Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιδιωτικη τεκνοθεσια. Δεν μπορώ να κρατήσω το μωράκι μου.


Vasil

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Νιώθω αρκετά άσχημα για την κατάσταση στην οποία είμαι και σας παρακαλώ πολύ μην με κρίνετε γιατί ήδη νιώθω πολύ άσχημα. 

Είμαι στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου αλλά δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να κρατήσω το πλασματακι που θα φέρω στον κόσμο. 

Έχω απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και ψάχνουμε γονείς για να υιοθεσία. 

Θέλω με το που θα γεννηθεί το μικρούλι να μπορεί να έχει μια μανούλα και μια αγκαλιά που του αξίζει και δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν θέλω να είναι χρονιά σε ίδρυμα και τους πρώτους μήνες της ζωής του μόνο του, αυτός είναι και ο λόγος που έχω στραφεί στην ιδιωτική ιυθοσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εννοείται ότι δεν θα σε κρίνει καμία και μπράβο σου που σκέφτεσαι πάνω απ όλα το καλό αυτού του παιδιού αλλά βρε κορίτσι μου αυτό που με στεναχωρεί είναι η αγάπη που βλέπω ότι έχεις γιαυτό το παιδί συγνώμη που γίνομαι αδιάκριτα αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω για ποιο λόγο δεν μπορείς να κρατήσεις το παιδί το θεωρώ πολύ άδικο πρώτα απ όλα για σένα και μετά γιαυτό το παιδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Νιώθω αρκετά άσχημα για την κατάσταση στην οποία είμαι και σας παρακαλώ πολύ μην με κρίνετε γιατί ήδη νιώθω πολύ άσχημα. 

Είμαι στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου αλλά δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να κρατήσω το πλασματακι που θα φέρω στον κόσμο. 

Έχω απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και ψάχνουμε γονείς για να υιοθεσία. 

Θέλω με το που θα γεννηθεί το μικρούλι να μπορεί να έχει μια μανούλα και μια αγκαλιά που του αξίζει και δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν θέλω να είναι χρονιά σε ίδρυμα και τους πρώτους μήνες της ζωής του μόνο του, αυτός είναι και ο λόγος που έχω στραφεί στην ιδιωτική ιυθοσια

Νιώθω πως είσαι ένας άνθρωπος πολύ συνειδητοποιημενος και πονεμένος. Και συμφωνώ με το Lacostaki πως φαίνεται πως το αγαπάς αυτό το μωρό. Εδώ μέσα είμαστε πολλές πονεμενες μανούλες, αλλά θα μιλήσω μόνο εκ μέρους μου. Μην αποφασίσεις με βάση το οικονομικό όφελος. Ψάξε μια οικογένεια που θα δεις στα μάτια τους τα δικά σου, που θα βρείτε σημείο επαφής πέρα από την ανάγκη τους για ένα παιδί. Δεν είναι αντικείμενο ένα μωρο και χαίρομαι που δεν σκέφτεσαι την επιλογή του ιδρύματος όπως και χαίρομαι που δεν τερμάτισες την εγκυμοσύνη. Εύχομαι το καλύτερο για το μωρό σου και ακόμα περισσότερα για εσένα! Γράψε και την περιοχή που μένεις για να ξέρουν αν κάποιο ζευγάρι ενδιαφερθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Νιώθω αρκετά άσχημα για την κατάσταση στην οποία είμαι και σας παρακαλώ πολύ μην με κρίνετε γιατί ήδη νιώθω πολύ άσχημα. 

Είμαι στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου αλλά δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να κρατήσω το πλασματακι που θα φέρω στον κόσμο. 

Έχω απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και ψάχνουμε γονείς για να υιοθεσία. 

Θέλω με το που θα γεννηθεί το μικρούλι να μπορεί να έχει μια μανούλα και μια αγκαλιά που του αξίζει και δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν θέλω να είναι χρονιά σε ίδρυμα και τους πρώτους μήνες της ζωής του μόνο του, αυτός είναι και ο λόγος που έχω στραφεί στην ιδιωτική ιυθοσια

Καλησπέρα κορίτσι μου, στείλε μου τα στοιχεία σου  η κ του δικηγόρου σου. Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Νιώθω αρκετά άσχημα για την κατάσταση στην οποία είμαι και σας παρακαλώ πολύ μην με κρίνετε γιατί ήδη νιώθω πολύ άσχημα. 

