Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οκτώβριε Καλωσηρθες, γέμισε μας τις κοιλίτσες ❤️


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η evaioan είπε:

@Raf123μου αυτά που θα χρειαστείς από την αρχή είναι :

Σφουγγάρι για τα μπουκάλια του μωρου

Ειδικό σαπούνι για βρεφικα πράγματα πχ μπιμπερο κλπ

Αποστειρωτη 

Σφουγγάρι για το μπάνιο 

Μπιμπερό 

Θηλες και κοχύλια αν θηλάσεις 

Πιπίλες 

Παμπερ 

Μωρομαντηλα 

Μπανιέρα μωρου

Αλλαξιερα η πανί για να γίνονται πάνω οι αλλαγές 

Σαλιαρες μωρου

Ειδικό σαπούνι για τα ρούχα του

Λαδάκι για του κολικούς μετά το μπάνιο 

Ενυδατική κρεμα

Αμπούλες φυσιολογικού όρου για ρα ματιά του

Betadine

Βιταμίνη d συμπλήρωμα που το δίνουν σε όλα τα βρέφη πλέον αλλά ρώτα τον παιδίατρο ποιο θα παρεις

Pom pon για να βάζεις το φυσιολογικό ορό να πλένεις εύκολα τα μάτια του

Βραστήρα για το νερό στα μπιμπερο 

Αυτά αν κάνεις μεικτή διατροφή. 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Κανεις μικτή διατροφή;; Δλδ βγάζεις από το στήθος κ δίνεις σε μπιμπερό ή φόρμουλα;; Εσείς είστε ποσο τώρα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Κανεις μικτή διατροφή;; Δλδ βγάζεις από το στήθος κ δίνεις σε μπιμπερό ή φόρμουλα;; Εσείς είστε ποσο τώρα;;;

Ραφαελίτσα μου μεικτή διατροφή είναι όταν δίνεις και μητρικό και φόρμουλα, αν δίνεις μόνο μητρικό είναι θηλασμός άσχετα αν κάποιες φορές το βγάλεις με θήλαστρο και το δώσεις από μπιμπερό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Κανεις μικτή διατροφή;; Δλδ βγάζεις από το στήθος κ δίνεις σε μπιμπερό ή φόρμουλα;; Εσείς είστε ποσο τώρα;;;

Εμείς το πήγαμε με μεικτή διατροφή από την αρχή. Δίνω από 20 λεπτά από κάθε στήθος με θηλασμό και μετά μπιμπερο. Απο εμένα παίρνει τα αντισώματα και με το μπιμπερο χορταίνει. Πλέον στον τρίτο μήνα κοιμάται 8ωρα το βράδυ, της διαβάζω παραμύθια και είμαστε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Καλή αρχή κορίτσι μου εύχομαι να είσαι έγκυος. Υπομονή θέλει αυτή η διαδικασία της προσπάθειας. 

Ευχαρισττώ πολύ. ❤️ 
Τελικά αρνητική και η χοριακή. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Vasia_val είπε:

Ευχαρισττώ πολύ. ❤️ 
Τελικά αρνητική και η χοριακή. :(

Κορίτσι μου γλυκό υπομονή. Εμείς το προσπαθούσαμε από Μάρτιο μέχρι Νοέμβριο. Την εποχή των πρώτων εμβολίων. Αλλαγές περιόδου, ένα νέο ινομυωμα και χίλια δυο προέκυψαν. Υπομονή και θα έρθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Ραφαελίτσα μου μεικτή διατροφή είναι όταν δίνεις και μητρικό και φόρμουλα, αν δίνεις μόνο μητρικό είναι θηλασμός άσχετα αν κάποιες φορές το βγάλεις με θήλαστρο και το δώσεις από μπιμπερό ❤️

❤️❤️❤️❤️ 

στις πριν 21 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Εμείς το πήγαμε με μεικτή διατροφή από την αρχή. Δίνω από 20 λεπτά από κάθε στήθος με θηλασμό και μετά μπιμπερο. Απο εμένα παίρνει τα αντισώματα και με το μπιμπερο χορταίνει. Πλέον στον τρίτο μήνα κοιμάται 8ωρα το βράδυ, της διαβάζω παραμύθια και είμαστε καλά. 

