Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Και μια επιπλέον συμβουλή μην κάνετε δίαιτες όταν μπαίνετε σε διαδικασίες για μωράκι. Να τρώτε ισορροπημένα και πολλά μικρά γεύματα. Ούτε κατά διάνοια το fasting- την διαλειμματική νηστεία δηλ.
Επιπλέον τα φρούτα που πρέπει να τρώτε και βοηθούν πολύ γενικά γιατί έχουν αντιοξειδωτικά, είναι τα σμέουρα, τα βατόμουρα και τα μύρτιλλα. Οι σούπες είναι πολύ θρεπτικές και γενικά μην τρώτε φαγητά που προκαλούν φλεγμονές όπως είναι τα πολλά γλυκά και ο πολύς υδατάνθρακας. Ότι άλλο χρειαστείτε μου λέτε. Εγώ συγκεκριμένα δουλεύω ως personal trainer. Δεν δίνω διατροφές, αλλά μπορώ να σας πω γενικές οδηγίες. 

Εγω εχω παει σε διατροφολογο τωρα κ για να βελτιωσω το βαρος αλλα κυριως για ποιοτητα ωαριων κ με την ενδομητριωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Με τρεχει μανα μου αυτη κανει σπριντ κ εγω ακολουθω με το λουρι αγκομαχωντας😂

Αυτί θέλω να το δω... 🤣🤣🤣🤣🤣

Σαν εμένα νιώθω ότι είσαι χαχαχ ο μικρος με το ποδήλατο και εγώ από πίσω χαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μακάρι Ελπιδακι μου! Θα δούμε αύριο! Κοντος ψαλμός...

Περιμένουμε νέα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Εγω εχω παει σε διατροφολογο τωρα κ για να βελτιωσω το βαρος αλλα κυριως για ποιοτητα ωαριων κ με την ενδομητριωση

Μπράβο, θέλει διατροφή και όχι δίαιτα. Ισορροπημένη διατροφή, χωρίς υπερβολές. Πολλοί γιατροί πάντως δεν πιστεύουν σε αυτά, εγώ όμως είμαι σίγουρη ότι παίζουν το ρόλο τους.
Σου λένε βιολογικά ότι και να κάνεις για το θέμα της τεκνοποίησης είσαι μεγάλη και τα ωάρια σου τελειώνουν και δεν είναι ποιοτικά, οι ωοθηκες ή το ενδομήτριο μπορεί να είναι σε καλή κατάσταση αλλά τα ωάρια σου δεν είναι. Εγώ τα έχω ακούσει αυτά πολλές φορές. Καθότι και μεγαλοκοπελα πλέον! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Εγω εχω παει σε διατροφολογο τωρα κ για να βελτιωσω το βαρος αλλα κυριως για ποιοτητα ωαριων κ με την ενδομητριωση

Η ενδομητριωση απ’ ότι ξέρω δεν θέλει γλουτένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση. Μίλησα με το κέντρο και μου είπαν να πάρω κάτι βιταμίνες που τις παίρνω ήδη δηλ D,C και zinc ( ψευδάργυρο, αυτό δεν το παίρνω). Και ένα σκεύασμα που το λένε quecertin. Δεν ξέρω τι είναι, ούτε αυτή που μου το είπε ήξερε! 
Επιπλέον ότι χρειάζεστε από γυμναστική μου λέτε, γιατί είμαι γυμνάστρια. Εγώ με όλα αυτά τα τελευταία 2,5 χρόνια έχω πάρει 3-5-4 κιλά κυρίως στην κοιλιά. Με ενοχλεί που δεν μου κάνουν τα ρούχα μου, αλλιώς δεν έχω τόσο πρόβλημα. Τα τζιν μου δεν μπαίνουν με τίποτα, φορούσα 34 στο Zara και τώρα 36 με δυσκολία. 
Ελπιζω να το περάσω ελαφριά και να πάνε και όλα καλά γιατί είμαι και εμβολιασμένη, τελευταία δόση 13 Δεκεμβρίου. Δεν ξέρω γιατί τόση μαζεμένη ατυχία, αλλά σκέφτομαι ότι όλα είναι μέσα στην ζωή και ότι θέλει ο θεός ας γίνει. Τι άλλο να πω… γιατί αλλιώς απογοητεύομαι… 

Σας φιλώ όλες και συγχαρητήρια στα κορίτσια που είχαν θετικές Χοριακές, διπλασιασμούς και σε αυτές που κάνουν υπομονή για ένα θετικό αποτέλεσμα και έκβαση! 

