Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ’ ένα στέφανο του Μάη Όλη η άνοιξη χωράει. Κύκλους, κύκλους τα λουλούδια, οι χοροί και τα τραγούδια στα χρυσά του ήλιου καφάσια ωριμάζουν τα κεράσια. 🍒 Τα Μαγιατικα μωράκια στις κοιλίτσες μας ας τρυπωσουν 🤰🧚‍♂️🧚❣️👣


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Καλά θα κανεις που θα πας στον νέο γιατρό για να το δείτε. Είναι πολύ μεγάλοι οι κύκλοι σου μην το αφήνεις άλλο. 😍

Υποτίθεται το ψάχνουμε το θέμα τρεις μήνες τώρα από τον Γενάρη. Παίρνω δυο μήνες ινοφερ (έπαιρνα και πριν 1,5 χρόνια και είχε φτιάξει στις 30 μέρες) αλλά μόλις τα κόψεις ξαναχαλάει. Έτσι είναι οι ΣΠΩ με επιρροή στον κύκλο, μου είπαν οι ιατροί. Πλέον προτεραιότητα έχω βάλει αυτό και αργότερα οι εγκυμοσύνη όταν φτιάξουμε τον κύκλο με το καλό ❤️
 

απλα βρε κορίτσια, δε μου στέκει κ πολύ ενώ προσπαθώ να φτιάξουμε τον κύκλο να κάνουμε ελεύθερες επαφές γιατί έχω την εντύπωση πως και αυτό μ ταράζει τον κύκλο. Ενώ εκανα ωορρηξία αυτόν τον μήνα κανονικά, κ περίμενα την περίοδο μου, πάλι άφαντη. Θε συζητήσω με τον ιατρό μήπως πρέπει να κόψουμε τις ελεύθερες επαφές μέχρι να συντονίσουμε τον κύκλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Giasemi_92 είπε:

Μπααα δεν είμαι έγκυος, έτσι μεγάλοι είναι οι κύκλοι μ δυστυχώς μετά την ανορεξια που είχα πάθει εμφάνισα ΣΠΩ. Επισυνάπτω και τις φωτογραφίες με τις καταγραφές περιόδου. Για αυτό με βλέπετε και δεν έχω αγχωθεί. 
 

εχω όμως καλά νεακια. Μετέφεραν στο νησί μας επιτέλους έναν καλό γυναικολόγο (από ότι λένε) θα πάρω τη Δευτέρα να κλείσω ραντεβού να δούμε τι γίνεται με την περίοδο γιατί μου είπε ο δικός μου π είναι σε άλλο νησί να μην αφήνω κύκλους πάνω από 40 ημέρες να τη φέρνω δλδ με χάπι. 
 

εν τω μεταξυ έχει έρθει η μητέρα μου επίσκεψη για μερικές μέρες και με άγχωσε. Κάτι για εξωμήτρια λέει ότι μπορεί να είμαι έγκυος και τα τεστ να βγαίνουν αρνητικά. Της λέω βρε χριστιανή μου, αφού έτσι είναι οι κύκλοι μου φαγώθηκε να πάω να με δει ιατρός. Όλα τα έχει η μαριορι η γουανα μπι γιαγιά μου ελειπε 🙈🙈

την αγαπώ βέβαια αλλά στο θέμα με το μωρό θα με αρρωστήσουν στο τέλος προσπαθώ να τους κρατάω όλους έξω από τις άμυνες μου. 

B50ED3DA-2837-490C-A102-D2607AA86053.png

DE3809A4-A243-4AFB-B0A4-024A46378C4A.png

Είναι βασικό να βρεις την αιτία για αυτούς τους μεγάλους κύκλους κοπέλα μου εγώ με πολυκυστικες και προλακτινη ανεβασμένη έκανα μεγάλους κύκλους… πρέπει να διορθωθεί αυτό.. 

Μακάρι να είναι καλός ο γιατρός και βρει τι φταίει… οι μαμάδες έτσι είναι ανησυχούν αλλά καλά είναι να μην την αφήνεις να σου φευγει τόσο πολύ η περίοδος… εμένα με βοήθησε να κατεβάσω το κύκλο μου ( αλλά μόνο σε αυτό νομίζω βοήθησε ) το ινοφερτ hp τα φακελάκια από τον πρώτο μήνα που τα πήρα άρχισε να πέφτουν οι μερες από 52 που είχα (για εμένα το μεγαλύτερο ) μεσα σε 3 μήνες πήγα 33 μερες.. μετά το έκοψα και άρχισα το ινοφερτ πλας και χάπι για την προλακτινη… απλά λέω τι έκανα εγω δεν θέλω ότι δουλεύει σε όλες τις κοπέλες αυτό μην παρεξηγηθώ 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Giasemi_92 είπε:

Υποτίθεται το ψάχνουμε το θέμα τρεις μήνες τώρα από τον Γενάρη. Παίρνω δυο μήνες ινοφερ (έπαιρνα και πριν 1,5 χρόνια και είχε φτιάξει στις 30 μέρες) αλλά μόλις τα κόψεις ξαναχαλάει. Έτσι είναι οι ΣΠΩ με επιρροή στον κύκλο, μου είπαν οι ιατροί. Πλέον προτεραιότητα έχω βάλει αυτό και αργότερα οι εγκυμοσύνη όταν φτιάξουμε τον κύκλο με το καλό ❤️
 

απλα βρε κορίτσια, δε μου στέκει κ πολύ ενώ προσπαθώ να φτιάξουμε τον κύκλο να κάνουμε ελεύθερες επαφές γιατί έχω την εντύπωση πως και αυτό μ ταράζει τον κύκλο. Ενώ εκανα ωορρηξία αυτόν τον μήνα κανονικά, κ περίμενα την περίοδο μου, πάλι άφαντη. Θε συζητήσω με τον ιατρό μήπως πρέπει να κόψουμε τις ελεύθερες επαφές μέχρι να συντονίσουμε τον κύκλο. 