μπραβο τι ωραία που είστε!!! Δεν έχει μπερδευτεί που λένε μπερδεύονται κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Vasia_val είπε:

Ευχαρισττώ πολύ. ❤️ 
Τελικά αρνητική και η χοριακή. :(

Δε πειράζει κορίτσι μου :( νέος κύκλος νέα αρχή νέες επαφές!!! Εμεις προσπαθούσαμε 1 χρόνο και κάτι!! Εσείς μπορεί να είστε πιο τυχεροί από εμας!! Καλή επιτυχία σε αυτό το κύκλο 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

❤️❤️❤️❤️ 

μπραβο τι ωραία που είστε!!! Δεν έχει μπερδευτεί που λένε μπερδεύονται κτλ

Όχι δε μου έτυχε. Προτιμάει το στήθος αλλά μια χαρά τρώει μετά από το μπιμπερο. Την πιπίλα δεν τη θέλει, λιγο την κρατάει. Μάλιστα επειδή μας έδωσαν μπιμπερο από διάφορες εταιρίες στο μαιευτήριο δώρο τα δεχοταν όλα. Απλά λόγω κολικών καταλήξαμε σε ένα κατάλληλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Όχι δε μου έτυχε. Προτιμάει το στήθος αλλά μια χαρά τρώει μετά από το μπιμπερο. Την πιπίλα δεν τη θέλει, λιγο την κρατάει. Μάλιστα επειδή μας έδωσαν μπιμπερο από διάφορες εταιρίες στο μαιευτήριο δώρο τα δεχοταν όλα. Απλά λόγω κολικών καταλήξαμε σε ένα κατάλληλο. 

Μια χαρά!!! Νομίζω είναι στο μωρό αυτό που λένε για το μπιμπερό! Κ νομίζω είναι οπως μάθει πχ αν εσυ το θηλάζεις 20 λεπτά ξέρει ότι τόσο είναι από το στήθος…δεν είναι χαζα αυτά προσαρμόζονται πιστεύω!! Μπορείς να μου πεις ποια εταιρία πήρες μπιμπερό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Μια χαρά!!! Νομίζω είναι στο μωρό αυτό που λένε για το μπιμπερό! Κ νομίζω είναι οπως μάθει πχ αν εσυ το θηλάζεις 20 λεπτά ξέρει ότι τόσο είναι από το στήθος…δεν είναι χαζα αυτά προσαρμόζονται πιστεύω!! Μπορείς να μου πεις ποια εταιρία πήρες μπιμπερό; 

Κοίτα για κολικούς χρησιμοποίησα τα Dr brown's. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Γεια σας κοριτσια , ετρεχα με δουλειες και δεν προλαβα να σας γραψω 

Πηγα λοιπον στον γιατρο μου , μου ειπε συγκεκριμενα δεν με ενδιαφερει για το ασθμα , και απλα να τον ενημερωνω για τα φαρμακα που μου δινει ο πνευμονολογος ή ο ωρυλα. γιατι εχω πολυποδες μυτης καθως και αγγειοκινητικη ρινιτιδα. Ο πνευμονολογος μου εγραψε εισπνοες symbicort 160 , 2 φορες το πρωι και 2 το βραδυ. Ο γυναικολογος μου το ενεκρινε. Υστερα πηγα στην ωρυλα και μου εδωσε σπρευ aurid μηπως καταφερουμε και αναπνευσω απο την μυτη διοτι πρεπει να κανω χειρουργειο πρωτα ο θεος μετα την γεννα, ωστόσο παρότι εχει την ιδια ουσια με το symbicort , ο γυναικολογος μου ειπε να το βαλω για 15 μερες . βαζω ηδη 2 μερες δεν κανει απολυτως καμια δουλεια (αν και το επαιρνα χρονια πριν) Εβαλα εχθες το βραδυ dexarhina sprey και κοιμηθηκα τοσο ανετα και πραγματικα ξεκουραστηκα . ομως μου ειπαν να μη το βαλω πανω απο 3 μερες , προσπαθω να το βαζω μονο πριν τον υπνο

Είμαι στην 7 εβδομαδα , και στις 14 εχουμε ραντεβου να ακουσουμε καρδουλα . Ανυπομονώ αλλα αγχωνομαι με ολα αυτα τα προβληματα μου, μην συμβει κατι στο εμβρυο .!! 