Είμαι στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου αλλά δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να κρατήσω το πλασματακι που θα φέρω στον κόσμο. 

Έχω απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και ψάχνουμε γονείς για να υιοθεσία. 

Θέλω με το που θα γεννηθεί το μικρούλι να μπορεί να έχει μια μανούλα και μια αγκαλιά που του αξίζει και δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν θέλω να είναι χρονιά σε ίδρυμα και τους πρώτους μήνες της ζωής του μόνο του, αυτός είναι και ο λόγος που έχω στραφεί στην ιδιωτική ιυθοσια

Ψυχή μου φαίνεται από τα λόγια σου πόσο αγαπάς ήδη το πλασματάκι που κουβαλάς μέσα σου. Και ναι οπωσ λέει και το @Lacostaki είναι πολύ άδικο για εσένα πρώτα απ όλα να μη μπορείς να το κρατήσεις... Και ναι είναι προς τιμή σου που σκέφτεσαι ήδη το καλό του κ να έχει άμεσα μία ζεστή αγκαλιά... Αλλά είσαι σίγουρη για την απόφασή σου αυτή; Ξέρεις όποιο και να είναι το πρόβλημα, πάντα υπάρχει κ μία λύση γι’ αυτό. Σίγουρα εδώ μέσα, όπως γράφει κ το @misofeggaro υπάρχουν πολλές πονεμένες μανούλες, πολλές που στα μάτια τους μπορείς να βρεις το καλύτερο που αναζητάς για το μικράκι αυτό. Όμως εάν μπορείς να μας ανοιχτείς, ενδεχομένως να μπορούμε να σε βοηθήσουμε με άλλο τρόπο ώστε να το κρατήσεις αγκαλιά και να μη το αποχωριστείς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Νιώθω αρκετά άσχημα για την κατάσταση στην οποία είμαι και σας παρακαλώ πολύ μην με κρίνετε γιατί ήδη νιώθω πολύ άσχημα. 

Είμαι στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου αλλά δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να κρατήσω το πλασματακι που θα φέρω στον κόσμο. 

Έχω απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και ψάχνουμε γονείς για να υιοθεσία. 

Θέλω με το που θα γεννηθεί το μικρούλι να μπορεί να έχει μια μανούλα και μια αγκαλιά που του αξίζει και δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν θέλω να είναι χρονιά σε ίδρυμα και τους πρώτους μήνες της ζωής του μόνο του, αυτός είναι και ο λόγος που έχω στραφεί στην ιδιωτική ιυθοσια

Είσαι σίγουρη για την απόφαση που πήρες κορίτσι μου? Ή θα το μετανιώσεις κ θα βασανίζεσαι? Φαίνεται ότι το αγαπάς ήδη πως θα το αποχωριστείς? Μου ράγισες τη καρδιά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. 

Σάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την καλοσύνη σας. 

Δεν μπορώ και δεν θέλω αν το θέλετε, να κρατήσω το μωράκι. Υπάρχουν πάρα πολλοί και σοβαροί λόγοι. Δεν έχω την δυνατότητα καλά καλά να φροντίσω τον εαυτό μου, πόσο μάλλον έναν άλλο άνθρωπο. 

Σε κανέναν δεν θα ευχομουνα την ζωή που ζω πόσο μάλλον να την επιβάλω σε κάποιον, ακόμα κι αν η ζωή του οφείλεται σε εμένα.  Δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω αυτά που θα χρειάζεται και τού αξίζουν. 

Ή εγκυμοσύνη δεν ήταν προγραμματισμένη και πατέρας δεν υπάρχει. 

Έχω κάνει πάρα πολλές κουβέντες και με την κοινωνική λειτουργό του μαιευτήριου και με την θεραπευτρια που έχω σε κψυ. 

Δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη γιατί δεν μπορώ να καταδικασω έναν άνθρωπο στη ζωή που δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν είναι αγάπη, είναι ευθύνη. 

