Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι έγκυος σε διδυμα μετά απο πολλές προσπάθειες εξωσωματικής! Βρίσκομαι στην 13εβδ+4ημ. Από την αρχή μέχρι και τώρα παρουσιάζω αίμα αλλα και πόνους περιόδου οπότε ο γιατρός με έχει σε συνεχή κατάκλιση! Μεχρι τωρα έχω πάρει 3 αναρρωτικες άδειες: 28/3-26/4  ,  27/4-26/5 και 27/5-25/6! Απο το ικα καμια πληρωμη! Σημερα εστειλα τον αντρα μου να δει τι γινεται κ χωρις να χουν μπει καποια λεφτα τραπεζα του εδωσαν ενα χαρτι με τα ποσα πληρωμη απο 28/3-11/4 κ πως απορριπτουν το υπόλοιπο 15νθημερο της 1ης αναρρωτικής λόγω υπερβασης ορίου του θεραπευτη ιατρού! Θα τρελαθω! Τι ειναι τουτο πάλι; Θα κλεισω παλι ραντεβου κ θα παω κι εγω δυστυχως δε τη γλυτωνω να κανω ενσταση! Ξερει καποια που ισως να δουλευει στο ικα τι μπορει να χει γίνει; Και τι θα γινει με τις αλλες 2 αναρρωτικες; Κ γιατι δε μου τη δεχτηκαν ολη την πρώτη; Κ γιατι αφου μας εδωσαν χαρτι δεν εχουν μπει χρηματα; Κοντευω να τρελαθω! Ειναι που ειναι ψιχουλα κ πως θα ζησουμε μας τα κόβουν κιολας!! Οποια κοπέλα ξερει ας με διαφωτίσει! Εχω στεναχωρηθει πάρα πολυ κ κάνω κ κακο στα μωράκια μου!!🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι έγκυος σε διδυμα μετά απο πολλές προσπάθειες εξωσωματικής! Βρίσκομαι στην 13εβδ+4ημ. Από την αρχή μέχρι και τώρα παρουσιάζω αίμα αλλα και πόνους περιόδου οπότε ο γιατρός με έχει σε συνεχή κατάκλιση! Μεχρι τωρα έχω πάρει 3 αναρρωτικες άδειες: 28/3-26/4  ,  27/4-26/5 και 27/5-25/6! Απο το ικα καμια πληρωμη! Σημερα εστειλα τον αντρα μου να δει τι γινεται κ χωρις να χουν μπει καποια λεφτα τραπεζα του εδωσαν ενα χαρτι με τα ποσα πληρωμη απο 28/3-11/4 κ πως απορριπτουν το υπόλοιπο 15νθημερο της 1ης αναρρωτικής λόγω υπερβασης ορίου του θεραπευτη ιατρού! Θα τρελαθω! Τι ειναι τουτο πάλι; Θα κλεισω παλι ραντεβου κ θα παω κι εγω δυστυχως δε τη γλυτωνω να κανω ενσταση! Ξερει καποια που ισως να δουλευει στο ικα τι μπορει να χει γίνει; Και τι θα γινει με τις αλλες 2 αναρρωτικες; Κ γιατι δε μου τη δεχτηκαν ολη την πρώτη; Κ γιατι αφου μας εδωσαν χαρτι δεν εχουν μπει χρηματα; Κοντευω να τρελαθω! Ειναι που ειναι ψιχουλα κ πως θα ζησουμε μας τα κόβουν κιολας!! Οποια κοπέλα ξερει ας με διαφωτίσει! Εχω στεναχωρηθει πάρα πολυ κ κάνω κ κακο στα μωράκια μου!!🥺