Όλα καλά θα πάνε θα σε παρακολουθεί και ο γιατρός σου θα τα βλέπετε μαζί σιγά σιγά κοιτα να μην αγχώνεσαι όσο γίνεται γιατί έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2022 at 2:50 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

Κοίτα για κολικούς χρησιμοποίησα τα Dr brown's. 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αα ωραία μου το έδωσαν αυτό από την κλινικη δώρο οπως κ το mam

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/11/2022 at 9:47 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

@Raf123μου αυτά που θα χρειαστείς από την αρχή είναι :

Σφουγγάρι για τα μπουκάλια του μωρου

Ειδικό σαπούνι για βρεφικα πράγματα πχ μπιμπερο κλπ

Αποστειρωτη 

Σφουγγάρι για το μπάνιο 

Μπιμπερό 

Θηλες και κοχύλια αν θηλάσεις 

Πιπίλες 

Παμπερ 

Μωρομαντηλα 

Μπανιέρα μωρου

Αλλαξιερα η πανί για να γίνονται πάνω οι αλλαγές 

Σαλιαρες μωρου

Ειδικό σαπούνι για τα ρούχα του

Λαδάκι για του κολικούς μετά το μπάνιο 

Ενυδατική κρεμα

Αμπούλες φυσιολογικού όρου για ρα ματιά του

Betadine

Βιταμίνη d συμπλήρωμα που το δίνουν σε όλα τα βρέφη πλέον αλλά ρώτα τον παιδίατρο ποιο θα παρεις

Pom pon για να βάζεις το φυσιολογικό ορό να πλένεις εύκολα τα μάτια του

Βραστήρα για το νερό στα μπιμπερο 

Αυτά αν κάνεις μεικτή διατροφή. 

@Raf123Σύμφωνα με τον δικό μου γιατρό πάντα.....

Θα σας πω εγώ τι διαφοροποιήσεις έχω. 

Σφουγγάρι για τα μπουκάλια έβαλα ένα νέο που είναι μόνο για τα μπουκάλια και μετά τα έβαζα στον αποστειρωτη. Βέβαια κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό και δεν το χρησιμοποιούμε σχεδόν ποτέ. Μόνο όταν θέλω να βγάλω με το θηλαστρο για να δώσει ο άντρας μου..

Απορρυπαντικό για πλύσιμο του μπιμπερο είναι λίγο τραβηγμένο. Με άλλο Άβα. Μετά θα μπει αποστειρωτη το μπιμπερο εξάλλου. 

Σφουγγάρι για το μπάνιο του μωρού είναι απαγορευτικό. Μαζεύουν πολλά μικρόβια και μύκητες. Με τα χέρια μας πλενουμε το μωράκι..

Θηλές και κοχύλια άσε να πάρεις αν σου χρειαστούν. εγώ θηλές δεν χρειάστηκα γιατί μπορούσε να πιάσει την δική μου. Και κοχύλια αγόρασα και δεν μου χρειαστηκαν.  Η κρέμα θηλων της Medela  μου χρειάστηκε για τις πρώτες δύο εβδομάδες. Ανακούφιζε τις θηλές. Μετά όλα οκ...

Στα ματάκια βάζουμε αποστειρωμενη γάζα με ορό και όχι pom-pom . Επίσης οι αμπούλες είναι ακριβές κορίτσια. Καλύτερα να πάρετε έναν ολόκληρο ορό με 7€ πόσο έχει περίπου .και θα βγάζετε με σύριγγα τον ορό από μέσα και θα χρησιμοποιείτε όπου θέλετε . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/11/2022 at 10:18 ΜΜ, ο/η babyblue94 είπε:

@Raf123Σύμφωνα με τον δικό μου γιατρό πάντα.....

