Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιδιωτικη τεκνοθεσια. Δεν μπορώ να κρατήσω το μωράκι μου.


Vasil

Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Εννοείται πως τα στοιχεία θα πρέπει να τα γνωρίζεις, και για το ίδιο το παιδί αν στο μέλλον επιθυμήσει να έρθει σε επαφή μαζί σου.

Αν δεν κάνω λάθος, από τον νόμο απαγορεύεται οι βιολογικοί γονείς να γνωρίζουν που είναι το παιδί, και αυτό για να αποφευχθεί το σενάριο η μητέρα μετά από λίγα χρόνια να αλλάξει γνώμη και να αρχίσει να "παρενοχλεί" το παιδί που αυτό μπορεί να του δημιουργήσει κοινωνικά/ψυχολογικά προβλήματα.

Από την άλλη το παιδί με την ενηλικίωση του, μπορεί αν θέλει να αναζητήσει τη βιολογική του οικογένεια.

Τέλος, όσοι υποψήφιοι θετοί γονείς έχουμε περάσει την εκπαίδευση από τους κοινωνικούς λειτουργούς των περιφερειών μας, έχουμε μάθει πως σε ένα παιδί θα πρέπει να του λέμε πάντα την αλήθεια για τους βιολογικούς γονείς του (στον βαθμό που μπορεί να το αντέξει για την εκάστοτε ηλικία του), και να μην την υποβιβάζουμε ποτέ, ακόμα και για περιπτώσεις που το παιδί μπορεί να έχεις παραμεληθεί.

Θα πρέπει να του προσφέρουμε όλη τη γνώση που έχουμε, με τρόπο που να μην προσβάλει την οικογένεια του.

Άρα, αν η κοπέλα τελικά αποφασίσει να δώσει παιδί της, καλό είναι να μεταφέρει στους θετούς γονείς πως το παιδί το δίνει γιατί είναι δύσκολη η διαβίωση και όχι γιατί δεν το αγάπησε, δεν το ήθελε ή γιατί το παιδί ήταν ένα "λάθος".

Σίγουρα, από όσους είμαστε εδώ μέσα, σε αυτό το δωμάτιο, έχουμε όλοι καταλάβει πως το πρόβλημα είναι η διαβίωση. Αν όμως τελικά το δώσει εκτός ομάδας, καλό είναι να μεταφέρει την πληροφορία στην οικογένεια που θα το αναλάβει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fot ποτέ δεν θα έκανα πλάκα για ένα τόσο λεπτό θέμα.  Και δεν ξέρω πως με κάνει να νιώθω η πρόταση σου. 

 

Παρασκευαιδου απάντησα στο μήνυμα σου, δεν ξέρω αν το έχεις λάβει. 

Θα σε καλέσω την Δευτέρα το πρωί η κάλεσε με εσύ Δευτέρα, γιατί δυστυχώς εδώ που είμαι δεν μπορώ να μιλήσω άνετα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Misofegaro όχι, δεν υπάρχει δυνατότητα να κρατήσω δυστυχώς το μωράκι. 

Οσο για τα 20 μηνύματα έχω δρόμο ακόμη και δεν θέλω να γράφω "μπούρδες"  μόνο και μόνο για να τα φτάσω. 

Πάντως αν μου στέλνουν μήνυμα σαφώς και θα απαντάω και ήδη έχω απαντήσει σε ένα με σκοπό να μιλήσουμε λεπτομερώς από κοντά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 12:13 ΠΜ, ο/η Vasil είπε:

Misofegaro επικοινώνησα με αρκετούς δικηγόρους που μου έβγαζε όταν πάταγα στο γκουγκλ ιδιωτική υιοθεσία και όλοι μου έλεγαν πως δεν έχουν γονείς και πρέπει να κάνω εγώ την επαφή. 

Με τα πολλά βρήκα την δικηγόρο που μου είπε πως θα ψάξει. 

Δεν ξέρω με τι τρόπο ψάχνει αλλά όταν την πήρα να της πω πως ο τελευταίος υπέρηχος ήταν καλός και πως περιμένω να κάνω κάτι ακόμα εξετάσεις δεν είχε βρει κάτι. 

