Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιδιωτικη τεκνοθεσια. Δεν μπορώ να κρατήσω το μωράκι μου.


Vasil

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasil είπε:

Σκέφτομαι και την μέρα που θα δώσω την μικρούλα... Είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για αυτή... Δεν θέλω να την αποχωριστώ... Σκέφτομαι συνέχεια, θα την μεγαλώσουν σωστά; θα είναι ευτυχισμένη; θα την αγαπάνε; για ποιο λόγο την θέλουν; μήπως είναι γέροι; 

Ανησυχω τόσο πολύ για αυτό το ανθρωπάκι... 

Ανησυχώ και για μένα... Πως θα είναι χωρίς αυτή; θα με βαρέσει καμία κατάθλιψη κατακούτελα; 

Σκέφτομαι σε 20 χρόνια πως ίσως θελήσει να με δει... Και τι θα της πω τότε; πως την παράτησα; 

Το ξέρω πως δεν την παρατάω... Θα την δώσω στους καλύτερους ανθρώπους που έχω βρει... Αλλά θα είναι καλοί; 

Θα την πειράζει που η μαμά της την παράτησε; που ο μπαμπάς της φέρθηκε τόσο άσχημα στη μαμά της; 

Δεν θα μπορώ ούτε να ξέρω αν θα είναι καλά, θα ξέρω όμως σίγουρα πως θα είναι καλύτερα εκεί από ότι μαζί μου... 

 

Ένα μωράκι θα είναι, ένα μωράκι που δεν φταίει σε τίποτα, ένα μωράκι που του αξίζουν τα καλύτερα. Και εύχομαι πραγματικά να κάνω για αυτή την καλύτερη επιλογή. 

Πολύ λυπάμαι.... 

Εύχομαι σε καμία να μην βρεθεί σε αυτή την θέση... Όσο πάει φαίνεται και πιο δύσκολο.. 

Κοριτσι μου μια μεγαλη αγκαλια σου στελνω διαβασα την ιστορια σου και εχω συγκλονιστει. Ειμαι και εγω μαμα και ξερω πως νιωθεις.. το δικο μου το μωρακι ηταν ενα θαυμα καθως δεν μπορουσα να μεινω εγκυος και εχω χασει και μωρακι οποτε οταν ηρθε ηταν βαλσαμο στην ψυχη μου και ο αντρας μου πετουσε και πεταει απο την χαρα του. Μακαρι να μπορουσες να το κρατησεις αλλα εστω και ετσι θα εχει ανθρωπους που το αγαπανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Σκέφτομαι και την μέρα που θα δώσω την μικρούλα... Είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για αυτή... Δεν θέλω να την αποχωριστώ... Σκέφτομαι συνέχεια, θα την μεγαλώσουν σωστά; θα είναι ευτυχισμένη; θα την αγαπάνε; για ποιο λόγο την θέλουν; μήπως είναι γέροι; 

Ανησυχω τόσο πολύ για αυτό το ανθρωπάκι... 

Ανησυχώ και για μένα... Πως θα είναι χωρίς αυτή; θα με βαρέσει καμία κατάθλιψη κατακούτελα; 

Σκέφτομαι σε 20 χρόνια πως ίσως θελήσει να με δει... Και τι θα της πω τότε; πως την παράτησα; 

Το ξέρω πως δεν την παρατάω... Θα την δώσω στους καλύτερους ανθρώπους που έχω βρει... Αλλά θα είναι καλοί; 

Θα την πειράζει που η μαμά της την παράτησε; που ο μπαμπάς της φέρθηκε τόσο άσχημα στη μαμά της; 

Δεν θα μπορώ ούτε να ξέρω αν θα είναι καλά, θα ξέρω όμως σίγουρα πως θα είναι καλύτερα εκεί από ότι μαζί μου... 

 

Ένα μωράκι θα είναι, ένα μωράκι που δεν φταίει σε τίποτα, ένα μωράκι που του αξίζουν τα καλύτερα. Και εύχομαι πραγματικά να κάνω για αυτή την καλύτερη επιλογή. 

Πολύ λυπάμαι.... 

Εύχομαι σε καμία να μην βρεθεί σε αυτή την θέση... Όσο πάει φαίνεται και πιο δύσκολο.. 

Λυπάμαι πολύ για όλα όσα διαβάζω :( Μακάρι να μπορούσαμε να σου συμπαρασταθούμε κάπως αλλά δεν θέλεις και δεν μπορούμε να σε πιέσουμε.

Δεν ξέρω αν το παρακάτω θα σε καθησυχάσει κάπως, αλλά όσοι έχουν περάσει τη διαδικασία πιστοποίησης για δημόσια υιοθεσία, έχει μάθει πως είναι απαραίτητο το παιδί να γνωρίζει από τα πρώτα χρόνια της ζωής τους πως είναι υιοθετημένο, και όλες τις πληροφορίες που μπορεί να γνωρίζουν οι θετοί γονείς για τους βιολογικούς, χωρίς να κρίνουν τους βιολογικούς γονείς.

Για παράδειγμα, αν υποθέσουμε πως κάποια οικογένεια αναλαμβάνει την υιοθεσία ενός παιδιού από μια οικογένεια που ήταν μέθυσοι οι βιολογικοί γονείς και η μητέρα δεχόταν τον ξυλοδαρμό από τον πατέρα πολύ τακτικά, τότε η θετοί γονείς θα πρέπει να μεταφέρουν την πληροφορία στο παιδί (στο βαθμό που αυτό την αντέχει για την εκάστοτε ηλικία του, και αν οι κατάσταση είναι πολύ πολύ περίεργη, δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη και η συμβουλή ψυχολόγου πρώτα, για παράδειγμα παιδί που κακοποιούνταν στο σπίτι τους) χωρίς να κατηγορούν τον πατέρα που έπινε πολύ ή την μητέρα που για να έχει πρόσβαση στο αλκοόλ δεχόταν τον ξυλοδαρμό.

Έτσι και με το παιδάκι σου. Θα μάθει πόσο τρυφερή είσαι ήδη με αυτό και πόσο δύσκολο σου είναι τόσο να το αποχωριστείς, όσο και να το μεγαλώσεις, και πως η επιλογή σου είναι η καλύτερη που θα μπορούσες με βάση τα τρέχοντα δεδομένα της ζωής σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/3/2023 at 11:32 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Σκέφτομαι και την μέρα που θα δώσω την μικρούλα... Είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για αυτή... Δεν θέλω να την αποχωριστώ... Σκέφτομαι συνέχεια, θα την μεγαλώσουν σωστά; θα είναι ευτυχισμένη; θα την αγαπάνε; για ποιο λόγο την θέλουν; μήπως είναι γέροι; 

Ανησυχω τόσο πολύ για αυτό το ανθρωπάκι... 

Ανησυχώ και για μένα... Πως θα είναι χωρίς αυτή; θα με βαρέσει καμία κατάθλιψη κατακούτελα; 

Σκέφτομαι σε 20 χρόνια πως ίσως θελήσει να με δει... Και τι θα της πω τότε; πως την παράτησα; 

Το ξέρω πως δεν την παρατάω... Θα την δώσω στους καλύτερους ανθρώπους που έχω βρει... Αλλά θα είναι καλοί; 

Θα την πειράζει που η μαμά της την παράτησε; που ο μπαμπάς της φέρθηκε τόσο άσχημα στη μαμά της; 

Δεν θα μπορώ ούτε να ξέρω αν θα είναι καλά, θα ξέρω όμως σίγουρα πως θα είναι καλύτερα εκεί από ότι μαζί μου... 

