Μετάβαση σε περιεχόμενο

17η εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες. Εύχομαι να είστε πάντα καλά! Το άγχος μου πολλές φορές δεν με αφήνει να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.  Συνεχώς νομίζω ότι κάτι μπορεί να συμβεί ενώ στην πραγματικότητα ξέρω ότι όλα όσα σκέφτομαι είναι υπερβολικά. Για παράδειγμα 2 μέρες τώρα η κοιλιά μου μου φαίνεται μικρότερη σε σχέση με πριν και ανησυχώ μήπως αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Έχει συμβεί και σε εσάς η κοιλιά σας να φαίνεται μικρότερη κάποιες μέρες? Να σημειώσω ότι ενεργουμαι κανονικά κάθε μέρα χωρίς προβλήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2022 at 12:07 ΜΜ, ο/η Markia είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες. Εύχομαι να είστε πάντα καλά! Το άγχος μου πολλές φορές δεν με αφήνει να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.  Συνεχώς νομίζω ότι κάτι μπορεί να συμβεί ενώ στην πραγματικότητα ξέρω ότι όλα όσα σκέφτομαι είναι υπερβολικά. Για παράδειγμα 2 μέρες τώρα η κοιλιά μου μου φαίνεται μικρότερη σε σχέση με πριν και ανησυχώ μήπως αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Έχει συμβεί και σε εσάς η κοιλιά σας να φαίνεται μικρότερη κάποιες μέρες? Να σημειώσω ότι ενεργουμαι κανονικά κάθε μέρα χωρίς προβλήματα. 

Καλησπέρα. Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου. 

Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι. Και εγώ πρώτο μωράκι μια από τα ίδια ήμουν. Τώρα είμαι 35 η εβδομάδα. Όσο περνούσε ο καιρός ένιωθα πιο καλά. Αλλά στην αρχή και ειδικά μέχρι να αρχίσω να νιώθω το μωρό φοβόμουν με τα πάντα. .έλεγα θα είναι καλά τώρα; Χτυπάει η καρδούλα ;και όλα αυτά. Ξέρω ότι δεν πρέπει να τα σκεφτόμαστε και πρέπει να είμαστε ήρεμες αλλά ξέρω και ότι αυτό είναι ακατόρθωτο. 

17 η εβδομάδα λογικά ακόμα δεν έχεις καταλάβει το μωράκι σου για αυτό νιώθεις και έτσι. Μετά την 18 η άρχισα να το καταλαβαίνω και λίγο ηρέμησα. Η κοιλιά να σου πω την αλήθεια και εγώ κάποιες μέρες έλεγα ότι μου φαίνεται μικρότερη. Ειδικά το πρωί που ξυπνούσα έλεγα που πήγε η κοιλιά ; Μιας και το βράδυ ήταν πιο σφιχτή και πιο πρησμένη. Ακόμα είναι νωρίς για να καταλαβαίνεις την κοιλιά γιατί δεν είναι και μεγάλη. Μην τα σκέφτεααι όλα αυτά από εδώ και πέρα κοίτα να το χαρείς. Όσο βλέπεις ότι είναι όλα καλά στις εξετάσεις. Και αν αγχώνεσαι αρκετά καλύτερα να πηγαίνεις πιο συχνά στον γιατρό Γιά να το βλέπετε παρά να περιμένεις έναν μήνα. Εμένα μου το είχε πει και ο γιατρός. Ότι προτιμάει να πηγαίνω παρά να έχω άγχος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση..ένιωσα ανακούφιση! Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου! Να είστε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2022 at 12:07 ΜΜ, ο/η Markia είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες. Εύχομαι να είστε πάντα καλά! Το άγχος μου πολλές φορές δεν με αφήνει να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.  Συνεχώς νομίζω ότι κάτι μπορεί να συμβεί ενώ στην πραγματικότητα ξέρω ότι όλα όσα σκέφτομαι είναι υπερβολικά. Για παράδειγμα 2 μέρες τώρα η κοιλιά μου μου φαίνεται μικρότερη σε σχέση με πριν και ανησυχώ μήπως αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Έχει συμβεί και σε εσάς η κοιλιά σας να φαίνεται μικρότερη κάποιες μέρες? Να σημειώσω ότι ενεργουμαι κανονικά κάθε μέρα χωρίς προβλήματα. 

Γεια σου κοριτσι μου!! Κ εγω ειμαι στο πρωτο  μου παιδακι 15η εβδομαδα! Κ εγω υπερβολικη στα παντα 🤪Αυτο που λες για τις κοιλιτσες μας το εχω παρατηρησει κ εγω.. Καθε βραδυ ειναι τουρλα και φαινεται και καθε πρωι την ψαχνω και αγχωνομαι 😅 Υπομονη μεχρι να το νιωσουμε να ηρεμησουμε!!! καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 19/8/2022 at 11:07 ΠΜ, ο/η Markia είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες. Εύχομαι να είστε πάντα καλά! Το άγχος μου πολλές φορές δεν με αφήνει να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.  Συνεχώς νομίζω ότι κάτι μπορεί να συμβεί ενώ στην πραγματικότητα ξέρω ότι όλα όσα σκέφτομαι είναι υπερβολικά. Για παράδειγμα 2 μέρες τώρα η κοιλιά μου μου φαίνεται μικρότερη σε σχέση με πριν και ανησυχώ μήπως αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Έχει συμβεί και σε εσάς η κοιλιά σας να φαίνεται μικρότερη κάποιες μέρες? Να σημειώσω ότι ενεργουμαι κανονικά κάθε μέρα χωρίς προβλήματα. 

Καλησπέρα !!! Λοιπόν εγώ βρίσκομαι τώρα στην 24 εβδομάδα και έχω ακριβώς τις ίδιες φοβίες όποτε σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει , λοιπόν και εγώ στην 16-17 ενοιωθα ότι είχε μικρύνει η κοιλια μου , βασικά κάπου στις 13 μέχρι 16 ένιωσα ότι μεγάλωσε απότομα και μετά μικρύνε και έβγαζα συνεχώς φωτό για να την συγκρίνω 😅 αλλά προφανώς δεν το ανέφερα  κάπου γιατί είχα το άγχος μην με κοροϊδέψουν, αλλά θεωρώ ότι επειδή έπαιρνα και προγεστερονη π κάνει κατακράτηση μάλλον είχα πριστει κάπως και όταν την σταμάτησα(δηλαδή 16-17 εβδομάδα) μέλλον ξεπρίστηκα και αυτή ήταν η πραγματική κοιλια μ που είχα στις 16-17 εβδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...