Μήπως ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να ψαχνψ κι εγώ για γονείς παράλληλα με την δικηγόρο ου; 

 

Μισοφέγγαρο εννοείται πως η οικονομική επιφάνεια της υποψήφιας οικογένειας δεν θα είναι το μόνο και κύριο κριτήριο αν και θα παίξει ρόλο. Γι αυτό άλλωστε ενδιαφέρομαι και να γνωρίσω όσο το δυνατό περισσότερους ανθρώπους και όχι απλά οικονομικές προσφορές. 

Επίσης και κάτι άλλο που θα παίξει ρόλο αλλά δεν θα είναι κύριο κριτήριο είναι η ηλικία και ο σεξουαλικος προσανατολισμός του ατόμου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα. 

Σάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την καλοσύνη σας. 

Δεν μπορώ και δεν θέλω αν το θέλετε, να κρατήσω το μωράκι. Υπάρχουν πάρα πολλοί και σοβαροί λόγοι. Δεν έχω την δυνατότητα καλά καλά να φροντίσω τον εαυτό μου, πόσο μάλλον έναν άλλο άνθρωπο. 

Σε κανέναν δεν θα ευχομουνα την ζωή που ζω πόσο μάλλον να την επιβάλω σε κάποιον, ακόμα κι αν η ζωή του οφείλεται σε εμένα.  Δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω αυτά που θα χρειάζεται και τού αξίζουν. 

Ή εγκυμοσύνη δεν ήταν προγραμματισμένη και πατέρας δεν υπάρχει. 

Έχω κάνει πάρα πολλές κουβέντες και με την κοινωνική λειτουργό του μαιευτήριου και με την θεραπευτρια που έχω σε κψυ. 

Δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη γιατί δεν μπορώ να καταδικασω έναν άνθρωπο στη ζωή που δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν είναι αγάπη, είναι ευθύνη. 

Μήπως ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να ψαχνψ κι εγώ για γονείς παράλληλα με την δικηγόρο ου; 

 

Μισοφέγγαρο εννοείται πως η οικονομική επιφάνεια της υποψήφιας οικογένειας δεν θα είναι το μόνο και κύριο κριτήριο αν και θα παίξει ρόλο. Γι αυτό άλλωστε ενδιαφέρομαι και να γνωρίσω όσο το δυνατό περισσότερους ανθρώπους και όχι απλά οικονομικές προσφορές. 

Επίσης και κάτι άλλο που θα παίξει ρόλο αλλά δεν θα είναι κύριο κριτήριο είναι η ηλικία και ο σεξουαλικος προσανατολισμός του ατόμου. 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου για όλο αυτό που βιώνεις. Δυστυχώς προσωπικά δε γνωρίζω πού αλλού μπορείς να απευθυνθείς. Εύχομαι πάντως να βρεις γαλήνη και να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή τόσο για εσένα την ίδια όσο και για το μωράκι. Θα είστε στις προσευχές πολλών εδώ μέσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Fot δεν ξέρω γιατί.  Αλλά δεν μπορώ να σου στείλω μήνυμα και δεν θέλω να γράψω εδώ τηλέφωνο. 

Ίσως επειδή είσαι καινούργιο μέλος γι αυτό δεν μπορείς να στείλεις ακόμη μηνύματα. @fot στείλε της εσύ αν δε το έχεις ήδη κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bestrong σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου. 

Να είσαι καλά. 

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο και στο χαμόγελο του παιδιού μήπως ξέρουν αυτοί κάπως να με καθοδηγήσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Fot δεν ξέρω γιατί.  Αλλά δεν μπορώ να σου στείλω μήνυμα και δεν θέλω να γράψω εδώ τηλέφωνο. 

Κ ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ  ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΟΥ  ΣΤΕΙΛΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ.

ΛΕΕΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ. ΑΛΛΑΕΓΩ ΔΕΝ ΕΓΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.

Δυστυχώς, κατανοώ απόλυτα το πόσο δύσκολη είναι η απόφαση που έχει λάβει και το πόσο δύσκολα μπορεί να είναι τα πράγματα.

Ωστόσο, με ενδιαφέρει η εκδοχή της υιοθεσίας. Είμαι με τη σύζυγο μου από το 2004 μαζί και ακόμα δε μας έχει δοθεί η ευκαιρία να αποκτήσουμε δικό μας παιδί.