 

Ένα μωράκι θα είναι, ένα μωράκι που δεν φταίει σε τίποτα, ένα μωράκι που του αξίζουν τα καλύτερα. Και εύχομαι πραγματικά να κάνω για αυτή την καλύτερη επιλογή. 

Πολύ λυπάμαι.... 

Εύχομαι σε καμία να μην βρεθεί σε αυτή την θέση... Όσο πάει φαίνεται και πιο δύσκολο.. 

Αχ κορίτσι μου γλυκό .. δεν υπάρχουν λόγια για αυτό που βιώνεις!!! Κουράγιο μόνο... Είμαι σίγουρη ότι κανείς το καλύτερο δυνατό για το ανθρωπάκι...σου!! Ο Θεός να σου δίνει δύναμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κοριτσάκι μέσα μου έχει αρχίσει να κουνιέται πάρα πολύ δυνατά... Τι να κάνει κι αυτό; κουνιέται πολύ, με "ενοχλεί", κουνιέται λίγο ανησυχώ... 

Νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός γίνεται κάπως αυτόνομη, πολύ πιο δυνατη, πραγματικά κουνιέται πάρα πολύ δυνατά.. 

Ανυπομονώ για την ώρα που θα βγει στον κόσμο... Να είναι υγιής, μόνο αυτό θέλω... και να την αγαπήσουν, όπως της αξίζει... όπως δεν θα μπορέσω εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω... 

Πάλι μόλις γύρισα από το νοσοκομείο... 

Ειμαι στην 36 εβδομάδα. Την Κυριακή 37.

Η μικρούλα είναι 100 γραμμάρια κάτω του φυσιολογικού μέσου όρου, αυτό με ανησυχεί λίγο γιατί έχει περάσει και τοξοπλασμα. 

Τέλος πάντων στο προφορικό λένε 35 και 3 και μου γράψανε 34 και 4. Είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για καισαρική δηλαδή. Θα μιλήσουμε προφανώς αφού γεννήσω.

Τους λέω μέσα είπατε 35 γιατί γράφετε 34; ε πως κάνεις έτσι για 2 μέρες μου λένε. Δεν είναι 2 ρε φίλε, είναι 6.

Οσο για το ότι πριν δύο εβδομάδες έγραφαν πάλι 34, είχαν κάνει λάθος. Κάνουν 8 μήνες και λάθος και τώρα τους ήρθε το σωστό... 

Τι να πω ειλικρινά δεν ξέρω. 

 

Άσε που μάλλον το πάω και για διαβήτη...  Έπρεπε να έχω πάει σε ενδοκρινολογο και δεν έχω πάει ακόμα... Ειλικρινά δεν ξέρω σε τι να δώσω προτεραιότητα και όλα επηρεάζουν και την μικρή. 

Για τα δόντια μην μιλήσω. Έβγαλα και ένα πριν 10 μέρες, ακόμα κι αυτό επηρεάζει την εγκυμοσύνη και σαφώς επηρεάζεται και από αυτή... 

Νιώθω απόγνωση πραγματικά.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasil είπε:

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω... 

Πάλι μόλις γύρισα από το νοσοκομείο... 

Ειμαι στην 36 εβδομάδα. Την Κυριακή 37.

Η μικρούλα είναι 100 γραμμάρια κάτω του φυσιολογικού μέσου όρου, αυτό με ανησυχεί λίγο γιατί έχει περάσει και τοξοπλασμα. 

Τέλος πάντων στο προφορικό λένε 35 και 3 και μου γράψανε 34 και 4. Είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για καισαρική δηλαδή. Θα μιλήσουμε προφανώς αφού γεννήσω.

Τους λέω μέσα είπατε 35 γιατί γράφετε 34; ε πως κάνεις έτσι για 2 μέρες μου λένε. Δεν είναι 2 ρε φίλε, είναι 6.

Οσο για το ότι πριν δύο εβδομάδες έγραφαν πάλι 34, είχαν κάνει λάθος. Κάνουν 8 μήνες και λάθος και τώρα τους ήρθε το σωστό... 

Τι να πω ειλικρινά δεν ξέρω. 

 

Άσε που μάλλον το πάω και για διαβήτη...  Έπρεπε να έχω πάει σε ενδοκρινολογο και δεν έχω πάει ακόμα... Ειλικρινά δεν ξέρω σε τι να δώσω προτεραιότητα και όλα επηρεάζουν και την μικρή. 

Για τα δόντια μην μιλήσω. Έβγαλα και ένα πριν 10 μέρες, ακόμα κι αυτό επηρεάζει την εγκυμοσύνη και σαφώς επηρεάζεται και από αυτή... 

Νιώθω απόγνωση πραγματικά.... 

Ειλικρινά το βάρος κ οι λίγες μέρες διαφορά δεν είναι κάτι..  μην σε ανησυχεί! Τι εννοείς έχει περάσει τοξόπλασμα; Κόλλησες στην εγκυμοσύνη; Σου έδωσαν κάποια αγωγή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @Tokyo, ναι κόλλησα τοξοπλασαμα στον τέταρτο μήνα νομίζω, νομίζω πως το είχα αναφέρει τότε. Είχα αρκετά χαμηλές τιμές και πήρα αντιβίωση σχετικά γρήγορα. Να μην πω πάλι για τον αχαρακτηριστο δημόσιο γιατρό που έκανε σαν να μην έχω τίποτα... 

Πήγα στον κανονικό μου γιατρό και μου έδωσε αγωγή αμέσως. Μετά έκανα κάτι εξετάσεις, δεν θυμάμαι τι, δεν γίνονται στο νοσοκομείο όμως, παρόλο που τις είχε γράψει ο δημόσιος έκανα και επαναληπτικες αίματος και όλα καλά. 

Αλλά δεν ξέρω το έχω πολύ άγχος να είναι υγιής η μικρούλα. Ανησυχώ πάρα πολύ, νομίζω πως της έχω κάνει πάρα πολύ κακό. 

Αυτο είναι το μόνο μου θέμα στην ουσία, και ο γιατρός που δεν ξέρω... Νομίζω πως αν μας τύχει και κάτι στην γέννα θα μας αφήσει να πεθάνουμε...  Εγώ το νομίζω δεν λέω πως θα το κάνει... 

Αλλά από την αρχή που γνωριστήκαμε δεν τα πηγαίναμε και πολύ καλά. 

"εκτρώσεις στην κλινική μου δεν κάνουμε" μου είχε πει. Εγώ το πρώτο τρίμηνο τετράμηνο ήμουν σχεδόν τελείως στα τέτοια μου... Στην ουσία προσπαθούσα και ήλπιζα πως θα μπορέσω να το ρίξω το ανθρωπάκι... Και αυτός ήταν πολύ... Δεν ξέρω πως να τον χαρακτηρίσω.. Απαξιωτικος μάλλον. 

Ε και έτσι το πάμε μέχρι τώρα. Ρωτάω πράγματα και είναι με το υφακι "μπα σε νοιάζει?"  

Την προηγούμενη φορά που πήγα δεν είχα πάει στον ενδοκρινολογο, μάλλον έχω κάνει διαβήτη κύησης. Και μου λέει "καλά δεν ντρέπεσαι 40 χρόνων και δεν έχεις πάει να δεις τι γίνεται θα σου μείνει μόνιμο" 

 

Εν τω μεταξύ εγώ πάω κάθε φορά έτοιμη να του την πω, αλλά είμαι τόσο ψαρωμενη και νιώθω τόσο άσχημα με όλο αυτό που τις περισσότερες φορές δεν λέω τίποτα. 