Ή αλήθεια είναι ότι μιλήσαμε πριν 10 μέρες πρώτη φορά. 

Επίσης μου είπε πως δεν ξέρει αν θα θέλουν οι γονείς να με δούνε. Απ ότι ξέρω όμως στην ιδιωτική υιοθεσία έχεις δικαίωμα να διαλέξεις την οικογένεια που θα πάει το παιδάκι σου. Και έτσι κι αλλιώς τα στοιχεία των γονέων τα γνωρίζεις. 

 

Ένας ακόμα λόγος που θα ήθελα να γνωρίσω και τους γονείς από πιο πριν είναι γιατί σε όλο αυτό δυστυχώς είμαι μόνη μου.  Φοβάμαι πάρα πολύ, έχω αρκετά αμφίρροπα συναισθήματα και θα είμαι πολύ ήσυχη αν ξέρω πως το μωράκι θα το θέλει κάποιος σίγουρα από τώρα. 

Δυστυχώς στην ιδιωτική υιοθεσία μπορείς να πάρεις το μωρό και να το γυρίσεις πίσω μετά από τρεις μήνες, και αυτό με ανησυχεί πολύ. 

 

ΔΕΝ ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό αλλά θέλω να υπάρξει κάποιος να το αγαπάει ήδη καθώς μεγαλώνει πριν έρθει στον κόσμο. 

Καλημέρα Vasil,

Εάν τελικά αποφασίσεις να προχωρήσεις τις διαδικασίες και θέλεις να έρθεις σε επικοινωνία μαζί μας

μπορείς να μας γράψεις στο email αυτό: elvasilo@yahoo.com. Μπορείς επίσης να μας γράψει είτε η δικηγόρος σου είτε κάποια κοινωνική λειτουργός που γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι.

Καλή συνέχεια,

Ε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 7:17 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Fot ποτέ δεν θα έκανα πλάκα για ένα τόσο λεπτό θέμα.  Και δεν ξέρω πως με κάνει να νιώθω η πρόταση σου. 

 

Παρασκευαιδου απάντησα στο μήνυμα σου, δεν ξέρω αν το έχεις λάβει. 

Θα σε καλέσω την Δευτέρα το πρωί η κάλεσε με εσύ Δευτέρα, γιατί δυστυχώς εδώ που είμαι δεν μπορώ να μιλήσω άνετα. 

Κορίτσι μου καλό, έγραψες κάτι κ σου έδειξα το ενδιαφέρον μου. Έστειλες μήνυμα πως δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, πήρε θέση μια κοπέλα κ. Πρότεινε να σου στείλω εγώ μήνυμα μιας κ δε μπορούσες να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα. Προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα κ δε με άφηνε το σύστημα κ έτσι σου έγραψα μήνυμα στο άρθρο σου κ ανέφερα κ το email μου για να επικοινωνήσεις μαζί μου απευθείας κ ο δικηγόρος σου επίσης.

Αλλά δε μου απάντησες δυστυχώς … σε καμία μου προσπάθεια επικοινωνία μου κ μάλιστα μετά ανέφερες πως έψαχνες πληροφορίες στο χαμόγελο του παιδιού , αν θυμάμαι καλά.

κ επίσης βλέπω κ καποιιιυς άλλους που έγραψαν επιθυμία , αλλά επίσης δεν είδα κάποια απάντηση σου.

καταλαβαινω τη θέση που είσαι, κ λυπάμαι πολύ. Ίσως να  ήταν απλά μια εγκυμοσύνη π προέκυψε για σένα χωρίς να τη θες κ χωρίς να έχεις την βοήθεια του πατέρα του μωρού.

 

εγω πάντως δεν άστειευομαι, ούτε κοροϊδεύω, ούτε γράφω μηνύματα γιατί δεν έχω κάτι άλλο να κάνω. Έχω πονέσει πολύ τα τελευταία χρόνια κ έχω προσπαθήσει παρά πολύ για να έχω ένα δικό μου παιδί.. κ πάλεψα κ πόνεσα κ χειρουργήθηκα άπειρες φορές κ εγώ χαλάσει χιλιάδες ευρώ γι να το πετύχω.. κ φυσικά δεν ξέρω αν θα το καταφέρω κ ποτέ..