Θα σας πω εγώ τι διαφοροποιήσεις έχω. 

Σφουγγάρι για τα μπουκάλια έβαλα ένα νέο που είναι μόνο για τα μπουκάλια και μετά τα έβαζα στον αποστειρωτη. Βέβαια κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό και δεν το χρησιμοποιούμε σχεδόν ποτέ. Μόνο όταν θέλω να βγάλω με το θηλαστρο για να δώσει ο άντρας μου..

Απορρυπαντικό για πλύσιμο του μπιμπερο είναι λίγο τραβηγμένο. Με άλλο Άβα. Μετά θα μπει αποστειρωτη το μπιμπερο εξάλλου. 

Σφουγγάρι για το μπάνιο του μωρού είναι απαγορευτικό. Μαζεύουν πολλά μικρόβια και μύκητες. Με τα χέρια μας πλενουμε το μωράκι..

Θηλές και κοχύλια άσε να πάρεις αν σου χρειαστούν. εγώ θηλές δεν χρειάστηκα γιατί μπορούσε να πιάσει την δική μου. Και κοχύλια αγόρασα και δεν μου χρειαστηκαν.  Η κρέμα θηλων της Medela  μου χρειάστηκε για τις πρώτες δύο εβδομάδες. Ανακούφιζε τις θηλές. Μετά όλα οκ...

Στα ματάκια βάζουμε αποστειρωμενη γάζα με ορό και όχι pom-pom . Επίσης οι αμπούλες είναι ακριβές κορίτσια. Καλύτερα να πάρετε έναν ολόκληρο ορό με 7€ πόσο έχει περίπου .και θα βγάζετε με σύριγγα τον ορό από μέσα και θα χρησιμοποιείτε όπου θέλετε . 

Όσον αφορά το φυσιολογικό ορό είχα πάρει μπουκάλι και με έστειλε η μαία να πάρω αμπούλες. Όχι ότι δε θα το χρησιμοποιήσω το μπουκάλι αλλά το λέω. Όσον αφορά τις αποστειρωμενες γάζες τις χρησιμοποιούσα στην αρχή και μου είπε ο παιδίατρος αν είναι για πληγή στο πρόσωπο ναι αν είναι για καθαρισμό στο δέρμα αρκεί το pom pom, βέβαια συμφωνώ ότι η γάζα είναι σαφέστερα καλύτερη επιλογή. Στην πράξη τα pom pom κάνουν δουλειά πάντως. Όσον αφορά το σφουγγάρι και εγώ δεν το χρησιμοποιώ αλλά άλλες κοπέλες πήραν και ανά δύο μήνες το αλλάζουν. Τέλος όσον αφορά το ειδικό σαπούνι για τα μπιμπερο ειλικρινά δεν ξέρω κορίτσι μου, εγώ το πήρα και το έχω μόνο για αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Όσον αφορά το φυσιολογικό ορό είχα πάρει μπουκάλι και με έστειλε η μαία να πάρω αμπούλες. Όχι ότι δε θα το χρησιμοποιήσω το μπουκάλι αλλά το λέω. Όσον αφορά τις αποστειρωμενες γάζες τις χρησιμοποιούσα στην αρχή και μου είπε ο παιδίατρος αν είναι για πληγή στο πρόσωπο ναι αν είναι για καθαρισμό στο δέρμα αρκεί το pom pom, βέβαια συμφωνώ ότι η γάζα είναι σαφέστερα καλύτερη επιλογή. Στην πράξη τα pom pom κάνουν δουλειά πάντως. Όσον αφορά το σφουγγάρι και εγώ δεν το χρησιμοποιώ αλλά άλλες κοπέλες πήραν και ανά δύο μήνες το αλλάζουν. Τέλος όσον αφορά το ειδικό σαπούνι για τα μπιμπερο ειλικρινά δεν ξέρω κορίτσι μου, εγώ το πήρα και το έχω μόνο για αυτό. 