Ρε τι ακούμε σε αυτή τη χώρα!!! Δηλαδη τι πάει να πει υπέρβαση ορίου του θεράποντα ιατρού;; και πως προκύπτει αυτό αν ίσχυε κάτι τέτοιο ο ίδιος ο γιατρός σου δεν θα σου έλεγε να πας σε κάποιον άλλον να σου γράψει την άδεια δεν θα σου έλεγε ότι έχει υπερβεί το όριο;; Αλήθεια επιτροπή πέρασες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι έγκυος σε διδυμα μετά απο πολλές προσπάθειες εξωσωματικής! Βρίσκομαι στην 13εβδ+4ημ. Από την αρχή μέχρι και τώρα παρουσιάζω αίμα αλλα και πόνους περιόδου οπότε ο γιατρός με έχει σε συνεχή κατάκλιση! Μεχρι τωρα έχω πάρει 3 αναρρωτικες άδειες: 28/3-26/4  ,  27/4-26/5 και 27/5-25/6! Απο το ικα καμια πληρωμη! Σημερα εστειλα τον αντρα μου να δει τι γινεται κ χωρις να χουν μπει καποια λεφτα τραπεζα του εδωσαν ενα χαρτι με τα ποσα πληρωμη απο 28/3-11/4 κ πως απορριπτουν το υπόλοιπο 15νθημερο της 1ης αναρρωτικής λόγω υπερβασης ορίου του θεραπευτη ιατρού! Θα τρελαθω! Τι ειναι τουτο πάλι; Θα κλεισω παλι ραντεβου κ θα παω κι εγω δυστυχως δε τη γλυτωνω να κανω ενσταση! Ξερει καποια που ισως να δουλευει στο ικα τι μπορει να χει γίνει; Και τι θα γινει με τις αλλες 2 αναρρωτικες; Κ γιατι δε μου τη δεχτηκαν ολη την πρώτη; Κ γιατι αφου μας εδωσαν χαρτι δεν εχουν μπει χρηματα; Κοντευω να τρελαθω! Ειναι που ειναι ψιχουλα κ πως θα ζησουμε μας τα κόβουν κιολας!! Οποια κοπέλα ξερει ας με διαφωτίσει! Εχω στεναχωρηθει πάρα πολυ κ κάνω κ κακο στα μωράκια μου!!🥺

Μόνο τις πρώτες 15 μέρες μπορείς να πληρωθείς μετά περνάς επιτροπή,εγώ περνάω επιτροπή 2/6 για άδεια από τον Φεβρουάριο, αργούν πολύ αλλά πήρα τηλέφωνο στις παροχές μου είπαν ότι έπρεπε να τους έλεγα ότι δεν με έχουν καλέσει από επιτροπή για να με βάλουν πιο σύντομα.Οποτε καλύτερα να μιλήσεις με τις παροχές εφκα στη περιοχή σου!Με το καλό τα μωράκια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!!Οι αληθεια ειναι οτι στην πλειοψηφια οι πληρωμες αναρρωτικων αργουν,εγω εκανα κοντα 6 μηνες φαντασου..Αλλα αυτο πρωτη φορα το ακουω σαν λογω απορριψης!!Μπορεις να κανεις ενσταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Pukka91 είπε:

Μόνο τις πρώτες 15 μέρες μπορείς να πληρωθείς μετά περνάς επιτροπή,εγώ περνάω επιτροπή 2/6 για άδεια από τον Φεβρουάριο, αργούν πολύ αλλά πήρα τηλέφωνο στις παροχές μου είπαν ότι έπρεπε να τους έλεγα ότι δεν με έχουν καλέσει από επιτροπή για να με βάλουν πιο σύντομα.Οποτε καλύτερα να μιλήσεις με τις παροχές εφκα στη περιοχή σου!Με το καλό τα μωράκια σου! 

Ααα καλά για την επιτροπή δεν το συζητάμε εγώ έκανα το χειρουργείο 1 Ιουνίου του  19 προ κοβιντ πέρασα επιτροπή 10 Σεπτεμβρίου και με πλήρωσαν τον Οκτώβριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Ρε τι ακούμε σε αυτή τη χώρα!!! Δηλαδη τι πάει να πει υπέρβαση ορίου του θεράποντα ιατρού;; και πως προκύπτει αυτό αν ίσχυε κάτι τέτοιο ο ίδιος ο γιατρός σου δεν θα σου έλεγε να πας σε κάποιον άλλον να σου γράψει την άδεια δεν θα σου έλεγε ότι έχει υπερβεί το όριο;; Αλήθεια επιτροπή πέρασες;;