Είμαστε και οι δυο νέοι (40 και 42 αντίστοιχα) και πλέον έχουμε ακολουθήσει τη διαδικασία της υιοθεσίας. Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για κρατική υιοθεσία, και επειδή το σύστημα κινείτε πάρα πολύ αργά, έχουμε σκεφτεί και την υπόθεση της ιδιωτικής υιοθεσίας.

Σαν οικογένεια είμαστε ευκατάστατοι (το αναφέρω απλά για να γνωρίζεις πως το παιδάκι δε θα στερηθεί τίποτα, ούτε από άποψη αγάπης, καθώς τόσο εγώ, όσο και η σύζυγος και η οικογένειες μας θα είμαστε συνέχεια κοντά στο παιδί, αλλά δε θα στερηθεί και τίποτα από όσα είναι απαραίτητα για τη σωστή εξέλιξή του), και με μεγάλη οικογένεια (γονείς, αδέλφια, κλπ) που είναι όλοι έτοιμοι για να αγκαλιάσουν ένα νέο πλασματάκι.

Αν λοιπόν δεν έχεις βρει ακόμα την κατάλληλη οικογένεια που θα αγκαλιάσει το μωράκι σου, θα με ενδιέφερε πολύ να μου δώσεις τα στοιχεία του δικηγόρου σου για να επικοινωνήσω μαζί του για περαιτέρω λεπτομέρειες.

Αν πάλι έχεις βρει, σου εύχομαι κορίτσι μου να σου έρθουν όλα δεξιά τόσο με τον τοκετό, αλλά όσο και με τη ζωή σου.

Με εκτίμηση
Νίκος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Και εμένα με ενδιαφέρει να υιοθετήσω το μωράκι σας. Έχουμε ήδη κάνει όλες τις διαδικασίες για κρατική υιοθεσία και αναδοχή. Θέλω να πω ότι έχουμε περάσει από όλες τις συνεντεύξεις των κοινωνικών λειτουργών και τις τυπικές διαδικασίες και τα σεμινάρια. Τα τελειώσαμε πολύ πρόσφατα (τον Ιούνιο του 2022) και τώρα είμαστε σε φάση αναμονής. Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα αν θέλετε να μιλήσουμε. Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasil αν σου είναι εύκολο μοιράσου τα στοιχεία του δικηγόρου σου για να επικοινωνήσω μαζί του. Νομίζω πως δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία των δομών, γιατί το παιδί θα περάσει καιρό μέχρι να βρει μια οικογένεια.

Επειδή είμαστε με τη σύζυγο μου σε διαδικασία υιοθεσίας τα τελευταία 4 χρόνια μέσω της κρατικού μηχανισμού, έχουμε ολοκληρώσει τη διαδικασία και είμαστε σε κατάσταση αναμονής εδώ και 2 χρόνια. Ο λόγος που το αναφέρω, είναι γιατί σε αυτό το χρονικό διάστημα που έχει μεσολαβήσει έχουμε ακούσει από τα χείλι κρατικών λειτουργών πολλά για το τι συμβαίνει με τα ιδρύματα. Δεν αναφέρομαι σε κακοποιήσεις, αλλά στο γεγονός ότι τα παιδιά αργούν πολύ να βρουν οικογένεια για διάφορους λόγους (οικονομικούς, δικαστικούς, κλπ). Επομένως, σε όποιο ίδρυμα και να απευθυνθείς, ίσως βάλεις το παιδάκι σου σε μια περιπέτεια που δε χρειάζεται να περάσει, από τη στιγμή που υπάρχουν έτοιμες οικογένειες να το καλωσορίσουν και να του προσφέρουν μια ζεστή αγκαλιά (τα παραπάνω δεν τα γράφω προς δικό μου όφελος. Υπάρχουν και άλλοι που έχουν ζητήσει επικοινωνία, οπότε προφανώς έχεις το ελεύθερο να απευθυνθείς σε αυτόν που νομίζεις. Τα παραπάνω τα έγραψα μόνο και μόνο για να βοηθηθεί αυτό το πλασματάκι ώστε να έχει μια οικογένεια από την αρχή, και να μην κολλήσει μέσα σε κάποιο ίδρυμα για αρκετά χρόνια).

Και πάλι, σου εύχομαι να βρεις το κουράγιο να κάνεις το καλύτερο για εσένα και το παιδάκια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Πήρα και τηλέφωνο το χαμόγελο του παιδιού σήμερα. 