Και εγώ έχω Σπω. Είχα έτσι μεγάλους κύκλους. Στη αρχή πήρα ινοφερτ αλλά δεν έκανα κάτι. Μετά ρύθμιζα την περίοδο με προγεστερόνη για να μην κάνω μεγάλους κύκλους και πήγαινα στον γιατρό να βλέπω αν κάνω ωορρηξία. Καποιους μήνες έκανα κάποιους όχι. ..δεν χανεις και τίποτα να έχεις ελεύθερες επαφές πιστεύω. Ότι είναι να γίνει θα γίνει 

Εμένα μετά από ένα χρόνο. Έφτιαξε ο κύκλος μου σιγά σιγά και κάναμε και πρόκληση. Και ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Είναι βασικό να βρεις την αιτία για αυτούς τους μεγάλους κύκλους κοπέλα μου εγώ με πολυκυστικες και προλακτινη ανεβασμένη έκανα μεγάλους κύκλους… πρέπει να διορθωθεί αυτό.. 

Μακάρι να είναι καλός ο γιατρός και βρει τι φταίει… η μαμάδες έτσι είναι ανησυχούν αλλά καλά είναι να μην την αφήνεις να σου φευγει τόσο πολύ η περίοδος… εμένα με βοήθησε να κατεβάσω το κύκλο μου ( αλλά μόνο σε αυτό νομίζω βοήθησε ) το ινοφερτ hp τα φακελάκια από τον πρώτο μήνα που τα πήρα άρχισε να πέφτουν οι μερες από 52 που είχα (για εμένα το μεγαλύτερο ) μεσα σε 3 μήνες πήγα 33 μερες.. μετά το έκοψα και άρχισα το ινοφερτ πλας και χάπι για την προλακτινη… απλά λέω τι έκανα εγω δεν θέλω ότι δουλεύει σε όλες τις κοπέλες αυτό μην παρεξηγηθώ 🙂

Κι εγώ πριν 1,5 χρόνο τα φακελάκια έπαιρνα και έκαναν δουλειά. Φέτος είπε ο ιατρός επειδή προσπαθούσαμε για παιδί να πάρω τα πλας. 
 

η προλακτινη μ είναι εντάξει μου είπαν, 12,9, το επισυνάπτω κ αυτό 😛 έτσι γτ είμαι κ πολύ οργανωμένη να μη λέτε ότι αμελώ πράγματα ! 🤣🤣

 

για να δούμε τον καινούριο ιατρό, θα είναι μεγάλη διευκόλυνση να μην ξεσπιτώνομαι κάθε φορά να παίρνω αεροπλάνα και να λείπω από τον σταθμό. Είμαι διευθύντρια δε γντ να λείπω ειδικά όταν ξεκινάει η σεζόν. 
Θα σας πω εντυπώσεις ας κλείσω ραντεβού γ αρχή και να μην είναι το διαθέσιμο ραντεβού τα Χριστούγεννα όπως γίνεται συνήθως στα νοσοκομεία 🤣🤣 

 

Ποτε και πως κατάλαβες ότι έχεις ΣΠΩ; 
Εν τω μεταξύ έχω φίλες με ΣΠΩ και έχουν μια χαρά περίοδο. Εγώ δυστυχώς το αμελούσα πολύ καιρο.

AF278FE3-9B7D-4C15-ABA2-87E5D0B31D63.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Και εγώ έχω Σπω. Είχα έτσι μεγάλους κύκλους. Στη αρχή πήρα ινοφερτ αλλά δεν έκανα κάτι. Μετά ρύθμιζα την περίοδο με προγεστερόνη για να μην κάνω μεγάλους κύκλους και πήγαινα στον γιατρό να βλέπω αν κάνω ωορρηξία. Καποιους μήνες έκανα κάποιους όχι. ..δεν χανεις και τίποτα να έχεις ελεύθερες επαφές πιστεύω. Ότι είναι να γίνει θα γίνει 

Εμένα μετά από ένα χρόνο. Έφτιαξε ο κύκλος μου σιγά σιγά και κάναμε και πρόκληση. Και ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε ❤️

Αυτό πάλι με την ωορρηξία άλλο πάλι. 
πως ξέρουμε αν κάναμε ή όχι; Από τα τεστακια ή FSH αιματολογικές ; 
για να δούμε μήπως μ προτείνει προγεστερονη 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ 
 

μπραβο βρε κορίτσια! Ειστε δυο φορές πιο μάγκες με ΣΠΩ και ασταθή κύκλο έγκυες ❤️❤️❤️❤️

E8927634-2E0B-4CD8-A351-F6FDD095A6E3.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Giasemi_92 είπε:

Κι εγώ πριν 1,5 χρόνο τα φακελάκια έπαιρνα και έκαναν δουλειά. Φέτος είπε ο ιατρός επειδή προσπαθούσαμε για παιδί να πάρω τα πλας. 
 