Είπαν κάποια στιγμή στον άντρα μου που του κλεισα ραντεβου κ πήγε απο κει για κάποια χαρτιά που έχουν ετοιμάσει για επιτροπή αλλά κ αυτός δεν κατάλαβε! Πως να περασω επιτροπη αφου ειμαι σε κατακλιση σπιτι; Δηλαδη να βαλω σε κινδυνο τα μικρα μου για να παω στο μπουρδέλο τους; Πραγματικα εχω αγανακτισει μαζι τους! Έκλεισα ραντεβου για ενσταση κ θα παω την Τετάρτη μα με βαζω σε κινδυνο! Μονο για τον γιατρο μου βγαινω εκτος σπιτιου! Δηλαδη τι θέλουν για να καταλαβω!! Στην πρωτη αναρρωτικη γραφει κολπικη αιμορροια στη δευτερη κ τριτη απειλη προωρου τοκετου διχως γεννηση! Τι δε μπορουν να καταλαβουν; Αφήστε που τα λεφτα ειναι της πεινας! Κανα 430 περιπου ολος ο μηνας! Εγω τωρα ειμαι εκτος δουλειας απο 28/3 κ μου παν πως μου πληρωνουν μονο το 1ο 15νθημερο με 191 ευρω κιολας! Που ναι ευχαριστω το εγραψαν! Λεφτα ομως δεν εχω δει ακομα στο λογαριασμο μου κιολας αλλα τι λεφτα ειναι αυτα; Πως θα τα βγαλουμε περα με τοσες αναγκες; Να αναγκαστω να γυρίσω στη δουλεια με κινδυνο των μωρών μου; Αγανακτώ γιατί εχω περάσει απο 40 κυματα για να φτασω βημα βημα ως εδω που ειμαι σημερα!! 🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η skorpina78 είπε:

Είπαν κάποια στιγμή στον άντρα μου που του κλεισα ραντεβου κ πήγε απο κει για κάποια χαρτιά που έχουν ετοιμάσει για επιτροπή αλλά κ αυτός δεν κατάλαβε! Πως να περασω επιτροπη αφου ειμαι σε κατακλιση σπιτι; Δηλαδη να βαλω σε κινδυνο τα μικρα μου για να παω στο μπουρδέλο τους; Πραγματικα εχω αγανακτισει μαζι τους! Έκλεισα ραντεβου για ενσταση κ θα παω την Τετάρτη μα με βαζω σε κινδυνο! Μονο για τον γιατρο μου βγαινω εκτος σπιτιου! Δηλαδη τι θέλουν για να καταλαβω!! Στην πρωτη αναρρωτικη γραφει κολπικη αιμορροια στη δευτερη κ τριτη απειλη προωρου τοκετου διχως γεννηση! Τι δε μπορουν να καταλαβουν; Αφήστε που τα λεφτα ειναι της πεινας! Κανα 430 περιπου ολος ο μηνας! Εγω τωρα ειμαι εκτος δουλειας απο 28/3 κ μου παν πως μου πληρωνουν μονο το 1ο 15νθημερο με 191 ευρω κιολας! Που ναι ευχαριστω το εγραψαν! Λεφτα ομως δεν εχω δει ακομα στο λογαριασμο μου κιολας αλλα τι λεφτα ειναι αυτα; Πως θα τα βγαλουμε περα με τοσες αναγκες; Να αναγκαστω να γυρίσω στη δουλεια με κινδυνο των μωρών μου; Αγανακτώ γιατί εχω περάσει απο 40 κυματα για να φτασω βημα βημα ως εδω που ειμαι σημερα!! 🥺

Εχεις δικιο,το ειχα ζησει...Επιτροπη να ξερεις μπορει να περασει κι ο αντρας σου στη θεση σου λογω επιπλοκων,μονο τα χαρτια ζητανε αντε και μια εξουσιοδοτηση για να εισαι καλυμενη..

Δυστυχως οι επιτροπες κανουν μηνες με την γραφειοκρατια τους,φιλη μου επισης σε αναρρωτικη στην εγκυμοσυνη την περασε 2 μηνες αφου γεννησε..

Τα πρωτα λεφτα που παιρνεις ειναι αμεσα,απο εργοδοτη και ικα,απο την επομενη πληρωμη και μετα αρχιζουν να μαζευονται μεχρι να περασεις επιτροπη και να βγει η αποφαση,μηνες δηλαδη..