που δυστυχώς για εσένα ήρθε παρά πολύ εύκολα κ π ισως δεν το ζύγισες καλά..

Όποτε , ναι θα ήθελα να μου είχες απαντήσει!!! Οπωσ Φαντάζομαι κ όλοι οι υπόλοιποι που σου έχουν στείλει κ ξαναστείλει .

Από εκεί κ πέρα κορίτσι μου , δικό σου παιδί  είναι , κ μπορείς να κινηθείς όπως επιθυμείς . Εγώ απλά είναι κάτι π ψάχνω κ ενδιαφέρομαι, ήμουν ισως κ η πρώτη π σου έστειλε μήνυμα πως ενδιαφέρομαι κ θα μπορούσαμε να συναντηθούμε με παρουσία δικηγορου να τα πούμε.

αυτα !! Να είσαι καλά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 7:22 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Misofegaro όχι, δεν υπάρχει δυνατότητα να κρατήσω δυστυχώς το μωράκι. 

Οσο για τα 20 μηνύματα έχω δρόμο ακόμη και δεν θέλω να γράφω "μπούρδες"  μόνο και μόνο για να τα φτάσω. 

Πάντως αν μου στέλνουν μήνυμα σαφώς και θα απαντάω και ήδη έχω απαντήσει σε ένα με σκοπό να μιλήσουμε λεπτομερώς από κοντά. 

Κορίτσι μου καλό, έγραψες κάτι κ σου έδειξα το ενδιαφέρον μου. Έστειλες μήνυμα πως δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, πήρε θέση μια κοπέλα κ. Πρότεινε να σου στείλω εγώ μήνυμα μιας κ δε μπορούσες να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα. Προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα κ δε με άφηνε το σύστημα κ έτσι σου έγραψα μήνυμα στο άρθρο σου κ ανέφερα κ το email μου για να επικοινωνήσεις μαζί μου απευθείας κ ο δικηγόρος σου επίσης.

Αλλά δε μου απάντησες δυστυχώς … σε καμία μου προσπάθεια επικοινωνία μου κ μάλιστα μετά ανέφερες πως έψαχνες πληροφορίες στο χαμόγελο του παιδιού , αν θυμάμαι καλά.

κ επίσης βλέπω κ καποιιιυς άλλους που έγραψαν επιθυμία , αλλά επίσης δεν είδα κάποια απάντηση σου.

καταλαβαινω τη θέση που είσαι, κ λυπάμαι πολύ. Ίσως να  ήταν απλά μια εγκυμοσύνη π προέκυψε για σένα χωρίς να τη θες κ χωρίς να έχεις την βοήθεια του πατέρα του μωρού.

 

εγω πάντως δεν άστειευομαι, ούτε κοροϊδεύω, ούτε γράφω μηνύματα γιατί δεν έχω κάτι άλλο να κάνω. Έχω πονέσει πολύ τα τελευταία χρόνια κ έχω προσπαθήσει παρά πολύ για να έχω ένα δικό μου παιδί.. κ πάλεψα κ πόνεσα κ χειρουργήθηκα άπειρες φορές κ εγώ χαλάσει χιλιάδες ευρώ γι να το πετύχω.. κ φυσικά δεν ξέρω αν θα το καταφέρω κ ποτέ..


που δυστυχώς για εσένα ήρθε παρά πολύ εύκολα κ π ισως δεν το ζύγισες καλά..

Όποτε , ναι θα ήθελα να μου είχες απαντήσει!!! Οπωσ Φαντάζομαι κ όλοι οι υπόλοιποι που σου έχουν στείλει κ ξαναστείλει .

Από εκεί κ πέρα κορίτσι μου , δικό σου παιδί  είναι , κ μπορείς να κινηθείς όπως επιθυμείς . Εγώ απλά είναι κάτι π ψάχνω κ ενδιαφέρομαι, ήμουν ισως κ η πρώτη π σου έστειλε μήνυμα πως ενδιαφέρομαι κ θα μπορούσαμε να συναντηθούμε με παρουσία δικηγορου να τα πούμε.