η προλακτινη μ είναι εντάξει μου είπαν, 12,9, το επισυνάπτω κ αυτό 😛 έτσι γτ είμαι κ πολύ οργανωμένη να μη λέτε ότι αμελώ πράγματα ! 🤣🤣

 

για να δούμε τον καινούριο ιατρό, θα είναι μεγάλη διευκόλυνση να μην ξεσπιτώνομαι κάθε φορά να παίρνω αεροπλάνα και να λείπω από τον σταθμό. Είμαι διευθύντρια δε γντ να λείπω ειδικά όταν ξεκινάει η σεζόν. 
Θα σας πω εντυπώσεις ας κλείσω ραντεβού γ αρχή και να μην είναι το διαθέσιμο ραντεβού τα Χριστούγεννα όπως γίνεται συνήθως στα νοσοκομεία 🤣🤣 

 

Ποτε και πως κατάλαβες ότι έχεις ΣΠΩ; 
Εν τω μεταξύ έχω φίλες με ΣΠΩ και έχουν μια χαρά περίοδο. Εγώ δυστυχώς το αμελούσα πολύ καιρο.

AF278FE3-9B7D-4C15-ABA2-87E5D0B31D63.jpeg

Έμενε ήταν η προλακτινη 38 και μετά από δυο μήνες πήγε 72… έχεις καιρό που την εκανες την εξέταση ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Giasemi_92 είπε:

Αυτό πάλι με την ωορρηξία άλλο πάλι. 
πως ξέρουμε αν κάναμε ή όχι; Από τα τεστακια ή FSH αιματολογικές ; 
για να δούμε μήπως μ προτείνει προγεστερονη 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ 
 

μπραβο βρε κορίτσια! Ειστε δυο φορές πιο μάγκες με ΣΠΩ και ασταθή κύκλο έγκυες ❤️❤️❤️❤️

E8927634-2E0B-4CD8-A351-F6FDD095A6E3.jpeg

Εμένα μου είχε εξηγήσει ο γιατρός ότι και τεστ ωορρηξίας να κάνουμε και να μας βγει θετικό εμείς με τις Σπω είμαστε ατυχές επειδή ενώ το τεστ δίχνει ότι ανέβηκε η lh και θα σπάσει το αυγουλάκι ( συνήθως στις γυναίκες ) σε εμάς μπορεί να δούμε θετικό και να απορροφηθεί..γίνεται να δεις αν και εις πραγματικά ωορρηξία μόνο με μινιαια παρακολούθηση στον γιατρό. Εγώ έτσι έκανα από το καλοκαίρι και λίγο πιο πριν. Κάθε γόνιμες πήγαινα στον γιατρό βλέπαμε να μεγαλώνει το αυγουλάκι. Και όταν ήταν έτοιμο έκανα ένεση και μετά επαφή. Και έτσι με την ένεση είναι σίγουρο ότι θα γίνει η ωορρηξία. Αυτό το είχα κανει 3 φορές. Δεν είχα καταφέρει βέβαια να πιάσω. Και Σεπτεμβρη έκανα σαλπιγγογραφια όλα καλά. Και ξαφνικά είχα πολύ καλούς κύκλους 28 ημέρες. Χωρίς να παίρνω τιιιποτα απολύτως. Και πήγαινα απλα κάθε 12-14 η να κοιτάμε αν έχω αυγουλάκι..ώσπου κατάφερα και έμεινα έγγυος τον Γενάρη 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά να σας πω κάτι που έχω αντιληφθεί με όλα αυτά που διαβάζω εδώ αλλά και από τον εαυτό μου. 
δεν προσέχουμε τον εαυτό μας, την γυναικεία μας υγεία, να ιατρεψουμε τα θέματα π μπορεί να έχουμε παρά μόνο όταν έρθει η ώρα χρόνια μετά για εγκυμοσύνη αρχίζουμε και ψαχνόμαστε. Ενώ θα επρπε να συμβαίνει αντίστροφα. Για να έρθει μια καλή εγκυμοσύνη πρέπει να είναι υγειής μια γυναίκα, και ο ανδρασ Βέβαια, να έχει προετοιμάσει το έδαφος. Και μείς αφήνουμε όλα στην τύχη τους κ όταν έρθει η ώρα τρέχουμε πανικόβλητες 🤣🤣 γελάω αλλά δεν είναι για γέλια. Αν κάνω κόρη θα τη μάθω από μικρή για όλα αυτά να αγαπάει και να προσέχει τον εαυτό της. Και γενικά θα επρπε όλες μας να έχουμε καθοδήγηση και πληροφόρηση πιο νεες. Θυμάμαι όταν είχε να έρθει ένα χρόνο η περίοδος μ έλεγαν οι ιατροί από την ανορεξια είναι να πάρε αυτό το χάπι να κατέβει η περίοδος. Αν είναι δυνατόν δεν επρπε κάποιος να μ πει όλα αυτά π θα με βρουν μπροστά και να εκανα ελέγχους; Κ όχι μετά από χρόνια να βρω τις ΣΠΩ; Να με ταρακουνήσουν οι ιατροί και να μ πουν τι είναι. Εγώ για ΣΠΩ εκανα έρευνες στο Ίντερνετ να βρω τι είναι κανεις από τους 8 Γυναικολογους π είχα απευθυνθεί δν έκατσε να μ πει πέντε πράγματα. Κυνηγάνε πια το χρήμα τα ραντεβού το ένα πάνω στο άλλο και δν έχουν χρόνο να σ μιλήσουν να σου λύσουν απορίες. Υπόψην οι 6 από τους 8 ήταν ιδιώτες ιατροί π χρυσοπλήρωνα. 
 