Λοιπόν κοριτσάκι μου ν σου πω ότι λίγες μέρες μετσ την εμβρυομεραφορα κόλλησα κ γω.ευτθχως έβγαινα θετική μόνο για 3 μέρες είχα μόνο πονόλαιμο.πηρα τον εοδυ κ μου είπανε ότι δεν επηρεάζει κάτι εκτός αν ανεβάσω πολύ υψηλό πυρετό κνεκει να ενημερώσω το γιστρο.οποτε ηρεμια κ όλα καλά θα πανε.

 

Επίσης ν σας πω ότι όταν πέρασα δτο πανεπιστήμιο πήρα πάρα πολλά κιλά έφτασα κάποια στιγμή 116.για αυτό τότε κ παράτησα το χορό που ήταν η τρελλα μου.μετα από χρόνια τα χασα ,τώρα είμαι 51 ,κάνω πιλατες,χορό αλλά η διατροφή μπυ είναι ότι να ναι.γιατι όπως δουλεύω δυσκολεύομαι να ακολουθήσω ακριβώς γεύματα κλπ.τωρα περιμένω να ηρεμησω λίγο κ να γυρίσω στην άσκηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Μπράβο, θέλει διατροφή και όχι δίαιτα. Ισορροπημένη διατροφή, χωρίς υπερβολές. Πολλοί γιατροί πάντως δεν πιστεύουν σε αυτά, εγώ όμως είμαι σίγουρη ότι παίζουν το ρόλο τους.
Σου λένε βιολογικά ότι και να κάνεις για το θέμα της τεκνοποίησης είσαι μεγάλη και τα ωάρια σου τελειώνουν και δεν είναι ποιοτικά, οι ωοθηκες ή το ενδομήτριο μπορεί να είναι σε καλή κατάσταση αλλά τα ωάρια σου δεν είναι. Εγώ τα έχω ακούσει αυτά πολλές φορές. Καθότι και μεγαλοκοπελα πλέον! 

@Margitc για ωάρια δεν ξερω να σου πω αλλά για ενδομητρίωση στην ξαδελφη μου η διατροφή την έσωσε.  Σε ειδικό που ξέρει από ενδομητρίωση καλύτερα να απευθυνθείς.  Ψάξε να δεις και επιστημονικές μελέτες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Η ενδομητριωση απ’ ότι ξέρω δεν θέλει γλουτένη. 

Ακριβώς. Και κάποια ακόμα αλλά δεν τα θυμάμαι καλά.  Πχ οχι μπύρα καλύτερα κρασί κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Πέρα απ το βίντεο υπάρχουν και φωτογραφίες βρίσκονται στον ιατρικό σου φάκελο και έχεις το δικαίωμα να τις ζητήσεις. Επίσης σίγουρα θα σου έδωσανε χαρτί που γράφει αναλυτικά τι έγινε όταν βγήκες απ το νοσοκομείο.  Αυτό εγώ το έκανα φωτογραφία πριν το δώσω στην γυναικολογο ώστε να έχω το δικό μου αρχείο. 

 

Καταρχήν ποσο καιρό προσπαθείτε; ορμολογικες μπορείς να ζητήσεις απ τον γυναικολόγο σου.

Δυστυχώς η ενδομητριωση δεν είναι εύκολος δρόμο 6-12 μήνες θέλεις ξανά λαπαροσκοπηση και καθάρισμα ένας τρόπος αποφυγής του τόσου συχνούς χειρουργείου είναι τα αντισυλληπτικα.  