αυτα !! Να είσαι καλά.
 

(επίσης ,σημείωση προς την οποία διαχείριση.. που φαίνεται το μέικ που έστειλα στην κοπέλα με τα στοιχεία μου- έμαθε μου; Δεν το βρίσκω αναρτημένο.. ευχαριστώ ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου  η @vasil έχει επεπικοινωνήσει μαζί μου με μηνύματα μπορείτε να της στείλετε μήνυμα προσωπικό  πλέον. 

Θα ήθελα να σας ζητήσω να της δώσετε και λιγακι χρόνο λογικό είναι να καθυστερήσει να σας στείλει γτ δεν έρχονται κατευθείαν τα μηνύματα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κοριτσάκι μου  η @vasil έχει επεπικοινωνήσει μαζί μου με μηνύματα μπορείτε να της στείλετε μήνυμα προσωπικό  πλέον. 

Θα ήθελα να σας ζητήσω να της δώσετε και λιγακι χρόνο λογικό είναι να καθυστερήσει να σας στείλει γτ δεν έρχονται κατευθείαν τα μηνύματα.  

Καλησπέρα! Είστε διαχειρίστρια του σίτε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η fot είπε:

Καλησπέρα! Είστε διαχειρίστρια του σίτε ; 

Οχι κοπέλα μου απλά μπόρεσα και έστειλα μήνυμα κανονικά στην κοπέλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η fot είπε:

Κορίτσι μου καλό, έγραψες κάτι κ σου έδειξα το ενδιαφέρον μου. Έστειλες μήνυμα πως δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, πήρε θέση μια κοπέλα κ. Πρότεινε να σου στείλω εγώ μήνυμα μιας κ δε μπορούσες να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα. Προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα κ δε με άφηνε το σύστημα κ έτσι σου έγραψα μήνυμα στο άρθρο σου κ ανέφερα κ το email μου για να επικοινωνήσεις μαζί μου απευθείας κ ο δικηγόρος σου επίσης.

Αλλά δε μου απάντησες δυστυχώς … σε καμία μου προσπάθεια επικοινωνία μου κ μάλιστα μετά ανέφερες πως έψαχνες πληροφορίες στο χαμόγελο του παιδιού , αν θυμάμαι καλά.

κ επίσης βλέπω κ καποιιιυς άλλους που έγραψαν επιθυμία , αλλά επίσης δεν είδα κάποια απάντηση σου.

καταλαβαινω τη θέση που είσαι, κ λυπάμαι πολύ. Ίσως να  ήταν απλά μια εγκυμοσύνη π προέκυψε για σένα χωρίς να τη θες κ χωρίς να έχεις την βοήθεια του πατέρα του μωρού.

 

εγω πάντως δεν άστειευομαι, ούτε κοροϊδεύω, ούτε γράφω μηνύματα γιατί δεν έχω κάτι άλλο να κάνω. Έχω πονέσει πολύ τα τελευταία χρόνια κ έχω προσπαθήσει παρά πολύ για να έχω ένα δικό μου παιδί.. κ πάλεψα κ πόνεσα κ χειρουργήθηκα άπειρες φορές κ εγώ χαλάσει χιλιάδες ευρώ γι να το πετύχω.. κ φυσικά δεν ξέρω αν θα το καταφέρω κ ποτέ..


που δυστυχώς για εσένα ήρθε παρά πολύ εύκολα κ π ισως δεν το ζύγισες καλά..

Όποτε , ναι θα ήθελα να μου είχες απαντήσει!!! Οπωσ Φαντάζομαι κ όλοι οι υπόλοιποι που σου έχουν στείλει κ ξαναστείλει .

Από εκεί κ πέρα κορίτσι μου , δικό σου παιδί  είναι , κ μπορείς να κινηθείς όπως επιθυμείς . Εγώ απλά είναι κάτι π ψάχνω κ ενδιαφέρομαι, ήμουν ισως κ η πρώτη π σου έστειλε μήνυμα πως ενδιαφέρομαι κ θα μπορούσαμε να συναντηθούμε με παρουσία δικηγορου να τα πούμε.