Μ ωχ έγραψα σεντόνι πάλι. 🙈 να γτ δεν πρέπει να μένω σπίτι να λείπω από το αεροδρόμιο με πιάνουν οι φιλοσοφίες 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Έμενε ήταν η προλακτινη 38 και μετά από δυο μήνες πήγε 72… έχεις καιρό που την εκανες την εξέταση ; 

Τον Γενάρη είναι αυτή. Και τον Νοέμβριο ήταν τ ίδιο με μικρή απόκλιση προς τα κάτω νομίζω 12,7.

Ολοι νομίζαμε ότι θα ήταν αυξημένη αλλά φαίνεται να είναι καλή. 72;; Ω! 
ευτυχως π βρήκατε το θέμα και το λύσετε και ετοιμάζεται τώρα το μωράκι στην κοιλιτσα σου! ❤️🙏🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Την άλλη βδομάδα τα χαλιά 🤣🤣🤣Να είναι κοντά και οι γόνιμες..Για τον Μάϊο είμαι πιο αισιόδοξη!!Το έχω συνδυάσει πως είναι μήνας που είχα πιάσει και τον γιο μου!

Στο εύχομαι να είναι.. η ψυχολογία παίζει ρόλο..  οκ αντε την άλλη βδομάδα βρου στα χαλιά 🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα μου είχε εξηγήσει ο γιατρός ότι και τεστ ωορρηξίας να κάνουμε και να μας βγει θετικό εμείς με τις Σπω είμαστε ατυχές επειδή ενώ το τεστ δίχνει ότι ανέβηκε η lh και θα σπάσει το αυγουλάκι ( συνήθως στις γυναίκες ) σε εμάς μπορεί να δούμε θετικό και να απορροφηθεί..γίνεται να δεις αν και εις πραγματικά ωορρηξία μόνο με μινιαια παρακολούθηση στον γιατρό. Εγώ έτσι έκανα από το καλοκαίρι και λίγο πιο πριν. Κάθε γόνιμες πήγαινα στον γιατρό βλέπαμε να μεγαλώνει το αυγουλάκι. Και όταν ήταν έτοιμο έκανα ένεση και μετά επαφή. Και έτσι με την ένεση είναι σίγουρο ότι θα γίνει η ωορρηξία. Αυτό το είχα κανει 3 φορές. Δεν είχα καταφέρει βέβαια να πιάσω. Και Σεπτεμβρη έκανα σαλπιγγογραφια όλα καλά. Και ξαφνικά είχα πολύ καλούς κύκλους 28 ημέρες. Χωρίς να παίρνω τιιιποτα απολύτως. Και πήγαινα απλα κάθε 12-14 η να κοιτάμε αν έχω αυγουλάκι..ώσπου κατάφερα και έμεινα έγγυος τον Γενάρη 😍

Με τι μαγικό τρόπο λειτουργεί ο οργανισμός μας εν τέλη! Έφτιαξε ο κύκλος χωρίς τπτ από μόνος του, απίστευτο. Σε ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή θα τον ρωτήσω κ αυτό μήπως κάνουμε υπέρηχο να παρακολουθήσουμε την ωορρηξία. Αφού για αρχή δούμε πρώτα περίοδο 🙈🙈🙈 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Giasemi_92 είπε:

Γενικά να σας πω κάτι που έχω αντιληφθεί με όλα αυτά που διαβάζω εδώ αλλά και από τον εαυτό μου. 
δεν προσέχουμε τον εαυτό μας, την γυναικεία μας υγεία, να ιατρεψουμε τα θέματα π μπορεί να έχουμε παρά μόνο όταν έρθει η ώρα χρόνια μετά για εγκυμοσύνη αρχίζουμε και ψαχνόμαστε. Ενώ θα επρπε να συμβαίνει αντίστροφα. Για να έρθει μια καλή εγκυμοσύνη πρέπει να είναι υγειής μια γυναίκα, και ο ανδρασ Βέβαια, να έχει προετοιμάσει το έδαφος. Και μείς αφήνουμε όλα στην τύχη τους κ όταν έρθει η ώρα τρέχουμε πανικόβλητες 🤣🤣 γελάω αλλά δεν είναι για γέλια. Αν κάνω κόρη θα τη μάθω από μικρή για όλα αυτά να αγαπάει και να προσέχει τον εαυτό της. Και γενικά θα επρπε όλες μας να έχουμε καθοδήγηση και πληροφόρηση πιο νεες. Θυμάμαι όταν είχε να έρθει ένα χρόνο η περίοδος μ έλεγαν οι ιατροί από την ανορεξια είναι να πάρε αυτό το χάπι να κατέβει η περίοδος. Αν είναι δυνατόν δεν επρπε κάποιος να μ πει όλα αυτά π θα με βρουν μπροστά και να εκανα ελέγχους; Κ όχι μετά από χρόνια να βρω τις ΣΠΩ; Να με ταρακουνήσουν οι ιατροί και να μ πουν τι είναι. Εγώ για ΣΠΩ εκανα έρευνες στο Ίντερνετ να βρω τι είναι κανεις από τους 8 Γυναικολογους π είχα απευθυνθεί δν έκατσε να μ πει πέντε πράγματα. Κυνηγάνε πια το χρήμα τα ραντεβού το ένα πάνω στο άλλο και δν έχουν χρόνο να σ μιλήσουν να σου λύσουν απορίες. Υπόψην οι 6 από τους 8 ήταν ιδιώτες ιατροί π χρυσοπλήρωνα. 
 