Το μπουκάλι γιατί να σου πει η μαία να το αλλάξεις; Δεν ξέρω πάντως συμφέρει απίστευτα και ο παιδίατρος μας είπε οκ. 

Εντάξει η καθεμία ακολουθεί τον παιδίατρο αυτό είναι σωστό. Και αφού τα μωράκια μας πάνε καλά δεν εννοούμε να ανησυχούμε για κάτι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Το μπουκάλι γιατί να σου πει η μαία να το αλλάξεις; Δεν ξέρω πάντως συμφέρει απίστευτα και ο παιδίατρος μας είπε οκ. 

Εντάξει η καθεμία ακολουθεί τον παιδίατρο αυτό είναι σωστό. Και αφού τα μωράκια μας πάνε καλά δεν εννοούμε να ανησυχούμε για κάτι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ❤️❤️

Αχ ξέρεις τι κατάλαβα; είναι τόση η κούραση με το μωρό που πάλι καλά μετά το χτεσινό ποστ θυμήθηκα ότι έχω φυσιολογικό ορό σε μπουκάλι και αποστειρωμενες γαζες, τις οποίες από τότε που έπεσε ο ομφάλιος λωρος της μπέμπας τις είχα ξεχάσει 🧐 πραγματικά σήμερα το πρωί τα ξετρύπωσα και τα έβαλα στο καλαθάκι της μπέμπας. Καλή Κυριακή να έχουμε 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Το μπουκάλι γιατί να σου πει η μαία να το αλλάξεις; Δεν ξέρω πάντως συμφέρει απίστευτα και ο παιδίατρος μας είπε οκ. 

Εντάξει η καθεμία ακολουθεί τον παιδίατρο αυτό είναι σωστό. Και αφού τα μωράκια μας πάνε καλά δεν εννοούμε να ανησυχούμε για κάτι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ❤️❤️

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Το μπουκάλι γιατί να σου πει η μαία να το αλλάξεις; Δεν ξέρω πάντως συμφέρει απίστευτα και ο παιδίατρος μας είπε οκ. 

Εντάξει η καθεμία ακολουθεί τον παιδίατρο αυτό είναι σωστό. Και αφού τα μωράκια μας πάνε καλά δεν εννοούμε να ανησυχούμε για κάτι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ❤️❤️

Νομίζω κορίτσια ότι άπαξ και βάλεις σύριγγα στο μπουκάλι , ο ορός αυτόματα παύει να είναι αποστειρωμένος, γιατί μπαίνει αέρας. Οπότε, αν χρειάζεστε αποστειρωμένο ορό, αν είναι δλδ για βρεφάκι, οι αμπούλες είναι οι κατάλληλες. Και πάλι όμως λέω, νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eirdio είπε:

 

Νομίζω κορίτσια ότι άπαξ και βάλεις σύριγγα στο μπουκάλι , ο ορός αυτόματα παύει να είναι αποστειρωμένος, γιατί μπαίνει αέρας. Οπότε, αν χρειάζεστε αποστειρωμένο ορό, αν είναι δλδ για βρεφάκι, οι αμπούλες είναι οι κατάλληλες. Και πάλι όμως λέω, νομίζω. 

Πέραν αυτού εμένα δε μου το είπε γιατρός, η μαία μου το είπε η οποία δουλεύει στο νοσοκομείο άρα σκέφτηκα απλά ότι εκεί θα έχουν αμπούλες και το θεώρησε πιο βολικό. Σε κάθε περίπτωση εγώ πλέον το χρειάζομαι να της καθαρίζω πλαγίως τα ματάκια της διότι μου βγάζει κάτι σπυράκια που έτσι φεύγουν, οπότε και το μπουκάλι την κάνει τη δουλειά του. Τα pom pom μου τα είπε γιατρός αλλά πραγματικά πιστεύω ότι οι αποστειρωμενες γαζες είναι καλύτερες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...