αυτα !! Να είσαι καλά.
 

(επίσης ,σημείωση προς την οποία διαχείριση.. που φαίνεται το μέικ που έστειλα στην κοπέλα με τα στοιχεία μου- έμαθε μου; Δεν το βρίσκω αναρτημένο.. ευχαριστώ ) 

@admin εδώ είναι ο/η διαχειριστής @fot

Πάντως δεν είδα κάποια δημοσίευση με το email σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fot δεν ξέρω γιατί αλλά δεν έχω δει το emai σου. 

Και δεν μπορώ να καταλάβω από την στιγμή που έχουμε το ίδιο θέμα με τα μηνύματα γιατί σου φαίνεται περίεργο. 

Τέλος πάντων. 

Αν θες μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. 

Απαντάω σε όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεριανος έχεις δίκιο μπορούν οι γονείς να μην θέλουν να γνωρίσουν την βιολογική μητέρα για τους λόγους ακριβώς που είπες. 

Επίσης μέσα στο τρίμηνο το μικρακι ζει με τους νέους του γονείς και έχουν δικαίωμα να αλλάξουν γνώμη και αυτοί αλλά και οι φυσικοί. 

 

Οσο για την δικηγόρο την βρήκα στο γκουγκλ όταν κοίταξα για ιδιωτικές υιοθεσίες.  

Πήρα άλλους 3 πριν από αυτή οι οποίοι μου είπαν πως πρέπει να βρω εγώ τους γονείς. 

Ή συγκεκριμένη μου είπε πως θα ψάξει αν και δεν έχει κάτι είναι σίγουρη πως θα βρει. 

Τωρα το κατά πόσο είναι δικιά μου δικηγόρος ή των άλλων δεν μπορώ να το ξέρω,  αφού θα πληρωθεί από τους άλλους γονείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη δυστυχώς δεν τα πάω πολύ καλά με το ίντερνετ και δεν ξέρω πως να στείλω μέιλ. 

Προσπαθώ να φτάσω τα 20 μηνύματα για να μπορέσω να σας στείλω προσωπικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fot, δεν ξέρω τι να σου πω.. 

Εδώ πέρα δεν γνωριζόμαστε.  Δεν ξέρει κανείς τι έχει έρθει εύκολα και τι δύσκολα στον καθένα. 

Όπως και φαντάζομαι δεν γνωρίζουμε, εγώ σίγουρα όχι, τι σχέσεις έχουμε με τα άλλα μέλη και τι επικοινωνία. 

Πάντως καλό είναι να μην κρίνουμε τόσο αρνητικά κάποιων άγνωστο μόνο και μόνο επειδή φανταζόμαστε κάτι για αυτόν. 

Δεν έχω καμία όρεξη να έχω αρνητικές σχέσεις ειδικά χωρίς λόγο, δεν ξέρω πως σου εμφανίζεται εσένα το φόρουμ αλλά εμένα μπορεί να κανει και περισσότερο από 24ωρο να ανανεωθεί το θέμα και επίσης δεν με αφήνει να στείλω μήνυμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2022 at 1:36 ΜΜ, ο/η eleniv είπε:

Καλημέρα Vasil,

Εάν τελικά αποφασίσεις να προχωρήσεις τις διαδικασίες και θέλεις να έρθεις σε επικοινωνία μαζί μας

μπορείς να μας γράψεις στο email αυτό: elvasilo@yahoo.com. Μπορείς επίσης να μας γράψει είτε η δικηγόρος σου είτε κάποια κοινωνική λειτουργός που γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι.

Καλή συνέχεια,

Ε.

 

στις On 10/12/2022 at 4:19 ΜΜ, ο/η merianos είπε:

Αν δεν κάνω λάθος, από τον νόμο απαγορεύεται οι βιολογικοί γονείς να γνωρίζουν που είναι το παιδί, και αυτό για να αποφευχθεί το σενάριο η μητέρα μετά από λίγα χρόνια να αλλάξει γνώμη και να αρχίσει να "παρενοχλεί" το παιδί που αυτό μπορεί να του δημιουργήσει κοινωνικά/ψυχολογικά προβλήματα.