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να πάμε σε όλες τις κλινικές να δούμε όλους τους γιατρούς. 

Αν δεν μου κανονίσει καισαρική και τώρα θα πάω και στις άλλες να κάνω χαμό... Έτσι λέω τώρα βέβαια, μπορεί να πάθω πάλι ψαριαση (από το ψαρωμα) και να αρχίσω να κλαίω... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε μέρες έχουνε μείνει πια. 

Ο κανονικός μου γιατρός μου είπε πως επειδή είναι πρώτο παιδί και είμαι μεγάλη μπορεί να αργήσει λίγο να βγει η μικρούλα. Στις 41 βδομάδες, ελπίζω όχι γιατί δεν αντέχω άλλο... 

Και μου είπε επίσης πως καισαρική κάνουν στις 38 αντε 39 εβδομάδες απ την στιγμή που το μικρό είναι πάνω από 3.200.

Δεν ξέρω... 

Δεν θέλω να γεννήσω...; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα @Tokyo, ναι κόλλησα τοξοπλασαμα στον τέταρτο μήνα νομίζω, νομίζω πως το είχα αναφέρει τότε. Είχα αρκετά χαμηλές τιμές και πήρα αντιβίωση σχετικά γρήγορα. Να μην πω πάλι για τον αχαρακτηριστο δημόσιο γιατρό που έκανε σαν να μην έχω τίποτα... 

Πήγα στον κανονικό μου γιατρό και μου έδωσε αγωγή αμέσως. Μετά έκανα κάτι εξετάσεις, δεν θυμάμαι τι, δεν γίνονται στο νοσοκομείο όμως, παρόλο που τις είχε γράψει ο δημόσιος έκανα και επαναληπτικες αίματος και όλα καλά. 

Αλλά δεν ξέρω το έχω πολύ άγχος να είναι υγιής η μικρούλα. Ανησυχώ πάρα πολύ, νομίζω πως της έχω κάνει πάρα πολύ κακό. 

Αυτο είναι το μόνο μου θέμα στην ουσία, και ο γιατρός που δεν ξέρω... Νομίζω πως αν μας τύχει και κάτι στην γέννα θα μας αφήσει να πεθάνουμε...  Εγώ το νομίζω δεν λέω πως θα το κάνει... 

Αλλά από την αρχή που γνωριστήκαμε δεν τα πηγαίναμε και πολύ καλά. 

"εκτρώσεις στην κλινική μου δεν κάνουμε" μου είχε πει. Εγώ το πρώτο τρίμηνο τετράμηνο ήμουν σχεδόν τελείως στα τέτοια μου... Στην ουσία προσπαθούσα και ήλπιζα πως θα μπορέσω να το ρίξω το ανθρωπάκι... Και αυτός ήταν πολύ... Δεν ξέρω πως να τον χαρακτηρίσω.. Απαξιωτικος μάλλον. 

Ε και έτσι το πάμε μέχρι τώρα. Ρωτάω πράγματα και είναι με το υφακι "μπα σε νοιάζει?"  

Την προηγούμενη φορά που πήγα δεν είχα πάει στον ενδοκρινολογο, μάλλον έχω κάνει διαβήτη κύησης. Και μου λέει "καλά δεν ντρέπεσαι 40 χρόνων και δεν έχεις πάει να δεις τι γίνεται θα σου μείνει μόνιμο" 

 

Εν τω μεταξύ εγώ πάω κάθε φορά έτοιμη να του την πω, αλλά είμαι τόσο ψαρωμενη και νιώθω τόσο άσχημα με όλο αυτό που τις περισσότερες φορές δεν λέω τίποτα. 

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να πάμε σε όλες τις κλινικές να δούμε όλους τους γιατρούς. 

Αν δεν μου κανονίσει καισαρική και τώρα θα πάω και στις άλλες να κάνω χαμό... Έτσι λέω τώρα βέβαια, μπορεί να πάθω πάλι ψαριαση (από το ψαρωμα) και να αρχίσω να κλαίω... 

 

Εγώ δεν κατάλαβα, ο κανονικός σου γιατρός είναι απαξιωτικός; 

Γιατί αν ισχύει αυτό, έπρεπε να τον είχες αλλάξει...

Λίγος καιρός έμεινε ακόμα, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις! Τελικά βρήκες οικογένεια για το μωράκι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα @Tokyo, ναι κόλλησα τοξοπλασαμα στον τέταρτο μήνα νομίζω, νομίζω πως το είχα αναφέρει τότε. Είχα αρκετά χαμηλές τιμές και πήρα αντιβίωση σχετικά γρήγορα. Να μην πω πάλι για τον αχαρακτηριστο δημόσιο γιατρό που έκανε σαν να μην έχω τίποτα... 

Πήγα στον κανονικό μου γιατρό και μου έδωσε αγωγή αμέσως. Μετά έκανα κάτι εξετάσεις, δεν θυμάμαι τι, δεν γίνονται στο νοσοκομείο όμως, παρόλο που τις είχε γράψει ο δημόσιος έκανα και επαναληπτικες αίματος και όλα καλά. 

Αλλά δεν ξέρω το έχω πολύ άγχος να είναι υγιής η μικρούλα. Ανησυχώ πάρα πολύ, νομίζω πως της έχω κάνει πάρα πολύ κακό. 

Αυτο είναι το μόνο μου θέμα στην ουσία, και ο γιατρός που δεν ξέρω... Νομίζω πως αν μας τύχει και κάτι στην γέννα θα μας αφήσει να πεθάνουμε...  Εγώ το νομίζω δεν λέω πως θα το κάνει... 

Αλλά από την αρχή που γνωριστήκαμε δεν τα πηγαίναμε και πολύ καλά. 

"εκτρώσεις στην κλινική μου δεν κάνουμε" μου είχε πει. Εγώ το πρώτο τρίμηνο τετράμηνο ήμουν σχεδόν τελείως στα τέτοια μου... Στην ουσία προσπαθούσα και ήλπιζα πως θα μπορέσω να το ρίξω το ανθρωπάκι... Και αυτός ήταν πολύ... Δεν ξέρω πως να τον χαρακτηρίσω.. Απαξιωτικος μάλλον. 

Ε και έτσι το πάμε μέχρι τώρα. Ρωτάω πράγματα και είναι με το υφακι "μπα σε νοιάζει?"  

Την προηγούμενη φορά που πήγα δεν είχα πάει στον ενδοκρινολογο, μάλλον έχω κάνει διαβήτη κύησης. Και μου λέει "καλά δεν ντρέπεσαι 40 χρόνων και δεν έχεις πάει να δεις τι γίνεται θα σου μείνει μόνιμο" 

 

Εν τω μεταξύ εγώ πάω κάθε φορά έτοιμη να του την πω, αλλά είμαι τόσο ψαρωμενη και νιώθω τόσο άσχημα με όλο αυτό που τις περισσότερες φορές δεν λέω τίποτα. 

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να πάμε σε όλες τις κλινικές να δούμε όλους τους γιατρούς. 

Αν δεν μου κανονίσει καισαρική και τώρα θα πάω και στις άλλες να κάνω χαμό... Έτσι λέω τώρα βέβαια, μπορεί να πάθω πάλι ψαριαση (από το ψαρωμα) και να αρχίσω να κλαίω... 

 

Δεν θελω να κανω το συνηγορο του διαβόλου, αλλά μήπως του εχεις δώσει λόγους να σου μιλάει σε περιεργο ύφος? 

