Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περιοδος με αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες.Ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα να μοιραστω το εξης κ αν εχει καποια αναλογη εμπειρια.Γεννησα τον Ιουνιο ενα αγορακι κ εκτοτε θηλαζω αποκλειστικα, δεν κανω χρηση φορμουλας ουτε μπιμπερο.Μαλιστα ειχα κ υπερπαραγωγη γαλακτος κ απευφευγα να πινω μεχρι κ μπυρες.Ξαφνικα αδιαθετησα την προηγουμενη εβδομαδα κ παρατηρησα τεραστια πτωση του γαλακτος τις επομενες 4 μερες μετα την 1 μερα της περιοδου.Η παιδιατρος με παρεπεμψε σε φορμουλα παραλληλα με τον θηλασμο( λογικο αφου της ειπα πως το παιδι πλανταξε στο κλαμα).Οι μαιες που επικοινωνησα μου ειπαν πως τις πρωτες μερες ειναι φυσιολογικη η πτωση κ να βαζω το μωρο στο στηθος.Μα πως αφου δεν το καλυπτει μονο αυτο;; Ειμαι σε πληρη συγχυση κ διχασμο σχετικα με το τι πρεπει να κανω.Εχει αδιαθετησει αλλη τοσο νωρις με αποκλειστικο θηλασμο.,,;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Να σ ζησει τ μωρακι σου! Ναι εγω στους 5 μήνες στη μεγαλη στους 2 στη μικρη. Με αποκλειστικο θηλασμο μεχρι 8 μηνων. Στη μικρη θυμαμαι οτι μια μερα πριν κ κανα 2 μετα π αδιαθετουσα ειχα πολυ μειωμενη ροή. Τηβ πρωτη τρομαξα λεω τι γίνεται. Εκει π ειχα υπερπαραγωγή το δολιο ετρωγε ετρωγε κ τ στηθος δ γεμιζε. Μετα καταλαβα οτι ειναι απο τηβ περίοδο. Δεν εδωσα ξενο. Θηλαζε πιο συχνα, υπηρχε ενας μικρός εκνευρισμος αλλα ηταβ για 3 4 μερες. Μετα όλα καλα. Πολλα υγρα να πινεις βοηθανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klelia8 είπε:

Καλησπερα μανουλες.Ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα να μοιραστω το εξης κ αν εχει καποια αναλογη εμπειρια.Γεννησα τον Ιουνιο ενα αγορακι κ εκτοτε θηλαζω αποκλειστικα, δεν κανω χρηση φορμουλας ουτε μπιμπερο.Μαλιστα ειχα κ υπερπαραγωγη γαλακτος κ απευφευγα να πινω μεχρι κ μπυρες.Ξαφνικα αδιαθετησα την προηγουμενη εβδομαδα κ παρατηρησα τεραστια πτωση του γαλακτος τις επομενες 4 μερες μετα την 1 μερα της περιοδου.Η παιδιατρος με παρεπεμψε σε φορμουλα παραλληλα με τον θηλασμο( λογικο αφου της ειπα πως το παιδι πλανταξε στο κλαμα).Οι μαιες που επικοινωνησα μου ειπαν πως τις πρωτες μερες ειναι φυσιολογικη η πτωση κ να βαζω το μωρο στο στηθος.Μα πως αφου δεν το καλυπτει μονο αυτο;; Ειμαι σε πληρη συγχυση κ διχασμο σχετικα με το τι πρεπει να κανω.Εχει αδιαθετησει αλλη τοσο νωρις με αποκλειστικο θηλασμο.,,;

 

Καλησπέρα, 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία γέννησα Φλεβάρη, θηλάζω αποκλειστικά και ακόμα δεν έχω αδιαθετισει.

Όμως στην κουμπάρα μου που θηλάζει ακόμα και το μωρό είναι 1,5 χρονών της είχε έρθει από τον 3ο μηνα περίοδος και δεν είχε κανένα θέμα. 

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να αυξηθεί η παραγωγή σου. Επίσης μήπως το μωρό είναι σε άλμα ανάπτυξης και για αυτό ζητάει παραπάνω να αυξήσει και άλλο την παραγωγή; Σε ποια εβδομάδα είστε; Επίσης το παιδί πέρα απ' την γκρίνια πόσες βρέχει πάνες, είναι κριτήριο να καταλάβεις αν σιτίζεται επαρκώς. Εγώ επιπλέον θα ζήτησα να πάω έξτρα στον παιδίατρο μου για ζύγισμα να δω αν παίρνει βάρος για να είμαι σίγουρη πριν καταφύγω σε συμπληρώματα.

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς για τους προβληματισμούς σου και στην Φαιναρετη η στην Αλκυόνη που εχουν δωρεάν γραμμές υποστήριξης του μητρικού θηλασμού, εμένα με έχουν βοηθήσει στο παρελθόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...