Μ ωχ έγραψα σεντόνι πάλι. 🙈 να γτ δεν πρέπει να μένω σπίτι να λείπω από το αεροδρόμιο με πιάνουν οι φιλοσοφίες 🤣🤣

Ναι αυτό ισχύει. Δεν ψάχνονται εύκολα οι άνθρωποι. Φοβούνται να πάνε στον γιατρό ..αυτό είναι τραγικό .

Και οι γυναίκες τα αφήνουν όλα και όταν είναι η ώρα για παιδί τρέχουν είναι η αλήθεια. Εύχομαι να αλλάξει σιγά σιγά όλο αυτό. Επειδή μεγάλωσα και στο εξωτερικό η αλήθεια είναι σε αυτό το θέμα είχα πάρει καλές βάσεις πάλι καλά. Κάθε χρόνο πηγαίνω γυναικολόγο και κάνω και εξετάσεις. Και τις Σπω τις έχω βρει από όταν ήμουν 19 και δεν τις άφησα. Μαζί με τον γιατρό στην αρχή με αντισυλληπτικά μετά όταν τα βαρέθηκα του είπα να φτιάξουμε τον κύκλο μου γιατί σε κάνα 2 χρόνια έτσι και αλλιώς θα θέλω να κάνω παιδί. Και σιγά σιγά τα φτιαχναμε. Κάναμε και προγεννητικό έλεγχο με τον άντρα μου οπότε τον Σεπτέμβρη που είπαμε θέλουμε παιδί. Είχανε μείνει λίγα πράγματα και ήρθε γρηγορα πάλι καλά αφού είχα ψαχτει και είχα φτιάξει την περίοδο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι αυτό ισχύει. Δεν ψάχνονται εύκολα οι άνθρωποι. Φοβούνται να πάνε στον γιατρό ..αυτό είναι τραγικό .

Και οι γυναίκες τα αφήνουν όλα και όταν είναι η ώρα για παιδί τρέχουν είναι η αλήθεια. Εύχομαι να αλλάξει σιγά σιγά όλο αυτό. Επειδή μεγάλωσα και στο εξωτερικό η αλήθεια είναι σε αυτό το θέμα είχα πάρει καλές βάσεις πάλι καλά. Κάθε χρόνο πηγαίνω γυναικολόγο και κάνω και εξετάσεις. Και τις Σπω τις έχω βρει από όταν ήμουν 19 και δεν τις άφησα. Μαζί με τον γιατρό στην αρχή με αντισυλληπτικά μετά όταν τα βαρέθηκα του είπα να φτιάξουμε τον κύκλο μου γιατί σε κάνα 2 χρόνια έτσι και αλλιώς θα θέλω να κάνω παιδί. Και σιγά σιγά τα φτιαχναμε. Κάναμε και προγεννητικό έλεγχο με τον άντρα μου οπότε τον Σεπτέμβρη που είπαμε θέλουμε παιδί. Είχανε μείνει λίγα πράγματα και ήρθε γρηγορα πάλι καλά αφού είχα ψαχτει και είχα φτιάξει την περίοδο 

Αυτό είναι αλήθεια, στο εξωτερικό το έχουν πιο οργανωμένα το θέμα. Η νοοτροπία είναι ίσως διαφορετική, το αντιμετωπίζουν πιο σοβαρά. Ευτυχώς δε το αμέλησες και δεν ταλαιπωρήθηκες πολύ !! ❤️🙏🏼
Αλλάζει νομίζω ήδη σιγά σιγά και ψαχνόμαστε βλέπω και νέα κορίτσια π πάνε σε γυναικολόγους, κάνουν εξετάσεις και τεστ ΠΑΠ και ετήσιο Τσεκ απ. Μακάρι γιατί αμαρτία είναι μια τόσο όμορφη πράξη - το να φέρεις νέα ζωή - να δίνεται με τόση ταλαιπωρία και δυσκολία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η SUNY είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου ! Μπορεί εγώ να μην είμαι έγκυος είναι όμως η αδελφή μου ! Το μάθαμε χθες ! Σοκ και χαρά .. δεν το περίμενε με τίποτα … μια μόνο επαφή δυο μέρες μετά την γόνιμη μέρα …. 
οποτε καμία φορά είναι όλα γραμμένα … εγώ συστηματικά στις γόνιμες και τίποτα …. Χαχαχαχα

Από συμπτώματα το μόνο που είχε είναι 5 ημέρες καθυστέρηση αλλά επειδή έχει μεγάλους κύκλους δεν έδωσε μεγάλη βάση … επίσης της είχε ανοίξει η όρεξη που δεν το είχε ποτέ αυτό με το φαγητό είναι παρά πολύ αδύνατη πάντα έτρωγε λίγο … μου είπε κοιμόταν πολύ που επίσης και αυτό το είχε πάντα απλά τώρα ακόμα κ δέκα λεπτά ύπνου την ξεκουράζεσαι τρομερά λες και κοιμήθηκε δυο ώρες … αλλα το κυριότερο ήταν τρομερό πόνο στο στήθος …. Ούτε να το ακουμπήσει δεν μπορούσε …. Αλλά τίποτα από ολα αυτά δεν της έκανε εντύπωση τώρα που είδε χοριακη τα συνδύασε όλα .. μ λέει μην τρέλανεσαι να βλέπεις συμπτώματα δεν υπάρχουν στην ουσία …. Είναι πράγματα που έχουμε πριν την περίοδο έτσι κ αλλιώς !!! Άντε καλή μας επιτυχία και σύντομα εγκυουλες ! 

