Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αντιβίωση και πυρετός στο πρώτο τρίμηνο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια, θέλω την γνώμη σας για την περίπτωση μου...

Έχω δυσκολία στην κατάποση και τα απογεύματα ανεβάζω 38 πυρετό. Η γυναικολόγος μου μου είπε amoxil ανά οκτάωρο και όταν έχω και πυρετό να παίρνω ντεπον.

Πιστεύετε ότι θα επηρεάσει το εμβρυάκι μου??

Είμαι στην 7-8 εβδομάδα...

Παίρνω και utrogestan, και βάζω και vasclor λόγω μιας αποκόλλησης και καφέ υγρών που βλέπω ακόμα...

 

Ευχαριστώ όλες 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Βούλα1991 :) Όλα καλά θα πάνε θεωρώ. Για να σου έδωσε η γυναικολόγος την αντιβίωση, σημαίνει πως είναι ασφαλής για την κύηση, ακόμα και αν είσαι στο πρώτο τρίμηνο. Πάρε όμως και μια γνώμη από ορυλά ή παθολ΄όγο, για τον αν όντως τη χρειάζεσαι ή αν έχεις το περιθώριο να το αντιμετωπίσεις με πιο φυσικό τρόπο.

8η εβδομάδα είμαι και εγώ και θα είχα ακριβώς την ίδια ανησυχία (και παίρνω και εγω Utrogestan). Μάλιστα δε πρόλαβα να κάνω το αντιγριπικό εμβόλιο πριν μείνω έγκυος και τώρα θα περιμένω να δω πότε θα μου το επιτρέψει ο γιατρός. Μου είπε όμως να μένω μακρυά από άτομα που τρέχει η μύτη τους ή βήχουν και μακρυά από παιδάκια επίσης, αλλά η ανησυχία μου είναι ότι δε μπορώ να "προβλέψω" ποιος νοσεί και ποιος όχι πάντα. Και αυτή η εποχή είναι η περίοδος των ιώσεων! Οπότε όλες οι έγκυες είμαστε ευάλωτες.

Γενικά από παλιά προσπαθούσα να αντιμετωπίσω τις ιώσεις αρχικά με φυσικούς τρόπους, όπως ζεστό χαμομήλι, ντεπόν, φυτικό αντιβηχικό απο το φαρμακείο, ύπνο και πολλή... κοτόσουπα με λεμόνι! Αν δε περνούσαν τα συμπτώματά μου σε 1-2 μέρες, μετά κατέφευγα σε αντιβίωση.

Δοκίμασες αρχικά φυσικό τρόπο αντιμετώπισης ή χρειάζεσαι άμεσα αντιβίωση λόγω πυρετού? Να έχουμε φυσικά υπόψιν πως ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και δεν είναι όλες οι λύσεις για όλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα @Βούλα1991 :) Όλα καλά θα πάνε θεωρώ. Για να σου έδωσε η γυναικολόγος την αντιβίωση, σημαίνει πως είναι ασφαλής για την κύηση, ακόμα και αν είσαι στο πρώτο τρίμηνο. Πάρε όμως και μια γνώμη από ορυλά ή παθολ΄όγο, για τον αν όντως τη χρειάζεσαι ή αν έχεις το περιθώριο να το αντιμετωπίσεις με πιο φυσικό τρόπο.

8η εβδομάδα είμαι και εγώ και θα είχα ακριβώς την ίδια ανησυχία (και παίρνω και εγω Utrogestan). Μάλιστα δε πρόλαβα να κάνω το αντιγριπικό εμβόλιο πριν μείνω έγκυος και τώρα θα περιμένω να δω πότε θα μου το επιτρέψει ο γιατρός. Μου είπε όμως να μένω μακρυά από άτομα που τρέχει η μύτη τους ή βήχουν και μακρυά από παιδάκια επίσης, αλλά η ανησυχία μου είναι ότι δε μπορώ να "προβλέψω" ποιος νοσεί και ποιος όχι πάντα. Και αυτή η εποχή είναι η περίοδος των ιώσεων! Οπότε όλες οι έγκυες είμαστε ευάλωτες.

Γενικά από παλιά προσπαθούσα να αντιμετωπίσω τις ιώσεις αρχικά με φυσικούς τρόπους, όπως ζεστό χαμομήλι, ντεπόν, φυτικό αντιβηχικό απο το φαρμακείο, ύπνο και πολλή... κοτόσουπα με λεμόνι! Αν δε περνούσαν τα συμπτώματά μου σε 1-2 μέρες, μετά κατέφευγα σε αντιβίωση.

Δοκίμασες αρχικά φυσικό τρόπο αντιμετώπισης ή χρειάζεσαι άμεσα αντιβίωση λόγω πυρετού? Να έχουμε φυσικά υπόψιν πως ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και δεν είναι όλες οι λύσεις για όλους.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Δεν δοκίμασα φυσικές λύσεις γιατί με το που είδα ότι δεν αισθάνομαι καλά και έχω ανεβάσει πυρετό στο 38 φοβήθηκα και την ρώτησα αμέσως τι να κάνω. 

Εκεί μου είπε να πάρω αντιβίωση συγκεκριμένα amoxil και να έχω το νου μου να μην ανεβαίνει ο πυρετός, αν φτάνει κοντά στο 38 να πάρω Ντεπόν και να τον ρίξω... 

Από χθες μόνο ξεκίνησα κάτι χαμομήλια με μέλι... Και είμαι λίγο καλύτερα.

Απλά έχω ακούσει ότι γενικά το πρώτο διάστημα είναι καλό να μην παίρνουμε αντιβίωση.. και σκέφτηκα να ανοίξω τη συζήτηση εδώ πέρα..