Στην νονά του γιου μου εφόσον  θέλανε παιδιά. Και η κοπέλα εχει πολύ σοβαρή ενδομητριωση.  Εκανε καθαρισμό και στο καπάκι ξεκίνησε με εξωσωματική.  Αν είσαι στην Aok καλύπτει το 75% στην barmer που ήμουν κάλυπτε το 50% δεν το λες και λίγα 1000€ διαφορά . Η ΙΚΚ απ ότι έχω διαβάσει καλύπτει το 100% 

Μου άνοιξες τα μάτια ..Το έψαξα για την ΙΚΚ Innovationkasse και ο όντως αναλαμβάνει πλήρως τα έξοδα . Νιώθω πολύ χαζή που δεν το έψαξα πιο πριν .. Τώρα δεν προλαβαίνουμε να αλλάξουμε επειδή το ραντεβού είναι τον άλλο μήνα αλλά σε περίπτωση που αποτύχει η πρώτη φορά θα αλλάξουμε , αρκεί να μην υπάρχουν περίεργες  προϋποθέσεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Λοιπον οχι τωρα που κανεις αυτη τη θεραπεια λογικα κανει καταστολη των ορμονων αρα δεν εχουν νοημα τωρα αυτες οι εξετασεις. Λογικα δεν εχεις κ περιοδο σωστα; Εγω εκανα 6 μηνες θεραπεια ( αυτα ειναι κ τα ευρωπαικα πρωτοκολλα μετα απο καθαρισμο) με αλλη ουσια γονεδορελινη συγκεκριμενα αλλα αυτο δεν εχει ουσια σημασια εχει οτι γινεται θεραπεια. Γνωμη μου κ οπως εχω διαβασει αρκετα κ απο μονη μου μολις τελειωσει η θεραπεια κ την δευτερη μερα περιοδου κανεις ορμονολογικο ελεγχο, σπερμοδιαγραμμα κ πολύ σεξ τις γονιμες μερες την πρωτη κ δευτερη φορα που θα αδιαθετησεις να ξερεις αυτη η περιοδος σου ειναι πολυ γονιμη μου το εχουν πει δυο γιατροι πολλές κοπελες εχουν μεινει μονες τους ακριβως μετα την θεραπεια. Γνωμη μου παρε κ κανα τεστακι για ωορρηξια για να εισαι σιγουρη. Επιπροσθετα να σου πω να ψαχτεις με διατροφη που βοηθα γυναικες με ιστορικο ενδομητριωσης. Εγω μετα απο τον καθαρισμο δεν εχω πονους στην περιοδο ( μονο ενοχλησεις την πρωτη μερα αλλα πολυ χαλαρα) ουτε στο σεξ. Το μονο που μειωθηκε ο κυκλος μου βεβαια αυτο μπορει να εχει σχεση κ με την ηλικια μου καθως σου ριχνω χρονακια🤔

Σε ευχαριστώ .. Όντως μετά τον καθαρισμό και την θεραπεία η γυναίκα είναι πολύ γόνιμη , ελπίζω να πάνε όλα καλά .. Σχετικά με τη διατροφή έχω βρει ένα καταπληκτικό βιβλίο , είναι το Cook, A: Endometriosis Health and Diet Program: Get Your Life Back. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα .. Δεν το βρήκα στο διαδύκτιο στα ελληνικά , αλλά μπορεί να υπάρχει στα καταστήματα .. Σευχαριστω και πάλι , είστε η καλύτερη παρέα ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Και εσύ θα κάνεις πολύ πολύ συντομα όνειρα για τη μικρή σου τοξοτινα! Λίγες μέρες ακόμα υπομονή! Αύριο έχω την αυχενική... Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην δούμε τίποτα περίεργο.  Θα σας ενημερώσω αύριο για τα αποτελέσματα. 

Πω πω με το καλό η εξέταση!

Εφτασες το πρώτο μαξιλαράκι σου τι ωραία!!

