Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετάσεις γονιμότητας


Rena92

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 5 μήνες πολύ εντατικά με τεστ ωορρηξίας κλπ, και άλλους 2-3 μήνες αρκετά στην τύχη (1 επαφή πριν τις γόνιμες). Αφού και αυτός ο μήνας λοιπόν δεν μας έκανε τη χάρη είπαμε να προχωρήσουμε σε εξετάσεις. Εγώ έχω κάνει υπερήχους κ ορμονικές το καλοκαίρι και ήταν όλα καλά. Θελουμε τώρα να δούμε το σπερμα, πριν ξεκινήσω και εγώ τις υπόλοιπες εξετάσεις. Η ερώτηση μου είναι η εξής, θεωρείτε καλύτερο να βρούμε έναν γιατρό που να βοηθήσει στην διερεύνηση γονιμότητας και των δύο, πχ σε μια κλινική, ή να πηγαίνουμε ξεχωριστά ο καθένας; Το ρωτάω για ψυχολογικούς κυρίως λόγους και για πρακτικότητα. Τέλος, να πω ότι ο δικός μου γυναικολόγος είναι αρκετά χαλαρός με το θέμα κ μου λέει μετά από 1-2 χρόνια να αρχίσουμε να το κοιτάμε (δύσκολα από μένα 😂). Συγγνώμη για το σεντόνι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΑΠ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΡΑΦΙΑ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.

ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΛΕΟΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.

ΣΕ ΠΕΡΙΤΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΥΥΤΤΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΜΟΝΗΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 32 ΚΑΙ 34 ,ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΣΑΜΕ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ 'Η ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η efaki90 είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΑΠ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ.ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΡΑΦΙΑ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.

ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΛΕΟΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.

ΣΕ ΠΕΡΙΤΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΥΥΤΤΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΜΟΝΗΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 32 ΚΑΙ 34 ,ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΣΑΜΕ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ 'Η ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Και εγώ είμαι της άποψης να το ψάξουμε από νωρίς , δεν έχω την υπομονή να περιμένω και γεμίζω άγχος! Θα κοιτάξω και εγώ να το χειριστώ κάπως έτσι. Εύχομαι να δούμε σύντομα κ εγώ κ εσύ το πολυπόθητο θετικό τεστακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!! Βγήκαν τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγραμματος και η αλήθεια είναι πως μας άγχωσαν λιγάκι. Από κινητικότητα κ αριθμό είμαστε οριακά πάνω από το όριο αλλά με την κινητικότητα να μην έχει τον καλύτερο συνδυασμό. Το πρόβλημα είναι η μορφολογία που έχει βλάβες και είναι μόνο στο 2% τα φυσιολογικά. Ο γιατρός μας είπε πως δεν είναι τραγικά αλλά μέτρια και ότι δείχνουν εικόνα κιρσοκιλης πράγμα που με τον υπέρηχο δεν φάνηκε και γι αυτό θα κάνει τριπλεξ αύριο. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας γιατί ο γιατρός είπε ότι συνεχίζουμε τις προσπάθειες και πως υπάρχει πιθανότητα και ότι σε καμία περίπτωση δεν συζητάμε για εξωσωματική ακόμη. Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα φυσικής σύλληψης με αυτά τα αποτελέσματα; Απ την δίκη μου πλευρά, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποιο θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 31/10/2022 at 7:35 ΜΜ, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 5 μήνες πολύ εντατικά με τεστ ωορρηξίας κλπ, και άλλους 2-3 μήνες αρκετά στην τύχη (1 επαφή πριν τις γόνιμες). Αφού και αυτός ο μήνας λοιπόν δεν μας έκανε τη χάρη είπαμε να προχωρήσουμε σε εξετάσεις. Εγώ έχω κάνει υπερήχους κ ορμονικές το καλοκαίρι και ήταν όλα καλά. Θελουμε τώρα να δούμε το σπερμα, πριν ξεκινήσω και εγώ τις υπόλοιπες εξετάσεις. Η ερώτηση μου είναι η εξής, θεωρείτε καλύτερο να βρούμε έναν γιατρό που να βοηθήσει στην διερεύνηση γονιμότητας και των δύο, πχ σε μια κλινική, ή να πηγαίνουμε ξεχωριστά ο καθένας; Το ρωτάω για ψυχολογικούς κυρίως λόγους και για πρακτικότητα. Τέλος, να πω ότι ο δικός μου γυναικολόγος είναι αρκετά χαλαρός με το θέμα κ μου λέει μετά από 1-2 χρόνια να αρχίσουμε να το κοιτάμε (δύσκολα από μένα 😂). Συγγνώμη για το σεντόνι!!