Το θεωρώ λαθος εννοειται και ειμαι καθετη σε αυτό, δεν εχει δικαιολογία, ο σωστος ο γιατρός δεν θα επρεπε να μιλάει έτσι, αντιθέτως θα έπρεπε να ειναι πιο ανθρώπινος και τρυφερός με μια γυναικα που βρέθηκε σε αυτη την κατασταση και που σκοπευει να δώσει το μωρό της. 

Αλλά οταν λες εγώ ήμουν στα τέτοια μου, ηλπιζα πως θα το ριξω, σου ειπε να δεις ενδοκρινολογο και δεν το έκανες, μήπως του έχεις δώσει μια πολύ κακή κι άσχημη εικόνα και έχει βγει κι αυτος εκτός εαυτού? 

Είναι σπουδαίο που νοιάζεσαι για την υγεια του μωρου, γιατί βλέπεις πως η φυση, ακόμα κι ενα ανεπιθυμητο μωρό, σε κάνει να το πονέσεις, να το νοιαστεις και να σκας αν ειναι γερό ή όχι. 

Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως πρεπει να του ζητήσεις συγγνώμη, να του εξηγησεις πως μπορει να εγινε κακή αρχή αλλά σε ενδιαφέρει το μωρο να ειναι υγιή. Έχετε μπροστά σας έναν τοκετό και πρέπει να υπάρχει καλό κλίμα και συνεργασία. Αν δεν δείξει κι αυτός οτι κανει ενα βήμα πίσω, μπορείς να αλλάξεις γιατρό ώστε να βρεις καποιον που να έχετε μια σχέση πιο ήρεμη και να μην κάνεις άσχημες σκέψεις οτι αν κατι παει στραβά θα σας αφησει να πεθανετε. Αυτό ειναι πολύ κακο να το σκέφτεσαι, κάνει κακο στην ψυχολογια σου και ειμαι σίγουρη πως επηρρεάζει και το μωρακι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν θελω να κανω το συνηγορο του διαβόλου, αλλά μήπως του εχεις δώσει λόγους να σου μιλάει σε περιεργο ύφος? 

Το θεωρώ λαθος εννοειται και ειμαι καθετη σε αυτό, δεν εχει δικαιολογία, ο σωστος ο γιατρός δεν θα επρεπε να μιλάει έτσι, αντιθέτως θα έπρεπε να ειναι πιο ανθρώπινος και τρυφερός με μια γυναικα που βρέθηκε σε αυτη την κατασταση και που σκοπευει να δώσει το μωρό της. 

Αλλά οταν λες εγώ ήμουν στα τέτοια μου, ηλπιζα πως θα το ριξω, σου ειπε να δεις ενδοκρινολογο και δεν το έκανες, μήπως του έχεις δώσει μια πολύ κακή κι άσχημη εικόνα και έχει βγει κι αυτος εκτός εαυτού? 

Είναι σπουδαίο που νοιάζεσαι για την υγεια του μωρου, γιατί βλέπεις πως η φυση, ακόμα κι ενα ανεπιθυμητο μωρό, σε κάνει να το πονέσεις, να το νοιαστεις και να σκας αν ειναι γερό ή όχι. 

Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως πρεπει να του ζητήσεις συγγνώμη, να του εξηγησεις πως μπορει να εγινε κακή αρχή αλλά σε ενδιαφέρει το μωρο να ειναι υγιή. Έχετε μπροστά σας έναν τοκετό και πρέπει να υπάρχει καλό κλίμα και συνεργασία. Αν δεν δείξει κι αυτός οτι κανει ενα βήμα πίσω, μπορείς να αλλάξεις γιατρό ώστε να βρεις καποιον που να έχετε μια σχέση πιο ήρεμη και να μην κάνεις άσχημες σκέψεις οτι αν κατι παει στραβά θα σας αφησει να πεθανετε. Αυτό ειναι πολύ κακο να το σκέφτεσαι, κάνει κακο στην ψυχολογια σου και ειμαι σίγουρη πως επηρρεάζει και το μωρακι. 

Αλήθεια καταλαβαίνω τι λες κ το σκέφτηκα κ γω ότι μάλλον δεν του άρεσε η στάση της κοπέλας κ αντιδρά έτσι. Όμως δεν έχει το δικαίωμα... Δεν έχει το δικαίωμα να έχει γνώμη αν θα κρατήσει το μωρό, αν το προσέχει, αν αν αν... Την έχει ήδη εξαναγκάσει σε μια ανεπιθύμητη (τουλάχιστον αρχικά) κύηση κ γέννα τι παραπάνω θέλει; Νομίζω πως η  κοπέλα του χαλάει το αφήγημα της μάνας που ψοφαει να μείνει έγκυος κ γίνεται θυσία κ δεν μπορεί να το χωνέψει. Για μένα δεν έπρεπε να έχει τέτοιους γιατρούς το δημόσιο σύστημα. Όποιος θέλει να έχει θρησκευτικούς, κοινωνικούς ή ηθικούς ενδοιασμούς να το κάνει στο ιδιωτικό του ιατρείο κ να διαλέγει πελάτες. Στο δημόσιο έχεις υποχρέωση να κάνεις αυτό που ορίζει ο νόμος, τέλος...

Δε συμφωνώ να του ζητήσει συγνώμη. Νομίζω ούτε βέβαια να τσακωθεί. Εγώ θα έλεγα ότι μάλλον κανένας από τους δύο δεν θέλει να είναι εδώ, αλλά πλέον έχουμε κ οι δύο υποχρέωση σε αυτό το μωρό που έρχεται. Εγώ επιθυμώ να γίνει έτσι κ αν διαφωνείτε συστήσετε μου έναν άλλο γιατρό που θα δεχτεί ώστε να γίνει το καλύτερο για όλους.

Πάντως @Vasilδεν πρόκειται να σας αφήσει να πάθετε τίποτα! Έκανε τόση φασαρία να μη ρίξεις το παιδί για να το αφήσει τώρα; Ούτε φυσικά κ σενα. Ακόμα κ αν όντως δεν νοιάζεται δεν έχει καμία διάθεση να βγει στα κανάλια... Σκέψου το κ έτσι... Αλλά αλήθεια δεν πιστεύω ότι θέλει να πάθει κάτι ο οποιοσδήποτε κ παρόλη την ψυχρή στάση θα κάνει το καλύτερο για εσάς. Σου εύχομαι με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν θελω να κανω το συνηγορο του διαβόλου, αλλά μήπως του εχεις δώσει λόγους να σου μιλάει σε περιεργο ύφος? 

Το θεωρώ λαθος εννοειται και ειμαι καθετη σε αυτό, δεν εχει δικαιολογία, ο σωστος ο γιατρός δεν θα επρεπε να μιλάει έτσι, αντιθέτως θα έπρεπε να ειναι πιο ανθρώπινος και τρυφερός με μια γυναικα που βρέθηκε σε αυτη την κατασταση και που σκοπευει να δώσει το μωρό της. 

Αλλά οταν λες εγώ ήμουν στα τέτοια μου, ηλπιζα πως θα το ριξω, σου ειπε να δεις ενδοκρινολογο και δεν το έκανες, μήπως του έχεις δώσει μια πολύ κακή κι άσχημη εικόνα και έχει βγει κι αυτος εκτός εαυτού? 

Είναι σπουδαίο που νοιάζεσαι για την υγεια του μωρου, γιατί βλέπεις πως η φυση, ακόμα κι ενα ανεπιθυμητο μωρό, σε κάνει να το πονέσεις, να το νοιαστεις και να σκας αν ειναι γερό ή όχι. 

Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως πρεπει να του ζητήσεις συγγνώμη, να του εξηγησεις πως μπορει να εγινε κακή αρχή αλλά σε ενδιαφέρει το μωρο να ειναι υγιή. Έχετε μπροστά σας έναν τοκετό και πρέπει να υπάρχει καλό κλίμα και συνεργασία. Αν δεν δείξει κι αυτός οτι κανει ενα βήμα πίσω, μπορείς να αλλάξεις γιατρό ώστε να βρεις καποιον που να έχετε μια σχέση πιο ήρεμη και να μην κάνεις άσχημες σκέψεις οτι αν κατι παει στραβά θα σας αφησει να πεθανετε. Αυτό ειναι πολύ κακο να το σκέφτεσαι, κάνει κακο στην ψυχολογια σου και ειμαι σίγουρη πως επηρρεάζει και το μωρακι. 

Το κορίτσι είναι μια γυναίκα που βιάστηκε. Από το σοκ άφησε την κύηση να εξελίχθει. Όταν ζήτησε βοήθεια της την αρνήθηκε. Άρα της φόρτωσε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Τώρα ομως που η Vasil έχει πάρει απόφαση να δώσει το μωρό για υιοθεσία γιατί είναι πραγματικά το καλύτερο που μπορεί να προσφέρει σε αυτό το μωρό, έχει κάθε δικαίωμα να ενδιαφέρεται για την υγεία του και κάθε δικαίωμα να επιλέξει τον τρόπο και ίσως και το χρόνο που θα γεννήσει. Ο γιατρός ομως δεν έχει κανένα δικαίωμα να της φέρεται υποτιμητικά, ειρωνικά ή όπως του γουστάρει. Είμαι πολύ θυμωμένη για όλο αυτό και επειδή με την κοπέλα έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα παραπάνω στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να την βοηθήσω... Εννοείται πως όπως λες και εσύ και η Tokyo ο γιατρός είναι απαράδεκτος, πώς θα μπορούσε να βρει κάποιον άλλον τώρα, σε δημόσιο νοσοκομείο πάντα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Αλήθεια καταλαβαίνω τι λες κ το σκέφτηκα κ γω ότι μάλλον δεν του άρεσε η στάση της κοπέλας κ αντιδρά έτσι. Όμως δεν έχει το δικαίωμα... Δεν έχει το δικαίωμα να έχει γνώμη αν θα κρατήσει το μωρό, αν το προσέχει, αν αν αν... Την έχει ήδη εξαναγκάσει σε μια ανεπιθύμητη (τουλάχιστον αρχικά) κύηση κ γέννα τι παραπάνω θέλει; Νομίζω πως η  κοπέλα του χαλάει το αφήγημα της μάνας που ψοφαει να μείνει έγκυος κ γίνεται θυσία κ δεν μπορεί να το χωνέψει. Για μένα δεν έπρεπε να έχει τέτοιους γιατρούς το δημόσιο σύστημα. Όποιος θέλει να έχει θρησκευτικούς, κοινωνικούς ή ηθικούς ενδοιασμούς να το κάνει στο ιδιωτικό του ιατρείο κ να διαλέγει πελάτες. Στο δημόσιο έχεις υποχρέωση να κάνεις αυτό που ορίζει ο νόμος, τέλος...

Δε συμφωνώ να του ζητήσει συγνώμη. Νομίζω ούτε βέβαια να τσακωθεί. Εγώ θα έλεγα ότι μάλλον κανένας από τους δύο δεν θέλει να είναι εδώ, αλλά πλέον έχουμε κ οι δύο υποχρέωση σε αυτό το μωρό που έρχεται. Εγώ επιθυμώ να γίνει έτσι κ αν διαφωνείτε συστήσετε μου έναν άλλο γιατρό που θα δεχτεί ώστε να γίνει το καλύτερο για όλους.

Πάντως @Vasilδεν πρόκειται να σας αφήσει να πάθετε τίποτα! Έκανε τόση φασαρία να μη ρίξεις το παιδί για να το αφήσει τώρα; Ούτε φυσικά κ σενα. Ακόμα κ αν όντως δεν νοιάζεται δεν έχει καμία διάθεση να βγει στα κανάλια... Σκέψου το κ έτσι... Αλλά αλήθεια δεν πιστεύω ότι θέλει να πάθει κάτι ο οποιοσδήποτε κ παρόλη την ψυχρή στάση θα κάνει το καλύτερο για εσάς. Σου εύχομαι με το καλό!

Μιλάμε για γιατρο του δημοσίου? Εχω διαβασει ολη την υπόθεση, αλλα΄ ειχα καταλάβει ότι ήταν ιδιώτης για κάποιο λόγο... Σαφώς δεν εχει δικαιωμα, αλλα πράγματι την αναγκασε να κρατησει το μωρο? Μπορουν στο δημόσιο να αρνηθούν να κάνει μια γυναίκα έκτρωση? Αυτό ειλικρινά δεν το γνωρίζω. 

Θεώρησα πως ο γιατρός αυτός ήταν ιδιώτης, εσφαλμένα απο ότι φαίνεται μιας και ειπε η κοπελα πως δεν κανει τετοια στην κλινική του...

Συμφωνώ με το να μην τσακωθεί, συμφωνώ και στο ότι και οι 2 ειναι αναγκασμε΄νοι να βρίσκονται εδώ που βρίσκονται. Πρέπει να δειξουν καλή θέληση και οι 2 πλευρές όμως. Να τελειώσει αυτη η ιστορία όσον το δυνατόν ευκολότερα και για τους δυο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Το κορίτσι είναι μια γυναίκα που βιάστηκε. Από το σοκ άφησε την κύηση να εξελίχθει. Όταν ζήτησε βοήθεια της την αρνήθηκε. Άρα της φόρτωσε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Τώρα ομως που η Vasil έχει πάρει απόφαση να δώσει το μωρό για υιοθεσία γιατί είναι πραγματικά το καλύτερο που μπορεί να προσφέρει σε αυτό το μωρό, έχει κάθε δικαίωμα να ενδιαφέρεται για την υγεία του και κάθε δικαίωμα να επιλέξει τον τρόπο και ίσως και το χρόνο που θα γεννήσει. Ο γιατρός ομως δεν έχει κανένα δικαίωμα να της φέρεται υποτιμητικά, ειρωνικά ή όπως του γουστάρει. Είμαι πολύ θυμωμένη για όλο αυτό και επειδή με την κοπέλα έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα παραπάνω στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να την βοηθήσω... Εννοείται πως όπως λες και εσύ και η Tokyo ο γιατρός είναι απαράδεκτος, πώς θα μπορούσε να βρει κάποιον άλλον τώρα, σε δημόσιο νοσοκομείο πάντα;; 

Αλήθεια???

Χριστέ μου, δεν το ειχα καταλάβει αυτό...

Εβγαλα συμπερασμα απο τα λεγομενα κι εγω εδω, σαν χαζή... 

Οπως έγραψα και στην Tokyo, ειχα καταλαβει πως ηταν γιατρός ιδιώτης.

Σε άλλο νοσοκομείο, κάποιος άλλος γιατρός δεν μπορει να την δεχτεί? Εκτός αν δεν μιλάμε για πόλη με μεγαλα νοσοκομεια... Δεν μπορω να το καταλαβω ειλικρινα, δεν το χωραει το μυαλο μου. Καταρχας πως αποφασισε εκεινος για την κοπελα? Με ποιο δικαιωμα? 