Καλα αποτελέσματα που είμαι σίγουρη ότι θα έχεις🙏🙏

στις πριν 8 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Xaxa ελα καλως ηρθες στο club κ εγω πρωτη φορα πηγα σε διατροφολογο 😂😂😂😂εγω που ετρωγα οτι να ναι κ δεν επαιρνα γραμμαριο κ με ζηλευανε εχω στρογγυλεψει κ ειπα αν συνεχισεις ετσι κοριτσι μου θα σα κυλανε σαν δην μπαλα βαλε φρενο😜

Εσυ είσαι η χαμένη μου αδερφή 😂😂

Ταυτιζομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλημέρα κορίτσια μόλις έκανα την χοριακή και μετά τις 4 μου είπαν ότι θα είναι έτοιμη!!!!

Καλή επιτυχία Ιωάννα ΟΛΟψυχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση. Μίλησα με το κέντρο και μου είπαν να πάρω κάτι βιταμίνες που τις παίρνω ήδη δηλ D,C και zinc ( ψευδάργυρο, αυτό δεν το παίρνω). Και ένα σκεύασμα που το λένε quecertin. Δεν ξέρω τι είναι, ούτε αυτή που μου το είπε ήξερε! 
Επιπλέον ότι χρειάζεστε από γυμναστική μου λέτε, γιατί είμαι γυμνάστρια. Εγώ με όλα αυτά τα τελευταία 2,5 χρόνια έχω πάρει 3-5-4 κιλά κυρίως στην κοιλιά. Με ενοχλεί που δεν μου κάνουν τα ρούχα μου, αλλιώς δεν έχω τόσο πρόβλημα. Τα τζιν μου δεν μπαίνουν με τίποτα, φορούσα 34 στο Zara και τώρα 36 με δυσκολία. 
Ελπιζω να το περάσω ελαφριά και να πάνε και όλα καλά γιατί είμαι και εμβολιασμένη, τελευταία δόση 13 Δεκεμβρίου. Δεν ξέρω γιατί τόση μαζεμένη ατυχία, αλλά σκέφτομαι ότι όλα είναι μέσα στην ζωή και ότι θέλει ο θεός ας γίνει. Τι άλλο να πω… γιατί αλλιώς απογοητεύομαι… 

Σας φιλώ όλες και συγχαρητήρια στα κορίτσια που είχαν θετικές Χοριακές, διπλασιασμούς και σε αυτές που κάνουν υπομονή για ένα θετικό αποτέλεσμα και έκβαση! 

Μπράβο κορίτσι μου ηρεμησε ξεκουρασου πρόσεχε και όλα θα κυλήσουν μια χαρά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μακάρι Ελπιδακι μου! Θα δούμε αύριο! Κοντος ψαλμός...

Όλα θα πάνε μια χαρά 

Θα επιστρέψεις και θα μας περιγράψεις με ενθουσιασμό όσα  θα δεις και δώσε χαιρετούρες το αγοράκι σου

Δε ξέρω γιατί αλλά μου κάτσε ότι έχετε αγοράκι 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Και μια επιπλέον συμβουλή μην κάνετε δίαιτες όταν μπαίνετε σε διαδικασίες για μωράκι. Να τρώτε ισορροπημένα και πολλά μικρά γεύματα. Ούτε κατά διάνοια το fasting- την διαλειμματική νηστεία δηλ.
Επιπλέον τα φρούτα που πρέπει να τρώτε και βοηθούν πολύ γενικά γιατί έχουν αντιοξειδωτικά, είναι τα σμέουρα, τα βατόμουρα και τα μύρτιλλα. Οι σούπες είναι πολύ θρεπτικές και γενικά μην τρώτε φαγητά που προκαλούν φλεγμονές όπως είναι τα πολλά γλυκά και ο πολύς υδατάνθρακας. Ότι άλλο χρειαστείτε μου λέτε. Εγώ συγκεκριμένα δουλεύω ως personal trainer. Δεν δίνω διατροφές, αλλά μπορώ να σας πω γενικές οδηγίες. 