Συγχαρητήρια στην αδελφή σου.. εύχομαι να έχει μια υπέροχη εγκυμοσύνη ❤️❤️

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Giasemi_92 είπε:

Μπααα δεν είμαι έγκυος, έτσι μεγάλοι είναι οι κύκλοι μ δυστυχώς μετά την ανορεξια που είχα πάθει εμφάνισα ΣΠΩ. Επισυνάπτω και τις φωτογραφίες με τις καταγραφές περιόδου. Για αυτό με βλέπετε και δεν έχω αγχωθεί. 
 

εχω όμως καλά νεακια. Μετέφεραν στο νησί μας επιτέλους έναν καλό γυναικολόγο (από ότι λένε) θα πάρω τη Δευτέρα να κλείσω ραντεβού να δούμε τι γίνεται με την περίοδο γιατί μου είπε ο δικός μου π είναι σε άλλο νησί να μην αφήνω κύκλους πάνω από 40 ημέρες να τη φέρνω δλδ με χάπι. 
 

εν τω μεταξυ έχει έρθει η μητέρα μου επίσκεψη για μερικές μέρες και με άγχωσε. Κάτι για εξωμήτρια λέει ότι μπορεί να είμαι έγκυος και τα τεστ να βγαίνουν αρνητικά. Της λέω βρε χριστιανή μου, αφού έτσι είναι οι κύκλοι μου φαγώθηκε να πάω να με δει ιατρός. Όλα τα έχει η μαριορι η γουανα μπι γιαγιά μου ελειπε 🙈🙈

την αγαπώ βέβαια αλλά στο θέμα με το μωρό θα με αρρωστήσουν στο τέλος προσπαθώ να τους κρατάω όλους έξω από τις άμυνες μου. 

B50ED3DA-2837-490C-A102-D2607AA86053.png

DE3809A4-A243-4AFB-B0A4-024A46378C4A.png

Κλείσε αυτιά και πήγαινε στον γιατρό.. εγω εύχομαι να είναι εγκυμοσύνη να ησυχάσει και η γουανα μπι γιαγιά 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Συγχαρητήρια στην αδελφή σου.. εύχομαι να έχει μια υπέροχη εγκυμοσύνη ❤️❤️

 

Κλείσε αυτιά και πήγαινε στον γιατρό.. εγω εύχομαι να είναι εγκυμοσύνη να ησυχάσει και η γουανα μπι γιαγιά 🤣🤣🤣

Αυτή ψαχνει ήδη για ονόματα 🤣🤣

ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται επειδή θέλει εγγον@ φαντάζεται πως είμαι περισσοτερο κ απ τον άνδρα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Giasemi_92 είπε:

Υποτίθεται το ψάχνουμε το θέμα τρεις μήνες τώρα από τον Γενάρη. Παίρνω δυο μήνες ινοφερ (έπαιρνα και πριν 1,5 χρόνια και είχε φτιάξει στις 30 μέρες) αλλά μόλις τα κόψεις ξαναχαλάει. Έτσι είναι οι ΣΠΩ με επιρροή στον κύκλο, μου είπαν οι ιατροί. Πλέον προτεραιότητα έχω βάλει αυτό και αργότερα οι εγκυμοσύνη όταν φτιάξουμε τον κύκλο με το καλό ❤️
 

απλα βρε κορίτσια, δε μου στέκει κ πολύ ενώ προσπαθώ να φτιάξουμε τον κύκλο να κάνουμε ελεύθερες επαφές γιατί έχω την εντύπωση πως και αυτό μ ταράζει τον κύκλο. Ενώ εκανα ωορρηξία αυτόν τον μήνα κανονικά, κ περίμενα την περίοδο μου, πάλι άφαντη. Θε συζητήσω με τον ιατρό μήπως πρέπει να κόψουμε τις ελεύθερες επαφές μέχρι να συντονίσουμε τον κύκλο. 

Πιστεύω και εγώ ότι οι ελεύθερες επαφές επηρεάζουν τον κύκλο..  και εγώ όταν δεν είχα ελεύθερες επαφές που λέει ο λόγος ήξερα και την ώρα που θα αδιαθετησω και σταθερά 26 μέρες κύκλο..  απ όταν  άρχισα τις ελεύθερες επαφές μπορεί να έχω κύκλο 26 μέρες αλλά έχω φτάσει και 31.. εγωωωωω που πάντα μα πάντα ήταν σταθερός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Giasemi_92 είπε:

Μπααα δεν είμαι έγκυος, έτσι μεγάλοι είναι οι κύκλοι μ δυστυχώς μετά την ανορεξια που είχα πάθει εμφάνισα ΣΠΩ. Επισυνάπτω και τις φωτογραφίες με τις καταγραφές περιόδου. Για αυτό με βλέπετε και δεν έχω αγχωθεί. 
 