Σε καθε περίπτωση ομως, πραγματικά ειναι το καλύτερο που μπορει να κανει με το να το δωσει σε μια οικογενεια που θα το αγαπησει και θα το φροντισει και θα του δωσει τα παντα. Από την άλλη κάνω και τη σκέψη πως ένα παιδι ειναι ένα θειο δώρο.. Δεν ξερω, ειμαι πολυ μπερδεμενη. Δεν ξερω τι να σκεφτω.

Εχεις δικιο να εχεις νευριασει με το ολο θεμα. Πόσο μάλλον όταν μπορεις και δεν μπορεις να βοηθησεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro @Tokyo μην σας πω ποσο ασχημα νιώθω. Απο την ώρα που διάβασα τις απαντήσεις σας δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι...Αφενος γιατι σαν ηλιθια έβγαλα ενα συμπέρασμα χωρίς να γνωριζω λεπτομέρειες, κι απο την άλλη γιατι σκεφτομαι αυτη τη γυναικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. 

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για το κλινική. 

Στο Έλενα κάθε μέρα δουλεύει άλλη κλινική, την Δευτέρα η α, την Τρίτη η Β, και πάει λέγοντας. 

Πριν την εγκυμοσύνη που πήγαινα μια φορά τον χρόνο για εξετάσεις είχα ιδιώτη γιατρό, τον οποίο δεν μπορώ συνέχεια να επισκέπτομαι τώρα λόγω συχνότητας αλλά το κάνω κάποιες φορές γιατί ο άλλος είναι ότι να ναι. 

Σαφώς και έχω δώσει δικαίωμα. Όταν προσπαθούσα να κάνω έκτρωση είχα πάει και στην Α Δευτέρα και Τετάρτη και στη στ την Παρασκευή. 

Όταν πλέον πήρα απόφαση πως δεν γίνεται κάτι και ήθελα να αλλάξω κλινική μέρα δηλαδή μου είπαν πως δεν γίνεται. 

Επίσης καλώς ή κακώς δεν γίνονται όλες οι εξετάσεις από το δημόσιο, αν μου ζητήσει μια εξέταση που πρέπει να πληρώσω το πιθανότερο είναι να πάει για τον επόμενο μήνα. 

Επειδή ήδη έτρεχα για το τοξοπλασαμα που θεώρησα πιο σοβαρό για την μικρή άφησα κάποιες εξετάσεις ενδοκρινολογικες που θεώρησα λιγότερο σημαντικές για αργότερα. 

Απ την άλλη καταλαβαίνω πως ο άνθρωπος βλέπει σε 5 ώρες 30 με 50 γυναίκες και προσπαθεί να πετάξει όσες μπορεί, κάτι που του έχω δώσει δικαίωμα να κάνει. 

Προφανώς και αν ήταν ιδιώτης και είχα την δυνατότητα να δώσω τόσα λεφτά στο δεκαμηνο εντακαμηνο που χρειάζεται θα επέλεγα που να τα δώσω. Και προφανώς δεν θα αρνιόταν την καισαρική που σε 3 μέρες θα του δώσει 2 με 3 χιλιάρικα. 

 

Συμπλήρωση, η μικρή θέλω να υγιής όχι επειδή θέλω να βρει εύκολα άτομα να την θέλουν. Αλλά επειδή έχει μια ολόκληρη ζωή μπροστά της και θέλω να της έχω φορτώσει κάποιο πρόβλημα, είτε έχει γονείς είτε όχι. 

 

Θα προσπαθήσω να πάρω χαρτί από ψυχίατρο που να λέει πως πρέπει να γίνει καισαρική για Ψυχικούς λόγους αλλά το βλέπω δύσκολο. Όταν είχα ζητήσει για την έκτρωση επειδή είχα περάσει το νόμιμο χρονικό πλαίσιο μου είχαν αρνηθεί επειδή κάνουν αγώνα γυναίκες με ψυχολογικά θέματα να μπορούν να κρατήσουν τα παιδιά τους. 

Επίσης κοινωνικοι λειτουργοί που είχα πάει μου είχαν πει πως δεν γίνεται απ την στιγμή που δεν είχε καταγγελθει βιασμός να γίνει κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εγώ δεν κατάλαβα, ο κανονικός σου γιατρός είναι απαξιωτικός; 

Γιατί αν ισχύει αυτό, έπρεπε να τον είχες αλλάξει...

Λίγος καιρός έμεινε ακόμα, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις! Τελικά βρήκες οικογένεια για το μωράκι σου;

Ελπίζω. Έχω μεγάλη ανησυχία για το να είναι καλά η μικρή. Όλες οι εξετάσεις μέχρι τώρα είναι καλές αλλά είναι πρώτο παιδί στα 40 μου και δεν είναι το ιδανικό. 

Επίσης ότι εξετάσεις και να κάνεις αφήνουν ένα περιθώριο 10 τοις 100 να μην έχουν βρει κάτι που υπάρχει. 

Το τελευταίο τις υπέρηχος έδειξε βάρος 2420 στις 36 εβδομάδες ενώ το φυσιολογικό είναι 2500 με 2700. Αυτό με ανησυχεί λίγο αν και μου είπαν πως είναι κατά προσέγγιση το βάρος στον υπέρηχο και όχι ακριβές. 

Ένα μωράκι που δεν είναι υγιές είναι δύσκολο να βρει οικογένεια. Εδώ αφήνουν τα δικά τους μερικοί όταν είναι άρρωστα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και να σημειώσω επίσης πως όταν είχα πάει την πρώτη φορά για έκτρωση ο γιατρός μου είχε πει πως είμαι στην 12η εβδομάδα και έτσι είχε γράψει. 

Μετά από ένα μήνα είδα πως το είχε διορθώσει από πάνω το 12 με 10. Και από τότε μετραγαμε με αυτές τις εβδομάδες μέχρι που αποφάσισε πάλι την προηγούμενη εβδομάδα να μου κάνει τις 36 34.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasil είμαι ακόμα συγκλονισμένη με την ιστορία. Δεν ξέρω, πες με αφελή, αλλά νόμιζα πως αυτά γίνονται καπου άλλου… και εκεί που ζω σε ένα δικό μου κόσμο, μια κοπέλα εδώ μέσα, μια από εμάς, έχει ένα μωρό αποτέλεσμα μιας βίαιης πράξης. 
 

Κατανοώ τα όσα γράφεις. Θεωρώ πως ένας γιατρός του δημοσίου όμως, θα έπρεπε να κανει απλά τη δουλειά του σωστά χωρίς σχόλια, χωρίς να πετάει κακίες, να κανει την δουλειά του κ τέλος.  Δώσε τόπο στην οργή όμως, έχει μείνει πολύ λίγο, στόχος είναι να γεννηθεί το μωράκι υγιή. 
επίσης κατανοώ αυτό που λες πως αν η εξέταση κοστίζει αναγκαστικά θα περιμένει. 
Σαφως κ θέλεις το μωρό να είναι γερό για να ζησει μια κανονική ζωή κ πιστεύω ότι ο λόγος δεν είναι το να βρεθεί γρήγορα οικογένεια αλλά η ζωή του αύριο. 

Έχεις βρει το ζευγάρι που θα πάρει το μωρο; Η απόφαση σου είναι η οριστική;

Εχεις την σκέψη μου σήμερα όλη μέρα, από όταν μου έγραψαν τα κορίτσια τι συνέβη, έχω νευριάσει με τον γιατρό σε πρώτη φάση αλλα έχω στεναχωρηθεί κ τόσο πολύ 😞😞😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

@misofeggaro @Tokyo μην σας πω ποσο ασχημα νιώθω. Απο την ώρα που διάβασα τις απαντήσεις σας δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι...Αφενος γιατι σαν ηλιθια έβγαλα ενα συμπέρασμα χωρίς να γνωριζω λεπτομέρειες, κι απο την άλλη γιατι σκεφτομαι αυτη τη γυναικα...