Ειναι αυτο που λες,τα εξοδα τρεχουν και σε αναγκαζουν σε τετοια κατασταση να σκεφτεσαι να πας για δουλεια,αυτο ειναι το κρατος μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Εχεις δικιο,το ειχα ζησει...Επιτροπη να ξερεις μπορει να περασει κι ο αντρας σου στη θεση σου λογω επιπλοκων,μονο τα χαρτια ζητανε αντε και μια εξουσιοδοτηση για να εισαι καλυμενη..

Δυστυχως οι επιτροπες κανουν μηνες με την γραφειοκρατια τους,φιλη μου επισης σε αναρρωτικη στην εγκυμοσυνη την περασε 2 μηνες αφου γεννησε..

Τα πρωτα λεφτα που παιρνεις ειναι αμεσα,απο εργοδοτη και ικα,απο την επομενη πληρωμη και μετα αρχιζουν να μαζευονται μεχρι να περασεις επιτροπη και να βγει η αποφαση,μηνες δηλαδη..

Ειναι αυτο που λες,τα εξοδα τρεχουν και σε αναγκαζουν σε τετοια κατασταση να σκεφτεσαι να πας για δουλεια,αυτο ειναι το κρατος μας..

Τι χαρτια ζητάνε; Ο γιατρος βλεπει το αιμα κ τις συσπάσεις με πονο που κανει η μητρα κ μου γραφει τις αναρρωτικες! Δεν υπαρχουν χαρτια! Τι ακριβως χαρτια εννοεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia86 μα ούτε την πρώτη μου πληρωσαν! Μου εδωσαν ενα χαρτι για καποια λεφτα του πρωτου 15νθημερου κ πως απορριπτουν την πληρωμη του δευτερου 15νθημερου λογω υπερβασης της αδειας απο τον γιατρο! Και τα συγκεκριμένα χρηματα (το μεγαλο ποσο των 191 ευρώ) δεν εχουν μπει καν στο λογαριασμό μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

@Sofia86 μα ούτε την πρώτη μου πληρωσαν! Μου εδωσαν ενα χαρτι για καποια λεφτα του πρωτου 15νθημερου κ πως απορριπτουν την πληρωμη του δευτερου 15νθημερου λογω υπερβασης της αδειας απο τον γιατρο! Και τα συγκεκριμένα χρηματα (το μεγαλο ποσο των 191 ευρώ) δεν εχουν μπει καν στο λογαριασμό μου!

Καλύτερα να πάρεις τηλεφωνο να ρωτήσεις στις παροχές της περιοχή σου συνήθως τα περνρεις μετά από ένα μήνα τα χρήματα από την απόφαση.Για την επιτροπή θέλουν έναν υπέρηχο και το βιβλιάριο αν δεν πας εσύ θέλουν εξουσιοδότηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι έγκυος σε διδυμα μετά απο πολλές προσπάθειες εξωσωματικής! Βρίσκομαι στην 13εβδ+4ημ. Από την αρχή μέχρι και τώρα παρουσιάζω αίμα αλλα και πόνους περιόδου οπότε ο γιατρός με έχει σε συνεχή κατάκλιση! Μεχρι τωρα έχω πάρει 3 αναρρωτικες άδειες: 28/3-26/4  ,  27/4-26/5 και 27/5-25/6! Απο το ικα καμια πληρωμη! Σημερα εστειλα τον αντρα μου να δει τι γινεται κ χωρις να χουν μπει καποια λεφτα τραπεζα του εδωσαν ενα χαρτι με τα ποσα πληρωμη απο 28/3-11/4 κ πως απορριπτουν το υπόλοιπο 15νθημερο της 1ης αναρρωτικής λόγω υπερβασης ορίου του θεραπευτη ιατρού! Θα τρελαθω! Τι ειναι τουτο πάλι; Θα κλεισω παλι ραντεβου κ θα παω κι εγω δυστυχως δε τη γλυτωνω να κανω ενσταση! Ξερει καποια που ισως να δουλευει στο ικα τι μπορει να χει γίνει; Και τι θα γινει με τις αλλες 2 αναρρωτικες; Κ γιατι δε μου τη δεχτηκαν ολη την πρώτη; Κ γιατι αφου μας εδωσαν χαρτι δεν εχουν μπει χρηματα; Κοντευω να τρελαθω! Ειναι που ειναι ψιχουλα κ πως θα ζησουμε μας τα κόβουν κιολας!! Οποια κοπέλα ξερει ας με διαφωτίσει! Εχω στεναχωρηθει πάρα πολυ κ κάνω κ κακο στα μωράκια μου!!🥺