εχω όμως καλά νεακια. Μετέφεραν στο νησί μας επιτέλους έναν καλό γυναικολόγο (από ότι λένε) θα πάρω τη Δευτέρα να κλείσω ραντεβού να δούμε τι γίνεται με την περίοδο γιατί μου είπε ο δικός μου π είναι σε άλλο νησί να μην αφήνω κύκλους πάνω από 40 ημέρες να τη φέρνω δλδ με χάπι. 
 

εν τω μεταξυ έχει έρθει η μητέρα μου επίσκεψη για μερικές μέρες και με άγχωσε. Κάτι για εξωμήτρια λέει ότι μπορεί να είμαι έγκυος και τα τεστ να βγαίνουν αρνητικά. Της λέω βρε χριστιανή μου, αφού έτσι είναι οι κύκλοι μου φαγώθηκε να πάω να με δει ιατρός. Όλα τα έχει η μαριορι η γουανα μπι γιαγιά μου ελειπε 🙈🙈

την αγαπώ βέβαια αλλά στο θέμα με το μωρό θα με αρρωστήσουν στο τέλος προσπαθώ να τους κρατάω όλους έξω από τις άμυνες μου. 

B50ED3DA-2837-490C-A102-D2607AA86053.png

DE3809A4-A243-4AFB-B0A4-024A46378C4A.png

Καλησπέρα κορίτσι μου....ακριβώς στην ίδια φάση είμαι με εσένα....κ εγώ κάνω έτσι μεγάλους κύκλους.

Κάποια στιγμή είχαν κάπως φτιάξει αφού να φανταστείς ερχόμουν περίοδο σε κύκλο 35 και 40 ημερών κ ήμουν ευτυχισμένη...χαχαχ . Μετά την αποβολή που είχα πέρυσι χάλασε πάλι ο κύκλος μου.

Τώρα ακόμη περιμένω να έρθει.

Έχεις θυροειδή;

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου....ακριβώς στην ίδια φάση είμαι με εσένα....κ εγώ κάνω έτσι μεγάλους κύκλους.

Κάποια στιγμή είχαν κάπως φτιάξει αφού να φανταστείς ερχόμουν περίοδο σε κύκλο 35 και 40 ημερών κ ήμουν ευτυχισμένη...χαχαχ . Μετά την αποβολή που είχα πέρυσι χάλασε πάλι ο κύκλος μου.

Τώρα ακόμη περιμένω να έρθει.

Έχεις θυροειδή;

 

 

 

 

Πως τη φτιάξατε; Κ εμένα Κάπης έτσι όταν έπαιρνα τα ινοφερ είχε φτιάξει. Μετά ξανά μάνα και το αμελησα η αλήθεια είναι. 
 

οχι, δεν έχω. Εσυ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Giasemi_92 είπε:

Πως τη φτιάξατε; Κ εμένα Κάπης έτσι όταν έπαιρνα τα ινοφερ είχε φτιάξει. Μετά ξανά μάνα και το αμελησα η αλήθεια είναι. 
 

οχι, δεν έχω. Εσυ; 

Κοίτα εμένα έφτιαξε όταν ανακαλύψαμε πως έχω θυροειδή και αντίσταση στην ινσουλίνη...και ξεκίνησα αγωγή ... Μετά από την αποβολή χάλασε πάλι... δυστυχώς κ κάνω μεγάλους κύκλους...πήγα στον γιατρό πρέπει μερικές μέρες μου έκανε υπέρηχο είδε ότι έχω μια εικόνα πολυκυστικων που ήδη το γνωρίζαμε και πως λογικά τα καφέ που είχα δει ήταν ωορρηξία και με έχει σε μια φάση να περιμένω ακόμα καμία εβδομάδα κ αν δεν έρθω περίοδο να κάνω τέστ... 

Βέβαια εγώ δεν κρατήθηκα έκανα ένα που δείχνει νωρίτερα κ έφαγα το άκυρο μου....

Αλλά ακόμη ελπίζω η τρελή...άλλωστε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία δεν λένε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσια μου θέλω κι εγώ τη βοήθεια σας ! @Antonia2 @Raf123 @Tokyo @lactaki @Κατεριναπαπ @Nandia- @marinamanoulitsa @misofeggaro @ΜαρίαΔημήτρης @MyNa @Melikara86 Κ όλα τ άλλα κορίτσια😊

Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας από τις ημερομηνίες

23/7 ή 24/7

20/8 ή 21/8

27/8 ή 28/8 κ

8/10 ή 9/10 

Ποια είναι καλύτερη λέτε για γαμοβάφτιση;;

Λαμβάνοντας υπόψιν διακοπές κλπ κ ότι η μπουμπού γεννήθηκε 16 Μαρτίου 😊💗

Ή κάποια άλλη ημερομηνία αν έχετε να μου προτείνετε 💕

Εμένα μου άρεσε 20-21 Αυγούστου αλλά μου λένε οι γονείς μ κ ο άντρας μου ότι είναι κοντά στο 15αυγουστο κ θα λείπουν όλοι😕

Εγώ θα έλεγα 23/24 Ιουλίου η τον Οκτώβριο.. Αυγουστο θα λιώσετε απ τη ζέστη... 😉 εγώ τις βάφτισα Οκτώβρη, είχα ένα άγχος για το καιρό αλλά τελικά ήταν αψογος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Giasemi_92 είπε:

Τον Γενάρη είναι αυτή. Και τον Νοέμβριο ήταν τ ίδιο με μικρή απόκλιση προς τα κάτω νομίζω 12,7.