Δυστυχώς δεν μπορούν να με κατατοπισουν

Δεν καταλαβαίνω γιατί ψάχνεις εσύ για τη διαδικασία. Ο δικηγόρος σου δεν ξέρει; ρώτησες στο δικηγορικό συλλογή της περιοχής σου να σου πουν ποιοι ασχολούνται με τέτοια ζητήματα; 

Επίσης συνέχισε να γράφεις γιατί αν δεν συμπληρώσεις 20 μηνύματα δεν θα μπορέσεις να στείλεις προσωπικό μήνυμα για να συνεννοηθείς με ανθρώπους που ενδιαφέρονται εδώ. Ήδη έχεις προσφορές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί ψάχνεις εσύ για τη διαδικασία. Ο δικηγόρος σου δεν ξέρει; ρώτησες στο δικηγορικό συλλογή της περιοχής σου να σου πουν ποιοι ασχολούνται με τέτοια ζητήματα; 

Επίσης συνέχισε να γράφεις γιατί αν δεν συμπληρώσεις 20 μηνύματα δεν θα μπορέσεις να στείλεις προσωπικό μήνυμα για να συνεννοηθείς με ανθρώπους που ενδιαφέρονται εδώ. Ήδη έχεις προσφορές. 

Μήπως βρε κορίτσια είναι μούφα η όλη φάση..;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η eleniv είπε:

Καλησπέρα,

Και εμένα με ενδιαφέρει να υιοθετήσω το μωράκι σας. Έχουμε ήδη κάνει όλες τις διαδικασίες για κρατική υιοθεσία και αναδοχή. Θέλω να πω ότι έχουμε περάσει από όλες τις συνεντεύξεις των κοινωνικών λειτουργών και τις τυπικές διαδικασίες και τα σεμινάρια. Τα τελειώσαμε πολύ πρόσφατα (τον Ιούνιο του 2022) και τώρα είμαστε σε φάση αναμονής. Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα αν θέλετε να μιλήσουμε. Ευχαριστώ πολύ.

Καλή επιτυχία !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η merianos είπε:

Καλησπέρα.

Δυστυχώς, κατανοώ απόλυτα το πόσο δύσκολη είναι η απόφαση που έχει λάβει και το πόσο δύσκολα μπορεί να είναι τα πράγματα.

Ωστόσο, με ενδιαφέρει η εκδοχή της υιοθεσίας. Είμαι με τη σύζυγο μου από το 2004 μαζί και ακόμα δε μας έχει δοθεί η ευκαιρία να αποκτήσουμε δικό μας παιδί.

Είμαστε και οι δυο νέοι (40 και 42 αντίστοιχα) και πλέον έχουμε ακολουθήσει τη διαδικασία της υιοθεσίας. Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για κρατική υιοθεσία, και επειδή το σύστημα κινείτε πάρα πολύ αργά, έχουμε σκεφτεί και την υπόθεση της ιδιωτικής υιοθεσίας.

Σαν οικογένεια είμαστε ευκατάστατοι (το αναφέρω απλά για να γνωρίζεις πως το παιδάκι δε θα στερηθεί τίποτα, ούτε από άποψη αγάπης, καθώς τόσο εγώ, όσο και η σύζυγος και η οικογένειες μας θα είμαστε συνέχεια κοντά στο παιδί, αλλά δε θα στερηθεί και τίποτα από όσα είναι απαραίτητα για τη σωστή εξέλιξή του), και με μεγάλη οικογένεια (γονείς, αδέλφια, κλπ) που είναι όλοι έτοιμοι για να αγκαλιάσουν ένα νέο πλασματάκι.

Αν λοιπόν δεν έχεις βρει ακόμα την κατάλληλη οικογένεια που θα αγκαλιάσει το μωράκι σου, θα με ενδιέφερε πολύ να μου δώσεις τα στοιχεία του δικηγόρου σου για να επικοινωνήσω μαζί του για περαιτέρω λεπτομέρειες.

Αν πάλι έχεις βρει, σου εύχομαι κορίτσι μου να σου έρθουν όλα δεξιά τόσο με τον τοκετό, αλλά όσο και με τη ζωή σου.

Με εκτίμηση
Νίκος

Καλή επιτυχία παιδιά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Πήρα και τηλέφωνο το χαμόγελο του παιδιού σήμερα. 