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σχετικά, μιας και ζω στο εξωτερικό, αλλά θα σου πρότεινα να μην πας. Δεν είναι μόνο ότι θα πρέπει να βγεις έξω και να περπατήσεις με ο,τι συνεπάγεται αυτό, αλλά πολύ πιθανό να συγχιστείς, να εκνευριστείς, που σίγουρα στη φάση που βρίσκεσαι είναι το τελευταίο που χρειάζεσαι. Προσπάθησε να βρεις άκρη μέσω τηλεφώνου, ξαναστείλει το σύζυγο, τη μαμά σου κάποιον, αλλά μη ρισκάρεις να βγεις απ' το σπίτι. Η γελοία γραφειοκρατία τους δεν αξίζει να ρισκάρεις τα διδυμάκια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σχετικά, μιας και ζω στο εξωτερικό, αλλά θα σου πρότεινα να μην πας. Δεν είναι μόνο ότι θα πρέπει να βγεις έξω και να περπατήσεις με ο,τι συνεπάγεται αυτό, αλλά πολύ πιθανό να συγχιστείς, να εκνευριστείς, που σίγουρα στη φάση που βρίσκεσαι είναι το τελευταίο που χρειάζεσαι. Προσπάθησε να βρεις άκρη μέσω τηλεφώνου, ξαναστείλει το σύζυγο, τη μαμά σου κάποιον, αλλά μη ρισκάρεις να βγεις απ' το σπίτι. Η γελοία γραφειοκρατία τους δεν αξίζει να ρισκάρεις τα διδυμάκια σου!

Έχεις απόλυτο δίκιο! Όλη την ώρα αυτό σκέφτομαι! Ο άντρας μου από την άλλη κ δεν τα καταλαβαίνει κ με οτι έγινε χτες που πήγε λεει μόνος του δε ξαναπάει! Βρίσκομαι σε απόγνωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο! Όλη την ώρα αυτό σκέφτομαι! Ο άντρας μου από την άλλη κ δεν τα καταλαβαίνει κ με οτι έγινε χτες που πήγε λεει μόνος του δε ξαναπάει! Βρίσκομαι σε απόγνωση!!

Απόλυτα λογικό, αλλά εσύ πρέπει να κοιτάς την υγεία σου κι αυτή των μωρών σου, όλα τ' άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Δες μήπως μπορέσεις να βρεις άκρη απ' το τηλέφωνο, αλλιώς μήπως να έκανες εξουσιοδότηση σε κάποια συγγενή/ φίλη να πάει εκ μέρους σου να μιλήσει; Νομίζω γίνεται πλέον να κάνεις εξουσιοδότηση ονλάιν. Οι άντρες δυστυχώς δεν το έχουν συνήθως με αυτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pukka91 είπε:

Καλύτερα να πάρεις τηλεφωνο να ρωτήσεις στις παροχές της περιοχή σου συνήθως τα περνρεις μετά από ένα μήνα τα χρήματα από την απόφαση.Για την επιτροπή θέλουν έναν υπέρηχο και το βιβλιάριο αν δεν πας εσύ θέλουν εξουσιοδότηση. 