Ολοι νομίζαμε ότι θα ήταν αυξημένη αλλά φαίνεται να είναι καλή. 72;; Ω! 
ευτυχως π βρήκατε το θέμα και το λύσετε και ετοιμάζεται τώρα το μωράκι στην κοιλιτσα σου! ❤️🙏🏼

Η αλήθεια είναι ότι εγώ ήξερα από την εφηβεία ότι έχω πολυκυστικες και δεν είχα σταθερό κύκλο το πάλεψα να το φτιάξω αλλά μόνο με χάπια μπορούσα να έχω περίοδο με ένα σταθερό κύκλο πήρα 10 χρόνια χάπια …κάποια στιγμή βέβαια κουραστικά και τα παράτησα τα χάπια είχα περίοδο από 32-42 μέρες περίπου…άλλαξα πολλούς γιατρούς είναι η αλήθεια όλα αυτά τα χρόνια  ένας γιατρός είχε δει ότι είχα πρόβλημα με προλακτινη πήρα ένα διάστημα χάπι  και ερχόταν οκ αλλά όταν το έκοβα πάλι χάλαγε, το μόνο βέβαια που δεν μου ανέφερε είναι ότι για μείνω έγκυος θα πρέπει να την έχω ρυθμισμένη δεν το ήξερα βλέπεις και έχασα 1 χρόνο να προσπαθώ χωρίς να έχω πάει σε γιατρό… μετά πήγα στην ενδοκρινολόγο (εφαγα και 4 μήνες με εξετάσεις) βρήκε πιο ήταν το θέμα… μπορεί να τσατίστηκα μαζί της αλλά το σωστό το λέω αυτήν βοήθησε να μείνω έγκυος, όχι ο γυναικολόγος μου… 

ναι ήταν αρκετό το 72 σκέψου μέσα σε 2 μήνες από το 38 πήγε 72… παντως αν δεν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο κλείσε ενα ραντεβού και πήγαινε να κανείς μια κουβέντα δεν έχεις να χάσεις κάτι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ααααα!!! Είμαι 11 μέρα από την ωορρηξία και έκανα τεστ εγκυμοσύνης γιατί έχουμε γάμο και είπα να δω αν θα πιω κανένα ποτάκι... και νομίζω βγήκε θετικό! Πολύ πολύ αχνό βέβαια αλλά η γραμμή ροζιζει και εχει το ίδιο πάχος με του ελέγχου. Έχω τρελαθεί από τη χαρά μου, αν και προσπαθώ να είμαι συγκρατημένη, λόγω της προηγούμενης χημικής που είχα τον Αύγουστο! Προσεύχομαι στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου και στην Παναγία να βοηθήσει όλα να πάνε καλά! Και όλες οι κοπέλες εδώ στο φόρουμ που προσπαθούμε σύντομα να έχουμε τα σποράκια και τα μωράκια μας! Περίμενα περίοδο στις 9/5 και την 3η μέρα περιόδου θα πήγαινα να κάνω ορμονικές και σαλπιγγογραφια μετά που μου έγραψε ο γιατρος... Λέτε να τα γλίτωσα??? Αχ θεέ μου δεν το πιστεύω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nandia- είπε:

Συγχαρητήρια στην αδελφή σου.. εύχομαι να έχει μια υπέροχη εγκυμοσύνη ❤️❤️

 

Κλείσε αυτιά και πήγαινε στον γιατρό.. εγω εύχομαι να είναι εγκυμοσύνη να ησυχάσει και η γουανα μπι γιαγιά 🤣🤣🤣

Σε ευχαριστω παρά πολύ ! Και στα δικά μας κορίτσια !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η SUNY είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου ! Μπορεί εγώ να μην είμαι έγκυος είναι όμως η αδελφή μου ! Το μάθαμε χθες ! Σοκ και χαρά .. δεν το περίμενε με τίποτα … μια μόνο επαφή δυο μέρες μετά την γόνιμη μέρα …. 
οποτε καμία φορά είναι όλα γραμμένα … εγώ συστηματικά στις γόνιμες και τίποτα …. Χαχαχαχα

Από συμπτώματα το μόνο που είχε είναι 5 ημέρες καθυστέρηση αλλά επειδή έχει μεγάλους κύκλους δεν έδωσε μεγάλη βάση … επίσης της είχε ανοίξει η όρεξη που δεν το είχε ποτέ αυτό με το φαγητό είναι παρά πολύ αδύνατη πάντα έτρωγε λίγο … μου είπε κοιμόταν πολύ που επίσης και αυτό το είχε πάντα απλά τώρα ακόμα κ δέκα λεπτά ύπνου την ξεκουράζεσαι τρομερά λες και κοιμήθηκε δυο ώρες … αλλα το κυριότερο ήταν τρομερό πόνο στο στήθος …. Ούτε να το ακουμπήσει δεν μπορούσε …. Αλλά τίποτα από ολα αυτά δεν της έκανε εντύπωση τώρα που είδε χοριακη τα συνδύασε όλα .. μ λέει μην τρέλανεσαι να βλέπεις συμπτώματα δεν υπάρχουν στην ουσία …. Είναι πράγματα που έχουμε πριν την περίοδο έτσι κ αλλιώς !!! Άντε καλή μας επιτυχία και σύντομα εγκυουλες ! 

Συγχαρητήρια στην αδελφή σου!! Ευχομαι και στα δικά σου σύντομα κορίτσι μου! και στα δικά μου! ελπίζω να ήταν αληθινό αυτό που είδα πριν στο τεστ μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...