Από την άλλη το παιδί με την ενηλικίωση του, μπορεί αν θέλει να αναζητήσει τη βιολογική του οικογένεια.

Τέλος, όσοι υποψήφιοι θετοί γονείς έχουμε περάσει την εκπαίδευση από τους κοινωνικούς λειτουργούς των περιφερειών μας, έχουμε μάθει πως σε ένα παιδί θα πρέπει να του λέμε πάντα την αλήθεια για τους βιολογικούς γονείς του (στον βαθμό που μπορεί να το αντέξει για την εκάστοτε ηλικία του), και να μην την υποβιβάζουμε ποτέ, ακόμα και για περιπτώσεις που το παιδί μπορεί να έχεις παραμεληθεί.

Θα πρέπει να του προσφέρουμε όλη τη γνώση που έχουμε, με τρόπο που να μην προσβάλει την οικογένεια του.

Άρα, αν η κοπέλα τελικά αποφασίσει να δώσει παιδί της, καλό είναι να μεταφέρει στους θετούς γονείς πως το παιδί το δίνει γιατί είναι δύσκολη η διαβίωση και όχι γιατί δεν το αγάπησε, δεν το ήθελε ή γιατί το παιδί ήταν ένα "λάθος".

Σίγουρα, από όσους είμαστε εδώ μέσα, σε αυτό το δωμάτιο, έχουμε όλοι καταλάβει πως το πρόβλημα είναι η διαβίωση. Αν όμως τελικά το δώσει εκτός ομάδας, καλό είναι να μεταφέρει την πληροφορία στην οικογένεια που θα το αναλάβει.

 

στις On 10/12/2022 at 6:17 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Fot ποτέ δεν θα έκανα πλάκα για ένα τόσο λεπτό θέμα.  Και δεν ξέρω πως με κάνει να νιώθω η πρόταση σου. 

 

Παρασκευαιδου απάντησα στο μήνυμα σου, δεν ξέρω αν το έχεις λάβει. 

Θα σε καλέσω την Δευτέρα το πρωί η κάλεσε με εσύ Δευτέρα, γιατί δυστυχώς εδώ που είμαι δεν μπορώ να μιλήσω άνετα. 

Δείτε τα μηνύματα σας. Σας έχω στείλει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 

 

Δείτε τα μηνύματα σας. Σας έχω στείλει. 

Ευχαριστώ πολύ !! Έχω ήδη επικοινωνήσει με τη Vasil :) Καλημέρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fot τελικά κατάλαβα πως νιώθω. Με φοβιζεις για κάποιο λόγο. Λαμβάνω μια επιθετικότητα που δεν ξέρω αν όντως ισχύει ή το παρερμηνευω,  αλλά τελικά αυτό νιώθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. 

Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ για την βοήθεια την Παρασκευαιδου και το μισοφέγγαρο. 

 

Έχω απαντήσει σε όλα τα μηνύματα που μου έχετε στείλει. Και σας ευχαριστώ όλους.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και έχω απαντήσει στα μηνύματα, θέλω να το πω κι εδώ... 

Γιατί καταλαβαίνω πως όπως έχω εγώ αγωνία να βρω μια αγκαλιά και δύο μάτια τρυφερά να κοιτάνε το μικρό εξίσου αγωνία έχετε κι εσείς να γεμίσετε την αγκαλιά σας. 

 

Έχω επικοινωνήσει με ένα ζευγάρι από το ιόνιο. Ελπίζω να συνεχίσουμε την επικοινωνία μας και να μην αλλάξει κάτι, γιατί για κάποιο λόγο από την αρχή, ακόμα και από το φόρουμ με είχαν "πείσει". 

 

Βέβαια εγώ θα γεννήσω σε 2,5-3 μήνες και το ζευγάρι αυτό είναι και σε λίστα για δημόσια υιοθεσία, όποτε δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι μέσα στο τρίμηνο. 

Δεν έχω καμία διάθεση να "παίζω" με τα συναισθήματα των ανθρώπων και να τους περνάω από τεστ, γενικά μιλάω και όχι για το ζευγάρι.  Άρα δεν θα ήθελα να μπω σε διάλογο με όλους δίνοντας ελπίδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μισοφέγγαρο αυτό που με ρώτησες για την δικηγόρο... 