Όσον αφορά το αντιγριπικό εμβόλιο εγώ όταν πήγα την πρώτη φορά και με είδε ήμουν περίπου 5 εβδομάδων, είχαμε δει μόνο σάκο και ότι είναι ενδομήτριο, μου είπε να το κάνω, μου το έγραψε αμέσως και πήγα και το έκανα με το που έφυγα από το ιατρείο της.

Τότε ανέβασα πυρετό υπάρχει πιθανότητα να έχει κάνει κακό στο εμβρυάκι μου?? Το επόμενο μου ραντεβού είναι την άλλη Δευτέρα και ήδη με έχει φάει η αγωνία για το αν θα είναι όλα καλά.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι !!! Μην αγχώνεσαι από την στιγμή π σ έδωσε ο γιατρός σ αντιβίωση είσαι ενταξει κ εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης έπαιρνα αμοξιλ  3 φορεσ Την ημέρα και παρακεταμόλη όταν ανέβαζα πυρετό έως 6 την ημέρα !!! Αρκετή ποσότητα και όλα μια χαρά δεν επηρεάστηκε κάπου το μωράκι μου γενικά να ακούς τον γιατρό σ εγώ έχω περάσει τα πάντα από όσο έμεινα έγκυος αλλά όλα έχουν πάει μια χαρά δόξα το θεό και όπου να ναι γεννάμε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα και πάλι !!! Μην αγχώνεσαι από την στιγμή π σ έδωσε ο γιατρός σ αντιβίωση είσαι ενταξει κ εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης έπαιρνα αμοξιλ  3 φορεσ Την ημέρα και παρακεταμόλη όταν ανέβαζα πυρετό έως 6 την ημέρα !!! Αρκετή ποσότητα και όλα μια χαρά δεν επηρεάστηκε κάπου το μωράκι μου γενικά να ακούς τον γιατρό σ εγώ έχω περάσει τα πάντα από όσο έμεινα έγκυος αλλά όλα έχουν πάει μια χαρά δόξα το θεό και όπου να ναι γεννάμε ! 

σε ευχαριστώ πολύ και για αυτή την απάντηση!!  πόσο καιρό πήρες αντιβίωση ? εμένα δεν μου το διευκρίνησε... για την ώρα δεν έχω πάρει πολλές... 2 μέρες σχεδόν... και 2 ντεπόν... πυρετό ευτυχώς δεν ανέβασα πάλι... είμαι αγκαλιά με ένα θερμόμετρο και κάθε μια ώρα τεστάρω για καλό και για κακό.

γενικά νοιώθω καλύτερα οπότε σκέφτομαι να ρωτήσω σήμερα ή αύριο αν είναι να την σταματήσω ή να συνεχίσω ακόμα και για πόσο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2022 at 9:31 ΜΜ, ο/η Βούλα1991 είπε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Δεν δοκίμασα φυσικές λύσεις γιατί με το που είδα ότι δεν αισθάνομαι καλά και έχω ανεβάσει πυρετό στο 38 φοβήθηκα και την ρώτησα αμέσως τι να κάνω. 

Εκεί μου είπε να πάρω αντιβίωση συγκεκριμένα amoxil και να έχω το νου μου να μην ανεβαίνει ο πυρετός, αν φτάνει κοντά στο 38 να πάρω Ντεπόν και να τον ρίξω... 

Από χθες μόνο ξεκίνησα κάτι χαμομήλια με μέλι... Και είμαι λίγο καλύτερα.

Απλά έχω ακούσει ότι γενικά το πρώτο διάστημα είναι καλό να μην παίρνουμε αντιβίωση.. και σκέφτηκα να ανοίξω τη συζήτηση εδώ πέρα..

Όσον αφορά το αντιγριπικό εμβόλιο εγώ όταν πήγα την πρώτη φορά και με είδε ήμουν περίπου 5 εβδομάδων, είχαμε δει μόνο σάκο και ότι είναι ενδομήτριο, μου είπε να το κάνω, μου το έγραψε αμέσως και πήγα και το έκανα με το που έφυγα από το ιατρείο της.

Τότε ανέβασα πυρετό υπάρχει πιθανότητα να έχει κάνει κακό στο εμβρυάκι μου?? Το επόμενο μου ραντεβού είναι την άλλη Δευτέρα και ήδη με έχει φάει η αγωνία για το αν θα είναι όλα καλά.

 

 

Καλημέρα κορίτσι μου! Και εμένα με τρώει η αγωνία που δεν έχω κάνει ακόμα το αντιγριπικό, αλλά δεν ήξερα ότι μπορεί να κάνει πυρετό+πονόλαιμο το εμβόλιο από μόνο του. Έπρεπε να σε έχει ενημερώσει η γιατρός σου ότι υπάρχει η περίπτωση να κάνεις συμπτώματα με το εμβόλιο και να χρειαστείς ακόμη και αντιβίωση. Εφόσον όμως βλέπεις βελτίωση, αυτό είναι πολύ θετικό και ίσως να μπορείς να μειώσεις την αντιβίωση (αν στο επιτρέψει η γιατρός). Γενικά 2 μέρες αντιβίωση δεν είναι πολύ διάστημα! Μην ανησυχείς. Και ο πυρετός δε νομίζω να μπορεί να επηρεάσει το εμβρυάκι. Πάρε ντεπόν αν ανεβάζεις πάνω απο 38, μονο και μόνο για να μην αφήνεις τον οργανισμό σου να ταλαιπωρείται. Πίστεψέ με, όλες μας τις ίδιες ανησυχίες έχουμε! Θεωρώ ότι η φύση έχει προβλέψει να περνάει ίωση μια έγκυος, χωρίς να επηρεάζει την υγεία της ίδιας της κύησης. 😊🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...