθμιστηκαν όντως λόγω εγκυμοσύνης, χωρίς προϋπάρχουσα κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 καλησπερα!!!κανω κι εγω θεραπεια με unimazol ειχα υπο πριν 1η εγκυμοσύνη και μετα γύρισε σε υπέρ.Ξεκινησα προσπαθειες για 2ο παιδάκι κι η ενδοκρινολογος με ενημέρωσε ότι υπάρχουν συμβατά φάρμακα οπότε αν θες την γνώμη μου πάρε μια δεύτερη γνώμη!

Καλές γιορτές με υγεία και να πάνε όλα καλά για εσενα και το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η natasha2 είπε:

 καλησπερα!!!κανω κι εγω θεραπεια με unimazol ειχα υπο πριν 1η εγκυμοσύνη και μετα γύρισε σε υπέρ.Ξεκινησα προσπαθειες για 2ο παιδάκι κι η ενδοκρινολογος με ενημέρωσε ότι υπάρχουν συμβατά φάρμακα οπότε αν θες την γνώμη μου πάρε μια δεύτερη γνώμη!

Καλές γιορτές με υγεία και να πάνε όλα καλά για εσενα και το μωράκι σου!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ξεκίνησα prothruril που το προτιμούν στο 1ο τρίμηνο…μήπως σε αυτά αναφερόταν και η δική σου;; Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!! 
καλες γιορτές με υγεία και κάθε καλό!!! Με το καλό να μάθεις τα ευχάριστα!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tasiaa είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ξεκίνησα prothruril που το προτιμούν στο 1ο τρίμηνο…μήπως σε αυτά αναφερόταν και η δική σου;; Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!! 
καλες γιορτές με υγεία και κάθε καλό!!! Με το καλό να μάθεις τα ευχάριστα!!! ❤️

καλησπέρα δεν με έχει ενημερώσει ακόμη θυμάμαι μου είχε πει όταν το είχαμε συζητήσει στο παρελθόν ότι θα μου έδινε κάποια που να ήταν συμβατά..θα την καλέσω από Τρίτη να με ενημερώσει γιατί κι εγώ εχθές είδα με υπέρηχο αυγο έτοιμο να σπάσει και είχα επαφή είναι το 2ο παιδι οπότε πολύ πιθανον να έχω πιάσει ήδη.. άρα θα πρέπει να αλλάξω κι τα χάπια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...