Εδώ και δύο μέρες προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί της,  γιατί πιστεύω πως βρήκα τους ανθρώπους που θα χαρίσουν οικογένεια στο μωράκι που κυοφορω και δεν έχει επικοινωνήσει μαζί μου. 

Πιστεύω πως μετράει και το ότι δεν πληρώνεται από εμένα. Μέσω της γραμματεος της απλά μου μεταφέρει πως δεν έχει βρει κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίλησα και με την ψυχολόγο μου και μου είπε πως καλύτερο για εμένα είναι να μην γνωρίσω από κοντά τους γονείς του μικρού που είναι στην κοιλίτσα μου. 

Εγώ ήθελα να τους γνωρίσω για να αναλάβουν τα οικονομικά και να τους "φορτωθω" και ψυχολογικά, γιατί στην ουσία είμαι μόνη μου σε όλο αυτό και δεν μου είναι εύκολο. 

Αλλά δεν θα μου κάνει καλό τελικά. Πρέπει να στηρίξω μόνη μου τον εαυτό μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 6/12/2022 at 2:38 ΜΜ, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα σας. 

Νιώθω αρκετά άσχημα για την κατάσταση στην οποία είμαι και σας παρακαλώ πολύ μην με κρίνετε γιατί ήδη νιώθω πολύ άσχημα. 

Είμαι στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου αλλά δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να κρατήσω το πλασματακι που θα φέρω στον κόσμο. 

Έχω απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και ψάχνουμε γονείς για να υιοθεσία. 

Θέλω με το που θα γεννηθεί το μικρούλι να μπορεί να έχει μια μανούλα και μια αγκαλιά που του αξίζει και δυστυχώς δεν μπορώ να του προσφέρω. Δεν θέλω να είναι χρονιά σε ίδρυμα και τους πρώτους μήνες της ζωής του μόνο του, αυτός είναι και ο λόγος που έχω στραφεί στην ιδιωτική ιυθοσια

Καλημέρα σεβαστή κάθε επιθυμία σου. Μας ενδιαφέρει να υιοθετήσουμε το μωράκι σου και να είσαι σίγουρη ότι θα έχει μια ονειρεμένη ζωή.

Έχουμε απευθυνθεί κι εμείς σε δικηγόρο και είμαστε προς αναζήτηση και παράλληλα έχουμε τελειώσει με όλο το χαρτομανι από τις διαδικασίες της κρατικής υιοθεσία.

Μάικ επικοινωνήστε georgekouman1976@gmail.com

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. 

Εχω πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ. Ο λόγος; δεν είχαμε ρεύμα. Ο λόγος; έπαθα μια λοίμωξη στην εγκυμοσύνη μου και έπρεπε να κάνω πράγματα που δεν τα καλύπτει το δημόσιο. Και δεν μιλάμε για τίποτα τρελά πόσα, αλλά έπρεπε να μπω σε ένα δίλημμα για το τι έχει προτεραιότητα. 

Αυτο το λέω για όσους λένε κράτα το μωρέ και θα σε βοηθήσουν και έχει ο θεός κτλ. 

Εγώ καλώς ή κακώς έχω επιλέξει να ζω κάπως. Δεν μπορώ να υποβάλω έναν άλλο άνθρωπο σε τέτοια ζωή. Δεν μπορώ να της προσφέρω τα βασικά καν. 

Δεν ξέρω είμαι πολύ θυμωμένη. 

Πήγα σήμερα πάλι στον γιατρό που με βλέπει στο νοσοκομείο. 

Εγώ δεν θέλω να γεννήσω, θέλω να κάνω καισαρική, δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία για συναισθηματικους λόγους. Όσο και να μην το θέλω το ανθρωπάκι και όσο και αν καταλαβαίνω πως αδυνατώ να την μεγαλώσω ακόμα κι αν ήθελα είναι κάποιες φορές που την νιώθω κομμάτι μου. Είναι φορές που δυσκολεύομαι μετά την λέξη ανθρωπάκι ή μικρή να μην βάζω του μου. Η μικρή μου.... 