Δεν εξυπηρετούν τηλεφωνικώς δυστυχώς! Όταν λες υπερηχο εννοεις που να φαίνονται τα νινακια μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Δεν εξυπηρετούν τηλεφωνικώς δυστυχώς! Όταν λες υπερηχο εννοεις που να φαίνονται τα νινακια μου;

Ναι υπέρηχο κύησης.Παντός εδώ στο ΙΚΑ της περιοχής μου εξυπηρετουν τηλεφωνικά,και για δώρο Πάσχα τηλεφωνικα κάνω την αίτηση, δεν πάω από κει,μπορεί να μην το σηκώνουν αμέσως το τηλ αλλά αν επιμένεις κάποιος απαντάει.Ήμουν και εγώ σε ακινησία για πολλούς μήνες με άδεια από την αρχή της κύησης σε μια εβδομάδα γένναω τ α διδυμακια μου και από ΙΚΑ έχω πληρωθεί μέχρι και τον Ιανουάριο, αλλά τον πρώτο μήνα από την άδεια σου πρέπει να σε πληρώσει και ο εργοδότης σου ένα ποσό,τα μισά νομίζω το χαρτί που πήρες από την απόφαση πληρωμής θα το δώσεις στον εργοδότη σου για να καταβάλει το υπόλοιπο ποσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ από ΙΚΑ έχω πάρει πολλές αναρρωτικες για διάφορους λόγους 

Πέρσι είχα πάρει από 6/5 μέχρι και 14/6 λόγω αιμορραγίας, είχα κάνει ηλεκτρονικά την αίτηση η οποία καθυστέρησε. Επειδή ο γιατρός μου έγραφε δεκαπενθήμερα την τελευταία την κατέθεσε η μητέρα μου με ραντεβού στο ΙΚΑ. Της είχα κάνει εξουσιοδότηση από το gov.gr και μαζί με το χαρτί του γιατρού και την βεβαίωση εργοδότη τα κατέθεσε. Επιτροπή από όσο ξέρω λόγω Covid δεν πας με φυσική παρουσία τα περνάνε μόνοι τους. Από Ιούλιο του 21 που κατέθεσα τα χαρτια πληρώθηκα Οκτώβριο του 21. Εκεινο το μωρό το έχασα οπότε δεν συνέχισα αναρρωτική. Ξαναεμεινα έγκυος τον Νοέμβριο του 21 και από 15/11-31/12 είχα πάλι αναρρωτικες. Είχα καταθέσει την πρώτη αναρρωτικη από εκεί και όχι ηλεκτρονικά στις 7/12 και τις υπόλοιπες τις κατέθεσα 10/1. Αρχες Φεβρουαρίου του 22 πέρασα επιτροπή πάλι χωρίς να πάω και μου τις πέρασαν όλες μαζί και 21/2/22 πληρώθηκα. Με είχαν πάρει τηλέφωνο πριν βγει η απόφαση και  είδαν και στο σύστημα και την προηγούμενη αναρρωτική και βάση εβδομάδων κόλλησαν  και ξεκαθαρίσαμε ότι ήταν δύο διαφορετικές εγκυμοσύνες με άτυχης κατάληξη. 

Θέλει πολύ υπομονή καθώς στα περισσότερα ΙΚΑ καθυστερούν οι επιτροπές και επίσης ο όγκος δουλειάς έχει αυξηθεί στο τετραπλάσιο με τις αναρρωτικες όσων έχουν covid.

Πάντως σίγουρα μπορείς να κάνεις σε κάποιον εξουσιοδότηση και να πηγαίνει να καταθέτει τις αναρρωτικες από εκεί και όχι ηλεκτρονικά γτ ηλεκτρονικά καθυστερούν πολύ περισσότερο. Περιμένω ακόμα μια αναρρωτική για άσχετο λόγο που κατέθεσα ηλεκτρονικά τον  Μάρτιο να πληρωθώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Τι χαρτια ζητάνε; Ο γιατρος βλεπει το αιμα κ τις συσπάσεις με πονο που κανει η μητρα κ μου γραφει τις αναρρωτικες! Δεν υπαρχουν χαρτια! Τι ακριβως χαρτια εννοεις;

Για την επιτροπη χρειαζονται τελευταιοι υπερηχοι,αυχενικη διαφανεια,χαρτι γιατρου με την αναρρωτικη και χαρτι απο τον εργοδοτη!Βεβαια καλο ειναι να τους κανεις ενα τηλεφωνο αν απαντησουν κιολας ή καποιο mail,μηπως χρειαστει και τιποτα αλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

@Sofia86 μα ούτε την πρώτη μου πληρωσαν! Μου εδωσαν ενα χαρτι για καποια λεφτα του πρωτου 15νθημερου κ πως απορριπτουν την πληρωμη του δευτερου 15νθημερου λογω υπερβασης της αδειας απο τον γιατρο! Και τα συγκεκριμένα χρηματα (το μεγαλο ποσο των 191 ευρώ) δεν εχουν μπει καν στο λογαριασμό μου!