Μην στεναχωριέσαι καλό μου, η vasil είναι άνθρωπος που δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσει. Είναι πολύ ανοιχτή και για εμένα γενναία που πήρε αυτη την απόφαση για αυτό το μωρό. Έστω και αν σαν σκέψη δεν το ήθελε, τώρα κάνει το καλύτερο που μπορεί με τις υπάρχουσες συνθήκες. 

Αλλά στεναχωριέμαι και εγώ πολύ γιατί περνάει πολλά και μόνη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

@Vasil είμαι ακόμα συγκλονισμένη με την ιστορία. Δεν ξέρω, πες με αφελή, αλλά νόμιζα πως αυτά γίνονται καπου άλλου… και εκεί που ζω σε ένα δικό μου κόσμο, μια κοπέλα εδώ μέσα, μια από εμάς, έχει ένα μωρό αποτέλεσμα μιας βίαιης πράξης. 
 

Κατανοώ τα όσα γράφεις. Θεωρώ πως ένας γιατρός του δημοσίου όμως, θα έπρεπε να κανει απλά τη δουλειά του σωστά χωρίς σχόλια, χωρίς να πετάει κακίες, να κανει την δουλειά του κ τέλος.  Δώσε τόπο στην οργή όμως, έχει μείνει πολύ λίγο, στόχος είναι να γεννηθεί το μωράκι υγιή. 
επίσης κατανοώ αυτό που λες πως αν η εξέταση κοστίζει αναγκαστικά θα περιμένει. 
Σαφως κ θέλεις το μωρό να είναι γερό για να ζησει μια κανονική ζωή κ πιστεύω ότι ο λόγος δεν είναι το να βρεθεί γρήγορα οικογένεια αλλά η ζωή του αύριο. 

Έχεις βρει το ζευγάρι που θα πάρει το μωρο; Η απόφαση σου είναι η οριστική;

Εχεις την σκέψη μου σήμερα όλη μέρα, από όταν μου έγραψαν τα κορίτσια τι συνέβη, έχω νευριάσει με τον γιατρό σε πρώτη φάση αλλα έχω στεναχωρηθεί κ τόσο πολύ 😞😞😞

Δυστυχώς νομίζω πως είναι η νοοτροπία στο δημόσιο κατά των εκτρωσεων και όχι θέμα 2-3 γιατρών. Και στο Αλεξάνδρα που είχα πάει μου είχαν πει πως δεν γίνεται και να πάω στην κοινωνική υπηρεσία.. 

Δε νομίζω να είμαι τόσο γκαντέμω που 3 στις 3 περιπτώσεις να είχαν την ίδια στάση.. Πρέπει να είναι η γενική στάση. 

Επίσης μου είπαν,  που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πως είναι κατά των ιδιωτικών τεκνοθεσιων επειδή έχουν οικονομικό όφελος τα νοσοκομεία και αυτοί που τα φροντίζουν από το να υπάρχουν μωράκια στα νοσοκομεία. 

Επειδή την τελευταία μου έφεραν και κοινωνική λειτουργό να μου μιλήσει για μια κρατική τεκνοθεσια αν υπογράψει η μητέρα με την γέννηση του μωρού χρειάζονται 4 με 6 μήνες για να δοθεί το μωράκι. Με την ιδιωτική το πολύ σε μια εβδομάδα από την υπογραφή το μωράκι είναι στην αγκαλιά των γονιών του. 

Παρόλα αυτά είναι η δεύτερη φορά που είδα την κυρία η οποία μου μίλησε με τα χειρότερα για την ιδιωτική διαδικασία. Τώρα δεν της είπα καν πως έτσι θα κινηθώ. Γιατί κι αυτή η επιλογή μου θα είναι η καταστροφή της μικρής κατά αυτούς. Ενώ το να είναι 4 μήνες μόνη της θα είναι καλύτερο. 

Και έχει και δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω να μου πει δεν θα είναι μόνη της θα είναι με άλλα μωράκια. Χειρότερα δηλαδή. Αυτό το ξέρω. Πόσα άλλα που δεν ξέρω μου ψέματα δεν ξέρω. 

Πάντως αρκετές φορές έχουν πέσει σε αντιφάσεις με τον ιδιωτικό μου γιατρό. Όπως στην θεραπεία για το τοξοπλασαμα στο ποτέ θα γίνει η επέμβαση και δεν θυμάμαι άλλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Μην στεναχωριέσαι καλό μου, η vasil είναι άνθρωπος που δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσει. Είναι πολύ ανοιχτή και για εμένα γενναία που πήρε αυτη την απόφαση για αυτό το μωρό. Έστω και αν σαν σκέψη δεν το ήθελε, τώρα κάνει το καλύτερο που μπορεί με τις υπάρχουσες συνθήκες. 

Αλλά στεναχωριέμαι και εγώ πολύ γιατί περνάει πολλά και μόνη της. 

Αν ειναι γενναια?? Μονο γενναια??

Καταρχας θέλει δύναμη και κουραγιο που δεν μπορούμε να το φανταστούμε εμείς που είμαστε απεξω. 

Φέρνει στη ζωή ένα παιδί που ειναι θεάρεστη πράξη και κάνει ένα δώρο σε ένα ζευγάρι και σε μια άλλη γυναίκα κάτι που μπορεί να έμοιαζε ακατορθωτο και μπορει να ειχαν βγαλει απο το μυαλο τους για παντα.  

Το καλό που κάνει θα της γυρισει πολλαπλό. 

Εύχομαι μέσα απο τα βαθη της ψυχής μου το μωρο αυτο να ζήσει μια υπέροχη ζωή, να βρεθει ενα ζευγαρι που θα του χαρισει όλο τον κοσμο και να είναι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Δυστυχώς νομίζω πως είναι η νοοτροπία στο δημόσιο κατά των εκτρωσεων και όχι θέμα 2-3 γιατρών. Και στο Αλεξάνδρα που είχα πάει μου είχαν πει πως δεν γίνεται και να πάω στην κοινωνική υπηρεσία.. 

Δε νομίζω να είμαι τόσο γκαντέμω που 3 στις 3 περιπτώσεις να είχαν την ίδια στάση.. Πρέπει να είναι η γενική στάση. 

Επίσης μου είπαν,  που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πως είναι κατά των ιδιωτικών τεκνοθεσιων επειδή έχουν οικονομικό όφελος τα νοσοκομεία και αυτοί που τα φροντίζουν από το να υπάρχουν μωράκια στα νοσοκομεία. 

Επειδή την τελευταία μου έφεραν και κοινωνική λειτουργό να μου μιλήσει για μια κρατική τεκνοθεσια αν υπογράψει η μητέρα με την γέννηση του μωρού χρειάζονται 4 με 6 μήνες για να δοθεί το μωράκι. Με την ιδιωτική το πολύ σε μια εβδομάδα από την υπογραφή το μωράκι είναι στην αγκαλιά των γονιών του. 

Παρόλα αυτά είναι η δεύτερη φορά που είδα την κυρία η οποία μου μίλησε με τα χειρότερα για την ιδιωτική διαδικασία. Τώρα δεν της είπα καν πως έτσι θα κινηθώ. Γιατί κι αυτή η επιλογή μου θα είναι η καταστροφή της μικρής κατά αυτούς. Ενώ το να είναι 4 μήνες μόνη της θα είναι καλύτερο. 