 

Εν τω μεταξύ δεν θυμάμαι αν το έχω πει εγώ δεν είχα περίοδο αρκετούς μήνες πριν μείνω έγκυος. Οπότε η ημερομηνία είναι λίγο στο περίπου. Ο βιασμός έγινε λίγο αφότου γύρισα από διακοπές, μια βδομάδα πριν όμως ίσως και κάτι περισσότερο είχα κάνει σεξ με άνθρωπο που ήξερα και ήθελα. Αν και ξέρω πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από τότε για κάποιο λόγο μέσα μου το ελπίζω, και δεν ξέρω γιατί αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα την μεγαλώσω εγώ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλος πάντων ο λόγος που είμαι θυμωμένη είναι γιατί οι γιατροί στο δημόσιο είναι και λίγο δημόσιοι υπάλληλοι. Ο γυναικολόγος που έχω κανονικά στην ζωή μου, που πάω κάθε ένα δύο χρόνια για εξετάσεις, ιδιώτης, μου είχε πει πως αν κάναμε καισαρική θα την κάναμε στις 38 εβδομάδες. 

Αυτός στο δημόσιο μου είχε πει ότι πρέπει να κλείσουν 40. Και όποτε περιμένω και ακούω να μιλάει με την προηγούμενη, οπότε μιλάμε για καισαρική λέει "αν έρθει πριν το ραντεβού της επέμβασης το μικρό εννοείται θα έρθετε τότε." 

Την κλείνει στο όριο και ένας λόγος φαντάζομαι είναι πως δεν θέλει να την κάνει. 

 

Ο ιδιώτης προσπαθεί να πάρει τα λεφτά και ο δημόσιος να αποφύγει την δουλειά. 

Σήμερα που το ανέφερα πάλι για να κλείσουμε ημερομηνία είναι νωρίς μου λέει... Τι νωρίς; 4-5 εβδομάδες το πολύ είναι.... 

Είναι να πάω και την άλλη Παρασκευή, αν πάλι δεν κανονίσουμε κάτι, θα αρχίσω να πάω κάθε μέρα σε όλους τους γιατρούς... 

Εκτρώσεις δεν κάνουν, καισαρικες δεν κάνουν, ειδικές εξετάσεις δεν κάνουν... Είμαι πολύ αγχωμένη, φοβισμένη και λυπημένη για όλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτομαι και την μέρα που θα δώσω την μικρούλα... Είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για αυτή... Δεν θέλω να την αποχωριστώ... Σκέφτομαι συνέχεια, θα την μεγαλώσουν σωστά; θα είναι ευτυχισμένη; θα την αγαπάνε; για ποιο λόγο την θέλουν; μήπως είναι γέροι; 

Ανησυχω τόσο πολύ για αυτό το ανθρωπάκι... 

Ανησυχώ και για μένα... Πως θα είναι χωρίς αυτή; θα με βαρέσει καμία κατάθλιψη κατακούτελα; 

Σκέφτομαι σε 20 χρόνια πως ίσως θελήσει να με δει... Και τι θα της πω τότε; πως την παράτησα; 

Το ξέρω πως δεν την παρατάω... Θα την δώσω στους καλύτερους ανθρώπους που έχω βρει... Αλλά θα είναι καλοί; 

Θα την πειράζει που η μαμά της την παράτησε; που ο μπαμπάς της φέρθηκε τόσο άσχημα στη μαμά της; 

Δεν θα μπορώ ούτε να ξέρω αν θα είναι καλά, θα ξέρω όμως σίγουρα πως θα είναι καλύτερα εκεί από ότι μαζί μου... 

 

Ένα μωράκι θα είναι, ένα μωράκι που δεν φταίει σε τίποτα, ένα μωράκι που του αξίζουν τα καλύτερα. Και εύχομαι πραγματικά να κάνω για αυτή την καλύτερη επιλογή. 

Πολύ λυπάμαι.... 

Εύχομαι σε καμία να μην βρεθεί σε αυτή την θέση... Όσο πάει φαίνεται και πιο δύσκολο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...