Δυστυχώς δεν μπορούν να με κατατοπισουν

Για δες τι σου λένε παραπάνω ο @merianos. Και η @eleniv ! Ίσως σε αυτούς τους ανθρώπους να βρεις αυτό που ψάχνεις. Σου εύχομαι ότι καλύτερο να γίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2022 at 1:26 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα. 

Σάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την καλοσύνη σας. 

Δεν μπορώ και δεν θέλω αν το θέλετε, να κρατήσω το μωράκι. Υπάρχουν πάρα πολλοί και σοβαροί λόγοι. Δεν έχω την δυνατότητα καλά καλά να φροντίσω τον εαυτό μου, πόσο μάλλον έναν άλλο άνθρωπο. 

Σε κανέναν δεν θα ευχομουνα την ζωή που ζω πόσο μάλλον να την επιβάλω σε κάποιον, ακόμα κι αν η ζωή του οφείλεται σε εμένα.  Δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω αυτά που θα χρειάζεται και τού αξίζουν. 

Ή εγκυμοσύνη δεν ήταν προγραμματισμένη και πατέρας δεν υπάρχει. 

Έχω κάνει πάρα πολλές κουβέντες και με την κοινωνική λειτουργό του μαιευτήριου και με την θεραπευτρια που έχω σε κψυ. 

Δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη γιατί δεν μπορώ να καταδικασω έναν άνθρωπο στη ζωή που δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν είναι αγάπη, είναι ευθύνη. 

Μήπως ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να ψαχνψ κι εγώ για γονείς παράλληλα με την δικηγόρο ου; 

 

Μισοφέγγαρο εννοείται πως η οικονομική επιφάνεια της υποψήφιας οικογένειας δεν θα είναι το μόνο και κύριο κριτήριο αν και θα παίξει ρόλο. Γι αυτό άλλωστε ενδιαφέρομαι και να γνωρίσω όσο το δυνατό περισσότερους ανθρώπους και όχι απλά οικονομικές προσφορές. 

Επίσης και κάτι άλλο που θα παίξει ρόλο αλλά δεν θα είναι κύριο κριτήριο είναι η ηλικία και ο σεξουαλικος προσανατολισμός του ατόμου. 

Μπορούμε να επικοινωνήσουμε ; πρόσφατα η ξαδέλφη μου είχε την 4 αποβολή της και είναι σε διαδικασία αναζήτησης για υιοθεσία.  Θέλεις να μιλήσουμε προσωπικά λιγακι. 

Σου έστειλα μήνυμα με το κινητό μου . Οποτε το δεις πάρε τηλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Misofegaro επικοινώνησα με αρκετούς δικηγόρους που μου έβγαζε όταν πάταγα στο γκουγκλ ιδιωτική υιοθεσία και όλοι μου έλεγαν πως δεν έχουν γονείς και πρέπει να κάνω εγώ την επαφή. 

Με τα πολλά βρήκα την δικηγόρο που μου είπε πως θα ψάξει. 

Δεν ξέρω με τι τρόπο ψάχνει αλλά όταν την πήρα να της πω πως ο τελευταίος υπέρηχος ήταν καλός και πως περιμένω να κάνω κάτι ακόμα εξετάσεις δεν είχε βρει κάτι. 

Ή αλήθεια είναι ότι μιλήσαμε πριν 10 μέρες πρώτη φορά. 

Επίσης μου είπε πως δεν ξέρει αν θα θέλουν οι γονείς να με δούνε. Απ ότι ξέρω όμως στην ιδιωτική υιοθεσία έχεις δικαίωμα να διαλέξεις την οικογένεια που θα πάει το παιδάκι σου. Και έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία των γονέων τα γνωρίζεις. 

 

Ένας ακόμα λόγος που θα ήθελα να γνωρίσω και τους γονείς από πιο πριν είναι γιατί σε όλο αυτό δυστυχώς είμαι μόνη μου.  Φοβάμαι πάρα πολύ, έχω αρκετά αμφίρροπα συναισθήματα και θα είμαι πολύ ήσυχη αν ξέρω πως το μωράκι θα το θέλει κάποιος σίγουρα από τώρα. 

Δυστυχώς στην ιδιωτική υιοθεσία μπορείς να πάρεις το μωρό και να το γυρίσεις πίσω μετά από τρεις μήνες, και αυτό με ανησυχεί πολύ. 