Αυτο ειναι το παραδοξο,αυτο πρωτη φορα το ακουω..Αρα δηλαδη ειναι θεμα του γιατρου?Ο γυναικολογος τι λεει γι'αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Είπαν κάποια στιγμή στον άντρα μου που του κλεισα ραντεβου κ πήγε απο κει για κάποια χαρτιά που έχουν ετοιμάσει για επιτροπή αλλά κ αυτός δεν κατάλαβε! Πως να περασω επιτροπη αφου ειμαι σε κατακλιση σπιτι; Δηλαδη να βαλω σε κινδυνο τα μικρα μου για να παω στο μπουρδέλο τους; Πραγματικα εχω αγανακτισει μαζι τους! Έκλεισα ραντεβου για ενσταση κ θα παω την Τετάρτη μα με βαζω σε κινδυνο! Μονο για τον γιατρο μου βγαινω εκτος σπιτιου! Δηλαδη τι θέλουν για να καταλαβω!! Στην πρωτη αναρρωτικη γραφει κολπικη αιμορροια στη δευτερη κ τριτη απειλη προωρου τοκετου διχως γεννηση! Τι δε μπορουν να καταλαβουν; Αφήστε που τα λεφτα ειναι της πεινας! Κανα 430 περιπου ολος ο μηνας! Εγω τωρα ειμαι εκτος δουλειας απο 28/3 κ μου παν πως μου πληρωνουν μονο το 1ο 15νθημερο με 191 ευρω κιολας! Που ναι ευχαριστω το εγραψαν! Λεφτα ομως δεν εχω δει ακομα στο λογαριασμο μου κιολας αλλα τι λεφτα ειναι αυτα; Πως θα τα βγαλουμε περα με τοσες αναγκες; Να αναγκαστω να γυρίσω στη δουλεια με κινδυνο των μωρών μου; Αγανακτώ γιατί εχω περάσει απο 40 κυματα για να φτασω βημα βημα ως εδω που ειμαι σημερα!! 🥺

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι μπορεί να πάει ο άντρας σου από τη στιγμή που εσύ είσαι σε κατάκλιση.. 191 ευρώ μια χαρά σε βρίσκω εμένα όταν είχα κάνει το χειρουργείο μου έδωσαν 126 ευρώ για 15 μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Για την επιτροπη χρειαζονται τελευταιοι υπερηχοι,αυχενικη διαφανεια,χαρτι γιατρου με την αναρρωτικη και χαρτι απο τον εργοδοτη!Βεβαια καλο ειναι να τους κανεις ενα τηλεφωνο αν απαντησουν κιολας ή καποιο mail,μηπως χρειαστει και τιποτα αλλο..

Ολα οκ αλλα τι χαρτι σπο τον εργοδότη; Δεν εχω! Παει ηλεκτρονικα η αναρρωτικη κ το βεβαιώνουν! Δεν απαντανε δυστυχως στα τηλέφωνα! Κι οταν λες αυχενικη θέλουν τα αποτελεσματα που μου εγραψε ο γιατρος; Τι να τα κανουν; Και για ποιο λογο να βγουν σε κοινη φόρα; Τους τελευταιους υπέρηχους οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι μπορεί να πάει ο άντρας σου από τη στιγμή που εσύ είσαι σε κατάκλιση.. 191 ευρώ μια χαρά σε βρίσκω εμένα όταν είχα κάνει το χειρουργείο μου έδωσαν 126 ευρώ για 15 μέρες

Για 12 ειναι γιατι οι πρωτες 3 δεν πληρώνονται! 15,99 ειναι το ημερομίσθιο που μου βγάζουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Αυτο ειναι το παραδοξο,αυτο πρωτη φορα το ακουω..Αρα δηλαδη ειναι θεμα του γιατρου?Ο γυναικολογος τι λεει γι'αυτο?