Τι ηλικία έχεις? Αν είσαι κάτω των 35 δίνεται περιθώριο προσπαθειών στον ένα χρόνο ενώ αν είσαι άνω των 35 στους έξι μήνες. Εγώ είμαι στα 31 και είχα σύλληψη έπειτα από 7 μήνες προσπαθειών, άσχετα ότι κατέληξε σε παλινδρομη στις 9εβδ. Τώρα έπειτα από αποξεση, προσπαθούμε εδώ και τρεις μήνες. Κάποια ζευγάρια χρειάζονται λίγο περισσότερο χρόνο για να επιτύχουν σύλληψη. Θεωρώ ότι θα τα κατάφερετε, όπως και μεις! Κατανοώ το άγχος και την αγωνία σας! Δεν το κρύβω ότι το βιώνω και γω, ωστόσο συνειδητοποίησα ότι όλο αυτό ήταν αρκετα ψυχοφθόρο και για τους δύο. Οπότε χαλαρώνουμε και απολαύσουμε τη κάθε στιγμή και που θα πάει θα έρθουν και τα ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα κορίτσια!θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,εκτός από το σπερμοδιαγραμμα χρειάζεται παράλληλα και εξεταση για οξειδωτικο stress?ξέρει κάποια να μου πει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η ΜΑΡΙΑΜΑΡΙΑ είπε:

καλημέρα κορίτσια!θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,εκτός από το σπερμοδιαγραμμα χρειάζεται παράλληλα και εξεταση για οξειδωτικο stress?ξέρει κάποια να μου πει?

Καλημέρα!! Εμάς ο ανδρολόγος δεν μας είπε κάτι τέτοιο. Μόνο για τριπλεξ μίλησε, ορμονικές και καλλιέργεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2022 at 11:43 ΜΜ, ο/η blue rain είπε:

Τι ηλικία έχεις? Αν είσαι κάτω των 35 δίνεται περιθώριο προσπαθειών στον ένα χρόνο ενώ αν είσαι άνω των 35 στους έξι μήνες. Εγώ είμαι στα 31 και είχα σύλληψη έπειτα από 7 μήνες προσπαθειών, άσχετα ότι κατέληξε σε παλινδρομη στις 9εβδ. Τώρα έπειτα από αποξεση, προσπαθούμε εδώ και τρεις μήνες. Κάποια ζευγάρια χρειάζονται λίγο περισσότερο χρόνο για να επιτύχουν σύλληψη. Θεωρώ ότι θα τα κατάφερετε, όπως και μεις! Κατανοώ το άγχος και την αγωνία σας! Δεν το κρύβω ότι το βιώνω και γω, ωστόσο συνειδητοποίησα ότι όλο αυτό ήταν αρκετα ψυχοφθόρο και για τους δύο. Οπότε χαλαρώνουμε και απολαύσουμε τη κάθε στιγμή και που θα πάει θα έρθουν και τα ευχάριστα! 

Μόλις είδα το μήνυμα σου! Έχεις απόλυτο δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που αρχίσαμε να το ψάχνουμε έχω ηρεμήσει παρά πολύ κ δεν το σκέφτομαι τόσο, λέω όποτε έρθει. Βέβαια το άγχος μου και η ψυχική φόρτιση δημιουργήθηκε γιατί παρόλο που προσπαθούμε μόνο 6 μήνες, στην ουσία είχαμε ξεκινήσει 1.5 χρόνο πριν, αλλά λόγω εργασιακών πήγε πίσω η προσπάθεια μας. Άρα μέσα μου το προσπαθώ 1.5 χρόνο.. είμαι 30 (προσφάτως κλεισμένα 😛) και είμαι σίγουρη ότι θα έχουμε κ εγώ κ Εσυ το θετικό μας τεστ! Καλή επιτυχία ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 9:00 ΠΜ, ο/η ΜΑΡΙΑΜΑΡΙΑ είπε:

καλημέρα κορίτσια!θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,εκτός από το σπερμοδιαγραμμα χρειάζεται παράλληλα και εξεταση για οξειδωτικο stress?ξέρει κάποια να μου πει?

Συνήθως στην εξωσωματική πλήρης έλεγχος του σπέρματος θεωρείται το σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια σπέρματος, έλεγχος κατακερματισμού (dfi)  κ οξειδωτικό στρες. Με αυτές τις εξετάσεις έχει πλήρη εικόνα ο γιατρός για το σπερμα. Τώρα σε φυσικές προσπάθειες σύλληψης δε ξέρω τι ζητάνε κ αν αυτά είναι πολλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...