Και έχει και δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω να μου πει δεν θα είναι μόνη της θα είναι με άλλα μωράκια. Χειρότερα δηλαδή. Αυτό το ξέρω. Πόσα άλλα που δεν ξέρω μου ψέματα δεν ξέρω. 

Πάντως αρκετές φορές έχουν πέσει σε αντιφάσεις με τον ιδιωτικό μου γιατρό. Όπως στην θεραπεία για το τοξοπλασαμα στο ποτέ θα γίνει η επέμβαση και δεν θυμάμαι άλλα... 

Μου ακουγεται λογικο να μην κανουν εκτρωσεις στα δημοσια νοσοκομεια. Φανταζομαι οτι έτσι θα ανοιγαν μια πόρτα προς τις γυναικες που δυστυχως ειναι αρκετες, κάνουν εκτρώσεις άσκοπα. Εκανα μια κουβεντα με τη γιατρο μου σχετικά και δυστυχώς μου επιβεβαιωσε αυτη την κατάσταση. 

Το σκεφτηκα κι εγω πως ο γιατρός αποσκοπεί στο να μπει το μωρο σε κάποιο δημοσιο ίδρυμα ή να μεινει στο νοσοκομειο για καιρό και χαιρομαι πολύ που τους έκρυψες το γεγονός οτι το μωρο θα δωθει για υιοθεσία ιδιωτικά. Δεν στο κρυβω πως έκανα την σκέψη αυτή και νιωθω ανακουφιση που το λες τωρα αυτο. 

Για το τοξοπλασμα το εχεις ξεπερασει τωρα ε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Δυστυχώς νομίζω πως είναι η νοοτροπία στο δημόσιο κατά των εκτρωσεων και όχι θέμα 2-3 γιατρών. Και στο Αλεξάνδρα που είχα πάει μου είχαν πει πως δεν γίνεται και να πάω στην κοινωνική υπηρεσία.. 

Δε νομίζω να είμαι τόσο γκαντέμω που 3 στις 3 περιπτώσεις να είχαν την ίδια στάση.. Πρέπει να είναι η γενική στάση. 

Επίσης μου είπαν,  που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πως είναι κατά των ιδιωτικών τεκνοθεσιων επειδή έχουν οικονομικό όφελος τα νοσοκομεία και αυτοί που τα φροντίζουν από το να υπάρχουν μωράκια στα νοσοκομεία. 

Επειδή την τελευταία μου έφεραν και κοινωνική λειτουργό να μου μιλήσει για μια κρατική τεκνοθεσια αν υπογράψει η μητέρα με την γέννηση του μωρού χρειάζονται 4 με 6 μήνες για να δοθεί το μωράκι. Με την ιδιωτική το πολύ σε μια εβδομάδα από την υπογραφή το μωράκι είναι στην αγκαλιά των γονιών του. 

Παρόλα αυτά είναι η δεύτερη φορά που είδα την κυρία η οποία μου μίλησε με τα χειρότερα για την ιδιωτική διαδικασία. Τώρα δεν της είπα καν πως έτσι θα κινηθώ. Γιατί κι αυτή η επιλογή μου θα είναι η καταστροφή της μικρής κατά αυτούς. Ενώ το να είναι 4 μήνες μόνη της θα είναι καλύτερο. 

Και έχει και δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω να μου πει δεν θα είναι μόνη της θα είναι με άλλα μωράκια. Χειρότερα δηλαδή. Αυτό το ξέρω. Πόσα άλλα που δεν ξέρω μου ψέματα δεν ξέρω. 

Πάντως αρκετές φορές έχουν πέσει σε αντιφάσεις με τον ιδιωτικό μου γιατρό. Όπως στην θεραπεία για το τοξοπλασαμα στο ποτέ θα γίνει η επέμβαση και δεν θυμάμαι άλλα... 

 κοριτσι μου δεν ειναι λιγο αυτο που περνας και θα χρειαστεις τον χρονο σου για να βγεις απο ολο αυτο. πριν 3 χρονια χρειαστηκε να κανω αποξεση λογω παλινδρομης κυησης. πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο και την εκανα καθως τοτε δεν ειχα τον χρονο να ψαξω για αλλο γιατρο καθως ο γιατρος που με παρακολουθουσε εκανε το λαθος να μας κρυψει το γεγονος οτι ειχα κενο σακο μολις το εμαθα και μας ειπε ποσα ηθελε για την επεμβαση τον αλλαξα χωρις δευτερη σκεψη. ολα πηγαν καλα εκανα την επεμβαση βεβαια ψυχολογικα εκανα καιρο να συνελθω. δεν εχουν το δικαιωμα να σου αρνηθουν να κανεις εκτρωση και απορω γιατι το εκαναν αυτο. για μενα καλυτερα ιδιωτικη υιοθεσια παρα να το δωσεις σε ιδρυμα. εχεις βρει ζευγαρι για να το υιοθετησει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έτσι θα μας ανεβάσεις και συ το ουράνιο τόξο σου, να είσαι σίγουρη 🌈🌈 Από Οκτώβρη ξανά γιατί παίρνει ο άντρας μου κάποια φάρμακα ας πούμε, και δεν θέλουμε να διακινδυνεύσουμε να μείνω έγκυος όσο τα παίρνει.. Βγάζει ταυτόχρονα τα δύο κάτω και οι αφυπνίσεις τη νύχτα είναι ασταμάτητες... Που θα πάει, θα ηρεμήσουμε κάποια στιγμή (ένας γνωστός μου είπε θα ηρεμήσω εννοείται, όταν πάει 4 ετών 😱😱). Συνεχίζω τα τεστ και αυτόν τον μήνα και μετά τέλος, αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες, σίγουρα θέλουν χρόνο οι ορμόνες μου να έρθουν στα ίσα τους. Φιλάκια και στη δική σου κορούλα, και χαδακια στην μικρούλα στην κοιλιτσα 💓💓 Τη μέρα δαγκώνει ο,τι βρει, αλλά η νύχτα είναι άλλη πίστα, πιο δυσκολη. Ανά δύο ώρες ξύπνημα και κλάμα... Υπομονή σε όλες μας! Φιλάκια και στο δικό σου μωρουδελι ♥️♥️♥️
    • Τώρα που είπες γκρινιάζει, λοιπόν ακούστε έχω μια φίλη αστρολογο με την οποία κοιτάμε τις ημερομηνίες γύρω στην ΠΗΤ και οι περισσότερες μέρες του Οκτώβρη έχουν μια συνοδο που κάνει πολύ γκρινιαρικους χαρακτήρες.... με λέει μέσα στη μίρλα θα είναι 😝... πέφτει κ η έκλειψη.... δεν ξερω απο που να το πιασω.... θα δεσω τα ποδια μου να το βγαλω Νοέμβρη 😂
    • Καλησπέρα κορίτσια.Εκανα αιματολογικό έλεγχο..όλα καλά στις μετρήσεις.Ξεκιναω επισήμως αύριο λοιπόν...🙏🙏🙏Πρώτος υπέρηχος Τετάρτη 8 Μαϊου.
    • Εμένα δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα η ανάρρωση από την καισαρική.. αυτό που με ζόρισε πιο πολύ ήταν επειδή θηλαζα και κρατούσα το παιδί αγκαλιά πολλές ωρες με πονούσε λιγο η τομή από το βαρος του παιδιού  αλλά γενικα ήταν οκ και έκανα καισαρική με ολική ναρκωση κιολας που θεωρείται και λίγο πιο δύσκολο 
    • Εμένα μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια γιατί δεν είχα ποτε τέτοιο θέμα 🤷‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...