 

ΔΕΝ ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό αλλά θέλω να υπάρξει κάποιος να το αγαπάει ήδη καθώς μεγαλώνει πριν έρθει στον κόσμο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Misofegaro επικοινώνησα με αρκετούς δικηγόρους που μου έβγαζε όταν πάταγα στο γκουγκλ ιδιωτική υιοθεσία και όλοι μου έλεγαν πως δεν έχουν γονείς και πρέπει να κάνω εγώ την επαφή. 

Με τα πολλά βρήκα την δικηγόρο που μου είπε πως θα ψάξει. 

Δεν ξέρω με τι τρόπο ψάχνει αλλά όταν την πήρα να της πω πως ο τελευταίος υπέρηχος ήταν καλός και πως περιμένω να κάνω κάτι ακόμα εξετάσεις δεν είχε βρει κάτι. 

Ή αλήθεια είναι ότι μιλήσαμε πριν 10 μέρες πρώτη φορά. 

Επίσης μου είπε πως δεν ξέρει αν θα θέλουν οι γονείς να με δούνε. Απ ότι ξέρω όμως στην ιδιωτική υιοθεσία έχεις δικαίωμα να διαλέξεις την οικογένεια που θα πάει το παιδάκι σου. Και έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία των γονέων τα γνωρίζεις. 

 

Ένας ακόμα λόγος που θα ήθελα να γνωρίσω και τους γονείς από πιο πριν είναι γιατί σε όλο αυτό δυστυχώς είμαι μόνη μου.  Φοβάμαι πάρα πολύ, έχω αρκετά αμφίρροπα συναισθήματα και θα είμαι πολύ ήσυχη αν ξέρω πως το μωράκι θα το θέλει κάποιος σίγουρα από τώρα. 

Δυστυχώς στην ιδιωτική υιοθεσία μπορείς να πάρεις το μωρό και να το γυρίσεις πίσω μετά από τρεις μήνες, και αυτό με ανησυχεί πολύ. 

 

ΔΕΝ ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό αλλά θέλω να υπάρξει κάποιος να το αγαπάει ήδη καθώς μεγαλώνει πριν έρθει στον κόσμο. 

Κορίτσι μου, μήπως όμως τα αμφίρροπα συναισθήματα δείχνουν ότι δεν θες να αποχωριστείς το μωρό σου; έχεις σίγουρα εξάντλησει όλες τις πιθανές λύσεις ώστε να μπορέσεις να το κρατήσεις κοντά σου;

δεν πιστεύω πάντως ότι θα βρεθεί ζευγάρι να το πάρει και να στο επιστρέψει επειδή δεν θα το θέλει! Ειδικά για μωρά που είναι δυσεύρετα. 

Εννοείται πως τα στοιχεία θα πρέπει να τα γνωρίζεις, και για το ίδιο το παιδί αν στο μέλλον επιθυμήσει να έρθει σε επαφή μαζί σου. Ελπίζω να αναγνωρίσει με πόση φροντίδα και ανησυχία έψαχνες για την καλύτερη αγκαλιά για αυτό. Και μου αρέσει που θες κάποιος να το λαχταρα και να το περιμένει μέχρι να γεννηθεί. Συνέχισε να γράφεις ώστε να μπορέσεις να μίλησεις με προσωπικό μήνυμα με όσους ενδιαφέρονται. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Misofegaro επικοινώνησα με αρκετούς δικηγόρους που μου έβγαζε όταν πάταγα στο γκουγκλ ιδιωτική υιοθεσία και όλοι μου έλεγαν πως δεν έχουν γονείς και πρέπει να κάνω εγώ την επαφή. 

Με τα πολλά βρήκα την δικηγόρο που μου είπε πως θα ψάξει. 

Δεν ξέρω με τι τρόπο ψάχνει αλλά όταν την πήρα να της πω πως ο τελευταίος υπέρηχος ήταν καλός και πως περιμένω να κάνω κάτι ακόμα εξετάσεις δεν είχε βρει κάτι. 

Ή αλήθεια είναι ότι μιλήσαμε πριν 10 μέρες πρώτη φορά. 