Ιδιώτης ήταν! Μετά την πρώτη εξέταση εφυγα κ πηγα σε γιατρο σε νοσοκομειο που θα ναι κ αυτος που θα με ξεγεννησει! Λογω διδύμων το έψαξα κ είναι ο καλλιτερος! Κ αμα χρειαστουν θερμοκοιτιδα τα μικρα μου τουλαχιστον θα τα χω κοντα μου κ οχι εγω σε ιδιωτικη πχ κλινικη κ αυτα στο νοσοκομειο!! Επρεπε να μου γραψει 15 μερες! Το χασα μάλλον το υπόλοιπο το 15νθήμερο!! 🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Ολα οκ αλλα τι χαρτι σπο τον εργοδότη; Δεν εχω! Παει ηλεκτρονικα η αναρρωτικη κ το βεβαιώνουν! Δεν απαντανε δυστυχως στα τηλέφωνα! Κι οταν λες αυχενικη θέλουν τα αποτελεσματα που μου εγραψε ο γιατρος; Τι να τα κανουν; Και για ποιο λογο να βγουν σε κοινη φόρα; Τους τελευταιους υπέρηχους οκ!

Αν γινεται ηλεκτρονικα η αιτηση τοτε ισως φαινεται στο συστημα και δεν χρειαζεται,εγω ειχα προτιμηση απο κοντα οποτε χρειαστηκαν τυπωμενα τα χαρτια..Η αυχενικη ηταν απαραιτητη επισης μαζι με τον τελευταιο υπερηχο οπου θα αναφεροταν ο λογος της κατακλισης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Αν γινεται ηλεκτρονικα η αιτηση τοτε ισως φαινεται στο συστημα και δεν χρειαζεται,εγω ειχα προτιμηση απο κοντα οποτε χρειαστηκαν τυπωμενα τα χαρτια..Η αυχενικη ηταν απαραιτητη επισης μαζι με τον τελευταιο υπερηχο οπου θα αναφεροταν ο λογος της κατακλισης..

Αυτό λεω! Οτι σε κανεναν υπέρηχο δε φαίνεται ο λογος της κατάκλισης! Έχω αίμα! Δε φαίνεται απο που προέρχεται! Δε φαινεται καποια αποκόλλιση! Εδώ κ ο ίδιος ο γιατρος μου λεει κανε το σταυρο σου να πανε ολα καλα! Κ για τους πονους περιόδου που νιώθω το ίδιο! Τι να κάνω; Έχω αιμα γινεται καφε σταματαει μετα απο λιγες μερες ξανα αιμα γινεται καφε σταματαει! Ετσι με παει απο την αρχη σχεδον! 21/3 εκανα χοριακη κ απο 28/3 ξεκίνησαν όλα αυτα! Εχω πελαγώσει δε ξέρω τι να κανω!! Πραγματικά! Θα με αναγκασουν λόγω απορριψης να παω τελικα να δουλεψω με κινδυνο των μωρων μου; Ε οχι Θεε μου! Περασα τοσα πολλα για να πετύχω να είμαι σε αυτό το σημείο! 8η προσπάθεια ήταν αυτή! Δε γίνεται να το ρισκάρω! Εχω φτασει 43,5! Νιωθω τοσο απογοητευμενη! Εχω τον φόβο μου για τα νινακια μου να πανε ολα καλα έχω κ το προβλημα αυτο που προέκυψε με τους ηλιθιους εκει μεσα! Κι εχω κ τον αντρα μου που τα χει στηλωσει κ μου λεει εγω εκει σε αυτο το μπαχαλο δε ξαναπαω! Τι θα κανω Θεε μου; Τι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Αν γινεται ηλεκτρονικα η αιτηση τοτε ισως φαινεται στο συστημα και δεν χρειαζεται,εγω ειχα προτιμηση απο κοντα οποτε χρειαστηκαν τυπωμενα τα χαρτια..Η αυχενικη ηταν απαραιτητη επισης μαζι με τον τελευταιο υπερηχο οπου θα αναφεροταν ο λογος της κατακλισης..

Και οχι! Δε γινεται ηλεκτρονικα η αίτηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...