Άνθρωπε μου εσυ 🏃🏽‍♀️🏋🏽‍♀️🧘🏽‍♀️😂😂😂

κοιταζα το ημερολόγιο να δω εάν ου βγαίνει να κάνω γυμναστική με personal 😂😂😂 εσυ λες για 36… εγώ σου λέω δοκίμασα χθες στο Ζάρα 38 και με τίποτα δεν έκλεινε. Το θέμα είναι πως και τα φορέματα προβάλλουν την κοιλιά και δεν έχω ούτε παντελόνια ούτε φορέματα να βάλω…. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Εγω εχω παει σε διατροφολογο τωρα κ για να βελτιωσω το βαρος αλλα κυριως για ποιοτητα ωαριων κ με την ενδομητριωση

Όχι, πες μου τώρα τι σου είπε διατροφολόγος για ποιότητα ωαρίων. Σε παρακαλω δηλαδή. Είμαι περίεργη πραγματικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy καλή επιτυχία σήμερα. Με ένα τεράστιο νούμερο εύχομαι.❤️ 
 

@twinkletwinlkle Έφτασε το πρώτο μεγάλο στάδιο. Αναμένουμε τα νέα σου.❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy καλή επιτυχία γλυκιά μου! Ετοιμαζόμαστε για το θετικό σου, να συνεχίσεις το σερί του θέματος μας!! ❤️
 

@twinkletwinlkle Όλα θα είναι καταπληκτικά είμαι σίγουρη!! Ενημέρωσε μας για τα νέα σου!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Εγώ πάλι κορίτσια μου τα κιλάκια μου έχω όταν κάνω προσπάθεια χάνω αντί να περνώ ξέρω πρέπει να χάσω αλλά δεν φεύγουν.. τι διετές τι γυμναστική με γυμναστή εκεί ακάθεκτα πόσες φορές με έχουν πει εγκυο δεν λέγετε πονεμένες ιστορίες 

Το ιδιο ακριβως .. πρεπει να χασω 7 8 αλλα με ρι το Μαιο λεω σιγα μη προλαβω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Και εσύ θα κάνεις πολύ πολύ συντομα όνειρα για τη μικρή σου τοξοτινα! Λίγες μέρες ακόμα υπομονή! Αύριο έχω την αυχενική... Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην δούμε τίποτα περίεργο.  Θα σας ενημερώσω αύριο για τα αποτελέσματα. 

Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Ευχομαι να βγουν αληθινές! Ένα άγχος υπάρχει καθώς δεν είμαι και πρώτο νιατο, αλλά εντάξει το παλεύω. Θα επιστρέψω το μεσημέρι με ευχάριστα νέα θέλω να πιστεύω...

@Ιωάννα28iwantababy καλα αποτελέσματα να έχεις! Εύχομαι με ένα μεγάλο νούμερο να επιστρέψεις και εσύ το μεσημέρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Άνθρωπε μου εσυ 🏃🏽‍♀️🏋🏽‍♀️🧘🏽‍♀️😂😂😂

κοιταζα το ημερολόγιο να δω εάν ου βγαίνει να κάνω γυμναστική με personal 😂😂😂 εσυ λες για 36… εγώ σου λέω δοκίμασα χθες στο Ζάρα 38 και με τίποτα δεν έκλεινε. Το θέμα είναι πως και τα φορέματα προβάλλουν την κοιλιά και δεν έχω ούτε παντελόνια ούτε φορέματα να βάλω…. 
 

Αχ εγω φορούσα 38, μετά την καραντινα και όλα αυτά πήγα στο 40, τώρα ούτε που θέλω να σκέφτομαι... Για αυτό και έκοψα τα παντελόνια. Ξέρεις τι ωραία μπλουζοφορεματα έχει? Ουυυυ 

Εν τω μεταξύ είμαι σχετικά ψηλή και έχω πολύ αδύνατα πόδια (για το σώμα μου παντα). Οπότε φοράω μόνο φορέματα πλέον ή κολαν με μακριές μπλούζες από πάνω και μια χαρά γίνεται το καμουφλάζ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα!! Ρε κοριτσια μ εσεις που χασατε απο μονες σας κιλα μπορειτε να μ πειτε τι κανατε;; Γτ εγω με διατροφολογο πηρα κιολας ..☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...