Επίσης μου είπε πως δεν ξέρει αν θα θέλουν οι γονείς να με δούνε. Απ ότι ξέρω όμως στην ιδιωτική υιοθεσία έχεις δικαίωμα να διαλέξεις την οικογένεια που θα πάει το παιδάκι σου. Και έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία των γονέων τα γνωρίζεις. 

 

Ένας ακόμα λόγος που θα ήθελα να γνωρίσω και τους γονείς από πιο πριν είναι γιατί σε όλο αυτό δυστυχώς είμαι μόνη μου.  Φοβάμαι πάρα πολύ, έχω αρκετά αμφίρροπα συναισθήματα και θα είμαι πολύ ήσυχη αν ξέρω πως το μωράκι θα το θέλει κάποιος σίγουρα από τώρα. 

Δυστυχώς στην ιδιωτική υιοθεσία μπορείς να πάρεις το μωρό και να το γυρίσεις πίσω μετά από τρεις μήνες, και αυτό με ανησυχεί πολύ. 

 

ΔΕΝ ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό αλλά θέλω να υπάρξει κάποιος να το αγαπάει ήδη καθώς μεγαλώνει πριν έρθει στον κόσμο. 

@Vasil σου έχω ήδη εκφράσει το ενδιαφέρον μου δυο φορές. Νομίζω πως είμαστε αυτό που αναζητάς.

Έχουμε ήδη περάσει από τις κοινωνικές υπηρεσίες για εκπαίδευση, έλεγχο οικογενειακής κατάστασης, έλεγχο υγείας, ψυχικών νοσημάτων, κλπ, και έχουμε ήδη περάσει την πιστοποίηση για να κάνουμε υιοθεσία.

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα, τόσο εγώ όσο και η σύζυγος μου είμαστε νέοι (40 και 42 χρονών αντίστοιχα), έχουμε οικονομική άνεση, έχουμε μεγάλη οικογένεια που μπορεί να αγκαλιάσει το μωράκι σου μαζί με εμάς και να μεγαλώσει σε ένα υγιές περιβάλλον.

Δε χρειάζεται να το ψάχνεις άλλο με τους δικηγόρους. Όρισε ένα δικηγόρο που να μπορεί να αναλάβει όλο το νομικό κομμάτι και να μπορεί να συνεννοηθεί και με τον δικό μας δικηγόρο και μπορούμε να προχωρήσουμε μαζί αν θέλεις.

Σχετικά με τα ζητήματα που αφορούν το κομμάτι της επαφής βιολογικού γονέα και θετών γονέων, νομίζω (δεν είμαι 100% βέβαιος) πως υπάρχει η επιλογή να μη θέλουν να σε συναντήσουν και αυτό έχει να κάνει με τη νομοθεσία. Αυτό βέβαια μπορεί να στο απαντήσει με σιγουριά ο δικηγόρος σου. Πάντως, αν θέλεις να βεβαιωθείς για την οικογένεια που θα αναλάβει το παιδί σου, τότε εμείς δεν έχουμε πρόβλημα να σε συναντήσουμε και να σου προσφέρουμε οποιαδήποτε απάντηση θέλεις για να σου λύσουμε κάθε απορία, και να βεβαιωθείς πως είμαστε ακριβώς αυτό που ψάχνεις για το παιδί σου.

Επιπλέον, αναφορικά με τους τρις μήνες που λες, αυτό που έχω μάθει από τα μαθήματα που κάναμε με την κοινωνική υπηρεσία της περιοχής μας είναι πως ο βιολογικός γονέας έχει το δικαίωμα μέσα σε τρις μήνες να αποφασίσει αν θα οριστικοποιήσει την υιοθεσία ή αν θέλει να πάρει το παιδί του πίσω. Από όσο ξέρω, οι θετοί γονείς δεν έχουν το δικαίωμα να το επιστρέψουν (άσε δε, που νομίζω πως κάτι τέτοιο μπορεί να είναι εξαιρετικά σπάνιο, δεδομένης της αγονίας τους για να αποκτήσουν ένα παιδί).

Παρακάτω, σου αφήνω ένα email που μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου αν θέλεις. Ελπίζω οι διαχειριστές να επιτρέψουν τη δημοσίευση του.

corfumerianos@gmail.com

Για τους διαχειριστές αναφέρω, πως δε με πειράζει που το email μου θα είναι εμφανές στο διαδίκτυο και αν έχετε την καλοσύνη, παρακαλώ μην το διαγράψετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...